Juffrouw Quant rijdt weer even in 'Kever Kareltje' Inzicht in unieke methode van Vrijmetselaars STREEKNIEUWS Cassetteband als herinnering aan grote korenmanifestatie Leerlingen in touw voor schoolplein De Schouw wuift trouwe juf hartelijk uit Multi-culturele dag Middelburg EGEKTRA MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 NR 26256 5 Tevreden over open huis ZIERIKZEE - „Jarenlang hing er nogal wat geheim zinnigheid rond de Vrijmetselaarsloge in Zierikzee. Dat is iets wat je jezelf als loge kunt verwijten," vindt huidig voorzitter H. van der Maas. Hij toont zich tevreden over het open huis zaterdag in het ei gen pand van de Vrijmetselaars aan de Sint Domus- straat in Zierikzee. De vrijmetselarij is geen sek te of geheim en genootschap staat er in de aankondiging. Wat is de vrijmetselarij wel? ,,Een inwijdingsgenoot schap," zegt bestuurslid W. Breen, maar ook dat ver klaart lang niet alles. Wie echt iets meer wil weten over de vrijmetselarij, doet er goed aan eens aan te schui ven aan de lange tafel en in alle rust een gesprek te voe ren over het kenmerkende van deze groepering. Het ontstaan van de vrijmet selaars voert terug naar Lon den omstreeks 1717. Het gaat om een internationale gees tesrichting van humanis tisch karakter, die de mens heid wil opvoeren naar hoger geestelijk peil. Men kent geen verschil in rang, stand, godsdienst of politieke rich ting. Belangrijkste uitgangs punten zijn: getrouw zijn aan jezelf, bereid zijn steun te verlenen aan je medemens en gericht zijn op de meester. Wie of wat die meester is, mag ieder voor zich uitma ken: God, Zen, Boeddha, Tao of welke opperbouwmeester van het heelal dan ook. Ook in Frankrijk ontstonden vrijmetselaarsloges, vooral ten tijde van de revolutie. Ook in Zierikzee waren het Franse militairen die hier de loge 'Ster in het Oosten' in 1797, de 29e in Nederland stichtten. Mannenloge In Zierikzee betreft het een mannenloge. ,,Er zijn ook specifiek vrouwenloges in den lande," zegt Van der Maas en hij meent dat er één gemengde is. In Zierikzee worden geen vrouwen toege laten. Daar is bewust voor gekozen en hij voert meteen aan dat het probleem in de zen bij de mannen ligt. „Bin nen de loge wordt erkend, dat mannen haantjesgedrag gaan vertonen, zodra er zich vrouwen in het gezelschap mengen." Zelf acht Van der Maas de in breng van vrouwen van groot belang binnen bijvoor beeld discussiegroepen. Ook tijdens het open huis van de loge valt het hem op, dat de vrouwelijke bezoekers in de meerderheid zijn, Echter de vrijmetselaarsloge is geen discussiegroep. Integendeel, de voorzitter dient er voor te waken dat de leden in discus sie vervallen. Van der Maas licht toe: ,,Wij houden com parities. Daarbij gaan we dingen uitdiepen door mid del van het uitwisselen van gedachten." Verder voeren de leden tij dens de vaste bijeenkomsten op de maandagavond in de daarbij voorgeschreven kle ding de zogenaamde ritualen uit. De ritualen liggen vast in de boeken van de vrijmetse larij en zijn specifiek gericht op een innerlijke beleving. Zonder die innerlijke bele ving zouden de ritualen een lege huls zijn, volgens de voorzitter. Waarom kiezen mensen daar voor? Van der Maas licht toe, dat de methodiek van de vrij Bestuursleden van de Vrijmetselaarsloge in Zierikzee H. van der Maas (l) en L. Overhand bij de wandversieringen in het ei gen onderkomen aan de Sint Domusstraat. (Foto: Marijke Folkertsma) metselaars erop gericht is een beter mens te worden op basis van genoemde voor waarden: trouw aan jezelf, respect voor de medemens met de bereidheid tot steun verlenen en de gerichtheid op de meester. Overtuigd vrijmetselaar zijn houdt niet op met het bezoe ken van de bijeenkomsten. ,,Je bent gecommitteerd hier en zo moet het ook voelen. Je gedrag in de buitenwereld moet overeenstemmen met wat binnen de loge wordt na gestreefd." Het is volgens de voorzitter beslist niet on denkbaar dat er iemand op grond van niet overeenstem mend gedrag wordt geroy eerd. Lid zijn zonder er in houd aan te geven, kan uiteindelijk ook niet. Voor wie even geen tijd heeft we kelijks aanwezig te zijn, be staat wel begrip, maar men dient te beseffen dat je niet bij de vrijmetselaars komt om uitsluitend iets te halen, maar ook om zelf iets wezen lijks in te brengen. Er is sprake van een proces: leerling, gezel en meester. Dat neemt ongeveer negen jaar in beslag. Introductie Wie zich aanmeldt, staat een introductie te wachten. Eén van de leden wordt als bege leider aangewezen. Hij voert gesprekken met de geïnteres seerde, geeft hem literatuur advies en dergelijke en geeft zijn bevindingen weer bin nen de loge. Een onderzoeks commissie van drie personen heeft vervolgens een gesprek met de kandidaat en pas daarna volgt het definitieve advies van de voorzitter. De gemiddelde leeftijd bin nen de Zierikzeese loge met dertig leden ligt net onder de vijftig jaar. Van der Maas maakt zich niet echt zorgen over mogelijke vergrijzing. Er gaat meestal een portie le venservaring aan vooraf, voordat de behoefte aan die pere zelfkennis zich manifes teert. Dat was althans zijn ei gen ervaring. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagd Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam is Frans-Jo- seph Simons - voormalig in woner van Burgh-Haamste- de - woensdag 'met genoe gen' afgestudeerd als maat schappij-historicus. Hij deed dit aan de faculteit der Histo rische en Kunstwetenschap pen. OOSTERLAND Lingerieverkoping In de consistorie van de Oud Gereformeerde Gemeente wordt woensdag 1 oktober een lingerieverkoping ge houden ten bate van de Stich ting Adullam. Belangstellen den kunnen er tussen 19.30 en 21.00 uur terecht. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdagmiddag 30 septem ber maken de dames van de Hervormde Vrouwenvereni ging Helpt Elkander in Brui- nisse een uitstapje naar Slot Haamstede. Op de terug tocht wordt in de Poort van Zeeland aangeschoven voor een diner. De vertrektijd is om 14.00 uur vanaf het Kerk plein in het centrum van het mosseldorp. ZIERIKZEE - Een cassetteband dient als tastbare herinnering aan de grote korenmanifestatie vorige week in de Christelijke Gereformeerde Kerk van Zierikzee. Tijdens deze dag werden de koren, aangesloten bij de ei- landelijke korencommissie, samengevoegd tot een groot geheel. In de middag vonden onder leiding van vier diri genten afzonderlijke stemre- petities plaats. Na de avond maaltijd werden de afzonderlijke partijen tot een groot geheel gesmeed. Het werk dat werd ingestu deerd was de Deutsche Messe van de componist Franz Schubert. Dit vanwege het feit dat het dit jaar tweehon derd jaar geleden is dat deze bekende componist werd ge boren. Gaandeweg de stern- repetities klonk vanuit de deelnemers steeds meer de roep om een klinkende herin nering aan deze dag. De com missie vond Studio 2 uit Ou- werkerk op het laatste moment bereid om de hoog tepunten van het gezamenlij ke zingen op de band vast te leggen. Vooralsnog was het onzeker of het tot een uitga ve zou komen. Hoewel men in het tijdsbestek van ander half uur samen studeren niet het niveau kan verwachten van een maandenlange stu die moest de kwaliteit toch muzikaal verantwoord zijn. Deze week bleken de opna men zeer aanvaardbaar zo dat besloten werd tot het de finitief uitgeven van een herinnerings-cassetteband van deze dag. De volledige Deutsche Messe is daarop te horen, gezongen door het ge zamenlijke koor van bijna tweehonderd Schouwse zan gers. Het aardige van de band is dat de Messe twee maal te beluisteren zal zijn. De zangeres Liesbeth Fran ken werd bereid gevonden om samen met de pianist Mar van der Veer het werk ook uit te voeren, maar nu in een arrangement voor solozang en piano. Begin volgende week zal de cassetteband uit komen. ZIERIKZEE - Leerlingen van de Beatrixschool in Zierikzee hebben 1.250 gulden opgehaald met de actie voor Jantje Beton. Het aandeel dat de school voor eigen ge bruik mag aanwenden, 625 gulden, wordt be steed aan vernieuwing van het schoolplein. Het is niet de eerste actie die de leerlingen en leer krachten ondernemen om het spaarpotje voor een opknapbeurt van het plein te spekken. Eerder werden al een rommelmarkt, een zoete koekactie en een kalen derverkoop gehouden. Tot nu toe hebben al deze acties zo'n 9.000 gulden opgeleverd. Aan de actie van Jantje Beton namen bijna vijftig leerlingen deel. In ruil daarvan ont vingen zij een portemon- neetje. De actie 'Lachen voor 'n knaak Loterij 1997' ver liep overigens als een trein. De leerlingen van de Beatrixschool waren nog niet klaar met het verkopen van lootjes, maar de lotenboekjes bleken niet meer te kun nen worden bijbesteld. De vraag bleek landelijk zo overweldigend te zijn dat er niet aan kon wor den voldaan. HENNEPPLANTEN KAMPERLAND - Zondag- morgen werden in een tuin in Kamperland vijftien hen nepplanten in beslag geno- Bovendien trof de politie in de bijbehorende woning en kele grammen weed aan en lag er een hoeveelheid te dr ogen. De 35-jarige inwoner werd aangehouden en na ver hoor heengezonden. Tegen hem werd proces-verbaal op gemaakt. DRANKRIJDER GOES - In Goes werd in de nacht van zaterdag op zon dag een 46-jarige inwoner van Heinkenszand aange houden. De man bleek na ademanaly se twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol op te hebben. Hij kreeg een dag vaarding en een rijverbod van vier uur. BROUWERSHAVEN - Daar stond ze in d'r eentje vrijdagmiddag rond vijf uur in de loods van de ge broeders Van Ast. Juffrouw Bep Quant nam na veertig jaar trouwe inzet als leidster van de kleuters afscheid van christelijke basisschool De Schouw in Brouwershaven. „De kinderen komen zo met een achter de boten van daan," dacht de juf, maar de verrassing bleek veel groter. De deuren van de loods gin gen open en daar stond haar oude Volkswagen 'Kever Kareltje' in volle glorie ge reed om met haar een rondrit door Brouwershaven te ma ken. Een moment van ont roering voor Bep Quant. Kinderen, onderwijsteam en ouderraad zijn erin geslaagd de jubilerende en afscheidne mende juf een warm afscheid te bereiden. 's Ochtends was er op school in het klaslokaal al een af scheidsfeestje gevierd met de kinderen, tijdens welk de juf al een geschenk kreeg aange boden: geld voor de aanschaf van een nieuwe fiets. Er werd ook een lied voor haar gezongen: „Mijn allereerste liefde was juffrouw Quant," een speelse variant op een kinderliedje, dat oorspron kelijk 'juffrouw Toos' be zingt. Verder kreeg zij een gedenkboek aangeboden on der het motto „Ik spring een gat in de lucht als ik aan juf frouw Quant denk." Van alle in de lucht springende kinde ren zat ook een foto in het ge denkboek geplakt. Kareltje Maar de grootste verrassing werd toch het weerzien met 'Kever Kareltje'. Quant'reed jarenlang met deze Volkswa gen heen en weer tussen haar woonplaats Zierikzee en Brouwershaven. Enkele ja ren geleden verkocht zij het Kevertje op de Boerenboel- dag. De Volkswagen heeft sinds dien in de schuur gestaan bij de nieuwe eigenaar J. van der Bijl en die was best be reid 'Kareltje' voor deze ge legenheid even af te staan. Monteur J. van der Weele gaf het autootje een flinke op knapbeurt en zo konden leer krachten en de zestig kinde ren van De Schouw met een opgepoetst 'Kareltje' gereed staan om juf Quant te ontha len op een feestelijke rit door Brouw. De tocht eindigde bij De Schouw. Daar werden de kinderen nog getrakteerd op chips en drop en was er voor juf Quant met haar familie en collega's een koud buffet gereed gezet in haar eigen klaslokaal. Oudleerlingen Aansluitend werd in de school een receptie gehou den. Ruim driehonderd men sen, onder wie veel oud-leer lingen, maakten van de gelegenheid gebruik Quant de hand te drukken. De leerkrachten van De Schouw zongen hun vertrek kende collega tijdens die bij eenkomst nog uit volle borst toe. Ver,der waren er veel le den van de destijds door Quant zelf opgezette Club van Kleuterleidsters op Schouwen-Duiveland Bep Quant heeft in de veertig jaar binnen het kleuteron derwijs veel ontwikkelingen meegemaakt. Het status ver schil tussen juf en kleuter on der meer veranderde dras tisch in die periode. Dat was een kwestie van met de tijd meegaan, maar ten aanzien van de in de zeventiger jaren zo gepropageerde vrije op voeding toonde zij zich niet zo'n voorstander. Quant hield vast aan het stellen van een aantal regels in de om gang met kinderen. Juffrouw B. Quant is blij verrast als ze haar Kever Kareltje terugziet. (Foto: Marijke Folkertsma) WANDELEXCURSIE NEELTJE JANS - Natuur- monumenten en het Zeeuwse Landschap houden zondag 5 oktober een wandelexcursie op Neeltje Jans. Aan de ex cursie is ook met rolstoel deel te nemen. Onder begeleiding van een enthousiaste gids start de ex-, cursie om 14.00 uur. Gelet wordt op het samenspel van water en zand en de meer dan zestig plantensoorten die op Neeltje Jans groeien. Daar naast geldt dit gebied als een rijke vogelstek. Een meege nomen verrekijker levert he lemaal een goed zicht op. Niet alleen kan genoten wor den van de natuur, ook de schilderingen in het tunnel tje - een werk van kunstschil der Kees van Gilst - zijn te bewonderen. Ook een excur sie met eigen gezelschap be hoort tot de mogelijkheden. Meer informatie is te verkrij gen via: 0113-695431. PARKIETEN HEINKENSZAND - De Par- kieten Speciaal Club regio Midden-Zeeland houdt vrij dag 10 en zaterdag 11 oktober haar jaarlijkse tentoonstel ling in café-restaurant De Blauwe Reiger in Heinkens zand. Leden van de club heb ben vanuit heel Zeeland vo gels ingezonden. In totaal zijn er meer dan vijfhonderd vijftig vogels te bewonderen. Te zien zijn onder meer gras parkieten, agaporniden, Zuid-Amerikaanse en Afri kaanse parkieten. Vrijdag is de tentoonstelling geopend van 19.30 tot 22.00 uur. De volgende dag kunnen belang stellenden tussen 10.00 en 20.00 uur een kijkje komen nemen. Bovendien zijn er ook vogels te koop. De Blau we Reiger is gevestigd aan de Dorpsstraat 50. MIDDELBURG -Het Rode Kruis Zeeland houdt zater dag 11 oktober, in samenwer king met andere organisa ties, een multi-culturelc dag in Middelburg. Het evenement wordt gehou den in de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan. De aan vang is 9.30 uur. Naast infor matiestands van onder ande re een anti-racisme stichting, het Vluchtelingenwerk en de Wereldwinkel zijn er presen taties door de diverse cultu ren. Belangstellenden kun nen lunchen met uitheemse hapjes, meedoen aan een Ma rokkaanse theeceremonie of luisteren naar internationale muziek. Voor de meer actie ven is er het intercultureel spellencircuit. Voor jonge be zoekers, die zich kunnen la ten schminken, is er kinder opvang aanwezig. De spanning was deze week om te snijden. Wie zouden er genomineerd worden om de felbegeerde EGEKTRA-trofee te mogen ont vangen? U .kent de EGEKTRA niet? Dan help ik u uit de droom. De EGEKTRA wordt elk jaar uitgereikt aan die instantie die met succes de zingende medeburgers de nek weet om te draaien. Dat zijn nogal wat nek ken. Ons eiland telt bijna duizend inwoners die elke week een aantal uren in koorver band hun hoge noot kraaien. Maar zingen in een koor is een achterhaalde fase in de evo lutie en hoe eerder daar een eind aan ge maakt wordt, hoe beter het is. De jury heeft het erg moeilijk gehad om tot nominering van de gelukkigen te komen.' Zaterdag kwam eindelijk het verlossende woord. Ge nomineerd voor een EGEKTRA zijn (paukenroffel) De Stichting Oude Zeeuwse Kerken en Radio Schouwen-Dui veland (applaus!). Wij wensen de genomi neerden van harte geluk. Laten we eens luisteren wat het juryrapport over de winnaars zegt. Het plaatselijk co mité van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken maakt er geen probleem van om van de Nieuwe Kerk een theater te maken. Com pleet met een ingebouwde tweede verdie ping waar tentoonstellingen gehouden kun nen worden. Let op. Jarenlang heeft de hele bevolking mee geofferd om het vervallen godshuis met het orgel weer in oude glorie te herstellen. Schouwse koren zongen een cd vol om deze historische ruimte te kunnen behouden voor de koorzang. Na de restau ratie werd het een gebouw van ons alle maal. Van Datheenzangers tot de plaatselij ke harmonie. Maar neem nu de moed van de plaatselijke stichting. Weg met de con certen, met de zangavonden, de jaarlijkse kerstzang, de prachtige traditie van de Christmas Carols waarvoor mensen een uur van tevoren al in de rij staan. 'Voor ons mag het een theater worden.' En daarmee plaatst de stichting zich in de rij van de gro ten die hen voorgingen, zoals zij die lang geleden van de Dikke Toren een watertoren wilde maken en van dezelfde Nieuwe Kerk een zwembad. Jammer dat de commissie niet verder ging en er gelijk maar een nacht club met massagebaden van maakte. Dat levert nog meer geld op. De jury waardeert desondanks de moed van de commissie. Ondanks de wetenschap, dat je ook voor een gebouw eerbied moet hebben, dat het nageslacht je zeker zal verguizen en dat je dus het beste maar met je po handen van een historisch gebouw kunt afblijven, gaat de commissie onverstoord door. Ze pleegt wel verraad aan de goede gevers, maar zang- en orgelkunst zullen voorgoed verdwenen zijn. Bravo.' De tweede genomineerde is Radio Schou wen-Duiveland, althans die medewerkers die erin geslaagd zijn om op hun beurt ook de koorzang de mond te snoeren. Vorige week zaterdag werd in de Christelijke Gere formeerde kerk een eilandelijk korenfeest gehouden. Bijna tweehonderd zangers van veel koren deden mee. In de middag zou een groot werk worden ingestudeerd en in de vroege avond zou de uitvoering plaats vinden. Het is een project dat eenmaal per vijf jaar wordt gehouden. Een unieke kans om de koorzang naar buiten uit te dragen. Een kans die met name Radio Schouwen- Duiveland wel zou aangrijpen om te tonen dat de witte vlek van de koorzang toch ook door hen wordt ingevuld. Bovendien willen ze graag subsidie hebben van de gemeente. Dan moet je ook kunnen laten zien dat je er voor iedereen bent. Een prachtig plan, von den de koormensen. Kleine gesprekjes, im pressies en als slot de uitvoering van het werk. Leuk voor een zondagmorgen op Radio Schouwen-Duiveland. De brief werd een paar weken voor het gebeuren geschre ven. Toen er geen antwoord kwam. maar eens een keer gebeld. En nog een keer. Luister naar het grootse antwoord van de man die aan de telefoon kwam: Voor ons is de sport belangrijker. We hebben al onze mensen nodig voor de wedstrijd van Ou- werkerk 2. En dus vertikten ze het om zelfs voor deze speciale gelegenheid maar iets te doen. Duizend actieve zangers en nog meer passieve liefhebbers? Wij hebben onze gil lende diskjockeys, die draaien toch al ge noeg muziek? Bravo, bravo. Ik vermoed dat de EGEKTRA wel naar jullie zal gaan. Waar om? Omdat jullie al de daad bij het woord gevoegd hebben. Bij de Stichting Oude Zeeuwse kerken is het nog maar een plan. Ze zullen het nog moeten bewijzen. Maar dat hebben jullie al gedaan. Radio Schouwen-Duiveland: Moet je Koren?! Nee dus. De trofee om Elke Gele genheid Een Koor Te Ringeloren Aangrijpen hebben jullie meer dan verdiend!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5