Impels Cf! êrkade MONARD SINTERKLAASAKTIE MPZLS stsmpelsW 8S s >ELS STEMPEH empils •MI GOUD0WAARD Knock< t J C ►wood voor een origineel en artistiek kado verantwoord houten kinderspeelgoed een winkel gespecialiseerd in antieke grenen- en trendy meubelen uit o.a. Mexico, India en Indonesië Bij besteding vanaf f 15,- bij Dierenshop Verkade een chocoladeletter gratis Voor mooie ketting oorbellendasklem en nog veel meer voor de surprises. Tot ziens bij Patty Monard Poststraat 16, Zierikzee 0111 -413434 ierikee, winkelhort van Schouwen-Duiveland Oe scKooi^steen, bi*on vet n ^iftvoll^ gebmiken 10 SURPRISE KRANT swmpum POSTSTRAAT 3-5 ZIERIKZEE Houten meubels^^^speelgoed Nieuwe Bogerdstraat 27, Zierikzee, 0111-414216 Geldig van 15 nov. t/m 5 dec. Korte St. Janstraat 3-5, 4301 AE Zierikzee, 0111-412923 PARIS Een gouden oorijzer en een houten schoorsteen waren voor beelden van oneigenlijk taalgebruik en van verandering van betekenis. Om bij de schoorsteen te blijven; dat is een steen of stenen object die of dat iets schoort. Schoren betekent stutten of ondersteunen. In het Middelnederlands is het scor- steen of soorteen en de betekenis is vuurplaats of haardste de. Maar letterlijk is het de stenen steun, waarop de boven bouw van de rookafvoer rustte. En omdat de bovenbouw door het dak heen stak, was er al vroeg sprake van een houten schoorsteen! Zwarte Piet had er niet dé minste moeite mee. Hoe is de schoorsteen ontstaan? In de gematigde koude luchtstreken wer den vanouds hutten en huizen ge bouwd met een opening in het dak om de rook de gelegenheid te geven weg te trekken. Je zou anders zelf een stuk rookvlees worden. Nu hebben inventieve mensen, overal ter wereld en in alle tijdvakken ontdekt dat een schoorsteen "trekt". Dat wil zeggen dat hij lucht en rook afzuigt. Dan moet er echter wel aan twee voor waarden worden voldaan. A. De top van de schoorsteen moet het hoogste punt van de omgeving zijn. B. Het vertrek waarin het vuur brandt moet afgesloten zijn. Dit laatste punt baar de de minste zor gen. Maar was de schoorsteen niet het hoogste punt en stond hij ach ter een belen dend dak dat iets hoger was, dan kon een val wind maken dat de rook terug in de kamer werd geblazen in plaats van eruit. Met betraande ogen stoven de bewoners dan de straat of de modder op. Kon je dus geen huis of hut bouwen met een hoge schoorsteen dan kon je evengoed de gehele schoorsteen weg laten. Bij valwind (wind vanuit een richting waarin zich dichtbij hoge daken of bomen bevinden) was je dan toch het haasje. Daarom bouwden arme poorters tot ver in de Middeleeuwen huizen zonder schoor steen. Dit neemt niet weg dat de schoorsteen bij onze voorvaderen al dui zenden jaren bekend was. In 1419 werd door het stadsbe stuur van Arnhem bepaald dat op elk huis waarin gestookt werd een schoorsteen verplicht was. Het hielp echter niets en in 1424 werd het bouwvoorschrift herhaald. In andere steden nam men dezelfde maatrege len omdat zonder schoorsteen de von ken in het rond vlogen (in een tijd dat de daken nog van riet of van stro werden gemaakt). Vriezenveen brandde enke le malen tot de grond toe af en Londen trouwens ook. Een schoorsteen of niet, al vanaf de 10e eeuw hieven de stads bestuurders cijns (belasting) op "ieden huse daer rooc uutgaet." Zwarte Piet In de 15e eeuw verdwenen in de steden veel houten huizen. Zij werden vervan gen door stenen gebouwen of men maakte een stenen voet tot közijn- hoogte. Vandaar dat de Schoorsteen een stenen muur kon zijn waarop d^ rookafvoer rustte. In onze tijd worden ook in moderne hui zen nog steeds schoorstenen ge bouwd. Velen zien het zitten bij de open haard als het opperste genot. Terwijl het ook als een statussymbool geldt. Ook bij het stoken van houtkachels en open haarden komt er veel roet vrij. Het is daarom even hard nodig om de schoorsteen elk jaar te laten vegen. Ook kunnen er boombladeren en vol- nestjes in terecht gekomen zijn. Dus het is nog steeds opletten geblazen. de zogenaamde haalketting waaraan de kookpot hing. In het bakhuis werd dus gebakken, gekookt en gerookt. Dit werd zo gedaan omdat men dan in huis minder behoefde te stoken en daar een fornuis kon gebruiken dat op andere brandstoffen werkte en weinig rook in huis gaf. Plagerijen Het haardvuur is wel vaak aanleiding geweest tot plagerijen.- Het moege werkte boerengezin verzamelde zich dan 's avonds in het bakhuis waar de pot met pap aan de haalketting hing en het houtvuur vrolijk vlamde. Na het bordje pap zou men dan met volle maag de leden kunnen strekken. Maar soms gebeurde het dat plotseling een zware veldkei of een baksteen door de schoorsteen heen in de pappot plofte. Met een beetje pech brak de ketting of de hengsel van de pot en de pap viel in het vuur dat daardoor dan geblust werdGebeurde dit ergste niet dan was de pap in zo'n geval meestal toch on eetbaar door de roetlawine die met de Tot de achttiende eeuw waren hout en turf de belangrijkste brandstoffen, ook in dorp en stad. Op het platteland had men in de zandstreken veelal een af zonderlijk bakhuis. Dit was een optrek je waarin het gekloofde hout en de tak kenbossen werden opgeslagen. Ook bevond zich daarin een grote schoor steen waarin vlees, spek en worst ger ookt werd. In deze schoorsteen hing steen naar bene den kwam. Onder het uitspreken van bijbelteksten stormden de mensen dan naar buiten. Maar de boosdoener zat natuurlijk niet op het dak. Hij was al 100 meter vóór. Het zat name lijk zo. De schoorsteen van een bakhuis eindigde in vier pootjes met daarop de dekplaat. De boosdoener legde dan een zware steen tussen de pootjes zodat deze juist bleef hangen. Als dan het boeren gezin om de kookpot heen zat om te gaan eten duwde hij met een grote stok de steen in de schoorsteen. U begrijpt dat hij daarna moest rennen voor zijn leven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 38