Mosselprijs verder omlaag door oplopende aanvoer ZOFKPL AATIE Kinderopvang moet groter Strategie Veerhoek Onrust over bevallen Radarketen niet genoeg voor veilige scheepvaart INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS Politie vist man uit sloot Modeshow Vogeltrek in kaart VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 NR 26259 S Delta Mossel hoogste bieder BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de periode van 22 tot en met 27 september werden 82 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 33.550 ton netto. Dat is 5.790 ton meer dan in de voorgaande week. Alle partijen werden verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 129,09 gulden per ton, ruim elf gulden minder dan een week eerder. Delta Mossel bleek het royaalst met 227 gulden per ton voor een klei ne lading van een Bruse kwe ker, met een stukstal van 125 bij 28 kilo vlees. De verzen ding was volgens opgave: België 11.140 ton, Frankrijk 4.635 ton, binnenlandse markt 4.484 ton en diverse landen 2.209 ton. De aanvoer begon op maan dag 22 september met de komst van zes vaartuigen, goed voor totaal 2.119 netto- ton. Uit de Zandkreek ver scheen de YE 110 met 383 ton nen, met een stukstal van 130 en een vleesgewicht van 21,1 kilo. Koper was Hollestelle. De BRU 26 meerde aan de veiling af met ongeveer 300 FOTO JOOP VAN HOUDT De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Het is toch werkelijk te gek voor woorden Alle (dure) voorzieningen zijn aanwezig, alleen de dames en heren doktoren zijn niet meer gene gen om te komen. Men moet de weeën maar wegpuffen in de file in de auto voor de Zee- landbrug. Tanden op elkaar en niet zeuren is tenslotte al eeuwenlang het credo voor de vrouw in barensnood. Een veelgehoorde reactie is: 'Dan maar juist, wel thuis be vallen'. Bij een onbedoelde gang naar het ziekenhuis krijgt een ambulance ten minste vrije doorgang, en er is medische hulp aanwezig bij een eventuele snelle be valling. Wat een spanning en onrust- brengt deze maatregel te weeg. Moeten'we dit accepte ren? Er zijn straks op Schou- wen-Duiveland alleen nóg goede voorzieningen voor de toerist, dat is de enige die het hier nog goed bevalt. N.M. GAST - VAN DE WEK KEN Brouwershaven Zomaar een gedachtengang van een inwoner van Zierik- zee., Heer Veerhoek door uw 'superstrategieën' zijn er weer een aantal hardwerken de mensen zonder werk. De familie Kunst is na vijf jaar hard werken brodeloos ge steld en veel buurtbewoners zijn gedupeerd. Mensen die slecht ter been zijn en bejaar den hadden alles dicht bij de hand. Helaas heer Veerhoek, door uw strategie is dit verleden tijd. Hoeveel kleine midden standers zullen er nog vol gen, hoeveel mensen werke loos? Is het niet zo dat het makke lijker is te vreten uit de ruif van het grootkapitaal, dan te eten uit de ruif van een hard werkende sappelaar. G. OSKAM Zierikzee PS: De stad moet toch auto vrij. Op deze manier bent u aardig op de goede weg. ZIERIKZEE Cursussen Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) voor volwas seneneducatie heeft nog plaats bij de beginnerscur sussen Duits en Spaans en de conversatiegroep Frans. Bo vendien start maandag 6 ok tober een computercursus. In acht maandagavonden wor den de deelnemers ingewijd in het tekstverwerkingspro gramma MS Word. Deze cursus duurt van 19.00 tot 21.00. Alle cursussen wor den gegeven in het gereno veerde gebouw aan het Jan- newekken 19 in Zierikzee. De beginnersgroep Duits heeft les op dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur, Spaans voor be ginners wordt gegeven woensda'g van 10.30 tot 12.00 uur. De conversatiegroep Frans, waarvoor mavo-eind- examenniveau of vergelijk bare sterkte voor is vereist, draait woensdag van 18.00 tot 18.45 uur. Instroom is nog mogelijk in de bestaande groepen Neder lands, Engels, Frans, Spaans en kunstgeschiedenis. Infor matie is verkrijgbaar in hét gebouw zelf of via telefoon nummer: 416368. Met uitzon dering van maandag- en woensdagmiddag en vrijdag is ROC Zeeland elke dag geo pend. Kreamiddag Op woensdag 8 oktober van 14.00 tot 15.30 uur is er weer een kreamiddag. De middag wordt georganiseerd door SKW De Lichtboei en is voor kinderen tussen zes en twaalf jaar. Tijdens deze middag kunnen de kinderen van gips allerlei dieren maken. De kreamid dag wordt gehouden bij SKW De Lichtboei. Boekbespreking Afdeling Schouwen, van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, heeft voor woensdag 8 oktober een bij eenkomst gepland. Mevrouw Joke van Elsacker bespreekt dan haar boek 'Het palet van hun leven'. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in de Ha venzaal van Restaurant Mon- dragon. Workshop dromen Zaterdag 11 oktober, 1 no vember en 29 november orga niseert SKW De Lichtboei een workshop over dromen. De workshop heeft als thema 'Door met mijn dromen te le- - ren omgaan leer ik veel over mezelf'. De workshop wordt gehouden van 10.00 - 16.00 uur bij SKW De Lichtboei in 1 Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE Cursus Engels De Zeeuwse Volksuniversi teit (ZVU) start woensdag 15 oktober bij voldoende deel name een cursus Engels voor beginners in dorpshuis De Schutse. De cursus bestaat uit 22 lessen. De aanvang is om 10.30 uur. Belangstellen den kunnen zich ook aanmel den voor de cursus Engels voor gevorderden. Voor na dere inlichtingen of aanmel ding: telefoon 0118-634800. NIEUWERKERK Korenzangmiddag De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Schouwen houdt op don derdag^ oktober een koren zangmiddag, onder leiding. van de heer Mar van der Veer. De middag begint om 14.00 uur in het dorpshuis van Nieuwerkerk. Op de Westerschelde VLISSINGEN (ANP) - Er blijven maatregelen nodig om veiligheid voor enkele gemeenten van vervoer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde te verbeteren. Dat blijkt uit onderzoek van Rijkswa terstaat. De Scheldewal-radarketen zorgt weliswaar voor een be tere beveiliging, maar daar tegenover staat een toename van het scheepvaartverkeer. Een rapport in 1994 gaf al aan dat Vlissingen, en in mindere mate ook Hans- weert en Terneuzen, binnen het risicogebied liggen. Om dat in dit onderzoek niet was gekeken naar de begeleiding (sinds 1991) door de radarke ten en omdat het drukker is geworden op de zeearm, be sloot Rijkswaterstaat tot een actueler studie. Daaruit blijkt dat de grenzen van het risicogebied sinds het vorige onderzoek nauwelijks veran derd zijn. Voor Vlissingen zou het risi co verkleind kunnen worden door het ankergebied bij die plaats geheel of gedeeltelijk op te heffen. Driekwart van de ongevallen gebeurt met schepen die voor anker lig gen. Bij Terneuzen en Hansweert verhoogt de combinatie van de drukke vaarroute met de in- en uitvaart van een ka naal vooral het risico. Een vrije ruimte rond schepen met giftige gassen en beper king van de vaarsnelheid zijn mogelijke maatregelen. Rijkswaterstaat Zeeland werkt deze aanbevelingen in overleg met alle partijen uit tot een beleidsstuk. Dit wordt voorgelegd aan de mi nisters van VROM en Ver keer en Waterstaat. Vanwege het grensoverschrijdend ka rakter is ook overleg met de federale Belgische- en gewes telijke Vlaamse overheid no- dig. Wens tot grotere spreiding op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De Stichting- Kinderopvang Schou wen-Duiveland zet haar uitbreidingsplannen, onder leiding van de nieuwe directeur mevrouw L. Neder- hoed - Zijlstra, voort. De stichting wil een centrale - grotere - locatie in Zierikzee, waardoor onder meer uitbreiding van het kinderdagverblijf mogelijk wordt. Daarnaast wil de organisatie onderzoeken hoe de behoefte aan kinderopvang over de regio is verspreid. GOES - De politie heeft donderdag een dronken man uit een sloot aan de Oude Singel in Goes moe ten halen. De politie kwam naar de Oude Singel na een mel ding over een man die stil op straat zou liggen. Bij aankomst van de po litie stond de dronken man net op van de straat en wist met moeite op zijn fiets te klimmen. Voordat de politie de man aan kon houden, reed de 36-jarige inwoner met fiets en al een sloot in. De politie wist de zwaar dronken man uit de sloot te vissen en hij is daarna met zijn fiets thuis afgezet. NAAMSVERWISSELING ZIERIKZEE - De raadsman van R. Berrevoets, eigenaar van het Zierikzeese Eet'uus Kiek in de Pot, heet J. van den Doel. In de krant van donderdag stond hij abusie velijk als J. van de Doe geno teerd. NIEUWERKERK - In woon zorgcentrum Steenzwaens- hof wordt woensdag 8 okto ber een modeshow gehouden voor vrouwen vanaf 55 jaar. Dames van het woonzorgcen trum showen de kleding, waarna er gelegenheid is om te passen en te kopen. De mo deshow in de recreatiezaal begint om 14.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Za terdag 4 en zondag 5 oktober zijn er weer Wereld Vogel kijkdagen. Tijdens deze da« gen zullen wereldwijd tien duizenden vogelliefhebbers de vogeltrek in kaart bren gen. Ook op Schouwen-Duive land gaan groeperingen op pad om naar de vogeltrek te kijken. Vooral de Natuur- en Vogelwacht zal met haar vo gelwerkgroep. op een paar strategische plaatsen op dit eiland, bezig zijn om alle vo gels te tellen en ze op soort te brengen. Vooral bij de duin overgang bij Westenschou- wen zal er deze dagen elke dag een paar uur worden ge keken naar de overtrekken de vogels. Op dit moment zijn zo'n hon derdtwintig kinderen ge plaatst bij de diverse voor zieningen die onder de vlag van de Stichting Kinderop vang Schouwen-Duiveland varen. Dat zijn het kinder dagverblijf De Petteflet en de naschoolse opvang Villa Kakelbont in Zierikzee en het kinderdagverblijf en de naschoolse opvang Meneer de Koekepeer in Burgh- Haamstede. Met name het kinderdagverblijf De Pettef let is aan uitbreiding toe. De meeste vraag gaat uit naar plaatsen voor de groep kin deren tussen nul en één jaar. „Om de kwaliteit van de zorg voor de kinderen opti maal te houden, hanteren we de regel dat op elke groep van twaalf kinderen twee leidsters zijn en dat het maximale aantal baby's bin nen zo'n groep tot drie blijft beperkt. We hebben nu al aanmeldin gen tot en met juli 1998. Menr sen die willen weten of hun kind hier kan komen, kan ik lange tijd geen antwoord ge ven en dat vind ik niet goed. Pas vier maanden voor plaatsing is het bekend," ze.t Nederhoed de huidige gang van zaken uiteen. Een extra groep in de kinder opvang zou dus geen overbo dige luxe zijn, maar daar voor is wel meer ruimte nodig. De voorkeur van de stichting gaat uit naar een centrale locatie waar De Pet teflet, Villa Kakelbont en eventueel het kantoor van de stichting en het Gastouder bureau Schouwen-Duive land gezamenlijk kunnen worden ondergebracht. Te meer daar de snelgroeiende naschoolse opvangvoorzie ning inmiddels ook uit zijn jasje is gegroeid. „Dit sei zoen draaien we in Zierikzee elke middag met een volle groep. Op deze locatie hou den we de groep beperkt tot tien kinderen," aldus Neder hoed. Het plan van de stichting is een - op dit moment nog el ders opgesteld - semi-perma nent geboywtje naast De Pet teflet neer te zetten. Dat brengt een aantal voordelen met zich mee, zoals bijvoor beeld gezamenlijk gebruik van voorzieningen zoals tele foon. Ook het aspect van ver trouwdheid voor kinderen die doorstromen van het kin derdagverblijf naar de na schoolse opvang is een be langrijk pluspunt. Het overleg met de gemeente over de financiële kant van het verhaal is op dit moment nog in volle gang. Nederhoed hoopt meer duidelijkheid te krijgen' bij de vaststelling van het Welzijnsprogramma. Stimuleringsmaatregel Een mogelijkheid tot finan ciering schuilt misschien ook in de met Prinsjesdag afge kondigde Stimuleringsmaat regel Naschoolse Opvang. Het rijk stelt voor een perio de van drie jaar geld beschik- Sinds september is mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra directeur van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland. Zij steekt haar nek uit voor een goed verspreide kwaliteitsopvang in de regio. (Foto: Marijke Folkertsma) baar om de opvang een posi tief zetje in de rug te geven. De precieze criteria zijn nog niet bekend, wel hoopt Ne derhoed met dit geld voor heeT de regio iets te kunnen doen. „We willen onderzoe ken hoe we een verdere in vulling kunnen geven aan de rest van de regio. Waar be staat er nu veel vraag naar opvang en kunnen we daar ruimte krijgen om iets op te starten?," geeft Nederhoed aan. Die spreiding lijkt in een regio als Schouwen-Dui veland onontbeerlijk te zijn. Iemand uit Brouwershaven of Oosterland die in Rotter dam werkt of studeert, moet nu nog eerst naar Zierikzee rijden om zijn/haar kind weg te brengen. De toenemende belangstel ling voor naschoolse opvang is volgens de. directeur onder meer te verklaren door de vertrouwdheid die jonge kin deren inmiddels bij het kin derdagverblijf hebben opge daan. Doorschuiven is maar een kleine stap. De stichting werkt met goed geschoold personeel, een pedagogisch beleidsplan en een ouder raad. „Het is een veilige plek voor kinderen voor momen ten dat hun ouders andere ac tiviteiten te doen hebben. Ook flexibele opvang is mo gelijk en er wordt gewerkt met een contract," benoemt Nederhoed enkele van de voordelen. Dat dat wordt ge waardeerd, blijkt uit een brief die de stichting recent ontving van ouders van één van de kinderen. „Ga zo door", schrijft het stel naar aanleiding van de wantoestanden die zich in de* opvang Het Kinderhof in Den Bosch hebben voorge daan. ton uit het westelijk deel van de Oosterschelde. De kleine partij noteerde bij een stuks tal van 127 een vleesgewicht van 24,1 kilo. De volgende dag gingen 21 verschillende ladingen in an dere handen over waarvan veertien uit het noorden. De vaartuigen YE 19, GRE 27, BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos) en BRU 27 (De Ronde bv) lie ten de zwarte schelpdieren over de weg naar Yerseke transporteren. Het monster van de YE 19 kookte bij 162 stuks een vleesgewicht van 27,4 kilo. De GRE 27 liet •stukstallen van 189 en 191 bij vleesgewichten van 25,9 kilo en 24,4 kilo noteren. De 180. ton van de BRU 27 uit het Oosterom bevatte bij een stukstal van 143 een vleesge wicht van 26,9 kilo. De meest gretige kooplieden hiervoor waren Delta Mossel, Krijn Verwijs, Hollestelle en Hoogerheide. Via de regulie re vaarroutes tekenden de YE 20 en de BRU 2 (De Ko ning) voor de grootste vraqh- ten. De YE 20 was goed voor 1.425 ton en de BRU 2 voor 1.073 ton. Waddenzee Op woensdag gingen in twee veilingen twaalf ladingen onder de hamer. De Wadmos selen varieerden in prijs tus sen 84 en 153 gulden per ton. Het hoogste bedrag voteerde Delta Mossel voor een partij met een stukstal van 169 bij een vleesgewicht van 31,7 ki lo. Donderdag werd de drukste dag voor het veilingperso- neel. In totaal 14.729 netto- ton verwisselde van eigenaar voor prijzen vanaf 84,95 gul den tot hooguit 178,12 gulden per ton. Het hoogste bedrag betaalde Hoogerheide voor mosselen uit het Inschot met een stukstal van 143 en een vleesgewicht van 30,7 kilo. Het tarrapercentage bedroeg 10,4 procent. Triton telde een paar dubbeltjes per ton min der neer voor een partij met een stukstal van 159 en een vleesgewicht van 30,4 kilo. Scheele drukte het hoogst af voor 287 ton van de YE 30, met een stukstal van 155 bij 23,7 kilo. Op vrijdag passeerden nog twaalf ladingen over de mos- selklok, waarvan de helft uit de Waddenzee. Uit dit vangstgebied maakte de han del keuze uit 559 ton (GRE 27), 1.411 ton (YE 79) en 1.158 ton (YE 62). Het laatstge noemde vaartuig noteerde hoge stukstallen (tot 224) bij vleesgewicht van circa 31 ki lo. De YE 79 verscheen met stukstallen van rond de 200 bij een vleesgewicht van bij na 30 kilo. Het Zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag bleek voor éénendertig lezers aanleiding om een kaartje met oplos sing in te sturen. Al deze inzenders herkenden in de foto de Hoogenboomsweg in Brijdorpe, waarbij de meesten zelfs de bedrijven die op de foto te zien zijn konden benoemen. Bo vendien maakte een aantal mensen melding van het feit dat één van de gebouwen eigendom is van de ouders van wethou der G. van de Velde - de Wilde. H. Padmos, wiens boerderij eveneens is te zien, deed ook een gooi naar de cadeaubon, ,,'t Is van de keer niet zo moeilijk," aldus de schrijver. Tot slot liet een schrijver uit Den Bommel weten precies veertig jaar geleden in Brijdorpe te zijn geboren op de dag dat deze foto in de krant verscheen. Winnaar werd M. J Hoogstrate uit Zie rikzee. Zij/hij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toege stuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar op lossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 8 oktober binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoek plaatje' vermelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5