Diploma's voor brandweer GOED KOOP Fikse controles snelheid Op weg Kindernevendienst steunt de bouw van kerkzaaltje n 0 B •79 9.' Kunstuitleen verjaart Presentatie van nieuwe plannen MKB-Zeeland KvK wil meer bedrijvigheid langs Midden-Zeeland route Weinig belangstelling voor lezingen op Neeltje Jans I i ft Onderwij sdag uitgebreid KOELEMAN APPELMOES 98 AGENDA MAANDAG 6 OKTOBER 1997 NR 26260 3 Speciale activiteiten GOES - De Stichting Kunstuitleen Zeeland bestaat op 16 oktober vijfentwintig jaar. Dat wordt gevierd met speciale activiteiten in de kunstuitleencentra in Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. Daar naast is het logo van de kunstuitleen vernieuwd. De feestelijkheden vinden plaats in de laatste twee we ken van oktober. In de vier centra zijn onder meer spe ciale aanbiedingen onder deel van het programma. In Goes wordt een fotografie project van Anna Pool gepre senteerd. De bezoeker kan zich hier tegen een bijzonde re achtergrond laten vereeu wigen. Ook in de andere cen tra bestaat de mogelijkheid zelf op de foto te gaan. Op el ke locatie is er een andere kunstenaar aan de gang ge weest om iest speciaals op poten te zetten. Ook onderdeel van de vijfen twintigste verjaardag van de stichting is de jubileumuit gave van kunstenaar Rob Brandt. Speciaal voor de ge legenheid ontwierp hij een beker die in een oplage van duizend stuks verkrijgbaar is. Bovendien hebben drie Zeeuwse kunstenaars - Anne- lies Planteijdt, Ben Sleeu- wenhoek en Harry Vande- vliet - opdracht gekregen voor het maken van een ont werp. Planteijdt maakte een zilveren collier, Sleeuwen- hoek een ruimtelijk werk en Vandevliet een wandobject. Alle drie de voorwerpen zijn in een beperkte oplage van vijfentwintig te koop en worden getoond in Metro S - boven de Kunstuitleen - in Middelburg. Het feest van de kunstuit leen gaat dinsdag 21 oktober van start met een receptie. De afsluiting heeft plaats op de Dag van de Kunstuitleen, zaterdag 1 november. Onderzoek doorNEI MIDDELBURG - Het Nederlands Economisch Instituut (NEI) gaat onderzoek doen naar de ver keersveiligheid van de Midden-Zeeland route en de mogelijkheden om langs de route meer bedrij- vigheid te realiseren. Het LEI doet dat onderzoek in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord- Zeeland en de Sociaal Eco nomische Consultatiegroep. De Mid den-Zeeland route - de ver binding Hellegatsplein-Zie- rikzee-Zeelandbrug-Goes- Westerscheldetuzmel - heeft in de visie van de KvK een belangrijke economische betekenis en is van wezen lijk belang voor zowel re gionaal verkeer, toeristisch verkeer als doorgaand ver keer. „Echt, de route kent een be langrijk aantal knelpun ten, zowel voor wat betreft de verkeersdoorstroming als de verkeersveiligheid. Zeker na realisering van de Westerscheldetunnel zal het belang van deze route verder toenemen en daar mee ook de verkeersdruk. De genoemde economische' betekenis komt daarmee onder druk te staan," aldus de KvK in een brief aan de leden van Provinciale Sta ten van de Provincie Zee land. Kansen Tegelijkertijd ziet de KvK economische kansen. Zij pleit voor het ontwikkelen van bedrijvigheid op een aantal strategisch gelegen locaties, aansluitend aan deze route. Bedrijvigheid die, zo haast de KvK zich te zeggen, qua aard en schaal grootte past in de omge ving. „Voor de regionale economie van Midden- en Noord-Zeeland kan dit een belangrijke impuls beteke nen," aldus de KvK die zegt in haar visie gesteund te worden door het bedrijfsle ven en de Sociaal Economi sche Consultatiegroep. In weekeinde 311 bekeuringen ZIERIKZEE - Bij snelheidscontroles op zaterdag en zondag op verschillende plaatsen op Schouwen-Dui- veland zijn in totaal 311 overtredingen geregis treerd. Zaterdagochtend werd gedu rende twee uur gecontro leerd op de N59 ter hoogte van Bruinisse. Van de zeven honderdenvijftig passerende voertuigen gingen er tweeën twintig te hard. Van 12.00 tot 16.00 uur was er controle bij Oosterland. Daar kwamen op genoemde tijd 1.583 auto mobilisten langs, waarvan er 72 te hard reden. Zondag was het tussen 10.00 en 13.00 uur raak bij Nieu- werkerk. Negenentachtig overtredingen werden gecon stateerd onder de 1.614 pas serende voertuigen. Op de Weg naar de Val bij Zierikzee werd 's middags tot élot nog een paar uur gecontroleerd. Van de 1.135 voorbij komen de auto's gingen er 128 in de fout. NEELTJE JANS - De jaarlijkse Wetenschapsdag: heeft landelijk veel bezoekers betrokken, maar voor de activiteiten op Neeltje Jans was de belang:- stelling mager. In totaal iets meer dan 50 mensen kwamen naar Waterland Neeltje Jans. De lezing Kleine magen, gro te bekken - over het energie verbruik van deltavogels - werd door welgeteld acht mensen bijgewoond. De le zing over de techniek achter de stormvloedkering mocht zich in iets meer belangstel ling verheugen: Vijfentwin tig mensen woonden 'Kleine knoppen, grote gevolgen' bij. De lezing over de Nederland se waterbouw in het buiten land onder de titel 'Waar een klein land groot in is' moest wegens ziekte van de spreker worden afgelast. In plaats van deze lezing werd de film Holland Waterproof - over het Deltaplan grote rivieren - vertooryl. Daar kwamen on geveer 25 mensen op af. Alles bij elkaar een matig re sultaat. erkent ook Karei Leeftinck van Waterland Neeltje Jans. ..Maar we zijn het gewend." relativeert hij. „We doen al zo'n zes jaar mee aan de jaarlijkse weten schapsdag en elk jaar is de belangstelling matig. Ik heb geen idee hoe dat komt, mis schien heeft het iets te ma ken met de ligging van Neel tje Jans." Of Waterland Neeltje Jans desondanks vol gend jaar weer meedoet is volgens Leeftinck nog niet te zeggen. „We moeten er maar eens goed over nadenken, want er zit elke keer wel een hoop werk aan vast." Landelijk gezien trok de We tenschapsdag 94.000 bezoe kers. Het thema 'Klein en groot' was te zien in onder werpen als groeistoornissen, gentherapie, schaalmodellen en de wereld van insecten en dinosauriërs. Het Natuurhis torisch museum in Maas tricht bleek bijzonder in trek en ook het spelen met eten bij een aantal Twentse in stellingen ging erin als koek. Mosselavond in de Zierikzeese kazerne Tien leden van de Brandweerpost Zierikzee kregen zaterdag het papieren resultaat in handen van hun inspanningen in het af gelopen jaar. Ook de commandant was bij het feest aanwezig. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - In de kazerne van Zierikzee kregen zaterdag - tijdens de jaarlijkse mosselavond - tien brandweerlieden een diploma of certificaat uitge reikt. Aangemoedigd door het Besluit Brandweer personeel gaat er nog flink wat scholing plaatsvin den onder de leden van het volledige korps Sehouwen-Duiveland. ,,Het hoogste in de regio is nu brandmeester. Een aantal daarvan moet nog door tot adjunct hoofdbrandmeester," schetst comman dant F. Pijnenborgh de ontwikkeling. ,,AIs buitenstaander zie je al leen die rode auto. Maar voordat de brandweer ergens aanwezig kan zijn, hebben de leden al veel moeten doen," vertellen beroepskracht Pij nenborgh en Zierikzees post- commandant J. Juffermans. De eisen die aan zowel de mensen als aan het materieel worden gesteld, komen steeds hoger te liggen. Welke functies er op welke posten aanwezig moeten zijn, is af hankelijk van de grootte van het korps en het soort post. „De scholing bij ons komt vooral op het midden- en ho ger kader aan," aldus Pij nenborgh. De eerste graad in de rangor de wordt gevormd door brandwachten. „Zij kennen alle basisbegrippen en zijn er klaar voor om goed ingezet te worden. Maar specialisaties, zoals bijvoorbeeld hulpver lening, daar moet je verder voor leren," licht Juffer mans toe. Via brandwacht eerste klas en hoofd brand wacht, kunnen de korpsle den verder opklimmen tot onderbrandmeester en brandmeester. Daarna vol gen de rangen adjunct hoofd brandmeester, hoofd brand meester en - vanaf januari 1998 - commandeur. Voor een organisatie die in hoofdzaak draait op vrijwilligers zijn die scholingseisen geen mak kelijke taak. Studeren moet veelal in de avonduren - na het werk - worden gedaan. Voor deelnemers aan de ver volgcursussen geldt boven dien dat ze al een bepaald ni veau vooropleiding in hun zak moeten hebben. „En dan zit je nog met mobiliteit. Ie mand die duiker is en in Rot terdam werkt, kan overdag hier niet ingezet worden," geeft Juffermans aan. „Dus ik kan wel stellen dat ik dit of dat wil hebben, maar de vraag is maar nét of ik ze ook kan hebben," voegt Pijnen borgh toe. Een inventarisatie van alle al aanwezige kennis, moge lijkheden en voorkeuren on der de leden van de verschil lende brandweerposten op Sehouwen-Duiveland moet nog worden gemaakt. De be doeling is in de toekomst te komen tot meer uniformiteit binnen de regio. Een taak waar - de sinds september hier werkzame - Pijnenborgh zich mee bezig gaat houden. Voordeel hiervan is onder meer dat brandweerlieden en materieel uitwisselbaar zijn. Bovendien kan het wer ken met één gemeenschappe lijk beleid financieel voor deel opleveren in bijvoorbeeld de aanschaf van nieuw materiaal. „Voor de buitenstaander gaat het er op zich niet anders uitzien. De brandweerauto's blijven rood. Het gaat meer om het interne reilen en zeileh, daar wordt een stuk professiona lisering ingebracht," meent Pijnenborgh. Niet minder dan beroeps Daarnaast zullen een aantal specialisaties verder worden uitgewerkt, zoals preventie en de afgifte van gebruiks vergunningen. Die zaken zijn niet nieuw, maar worden wel opnieuw opgepakt. „Een vrijwillig korps is niet min der dan een beroeps. Alleen qua tij,d lukte het voorheen niet om alles op te pakken waar we naar streefden. Nu er een beroeps zit, is de' be doeling dat het achterstalli ge werk wordt aangepakt," aldus beide woordvoerders. Wat opleidingen betreft zijn de 'eerste stappen al weer ge zet. Certificaten werden be haald door K. Stoutjesdijk (pompbediender), I. van Sor- ge (onderbrandmeester), H. Kostense (hoofdbrandwacht) en R. Ravia (onderbrand meester). Ravia sleepte ook het diploma brandweerdui ker in de wacht. Diploma's werden verder uitgereikt aan K. Jonker (brandmees ter), P. Wijsman en G. ter Riet (beiden brandwacht eer ste klas), B. Schot en T. Schipper (beiden hoofd brandwacht) en Juffermans (brandmeester). Mini-rommelmarkt levert 3000 gulden op KERKWERVE - Het zaaltje van de Nederlands Her vormde kerk in Kerl^werve is dringend aan vervan ging toe. Een kwestie waar 275.000 gulden mee is ge moeid. De kinderen van de kindernevendienst dragen hun steentje bij aan de vernieuwing. Zater dag hielden zij in en om het kerkgebouw een mini- rommelmarkt. Zij wisten daarmee driedui zend gulden binnen te halen. De rommelmarkt duurde van 13.00 tot 17.00 uur en trok vele belangstellenden. „Het loopt heel goed. Het is de eerste keer dat we dit doen, dus we wisten niet goed wat we konden ver wachten. Maar er waren ook veel mensen van buiten de kerk en zelfs mensen van buiten het dorp. Om half elf vanmorgeri stonden ze al te dringen voor het hek," ver telt kindernevendienstleid- ster Corine Dicou. Jaarlijks verzorgt zij - samen met de acht overige leiders - een uitstapje ter afsluiting van het seizoen voor de kin deren die deel uitmaken van de kindernevendienst. Dit jaar werd voor het eerst aan een alternatief gedacht. „We wilden hen ook bij het nieu we kerkcentrum betrekken. De kinderen zelf iets laten doen. Zij vinden het fijn om mee te helpen. Al werd van morgen nog gevraagd: mo gen we dan zelf die centen houden?." Debetrokkenheid van de jeugdigen met het kerkzaaltje is niet verwon derlijk, meent Dicou. Het is de plaats waar de kinderne vendienst en ook de cateche- satie wordt gehouden. De mini-rommelmarkt bleek de bezoeker nog een grote verscheidenheid aan activi teiten te kunnen aanbieden. Naast een aantal tafels met tweedehandsspullen waren er bolussen, andere lekker nijen en bloembollen te koop. En er was van alles te doen. Spelletjes, schminken en knutselen. Een hobbyta fel spoorde bezoekers aan zelf aan de slag te gaan, bij voorbeeld met het maken van kaarten met zand-afbeel- dingen. „Die kun je kopen of zelf maken en er zijn ook handwerkspulletjes te koop," vertelt de twaalfjari ge Petra Post. Na afloop van de rommel markt werd er gezamenlijk door de kinderen gegeten. Volgens Dicou is de Kerk- werfse kerkgemeente bijzon der levendig van aard. „Veel jongelui. Ik kwam er een jaar of vier geleden bij. Toen za ten er misschien vijf kinde ren bij de kinderneven dienst. Nu zijn dat er twintig." De mini-rommelmarkt is een initiatief uit de jeugdhoek. Door de Nederlands Her vormde gemeente wordt al langer actie gevoerd om het zaaltje vernieuwd te krijgen. Regelmatig vindt er een gro te rommelmarkt plaats. Ook de opbrengst van de jaarlijk se bloembollenverkoop ver dwijnt in het spaarpotje voor het zaaltje. Dit direct aan de kerk grenzende gebouw werd in 1957 neergezet en is inmiddels al flink verzakt. De verschillende acties heb ben tot dusverre 110.000 gul den opgeleverd. Til De rommelmarkt, een nieuw initiatief van de Kerkwerfse kindernevendienst, bleek succesvol. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - Het nieuwe bestuur van de onder nemersorganisatie MKB-Zeeland presenteert dins dag 28 oktober in de Stadsschouwburg van Middel burg haar ideëen en plannen voor de toekomst. Met deze presentatie wordt het startsein gegeven voor een nieuwe actieve aanpak van de organisatie. Doordat er bepaalde parallellen aan te wijzen zijn tussen onder nemen en sport, is gekozen voor het thema sport. Gerrie Knetemann is aanwezig om zijn inspirerende kijk op het ondernemerschap te presen teren. Commissaris van de konin gin in Zeeland W. van Gelder en vice-voorzitter van MKB- Nederland H. van den Hul leiden de bijeenkomst in. Bo vendien zal G. Huis in 't Veld - algemeen directeur van de ING Bank Zeeland - een toe lichting geven op onderne men in Zeeland. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. Aanmelden kan via de ING Bank in Goes: 0113-241557. AANRIJDING SEROOSKERKE - Een 42-ja- rige vrouw uit Serooskerke is vrijdagmorgen rond 7.00 uur aangereden door een au tomobilist. De vrouw, die haar hond uit liet, liep door deze aanrij ding ernstige verwondingen op en moest worden behan deld in het Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. De ver oorzaker van het ongeval is na de aanrijding doorgere den en heeft de vrouw be wusteloos achtergelaten. Zij werd even later aangetroffen door een voorbijganger. De politie is op zoek naar ge tuigen van het ongeval. Een ieder die de aanrijding heeft gezien, wordt verzocht con tact op te nemen met het bu reau in Zierikzee: 414055. HEINKENSZAND - Op de Zeeuwse Onderwijsdag, die woensdag 8 oktober plaats heeft in De Stenge in Hein- kenszand, staat regionale ge schiedenis centraal. De opzet is uitgebreider dan vorig jaar. Behalve de praktijkgerichte voordrachten in de Topzaal is er gekozen voor het opstel len van regionale presenta ties, waar bezoekers vrij in- en uit kunnen lopen. Vijftien regionale musea en het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten presenteren zich daar. Ook het project Wemeldinge, ons dorp van de basisschool uit Wemeldinge is daar te bewonderen. De onderwijsdag duurt van 8.30 tot 12.30 uur. PADDESTOELEN BURGH - De Natuur- en Vo gelwacht bezoekt zaterdag 11 oktober het voormalig land goed Gadia en gaat daar op zoek naar paddestoelen. Verzamelt! wordt om 10.00 uur op de eerste parkeer plaats aan de Vroonweg, ko mende vanaf Burgh-Haam- stede. Meer informatie is verkrijgbaar via: 416367. Advertentie pot 720 ml. van .7^ CD» MACARONI A OF SPAGHETTI v pak 500 gram NU SLAVINKEN 5 stuks NU^W 10 stuks ELKE DAG GOED NIEUWS Dinsdag 7 oktober Zierikzee Riddermiddag. (Kinderboe kenweek). Bibliotheek de Stolpe. 16.00-17.00 uur. Bijeenkomst afdeling Zee land Crohn en Colitis Ulce rosa Vereniging. Gebouw Oosterschelde Thuiszorg. 19.30-21.30 uur. Thema-avond 'Overlijden en erfrecht'. Havenzaal restau rant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Verkoping lingerie, keuken- textiel, nachtkleding. Stich ting Adullam gehandicap tenzorg. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30- 21.00 uur. Scharendijke Seminar 'U en de Euro', De Putmeet. 20.00 uur. Oosterland Verkoping van de Zendings- krans Bidt en Werkt en de Rhodè van de Gereformeer de Gemeente in dorpshuis Oosterhof van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Thema-avond Vereniging ter Bescherming van het Onge boren Kind. MFC. 20.00 uur. Nieuwerkerk Modeshow voor vrouwen vanaf 55 jaar. Woonzorgcen trum Steenzwaenshof. 14.00 Vrijdag 10 oktober Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 15.00 uur. Ellemeet PvdA debat over recreatie. Dorpshuis Ellemeet. 20.00-22.00 uur. Zaterdag 11 oktober Oosterland Uitvoering koren VZOS en Soli Deo Gloria. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 14 oktober Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Informatie-avond Bouwwin- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Themamiddag Thuiszorg PCOB. De Veste. 14.15 uur. Maandag 20 oktober Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Informatiebijeenkomst over de Tante Agaath Regeling (TAR) in Theater Mondragon in Zierikzee. 20.00 uur. Renesse Bijeenkomst plattelands vrouwen Noordgouwe over het onderwerp omgaan met kritiek. 19.30 uur. Zaterdag 25 oktober Renesse Concert orgel en clavecim- bel. Jacobuskerk. 20.15 uur. Nieuwerkerk Lampionoptocht om zomer uit te luiden, vanaf het plein bij het dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 27 oktober Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Mossel- en bingobijeen komst voor zestig-plussers in het Rehoboth aan de Oost straat. 17.00 uur. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Seminar 'U en de Euro', Theater Mondragon. 20.00 uur Woensdag 29 oktober Zonnemaire Vergadering dorpsraad van Zonnemaire in het dorps huis. 20.00 uur. Zondag 2 november Zierikzee Stip en Beer. MFC. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3