Hedi Bogaers ontwerpt de nieuwe ambtsketen De Egelantier wordt straks 'Café De Hex' Ontbijten bij Albert Heyn Xenos verbouwt Voetpadendagen in de Boswachterij Zierikzeese horeca volop in beweging BORSTEL- STOFZUIGE Expositie in 't Lange Uus Grootse demonstratie Schouwen-Duiveland vervat in symbolen Deurloo Nieuwe eigenares Francien Muriel de Los Rios a.s. donderdag 9 oktober bij ons in de zaak!! HET mSlffl NIEUWSBLAD WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 ZIERIKZEE - Hedi Bogaers (41) beeldend kuntenaar uit Zierikzee heeft het ontwerp gemaakt voor de ambtsketen voor de gemeente Schouwen-Duive land. Landbouw, visserij, toerisme, monumenten en het water en de mensen als bindende elementen ko men in die nieuwe keten tot uiting. ,,Een fantastische op dracht," volgens Hedy. Ze beoefent meerdere discipli nes: beeldhouwen vooral en schilderen in iets mindere mate, maar ook het ontwer pen van interne en externe bewegwijzering voor een RIAGG-instelling in Zuid- Holland bijvoorbeeld. Op de kunstacademie koos ze ook bewust voor de richting 'ruimtelijke vormgeving en idee-ontwikkeling.' Vooral dat laatste krijgt de afgelo pen tijd meer nadruk. Idee ontwikkeling is immers ook een essentieel onderdeel bij het ontwerpen van de ambts keten. Ze vindt het absoluut geen bezwaar, dat ze als kun stenaar dan te maken krijgt met richtlijnen op basis van huisstijl en doelstellingen van de betreffende opdracht gever. „Er blijft ruimte ge noeg over voor eigen creati viteit." Bruggen Ook het stukje uitleg over het uiteindelijke ontwerp naar de opdrachtgever toe, vindt ze juist heel fijn. Een spannend moment welis waar, want dan komt het er op aan of de vonk overslaat. Haar voorkeur ligt bij figu ratief, maar abstracte vor men schakelt ze beslist niet uit. ,,Ik vind het vooral leuk om bruggen te bouwen tus sen figuratief en abstract," zegt ze er zelf over. Hedy heeft van jongsaf aan belangstellingyoor de kunst. Van huis uit kreeg ze mee respect te hebben voor alles wat met hart en ziel wordt gemaakt. Zelf zegt ze altijd de link te leggen tussen 'het bolletje en de handen', dus: een verbinding tussen wat ze bedenkt en hoe haar handen dat gaan vormgeven. Ze komt oorspronkelijk uit Laren, maar woont nu al de helft van haar leven in Zie rikzee. Op haar eenentwin tigste jaar koos ze voor de kunstacademie. Daaraan voorafgaand volgde ze tij dens haar middelbare school periode teken- en boetseer- cursussen en in Zierikzee heeft ze nog lessen gevolgd bij 'meester' Breetveld en bij Ad Braat. De opdracht het ontwerp te maken voor de ambtsketen van Schouwen-Duiveland kwam in augustus dit jaar. Hedi werd benaderd door een speciaal gevormd werk groepje bestaande uit ge meentearchivaris H. Uil, burgemeester J. Asselbergs en de toekomstige uitvoer der juwelier R. Fabefy de Jonge. Ze heeft meteen 'ja' gezegd. „Ik was er echt mee in m'n element en ben met een in de materie gedoken." Wet Het boek 'Ambtsketens van burgemeesters in Nederland' van drs. B. Ter Molen-Den Outer uit 1979 stond haar daarbij ten dienste. Zij leer de eruit dat de wet die het dragen van de ambtsketen bepaalde op 16 november 1852 van kracht werd. Gemeenten mochten ook vol staan met een oranje kleurig lint als daar dan maar wel de voorgeschreven ambtspen ning aan hing. Die penning moet aan de ene kant het ko ninkrijkswapen en aan de andere zijde het wapen van de gemeente dragen. Als de burgemeester het rijk verte genwoordigt, bijvoorbeeld 'als het Hare Majesteit heeft behaagd' een koninklijke onderscheiding toe te ken nen, draagt de burgemeester bij de uitreiking de penning zo dat het koninkrijkswapen zichtbaar is. Sommige, ambtsketens zijn dan ook aan twee kanten draagbaar. Bij de ambtsketen van Schouwen-Duiveland kan de penning zelf worden omge draaid, laat Hedy weten. Toen ze de opdracht kreeg, was ze juist bezig met het ontwerpen van een vogel beeldje. „Natuurlijk begint dat ambtsketen dan door je hoofd te spelen." Om haar ideeën te voeden, bestudeerde ze ook de zes ambtsketens van de voorma lige gemeenten op Schou wen-Duiveland. Vijf ervan bevinden zich inmiddels in het museum; die van Zierik zee wordt voorlopig nog ge bruikt door burgemeester Asselbergs. Heisa Een ambtsketen hoort heel duidelijk bij het decorum van een burgemeester. Ver wacht mag worden dat er hier en daar onder de bevol king ook weer wat gemord zal worden over ruim twaalf duizend gulden dat 'zo'n ding' moet kosten. Toch ver wachten de meeste mensen ook, dat de burgemeester zich bij officiële gelegenhe den onderscheidt door mid del van de ambtsketen. Toen destijds burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven te kennen gaf zijn ambtsketen niet meer te willen dragen, ont Hedi Bogaers:,,Ik keek altijd al meer naar de ambtsketen dan naar de burgemeester. stond er dan ook nogal wat heisa. Schouwenaars moti vatie was zich gelijk te voe len staan met de raadsleden en zich juist niet nadrukke lijk te willen onderscheiden. Er ontstond een discussie, waar zelfs de landelijke me dia belangstelling voor toon den. De Brouwse burgemeester bleek uiteindelijk niet hal- starrig. Schouwenaar kreeg zelfs, nadat hij burgemeester was geworden in Schoonho ven, de stad der edelsmeden, één van de mooiste ambtske tens van Nederland. Dat blijkt uit een foto in ge noemd boek, dat Hedy bestu deerde. Zij ontwierp eerst de basis vorm: zestien schakels, waarin het eiland en het wa ter in vormen worden weer gegeven. Het ontwerp voor de symbolen van landbouw, visserij, toerisme en natuur verliep daarna als een lo gisch gevolg. Het spannende voor de ontwerpster was het werken op de millimeter en voor een materiaal - zilver in dit geval - waar ze nog niet eerder mee had gewerkt. Eén en ander deed ze in nauw overleg met Richard Fabery de Jonge, die het ontwerp straks gaat uitvoeren. Een extra dimensie vormt nog het graveren, waar eveneens een deskundige voor wordt aangetrokken. Hedy heeft tijdens het ont werpen niet specifiek laten meespelen wie de ambtske ten gaat dragen. Tenslotte is het de bedoeling dat het sie raad langer meegaat dan de ambtsperiode van burge meester Asselbergs. Voor de naamsbekendheid van een kunstenaar is een dergelijke opdracht natuur lijk erg leuk, erkent Hedy. (Foto: Marijke Folkertsma) Ze heeft heel wat jaren aan de weg moeten timmeren, voordat er spontaan op drachten binnenkwamen. In middels lijkt men baar aar dig te leren kennen. Op initiatief van Elly Assel bergs neemt Hedy ook deel aan een expositie in een ge deelte van de burgemeesters- woning, Noordhavenpoort 2 in Zierikzee in de week van 22 tot en met 30 november. Naast werk van de initiatief neemster en van Hedy zal daar ook werk te zien zijn van Arjen de Jonge, Anneke Leij dekker en Nel Wiege- rinck. WOONTEXTJEL ZONWERING ZIERIKZEE ZIERIKZEE - Francien Muriel de Los Rios is de nieuwe eigenaresse van het horecabedrijf De Ege lantier in de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Zij gaat het bedrijf, samen met haar zus Tahia, voort zetten onder de naam 'Café De Hex.' BURGH-HAAMSTEDE- Onder het motto 'ontdek de onverharde paden' worden zaterdag 11 en zondag 12 oktober voor de vierde keer de landelijke Voetpa dendagen gehouden. Op Schouwen-Duiveland kan gewandeld worden in de Schelphoek en de boswach terij Westerschouwen. ZIERIKZEE - De Zierikzeese horeca blijkt volop in beweging. Dat wil zeggen dat er diverse ont wikkelingen in gang zijn gezet op het gebied van wisseling van eigenaar en nieuwe initiatieven. DUINKONIJNTJES BURGH-HAAMSTEDE Peuterspeelzaal De Duinko- nijntjes in Burgh-Haamstede houdt woensdag 15 oktober van 13.30 tot 15.30 uur een kleding- en speelgoedbeurs in de peuterspeelzaal aan de Weststraat in Burgh-Haam stede. Mensen, die kleding en speel goed voor deze beurs willen aanbieden, kunnen op dins dagavond 14 oktober terecht tussen 19.00 en 21.00 uur. Men bepaalt zelf de vrkoop- prijs, waarvan dan wel vijf tig procent ten goede komt aan de peuterspeelzaal. De opbrengst wordt besteed aan de aanschaf van nieuw spel materiaal. 'SIMON EN ZO' ZIERIKZEE - De Werkgroep Vakantie Bijbelclub houdt woensdag 15 oktober in het MFC in Zierikzee een evan gelisatiemiddag, tijdens wel ke het kindertheater 'Simon en Zo' een voorstelling zal ge ven. In de voorstelling 'Het ver haal van het vogeleiland' wordt een verhaal gespeeld waarin de personages op zoek gaan naar de Naam van God. Het verhaal laat iets zien van het karakter van God en spelenderwijs komen de kinderen in contact met de Namen van God. Alle kinderen in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar zijn van harte welkom. De voorstelling begint om 14.00 uur. Simon en zijn zusje Zo wor den gespeeld door Harrie Nijhof en Fredie Nijhof-Ag- teres. Harrie en Fredie geven al jaren voorstellingen in het land, ook voor volwassenen. Ze werken mee aan diverse televisieprogramma's. Har rie is ook verbonden als dramadocent aan de Christe lijke Hogeschool Ede. Tij dens de voorstelling verzor gen Harroe en Fredie zelf hun eigen licht en geluid. Zij spelen, samen met de kinde ren, alle rollen. Daarbij zin gen ze ook liedjes en maken ze muziek. 'Het pand van je buurman komt maar eenmaal in je le ven te koop,' luidt het gezeg de. Of dat klopt in de prak tijk valt nog te bezien, maar Francien heeft haar kans maar direct waargenomen. Zij woont naast De Egelan tier en toen eigenaar Fred Kramer besloot dit etablisse ment te verkopen, was ze er snel bij.De zusjes Muriel de Los Rios komen uit een hore- cagezin. Zelf werkten ze ook enkele jaren in café De Vlin der in Zierikzee. Bij wisse ling van de wacht daar, over woog Francien al De Vlinder over te nemen, maar dat voornemen ging uiteindelijk niet door. Nu met de onderhandelingen over De Egelantier was de zaak snel beklonken. Fran cien heeft er zin in en ze weet zich in dat enthousiasme ge steund doorTania. Het zijn twee pittige meiden met donkere ogen en donke re lokken. „Wat een heksen zijn jullie," wordt er weieens gekscherend gezegd, volgens Francien. „Nou daar hebben we dus in die nieuwe naam een variant op gemaakt: Café De Hex." De naam zal op een bezem aan de muur komen te prijkén. Voor de deur officieel kan worden geopend op zaterdag 11 oktober wordt er nog kei hard gewerkt. Met heel veel medewerking van ouders, vrienden en bekenden wordt er gesloopt, verbouwd en weer ingericht. „Ik ben hen daar meer dan dankbaar voor," zegt Francien uit de grond van haar hart. De U- vormige bar is er inmiddels uit. Daar komt een L-vormi- ge bar voor in de plaats. Het balkenplafond en de wanden krijgen andere kleuren. Het meubilair blijft gehand haafd, maar door de gewij zigde inrichting zal er toch een heel ander aanzien ont staan. De Egelantier was een specifiek nachtcafé. De eige nares van Café De Hex richt zich op een wat bredere doel groep. Bezoekers kunnen er al vanaf elf uur 's ochtends terecht. Derhalve zal ook de kaart wat worden uitgebreid met onder meer uitsmijters en tosti's. De bij Kramer beroemd ge worden spareribs en saté blijven uiteraard gehand haafd. Daar kunnen de klan ten, volgens Francien gerust over zijn, want trouwe keu kenhulp Marvin is gebleven. „Dat is zo'n liefje, die hoort bij het interieur." Verder willen de zussen dag schotels gaan serveren. „Voor alle vrijgezelle man nen en vrouwen, zegt Fran cien. De Hex blijft natuur lijk ook een nachtcafé. Op maandag en woensdag sluit de tent om circa 02.00 uur; van donderdag tot en met zondag kunnen de bezoekers er tot diep in de kleine uur tjes terecht en op dinsdag is het etablissement gesloten. Op de openingsavond zater dag 11 oktober is iedereen van harte welkom. „Tot elf uur zijn ze mijn gasten, daar na moeten ze zelf betalen," laat Francien duidelijk we ten. Dat openingsfeest wordt opgeluisterd met live-mu- ziek van de rockabilly-band 'Tear it up.' In de Boswachterij Wester schouwen kunnen belang stellenden drie of zeven kilo meter wandelen, in de Schelphoek bij Serooskerke wordt vier kilometer gelo pen. De wandeling door de boswachterij voert door een heuvelachtig landschap met naaldbossen en loofhout, zandverstuivingen, diepe duinvalleien en duinweiden. Beide tochten vinden zater dag tussen 11.00 en 14.00 uur plaats. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij de WV Schouwse Kust in Burgh- Haamstede. Het evenement wordt op initiatief van Ne mo, vereniging van vrije wandelaars, georganiseerd door Stichting Vrij Wande len. Onverharde paden zijn vol gens de initiatiefnemer aan trekkelijk voor wandelaars. Met hun houtwallen, dieren en bomen zijn ze ook belang rijk voor de natuur. Ook zijn de paden de voetsporen van onze voorouders en vertellen ze de geschiedenis van het landschap. Zo wordt Fred Kramer, voormalig eigenaar van 'De Egelantier' in de Lange No belstraat met ingang van 1 november de nieuwe eige naar van Stadscafé 'De Banjaard' aan de Nieuwe Haven. Huidig eigenaar van 'De Banjaard' Carlos de Mendonca zegt nieuwe plannen binnen de horeca te hebben, maar heeft over de realisering daarvan nu nog geen volledige zeker heid. Jo Meerdink keert na ne gen jaar terug op zijn oude stek in de Beddeweeg. Sinds dinsdag is hij eige naar van discotheek 'Vani ty'. Meerdink zet het eta blissement voort onder de vroegere naam 'De Steeg'. „Het blijft een discotheek, maar wel gericht op een iets rijper publiek dan nu het geval is," laat Meerdink weten. Hij streeft ernaar op vrijdag 12 december de deur van 'De Steeg' voor het publiek te openen. Een nieuw initiatief komt van bakker G. Droppers uit de Sint Domusstraat. Hij krijgt per 1 januari de be schikking over het pand Appelmarkt 6, waarin nog tot d\e datum de AKO- boekhandel gevestigd is. Droppers begint op de Ap pelmarkt een 'Brood- en banketzaak anno 2000,' zo als hij het zelf omschrijft. Het houdt in een combina tie van brood, banket en een lunchroom. Het streven is deze speciaalzaak eind fe bruari te openen. De vestiging van de BB- bakkerij van Droppers in de Sint Domusstraat blijft gehandhaafd, terwijl de vestiging aan de Varre- markt na opening van het bedrijf op de Appelmarkt, zal worden verkocht. Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN KSUae fam 0111-651237 Overzee verpakkingen De belangrijkste verande ring is dat er voor een nieuwe 'routing' is gekozen. De inde ling wordt zodanig gewijzigd dat het winkelend publiek wat sneller even doorloopt naar het achtergedeelte van de zaak. Het opgeknapte ui terlijk is bovendien bedoeld BRUINISSE - Ontbijten tijdens het doen van de boodschappen. Dat kon vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag bij alle vestigingen van de Al- bert Heyn-supermarkten. Deze geste deed AH in het kader van de Week van het brood. Belegde witte en bruine boJ terhammen, luxe broodjes, krentenbollen, trackers, kof fie, thee, melk, en jus d'oran- ge stonden uitnodigend ge reed op de ontbijtdis. Klan ten, die wat aarzelend langs de uitnodigende tafel scho ven, werden aangemoedigd zich toch maar even tegoed te doen aan een stevig ontbijt. Velen lieten zich daartoe overhalen en deden de goed gevulde dis alle eer aan. ZIERIKZEE - Xenos in Zierikzee verbouwt. De werkzaamheden zijn nu een week of twee bezig en worden binnenkort afgerond. om de aantrekkelijkheid van de zaak weer eens een nieu we impuls te geven. Sinds de opening - zeven jaar geleden - is er nooit meer verbouwd. Xenos blijft gedurende de hele verbouwing voor de klant geopend. Ontbijten bij AH in Bruinisse in het kader van de Week van het brood. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Leendert van der Pool exposeert tot en met dinsdag 6 januari potloodtekeningen in 't Lange Uus aan het Havenpark in Zierikzee. De Middelburgse kunstenaar heeft een voorkeur voor de onderwerpen havens, strand en zee, zoals blijkt uit de te keningen. Van der Pool maakt ook etsen en acryl- schilderijen. Het potloodte kenen is voor de kunstenaar echter de meest directe vorm om iets vast te leggen. Naast het kunstenaarsvak geeft Van der Pool. ook les in calli- grafie aan de Pabo en tijdens zijn halfjaarlijks verblijf in New York aan de New School for Social Search. De expositie is te bekijken tijdens de openingstijden van de winkel. Advertentie Zeeuwen: Opgelet! Hcrfstkampercn in eigen provincie? ■Maak kennis met t)c J Icukilc campings in Zeeland. Dc Zand put in Vrouwenpolder Roompot Reach Resort in Kamperiand Hof Domburg in Domburg Profiteer van ome speciale inwoners-aanbieding! VtB 18 oktober - 2(> oktober All-in prij# slechts 25,- per nacht. (hul pm„ rwi tntr.M.) Toegang subtropisch zwemparadijs gratis! Reserveer snel: 0113-374200 Roompot Xeeland Vakanties

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1