de mens Schoonheid en gemak dienen Keukenmodules: combineren op vele manieren Het draait om de vormgeving De keuken als leefruimte HRgas-combi HET EXTRA NIEUWSBLAD WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 Wooatrendsweuw.s De keuken is in iedere woning het gezellige mid delpunt van het huiselijk leven. Voor veel mensen is dit vertrek meer dan alleen een functionele werkplaats in het huis. De ruimte heeft ook een esthetische waarde. Tijdens een diner worden de gasten uitgenodigd om een kijkje te nemen in de keuken of om even voor te proeven. Maar de aandacht gaat natuurlijk niet alleen naar de artisjokken en de prei. De kastjes worden ge prezen en: 'Het werkblad, waar heb je dat van daan?' Ieder heeft zijn eigen smaak en ook elk huis is an ders. Daarom zijn ook niet alle ontwerpen zonder meer geschikt voor iedereen. Uw specifieke, eigen behoeften zijn afhankelijk van de eisen die u aan uw keuken stelt. Mogelijkheden zijn er genoeg. Want ontwikkelin gen op het gebied van vormgeving, keukenappa- ratuur en materiaal volgen elkaar in hoog tempo op. Zelf ontwerpen Een van de positieve gevolgen van de kentering in keukenland is, dat bij het ontwerpen steeds meer naar wensen wordt geluisterd. Het bezoek aan de keukenspecialist begint dan ook met het uitwerken van uw ideeën. De verkoper neemt de tijd voor u en - met behulp van geavanceerde computerprogramma's - wor den passende oplossingen voor uw inrichtingspro blemen uitgedacht. Bij de indeling van keukens wordt altijd uitge gaan van vier aspecten: de kasten, het werkblad (inclusief spoeleenheid), het kookcentrum en de overige apparatuur. De populariteit van de open keuken heeft gezorgd voor een enorme variatie in kleur, vorm en stijl. Was de keuken vroeger gewoon wit, thans is er een variabel aanbod van keukens dat aansluit op het interieur van de woonkamer. De trend is een keuken waarin lichtgekleurde, houten kastfronten de boventoon voeren. Maar veel fabrikanten verschijnen ook met tinten als oranje en lichtgroen. Erg in trek is ook de moderne versie van de klas sieke sfeerkeuken. In de moderne keuken is vooral de contrasterende werking tussen hout en metaal de trend. Net als ronde hoeken, deurtjes van Tiffany-glas en aluminium laden in houten frames. Ook de zogenoemde zwevende keuken, met ele menten op pootjes, krijgt veel belangstelling. Reinigingsgemak Naast de kastenwand bepaalt vooral het keuken- werkblad het gezicht van de keuken. De hoogte van het moderne werkblad is op uw li chaamslengte afgestemd en kenmerkt zich door een groot reinigingsgemak. Om wat voor soort bladen het ook gaat: hinderlij ke randjes en moeilijk bereikbare hoekjes beho ren definitief tot het verleden. Bij het ontwerp van een keuken zal altijd reke ning worden gehouden met de hoofdfuncties van de ruimte: wassen, voorbereiden, koken en afwas sen. Deze vier verschillende taken worden bij een goed keukenontwerp in een logische volgorde ge plaatst. Een blikvanger is het: de ronde koelkast van Atag. Waar het bij deze koelkast om draait, is de vormgeving. Hij is niet, zoals alle andere, rechthoekig of vierkant, maar cilindervormig. Het apparaat, dat ook als koel- vriescombinatie te verkrij- gen is, valt op door zijn ergo nomische bouw. Volgens Atag vergroot de ronde vormgeving de nuttige bin nenruimte en wordt het overzicht verbeterd door de draaibare plateaus, korven - en fruitschalen die om hun eigen as draaien. Met een lichte draaibeweging komen de levensmiddelen die ach terin staan naar voren. De koelkasten zijn er in de hoogtematen 122 en 152 cm. Koelvriescombinaties heb ben de hoogtes 150,172 en 202 cm. De diameter is voor alle combinaties 760 mm. De gebogen deuren zijn ver krijgbaar in de kleuren wit, blauw en antraciet. Alle combinaties kunnen vrij in de ruimte worden op gesteld. De nieuwe HR Gas-Combi 32/80 is dankzij het grote vermogen (32 kW) geschikt voor grotere hoek- en vrij staande woningen. Daarbij moet worden gedacht aan een gasverbuik van circa 4.000 m3 per jaar. De ingebouwde meest effi ciënte startregeling (MES) zorgt ervoor dat de 'zelfle rende' regelunit het huis op timaal op temperatuur houdt. De centrale regelunit staat borg voor comfortabele en energiezuinige verwar ming en voldoende warm water op alle tappunten. Voor de gebruiker heeft het combi-concept van Daalder- op interessante voordelen. De woning kan snel op tem peratuur worden gebracht en wanneer die bijna op tem peratuur is, zorgt de module rende brander ervoor dat het toestel traploos 'gas terug' •neemt tot het optimale ener giezuinige vermogen (mini maal 10 kW). Mét de verschillende onderdelen van keukenmo dules kan op veel manieren worden gecombi neerd. Met ieder merk keuken, elk ontwerp en alle soor ten materiaal kan net zo lang worden geschoven tot de keuken naar wens en op maat is. Als er na een tijd behoefte aan is, kunnen er mo dules worden verplaatst, vervangen of toege voegd. Franke keukenmodules bestaan uit vijf losse componenten: een deel voor het koken, een werk bladmodule, een spoelgedeelte, een kastdeel voor afval en een afzuigmodule. Alle componenten zijn van robuust edelstaal. De geïntegreerde keramische kookplaat ligt iets dieper ten opzichte van het aanrechtblad en heeft een touch-control voor eenvoudige bediening. Onder de kookplaat bevinden zich schuiflademo dules en regalen waarop pannen kunnen worden gezet. Detail Een leuk detail is het afvalgedeelte. In het werk blad bevindl zich onder een deksel een koker die naar de afvalemmer achter het keukenkastje voert. Til het deksel even op en de rommel kan er een voudig in worden geschoven. Let op de geïntegreerde afvalemmer in het werkblad. Stijlvolle styling De slaapkamer wordt steeds vaker gezien én gebruikt als een soort tweede woonkamer. Het is vaak de plek om af en toe eens lekker te ontbijten, je even terug te trekken of rustig te werken. Voor we gaan slapen kijken we graag nog TV of le zen een boek. Daarnaast functioneert de slaapkamer meestal ook als kleed- en bergruimte. Zo'n multifunctionele ruimte vraagt uiteraard om een uitge kiende inrichting. Hierbij speelt uiteraard het meubilair en de opstelling daarvan een grote rol, maar er is meer: vloerbe dekking, wand- en plafondafwerking, stoffeïdng en verlich ting. Ook voor wanden zijn tal van decoratieve afwerkingen mogelijk. Zowel de papieren als textiele behangsels zijn verkrijgbaar in talloze schitterende tinten en structuren. De meeste behangcollecties bieden ook bijpassende borderranden. Ook met lambrizeringen kunnen leuke effecten bereikt worden. Voor de baby- en kinderkamer is afwasbare muurverf, vinylbe- hang of een wandafwerking met kunststof panelen een praktische keuze. Zon en licht in huis zijn leuk, maar juist in de slaapkamer moeten de ra men goed afgesloten kunnen worden: tegen het buitenlicht én tegen inkijk. Binnenzonwering tempert de warmte, biedt gepaste privacy en draagt bij aan de sfeer in de slaapkamer. De keuze is enorm: rol- en vouwgordijnen, paneelgordijnen, opneemgordijnen, plissés, horizontale jaloezieën, lamel len en verticale gordijnjaloezieën. Dit alles in transparante, semi-transpa- rante, ondoorzichtige en verduisterende varianten. Vi'ijwel alle vormen van binnenzonwering kunnen expct op maat gemaakt worden; óók voor extra lange, schuine of trapeziumvormige slaapkamerramen. Extra sfeer met tapijt Qua vloerbedekking zijn patronen vandaag de dag de grote mode: of het nu gaat om linoleum, ku2'k, laminaat of tapijt. Kamerbreed tapijt is er in alle kleuren, soorten en materia len: van hoogpolige shags tot kortpolig velourstapijt; van wol en sisal tot katoen en een synthetische kwaliteit. Tapijt geeft extra sfeer, voelt zacht a,an en is geluiddempend. Harde vloerbedekking heeft als voordeel het relatief gemakkelijke onderhoud. In de kinderkamer zorgt een vrolijk karpet voor extra kleur en comfort. Bij 'Plissé Dag en Nacht', kleursfeer Trans- parancevan Verosol accentueren ijle witte tinten de intimiteit van de slaapkamer. Behang, randen, stoffen en overtreksets uit de collectie Azurvan Eijffin ger geven de slaapkamer een jonge en frisse uitstraling. Ontwerp: Linda Beard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 25