2 GLAZEN CADEAU BIJ NIEUWE BRIL Ên lesje in dichten! KINDERBRILLENAKTIE COEN HONIG OPTIEK edelsmederij juwelier m. jech SEIKO Appelmarkt 22, 0111-414211, Zierikzee zoc SURPRISE KRANT 11 Voor het schrijven van een goed Sinterklaasgedicht zijn drie dingen van belang. Het moet rijmen als een torenklok, lopen als een geoliede machine en gestuurd worden dooreen hand vol inhoudelijke zaken, die in elk Sinterklaasgedicht terugke ren. Dat klinkt niet erg zaligmakend voor het genre van de Sint Nicolaasversjes. Toch onderscheiden juist de leuke Sint-gedichten zich, alsze voldoen aan de drie genoemde voorwaarden. De rij men moeten nu eenmaal aan 'strenge' eisen voldoen, willen ze, als van Sinter klaas afkomstig, erkend worden en herkend blijven. Wie het anders aan pakt zal hoogstens een bevlogen of geestig gedicht schrijven. Nooit een Sinterklaasgedicht. Nu komt het er met name voor wat be treft de derde eis - de inhoud - nogal eens op aan met hoeveel verve en ori ginaliteit de vaststaande gemeen plaatsen (topoi genaamd) gehanteerd worden. Voor de inhoud is de Sinter klaasrijmer goeddeels op zichzelf aan gewezen. Maar voor een kundig ge bruik van de twee andere aspectenhet rijm en het ritme, kan men aardig uit de voeten met het Nederlands Rijmwoor denboek van Jaap Bakker. Bakker, die als hommage aan het inmiddels in on bruik geraakte rijmwoordenboek van Hendrik Frijlink uit 1881 zijn eigen boek dezelfde titel meegaf, heeft niet slechts een woordenboek gemaakt. Aan de rijmwoorden/ijst gaat een tien hoofd stukken lange inleiding vooraf. Voor wiedie hoofdstukken grondig be studeert, zouden zij haast een begin nerscursus in het dichten kunnen bete kenen. De auteur gaat in op achtereenvolgens het rijm. rijmfouten, metrum en ritme, rijmschema's, vers regels. coupletten, versvormen, aller lei dichterlijke tierelantijntjes, kunst grepen, beginnersfoutjes en liedjes. Het gebruik Nu is het vinden van zoveel mogelijk rijmwoorden in het boek op het eerste gezicht niet zo gemakkelijk. Gelukkig zet Bakker in een gebruiksaanwijzing, voorafgaand aan de inleiding, helder uiteen hoe men met de woordenlijst om dient te gaan. De alfabetische lijst bestaat uit rubrieken: verzamelingen van woorden met dezelfde rijmuit- gang. Een rijmuitgang is 'de laatste 'volle' (niet-toonloze) klinker van een woord', plus alles wat daar op volgt. Wil ik rijmen op vermaken dan zoek ik bij aken, neem ik woekeren dan kijk ik bij oekeren. Bakker laat in zijn ge bruiksaanwijzing ook zien hoe rr^et dubbelzinnigheden om te gaan: ge dicht bijvoorbeeld staat niet bij icht maar bij igt. Bakkers boek is uitstekend geschikt om inspiratie op te doen of een afgewogen keuze te maken voor het passende rijm en het juiste rijm woord en ritme. Door de inleiding die het boek erbij biedt is het echter ook enigermate geschikt - ofschoon niet speciaal voor Sinterklaasverzen - voor het bereiken van een goede inhoud. De inleiding bevat namelijk talloze voor beelden van gedichten, foefjes, schrijf- trucs enz.die de dichter-in-spe op het goede spoor kunnen zetten. Om het te illustreren hebben we met behulp van het Nederlands Rijmwoor denboek een Sinterklaasgedicht ge maakt voor 'een vriend'. Om wat span nender te zijn heben we niet zo'n beste vriend gekozen (gewone vrienden lenen zich inderdaad ook moeilijker vooreen gedicht). Nee. deze vriend, zo veronderstel ik. moet een uiterst on aangenaam persoon zijn, op wiens ge zelschap ik in het geheel geen prijs stel. Daarvoor moet ik hem natuurlijk ook al lerlei onhebbelijke eigenschappen toekennen. Hij moet het soort windbuil zijn dat met plattitudes indruk meent te maken. Die gaan dan altijd (toppunt van irritantheid) in het meervoud. Als Karei je tegenkomt zegt hij steevast: "Wij hebben de eer u te groeten", alsof hij telt voor twee. Karei begint al met al vorm aan te nemen. Ja, ikzie het nu dui delijk, deze rotkerel teert ook nog op mijn zak en als je je geld terugvraagt zegt hij altijd: "Natuurlijk, morgen". Maar nooit "NU!". En ja, hij permitteert zich vrijheden tegenover mijn inder daad betoverende zusjes die hem evenmin kunnen uitstaan maar er niets van durven zeggen. Het is iets waar door ik van woede wel uit mijn vel kan springen. Achter de PC Ik ga dus achter mijn PC zitten. Eerst wil ik een ritme hebben. In hoofdstuk drie lees ik van alles over trocheeën, dactylen en anapesten maar besluit tot de keuze van een jambe (dató data data enz.). Dat is het universeelst lees ik bij Bakker en laat een grote variatie toe. In hoofdstuk vier lees ik van alles over rijmschema's. Uit de mogelijkhe den kies ik voor gekruist rijm. En nu maar peinzen data data data data data da daté daté daté daté daté Ja zoiets dus, maar dan nog een keer want dan heb ik precies een kwatrijn: een strofe van vier regels. Bovendien heb ik afwisselend slepend en staand rijm (téda en té). Nu ga ik onderwerpen per strofe verzinnen (de topoi van mijn gedicht). Dan heb ik een idee. Als ik nou de hele zaak eens omdraai en net doe alsof ik te doen heb met hem. Dan wordt het een soort bijtend treurdicht dat lang zaamaan zijn ware aard onthult. Ik overdrijf dus Kareis deugden. In de ver sleer heet zo'n stijlfiguur een hyper bool. Een stukje over stijlfiguren kom ik bij Bakker helaas niet tegen. Toch een minpunt ontdekt. Het hyperbolisch houd ik in gedachten en kom tot een volgende regel: 'veel meelij met de mensheid heb ik zelden' en in een ademnoteerikook: 'om Karei vangt mij een wrang verdriet'. Voila, voor een eerste strofe heb ik nu een slepend en staand rijmende regel. Ik kan nu in de woordenlijst gaan zoeken naar rijm woorden op zelden en verdriet, omdat ik ook ongeveer weet wat er verder in deze strofe komt. Enfin, het hele ont staansproces hoef ik nu niet uit te leg gen. Ik geef hier alleen nog het gedicht. zoals ik dat met het Rijmwoordenboek gemaakt heb. Ik ben er wel zeker van dat, met Bakker bij de hand, ik Karei nooit terugzie. Veel meelij met de mensheid heb ik zel den De mensen zijn zo slecht en zo gratuit Maar Karei moet als uitgezonderd gel den Om Karei vangt mij toch een wrang ver driet Zijn naam wekt reeds de tranen met de tuiten Aan koning en aan keizer dat men denkt maar nee, zijn hangend buikje, slappe kuiten. zij wellen weemoed dat het welhaast krenkt. En in zijn buurt ziet men maar weinig vrouwen Die lopen voor hem wel een straatje om Ofschoon hij graag met zus en zo zou sjouwen Maar zus of zo - helaas - is niet zo dom. Zijn dikke beurs is meestal leeg, zorg wekkend Schrikbarend groot zijn koddig lodder- hoofd Die kwaliteiten zijn fataal, vérstrekkend Slechts mijn compassie wordt hier niet gedoofd. Als Sint behoor ik tot de misantropen Alleen voor Karei spring ik in de bres Ik wist verbazend snel wat ik zou kopen: Sigaren en een welgevulde fles. Maar ga nu paf staan zonder puren Mijn habijt wordt mij als Sint te dol Het heeft me veel te lang al moeten duren Neem in ontvangst hier zuiver alcohol! Wel proost dan en ontstijg aan Newton Want 'wij'zijn verheugd en vinden fijn 'De eer te hebben u (nooit meer) te groeten' Stik in sigaar, val om van drank, ver dwijn! Krasse aanbieding voor de feestdagen. Tijdelijk een waardebon voor tien Krasloten bij een Seiko MessageWatch. Maak kans op f 100.000 of een van de vele andere geldprijzen. Profiteer, en loop vandaag nog bij ons langs. Korte St. Janstraat 11 in Zierikzee „Rookende 0111-415560 Mo°r" MessageWatch Wij spelen even voor Sinterklaas. OPTOMETRIST, CONTACTLENS SPECIALIST kunststof glazen tot - 6c2 leeftijd t/m 15 jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 39