SKI-BEURT? Pottenbakker Van Dongen stimuleert zijn cursisten 'Problemen groeien als de temperatuur daalt' Kennismakingsavonden nieuwe ZVU-cursussen Ja nu.... 19,95 Moonlight-shopping Cursus blijkt al lange reeks van jaren in trek Bruinisse houdt hulpactie voor Polen In week van 6 toten met 11 oktober Award voor Pearle en VVN ZATERDAG 4 OKTOBER HET fmmUWSBLAD WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 waxen steenslijpen polijsten deurloo Schuithaven 2-4, Zierikzee ZIERIKZEE - Zelf leerde hij het pottenbakken in militaire dienst. En toen hij vijfentwintig jaar gele den een aanvullende cursus volgde in de Lichtboei stopte de toen aanwezige leraar halverwege de cur sus met de opleiding. Op dat moment werd Arie van Dongen gevraagd de nieuwe cursusleider te worden. Een goede zet, want nog steeds verzorgt Arie op dins dag deze cursus in het MFC in Zierikzee. „Destijds werden in militai re dienst voor de avonduren diverse ontspannende activi teiten verzorgd als fotogra fie, film en pottenbakken. Ook kon je je 's avonds vol gieten met bier, maar ik ging op een gegeven moment min of meer uit verveling eens kijken bij het pottenbakken. Ik vond dat meteen hartstik ke leuk en ik ben sinds die tijd eigenlijk altijd enthou siast gebleven", legt Arie van Dongen uit. Toen de Lichtboei nog in het oude gebouw aan de Post- straat een cursus pottenbak ken organiseerde was ik daar natuurlijk al snel bij. Maar helaas stopte de bege leider hier halverwege mee, waarna de Lichtboei aan mij vroeg of ik die cursus wilde geven. En dat heb ik gedaan en dat doe ik dus nog steeds, zij het nu natuurlijk in het nieuwe gebouw", aldus Arie. Op de cursus, die iedere dins dagavond van 20.00 tot 22.00 op de eerste verdieping van het MFC gegeven wordt, blijkt het enthousiasme en het vriendelijke karakter van Arie bijzonder aansteke lijk op de aanwezige cursis ten te werken. In het zogenaamde "groene lokaal" staan onder meer twee ovens, een spuitcabine en een zestal draaischijven opgesteld. Vier van deze draaischijven zijn zogenaam de "schopschijven", terwijl twee van de schijven met een elektromotor zijn uitgerust. De achterwand is voorzien van stellingen, waarop tallo ze werkstukken staan van de cursisten. „Zelf geef ik op dinsdag de cursus draai- werk, maar op donderdag avond is er ook een cursus boetseren die gegeven wordt door Renske Andéweg", ver klaart Arie de aanwezigheid van boetseerwerk in de vorm van verscheidene aardewerk voorwerpen als dieren, pop petjes en schalen. Beide cur sussen zijn - vanzelfsprekend om praktische redenen - on dergebracht in hetzelfde lo kaal. Pottenbakkersschijven Omdat er slechts zes potte- bakketsschijven zijn, is de cursusgroep op dinsdag avond dan ook relatief vrij klein. „Maar dat heeft na tuurlijk als grote voordeel wel, dat je de cursisten zeer veel individuele aandacht kan geven. Maar hoewel ik aan het begin van de cursus natuurlijk wel de nodige al gemene tekst en uitleg geef, komen de ideeën van wat de cursisten willen gaan maken in principe toch van henzelf. Van mij krijgen ze dan ver der wat hulp en technische uitleg", legt Arie uit. Uit een aantal brieven van cursisten blijkt, dat menig een vaak tot zijn of haar gro te verbazing al snel in staat is om iets leuks te maken. „Het draaien op de schijf is een inspannende bezigheid en het centreren van de klei vergt soms veel kracht en doorzetting. Door Arie zijn uitleg hebben we het alle maal snel onder, de knie, schrijft een cursiste. Een an dere cursiste schrijft: „Na tuurlijk lukt het niet 'altijd, maar meester Arie is altijd bereid een handje te helpen. Soms, tot mijn verbazing, komt er een potje uit mijn handen maar een andere keer vliegt de klei, floep, de slibschijf in. We lachen en we zuchten en we lachen weer". En het is inderdaad ook de zeer gezellige en gemoedelij ke sfeer op de cursus, die er toe bijdraagt dat zeer veel cursisten na het doorlopen van de vijftien lessen op nieuw intekenen. „Ja, eigen lijk is het één pot nat hier, het is één grote familie",vult Arie aan. Overigens valt het Arie op dat de meeste cursis ten vrouwen zijn. „Iets dat eigenlijk vreemd is, omdat de meeste bekende potten bakkers juist mannen zijn. Het zou daarom leuk zijn als zich ook wat meer mannen zouden opgeven voor de cur sus". Procédé Het procédé van het potten bakken zelf lijkt vrij eenvou dig. „Het eerste is natuurlijk de keuze van de klei, waarbij men de keuze heeft uit rode, gele, zwarte of witte. De laat ste kleisoort bakt wit op, en is het meest populair in ver band met het glazuren. Ver volgens draait men een werkstuk, waarbij onder meer goed op het centreren moet worden gelet en dat de klei geen luchtbellen bevat. Het poppenbakken onder leiding van Arie van Dongen wordt met veel inzet beoefend. Normaal werkt men het werkstuk dan meteen af, maar op de cursus laten we het werkstuk eerst een week drogen en doen we de afwer king daarna. Dan gaat het werkstuk de oven in voor het zogenaamde biscuitbakken. Dit gebeurt normaal gespro ken bij een temperatuur van rond de 950 graden celsius, maar wij doen dit op onge veer 1040 graden, omdat ook geglazuurde werken worden meegebakken en het glazuur deze temperatuur minimaal nodig heeft. Op de volgende cursusavond wordt het gla zuur aangebracht. Het gla zuur is eigenlijk een soort ge malen glas, dat in verschillende kleuren te krij gen is. die ook eventueel ge mengd kunnen worden. Glazuurbrand Met behulp van een compres sor en een glazuurspuit wordt het glazuur op het werkstuk aangebracht, maar in principe kan dit ook door dompelen. Na het aanbren gen van het glazuur gaat het werkstuk opnieuw de oven in voor de zogenaamde gla zuurbrand bij een tempera tuur van 1040-1060 graden.. Overigens is het wel zo, dat aardewerk altijd bros is en zelden lek- of waterdicht is. Je kunt een zelfgemaakt kannetje dus lang niet altijd ook echt als kannetje gebrui ken, maar dat vertel ik de cursisten dus ook aan het be gin", legt Arie uit. De cursus pottenbakken van Adrie van Dongen kost 195 gulden voor vijftien lessen en deze prijs is inclusief een pak klei van 10 kg. Nadere informatie over de cursus kan worden ingewonnen bij clubhuis de Lichtboei, tel. 412075. „Wat is er leuker om bijvoor beeld op een verjaardag als een zelfgemaakte aarden- werken pot met een plant er in cadeau te geven," merkt één van de cursisten op. (Foto: Marijke Folkertsma) WOONBIJLAGE De 'oudewijvenzomer' lijkt ten einde. De herfst gaat zich van zijn grim mige kant laten zien met af en toe donkere wol ken, krachtige wind en soms een pittige bui. Geen weerbericht, maar wel de constatering dat het buitenleven nu echt voorbij is en het tijd wordt zich op het interi eur te concentreren. Het Extra Nieuwsblad reikt u daarbij de helpende hand met een gevarieer de woonbijlage:) Deze bijlage biedt infor matie en wetenswaardig heden over de talrijke as pecten van wonen én toont aan, dat de beste woonadviezen en -voor zieningen binnen de ei gen regio verkrijgbaar zijn. CURSUS BABYMASSAGE ZONNEMAIRE - In de prak tijkruimte van de huisarts in het Dorpshuis in Zonnemaire wordt vanaf vrijdag 10 okto ber een cursus babymassage gehouden, die is bedoeld voor moeders met baby's vanaf tien weken. De cursus wordt gegeven door fysiotherapeute Moni que van Keuk. Via de huid geeft massage een stimulans aan het bloed, de organen en de spieren. Het lijfje van het kind komt erdoor in betere conditie en de baby bouwt een betere weerstand op te gen infecties. De massage verstevigt ook de band tus sen moeder en kind. Belang stellenden kunnen voor na dere informatie of aanmelding telèfonisch con tact opnemen via telefoon nummer 0111-402285. HOOGBEGAAFD ROOSENDAAL - De regio nale afdeling van Pharos, landelijke vereniging van ouders van hoogbegaafde kinderen houdt zaterdag 11 oktober een infomarkt in Roosendaal. Het doel van de ze markt is meer mensen be kend te maken met het ver schijnsel hoogbegaafdheid bij kinderen. Diverse spre kers voeren het woord en er is gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst in het Junior Gertrudiscollege aan de Aza leastraat begint om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. BRUINISSE - „Veel inwoners van Polen willen er nog niet aan denken dat het binnen enkele maanden twintig tot dertig graden gaat vriezen in hun land. Dan ontstaan grote problemen omdat veel huizen door de watersnoodramp helemaal of gedeeltelijk met de grond gelijk zijn gemaakt. Materiaal om de schade te repareren is er niet." enigszins te lenigen. Ook be staat behoefte aan enkele ©liegestookte CV-ketels. Vijftien jaar Van Nieuwenhuize is reeds vijftien jaar betrokken bij de distributie van hulptrans porten naar Polen. Als coör dinator zorgt hij er onder meer voor dat de goederen vanuit ongeveer dertig ver schillende Nederlandse inza- meladressen naar Polen wor den getransporteerd en daar een goede bestemming krij gen. Regelmatig komt Van Nieu- Dat zegt de Nederlander H. van Nieuwenhuize, die in het Poolse Domszkow woont. Domszkow is een klein dorp dat in de gemeente Mydzie- lesce ligt, zo'n 120 kilometer ten zuiden van Wroclaw. De stichting 'Tholen helpt Po len' zette na de overstromin gen in midden- en oost Euro pa, de afgelopen zomer, een speciale hulpactie op gang. Met het oog op de komende winter worden momenteel met man en macht dekens, lakens, slopen en andere warme materialen ingeza meld om de nood van bewo ners van het berooide land, tijdens de komende winter, wènhuize ook zelf naar Ne derland om goederen op te halen en deze persoonlijk over te dragen aan Poolse mensen, die daaraan veel be hoefte hebben. Tijdens zo'n reis was hij bij Els en Rens Bal in Bruinisse, die een van de steunpunten van de inza melingsactie vormen. Zorg Hij uitte daarbij zijn zorg voor de komende winter. Als eigenaar en bewoner van een voormalig klooster in Domszkow heeft de Neder landse Pool inmiddels voor bereidingen getroffen om on derdak te bieden aan ongeveer tweehonderd men sen uit het gebied tussen de rivieren Oder en Nysa, die hun huis kwijt raakten door de watersnoodramp. Het gebouw is volgens Van Nieuwenhuize weliswaar geen paleis, maar met behulp van verwarming, voldoende matrassen en dekens wel ge schikt te maken voor tijdelij ke bewoning gedurende de Wintermaanden. Daarom doet Van Nieuwenhuize, ge steund door Els en Rens Bal, een dringend beroep op de Zeeuwse bevolking „Beddegoed, dekbedden, handdoeken, theedoeken, medicijnen, gasfornuizen, kleding, reinigingsmidde len, eerste levensbehoeften en geld Alles wat we krij gen komt op een goede plek terecht. Ik denk dat vooral de oudere mensen hier in Zeeland zich kunnen voor stellen wat het betekent wanneer je alles kwijt bent." Van Nieuwenhuize voer tij dens de watersnoodramp van 1953 zelf met een due door Zeeland om hulp te ver lenen. „Iedereen was toen ontzet tend blij met de hulpacties die op touw werden gezet. Bij de Polen zal dat net een der zijn." Hij heeft een foto album bij zich met afbeeldin gen van huizen die door de watersnoodramp afgelopen zomer werden verwoest. Mensen die een bijdrage wil len leveren aan de hulpactie kunnen goederen afgeven bij Rens en Els Bal aan 'de Steinstraat 14 in Bruinisse. Het echtpaar is ook bereik baar via telefoonnummer 0111-481831. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt in de week van maandag 6 tot en met zater dag 11 oktober in Zierikzee een aantal kennisma kingsavonden, waarbij cursussen centraal staan die in het komende winterseizoen worden gehou den op Schouwen-Duiveland. Maandag 6 oktober kunnen belangstellenden voor de Franse en Spaanse taal te recht in de RSG Professor Zeeman aan het Hatfield- park 2. Daar wordt vanaf 19.30 uur alles verteld over de lessen Frans en Spaans op twee niveaus, die begin nen op 13 oktober. Tekenen en schilderen staan centraal tijdens een kennismakings avond, die eveneens op'6 ok tober vanaf 19.30 uur wordt gehouden in de RSG en die tevens het begin vormt van de cursus. In het Multifunctioneel Cen trum wordt vanaf dinsdag 7 oktober een cursus kinder en jeugdboeken schrijven gehouden. De eerste bijeen komst is van 8.45 tot 11.15 uur. Voetreflexologie staat centraal tijdens de cursus die vanaf donderdag 9 okto ber wordt gehouden boven reformwinkel 'De Zonne hoed'. De eerste bijeen komst is van 19.15 tot 20.45 Tenslotte biedt de ZVU een cursus aan die de titel 'Dro men' een weg tot zelfkennis' draagt. De cursus wordt ge houden in samenwerking met SKW De Lichtboei en begint op zaterdag 11 okto ber om 10.00 uur. Belang stellenden kunnen voor na dere informatie over deze cursussen of aanmelding te lefonisch contact opnemen via 0118-634800. ZIERIKZEE - De campagne 'Zien is Overleven' van Pearle en Veilig Verkeer Nederland is bekroond met een World PRO Award of Excellence, de prijs voor de beste promotie ter wereld. De award houdt in dat 'Zien is overleven' in alle catego- riën werd onderscheidenen dat de campagne wordt be schouwd als wereldwijd de beste van de detailhandel. 'Zien is overleven' werd door Pearle en Veilig Verkeer Ne derland ontwikkeld naar aanleiding van een onder zoek van Vrije Universiteit waaruit bleek dat een op de tien automobilisten onvol doende gezichtsvermogen Advertentie VAN 19.00 UUR TOT 22.00 UUR Het voormalig klooster in Polen waarin de Nederlander H. van Nieuwenhuize komende win ter. met hulp uit Nederland, onderdak wil bieden aan tweehonderd mensen die tijdens de overstromingen in Polen hun woning zijn kwijtgeraakt. heeft om verantwoord en veilig deel te nemen aan het verkeer. Veilig Verkeer Nederland zocht contact met Pearle om dat dit concern als enige opti- ciën het certificaat 'Goed- merk in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland' behaalde. In de zomer van 1996 lieten ruim 120.000 Ne derlanders naar aanleiding van de campagne hun ge zichtsvermogen controleren. De World Award werd aan de campagne toegekend na se lectie van 531 inzendingen uit de hele wereld. 'Mist' Veilig Verkeer Nederland en Pearle werken ook samen in de huidige campagne 'Mist'. WN plaatste, in samenwer king met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, ruim 300 billboards langs de snel wegen waarin automobilis ten worden opgeroepen bij mist hun snelheid te halve ren en de afstand tot de auto voor hen te verdubbelen. Bij de Pearle opticiëns kan gra tis een mistwijzer worden opgehaald. ERFRECHT ZIERIKZEE - 'Overlijden en erfrecht'. Dit onderwerp staat centraal tijdens een thema-avond, die dinsdag 7 oktober wordt gehouden in de Havenzaal van restaurant Mondragon in Zierikzee.- J. Sertons uit Goes geeft infor matie over zijn werk als uit- vaartconsulent. Daarna wordt het onderwerp 'erf recht en de rol van de nota ris' belicht door notaris Zon- nevylle. Hij vertelt welke mogelijkheden het erfrecht biedt om de nalatenschap in eigen hand te houden. De bij eenkomst begint 20.00 uur. DANCE NIGHT ZIERIKZEE - In podium voor muziek en theater Bro- gum in Zierikzee wordt vrij dag 3 oktober een Dance Night gehouden. Wouws Meisje en 110 Volt Lovers ge ven deze avond een concert. Het Anywave-publiek maakte in 1995 onverwacht kennis met de muzikale kwa liteiten van Wouws Meisje. Jeffrey Klippel laat op de Dance Night weer een staal tje van zijn met de computer gemaakte 'house' horen. De Middelburgse formatie 110 Volt Lovers trad ook op tij dens Any wave. De bandle den laten zich inspireren door muziek uit onder ande re Detroit, Chicago en New York. De zaal gaat om 21.00 uur open.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1