Verbaasd over consensus Maximiliaan Braam leeft voort in Nieuwerkerk GOED KOOP Zeepkistenrace jeugd Bruinisse 299 Dode bij Aanrijding Antwerpse schipper in Breskens verdronken Onder ogen van passagiers Reddingsbrigades willen meer geld van overheid Economen uit Macedonië bezoeken Zierikzee Schoolfeest in teken van sprookjes Aanrijding AGENDA i MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 NR 26256 -3 BRESKENS - De 63-jarige schipper R. Peeters uit Antwerpen is zaterdagavond in de haven van Bres kens onder de ogen van enkele jeugdige passagiers van zijn schip 'De Flyer' verdronken. Het motor/zeiljacht, met als thuishaven Antwerpen, lag afgemeerd langs een vissers boot in de haven van Bres kens. Omstreeks 22.50 uur raakte de schipper te water. Waarschijnlijk wilde de man overstappen op de vissers boot en is daarbij uitgegle den. Aan boord van 'De Fly er' bevonden zich naast de schipper nog twintig perso nen, onder wie leerlingen in de leeftijd van 14 tot en met 25 jaar van een school in Ant werpen. Enkele opvarenden, die za gen dat de schipper tussen de twee schepen in het water viel en in grote problemen raakte, sprongen de man na om hem te redden. Met veel moeite lukte het om het slachtoffer op het achterdek van het motor/zeiljacht te brengen. De man reageerde niet meer. Juist passerende douanebeambten zijn nog een half uur bezig geweest met pogingen de schipper te reanimeren. Ook een arts en ambulancepersoneel deden daartoe later nog pogingen. Al deze hulp mocht echter niet baten; het slachtoffer bleek te zijn overleden. De opvarenden van 'De Fly er' werden opgevangen in het horecagedeelte van de fo- rellenfarm in de haven van Breskens. Van daaruit wer den zij in de nacht met een bus naar Antwerpen ver voerd, waar schoolleiding en ouders hen opwachtten. ARNEMUIDEN - Het ministerie van Binnen landse Zaken moet meer geld beschikbaar stel len voor de jaarlijkse oefening van reddingsbri gades. Dit stellen twee Zeeuwse reddingseenheden uit Mid delburg en West-Zeeuws- Vlaanderen. Zij vierden hun 25-jarig bestaan vrij dag en zaterdag met een grote rampenoefening. Aan deze oefening werd ook deelgenomen door leden van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland Watersnood Het ministerie erkende na de watersnood in 1993 en 1995 wel het belang van het reddingsbrigadewerk en bekostigt sinds die tijd de inzet van negentig red dingseenheden in Neder land. „We krijgen bijvoor beeld wel de brandstof voor de reddingsvletten ver goed. Maar andere zaken die bij zo'n grote oefening nodig zijn moet je als orga nisator proberen gratis of met korting voor elkaar te krijgen. De reddingseenhe den moeten ook zelf het vervoer bekostigen naar een oefening elders in Ne derland", aldus oefenleider L. Wolterman van de Mid delburgse reddingsbrigade. Tijdens de rampenoefening moesten tientallen bewo ners bij het Veerse meer worden geëvacueerd na een dijkdoorbraak. In het sce nario waren vooral probiet men opgenomen die red ders tegenkwamen bij overstromingen in de afge lopen jaren, zoals de aan pak van mensen die hun woongebied niet willen verlaten. Daarnaast stond de samenwerking tussen de verschillende hulpverle ningsinstanties centi-aal. Een evaluatie van de ram penoefening volgt de ko mende dagen. Enkele pro blemen waren meteen al duidelijk. Zo bleken de communicatiemiddelen van de verschillende hulp- verleningsinstaties in Zee land niet allemaal op el kaar te zijn afgestemd. Verder bleken vrijwilligers van de reddingsbrigades bijvoorbeeld ook niet alle maal in staat een kompas te lezen en beschikte niet elke eenheid over actuele land kaarten. BIEZELINGE - De 63-jarige F. de Vos uit Arcen is gisteren overleden ten gevolge van de verwondin gen die hij opliep bij een aanrijding met drie perso nenauto's zondagochtend om 11.00 uur op Rijksweg A58 ter hoogte van Biezelinge. Een 25-jarige man uit 's Hee- renhoek reed achterop de voor hem rijdende personen auto bestuurd door de man uit Arcen. Vermpedelijk reed deze bestuurder ten opzichte van het overige verkeer vrij langzaam. De bestuurder uit 's Heerenhoek belandde in de naast de weg gelegen sloot en is na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts ge keerd. De auto van de bestuurder uit Arcen kwam door de aan rijding schuin op de linker weghelft terecht en werd daar door een 28 jarige be stuurder van een personen auto uit Lewedorp in de flank gereden. De man uit Arcen werd met ernstige ver wondingen per traumaheli- copter naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam vervoerd. Hier kwam hij la ter te overlijden. De bestuur der uit Lewedorp kon zonder verwondingen naar huis. De betrokken personenauto's werden zwaar beschadigd en zijn weggesleept. De rijbaan van de A58 was enige tijd gestremd en het verkeer werd omgeleid via de Oude Rijksweg. Passan ten op de A58 en op de Oude Rijksweg, die voor een ge vaarlijke situatie zorgden, werden door de politie weg gestuurd. ONGENODE GASTEN GOES - Een zeventienjarig meisje uit Kapelle en een 21- jarige man uit Delft zijn vrij dagnacht door de politie van Goes van een boot gehaald. De boot, in de binnenhaven van Goes, behoorde hen niet toe. Met een bekeuidng van tachtig gulden heeft het tweetal zijn weg vervolgd. BRUINISSE - In Bruinisse wordt vrijdag 3 oktober een zeepkistenrace gehouden. De wedstrijd is be doeld voor de jeugd van 4 tot 14 jaar. De organisatie is in handen van de Stichting Festiviteiten Bruinis- De wedstrijd volgt op het succes van vorig jaar, toen de jeugd van Bruinisse zich ook al liet inspireren tot het ma ken van mooie en functionele zeepkisten. Voor de Stich ting Festiviteiten is de race een mooie gelegenheid om te laten zien dat ze zich niet al leen tijdens de Visserijdagen laat gelden. Er wordt gestreden in de ca tegorieën 4 tot 7 jaar en 8 tot 14 jaar. De race begint om 18.30 uur en plaats van han deling is het havenplateau. Belangstellenden die de op de scholen uitgereikte for mulieren gemist hebben, kunnen nog inschrijven tot een half uur voor aanvang, van de race. Leden van D66 met de vijf economen uit Macedonië op bezoe/c in 'De Gekroonde Suikerbiet' in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Ze waren vooral verbaasd over de consensus en de samenwerking, die in Nederland mogelijk blijkt bij de ondersteuning van het mid den- en kleinbedrijf. Vijf economen uit Macedonië brachten op uitnodiging van D66 een bezoek aan Ne derland en deden op hun trip ook Zierikzee aan. Zaterdagochtend hadden zij in café 'De gekroonde, suiker biet', eigendom van D66- raadslid R. Geluk, een ont moeting met E. Faber, exportmanager bij de Kamer van Koophandel. De vijf eco nomen: Risto Ivanov, Sasko Stefkov, Stevco Jakimovshi, Zoran Sindiliev en Ivon Ve- lick.ovski zijn kopstukken binnen de liberale democra tische partij in Macedonië. Dit gebied in voormalig Joegoslavië telt twee mil joen inwoners. De burgeroorlog heeft daar geen wezenlijk- materiële schade aangericht, maar de gevolgen van de oorlog zijn er wel flink voelbaar. Zo kon lange tijd geen handel wor den gedreven met Servië met kwalijke gevolgen voor de economie. Versterking van de werkge legenheid doQr middel van voorwaardenscheppend be leid op basis van samenwer- king en overeenstemming was de belangrijkste bood schap, die het gezelschap uit Macedonië meekreeg. Moeilijk Het bereiken van consensus echter blijkt moeilijk in Macedonië. ,,Zet twee Joego- slaven bij elkaar en je hebt drie conflicten," voerde één van de gasten aan. Oude kapitalistische en com munistische ideologieën zul len in Macedonië overboord moeten, volgens deze verte genwoordigers van de libe raal democratische partij* om plaats te kunnen maken voor nieuwe strategieën. Die dienen, zo vernamen zij in Nederland, gericht te zijn op het versterken van de werk gelegenheid door stimule ring van het midden- en kleinbedrijf. „Het is beter om als overheid de voor waarden voor een goed on dernemersklimaat te schep pen dan lukraak geld te pompen in grote onderne mingen," luidde de conclusie tot welke ze na drie dagen in Nederland waren gekomen. De vijf economen uit Mace donië waren hier als gasten op uitnodiging van het Insti tuut Vorming en Samenwer king Oost- en Midden-Euro pa (IVSOM) onder vigeur van D66. Dit soort partijgebon den instituten worden finan cieel ondersteund door het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Vorig jaar bracht een Neder landse delegatie van D66 een bezoek aan deze partij van vergelijkbare signatuur in Macedonië. Daar kwam toen uitgebreid het onderwerp mediabeleid aan de orde. Verzoek Voorafgaand aan dit tegen bezoek gaven betrokken eco nomen te kennen in Neder land graag geïnformeerd te worden over de structuur en de ondersteuning van het midden- en kleinbedrijf. Aanpak van de werkloos heid door middel van het MKB vormt één van de speerpunten binnen het be leid van de liberaal democra tische partij in Macedonië. Deze partij maakt op dit mo ment geen deel uit van de re gering. Verkiezingen voor Macedonië staan ip de loop van het «volgende jaar ge pland. De economen, onder wie twee voormalige ministers (Ivanov van Economische Za ken en Stefkov zonder porte feuille), bezochten de Twee de Kamer in Den Haag en voerden gesprekken met on der meer financiële en econo mische deskundigen binnen D66. Ook werd een bezoek gebracht aan de werkgevers organisatie VNO/NCW. Tevens kwam het NMCP (Netherlands Management Cooperation Programma) in Macedonië aan de orde. Dit houdt in dat gepensioneerde Nederlandse deskundigen vanuit de Europese Unie en de Ministeries van Economi sche Zaken en Ontwikke lingssamenwerking ter plekke hulp en advies verle nen bij de ontwikkeling van projecten. De steun vanuit deze organisatie echter zou geïntensiveerd moeten wor den. De NMCP heeft name lijk slechts betrokkenheid bij zestien van de tweehon derd projecten, die in Mace donië ontwikkeld zouden moeten worden. Na de bijeenkomst in 'De ge kroonde suikerbiet' bracht het gezelschap een bezoek aan Waterland Neeltje Jans en zondagochtend.namen'de gastheren en -vrouwen van D66 v^eer afscheid van de gasten uit Macedonië. NIEUWERKERK - Voor de vierenzestigste keer werd vrijdag in Nieuwerkerk het Braamfeest ge vierd. Een festijn dat te danken is aan het legaat, dat professor Maximiliaan Braam na zijn overlijden in 1933 het dorp deed toekomen. Braam bezocht ooit de open bare school in Nieuwerkerk, vertrok later naar Amerika, studeerde daar en bracht het tot professor. Het is de bedoeling om ter ge legenheid van zijn 65e sterf dag volgend jaar een boekje over hem uit te geven om de herinnering aan Maximili aan Braam in Nieuwerkerk levend te houden. Het initia tief daartoe wordt genomen door het Braamcomité, dat het legaat ook beheert. Eén van de comitéleden J. Nie- mantsverdriet laat desge vraagd weten, dat de schen king zichzelf jaarlijks weer voedt door de rente op de uit gezette coupons. Sinds 1976 wordt het Braam- feest gevierd door de openba re basisschool op Nieuwer kerk, die na de fusie met de school in Sirjansland - de naam obs Duiveland draagt. Leerkracht J. Cevaal laat desgevraagd weten, dat het festijn aanvankelijk als een soort dorpsfeest werd ge vierd met een aubade aan de burgemeester voor het ge meentehuis-, maar die tradi tie raakte wat in onbruik. Daarop besloot de leiding van de school tweeëntwintig jaar geleden het Braamfeest nieuw leven in te blazen. Sprookjes Sinds die tijd is het een feest voor en door alle bij de school betrokken leerlingen, leerkrachten en ouders. Vooral de leden van de ou- derrraad zetten zich, volgens Cevaal, elk jaar weer enorm in om er een fantastisch feest van te maken Sprookjes was dit keer het thema van het Braamfeest bij obs Duive land. Vrijdagochtend wer den er in en om de school al lerlei behendigheidsspel letjes gespeeld. Daartoe was een gevarieerd circuit inge richt waar alle kinderen van af groep één tot en met groep acht op eigen niveau aan konden meedoen. Het com petitie-element hierbij is van groot belang. De winnende Leerlingen van obs Duiveland voerden hopeloos verdwaalde sprookjesfiguren ten tonele. (Foto: Marijke Folkertsma) groep immers mag een jaar lang de Braambokaal in de klas hebben. De wisseltrofee werd dit keer gewonnen door groep zeven. De maaltijd tussen de mid dag op school werd aange kondigd als een sprookjes- buffet. Het bleek een gevarieerde broodmaaltijd met onder meer in hartvorm gebakken broodjes, 's Mid dags werden er films ver toond en vanaf zeven uur 's avonds gingen de deuren van het sprookjesland weer open. Tekeningen en werk stukken van de kinderen sierden de aula op en aan het plafond prijkte zelfs het vlie gende tapijt uit één van de sprookjes uit Duizend en één nacht. Verwarring De bekendmaking van de winnaar van de Braambo kaal werd omlijst met het zingen van het speciale Braamlied en daarna was het tijd voor de opvoering van de musical 'Sprookjeshutspot.' Een ruzie-achtige scène aan het begin zette de verwar ring in. Het sprookjesboek werd weggegooid en alle be kende figuren werden door elkaar gehutseld. Zo kon het gebeuren, dat Roodkapje plotseling in het verhaal van Assepoester rondstapte en Sneeuwwitje bij Hans en Grietje terecht kwam. 'Sprookjeshutspot' Voor de eerste keer bij het Braamfeest werd integraal door meer dan vijftig kinde ren een voorstelling ge bracht. In voorgaande jaren werden per groep kleine sketchjes opgevoerd. De 'Sprookjeshutspot' viel bij de talrijke toeschouwers pri ma in de smaak. Veel waar dering was er ook voor de mooie sprookjeskleding, waar veel kinderen in waren gehuld en waar de leden van de ouderraad heel wat tijd in hebben gestoken. BRUINISSE - Een zestienja rige inwoner van Bruinisse raakte zaterdagmiddag ge wond bij een aanrijding om 16.25 uur in de Kerkstraat in Bruinisse. De jongen reed op zijn brom mer de Kerkstraat in, on danks een inrijverbod al daar. In de Kerkstraat hield hij niet voldoende rechts en reed vervolgens frontaal te gen een tegemoet komende auto, bestuurd door een 22- jarige inwoner van Ooster- land. De bromfietser viel na de aanrijdingen kwam tegen een geparkeerde personen auto aan, die licht bescha digd werd. De bromfietser liep enkele snij- en schaafwonden op en moest zich laten behandelen door een huisarts. De perso nenauto waartegen de brom fietser frontaal in botsing kwam, moest door een takel- bedrijf worden weggesleept. Advertentie PAGE PLUS TISSUE TOILET PAPIER in handige draagtas Hp.uuu izrsr 9» IGLO PIZZA'S CROSSA Al Tonr». Picanta. Venetian! Celeste. Bellissima of Al Greco per stuk 300 gram van Mm* KIPFILET -AAo soo^9 |Q98 IS-$483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 29 september Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty International. Fam. Sies, Julianastraat 12. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 30 september Nieuwerkerk Seminar 'U en de Euro', Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Terug in de tijd middag (Kin derboekenweek). Biblio theek de Stolpe. 14.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Terug in de tijd middag (Kin derboekenweek). Biblio theek de Schutse. 14.00-16.00 Oosterfand Lingerieverkoping Stichting Adullam. Consistorie Oud- Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Terug in de tijd middag (Kin derboekenweek). Biblio- theek deZaete. 14.00-16.00 Verkoping De Schutse. Kerkzaal GerefGem. In Ne derland, Schoolstraat. 14.00- 17.00 en 19.00-20.00 uur. Donderdag 2 oktober Brouwershaven Modeshow 55 woonzorg- centrum Poortershof14.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Dance Night met 110 Volt Lovers en Wouws Meisje. Brogum. 21.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Najaarsbeurs kinderkle ding, obs 't Kofschip. 10.00-11.30 uur. r/ Burgh-Haamstede Opening expositie Bob Ver- schueren in reeks 'Een onge kende schittering,' De Bewa- erschole, 15.00 uur. Houseparty. Jongerencen-* trum Big S. 21.00 uur Kerkwerve Rommelmarkt Nederlandse Hervormde Kerk. Ring. 13.00-17.00 uur Zondag 5 oktober Zierikzee Zirkus Zuurkool. MFC. 15.00 uur. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Riddermiddag. (Kinderboe kenweek). Bibliotheek de Stolpe. 16.00-17.00 uur. Bijeenkomst afdeling Zeé- land Crohn en Colitis Ulcè-' rosa Vereniging. Gebouw Oosterschelde Thuiszorg. 19.30-21.30 uur. Thema-avond 'Overlijden en erfrecht'. Havenzaal rest'aü- rant Mondragon. 20.00 uur.' Scharendijke Seminar 'U en de Euro', De Putmeet. 20.00 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Thema-avond Vereniging ter Bescherming van het Onge boren Kind. MFC. 20.00 uur. Vrijdag 10 oktober Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 15.00 uur. Zaterdag 11 oktober Oosterland Uitvoering koren VZOS en Soli Deo Gloria. Dorpshuis Oosterhof. 20.00 uur. Dinsdag 14 oktober Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Informatie-avond Bouwwin- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Maandag 20 oktober Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3