Samenwerking drie sportaccommodaties Schiphol-directeur spreekt in Zierikzee Pryma sluit de deuren door komst van Super r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE FEKTER VASTGOED Gebruik van chloride in beton veroorzaakt afbrokkeling vloerelementen Bestuur Burger Weeshuis Aanschaf goederen scholen Onderzoek kost 47.235 gulden Autobus rijdt op motorfiets n IS HET NU ECHT BETER WONEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND? i dé krant van schouwen - duiveland! I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 30 SEPTEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26257 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Voor vakkundige begelading bij de aan- of verkoop van uw woning tot een optimaal resultaat LeoS. deFeiter Tet Olll 6522I7 Fax. 0111 658048 Rng 33 4328 rij 8urgt>4Hdamaede (om de hoek bij Koffie- Lunch- Eetcafé Brandenburgh) Betonrot in woningen ZIERIKZEE - In Poortambacht in Zierikzee zijn de vloeren van 44 premie-A en B-woningen aangetast door betonrot. Ook elders op Schouwen-Duiveland doet dit probleem zich voor. De eigenaren van de woningen lopen de kans voor duizenden guldens aan herstel kwijt te zijn. Het gaat om woningen met een zogenaamde Kwaaitaal-systeemvloer. B. Verkaart uit de Haring- vlietstraat ontdekte de be tonrot een week nadat hij het huis had gekocht. Nader on derzoek wees uit, dat de vloer nog maar 25 procent be lastbaar is. „Ik moet oppas sen met een boekenkast. En een dansje maken met tien man in het midden van de ka mer is me ook afgeraden," al dus Verkaart. Foto's van de schade laten zien, dat de ijzeren wape ning, op veel plekken onder de vloer is te zien. Verkaart: ,,Nog vijf tot tien jaar en dan ga ik erdoor." De schade be loopt minimaal 15.000 en maximaal 25.000 gulden. Dat ligt aan de herstelmethode waarvoor Verkaaart kiest. De betonrot wordt veroor zaakt door het gebruik van chloride in het beton. Dit werd gebruikt om het ver hardingsproces van het be ton de versnellen. De sys- teemvloeren van Kwaaitaal werden in de jaren zeventig overal in het land gebruikt, waar nieuwbouwwijken snel uit de grond moesten worden gestampt. Het chloor tast het ijzer van de wapening aan. Hierdoor brokkelen de elementen die de vloer ondersteunen af. ,,In de kruipruimte liggen, zak ken vol puin," aldus Ver kaart. Aansprakelijk Verkaart heeft de vorige ei genaar P. Willemse aanspra kelijk gesteld. Willemse werd in 1977 de eerste eige naar van de zogenoemde pre mie A-woning. Hij laat, na contact te hebben gehad met de Vereniging Eigen Huis, echter weten nergens voor in te zijn. ,,Dit is geen verbor gen gebrek. Ik wist het ook niet. Dan had Verkaart maar onder de vloer moeten kij ken. De luiken lagen los." Het probleem waar Verkaart nu mee zit, hebben zeer waar schijnlijk nog 43 andere hui zenbezitters in de Haring- vlietstraat, Zeesterpad, Kreefstraat en Krabstraat. Hier werden halverwege de jaren zeventig 44 premie- koopwoningen gebouwd in opdracht van Woningbouw vereniging Beter Wonen. De opdracht werd uitgevoerd door aannemer Den Hartog uit 's Gravendeel. Volgens ir. P. Bambelt van Beter Wonen beperkt het probleem zich niet tot Poort ambacht in Zierikzee, maar bestaat overal op Schouwen- Duiveland de kans dat vloe ren van woningen zijn aange tast door het chloor. „Tussen 1970 en 1980 is er op het ei land een flinke bouwproduc tie geweest. Een aanzienlijk aantal woningen heeft een Kwaaitaal-vloer," meldt hij. Om hoeveel woningen het precies gaat weet hij nog niet. Beter Wonen inventari seert op dit moment de scha de. Om geen onnodige pa niek te veroorzaken wil Bambelt daar tussentijds geen mededelingen over doen. Ook over de hoogte De woningen, zoals op de foto in de Haringvlietstraat, staan er nog fier bij, maar onder de vloer is het rottingsproces al enige jaren aan de gang. (Foto: Marijke Folkertsma) van het schadebedrag houdt hij zich op de vlakte, mede omdat experts binnen de bouwwereld elkaar tegen spreken over de te nemen maatregelen. Het gaat niet alleen om koopwoningen, maar ook om huurwoningen van de woningbouwvereni ging zelf. Daarbij ligt het er volgens hem ook aan of en in welke mate gebruik is gemaakt van chloride in het beton. Bij wo ningen die heel snel klaar moesten zijn werd meer ge bruikt, dan bij woningen waarbij de tijdsdruk minder groot was. Er zijn ook wonin gen waarbij voor de vloer he lemaal geeh chloride is ge bruikt. Zes tot zeven jaar geleden was er ook al eens sprake van schade aan de vloeren van de woningen van huizen van Beter Wonen. „Maar het bleek toen niet zo ernstig en blijkbaar hebben ze zich toen gerust laten stellen. Nu is het veel ernstiger," aldus Bam belt. Failliet A Verhaal halen is er volgens hem niet bij. Zeker niet bij Kwaaitaal. De fabrikant kreeg al in het begin van de jaren tachtig een golf van schadeclaims uit alle delen van het land te verwerken en ging failliet. De fabrikant van de systeemvloeren maakte tot 1980 gebruik van chloride, terwijl al in 1974 een verbod van kracht werd. In Nederland werden in de jaren zeventig tienduizenden woningen en gebouwen ge bouwd met daarin' een Kwaaitaal-systeemvloer. Voor woningen bedragen de herstelkosten gemiddeld tus sen de tien- en twintigdui zend gulden. De totale scha de in Nederland kan in de honderden miljoenen gul dens lopen. KLANKBORDGROEP MIDDELBURG - Gedepu teerde G. de Kok vertegen woordigt de Stuurgroep Oosterschelde in de Klank bordgroep Evaluatie Maatre gelen Structuurnota Zee en Kustvisserij. Schouwen-Dui- velands wethouder C. Veer- hoek is aangewezen als zijn vervanger. De klankbord groep is ingesteld door het Ministerie van landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Advertentie De Brassica is een sierkool die, naarmate de temperatuur daalt, dieper van kleur wordt. In diverse kleuren. RENESSE LAÓNE 20, 0111-461031 Jaarvergadering ondernemerskring ZIERIKZEE - Schiphol-directeur H. Smits houdt maandag 3 november tijdens de jaarvergadering van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland een lezing over Schiphol in de foyer van het Zie- rikzeese Mondragon. Naast een economisch over zicht van de Nederlandse luchthaven, komt de mi lieuproblematiek ter spra ke. „We maken altijd ge bruik van een standaardpresentatie, eventueel aangepast aan de actualiteit of aan vragen van de organisatie waar voor de lezing gehouden wordt," licht persvoor- lichtster M. de Bie desge vraagd toe. De toehoorders worden on der meer ingelicht over de huidige financiële stand van zaken van Schiphol. De begrenzingen die de milieu problematiek de luchtha ven oplegt zijn een belang rijk meer gespecialiseerd onderdeel van het verhaal. Daarbij wordt niet alleen ingegaan op de huidige si tuatie, maar wordt ook vooruitgekeken naar de plannen die voor de toe komst bestaan. „Het is nu nog een beetje vroeg om vooruit te kijken, maar aan de hand van de gebeurtenis sen die tussentijds plaats vinden kunnen er nog sheets worden ingevoegd," aldus De Bie. De vergade ring in Mondragon begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De dames L. Nederhoed en B. Blikman en de heren W. de Vrieze en K. van Langeraad zijn door het bestuur voorgedragen voor de functies van regente en re gent van het Burger Wees huis in Zierikzee. Elk jaar treden een regent en een regentes af. Dit jaar zijn dat mevrouw E. Asselbergs - zij is niet herkiesbaar - en W. de Vrieze, die zich wel her kiesbaar heeft gesteld. Het bestuur van de Stichting Burger Weeshuis, een college van regenten en regentes, wordt gevormd door in to taal vier mannelijke en drie vrouwelijke leden. Zij doen de aanbeveling de zittingspe riode van De Vrieze te ver lengen. De gemeenteraad be slist over de benoeming aan de hand van de aanbevelin gen van het bestuur. NIEUWERKERK - Kasten, een boekenrek en een flanel bord voor de Nieuwcrkerkse afdeling van basisschool Duiveland en meubilair voor basisschool de Meerpaal in Bruinisse. B&W verzoekt de commissie een positief advies uit te brengen over de bijna 15.000 gulden die hiermee gepaard gaat. De Meerpaal heeft meu bilair nodig voor het inrich ten van een leegstaand lo kaal. Door een stijging van het aantal leerlingen kan een ex tra leerkracht worden aange steld. Het nieuwe meubilair kost 7233 gulden. De Nicu- werkerkse school heeft voor de onderbouw een aantal goederen nodig. Deze kosten in totaal 7251 gulden. ZIERIKZEE - Een samenwerking tussen sportcen trum Onderdak in Zierikzee, zwembad Dol-Fijri in Nieuwerkerk en het sport- en recreatiecentrum Wes- terschouwen in Burgh-Haamstede. De gemeente wil de mogelijkheden hiervan onderzoeken door inzet van adviesbureau Marktplan. De hieraan verbon den kosten zijn 47.235 gulden. Het onderzoek moet vooral antwoord geven op de vraag hoe de drie sportvoorzienin- gen zo optimaal mogelijk kunnen worden beheerd en geëxploiteerd. Onduidelijk is nu bijvoorbeeld nog hoe groot de invloed van de ge meente moet zijn op de tarie ven en welke gevolgen een dergelijke samenwerking heeft op zowel de oude als nieuwe organisatie. Wat ge beurt er met het huidige per soneel en hoe liggen de ver antwoordelijkheden? Daarnaast moet gekeken worden naar de juridische vorm waarin het samenwer kingsverband kan worden gegoten. Aanleiding om te onderzoe ken wat de mogelijkheden op dit gebied zijn, zijn onder meer de bestuursproblemen waar de Stichting Sportcen trum Schouwen-Duiveland Onderdak mee te kampen heeft. Het bestuur van deze stichting stopt haar werk zaamheden per 1 januari 1998. Het - gemeentelijk - be heer 'op afstand' van het Nieuwerkerkse zwembad vormt evenmin een ideale si tuatie. Het bestuur van de Stichting Renesse, de beheer der van het sportcentrum in Burgh-Haamstede, heeft bo vendien te kennen gegeven positief tegenover eventuele samenwerking te staan. Op basis van offertes en ma nier van aanpak van twee be naderde adviesbureaus heeft het college van B&W een keu ze gemaakt voor Marktplan Adviesgroep. Het onderzoek neemt tien weken tijd in be slag. Een klankbordgroep, waarin alle betrokken par tijen zijn vertegenwoordigd, moet er voor zorgen dat aan alle aspecten wordt gedacht. Onder meer verantwoorde lijk wethouder P. Berrevoets - Ringelberg, personeel van Dol-Fijn en bestuursleden van de twee betrokken stich tingen zullen deel uitmaken van deze klankbordgroep. Het voorstel van B&W komt woensdag 8 oktober aan de orde in de vergadering van de commissie maatschappe lijke aangelegenheden in Brouwershaven. De aanvang is om 19.30 uur. Onduidelijk is nog in hoeverre de samenwerking consequenties heeft voor de gebruikers van de sport- en zwemvoorzieningen. (Foto: Marijke Folkertsma) Alles hangt samen, en er is van alles iets in alles. Antoine de la Salie Af en toe regen HET WEER Overwegend bewolkt en aten toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 14, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Wind, zuidwest tot west, matig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig of hard, 6 tot 7. 3 VOGELGEBIEDEN Vogelbescherming wil dat provincie zich sterk maakt voor beschermde vogelgebieden. 5 AFVAL Inwoners Schouwen-Duiveland moeten hun afval beter scheiden, blijkt uit gemeentelijke notitie. 7 BROGUM Feestweekeinde in verband met zilveren jubileum Brogum begint met Smartlappengala. 8 ATLETIEK Atletiekvereniging Delta Sport kan terugkijken op een geslaagd seizoen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 'Dit neem ik vooral de gemeente kwalijk' ZIERIKZEE - De Zierikzeese supermarkt Pryma Kunst, aan de Varremarkt is sinds gisteren geslo ten. Volgens eigenaar J. Kunst, was het financieel niet langer haalbaar de winkel open te laten. Er staan vijf vaste medewerkers op straat plus zeven wsekendhulpen en een aantal vakkenvullers. De sluiting van de Pryma heeft volgens Kunst alles te maken met „het illegaal ver blijf van de Super in Poort ambacht en het uitblijven van actie van de gemeente" tegen de opening van deze winkel. „Dat had nooit mo gen gebeuren of de gemeente had deze Super direct moe ten sluiten," aldus mevrouw Kunst. Voor de vijf vaste medewer kers, die het slechte nieuws ook pas gisteren te horen kregen, kwam de sluiting niet als een verrassing. Kunst: Zoiets zie je natuur lijk aankomen. Maar het mo ment waarop het echt ge beurd is, komt toch onverwachts. Maar als de groothandel ook niet meer bereid is te helpen houdt het op." Volgens Kunst kwamen veel klanten van de Pryma uit de wijk Poortambacht. De ope ning van de Super had dan ook direct haar invloed op de omzet van de Pryma. „De klanten kan ik moeilijk iets kwalijk nemen. Er zijn er wel die later terugkwamen. Maar als je iets vergeten bent of weinig tijd hebt, haal je boodschappen toch twee straten verder. Nee; dit neem ik met name de gemeente kwalijk," aldus Kunst. Bijna vijf jaar geleden kocht zij samen met haar man de supermarkt aan de Varre markt. Deze supermarkt staat daar nu zo'n zeventien jaar. BRUINISSE - Op de parallel weg van de N59 bij Bruinisse raakten gisteren omstreeks 16.30 uur een motorfiets en een autobus beschadigd bij een aanrijding. De chauffeur van de bus, een 25-jarige man uit Zierikzee, reed achteruit om een gelede bus de gelegenheid te geven de parallelweg op te rijden vanaf de bushalte. Hij zag hierbij echter niet de motor fiets van een 49-jarige plaats genoot. Deze stond achter de bus te wachten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw j I I I I I f- bank-/gironummer vermelden: L_J LI II II II II l—J 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. £Q| Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1