Strandjuwelen en zeeschatten XX cl Film Nouchka van Brakel in Filmhuis Middelharnis Off Road '97 in Autotron Zilveren jubileum Citroën Xsara mooi ruim en duurzaam HETÏCf&mUWSBLAD vzos 'Aletta Jacobs. Het hoogste streven' WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Toten met maandag 20 oktober Zierikzee Schilderijen Sonja Pankow. Dameskapper/galerie Rik en Riek. Tijdens openingstijden kapperszaak. Toten met vrijdag 24 oktober Burgh-Haamstede Aquarellen Marijke Klijns- ma. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 31 oktober Ouddorp Expositie Strandjuwelen en andere schatten van de zee. Bezoekerscentrum De Gre- velingen. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Van vrijdag 3 oktober toten met zondag 2 november Renesse Nostalgisch speelgoed. Mu seum De Blikvanger. Dins dag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 5 oktober en 2 november van 12.00 tot 16.00 uur. Toten met donderdag 27 november Zierikzee Foto-collectie 'Schilderin gen'. Galerie Galerij, Hat- fieldpark 2. Op schooldagen van 09.00 tot 16.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 1 oktober Dirkslaud Bingo. Victoriahal. 19.30 uur. Zaterdag 4 oktober Ouddorp Surf rommelmarkt. Surfcentrum Brouwersdam. 11.00 uur. Goedereede Beiaardconcert Jan Bezuijen in teken van de klokken van de Notre Dame. 11.00 tot 12.00 uur. Dirksland Westernmiddag. Sportcom plex De Gooye. 13.00 tot 16.00 uur. Middelharnis Kinderkledingbeurs. Ge bouw peuterspeelzaal Pippe- loentje. 10.00 tot 12.00 uur. Triplum-concert. Rooms-Ka- tholieke kerk. 20.15 uur. Maandag 6 oktober Stad aan 't Haringvliet Introductiebijeenkomst gno sis. Voormalig Groene Kruisgebouw. 19.45 uur. Dinsdag 7 oktober Dirksland Lezing Siberische evange list. Kerkgebouw Gerefor meerde Gemeente. 19.30 uur. Woensdag 8 oktober Dirksland Stuiverduiken. Zwembad De Gooye. 13.00 tot 15.00 uur. Sommelsdijk Speelmiddag zwembad. De Staver. 13.30 tot 15.45 uur. Melissant Kledingbeurs. Melishof. 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 9 oktober Melissant Kledingbeurs. Melishof. 10.00 tot 11.00 uur. Zaterdag 11 oktober Melissant Jubileum-damtoernooi ENECO'52. Melishof. 9.15 uur. Middelharnis Concert met Hervormde Zangvereniging Jeduthun. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Theatervoorstelling Een dag uit de dood van verdomde Lowietje. Diekhuus. 20.00 uur. Stad aan 't Haringvliet NPC dressuurwe.dstrijd. Ma nege Oostmoer. 18.00 uur. Maandag 13 oktober Stad aan 't Haringvliet Introductiebijeenkomst gno sis. Voormalig Groene Kruisgebouw. 19.45 uur. Dinsdag 15 oktober Ouddorp Bijeenkomst Natuur- en Recreatieschap de Grevelin- gen. Restaurant naast Bezoe kerscentrum Grevelingen. 20.00 uur. Donderdag 16 oktober Dirksland Introductie-avond zwembad activiteiten. Zwembad De Gooye. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 17 oktober Middelharnis Concert Gustaf Klimt Strijk kwartet. Rien Poort vlietmu- seum. 20.15 uur. Maandag 20 oktober Stad aan 't Haringvliet Introductiebijeenkomst gno sis. Voormalig Groene Kruisgebouw. 19.45 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 1 oktober Oosterland Lingerieverkoping Stichting Adullam. Consistorie Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Verkoping De Schutse. Kerkzaal GerefGem. In Ne derland, Schoolstraat. 19.00- 20.00 uur. Donderdag 2 oktober Zierikzee Spreekuur GroenLinks in kamer 22 van het gemeente huis in Zierikzee. 17.30 - 19.00 uur. Brouwershaven Modeshow 55 woonzorg centrum Poortershof14.00 Vrijdag 3 oktober Zierikzee Dance Night met 110 Volt Lovers en Wouws Meisje. Brogum. 21.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Najaarsbeurs kinderkle ding, obs 't Kofschip. 10.00-11.30 uur. Open huis dierenasiel. Zand weg. 11.00-16.00 uur. Verloting en verkoop van handwerken en etenswaren. Onder de beuze. Burgh-Haamstede Opening expositie Bob Ver- schueren in feeks 'Een onge kende schittering,' De Bewaerschole, 15.00 uur. Houseparty. Jongerencen trum Big S. 21.00 uur Dreisehor Ophalen oud papier in dorp en polder door muziekver eniging Crescendo. 9.00 uur. Kerkwerve Rommelmarkt Nederlandse Hervormde Kerk. Ring. 13.00-17.00 uur Zondag 5 oktober Zierikzee Zirkus Zuurkool. MFC. 15.00 uur. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Riddermiddag. (Kinderboe kenweek). Bibliotheek de Stolpe. 16.00-17.00 uur. Bijeenkomst afdeling Zee land Crohn en Colitis Ulce rosa Vereniging. Gebouw Oosterschelde Thuiszorg. 19.30-21.30 uur. Thema-avond 'Overlijden en erfrecht'. Havenzaal restau rant Mondragon. 20.00 uur. Oosterland Verkoping van de Zendings- krans Bidt en Werkt en de Rhodè van de Gereformeer de Gemeente in dorpshuis Oosterhof van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00-20.30 uur. Scharendijke Seminar 'U en de Euro', De Pytmeet. 20.00 üur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Thema-avond Vereniging ter Bescherming van het Onge boren Kind. MFC. 20.00 uur. Nieuwerkerk Modeshow voor vrouwen vanaf 55 jaar. Woqnzorgcen- trum Steenzwaenshof. 14.00 Vrijdag 10 oktober Zierikzee Modeshow in de zaal aan de Veste, Manhuisstraat 32. 10.00 uur. Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 15.00 uur. Zaterdag 11 oktober Oosterland Uitvoering koren VZOS en Soli Deo Gloria. Dorpshuis Oosterhof. 20.00 uur. Dinsdag 14 oktober Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Informatie-avond Bouwwin- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Maandag 20 oktober Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Informatiebijeenkomst over de Tante Agaath Regeling .(TAR) in Theater Mondragon in Zierikzee. 20.00 uur. DUBLINERS HEINKENSZAND - Het con- cert van de Ierse folkmuziek The Dubliners in De Stenge in Heinkenszand wordt, in tegenstelling tot eerdere be richten, gehouden op vrijdag 3 oktober. Dit concert van The Dubli ners vormt een onderdeel van de viering van hun 35-ja- rig bestaan. Zij gaven hun eerste optreden destijds in de fameuze pub O'Donoghue's in Dublin. Van de oorspron kelijke bezetting van The Dubliners resteren nog twee muzikanten: violist/fluitist en zakelijk leider John She- ahan en banjospeler Bernay McKenna. Zanger/gitarist Séan Cannon en gitarist Eamonn Campbell maken ook alweer vele jaren deel uit van de band. Het vijftal wordt gecompleteerd door zanger/gitarist Paddy Reil- ly. Het concert in Heinkens zand op vrijdag 3 oktober be gint om 20.15 uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar bij de VW's in Zierik zee en Renesse. BAGELBROODBIJ ECHTE BAKKERS GOEREE-OVERFLAKKEE - De Echte Bakkers Jaap Nagtegaal in Melissant, Leen Bieuming in Stellendam en Kommer Akershoek in Oud- dorp presenteren in de 'Week van het Brood' de Ameri kaanse Bagels. Een Bagel is een rond brood je met een gat, dat in de VS ongekend populair is. Reden voor de Echte Bakkers om de Nederlandse consument er ook kennis mee te maken. De Bagels worden standaard opgemaakt met Creamchee- se, een luchtig opgeklopt mengsel van crème fresh en een romige smeerkaas. Het broodje wordt nog aantrek kelijker door het beleg. Dat kan onder meer bestaan uit pittige vleeswaren, zalm, Hollandse kaassoorten of sa lades. Ook zoete Bagels met bijvoorbeeld banaan, ahorn siroop en kaneel zijn een lek kernij. Vanaf zaterdag 4 oktober zijn de Bagels verkrijgbaar bij de Echte Bakkers Nagte gaal, Bieuming en Akers- hoek. OOSTERLAND - De koren Vooruitgang Zij Ons Streven i (VZOS) uit Oosterland en So li Deo Gloria uit 's-Graven- deel verzorgen zaterdag 11 oktober een uitvoering in de Nederlandse Hervormde Kerk. Het thema is: Tom Parker. Sylvia Naaktgebo ren zingt solo. Een combo be staande uit Roel van de Berg, Colin Clement en Arno Schiettekatte treedt even eens op. De uitvoering begint om 20.00 uur. MIDDELHARNIS - Het Filmhuis Middelharnis ver toont donderdag 2 oktober de film 'Aletta Jacobs. Het hoogste streven,' onder regie van Nouchka van Brakel. De voorstelling begint om 20.00 uur. Als klein meisje al wilde Aletta Jacobs dokter wor den. Haar grote voorbeeld was haar vader, die een plat telandspraktijk in Sappe- meer had. Eind vorige eeuw gingen dochters van de beter gesitueerden echter meestal naar een Jongedames-school, waar ze studeerden voor hun aankomende rol als echtge note en ze bij goed gedrag vijf centimeter taille per jaar kónden verliezen. Lot Op haar zeventiende nam Aletta haar lot in eigen han den. Ze schreef een brief aan minister Thorbecke en ver zocht hem toegelaten te wor den tot de universiteit van Groningen. Zij kreeg toe stemming om voor een proef- jaar de colleges bij te wonen. Al tijdens haar studie werd Aletta geconfronteerd met het lot van prostituees, al moest ze thuis in een woor denboek opzoeken wat het woord betekent. Aletta was 25 toen ze als eerste vrouw in Nederland arts werd. Ze be gon een eigen praktijk in Amsterdam, maar hield daarnaast een kosteloos spreekuur voor vrouwen uit de volksklasse. Ze verdiepte zich in het bijzonder in hun gezondheids- en seksuali teitsproblemen en introdu ceerde het pessarium, revo lutionair middel omdat dit buiten medeweten van de man kon worden gebruikt. In de film figureert regisseur Nouchka van Brakel als een interviewster die in het ver- Scène uit de film Aletta Jacobs. Het hoogste streven,' van Nouchka van Brakel. (Foto: René de Haan) haal inbreekt en tijdgenoten ondervraagt over het feno meen Dr. Jacobs. Zo komen Aletta's moeder, haar hoog leraren, haar echtgenoot en vriendinnen aan het woord. Via die tijdgenoten wordt een beeld gegeven van de stroom negatieve reacties, die Aletta Jacobs over zich afriep. Een van Aletta's bewonde raars was Carel Victor Ger ritsen, een liberaal politicus die Aletta's loopbaan al lan ge tijd volgde. Hij zocht con tact met haar en bood zijn vriendschap aan. In 1892 tra den zij in het huwelijk. Dat was nogal onverwacht aan gezien Alette van mening was dat 'een gehuwde vrouw minder rechten heeft dan een slaaf of een crimineel.' Een goede vriendin vertelt in de film dat het huwelijk vooral gesloten werd om de stroom van roddels en insinuaties rond Aletta's persoon tegen te gaan. Aletta streed, gesteund door haar echtgenoot, voor gelijke rechten voor de vrouw. Ze werd zwanger, maar verloor haar enige kindje onmiddel lijk na de bevalling. In de publieke opinie werd ze niet gespaard. Sommigen vonden het haar verdiende loon dat ze haar kind ver loor, omdat een vrouw die via voorbehoedsmiddelen in grijpt in God's schepping, geen eigen nageslacht ver dient. Om haar eigen ideeën over de wereldvrede te be pleiten, reisde Aletta de hele wereld rond. Ze bezocht on der meer de Paus en de Ame rikaanse president Wilson. Op 9 september 1919 werd 'de wet Jacobs' aangenomen, waardoor vrouwen alge meen kiesrecht kregen. ROSMALEN - Terreinwagens in alle soorten en ma ten werden de laatste jaren toegevoegd aan de leve ringsprogramma's van automerken. De stoere, vier- wiel-aangedreven krachtpatsers zijn inmiddels ook op de Nederlandse wegen een bekende verschijning. Op de wegen, want voor het ruigere off-the-road-werk waarvoor ze zijn gebouwd, kunnen de 4x4's slechts mondjesmaat worden ge bruikt. Dit vanwege de be perkte beschikbaarheid van geschikte terreinen. In het weekend van zaterdag 4 en zondag 5 oktober kunnen de liefhebbers zich uitleven tij dens het 4x4 spektakel 'Off Road '97, dat wordt gehou den in het Autotron in Dru- nen. De parcoursen worden daar uitgezet onder auspi ciën van de Nederlandse Ter- reinsport Associatie, NTA. Op het boscircuit kunnen de 4x4-bezitters met weinig van-de-weg ervaring onder vinden waartoe zijzelf en hun 'wereldpaard' in staat zijn. Voor de meer doorge winterde off-the-roaders wordt elders op het complex een veel zwaarder traject uit gezet, met hindernissen va riërend in moeilijkheids graad. Vast onderdeel van het evenement is de strijd om de Off Road Trophy. In 1996 meldden zich zeshonderd deelnemers aan voor deze ge motoriseerde krachtmeting. Overigens zijn het niet de pk's die de doorslag geven in de strijd; vooral stuurmans kunst en voertuigbeheersing spelen een belangrijke rol. Ook mensen die niet over een eigen fourwheeldrive be schikken, kunnen bij het Au totron terecht. Verschillende automerken stellen terrein- auto's ter beschikking voor een off-the-roadervaring. OUDDORP - De Stichting Vislos- en Sorteerregeling viert zaterdag 4 oktober haar zilveren jubileum. De ze zomer was het 25 jaar geleden, dat dit bedrijf haar los- en sorteerwerkzaamheden in dé Visafslag in Stellendam opstartte. Dit feit wordt gevierd met een receptie voor genodigden in het MFG "Dorpstienden" in Ouddorp, vanaf 20.00 uur. Mocht men de Stichting een gift willen schenken, dan zal deze worden gebruikt voor een visserijbeeldje, te plaat sen aan de haven van Stellen dam. De nieuwe Citroen Xsara 5-deurs ZIERIKZEE/SOMMELSDIJK - Een van de nieuw tjes op de Internationale Automobieltentoonstel ling in Frankfurt waS de Citroën Xsara. Zijn vorm geving, degelijkheid en comfort maken deze vijfdeurs sedan tot een opvallende verschijning in het middenklassesegment. Met een lengte van 4,17 meter positioneert de Citroën Xsa ra zich tussen de Saxo (3,72 m) en de Xantia (4,44 m). In zijn klasse biedt hij één van de grootste interieurafme tingen, met de grootste inte rieurlengte en een bagage ruimte van 408 liter. De Citroën Xsara beantwoordt aan de wensen van het Ne derlandse koperspubliek met interieurcomfort en een uitrustingsniveau zoals men dat van grotere sedans ver wacht. De Xsara is de nieuwe generatie in de middenklasse auto's. Bij het ontwerp van interieur en exterieur, wiel ophanging en motoren heeft Citroën zich door creativiteit en aandacht voor detail laten leiden. De traditionele Ci- troën-waarden op het gebied van comfort en weliggin wer den dankzij de achteras met meestuureffect verbeterd. Alles werd in het werk ge steld om bestuurder en pas sagiers een gevoel van wel behagen en optimaal comfort te bieden, gecombineerd met een hoog veiligheidsniveau. Het leveringsprogramma van de vijfdeurs sedan is ge baseerd op vijf uitrustingsni veaus en zes motoren, 1 .4i met 55 kW/75 pk, 1 .6i met 65 kW/90 pk, 1 .8i met 74 kW/103 pk in combinatie met automatische transmissie, l.öi 16V met 81 kW/112 pk, 1.9D met 50 kW/68 pk en ten slotte een 1.9TD met 66 kW/90 pk.In het voorjaar van 1998 wordt de Coupé ge lanceerd. Deze zal ook in een bijzonder sportieve VTS uit voering leverbaar zijn, met de 2.0i 1 6V motor met 120 kW/167 pk. Vanaf de basis- uitvoering behoren tot de standaarduitrusting van de Xsara: stuurbekrachtiging, airbag bestuurderszijde, in hoogte en lengte verstelbare stuurkolom, elektronische startvergrendeling waarbij de contactsleutel als transponder fungeert, cen trale vergrendeling, buiten spiegel aan bestuurderszijde met vergroot zichtveld, in hoogte verstelbare achteruit kijkspiegel, luchtrecircula- tie, pollen- en stofdeeltjesfil ter en in hoogte verstelbare rolgordels. Vanaf 1 oktober staat de Xsara in de showrooms van de Nederlandse dealers. Op Schouwen-Duiveland is dat Goedbloed Auto's in Zie rikzee. Op Goeree-Overflak- kee kunnen belangstellen den terecht bij Garage Klink in Sommelsdijk. TERKENBURG "IV/Tijn (haast) traditionele najaarstentoonstelling s' IV-Lweer voor de deur, en de laatste voorbereidin i staat voorbereidingen worden getroffen. Uit het aanbod van de collectie wil ik toch in deze rubriek twee schilders wat nader belichten. De eerste is Hendrikus Elias Roodenburg, geboren in Den Haag op 23 juli 1895 en aldaar overleden op 27 april 1987. Zijn faam heeft hij niet zozeer gevestigd met zijn schilderijen maar wel met zijn schitterende etsen. Onte genzeggelijk is hij één van de grootste etsers van stads gezichten van zijn generatie geweest. Het bewijs daar voor wordt geleverd met zijn ets van de Zuidhavenpoort, gemaakt in 1926. Naar mijn mening één van de mooiste etsen ooit gemaakt van de Zuidha venpoort van Zierikzee. Dat het zinvol is ook 'buiten' de veiling goed contact te hebben met een veilingmeester bleek een paar maanden geleden. Er werd een schilderij geveild van H. E. Roodenburg van de Noordhavenpoort, ongesigneerd. Op mijn vraag tijdens de kijkdagen op grond waarvan zij meenden/wisten dat het van H. E. Roodenburg was, vertelde de veilingmeester dat hij authorisatie (echt heid verklaring) van de zoon van de schilder had. Deze ging, ingevolge de wens van zijn vader, 10 jaar na zijn overlijden atelierdoeken veilen. Door dit gesprek werd ook wat duidelijk over de wijze van werken van H. E. Roodenburg. Kennelijk maakte hij ter plaatse, voor zijn etsen, enige zwart-wit foto's en een olieverfschilderij. De foto's gebruikte hij voor detailuitwerking, het olie verfschilderij, voor vlakken licht en donker schakerin gen en de sfeerweergave. Het hierboven afgebeelde schilderij van de Noordha venpoort is zo'n schilderij, wat in de najaarscollectie aanwezig is. Plaatsgebrek maakt het onmogelijk u wat meer te ver tellen over de andere schilder namelijk J. E. van de We tering, 'bijgenaamd de Rooy' (dus niet 'onze' Kees van de Wetering!) maar daarover een volgende keer meer! De najaarstentoonstelling wordt overigens gehouden van 6 tot en met 25 oktober. U bent van harte welkom! OUDDORP - 'Strandjuwelen en andere schatten van de zee' is de titel van een expositie, die tot en met vrijdag 31 oktober is te zien in Bezoekerscen trum Grevelingen. De expositie omvat foto's en kleisculpturen van Betsy de Jonge uit Heinkenszand en haar schoonvader A. de Jon ge uit Terneuzen. Betsy de Jonge, die bij een middelba re school in Vlissingen actief is als lerares handenarbeid, maakt objecten van klei, waaronder vlinders, kale bassen en schelpen. Zij vergroot de 'huizen van zeedieren', schelpen, tot wa re kastelen, waarbij alle de tails tot in finesses zichtbaar worden. De kleivormen zijn bewerkt met gekleurd slip en vervolgens gebakken in een veldoven. In het Bezoe kerscentrum zijn objecten te zien als een kokkel, boor mossel, mossel en zee-egel. Abraham de Jonge legt de natuur vast door middel van foto's. Met veel oog voor de tails legde hij objecten vast, die hij aantrof langs de vloedlijn van de Westerschel- de, waar hij vlak bij woont. Door de wijze waarop De Jonge te werk gaat lijkt een gewone steen plotseling een 'strandjuweel'. Het Bezoe kerscentrum ligt aan de Brouwersdam op de Punt van Goeree. De expositie is dagelijks gratis te bezichti gen van 10.00 tot 17.00 uur. Hèt gratis nieuwsblad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Verschijnt wekelijks op woensdag. Oplage 31.065. Uitgave en druk Kantoor Directie Redactie Hoofdredacteur Advertentie-verkoop LnO drukkerij/uitgeverij bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee 'Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111 -453535 Telefax 0111 -453546 W. O. Deddens Tijdens kantooruren 0111 - 453549 Marijke Vael Na 18.00 uur 0111 -412449 A.H.M. van den Nouweland Voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 -691941 Voor Goeree-Overflakkee Ruud Kraay na 18.00 uur 0181 - 323814 Verkoopleider Sluitingstijd advertentie Bezorging/Lezersservice A.J. van Eendenburg Dinsdag 11.30 uur IM/VP adv. maandag 17.00 uur Voor Schouwen-Duiveland 0111 - 453538 tijdens kantooruren van 8:30-17.00 uur Voor Goeree-Overflakkee Reklameverspreiding Bouwman, 0181-315950 van 9.00 - 17.00 uur Het Extra Nieuwsblad maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 175.220.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9