Comité Kinderzegels stopt ermee Zekatel op het internet Mateman verdeeld CD A-leden Aalten Jungle Book in Mondragon N aj aarszaadvisseri j begint 14 oktober Harde maatregelen voor varkensmester Corneliastichting week lang in teken van afasie Amerikanen lopen uit voor bezoek Margriet EXPOSITIES Thema-avond vrijzinnigen Kok en Pronk naar Tanzania VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 NR 26259 7 ZIERIKZEE - Naar aanleiding van het tienjarig be staan van de afasiesoos Schouwen-Duiveland wordt er van maandag 6 tot en met vrijdag 10 oktober een 'Afasieweek' gehouden in de Corneliastichting. In de 'Afasieweek' zullen er diverse voorlichtingsbijeen komsten over afasie worden gehouden voor vrijwilligers verbonden aan de Cornelia stichting, familieleden van afasiepatiënten en voor men sen die beroepshalve betrok ken zijn bij de zorg van afa siepatiënten. Voor de afasiepatiënten wordt er op maandag 6 okto ber een speciale lustrumvie ring gehouden, bij deze vie ring zullen Qok bezoekers van de afasiesoos Walcheren aanwezig zijn. Op woensdag 8 oktober zal er een sing-in voor afasiepatiënten worden gehouden, in samenwerking met het bewonerskoor van de Corneliastichting. Daar naast bestaat de mogelijk heid om op verschillende da gen de film 'leven met afasie' te zien. Afasie is een taalstoornis, dat kan ontstaan door een hersenletsel. Mensen met af asie kunnen niet meer ge woon spreken, lezen en schrijven. Ook hebben afa siepatiënten soms proble men om te begrijpen wat een ander zegt. De afasiesoos is tien jaar ge leden opgezet om mensen met afasie en hun familiele den met elkaar in contact te brengen en voorlichting te geven over afasie en commu- nicatie-hulpmiddelenmidde- len. Daarnaast kan men in de soos kennis maken met mo gelijkheden tot vrijetijdsbe steding. Ter gelegenheid 150 jaar Holland HOLLAND, MICHIGAN - Prinses Margriet en haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven zijn donderdag hartelijk verwelkomd in de Amerikaanse stad Hol land in Michigan. Het echtpaar is daar te gast bij festiviteiten wegens het 150-jarig bestaan van de stad. Vele honderden oud-Neder landers kwamen van heinde en ver om het echtpaar een royaal onthaal te bieden. Holland is anderhalve eeuw geleden gesticht door domi nee Albertus van Raalte uit het Drentse Sleen. Tezamen met een aantal van zijn diep gelovige volgelingen kwam de geestelijke naar Amerika om een nieuw bestaan op te bouwen. In het centrum onthulde de prinses een plaquette ter na gedachtenis van de eerste ko lonisten. Vrijdag bezoekt ze de regio en onthult het stand beeld De Immigranten van de uit Sleen afkomstige kun stenaar Bert Kiewiet. Dat. is een geschenk aan Holland van de provincie Drenthe. In het kielzog van de prinses reist een delegatie van pro vinciebestuurders en onder nemers uit Drenthe en Gro ningen om in het 33.000 zie len tellende stadje aan het Michiganmeer zakelijke con tacten te leggen. Holland ligt in de regio tus sen de steden Chicago, Det roit en Toronto. Het gebied zit economisch in de lift. Er heerst bijna volledige werk- gelenheid, mede door de aan wezigheid van enkele van de grootste autotoeleveringsb.e- drijven en fabrieken in kan toormeubilair ter wereld. Een aantal van de grote on dernemingen is geïnteres seerd in een nieuwe vesti ging in Europa. In Holland verrijst binnen kort voor ruim negentig mil joen gulden een compleet Hollands terpdorp. Dat wordt opgebouwd uit pand jes die in ons land worden af gebroken en daar steen voor steen weer worden opge bouwd. AALTEN (ANP) - De CDA-leden in Aalten zijn ver deeld over de 'affaire-Mateman'. Tijdens een partij bijeenkomst donderdag in de woonplaats van het Kamerlid, was er buiten lof vooral kritiek op de parlementariër. In aanwezigheid van partij voorzitter Helgers veroor deelden enkele aanwezigen met name de manier waarop Mateman zich voor de televi sie had laten filmen toen hij maandag te horen kreeg dat zijn naam niet voorkomt op de concept-verkiezingslijst. ,,Dat bracht bij mij een ge voel van walging teweeg," aldus een van de sprekers. ,,De houding van Mateman werkt averechts. Hij berok kent niet alleen zichzelf scha de, maar ook het CDA," meende een ander. „Als hét CDA zich van dit soort lieden ontdoet, is dat alleen maar winst," aldus weer een an der. De zaal reageerde met een applaus. Mateman, twaalf jaar wet houder in Aalten, zelf slaag de er niet in de handen op el kaar te krijgen. De zaal deed een dringend beroep op hem om de kandidaat uit de Ach terhoek te zijner tijd loyaal te steunen, ook als hij zelf niet terecht komt op de de finitieve verkiezingslijst. Helgers benadrukte dat Ma teman bewust niet op een on verkiesbare plaats is gezet. „Dat doe je niet met iemand die zo'n staat van dienst heeft. Er zijn voldoende an dere kandidaten in Gelder land. Dat is een luxe pro bleem. Het bestuur heeft bewust willen investeren in de toekomst." Zierikzee Tot en met maandag 20 oktober Schilderijen Sonja Pankow. Dameskap per/galerie Rik en Riek. Tijdens ope ningstijden kapperszaak. Tot en met vrijdag 24 oktober Burgh-Haamstede Aquarellen Marijke Klijnsma. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met zondag 2 november Renesse Nostalgisch speelgoed. Museum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 5 oktober en 2 novem ber van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 27 november Zierikzee Foto-collectie 'Schilderingen'. Galerie Galerij, Hatfieldpark 2. Op schooldagen van 09.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 7 oktober tot en met dinsdag 6 januari Zierikzee Potloodtekeningen Leendert van der Pool. 't Lange Uus, Havenpark. Expositie geopend tijdens winkeltijden. Landelijke kinderzegelactie scholen deze week gestart ZIERIKZEE - Het Comité Kinderpostzegels Zierik zee stopt met de verkoop van de kinderzegels.Van af 1954 is het comité actief, nu moeten we stoppen omdat we te weinig jongeren hebben. In de winkel staan we op de tocht, dat is voor ons niet meer te doen," aldus vrijwilligster mevrouw D. van Ves- sem. De verkoop via de scholen, voor alle duidelijk heid, gaat gewoon door. Sinds 1954 was het comité ac tief, om ieder jaar in novem ber en december kinderze gels te verkopen. Het comité verzorgde vooral grotere be stellingen die de schoolkin deren niet aan konden. Na een omzet van ongeveer vijfhonderd gulden in de eer ste jaren, steeg de omzet de laatste jaren tot soms wel bo ven de tienduizend gulden. Tot 1994 stond het comité elk jaar november en december zes weken lang met een stand in het postkantoor. Na de privatisering van het post kantoor moest het comité op zoek naar een andere locatie. Vanaf 1994 stond het comité enkele jaren met hun stand bij de plaatselijke Albert He- ijn. De laatste jaren was dat bij de Golff Supermarkt. Bij Albert Heijn was er weinig ruimte voor de stand en wa ren ze na een aantal jaren niet meer welkom. Bij Golff Supermarkt stonden de ou dere vrijwilligers op de tocht, dit was voor de oudere vrijwilligers niet meer op te brengen. Recordbedrag Jonge mensen waren moei lijk te vinden en daarom heb ben de vrijwilligers besloten om het comité op te heffen. „Erg jammer, we hebben ve le jaren hard gewerkt. We hebben zelfs eens een record bedrag van dertienduizend gulden binnengehaald. Dat zegt toch veel als je weet dat we zijn begonnen met vijf honderd gulden in de eerste jaren." Het Comité Kinderpostze gels Zierikzee groeide in de ruim veertig jaar uit tot een zelfstandig comité met een grote klantenkring. Vele be drijven plaatsten ieder jaar hun grote orders weer bij het comité, maar ook burgers wisten de stand van het co mité ieder jaar weer te vin den. „We hebben elk jaar weer met veel plezier gewerkt met alle vrijwilligers, ook waren we altijd zeer welkom bij de middenstand met onze stand. De geiniddelde leeftijd van de vrijwilligers is nu zo hoog, dat we niet anders kunnen dan te stoppen, er zijn ge woon geen jongeren te vin den." De kinderzegels zijn nog wel te koop bij de leerlingen van de basisscholen, die ook dit jaar weer bij de mensen langs de deur gaan. Vanaf woensdagl2 november zijn de zegels ook normaal ver- Het Comité Kinderpostzegels Zierikzee enkele jaren geleden met hun stand bij Albert Heijn. (Foto: Marijke Folkertsma) krijgbaar op het postkan toor. Sprookjes 'Dit jaar heeft de landelijke 'kinderpostzegelactie het the ma 'sprookjes'. De kinderze gels zijn deze week gepresen teerd door minister E# Borst (Volksgezondheid, welzijn en sport). De drie verschil lende kinderzegels verbeel den de sprookjes Roodkapje, Kleinduimpje en De geest uit de fles. De tekeningen op de postzegels zijn van Teun Hoeks uit Breukelen. Teun Hoeks zorgde ook samen met Rick Vermeulen uit Rotter dam voor de typografie. Door heel het land zijn woensdag weer een kwart miljoen kinderen de straat op gegaan om de kinderze gels en de kaarten te verko pen. De opbrengst van de ac tie gaat naar de honderden projecten voor kinderen in binnen- en buitenland die het moeilijk hebben. In ons land zijn dat bijvoorbeeld kinde ren met een handicap of kin deren die te maken hebben met de jeugdhulpverlening. In het buitenland gaat het onder meer om straatkinde ren of slachtoffertjes van ge weld. Opus One wil het nog een keer proheren ZIERIKZEE - Opus One speelt zondagmiddag- in Theater Mondragon het bekende verhaal Jungle Book. Het verhaal is omgezet in een echte familie voorstelling en het disneyverhaal wordt al dansend uitgevoerd. Het Theater Mondragon heeft speciaal gekozen voor zondagmiddag 15.00 uur zo dat ook ouders, opa's en oma's met de kinderen mee kunnen komen naar dit theaterspektakel. In heel het land is de Jungle Book voorstelling tot nu toe een groot succes, de voorstel ling speelde al in vele theaters met een gemiddelde zaalbezetting van tachtig procent. In totaal verwacht men een bezoekersaantal van 50.000 personen en hier mee is de voorstelling gelijk de meest succesvolle produc tie van Opus One. Eigenlijk zou de voorstelling 1 november van het vorig jaar al hebben gespeeld, maar tijdens het opbouwen Een dansscène uit Jungle Book van Opus One. (Foto: Wim Roefs) heeft Opus One de voorstel ling toen geweigerd te spe len. Bij het opbouwen was hun opgevallen dat de trek- ken wand, onderdeel van een rièysteem waar lampen en de corstukken aan ophangen, te onveilig was. Nu die proble men zijn verholpen zijn ze be reid het stuk alsnog te spe len. Opus One is opgericht in 1988 en ze proberen in hun voor stelling zoveel mogelijk dans te combineren met andere theatrale elementen. De af gelopen tien jaar is Opus One uitgegroeid tot één van de meest bezochte theatergroe pen van Nederland. Ze rich ten zich de laatste tijd steeds meer op het basis- en voort gezet onderwijs, dit doen ze door middel van educatieve voorstellingen. De belang rijkste doelgroep blijft ech ter het familiepubliek en daarom worden de meeste voorstellingen dan ook in de middag of vroeg in de avond gespeeld. Jungle Book, de voorstelling die in Theater Mondragon wordt gespeeld, is een eeuw geleden geschreven door Ru- dyard Kipling. Sindsdien zijn de gebundelde oerwoud- verhalen meerdere keren be werkt en verfilmd. Ook Opus One heeft het verhaal Jungle Book bewerkt, ze hebben er een voorstelling van gemaakt met veel dans voor volwassenen en kinde- Tijdens de voorstelling kun nen kinderen en volwasse nen meeleven met de avontu ren van Mowgli, het mensenkind wat opgroeit in de jungle tussen de wilde die ren. Van zijn vrienden Baloo denbeer en de panter Baghee- ra leert Mowgli op zijn hoede te zijn voor de Apenbende, de witte Cobra en vooral voor Shere Khan, de bloeddorsti ge tijger waarmee hij uitein delijk een gevecht levert. Het belangrijkste van het verhaal is de vraag of Mowg li ooit terug zal keren naar de mensenwereld, want in de jungle is hij opgegroeid van dier tot man en hoe langer hoe meer de heerser van de jungle geworden. MIDDELBURG - Zekatel MultiCommunicatie, een dochter-onderneming van NV Delta Nutsbedrijven, heeft woensdag een website op het internet geo pend. Zekatel MC levert in Zeeland aan bedrijven en particulie ren telefonie, datacommuni catie, internet en betaaltele visie en -radio. Hiervoor werkt Zekatel MC samen met de Enertel Groep, de Zeeuwse Internet Provider ZeelandNet? en Mediakabel. De website bevat een be schrijving van de verschil lende producten en diensten die Zekatel MC levert. Er is informatie te vinden over be taaltelevisie en -radio en over telefonie en datacom municatie, waarbij Zekatel MC samen werkt met de EnerTel Groep. Ook is er op de website infor matie te vinden over internet via de kabel, een proef die begin 1998 van start gaat in delen van Goes en Kloetinge. Op de website bestaat daar naast de mogelijkheid door middel van een interactief formulier meer informatie op te vragen. Voor een periode van zes weken BRUINISSE - De najaarszaad visser ij op de Wadden zee begint op dinsdag 14 oktober. Door in een perio de van zes weken om de week te vissen, kan de aan voer op de veiling worden veiliggesteld. Bij de zaad-inventarisatie werd dankbaar gebruik ge maakt van het Oestervaar tuig YE 88 van Anton van Stee. Het trio ZZ 7, ZZ 9 en YE 82 heeft vorige week don derdag net buiten de Room- potsluis de koren laten vie ren. Elk vaartuig ving op een diepte van 26 tot 28 meter on geveer 500 a 600 brutoton mooi zuiver mosselzaad van duizend stuks in een bus, overigens met behoorlijk wat zeesterren erbij Dinsdag ondernam de be manning van de ZZ 7 een nieuwe poging en sleepte on geveer 550 ton in het laad ruim. Een handvol vaartuigen maakte afgelopen maandag van de mogelijkheid gebruik om in de visserijzone weste lijk van de lijn Westkapelle- Zwin en ten zuiden van de Voordelta, buiten het regu liere visplan op zaad te vis sen. In dit gebied werden nu enorm veel sterren en peulen tussen de tegenvallende re sultaten aangetroffen. Niet fraai De opbrengsten bedroegen slechts 300 ton per schip. „Al met al was het niet fraai. Naar mijn idee is het mooiste zaad weggevist en is het niet meer de moeite waard om te rug te gaan. Ook zijn er geen signalen bekend dat er ver der nog wat ligt"aldus voor zitter Wim Schot (ZZ 9) van vissersvereniging Helpt El kander in Zierikzee. In augustus wisten ongeveer derig vaartuigen tijdens een onaangekondigde uitwijk manoeuvre tussen de 50.000 en 60.000 ton fijn zaad uit de visserijzone te halen en op de kweekpercelen in de Ooster- schelde te zaaien, Varkensstallen moeien weg OOSTBURG (ANP) - Oostburg gaat harde maatrege len nemen tegen de uit Brabant afkomstige varkens houder Van Sleuwen Groep. De drie stallen van de onderneming in de gemeente zijn niet gebouwd overeenkomstig de bouwvergunning. Bovendien overschrijdt het bedrijf de milieuvergunning op zo'n vijftien punten, aldus burgemeester Noorder wier van de Zeeuws-Vlaamse gemeente. De varkenshouder moet de omvang van de stallen terug brengen naar de afmeting waarvoor vergunning is ver leend, op straffe van een dwangsom van 30.000 gulden per dag met een maximum van drie miljoen gulden. De gemeente wil verder de mi lieuvergunning intrekken en de mestbassins onder be stuursdwang laten verwijde ren. 30.000 varkens In plaats van de toegestane hoeveelheid van 20.000 staan er 30.000 varkens in de stal len. Daarnaast beschikt het bedrijf per stal over perma nente mestbassins van 4.000 kubieke meter, terwijl de ge meente vergunning heeft verleend voor tijdelijke bas sins van driehonderd kuub. De maatregelen van de ge meente passen in het Zeeuw se beleid de invasie van var kenshouderijen uit vooral Brabant in te dammen. De maatregelen voor nieuwves- tiging zijn al beperkt, de be drijven mogen niet meer dan 5.000 vierkante meter inne men en de plicht voor een mi lieu-effectrapportage is al te ruggebracht van 5.000 tot 1.000 mestvarkens. Zienswijze De varkenshouder kan ko mende dinsdag tijdens een hoorzitting zijn zienswijze kenbaar maken. Daarna krijgt de onderneming nog veertien dagen alvorens de gemeente Oostburg de aan gekondigde maatregelen uit voert. De Van Sleuwen Groep was donderdagavond niet voor commentaar be reikbaar. ZIERIKZEE - De Vrijzinnige Gemeente Zierikzee houdt vrijdag 10 oktober een the ma-avond over de levensvat baarheid van de kleinere gemeenten. De bijeenkomst- wordt gehouden in het Her- .vormd kerkcentrum. Het onderwerp is 'Levens vatbaarheid van een kleine gemeente'. Dominee G.ïJ. Baudet uit Alphen aan den Rijn leidt deze avond in. Men zal onder meer een analyse maken van de kerkelijke kaart van Zeeland en Schou wen-Duiveland. In groepjes zullen verschillende punten worden besproken en uitein delijk zal de bijeenkomst al gemeen worden samengevat. De avond begint om 19.45 uur en iedereen wordt door de Vrijzinnige Gemeente wel komgeheten. AFSCHEID MIDDELBURG - Het af scheid van Jo Ivens van de koninklijke oratoriumver eniging Tot Oefening en Uit spanning wordt opgeluisterd met een concert. Het evene ment ter ere van Ivens, die 33 jaar het koor leidde, wordt gehouden op zaterdag 8 no vember. Uitgevoerd worden de Eurovisiemars van Char- pentier en de Messa di Gloria van Puccini. Aan het concert wordt onder anderen meege werkt door sopraan Hanne- ke Kaasschieter, alt Jako- bijn Wallis en tenor Robert Luts. Na afloop van het con cert, dat om 20.00 begint, is er gelegenheid afscheid te ne men van Ivens tijdens een af scheidsreceptie in de foyer. Er kan dan ook kennis ge maakt worden met zijn op volger Jan Hut. DEN HAAG (ANP) - Minis ter-president Kok en minis ter Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) brengen op 14 en 15 oktober een werkbe zoek aan Tanzania. Behalve de gebruikelijke contacten met de autoritei ten bekijken beiden ook en kele projecten in het binnen land. In de hoofdstad Dar es Salaam spreken Kok en Pronk onder anderen met de Tanzaniaanse president Mkapa en premier Sumaye. Ook staat een ontmoeting met de Nederlandse gemeen schap in Tanzania op de agenda. De bewindslieden reizen ver volgens door naar het Victo- riameer, waar een bezoek wordt gebracht aan een pro ject voor veeteelt, landbouw onderzoek, onderwijs en ge zondheidszorg. In dezelfde regio nemen Kok en Pronk ook een kijkje in het vluchte lingenkamp Kibondo, waar duizenden vluchtelingen uit Burundi onderdak vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7