Straalweg krijgt fietspad Benzineoorlog ontbrandt om gunst van ambtenaren Gemeente vlagt niet op zondag Fietsexcursie langs Zuidkust Schouwen Vooroordelen jacht Ziekenhuis in gevaar wékt: Schuimparty in De Pul DICHTERS Uit bezuinigingsoverwegingen géén voetpad Expositie 'Langs de deur' Politie rolt kwekerij hennep op Actie Mol zet kwaad bloed bij andere pomphouders Met uitleg over natuur Alleen 4 of 5 mei uitzondering INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS Ul DINSDAG 7 OKTOBER 1997 NR 26261 8 ZIERIKZEE - De Straalweg bij Zierikzee krijgt - mits de raad akkoord gaat - een vrijliggend fiets pad. Uit bezuinigingsoverwegingen heeft het colle ge van b en w van Schouwen-Duiveland besloten om de aanleg van een voetpad langs de weg achterwege te laten. Dat blijkt uit het ontwerp- bestemmingsplan Bedrijven terrein Straalweg. In eerste instantie maakte de aanleg van een fietspad langs de Straalweg geen onderdeel uit van de plannen. Tijdens de behandeling van de eerste plannen werd vanaf de pu blieke tribune aangedrongen op aanleg van een fietspad langs de weg. Dit omdat de <vrees leefde dat door realise ring van de uitbreiding van het bedrijventerrein het ver keer op de - smalle - weg fors toe zou nemen hetgeen ten koste zou gaan van de veilig heid van fietsers. De oproep van de insprekers was, zo blijkt uit de nieuwste versie van de plannen, niet aan dovemansoren gericht. Ook nog een voetpad langs de Straalweg vindt het colle ge iets teveel van het goede. Aan de raad wordt voorge steld om dat uit bezuini gingsoverwegingen achter wege te laten, met uitzondering van het voet pad in de groenstrook aan de zuidzijde en twee dwarsont- sluitingen van het bedrijven terrein. Vol De uitbreiding van het be drijventerrein is nodig om dat het bestaande bedrijven terrein nagenoeg geheel vol is. De uitbreiding is gepro jecteerd ten zuiden van de kern Zierikzee en omvat de agrarische gronden inge klemd tussen de Straalweg en de Lange Slikweg direct ten oosten van het bestaande bedrijventerrein De Zuid hoek. Het terrein krijgt een omvang van ongeveer 16 hec tare. Doordat het bedrijventer rein op relatief grote afstand van bestaande woningbouw is gelegen kunnen volgens het college 'zware' bedrijven worden toegelaten die ernsti ge milieuhinder veroorza ken. ,,In de omgeving van Zierikzee bestaat er vraag naar ruimte waar dergelijke bedrijfsactiviteiten kunnen plaatsvinden, zodat het be drijventerrein in een be staande behoefte voorziet," aldus het college. ,,De gunstige ligging zorgt ervoor dat bestaande wonin gen gehandhaafd kunnen blijven, en dat de woonkwa liteit niet wordt aangetast." Met het uitbreidingsplan is eind vorig jaar door het colle ge van de toenmalige ge meente Zierikzee - en op ad vies van de toenmalige commissie ruimtelijke orde ning - ingestemd met het ont- werpbestemmingsplan. Het fietspad wordt opgenomen in het huidige profiel van de Straalweg. Vooruitlopend op de defini tieve vaststelling van het be stemmingsplan wil het colle- ge ook de verkoopprijs van de grond vaststellen. Voorge steld wordt een prijs van ne gentig gulden per vierkante meter te hanteren. Volgens het college is dat 'marktcon form' en 'concurrerend'. Het ontwerp-bestemmings- plan - inclusief het voorstel een fietspad aan te leggen - komt donderdag 16 oktober aan de orde tijdens de verga dering van de commissie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken (GGZ/ROEZ). Deze vergadering wordt ge houden in het MFC aan de De Huijbertstraat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. De grondprijs komt donderdag 9 (Foto: Marijke Folkertsma) oktober ter sprake tijdens de vergadering grondgebiedsza ken, openbare werken en mir lieu (GGZ/OWMIL). Deze vergadering wordt gehouden in het stadhuis in Brouwers haven en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - In de openbare biliotheken in Bruinisse, Burgh-Haamstede en Zierik zee is tussen 13 oktober en 15 december de foto-expositie 'Langs de deur' te zien. Het gaat om een tentoonstel ling van foto's van leveran ciers die vroeger aan'huis be- zorden in Zeeuwse dorpen en steden. Op enkele plaatsen komt de melkslijter nog 'langs de deur', maar verder is het bezorgen aan huis na genoeg verdwenen. De expositie geeft een beeld van visleursters, van bood schappenjongens op hun transportfietsen met enorme rieten manden, van honden karren, van de groenteboer met paard en wagen en van bakfietsen hoog opgetast met flessen melk. In de jaren vijftig kwam de gemotoriseerde driewiel- truick in opkomst, ook wel 'mechanische hond' ge- noem,d, die werd opgevolgd door bestelauto's, vaak een VW-busje. Met de opkomst van de grote supermarkten is er minder ambulante handel. De expositie is samengesteld door het Zeeus Documenta tiecentrum in Middelburg en reist langs alle openbare bili otheken in Zeeland. 'Langs de deur' is van 13 oktober tot 3 november te bekijken in bilbiotheek 'De Schutse in Burgh-Haamstede, van 3 tot 24 november in biblioitheek De Stolpe in Zierikzee en van 25 november tot 15 december in bibliotheek De Zaete in Bruinisse. STAVENISSE - De politie Tholen heeft maandag een hennepkwekerij in Stavenis- se opgerold. De eigenaar werd voor verhoor meegeno men naar het politiebureau. Negenentwintig volgroeide hennepstruiken, diverse ge droogde henneptoppen en een droogventilator werden in beslag genomen. Tegen de 41-jarige inwoner van de ge meente Tholen werd proces verbaal opgemaakt. De plan ten worden vernietigd. PAS 60-PLUS UTRECHT - De Algemene Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO) wil dat ge meenten ook een Pas 65 be schikbaar stellen aan alleenstaande 60-plussers, die nog geen 65 jaar zijn. De ouderenbond vindt dat er sprake is van leeftijdsdiscri minatie omdat alleenstaan de 60-plussers niet voor de re ductiepas in aanmerking komen, terwijl leeftijdgeno ten met een partner van 65 of ouder de kaart wèl kunnen aanvragen. ZIERIKZEE - Er is op Schouwen-Duiveland een benzineoorlog ontbrand met als inzet de klandizie van de ambtenaren in dienst van de gemeente Schouwen-Duiveland. Zij kunnen nu al kiezen uit drie aanbiedingen, variërend van een korting per li ter van 10 tot 12 cent. De strijd om de gunst van de Schouwen-Duivelandse ambtenaren begon met een aanbieding van Mol Schud- debeurs BV die alle werkne mers van de gëmeente een BP Localcard aanbood. Met die kaart kan bij zes BP-sta- tions op Schouwen-Duive land getankt worden. Met korting: 10 cent korting voor benzine, 10 cent korting voor diesel en 5 cent korting op el ke liter autogas. Eenzelfde korting kunnen de gemeenteambtenaren krij gen bij het Texaco Service Station aan de Nieuwe Kool- weg in Zierikzee. „Door de actie van de heer Mol voel ik mij, voor het behoud van on ze klantenkring verplicht eenzelfde reactie te geven door u dezelfde korting op dezelfde voorwaarden aan te bieden als die van Mol Schuddebeurs BV," schrijft J. J. Goudzwaard-Schiette- katte in een brief aan het col lege van B W van Schou wen-Duiveland. Schepje bovenop De beheerder van het OK Tankstation aan de Zelke- weg in Zierikzee, die in het verleden korting gaf aan per soneelsleden van de gemeen te Zierikzee, deed er nog een schepje bovenop. Bij zijn sta tion kunnen gemeenteamb tenaren tanken met een kor ting van 12 cent per liter. Bom Namens zijn dochter maakte J. Schiettekatte tijdens de vergadering maandagavond van de commissie AIZ in Brouwershaven gebruik van het spreekrecht om zijn on vrede over de actie van Mol en de manier waarop de ge meente Schouwen-Duive land daarmee omgaat te spuien. De actie van Mol is - zo zei Schiettekatte - ingesla gen als een bom. Hij noemde de door Mol aangeboden kor tingsregeling zelfs 'een ern stige bedreiging voor het voortbestaan van het Texaco service-station'. De gemeente heeft volgens hem de actie van Mol gepro moot door een intern memo te doen uitgaan onder zowel het gemeentepersoneel als de college- en raadsleden en de leden van de vrijwillige brandweer. Een verzoek van het Texaco-servicestation aan de gemeente om ook een memo over hun aanbod on der het gemeentepersoneel te verspreiden wijst de gemeen te af. „Het gaat ons te ver om een medewerker opdracht te geven een memo te laten ver vaardigen inzake uw aanbie ding. Aan uw kortingsaan bod zal bekendheid worden gegeven door middel van aanplakking van een memo aan het gemeentelijk prik bord." Niet alleen onder de collega pomphouders, maar ook in de politiek stuit de actie van Mol op weerstand. Tijdens de commissievergadering spra ken GroenLinks en CDA zich er kritisch over uit. Dat ge meenteambtenaren een kor ting aangeboden wordt is, zo betoogde CDA'er C. Lege- maate, tot daar aan toe. „Maar als volksvertegen woordigers objectief willen blijven mogen zij niet ingaan op zo'n aanbod. Het aanne men van giften ligt in het verlengde daarvan," aldus Legemaate. Hij vond steun bij GroenLinks in de persoon van H. de Vries die aanvoer de dat een dergelijke actie re gelrecht indruist tegen het streven naar terugdringing van de automobiliteit. De overige raadsfracties ble ken minder problemen te hebben met de kortingsrege ling. „Het is een zakelijke kwestie en ieder moet voor zichzelf beslissen of hij er op in wil gaan," oordeelde VVD'ster G. van den Ouden- Zwart. De beschuldiging als zou het college de actie van Mol onder het personeel heb ben gepromoot wierp wet houder G. van der Salm ver re van zich. „Dat memo is op briefpapier van de gemeente afgedrukt, maar dat wil niet zeggen dat het college daar achter zit. Bovendien is een dergelijke kortingsregeling helemaal niet ongebruike lijk," aldus de wethouder. Ambtenaren kunnen tot twaalf cent korting per liter krijgen op brandstof. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de Ver eniging Natuurmonumenten wordt woensdag 15 ok tober een fietsexcursie langs de Zuidkustvan Schouwen. De excursieleider geeft uitleg over de na tuur. De zuidkust van Schouwen heeft een echte Zeeuwse ge schiedenis van uitspoelende geulen, inlaagdijken en ver dronken dorpen, zoals Koü- dekerke. Dit dorp is nog her kenbaar aan de overgebleven Plompe Toren. Achter de huidige dijk ligt op sommige plaatsen een twee de dijk, de zogenaamde slaapdijk. Het gebied tussen deze twee dijken heet een in laag. Deze inlagen zijn van grote waarde voor vogels als broed- en foerageergebied. Ook komen er veel specifie ke 'planten voor, zoals zee kraal, zilte schijnspurrie en kweldergras. Voor de dijk ligt de Oosterschelde, een zeer rijk natuurgebied. Veel van de natuur zit onder wa ter: onder meer paaiende vis sen, anemonen op de basalt blokken van de dijk, kreeften, oesters, mosselen en wieren. Boven het water talrijke vogels, vissend in het heldere water of rustend op een zandbank. Op zo'n bank kunnen ook zeehonden liggen. Het vertrek is om 13.00 uur bij de poort van Slot Haam stede. Deelnemers kunnen een kaartje bij de VVV in Burgh-Haamstede kopen. Zij dienen een eigen fiets en eventueel een verrekijker mee te nemen. ZIERIKZEE - Voor een verjaardag van een lid van het koninklijk huis wordt op Schouwen-Duiveland niet op zondag gevlagd, maar als 4 of 5 mei op een zondag valt gaat de vlag wel halfstok of gaat in top. Dat blijkt uit het antwoord van het college van b en w van Schouwen-Duiveland op vragen, eerder gesteld in de commissie AIZ. Op verjaar dagen van leden van het ko ninklijk huis wordt vanaf al le openbare gebouwen op Schouwen-Duiveland ge vlagd. Als één van de data op een zondag of een algemeen er kende christelijke feestdag valt wordt niet gevlagd. Als het daarbij gaat om de ver jaardagen van de koningin, de prins van Oranje en prins Claus wordt de dag erna ge vlagd. Als Koninginnedag op een zondag valt wordt de dag ervoor gevlagd. Op de verjaardagen van ko ningin Beatrix, prins Wil lem-Alexander, prinses Ju liana en prins Claus wordt aan de vlag een oranje wim pel toegevoegd. Volgens de officiële richtlij nen dient vanaf openbare ge bouwen op 4 mei - de herden king der gevallenen - de vlag van 18.00 tot 21.15 uur half stok te hangen om op Natio nale Bevrijdingsdag 5 mei in top te gaan. Op die dagen wordt hoe dan ook gevlagd vanaf openbare gebouwen. Ook als een van de twee op een zondag valt. BRUINISSE - Jongerencentrum De Pul houdt zater dag 11 oktober een schuimparty. Dat houdt in dat een gedeelte van de zaal wordt onderges poten met bubbelend schuim. Hiervoor is een pro fessionele machine inge huurd. Diverse lichteffecten moeten de zaal in combinatie met het schuim een speciale sfeer geven. Een en ander wordt met diverse spellen en muziek omlijst. Het schuim is bestemd voor dit soort ge legenheden en de bezoekers van de soos worden er niet nat van. De zaal gaat om 19.30 uur open. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. In het artikel in de Zierikzee- sche Nieuwsbode van vrij dag las ik dat de levensver wachting van de patrijs aanmerkelijk zou verbete ren. Dit is weer eens een arti kel, geschreven vanuit onwe tendheid en de stellingname dat jagers alles schieten. In werkelijkheid waren'het de jagers die zich het lot van de patrijs aantrokken toen in de jaren zestig en zeventig de patrijzenstand hard achter uit ging. Hij nam zijn verant woordelijkheid en probeerde tegen de stroom in de bio toop, die goed is voor de pa trijs, te behouden en op nieuw aan te leggen. Uit vrije wil werd de patrijs haast niet meer bejaagd. De jagers weten ook als geen an der dat de patrijs op het land een signaalfunctie heeft, zo als de zeehond die heeft in het zeemilieu. En juist nu de patrijzenstand weer toeneemt door toedoen van de jagers, de boeren en de waterschappen wordt hij de jagers ontnomen. Het is wel onder het mom van 'tij delijk' maar dat is een was sen neus, want wie gaat straks beoordelen of er weer genoeg patrijzen zijn. De stand van vóór de jaren zes tig komt nooit meer terug of we moeten weer gaan leven als in die tijd. Vermoedelijk blijven de jagers zich nog wel inzetten voor de patrijs, om dat ze deze vogel in hun hart hebben gesloten. Maar waarom zo van boven af opgelegd en niet van de ei gen verantwoording uitge gaan? Voor de redactie de hint om zich via een gesprek met wildbeheereenheid of jager eens te verdiepen in de jacht, maar dan zonder vooroorde len. Verder kennen we in Ne derland wel een plezierjacht, maar dat ligt in een jachtha ven afgemeerd. Jagers zijn ook geen rijke stinkerds, nu de helft van jagend Neder land bestaat uit gewone men sen met een modaal inkomen of lager. Dit moest ik even kwijt. ADRIE DE RUITER Bruinisse Het ziekenhuis dicht Dat zal toch wel meevallen, er gaat nu toch een grondige re novatie plaatsvinden. Juist daarom is dit een goed mo ment om de kraamafdeling te sluiten. De weerstand on der de plaatselijke bevol king is laag, men verwacht nu niet dat de lokatie Zierik zee dicht zal gaan. Voorals nog zal dit ook wel niet ge beuren, maar vrij onopgemerkt verdwijnen er de laatste jaren basisvoorzie ningen uit het ziekenhuis te Zierikzee naar de lokatie Goes. De afdeling centrale sterilisatie, de centrale keu ken, bepaalde laboratorium- faciliteiten en nu weer het onzaligmakend idee om de kraamafdeling op te heffen. Wat voor gevolgen heeft dit voor de bevolking, voor de huisartsen en voor het perso neel en het voortbestaan van het ziekenhuis Denkt de directie te Goes hier ook over na of kijken ze alleen maar naar de cijfers Is het aantal bevallingen op jaarbasis niet de moeite waard om de kraamafdeling open te houden of is dit de makkelijkste oplossing van het probleem van de bereik baarheid van de kinderart sen en gynaecologen Be staat er wel de wil om alles op alles te zetten om deze voorziening te behouden voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierik zee en de inwoners van Schouwen Duiveland Wat voor gevolgen kan het heb ben voor het openhouden van de operatiekamers na kantoortijd Deze voorzie ning is aanwezig om spoed operaties uit te voeren bij oa. ongevalsslachtoffers en kraamvrouwen. Als de laat ste groep er niet meer is, vindt de directie SOZ het dan wel rendabel om de operatie kamers open te houden Misschien denkt u: „Wat een vragen, zijn we niet een beet je te pessimistisch Als vroegere werkneemster die de ontwikkelingen op de- voet volgt denk ik: "Dit is' het moment voor de bevol king en politiek op Schou wen Duiveland om op te ko men voor de bestaande basisgezondheidszorg voor zieningen, als er nu niet gere ageerd wordt dan hoeft het straks niet meer. Dan moe ten we wellicht genoegen ne men met een uitgebreide po likliniek EHBO en vinden er alleen maar kleinere in grepen plaats in Zierikzee. A.J. VAN IWAARDEN, Zierikzee. ZIERIKZEE Thema-middag PCOB De Protestants Christelijke Ouderen Bond in de regio Schouwen-Duiveland, houdt donderdag 16 oktober een thema-middag in gebouw De Veste aan de Manhuisstraat te Zierikzee. De aanvang is 14.15 uur. Mevrouw Vos van Oosterschelde Thuiszorg zal deze middag vertellen over de activiteiten van de thuis zorg. BURGH-HAAMSTEDE Diploma Jean-Paul Simons uit Burgh- Haamstede heeft in Utrecht het NIMA-Sales diploma be haald. NIMA staat voor Ne derlands Instituut voor Mar keting. LU LU CYL I Ot en Sien Zie je ze samen lopen. Ze lopen hand in hand. Twee kleine kleuterkinderen in het grote mensenland. Samen zingen ze een liedje, samen zijn ze blij. Ze heben veel plezier, die kleine hij en zij. Kijk ze daar nulopen, zo tris en pril en fijn. Ze zien er zo lief uit, of ze de lente zelve zijn. Wat een genot te kijken, en anders niets te zien. Geen koude harde wereld, alleen maar deze kleine Ot en Sien. Janny Schilperoort-Matthijsse, Brouwershaven. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wi|zigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5