PvdA wil lagere AO W-premie Woningcorporaties moeten zich richten op ouderen Sjeik mag terug naar Gaza jntruimt actiekamp .oenoord bij Ruigoord Meer informatie familie over verstervingsbeleid Zeesleper Smit mag weg uit Iranese haven Gezondheidslijn gaat komend voorjaar open Politieman geschorst tiviteiten Bru Asielzoekers tentenkamp kunnen naar bungalows WATERSTANDEN Stapelbedden zijn onveilig Meer dan achtduizend 100-jarigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Belangstelling voor de race was er zelfs vanuit Scharen- dijke. Pa C. van Nieuwen- ;&s- huyze en zoon Leonard, die af- zelf meer dan tien jaar gele nt- den op eigen dorp aan de oor zeepkistenraces meededen, eur- waren even naar Bruinisse wist afgereisd. Ry op 2orie „We wilden gewoon nog een ngen keertje komen kijken. Zelf xnken hebben we het ook jarenlang Istrijd gedaan, maar op Scharendij- .ie ein- ke is het doodgebloed. Het is Een ex- ook wel uit nieuwsgierigheid uitkomst hoor. Het laatste karretje klomp dat ik heb gemaakt, is naar Hen de hel- Nieuwerkerk gegaan. Ik 'acht Lenny dacht dat ik hem hier mis- meeste ge- schien terug zou zien," aldus als eerste. Van Nieuwenhuyze. week gaan duren RUIGOORD (ANP) - De Mobiele Eenheid is maan dagochtend om half acht begonnen met de ontrui ming van het actiekamp Groenoord bij het dorpje Ruigoord. Actievoerders van het GroenFront!, een milieu-ac tiegroep, richtten het kamp medio juli op in een poging de aanleg van de Afrikaha- vèn te dwarsbomen. De politie gaat ervan uit dat de ontruiming zonder geweld zal verlopen. Ook de actie voerders willen geen proble- men. Gezien de grootte van het gebied kan de gehele ac tie wel eens een week gaan duren. De inzet van de politie heeft al twee gewonden gekost. Twee politiemensen raakten gewond nadat een vorkhef truck zich in de achterkant van hun ME-busje boorde. De voertuigen reden op dat moment in colonne naar Ruigoord. De agenten zijn vervoerd naar het zieken huis. Hekken De politie heeft maandag morgen een gedeelte van de N202, de provinciale weg IJ- muiden richting Amster dam, afgezet. Ook zijn poli tiemensen druk bezig hekken rondom de toekom stige bouwlocatie te plaat sen. Bij slechter wordend weer DWINGELOO (ANP) - Een ondernemer uit Drenthe heeft zijn bungalowpark beschikbaar gesteld voor de opvang van de uitgeprocedeerde asielzoekers die momenteel in het tentenkamp van de Raad van Ker ken bij Dwingeloo verblijven. Als de weersomstandighe den daartoe aanleiding ge ven, zullen de asielzoekers daadwerkelijk verhuizen, zo heeft een woordvoerder van de interkerkelijke organisa tie Inlia maandag bevestigd. Om welk bungalowpark het gaat, kon hij op verzoek van d'e eigenaar nog niet zeggen. Ook is nog niet besloten of en wanneer de achttien asiel zoekers zullen verkassen. „Maar we zijn blij met deze rugdekking", aldus de zegs man. De asielzoekers kunnen vólgens hem ver beneden kostprijs in de bungalows verblijven. „De ondernemer verdient er niets aan. Overwegingen De verhuizing hangt vooral af van het weer. „De omstan digheden bepalen of we op het aanbod van de onderne mer ingaan. Humanitaire overwegingen staan daarbij voorop. Mensen mogen bij voorbeeld niet ziek worden door het verblijf in de ten ten", aldus de woordvoer der. In de verpleeghuizen UTRECHT (ANP) - De verpleeghuizen gaan bewo ners en hun familie beter voorlichten over het verst ervingsbeleid. Volgens de Nederlandse Ver eniging voor Verpleeghuis zorg (NVVz) zijn bewoners en hun verwanten niet altijd goed op de hoogte van be langrijke onderwerpen als versterven. „We vinden dat verpleeghui zen meer aandacht moeten besteden aan voorlichting aan het publiek. Veel men sen weten niet hoe een ver pleeghuis werkt, als zij er dan mee te maken krijgen is veel nieuw", zegt M. Bee- sems van de NWZ. Sinds afgelopen zomer, na de commotie rond versterven in het verpleeghuis 't Blauwbörgje in Groningen, staat het onderwerp volop in de belangsteling. Volgens Beesems krijgen verpleeg huizen nog steeds veel vra gen hierover. Uit een vorige week gepubli ceerd onderzoek blijkt dat het bespoedigen van het overlijden door het staken van de toediening van vocht en voedsel het meest voor komt bij demente patiënten in verpleeghuizen. De fami lie van de patiënt wordt in ruim 10 procent van de geval len niet van het besluit op de hoogte gebracht. In 1995 zou in ongeveer 5600 gevallen, een kwart van alle gevallen, de dood zijn be spoedigd door het niet toe dienen van eten en drinken. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-mctcoccnirum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 okt. 07.25 159 01. OÓ -131 19.35 160 13.15 -127 ROOMPOT BUITEN 7 okt. 05.50 175 11.55 -127 18.10 176 BRUINISSE 7 okt. 07.05 172 01.05 -139 19.20 175 13.20 -135 WEMELDINGE 7 okt. 07.30 185 01.10 -146 19.45 186 13.25 -142 Doodtij: 11 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Lastenverlichting in verkiezingsprogramma sociaal democraten DEN HAAG (ANP) - De PvdA stelt voor de volgende regeerperiode een lastenverlichting van 4 miljard gulden voor de burgers in het vooruitzicht. Daarvan is 1,4 miljard bestemd voor extra rijksbijdragen aan het AOW-fonds, hetgeen moet leiden tot lagere AOW-premie. Daarnaast moet er een ar- beidstoeslag komen voor werknemers die tot aan het modale inkomen verdienen. Dit staat in het ontwerp-ver- kiezingsprogramma „Een wereld te winnen", dat maandag werd gepresen teerd. Het „financieel kader" bij het programma gaat uit van een financiële ruimte van ruim 13 miljard gulden. Het Centraal Planbureau gaat uit van bijna 6 miljard gul den. De benodigde extra ruimte van ongeveer 7,5 mil jard ontstaat voornamelijk door 4 miljard gulden om te buigen op de uitgaven. Bij de lastenverlichting van ongeveer 4 miljard gulden gaat het grotendeels om een arbeidstoeslag voor werkne mers die een inkomen heb ben tot aan het „modale" ni veau èn om een verlaging van de AOW-premie (nu 16,5 procent) die mogelijk wordt door een extra bijdrage van het Rijk. De ombuigingen van 4 mil jard zoekt de PvdA bij doel matigheidsverbeteringen bij de overheid, de sociale zeker heid en de zorgsector. Het gaat onder meer om de invoe ring van verhaalsrecht in de AWBZ. Ook wil de PvdA be sparen op defensie en op af drachten aan de Europese Unie. Daarnaast moeten maatrege len in'de fiscale sfeer 2 mil jard gulden opleveren. Het gaat om het bestrijden van belastingconstructies en om het meer rekening houden met de inflatie bij de belas tingheffing. De resterende 1,5 miljard moet vrijkomen in de sociale zekerheid. De PvdA denkt minder geld kwijt te zijn aan uitkeringen omdat het programma sterk inzet op gerkhte werkgele- genheidsmaatregelen. Jacht W De Faunabescherming vindt dat de PvdA zich aan haar verkiezingsbelofte moet houden om een einde te ma ken aan de plezier- of benut- tingsjacht. De actiegroep heeft maandag, de dag dat het nieuwe verkiezingspro gramma wordt gepresen teerd, de PvdA-fractie in de Tweede Kamer een brand brief gestuurd. Deze week stemt de Kamer over de nieuwe Flora- en fau nawet. De Faunabescher ming is er van overtuigd dat het huidige wetsvoorstel een duidelijke verslechtering van de huidige regelgeving. De PvdA maakte vorige week bekend niet tegen de afschaffing van de vrije jacht te stemmen. Voorwaarde is wel dat de regels waaronder ontheffing verleend kan worden voor de jacht op een groot aantal andere soorten zeer duidelijk omschreven zijn. Nu huurders sociale woningbouw gaan kopen Woningcorporaties'doen er verstandig aan zich te richten op ouderen, zoals op de foto Steenzwaenshof in Nieuwerkerk. (Archieffoto) BREUKELEN (ANP) - Woningcorporaties doen er verstandig aan om zich de komende jaren te rich ten op alleenstaande ouderen. De bestaande bewo ners van sociale huurwoningen dreigen en masse een woning te kopen, zo waarschuwt onderzoeks bureau Nyfer. Alleenstaande ouderen vor men een van de weinige groeiende groepen potentië le huurders van goedkope woningen. Deze mensen wil len niet alleen een woning, maar ook bijkomende zaken als veiligheid en verzorging. Woningcorporaties moeten samenwerken met verzor gingshuizen en verzeke raars, aldus het rapport Het risico van leegstand in de so ciale huursector". Wie al jaren op de wachtlijst staat voor een goedkope huurwoning zal de vrees van de onderzoekers dat er over een kleine tien jaar leeg stand dreigt, niet kunnen begrijpen. Toch wijst Nyfer op die mogelijkheid.Overi gens zal leegstand van socia le huurwoningen alleen ern stige vormen aannemen (5 procent of meer) als het aan tal nieuwbouwwoningen dat wordt afgeleverd hoger is dan voor de komende ja ren is gepland. Nyfer gaat uit van 70.000 tot 90.000 (nieuwe woningen per jaar in 'plaats van de huidige 55.000. JERUZALEM (RTR/EFE/ AFP) - Inwoners van Gaza treffen koortsachtig voorbe reidingen voor een grootse ontvangst van sjeik Ahmed Yassin, de Sjeik van de Intif ada en oprichter en geeste lijk leider van Palestijnse Harnas. De Israëlische radio meldde zondag dat premier Netanya hu heeft ingestemd met de te rugkeer van Yassin naar zijn huis in Gaza. Israël liet Yas sin vorige week vrij na acht jaar hechtenis. Koning Hus sein van Jordanië zal hem vandaag, maandag, begelei den bij zijn thuisreis. In Gaza bereiden familie en aanhangers van Yassin hem een groots welkom. Buiten zijn huis hangt een spandoek met de tekst „Welkom, Sjeik van de Intifada". Aan de Pa lestijnse opstand (Intifada) kwam in 1993 een einde toen Israël en de PLO een vredes overeenkomst sloten. Harnas is principieel tegen vredes verdragen tussen Israël en de Palestijnen. Bemanning uit Vlissingen RIJSWIJK (ANP) - Iran heeft één van de drie schepen van Smit Internationale, de zeesleper Banckert uit Vlissingen, laten gaan. Negen van de vijftien Nederlandse werknemers van Smit Internationale zouden op vrije voeten zijn. Een woordvoerster van Smit in Rotterdam wil het bericht niet bevestigen. Ook het ministerie van bui tenlandse zaken wil over de kwestie geen mededelingen doen. Hij wijst er op dat ambassadeur in algemene dienst jhr. P. Feith druk be zig is de gegijzelde beman ningsleden vrij te krijgen. Volgens onbevestigde bron nen heeft de Banckert de haven afgelopen weekein de mogen verlaten. Iran legde de schepen 8 septem ber in de haven van Bandar Imam Khomeini aan de ket ting uit misnoegen over het feit dat de bemanning eer der zonder overleg met Te heran had meegeholpen bij het bergen van een neerge storte Amerikaanse heli kopter. Nederlanders Aan boord van de Smit Cy clone, de Banckert en een ingehuurde drijvende bok bevinden zich 42 zeelieden onder wie vijftien Neder landers. Voor hulp welzijnssector DEN HAAG (ANP) - De nationale gezondheidslijn gaat in het voorjaar van 1998 open. De lijn is een informatiepunt voor burgers die op zoek zijn naar goede hulp in de wel zijnssector maar niet weten waar zij die hulp kunnen vin den. Staatssecretaris Terp stra van Volksgezondheid heeft beloofd anderhalf mil joen gulden voor de gezond heidslijn uit te trekken. Zij benadrukte het belang van de voorziening. De laagdrempelige wegwij zer is een samenwerkings project van de stichting Kor- relatie, de Nederlandse Pa tiënten/Consumenten Fede ratie en het Nederlands Instituut voor Zorg en Wel zijn. De instanties willen met de nieuwe gezondheids lijn voorkomen dat mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd. De lijn zal vijf dagen per week van ne gen uur 's morgens tot negen uur 's avonds bereikbaar zijn. HAARLEM (ANP) - Een 43-jarige politieman van de regiopolitie Kennemerland is geschorst. Tegen de man loopt een on derzoek in verband met ver duistering in dienstbetrek king, zo heeft de politie maandag bekendgemaakt. De politieman wordt ervan verdacht een gevonden bromfiets te hebben verduis terd. Korpsbeheerder burge meester Pop van Haarlem heeft de agent geschorst op voorstel van de korpschef. AMSTERDAM (ANP) - Sta pelbedden en hoogslapers zijn onveilig voor kinderen onder de zes jaar. Door de Europese norm dat veiligheidshekjes slechts 26 centimeter hoog moeten zijn, is het valgevaar voor klein tjes veel te groot. Aan de vei ligheid moeten dan ook snel strengere eisen worden ge steld, zo stelt de stichting Consument en Veiligheid. In 1995 raakten 870 kinderen gewond na een flinke buite ling uit bed. Voor kleine kinderen moeten de balustrades op bovenbed- dden minimaal 60 centimeter hoog zijn, meent de organisa tie. Bovendien moet onder deze bedden een schokdem- pende vloerbedekking lig gen om de ergste klap te kun nen opvangen. IN GIERPUT HOLTEN (ANP) - Een 61-ja- rige blinde man uit Holten is zondagavond op een boerde rij in de gierkelder gevallen en overleden. Het slachtoffer verzorgde zo als vaker het vee. De familie van de man trof hem dood in de gierkelder aan. Suske en Wiske DE MOMPELENDE MUMMIE' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 10 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht z.west 5 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 07.52, onder 19.03 Maan op 13.28, onder 22.29 Eerste kwartier: 9 oktober (14.23) HETWEEROVERZICHT DE BILT - We staan aan de vooravond van een opzienbarende weersveran dering. Na een zonnige en warme oktoberdag gaan we naar onstuimig en bewolkt herfstweer. Vanavond al zou er een regen- of on weersbui kunnen vallen en dat zet vannacht en morgen stevig door. Er vallen dan talrijke buien, mogelijk met onweer en windstoten. Morgenmiddag neemt het aantal buien af, maar droog houden we het niet. Het wordt 18 graden en er waait een matige zuidwestenwind, kracht 3 tot 4, aan de kust neemt de wind toe tot krachtig, 6 bft. Het natte weer houdt de rest van de week aan. Vooral op woensdag lijkt het langdu rig te plenzen. Opvallend is verder de wind die vooral aan zee soms fors aanwak kert. Voor kou hoeven we niet bang te zijn: de middagtemperatuur ligt ruim boven de 15 graden. PEKING (AFP/EFE) - Meer dan 8000 van de in totaal 1,2 miljard Chine zen zijn honderd jaar of ouder. Dat heeft het Chinese persbureau Nieuw China maandag meegedeeld. Volgens cijfers van de Chinese regering zijn 120 miljoen inwoners ouder dan zestig, 20 miljoen ou der dan zeventig en heb ben zeker 8 miljoen Chi nezen de leeftijd van tachtig jaar bereikt. Bovendien stijgt per jaar met 5,4 procent het aan tal mensen dat ouder is dan tachtig. De steeds grotere groep bejaarden in de Chinese samenleving is volgens overheidsfunctionaris sen te verklaren door een verbetering van de ge zondheidszorg in de laat ste twintig jaar. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453*535. Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTWf Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 ui - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 ui -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 ui Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% BTW tot 13.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2