—Jde vlieger Begrotingstekort paar miljoen Brandweer functioneert goed, maar is nog lang niet perfect Strijd tegen 't water Glasvezelkabel in Zeelandbrug bros ZIERIKZEESCHE M NIEUWSBODE Kraamaf deling dicht en verloskamer open I Oorzaak storing RTV-signaal I DIE LADDERWAGEN KUNNEN WE NU ZEKER WEL SHAKEN? dé krant van schouwen - duiveland! Eind oktober meer duidelijkheid over financiële positie gemeente Golfen voor goede doel Twee vrouwen lastiggevallen Goede dienstverlening kost burger meergeld <^c Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 7 OKTOBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26261 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI KZ E E SC H E COURANT 1 797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. ,06 53 32 88 09 Hij, die geen geld heeft, is arm, maar hij, die niets dan geld heeft is nog armer. Orison Swett Marden 2 COMPENSATIE Waterschappen willen compensatie van rijk voor laag houden tarieven. 3 NOODROEP Noodroep van Stichting Museumhaven voor nieuw zeil rivierklipper Mijn Genoegen. 5 FIETSPAD Straatweg bij Zierikzee knjgt - als raad akkoord gaat - vrijliggend fietspad. 6 HOCKEY Heren HSD kansloos ten onder tegen koploper vierde klasse D, Prinsenbeek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De kwaliteit van de al wat oudere glasvezelkabel, die door de Zeelandbrug loopt, was de oorzaak dat de bevolking op Schouwen-Duive- land vanmorgen tot ongeveer 10.00 uur verstoken bleef van radio- en televisiesignaal via de kabel. Vannacht om 01.00 uur be gonnen medewerkers van het energiebedrijf Deltan met het aan elkaar lassen van de glasvezelkabels die Schouwen-Duiveland ver binden met het nieuwe ont vangststation 'Headend' in Goes. Op die manier loopt het radio- en televisiesignaal dat daar wordt uitgezonden niet meer via kabels met vele versterkers naar Schouwen- Duiveland, maar recht streeks door één glasvezelka bel. De werkzaamheden om de glasvezelkabels, die overal op Schouwen-Duiveland in de grond zijn gelegd, via las- werkzaamheden tot één ge heel te maken verliepen niet helemaal volgens wens. Er waren met name problemen met de glasvezelkabel, die reeds een aantal jaren gele den door de Zeelandbrug werd gelegd. ,,Zo'n glasvezel is niet dik ker dan een haar. In de oude glasvezelkabels lopen acht glasvezels, in de nieuwe 48 of zelfs 96. De glasvezels in ou de kabels zijn wat moeilijker te verwerken omdat ze bros ser zijn. Wanneer ze in het lasapparaat worden gelegd breken ze snel. Dat was van nacht het geval bij de kabel van de Zeelandbrug," aldus plaatsvervangend chef afde ling Telecainetten van Del tan Erik Jacobs. Daarom waren de werk zaamheden niet gereed om 06.00 uur vanmorgen, zoals gepland, maar enkele uren later. De aansluiting van Schouwen-Duiveland via een glasvezelkabellijn op het ontvangststation in Goes wordt gevolgd door een aan passing van de frequenties waarop de verschillende ra dio- en televisiezenders wor den doorgestuurd. „De BRT bijvoorbeeld, staat momenteel op een hele lage frequentie. Dat wordt straks verbeterd." Via plaatselijke verdeelstations, die in Zie rikzee en Serooskerke staan, wordt het pakket radio- en televisiezenders aangevuld met de uitzendingen van lo kale omroepen. i1 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, Ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 I KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 I KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 I HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnementmetautomatischeafschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 I Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr I Adres Postcode I Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Plaats Geb.datum SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. 'Niet in barensnood over bruggen' ZIERIKZEE - De stichting Oosterscheldezieken- huizen blijft bij haar besluit om de kraamafde- ling van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee te sluiten, maar de verloskamer met haar specifieke apparatuur voor bevallingen blijft open. Dat houdt in dat zwangere vrouwen op Schouwen-Dui veland kunnen blijven kie zen of zij thuis willen be vallen of in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Dat is het resultaat van overleg tussen de Districts Huisartsen Vereniging (DHV) en de Raad van Be stuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen, gisteren. Het compromis werd bereikt na moeizaam overleg. Naar verwachting wordt volgende week een convenant getekend waar in het wordt vastgelegd. Eerst moet nog overleg worden gevoerd met de gy naecologen en kinderart sen, die verbonden zijn aan de stichting Oosterschelde- ziekenhuizen. Zij moeten bereid worden gevonden om binnén vijftien minuten naar de verloskamer in het Zierikzeese ziekenhuis te komen, wanneer zich com plicaties voordoen bij de bevalling. Wanneer complicaties zeer waarschijnlijk zijn, zou de kinderarts of gynaecoloog die dienst heeft al bij voor baat naar Zierikzee komen. Dit alles blijkt uit een toe lichting van de voorzitter van de huisartsenvereni ging P. F. de Doelder uit Middelburg. Hij sprak de verwachting uit dat de kin derartsen en gynaecologen zeker accoqrd zullen gaan met het compromis. De Doelder toonde zich te vreden met het bereikte re sultaat. „Het betreft een akkoord voor onbepaalde tijd. Het belangrijkste is dat de huisartsen op Schou wen-Duiveland bevallin gen kunnen blijven verrich ten in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis en dat wij onze beloftes aan de patiën ten kunnen nakomen. Er hoeft geen vrouw in baren snood over de Zeeland brug." Behalve de verloskamer met alle bijbehorende ap paratuur biijft in Zierikzee ook een operatiekamer be schikbaar, voor het geval een keizersnede of andere operatieve ingreep nodig is. Bij de verloskundige uit rusting hoort ook een cou veuse, zodat alle medische voorzieningen in Zierikzee aanwezig blijven. BRUINISSE - Het Brand wondencentrum in Bever wijk. Dat is het goede doel waarvoor de Kiwanisclub Schouwen-Duiveland de op brengst van haar golfdag be stemt. Het evenement wordt vrij dag 10 oktober gehouden op golfbaan Grevelingenhout in Bruinisse en is toegankelijk voor iedere golfer. Van de op brengst wordt ook duizend gulden gereserveerd voor de Cultuurprijs Schouwen- Duiveland. Belangstellen den kunnen contact opne men via 0111-450177, RENESSE - Een jongeman heeft maandagmiddag op de Hoogenboomlaan in Renesse twee vrouwen lastig geval len. Hij toonde zijn ge slachtsdeel en kwam hen achterna op de fiets. De vrouwen die zelf ook op de fiets reden, wisten de pot- loodventer af te schrikken door mee te delen dat ze de politie gingen waarschuwen. Het betrof een 17 18-jarige man van ongeveer 1.80 meter lang met lichtblond, achter over gekamd haar. Hij droeg een blauw T-shirt met zwarte letters. Regen HET WEER Vannacht in het oosten eerst nog een enkele opklaring. Verder in het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Min. temp. omstreeks 12 middagtemp. ongeveer 17 graden. Zuidwestenwind, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust en op het IJsselmeer, krachtig of hard, 6 of 7. ZIERIKZEE - Op de begroting: voor 1998 van de ge meente Schouwen-Duiveland prijkt een tekort van tussen de twee en drie miljoen gulden. Volgens wet houder van financiën G. J. van der Salm staat nog niets vast. „Het zegt me nu nog niets. Vorig jaar za ten we in de voorfase van de begroting met een te kort van vier miljoen. Bij de uiteindelijke begroting kwamen we rond nul uit." Onderzoek moet uitwijzen waarom bepaalde posten op de begroting hoger uitvallen dan bij de begroting van 1997 het geval was. „Er bestaat nog geen helder beeld hoe de verschillende cijfers door de sectoren zijn aangeleverd," licht Van der Salm toe. Het is de eerste keer dat de ver schillende sectoren zelf alle cijfers aandragen. „Die twee drie miljoen zie ik als indi catief. Er is een analyse voor nodig om daar meer inzicht in te krijgen." Bovendien is op dit moment volgens Van der Salm nog niet duidelijk waar over schotten geboekt zijn. Voor sommige onderdelen is meer begroot dan nodig blijkt. „Dan is er bijvoorbeeld 100.000 gulden begroot en nog maar 40.000 gulden uit gegeven. De vraag is of die 60.000 gulden die over is in de resterende maanden nog wel nodig zal zijn. Op een aantal posten zou dat om forse be dragen kunnen gaan," beves tigt Van der Salm. In de vergadering van de commissie algemene en in terne zaken dinsdagavond lanceerde de wethouder het voorstel de begrotingsbehan deling een maand uit te stel len. Hij deed dit naar aanlei ding van het eind vorige geek genomen besluit van &W de genoemde analyse door te vóeren. „Om de secto ren gelijk te trekken, maar ook om dadelijk een kwalita tief goed product af te kun nen leveren. En dan bedoel ik dus een begroting met be trouwbare cijfers," aldus Van der Salm. Visie Eind oktober moet er door dit onderzoek meer inzicht zijn in de gegevens en geeft het college van B&W ook haar visie op de stand van za ken. „Is er een tekort en zo ja, wat zijn de eventuele maatregelen. Nu is het nog uitsluitend een ambtelijke zaak. Noem het maar een on geboren kindje. Bestuurlijk bestaat er nog geen enkel in zicht. Ik ben alleen monde ling geïnformeerd." De tweede managementrap portage 1997 - die eveneens in oktober op tafel komt - zal nog meer licht werpen op de financiële positie van de ge meente. Noch over de inkom sten, noch over de verdeling van de uitgaven over de ver schillende sectoren zijn vol gens de wethouder op dit mo- De beurs van de gemeente is behoorlijk leeg. ment concrete cijfers be kend. Belastingverhoging Die eventueel te nemen maatregelen zullen als het aan Van der Salm ligt overi gens niet in de sfeer van be lastingverhoging worden ge zocht. „Ik heb een hekel aan belas tingverhogingen om tekor ten te dekken. Met het op pakken van nieuw beleid ligt dat anders. Dat kan eventu eel wel door middel van be lastingverhogingen worden aangepakt. Maar ik zie het als taak van het gemeentebe stuur om - zonder belasting verhoging - tot het uiterste te gaan om een sluitende begro- (Foto: Marijke Folkertsma) ting te krijgen. Dan is het wellicht een keer mogelijk dat er zal moeten worden ge schrapt of bezuinigd. Maar geen belastingverhoging. Dat is echt het allerlaatste redmiddel." Commentaar op pagina 3. onderbezetting van beroeps krachten bij alle korpsen en betreurde de geringe moge lijkheden die er zijn om te oe fenen met echt vuur. Van Leersum noemde de taak die Frans Pijnenborgh als brandweercommandant van Schouwen-Duiveland had, extra moeilijk. „Hij moet zes korpsen tot een ge heel smeden." Aandachtspunten Pijnenborgh, inmiddels een maand in functie, geeft toe dat mankracht, opleiding, materiaal en ervaring de aandachtspunten zijn. Hij prijst zich gelukkig met zijn 170 vrijwilligers, maar mist in dat bestand een aantal hoog-opgeleide brandweer lieden. „Opleiden kost veel geld en vergt heel veel inzet en tijd van de vrijwilligers. Bovendien is de beschik baarheid van die mensen vooral tijdens de normale werkuren een probleem. Mensen zijn tegenwoordig ook tijdens hun werk veel mobieler en kunnen dus niet altijd meer op tijd bij een brand zijn. Ze kunnen ook steeds moeilijker snel van hun werkplek weg. De dag bezetting zorgt voor steeds meer problemen." Een deel van de problemen valt te verhelpen met het po litieke toverwoord geld. Burgemeester Asselbergs haakte daar in zijn slot woord op in. „De steun aan de brandweer zal in de toe komst leiden tot een iorse stijging van het bedrag per inwoner. Ik denk daar bij aan zo'n tien gulden per jaar. Plus dat daar nog geld bij komt voor investeringen aan gebouwen en materiaal. We krijgen dus behoorlijk wat voor de kiezen. Dankzij de inzet van alle vrijwilligers is het gelukkig nog zo dat de brandweer zijn taken op een redelijke wijze en tegen een redelijk prijs kan uitvoe ren." Schouwen-Duiveland moet binnenkort al een greep in de schatkist doen. Want twee wagens zijn dringend aan vervanging toe. BROUWERSHAVEN - Het ontbeert de brandweer van Schouwen-Duiveland aan hoog opgeleide vrij willigers, materiaal en ervaring. Dat bleek gister avond in het stadhuis in Brouwershaven waar B&W, leden van de gemeenteraad en de postcom- mandanten van de brandweer op de hoogte werden gebracht over de stand van zaken in het Project Ver sterking Brandweer (PVB) in de regio Zeeland. Het PVB is een overkoepe lend project van de regionale brandweer, waar zeventien Zeeuwse gemeenten (Tholen doet niet mee) bij betrokken zijn. Het project bevat onder meer. een beleidsrichting voor de komende jaren waar in de brandweer streeft naar een optimale dienstverle ning. Dat is moeilijk omdat de taken van de brandweer door de jaren heen steeds complexer zijn geworden. „Het is niet alleen maar een brandje blussen, maar ook hulp verlenen bij ongeluk ken, preventie, rampenbe strijding en het ruimen van chemische stoffen," aldus re giocommandant W.P. van Leersum. Van Leersum kreeg gisteren twee uur de tijd om heden, verleden en toekomst van de brandweer toe te lichten. „Daar was ik blij mee, want we krijgen het project moei-, lijk voor het voetlicht. Dat komt omdat de brandweer momenteel redelijk goed functioneert. Als ik het in een rapportcijfer uit zou drukken, zou het een 6,5 of een zeven worden. Maar naar mijn mening verdient de openbare veiligheid een ne gen." Van Leersum wees ook op de De nimmer aflatende strijd tegen het water. Dat is het thema van een nieuw project Plat- telandstoerisme. In het kader van dat project werden gisteren, maandag, op verschillende locaties op Schouwen-Duiveland - op de foto bij de Wevers- en Flaauwersinlaag - borden geplaatst met uitleg over het omliggende ge bied en het verband met de strijd tegen het water. Dergelijke borden komen op in totaal elf locaties. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1