Noodroep om een zeil Voortdurende strijd tegen tegen kloof in communicatie COMMENTAAR DEURLOO Discussie ambtsketen in de kiem gesmoord Actie krant en Museumhaven Noorse zitmeubelshow t/m zaterdag I I oktober Grond voor afdekking van stortplaats goedgekeurd Japanse oesters verstoren evenwicht in Grevelingen AGENDA Kanaalrat scheurde zeil rivierklipper 'Mijn Genoegen' aan flarden Excursies Neeltje Jans Afasieweek op Schouwen-Duiveland DINSDAG 7 OKTOBER 1997 NR 26261 3 Een zogenaamde kanaalrat scheurde het zeil van de u\t 1939 stammende klipper Mijn Genoegen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Vele schoolklassen hebben aan boord van de rivierklipper 'Mijn Genoegen' al een prachti ge dag beleefd. Maar het geheel gerestaureerde, uit 1899 daterende, schip van de Stichting Museumha ven Zierikzee werd in juni van dit jaar getroffen door het noodlot. Een plotseling van richting veran derende wind, in meteorologische termen kanaalrat geheten, scheurde het oude, uit 1939 stammende zeii aan flarden. Een kanaalrat, vissers ge bruiken de term uutschot, komt regelmatig voor op de Zeeuwse wateren. De wind verandert niet alleen plots van richting, maar neemt bo vendien even fors in kracht toe. Op de bewuste dag in ju ni gebeurde dat ook. Met windkracht zes zat de kracht van de kanaalrat aan de lage kant, maar het oude zeil kon het niet meer aan. ,,Van het achterlijk tot aan de mast. Het zeil was totaal vernield," stelt Jan Huij- brecht, voorzitter van de Stichting Museumhaven. „We wisten wel dat we een keer aan een nieuw zeil toe waren. Maar zolang het gaat, gaat het. We hebben tenslot te nog vijf schepen te onder houden." De verzekering, de eerst aangesprokene, ging uit van de restwaarde, en die was bijna nihil. Bovendien was er een eigen risico van duizend gulden. Met een noodzeil, gekocht van een Bruse visser, werd met de 'Mijn Genoegen' nog aan de vaarverplichtingen voldaan. Dat zeil besloeg echter slechts de helft van de afmetingen van het verwoes te zeil, dat zo'n drie jaar gele den uit de magazijnen van het Zuiderzeemuseum te voorschijn was gekomen. Huijbrecht (73) begon met de andere 41 vrijwilligers van de Zierikzeesche stichting aan een zoektocht. „We heb ben het halve land afgezocht, tot in Friesland toe. We von den een zeilmaker in Heeg die zeilen voor skütsjes maakte, maar die zat vol. Bo vendien vroeg die een be hoorlijke prijs." Een nieuw zeil kostte in Noord-Nederland tussen de 25.000 en 30.000 gulden. Te veel voor een stichting die het tot nog toe zonder een cent overheidssubsidie moest stellen. De speurtocht ging dus ver der. „We hebben iedereen ge beld die iets met zeilen te ma ken had en kwamen uit bij een Pool. Die kan het door ons gewenste zeil leveren voor 10.000 gulden. En goede kwaliteit, want er varen meer schepen rond in Neder land met door hem gemaakte zeilen. En die staan er prima bij." De voorkeur gaat dan uit naar een kunststof zeil, want dat gaat langer mee dan een van katoen. Omdat de Poolse Zloty nooit lang zijn waarde houdt ten opzichte van de Nederlandse gulden, geldt het aanbod tot 31 december van dit jaar. „Daarna wordt het bedrag hoger," aldus Huijbrecht. De stichting klopte eerst aan bij het bedrijfsleven op Schouwen-Duiveland in de hoop daar steun te vinden. Huijbrecht: „Bedrijven ne men een afwachtende hou ding aan. Ze willen wel wat doen, rfïaar pas als anderen ook wat doen. Zo zullen er meer instellingen, particu lieren of bedrijven zijn." ZIERIKZEE - De vereni- ging Vrienden van de Museumhaven en de Zie rikzeesche Nieuwsbode gaan een korte actie hou den om de stichting Mu seumhaven aan geld voor nieuwe zeilen te helpen. De komende veertien da gen zal deze krant dage lijks berichten over de Museumhaven, het schip Mijn Genoegen, de zeilen en de actie. Op de kabel krant Nieuwsbode TV wordt de stand van de fi nanciële bijdragen enke le malen per week weer geven. Bijdragen zijn mogelijk op het bankre keningnummer van de ING Zierikzee: 65.63.01.198 ten gunste van het Restauratie fonds Zeilen Museumha ven. Het gironummer van de bank is 179035. Einddoel is een bedrag van 10.000 gulden. De ge zamenlijke actie van Nieuwsbode en Museum haven eindigt op dinsdag 21 oktober. afire y Welkom bij: l« INTER-A/fEUBEL J. I..LddMI:IJ'.'|.|.lil.U«.U»|.MJ.— Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Tel. 0111 -456161 Donkere wolken tekenen zich af aan de horizon. In de gemeentebegrotirig voor vol gend jaar gaapt een gat van twee tot drie miljoen gulden. Wethouder G. J. van der Salm houdt zich nog op de vlakte, maar gevreesd moet worden dat het bestuur van de nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland zich heeft verkeken op zijn taken. De eerste manage ment-rappor- tages gaven al aan dat er meer werk gedaan moet wor den dan verwacht en dat er op verschillende afdelingen dus ook meer mensen nodig zijn. De sociale dienst is zo'n afdeling, net als ruimtelijke ordening. De tientallen mil joenen van het rijk, bedoeld voor integratie van de zes ge meenten, zijn dus al op. Belastingverhoging is voor lopig niet aan de orde, zegt Van der Salm. Hij heeft een hekel aan het dichten van ga ten met dit geld. Maar voor nieuw beleid ligt dat kenne lijk a?iders. Nu is de gemeen te de komende jaren wel wat van plan. Zo moet er een nieuw gemeentehuis komen en wordt ook al concreet na gedacht over een centrale ge meentelijke werkplaats. Het eerste plannetje kan zo'n vijfentwintig miljoen gaan kosten, het laatste enkele miljoenen. En zo liggen er ongetwijfeld nog wat mooie plannetjes op de plank. Van een aantal hiervan zullen we voorlopig niets meer horen. Ze worden geschrapt wegens geldgebrek. Voor wat blijft liggen, zal waarschijnlijk aan belastingverhoging niet te ontkomen zijn. Het slechte nieuws van Van der Salm kon wel eens de toetssteen worden van het college, Nu wordt duidelijk wie beleid heeft en nog veel meer wie zijn of haar beleid overeind kan houden. SEROOSKERKE - De gemeente Schouwen-Duive land kan beginnen met het aanbrengen van een af- deklaag op de stortplaats Schelphoek aan de Hoos- jesweg in Serooskerke. De door de gemeente voorgedragen grond is door de provincie goedge keurd. De grond komt uit het depot van Wandel Recycling B.V. uit Nieuwerkerk. Na analyse door een grondlaboratorium uit Zeeuws-Vlaanderen bleek dat alleen voor koper de streefwaarde voor een schone bodem een heel klein beetje wordt overschreden. Volgens de provincie komt dat bovendien doordat het monster niet correct is geno men. Alle anderè stoffen haalden ruimschoots de streefwaarde. Daarom kwam de provincie tot de be slissing de grond als 'schoon' aan te merken. „Grond die aan alle streef waarden voldoet, is niet meer te vinden in Neder land," aldus een woordvoer der van de provincie. „De streefwaarde is het schoon ste wat je je kunt voorstel len. Daar mag je dus best een klein beetje boven zitten. De ze grond ligt ook voor koper nog heel ver onder het maxi male risiconiveau." Wanneer precies begonnen wordt met het aanbrengen van de afdeklaag is nog niet bekend. Recent kwam de stortplaats nog in het nieuws omdat de eerste laag- die was aangebracht, bedoeld om de onderliggende grond te laten inklinken, soda lekte. Dit leidde tot wit schuim op de grond en ook de naastgele gen sloot kwam er smerig uit te zien. Bovendien zorgde de soda er voor dat een strook bomen werd aangetast. Deze moesten gekapt worden. BROUWERSHAVEN - „Het ware beter geweest als wij hierover met de raad eerder hadden ge communiceerd. Wij zijn ons ervan bewust dat de keuzeruimte van de raad nu erg beperkt is." Bur gemeester J. Asselbergs trok het boetekleed aan voor het iets te voortvarend handelen van het college met betrekking tot het laten maken van een nieuwe ambtsketen en smoorde daarmee een discussie over de kwestie in de kiem. Het feit dat de opdracht voor het ontwerp van een nieuwe ambtsketen al ver leend is aan de Zierikzeese kunstenares Hedi Bogaers en de Goese juwelier A. Fa- dery de Jonge viel verkeerd bij Schouwen-Duivelandse juweliers. Het college kreeg het verwijt'dat zij on voldoende let op de belan gen van plaatselijke onder nemers naar het hoofd geslingerd. Het college, zo bleek tij dens de vergadering van de commissie AIZ in Brou wershaven, heeft zich die kritiek aangetrokken. „We hebben niet willens en we tens de plaatselijke onder nemers willen passeren," verontschuldigde Assel bergs zich. „Het verwijt dat wij geen oog voor hun be langen zouden hebben werp ik verre van mij." Assel bergs legde vervolgens uit dat de gemeente eerder za ken heeft gedaan met de Goese juwelier en daarom ook nu weer met deze in zee is gegaan. Iets te snel wel licht, erkende Asselbergs. „Maar het zou onethisch zijn om nu met het ontwerp van een juwelier naar een andere te stappen." De commissieleden namen genoegen met de uitleg van Asselbergs en lieten de kwestie verder rusten. „Wij zijn het point of no re turn gepasseerd," consta teerde D66'er J. van eter Veer nuchter. De overige commissieleden sloten zich daarbij aan. „Het is jam mer dat het zo gelopen is. We; moeten er voor de toe komst wel lering uit trek ken," besloot CD A-er C. Le- gemaate. De nieuwe ambtsketen, die in ontwerp gereed is, gaat 12.100 gulden kosten. Het is de bedoeling dat het ambts halve verplichte attribuut (Asselbergs: „Ik draag hem alleen als het moet") tij dens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schou wen-Duiveland aan den volke getoond wordt. BRUINISSE - Het natuurlijk evenwicht in het Gre- velingenmeer dreigt verstoord te raken door een ex plosieve groei van Japanse oesters. De wildgroei van de creuses staat een verdere ontwikkeling van platte Zeeuwse oesters in de weg. Dat zegt drs. P. van Banning van het Rijksinstituut voor Visserijonder/.oek in IJmui- den. Het feit dat de zogehe ten kromme oesters zich ra zendsnel verspreiden houdt in dat de schelpdieren een concurrent zijn van de platte Zeeuwse oesters, omdat bei de soorten zich tegoed doen aan hetzelfde vitoplankton. Ook op de Oosterschelde ko men de creuses in groten ge tale voor. In dat gebied is dat niet dramatisch omdat er, in tegenstelling tot de Greve lingen. voldoende in- en uit stroom is van vers zeewater. Van Banning sluit niet uit dat de furore van de creuses het herstel van de Bonamia Ostreae-ziekte in de platte Zeeuwse oester zal belemme ren. Op diverse kweeklocaties in het Grevelingenmeer lijkt de Bonamia-ziekte nu verdwe nen. De overheid en het be drijfsleven liggen al enkele jaren met elkaar in de clinch over de vraag wie het onder-' zoek naar de resistentie van platte Zeeuwse zou moeten financieren. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Riddermiddag. (Kinderboe kenweek). Bibliotheek de Stolpe. 16.00-17.00 uur. Bijeenkomst afdeling Zee land Crohn en Colitis Ulce rosa Vereniging. Gebouw Oosterschelde Thuiszorg. 19.30-21.30 uur. Thema-avond 'Overlijden en erfrecht'. Havenzaal restau rant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Verkoping lingerie, keuken- textiel, nachtkleding. Stich ting Adullam gehandicap tenzorg. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30- 21.00 uur. Scharendijke Seminar 'U en de Euro', De Putmeet. 20.00 uur. Oosterland Verkoping van de Zendings- krans Bidt en Werkt en de Rhodè van de Gereformeer de Gemeente in dorpshuis Oosterhof van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Thema-avond Vereniging ter Bescherming van het Onge boren Kind. MFC. 20.00 uur. Nieuwerkerk Modeshow voor vrouwen vanaf 55 jaar. Woonzorgcentrum Steen- zwaenshof. 14.00 uur. Donderdag 9 oktober Noordgouwe Informatieavond inbraak preventie. Dorpshuis Noord- gouwe. 20.00 uur. Vrijdag 10 oktober Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 15.00 uur. Ellemeet PvdA debat over recreatie. Dorpshuis Ellemeet. 20.00-22.00 uur. Zaterdag 11 oktober Oosterland Uitvoering koren VZOS en Soli Deo Gloria. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Schuimparty. Jongerencen trum De Pul. 19.30 uur. Zondag 12 oktober Burgh-Haamstede Optreden van Doris Day en andere stukken in muziek café Brandenburgh. 15.00 uur. Brouwershaven Jazz-middag in Eetcafé Het Swarte Schaep. 15.00 uur. Dinsdag 14 oktober Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Informatie-avond Bouwwin- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Themamiddag Thuiszorg PCOB. De Veste. 14.15 uur. Maandag 20 oktober Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Informatiebijeenkomst over de Tante Agaath Regeling (TAR) in Theater Mondragon in Zierikzee. 20.00 uur. Re nesse Bijeenkomst plattelands vrouwen Noordgouwe over het onderwerp omgaan met kritiek. 19.30 uur. Donderdag 23 oktober Zierikzee Dagje uit naar het bakkerijmuseum vanuit de Paternoster. 14.15 uur. Zaterdag 25 oktober Renesse Concert orgel en clavecim- bel. Jacobuskerk. 20.15 uur. Nieuwerkerk Lampionoptocht om zomer uit te luiden, vanaf het plein bij het dorpshuis. 19.30 uur. In de Corneliastichting in Zierikzee werd gistermiddag de jubileumviering van de afasiesoos gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma) Huijbrecht is daarom zeer verheugd met het initiatief van de Zierikzeesche Nieuwsbode om een actie te beginnen om het geld voor het zeil bij elkaar te krijgen. „En we zijn overal blij mee. Tien keer een knaak is ook vijfentwintig gulden." Draagvlak Uit het succes van de actie moet ook het draagvlak blij ken dat de Stichting Muse umhaven Zierikzee heeft on der de inwoners van Schouwen-Duiveland. „Dat draagvlak moet er toch zijn", stelt Huijbrecht. „Want de museumhaven is toch een beetje bepalend ge worden voor Schouwen. Voor de inwoners is de haven met de scheepsvloot een prettig 'gezicht. De mensen zullen toch nog niet vergeten zijn, hoe het er zonder muse umhaven uitzag?" Advertentie NEELTJE JANS - Natuur monumenten en het Zeeuws Landschap houden zondag 19 en donderdag 16 en 23 okto ber vaar/wandelexcursies op Neeltje Jans. Tijdens de speciale excursie op zondag 19 oktober kunnen deelnemers onbeperkt mos selen eten en daarbij al va rend over de Oosterschelde genieten van een concert aan boord van 'de Friesland'. De boot vaart over de Ooster schelde naar Neeltje Jans. Deelname voor mensen in een rolstoel is zonder proble men mogelijk. Donderdag 16 oktober en 23 oktober wor den de gewone vaar- en wan delexcursies gehouden. Zon dag 19 oktober vertrekt de boot om 13.00 uur vanuit Zie rikzee en is om 20.00 uur te rug. Donderdag 16 en 23 ok tober staat het vertrek om 10.30 uur gepland en de te rugkomst om 16.00 uur. CONTROLE ZIERIKZEE - Bij een ver keerscontrole aan de Lange Blokweg in Zierikzee wer den maandagmorgen twaalf automobilisten op de bon ge slingerd omdat zij hun gor dels niet om hadden. Zij kregen allemaal een boe te van tachtig gulden. Eén automobilist kreeg een boete van 110 gulden. Hij droeg zijn kentekenplaat niet zichtbaar achterop zijn auto. De trekhaak belemmerde het zicht hierop. ZIERIKZEE - Mensen met afasie worden vaak voor gek of dom versleten. Dat is een misverstand. Het mankeert hen niets aan hun verstandelijke vermo gens. Afatici kunnen zich echter door hersenletsel niet meer goed uitdrukken. Om meer begrip te kwe ken voor deze mensen wordt deze week op Schou wen-Duiveland een afasieweek gehouden. De afasieweek valt niet toe vallig samen met het tienja rig bestaan van de afasiesoos op Schouwen-Duiveland. De soos houdt wekelijks een bij eenkomst in de Cornelia stichting. Het was ook daar dat gistermorgen de week of ficieel geopend werd. Afasie is een taalstoornis, ontstaan door hersenletsel. Vaak is de oorzaak een be roerte, een hersengezwel of een ongeluk. In Nederland lijden zo'n 20.000 mensen aan deze aandoening. Deze men sen hebben moeite met spre ken, lezen, schrijven, begrij pen of gebaren maken. Een combinatie van deze proble men komt ook regelmatig Voor. De eer van de opening van de afasieweek viel te beurt aan mevrouw Jo Ok- kerse (74) uit Bruinisse. Ze kreeg in mei een beroerte en een tijdlang kon ze niet meer dan twee woorden uitbren gen. Nu tikte ze 'Hierbij open ik de afasieweek' op een computer. De computer als hulpmiddel is voor haar ove rigens niet echt nodig, want inmiddels heeft ze haar spraak ook weer terug. Ok- kerse: „Je voelt je in het be gin heel machteloos. Ik ben naar de soos gekomen en heb gezegd, 'alles wat ik doen moet, doe ik.' Al kregen we in het begin wel veel huis werk." Monique Schol uit Renesse is begeleider van de soos. „Je moet mensen die aan afasie lijden weer met taal leren omgaan. Ze vinden het vaak moeilijk om het eer ste woord van een zin te vin den, maar als je ze even op gang helpt, kunnen ze de zin wel afmaken. Dat vraagt ook veel inspanning van de fami lieleden." Meer dan de helft van de li chamelijk zieken in de Cor neliastichting, zo'n dertig in getal, lijdt volgens alge meen-directeur Ad Schouw aan afasie. „Mensen met afa sie leven op de rand van een communicatiekloof. Bij de behandeling is het belang rijk dat er zo snel mogelijk ingegrepen wordt. Boven dien is het nodig goede voor lichting te geven aan de di recte omgeving van de pa tient zoals familieleden en vrienden." De informatiestand staat nog de hele week in de Corne liastichting en biedt veel fol dermateriaal. Ook de Hart stichting en de bibliotheek dragen hun steentje bij. Zo heeft de bibliotheek meeluis- terboeken voor mensen met afasie. Hierin staan bijvoor beeld foto's terwijl de bijbe horende tekst op een cassete- band kan worden afgedraaid. Gistermiddag hield de afa siesoos een lustrumviering. Hierbij waren de leden van de soos uit Walcheren ook aanwezig. Vanavond (dinsdag) wordt een symposium gehouden voor werkers in de gezond heidszorg. Morgenochtend is er vanaf 9.30 uur een sing-in voor afasiepatienten. Mor genmiddag is er een informa tiebijeenkomst voor vrijwil ligers van de Corne liastichting en vrijdagmor gen kunnen belangstellen den om 10.30 uur in de Corne liastichting terecht voor een voorlichtingsfilm over afa sie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3