Zestig jaar damvereniging 'Denk en Zet' Budgetagenda van het Nibud Concert orgel en klavecimbel Autoluwe Oostdijkseweg als onderdeel fietsroute dier in het vizier Dominante Karei ert in teken I Jotre Dame Damgrootmeester Rob Clerc 3 november in Middelharnis Zaterdag 4 - in Goedereede WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD MIDDELHARNIS - Damgrootmeester Rob Clerc, die bekend staat als de op één na beste dammer ter wereld, komt op maandag 3 november naar Middel harnis. Het bezoek van Clerc houdt verband met het 60-jarig bestaan van damvereniging 'Denk en Zet'. De damgrootmeester speelt een in café Zaaier een si- mult aan wedstrijd, waaraan ook dammers van an dere verenigingen kunnen deelnemen. Simultaantoernooi van Denk en Zet in de vijftig er jaren met de bekende dammer Piet Roozen- burg. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Politie en milieu (I) Veel mensen zullen zich in eerste instantie afvragen wat de politie met milieu te maken heeft. Dat is niet zo ver wonderlijk. De handhaving van milieuregels is namelijk nog maar een aantal jaren aan het 'inburgeren' bij de poli tie. Na het Nationaal Milieubeleidsplan in het begin van de negentiger jaren, is de milieutaak van de politie steeds belangrijker geworden. Alle politiemensen moeten bij voorbeeld een milieubasiscursus volgen, zodat ze pp straat eventuele overtredingen kunnen herkennen. Deze milieuovertredingen worden binnen de politie alge meen in drie categorien verdeeld: 1 lichte milieuovertredingen (bijv: mest uitrijden, de vuilniszak te vroeg buiten zetten etc.) 2 zwaardere overtredingen (met name in en door bedrij ven) 3 zware milieucriminaliteit (zoals bijvoorbeeld de zaak TCR in Rotterdam) Een volgende keer wil ik wat verder ingaan op deze drie soorten van milieuovertredingen en wat de politie daar nu eigenlijk mee doet. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De Budgetagenda 1998 van het Nibud (Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting) is verschenen. De dertiende editie van de agenda heeft een groter formaat dan voor gaande jaren. Dat betekent dat meer budgetinfor matie opgenomen kon worden: bij iedere week van het jaar komt een financieel onderwerp aan bod. Op 7 oktober 1937 werd in ho tel De Harmonie aan de Lan- geweg in Sommelsdijk dam vereniging 'Denk en Zet' opgericht. Dat gebeurde op initiatief van een paar man nen, die elkaar in de scheer winkel van kapper Breur ontmoetten. Nu, 60 jaar la ter, telt de vereniging nog steeds drie mensen die vanaf het begin lid zijn: Jaas Krijgsman en Frans Noor- dijk uit Middelharnis en Hen Noordijk uit Sommelsdijk. 25 jaar voorzitter Dries Knape uit Sommels dijk is op de dag van het jubi leum 25 jaar voorzitter van de damvereniging. 'Denk en Zet' viert beide heuglijke fei ten dinsdag 7 oktober met een receptie in café Zaaier te genover het gemeentehuis in Middelharnis. Voor de leden en hun partners wordt enke le dagen later in 'De Hoek steen' een jubileumbijeen komst gehouden. Op maandag 3 november komt grootmeester Rob Clerc ter gelegenheid van het jubileum naar Middelharnis. Clerc, die de op één na de bes te dammer ter wereld is, speelt daar een simultaan- wedstrijd, waaraan ook dammers van andere vereni gingen kunnen deelnemen. Jonge leden 'Denk en Zet' was bij de op richting in 1937 niet de enige damvereniging op het ei land. Er werd ook gedamd in Den Bommel, Dirksland en Melissant. De leden van 'Denk en Zet' dammen al zes- NIEUW BELEID GREVELINGEN OUDDORP - Het Natuur- en Recreatieschap de Grevelin- gen houdt dinsdag 15 okto ber een bijeenkomst in het restaurant naast Bezoekers centrum Grevelingen op de Punt in Ouddorp. Dit jaar is gekozen voor een gewijzigde opzet van deze bijeenkomst voor gebruikers en belanghebbenden. Er wordt geen speciaal thema gepresenteerd. Het natuur- en recreatieschap zit momen teel in een fase waarbij de in richting van zijn gebied vrij wel is voltooid. Vanwege diverse ontwikkelingen is het schap bezig met het Op stellen van een beleidsplan voor de komende jaren waar bij het accent ligt op beheer in plaats van inrichting. Tij dens de bijeenkomst komen lopende zaken en ontwikke lingen binnen het gebied aan de orde. In het voorjaar van 1998 wordt met gebruikers en belanghebbenden van ge dachten gewisseld over het vast te stellen beleid voor de komende jaren. De bijeen komst begint om 20.00 uur. KLEDINGBEURS MELISSANT - Stichting peu terspeelzaal De Bezige Bijen houdt woensdag 8 oktober en donderdag 9 oktober een kle- dingbeurs in de Melishof in Melissant. Belangstellenden kunnen donderdag 2 oktober en vrij dag 3 oktober tussen 8.30 en 11.00 uur onder meer na- jaars- en winterkleding, kin- dermeubilair en speelgoed inleveren. De spullen dienen schoon en heel te zijn. De or ganisatie vraagt geen onder goed in te leveren. Vijfen twintig procent van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal. De inzen ders kunnen het geld en de niet verkochte artikelen don derdag 9 oktober tussen 19.00 en 19.30 uur ophalen. Tijdens de beurs is kinderopvang mogelijk. ROMMELMARKT KERKWERVE - De Neder- landse Hervormde Kerk in Kerkwerve houdt zaterdag 4 oktober een rommelmarkt in en om het zaaltje van de kerk. Op de markt zijn diver se spulletjes te koop, zoals plantjes, bloemen en advo caat. Verder zijn er spelletjes en een hobbyhoek. Kinderen kunnen geschminkt worden en er is live-muziek. De op brengst is bestemd voor het fonds nieuw kerkcentrum. Het evenement begint om 13.00 en duurt tot 17.00 uur. tig jaar op maandagavond. In haar glorieperiode telde de vereniging meer dan 40 le den. Tegenwoordig zijn het er 35. De vereniging wil graag wat meer jonge leden. Veel mensen denken dat dammen gemakkelijker is dan schaken. Dat is volgens de leden van 'Den en Zet' een ernstige misvatting. Dam men is anders dan schaken. Wel zijn het allebei denk sporten waarbij grootmees ters voorkomen en in beide gevallen wordt gespeeld op een bord. Zowel bij schaken als bij dammen wordt een klok gebruikt. Maar bij het dammen gebruikt men schij ven en bij het schaken stuk ken, terwijl ook de spelre gels heel verschillend zijn. Het speelterrein In de afgelopen zestig jaar is wel het een en ander veran derd. Bedroeg de contributie aanvankelijk 10 cent per damavond, nu betalen de le den 75 gulden per damsei- zoen. Van dat geld worden damborden en klokken aan geschaft en het lidmaatschap van de Nederlandse Dam- bond betaald, evenals de zaalhuur. Dat laatste leidde er toe dat de vereniging in de loop van de jaren nogal wat rond zwierf. Er is gedamd in hotel 'De Harmonie' en hotel 'Huysmans' aan de Lange- weg in Middelharnis, in Ho tel 'Du Commerce' aan de Kade in Sommelsdijk, in de bovenzaal van bakkerij. Ja- cobi aan de Westdijk en in hotel 'Spee' te Sommelsdijk. Toen dat pand werd afgebro ken verhuisde de 'vereniging naar restaurant Bellevue. Het provinciaal bestuur neemt 22 oktober een besluit over het aanleggen van een nieuw stuk fietspad. Het plan is ook besproken in de statencommissie voor mi lieu. Het betreft een stukje van het landelijk fietspaden netwerk, dat door de duinen en langs natuurgebied De Kwade Hoek zou moeten ko men. Over de route van dit deel van 'fietspad 240 'wordt al enige jaren onderhandeld tussen Natuurmonumenten, Stichting Duinbehoud, Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee, ge meente Goedereede, Water- GOEDEREEDE - Beiai dorp is een van de Ned zaterdag 4 oktober om ken luiden ter gelegenl Disney-video 'De Klok me'. Hier hebben de dammers ja renlang gespeeld totdat de nieuwe eigenaar hen na een verbouwing de huur opzeg de. Uiteindelijk vond het be stuur een plaats in een zaal achter café Zaaier, waar nu tussen de biljarttafels wordt gedamd. Een damwedstrijd duurt ge middeld drie a vier uur. Iede re speler moet in twee uur minstens zestig zetten heb ben gedaan. Dat betekent, dat hij gemiddeld twee mi nuten over een zet mag doen. schap en provincie. De na tuurbeschermingsorganisa ties vreesden voor aantas ting van de natuurwaarden van de Kwade Hoek. Meer betreding en verstoring door recreanten dan nu het geval is, verdraagt het kwetsbare gebied niet. Een maand geleden verna men de organisaties uit de krant, dat met hen overeen stemming zou zijn bereikt over een nieuw tracé. De pro vincie heeft een nieuwe route voorgesteld, waar alle partij en mee akkoord zouden moe ten kunnen gaan. In dit voor stel zal de nieuwe route geen gebruik maken van het be staande onderhoudspad in de ;r Jan Bezuijen uit Oud- ndse klokkenluiders die eveer 12.00 uur de klok- van de première van de luider van de Notre Da- Heeft hij na twee uur het ver eiste aantal zetten niet ge daan, valt het vlaggetje van zijn klok en heeft hij de par tij verloren. Dat komt niet zo vaak voor. Meestal is een partij binnen de zestig zetten uitgespeeld. Een of twee keer per jaar wordt een sneldamwedstrijd gehouden. Dan speelt men op één avond zeven partijen, waarvoor de spelers per par tij tien minuten krijgen. Wie uit de zeven gespeelde wedstrijden het hoogste aan- Kwade Hoek. Er zal, aan de polderzijde van de zeewe ring, een geheel nieuw pad worden aangelegd. Versto ring en betreding van het na tuurgebied wordt zo voorko men. De Stichting Duinbehoud en de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee kunnen instemmen met dit voorstel, maar alleen onder een aantal voorwaarden. Zo moet de verharding van het onder houdspad worden opge ruimd en vervangen worden voor duinzand. Als andere belangrijke voorwaarde stel len zij dat de Oostdijkseweg wordt afgesloten voor door gaand autoverkeer. Het aanbrengen van een fietssluis ter hoogte van het parkeerterrein bij de ingang van de Kwade Hoek is daar voor voldoende. Zo ontstaat een verkeersveilige, rond gaande fietsroute door de duinen bij Ouddorp. Huizen van aanwonenden en het par keerterrein blijven echter per auto bereikbaar. Voorafgaand aan het geza menlijke gelui door klokken in heel Nederland, geeft Be zuijen een concert op de bei aard van de Toren van Goe dereede waarbij de beroemde melodie 'De klok ken van de Notre Dame' cen traal staat. Het concert is van 11.00 tot 12.00 uur. Be zuijen volgde zijn muzikale opleiding aan de Nederland se Beiaardschool in Amers foort. Behalve als beiaardier is hij actief als organist en di rigent. De beiaard in de Toren van Goedereede heeft 37 klok ken. Het instrument werd in 1937 in gebruik genomen. Het is de bedoeling om voor de eeuwwisseling het instru ment te restaureren en uit te breiden naar 51 klokken. Beiaarden in kerktorens of belforten zijn typisch voor de steden van de vroegere Nederlanden. Beiaardmu- ziek is bij uitstek vrolijk. Zij hoort bij de sfeer van markt dagen, mooie zondagen of folkloredagen. tal punten heeft behaald is winnaar. De winnaar vindt zijn overwinning vaak 'meer geluk dan wijsheid'. Competitie Ieder jaar worden competi tiewedstrijden gespeeld te gen Zeeuwse clubs, vaak met wisselend succes. Hoogte punt was het jaar 1981, toen de vereniging naar de hoofd klasse van de Provinciale Zeeuwse Dambond promo veerde. De vreugde duurde slechts één jaar. Soms spelen Flakkeese clubs een vriend schappelijke wedstrijd tegen elkaar. Sinds tien jaar is er de Flak keese competitie, waaraan iedereen kan deelnemen die daar zin en tijd voor heeft. Uit de zeven wedstrijden, die gespeeld worden volgens een bepaald systeem, komt ieder jaar de kampioen van Flak- kee te voorschijn. Simultaanwedstrijden Simultaanwedstrijden wer den in de loop van de jaren gespeeld met Springer, de ge broeders Rozenburg, Wiers- ma, Sijbrands, de Belg Ver- poest, de onlangs overleden Jannes van der Wal en de Rus Koeperman. De jaren 1940- 1945 heeft de leden van de vereniging niet onberoerd gelaten. Damvrienden wer den na een razzia via een in terneringskamp te Schoorl of rechtstreeks na^r Duits land getransporteerd. Ook was er een lid dat naar het toenmalige Nederlands Indië moest. De vereniging moest in de loop van de tijd heel wat trouwe leden aan de dood afstaan, sommigen heel onverwachts, anderen op nog jonge leeftijd. Meer leden Het bestuur heeft het idee dat een toename van het aan tal leden mogelijk moet zijn. Op Goeree-Overflakkee is ten oosten van Middelharnis geen enkele damvereniging en dat geldt ook voor het ge bied ten westen van Zierik- zee. Volgens het bestuur zijn daar wel dammers, en nog begaafde dammers ook. Die mensen zijn bij de jubileren de vereniging van harte wel kom. Belangstellenden kun nen contact opnemen met de voorzitter: telefoon 482581 of op een maandagavond bin nen lopen bij café Zaaier, te genover het gemeentehuis in Middelharnis. De Nibud-agenda kan ook dienst doen als compact kas boek. Naast de dagen van de week zijn kolommen opgeno men voor het noteren van uitgaven. Natuurlijk kunnen er ook afspraken, verjaarda gen en 'adressen in genoteerd worden. Doordat de onder werpen per week gerang schikt zijn, komt de gebrui ker van de budgetagenda allerlei informatie op het juiste moment tegen. Bijvoorbeeld: feiten over de belastingaangifte kort voor het aangifteformulier moet worden teruggestuurd, va kantiewerk-weetjes tegen het aanbreken van de zomer vakantie, gegevens over huursubsidie op het moment dat deze kan worden aange vraagd, van alles over schoolkosten bij het begin van het nieuwe schooljaar, achtergrondinformatie over koopkrachtplaatjes in de week van Prinsjesdag, en de financiële kant van goede voornemens bij het eind van het jaar. Daarnaast komen zaken als impulsaankopen, rood staan, fietskosten, belasting vrij schenken, zelf klussen, voordelig autorijden, ver huizen, vegetarische voeding en zakgeld aan bod. Een alfa betische index zorgt ervoor dat de gebruiker de informa tie uit de 53 artikelen op ie der moment kan terugvin den. Zo kan de agenda ge bruikt worden als naslag werk over geldzaken. In de nieuwe Budgetagenda wordt speciaal rekening ge houden met consumenten die aanhikken tegen alles wat met het beheer van de huis- houdfinanciën te maken heeft. Hoewel de 'agenda ook kasboek-kolommen bevat, is hij zeker niet speciaal be doeld voor boekhoudfreaks. Hij is juist bedacht voor die genen die met zo min moge lijk rompslomp meer greep op hun huishoudfinanciën willen krijgen. MESTCONTROLES MIDDELHARNIS - De poli tie op Goeree-Overflakkee heeft in samenwerking rpèt ambtenaren van de Algeme ne Inspectiedienst controles uitgevoerd op mesttranspor- ten. Bij één transport bleek dat onjuiste gegevens op de for mulieren waren vermeld zodat tegen die bestuurder proces-verbaal werd opge maakt. De overige gecontroleerde transporten werden in prde bevonden. De controles wa ren over het hele eiland ver spreid. Plan Duinbehoud en Natuur- en Landschapsbescherming GOEDEREEDE - De stichting Duinbehoud en de Kwade Hoek. Er zal, aan de vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming polderzijde van de zeewe- - n ring, een geheel nieuw pad Goeree-Overflakkee hebben bij de provincie Zuid- worden aangelegd. Versto- Holland aangedrongen op het autoluw maken van ring en betreding van het na- de Oostdijkseweg in de gemeente Goedereede. Zij tuurgebied wordt zo voorko- vinden dat deze weg deel moet gaan uitmaken van pe stichting Duinbehoud en een nieuwe, rondgaande fietsroute langs en door de de Vereniging voor Natuur duinen bij natuurgebied De Kwade Hoek. Landschapsbescherming Eerste van nieuwe serie Triplum-concerten Organist/klavecimbelspeler Jaap de Wit MIDDELHARNIS/RENESSE - 'Concert Champêt- re' is de titel van een concert met orgel en klavecim bel, waarbij onder anderen muziek van Poulenc te beluisteren is. Het concert wordt zaterdag 4 oktober door Jaap de Wit en Sietse van Wijgerden uitge voerd in de Rooms-Katholieke Kerk in Middelhar nis en zaterdag 25 oktober in de Jacobuskerk in Re- nesse. Aanvang 20.15 uur. Het concert vormt onderdeel van de serie Triplum-concer ten die jaarlijks in Middel harnis wordt gepresen teerd.De nieuwe serie heeft dezelfde opzet als de afgelo pen jaren: een originele pro grammering, gecombineerd met een frisse presentatie. De concerten bieden daar door steeds andere muzikale verrassingen. Hoogtepunt van het eerste concert is de uitvoering van het klavecim belconcert van Fr. Poulenc. Een werk met grote contras ten in sfeer, dat de virtuosi teit van de spelers op de proef stelt. De orkestpartij werd bewerkt zodat ze op or gel kan worden gespeeld. In verband met dierendag wor den tijdens het concer): ook een paar delen uit het beken de 'Les carnaval des Anim- aux' van C.Saint-Saëns uit gevoerd. Verder is muziek van Teleman, Soler en im provisatie horen. De organist en klavecimbel speler Jaap de Wit behaalde aan het Rotterdams Conser vatorium het diploma uit voerend musicus met de aan tekening voor improvisatie. Hij studeerde orgel bij A. J. Keijzer en klavecimbel bij David Colleyer en deed ook de studie kerkmuziek. In 1990 won hij de 'koraalprijs' van het Improvisatiecon cours in Bolsward. Hij was actief als continuo-speler en als solist bïj radio- ei) cd-op- namen. Sietse van Wijgerden, initia tiefnemer van Triplum, is af gestudeerd als docerend-, uitvoerend- en kerkmusicus en als muziekwetenschap per. Hij studeerde klavecim bel bij D. Colleyer en voerde dit voorjaar alle orgelwer ken van C. Franck uit. Van Wijgerden is organist van de Jacobuskerk in Renesse en geeft privélessen in Dirks land en in Renesse. VANDALISME NIEUWE-TONGE - Bij de po- litie werd aangifte gedaan van vandalisme in de Ane- maetstraat en Kerkstraat in Nieuwe-Tonge. Van de openbare basisschool de Pannenbakker aan de Anemaetstraat werd dertien meter hekwerk vernielcf. Van de gymzaal aan de Kerk straat werden deuren gedeel telijk verbrand en deurknop pen en houtwerk van deurposten vernield. Een on derzoek naar de dader(s) wordt ingesteld. (Foto: Marijke Folkertsma) Kater Karei deelt de lakens uit in het Zierikzeese dierenasiel aan de Zandweg. De tien jaar oude witte viervoeter is een nogal bazig type. Katten die te dicht bij hem in de buurt ko men, kunnen een dreun krijgen. Met mensen kan Karei het daarentegen prima vinden. Hij zou het dan ook heel leuk vin den als er zich binnenkort een nieuwe baas voor hem meldt. Karei is niet bang voor honden. Hij is vrij rustig en heel aan hankelijk tegenover mensen. Belangstellenden die dominan te Karei een goed thuis willen geven, kunnen contact opne men met de beheerster van het asiel, via telefoon 0111-417013. Er verblijven 32 katten, twee honden, een konijn en een grote parkiet. De katten Pippie en Jan-Joost, die vorige week in de krant stonden, zijn geplaatst. Het uitbrengen van de Disney-video 'De Klokkenluider van de Notre Damewas aanleiding voor een concert, waarbij beiaardier Jan Bezuijen op de beiaard van Goedereede de melodie 'De klokken van de Notre Dame'speelt. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11