Israël en PLO praten weer NVJ dreigt met acties bij publieke omroepen Dorpsschool moet dicht wegens massale uittocht Beatrix en Claus op bezoek in Griekenland Persvrijheid kan voor de roddelbladen afgeschaft 'Diana zelf was bron van onthullend boek' Derde verdachte in zaak van dode zwerver Recordvangst van cocaïne Onvrede personeelswisselingen Van 7 tot en met 9 oktober Nijmeegse ethicus Klop Na een halfjaar terug aan onderhandelingstafel Schrijver Morton in The Times: Politie-agent Warmoestraat Explosie inwoning i Werkgevers wilen salarissen twee jaar bevriezen '2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verwachting t/m vrijdag 3 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30sept. Zon op 07.40, onder 19.19 Maan op 06.09, onder 19.00 Nieuwe maan: 1 oktober (18.53) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wisselen van de maand valt dit keer samen met een verande ring van weer. Kunnen we dinsdag nog op een droge en rustige dag re kenen, vanaf woensdag is de rust voorbij en neemt de kans op enkele buien toe. Komende nacht is de kans op mist klein. Het grootste deel 'van het land heeft namelijk te maken met wolkenvelden en in het noorden kan zelfs een spatje regen vallen. Misschien dat er in het zuiden nog opklaringen voorkomen en daar is de kans op mist dan ook reëler dan elders. De minimumtemperatuur ligt rond 11 graden. Overdag loopt het kwik op tot een graad of 19. Het blijft droog maar in de ochtend is het nog wel bewolkt, 's Middags krijgt de zon de ruimte. De wind draait in de loop van de dag naar het zuidwesten en neemt toe tot matig. Dat is de eerste aankondiging van ander weer. Het hogedrukgebied dat dagenlang ons weer bestierde, verdwijnt namelijk van de weerkaarten ten gunste van storingen. Die nemen in de tweede helft van de week bezit van bijna heel Europa. Het gevolg is een wis selend weerbeeld met soms buien en af en toe veel wind. TAPIA DE CASARIEGO (EFE/AFP) - De Guardia Ci vil heeft in de nacht van zon dag op maandag de grootste cocaïnevangst aller tijden in Spanje gedaan. Het gaat om een partij van 3,8 ton. Tijdens een routinecontrole vond de politie de voorraad op een afgelegen strand bij Tapia de Casariego in de pro vincie Asturias. Het spul, dat verpakt zat in 130 pak ken, was verstopt aan de voet van een klif aan het wa ter. De guardistas moesten een hijskraan inzetten om de drugs naar boven te halen. Een man met de Spaanse na tionaliteit, die in de omge ving rondhing, is aangehou den. Onderzoekers vermoeden dat een bende uit de noordwestelijke provin cie Galicië, de voornaamste toegangspoort van drugs voor Spanje, de cocaïne het land heeft binnengesmok keld. Het gaat om een partij zeer zuivere cocaïne, waar schijnlijk uit Colombia, al dus de politie. ZIERIKZEESCHE®» NIEUWSBODE ia Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W. Blummbiths dagboek, zgnbriltn Uii hebben gedaan uialuit konden, Dit zrn inderdaad zón spullen !lk zal de Brass mining lompani heel,1 ze aan de familie teruggeven. J s er nieh mee le maken. Heiligheids agenten van de mm hebben in hel verlaten derpje Sinak, dal boven het Sudirman- tinfen aangetroffen van deze gieren. Ik zal zt u geren. ZIJLDIJK (ANP) - Openbare basisschool De Fivel- stroom in het Groningse Zijldijk sluit na de herfst vakantie de deuren wegens het vertrek van negen tien van de 23 leerlingen. Ouders hebben hun kinderen massaal van school gehaald uit onvrede over de voortdurende personeelswisselingen. In de afgelopen acht jaren stonden in Zijldijk achter eenvolgens tien leerkrachten voor de klas. De ouders be weren dat vooral de oudste kinderen een leerachters- tand oplopen. Afgelopen vrijdag namen de klasge nootjes afscheid van De Fi- velstroom. De negentien ver trokken leerlingen zitten inmiddels op scholen in de omgeving van Zijldijk. Tot de. herfstvakantie geeft leer kracht Jos' ee Hefting nog les aan de vier overgebleven kinderen. Directeur K. de Vries van De Fivelstroom betreurt de ge dwongen sluiting van het ^dorpsschooltje. „Het werke lijke probleem is, dat wij door het geringe leerlingen aantal niet kunnen garande ren dat de school na 2001 open blijft. Ik kan me voor stellen dat ouders eieren voor hun geld kiezen en hun kinderen naar een andere school brengen". 'Niet abnormaal' De Vries bestrijdt dat de dorpsschool te veel leer krachten verslijt: „De hoe veelheid personeelswisselin gen is niet abnormaal, maar doet zich op zo'n kleine school natuurlijk wel extra voelen". DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus krijgen het druk tijdens hun staatsbezoek aan Griekenland. Van dinsdag 7 oktober tot en met donderdag 9 oktober moeten ze ruim een dozijn programmapunten afwer ken, waaronder een bezoek aan het kantoortje dat nog maar net begonnen is met de voorbereidingen voor de Olympische Spelen van 2004. Na de aankomst in Athene volgt de ceremoniële ont vangst bij hét Presidentieel Paleis van president Kon- stantinos Stefanopoulos. Premier Simitis ontvangt het paar vervolgens op zijn residentie. Beatrix en Claus leggen op de eerste dag van het bezoek ook een krans bij Graf van de Onbekende Sol daat en bezoeken het Parle mentsgebouw. Ze drinken ook een borrel met een aan tal van de in Griekenland wonende Nederlanders in het prestigieuze hotel Gran de Bretagne. Op woensdag 8 oktober wordt er vanuit Athene met vliegtuig en bus een reis on dernomen om het klooster van de Grote Meteoriet te Meteora te zien. Voor de woensdag staan verder een bezoek aan de Hogere Zee vaartschool in Piraeus op het programma, een ontvangst op stadhuis van de haven stad en het kantoor van de Olympische Spelen. De dag wordt afgesloten met de zo genoemde contraprestatie, het tegencadeautje van Ne derland voor het door de Grieken aangeboden staats- diner. Beatrix biedt altijd een voorstelling aan en nu is het een concert van het veel stijlen spelende Loeki Star dust Quartet. Byzantijnse kunst Op donderdag 9 oktober gaat het koninklijk paar naar Thessaloniki voor de bezich tiging van de tentoonstelling De schatten van de Berg Athos in het Museum van By zantijnse Kunst en de ope ning van de tentoonstelling Werken op papier, georgani seerd door het Stedelijk Mu seum, in Villa Melissa. NIJMEGEN (ANP) - De roddelpers zou in de Neder landse Grondwet en in het Verdrag van Rome uitge zonderd moeten worden van de vrijheid van druk pers. De bladen kunnen wel blij ven bestaan, maar slacht offers die vinden dat hun pri vacy is geschonden, hebben dap een makkelijk handvat om de roddelbladen voor de rechter te slepen. Dat vindt de Nijmeegse ethi cus prof. dr. C. Klop. Klop is behalve hoogleraar ook me dewerker van het weten schappelijk bureau van het CDA. Hij doet zijn uitspra ken in het jongste nummer van KU-Nieuws, het huisor gaan van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen (KUN). Klop geeft niet aan hoe hij denkt dat een wettelijke uit zondering gestalte zou kun nen krijgen en welke defini ties dan moeten gelden. Morele gehalte Klop vindt dat het morele ge halte van de Nederlandse cujtuur bedenkelijk afzakt. Als voorbeeld noemt hij het inmiddels gestopte program ma Over de Rooie van SBS 6. Zo'n programma lokt men sen voor een geldbedrag uit om hun waardigheid te ver kopen, stelt de ethicus. Gedragscode Klop wil verder dat de seri euze pers een gedragscode gaat opstellen. „Die bladen glijden ook af", waarschuwt hij. Volgens de ethicus had den kranten vorige week niet mogen berichten dat ko ningin Beatrix de viering van Koninginnedag niet amusant vindt. „Dat bericht kwam uit onbe vestigde bron. Publiceren be tekent dat er de komende ja ren nooit iets veranderd kan worden aan de festiviteiten, want daarmee zou de majes teit indirect alle vieringen uit het verleden veroorde len", aldus de Nijmeegse hoogleraar. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 sept. 03.55 169 09.55 -115 16.10 161 22.15 -136 ROOMPOT BUITEN 30 sept. 02.20 171 08.25 -110 14.40 161 20.45 -135 BRUINISSE 30 sept. 04.10 180 09.55 -122 16.30 171 22.10 -144 WEMELDINGE 30 sept. 03.55 190 09.50 -129 16.15 182 22.10 -151 Springtij: 3 oktober Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 JERUZALEM (RTR/AFP) - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) hervatten vandaag na een half jaar gesprekken over de uitvoering van de vredesakkoorden van 1993. Het vredesoverleg was een half jaar opgeschort. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, David Levy, en de nummer twee van de PLO, Mahmoud Ab bas, zullen samen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Madel eine Albright, weer aan de onderhandelingstafel aan schuiven. Albright heeft de ontmoeting in het hoofdkan toor van de Verenigde Naties geregeld. De twee partijen moeten de problemen rond de daadwer kelijke uitvoering van de ak koorden over de Palestijnse autonomié zien op te lossen. Op de agenda staat onder meer de opening van een vliegveld en een haven in de door de Palestijnse Autori teit bestuurde Gazastrook. Ook de vrijlating van Pale stijnse gevangenen door de joodse staat en het openstel len van een verkeerscorridor tussen de Gazastrook en au tonome gebieden op de Jord- aanoever behoren tot de ge spreksstof. De besprekingen lagen een half jaar stil door de ver slechterde verhouding tus sen de twee partijen. Israël eist dat de PLO harde maat regelen. tegen fundamenta listische terroristen neemt na een reeks aanslagen, ter wijl de Palestijnen woedend zijn over Israëls pogingen Arabische grond te verwer ven voor joodse kolonisten. Afgrendeling Israël heeft maandagochtend de afgrendeling van de Pale stijnse gebieden verder ver licht, waardoor achtduizend Palestijnen een inreisver- gunning kregen om naar hun werk in Israël te gaan. In to taal mogen nu 29.000 Pale stijnen weer in Israël wer ken. De autonome gebieden waren afgegrendeld na een aantal bomaanslagen in Is raël. Zondag kondigde premier Netanyahu aan dat de joodse staat met onmiddellijke in gang 17 miljoen dollar, onge veer 35 miljoen gulden, zal overmaken op de rekening van de Palestijnse Autori teit. Dat is de helft van het totale bedrag waar de Pale stijnen nog recht ophebben. Israël int voor de Palestijnen douane- en belastinggelden op brandstoffen en goederen die naar de Westelijke Jord- aanoever en de Gazastrook worden uitgevoerd. RIJSWIJK/LONDEN (ANP/DPA/AFP) - Prin ses Diana zelf was de bron van de schrijver And rew Morton voor zijn boek„Diana, Her True Sto ry", waarin duidelijk werd dat het huwelijk van de prins en de prinses van Wales alleen nog maar op papier bestond. Morton vertelt dit maan- zijn opgetekend, aldus The dag in de Britse krant The Times. Het bevat 18.000 Times. woorden waarin de prinses Toen het boek zes jaar gele- open vertelt over haar per den net was verschenen zei soonlijke vreugde en leed, Morton dat hij het had ge- vanaf haar jeugd tot de tijd schreven op basis van ge- dat ze de meest gefotogra- sprekken met personen u-it feerde en besproken vrouw de nauwe omgeving van ter wereld werd. Morton Diana. De prinses ontkende omschrijft het boek als een dat ze zelf had meegewerkt „persoonlijk testament", aan de totstandkoming van het boek. Maar nu onthult- Morton dat zij hem in zes Eetzucht lange interviews vertelde r over de stand van zaken en In de oorspronkelijke ver- dat ze zelf veranderingen sie was voor het eerst spra- aanbracht in de tekst die ke van de verhouding tus- hij aanhaar voorlegde. Ver- sen prins Charles en zijn der zou ze nog een aantal in- jeugdvriendin Camilla Par- formele gesprekken met ker Bowles, vermeende hem hebben gehad. zelfmoordpogingen van de prinses tijdens haar zwan- Morton is bezig met een gerschap(pen) en haar zie- nieuwe druk van het boek, kelijke eetzucht en de daar- waarin uitspraken van de uit voortgevloeide ano- prinses uit haar eigen mond rexia. AMSTERDAM (ANP) - De rijksrecherche heeft afge lopen weekeinde een derde politieagent van het Amsterdamse bureau Warmoesstraat gehoord. Hij wordt verdacht van be trokkenheid bij de dood van de 48-jarige dakloze Adrie van Driel. Deze man is na het verhoor op vrije voeten ge steld. Volgens persofficier van justitie J. Steenbrink wordt de derde agent - in te genstelling tot de twee ande re verdachten - vooralsnog niet verdacht van doodslag of zware mishandeling met de dood als gevolg. Maandagavond wilde de zwerver bij politiebureau Warmoesstraat worden inge sloten. Hij overleed aan her senletsel nadat hij het bu reau was uitgezet door agenten. Getuigen verklaar den dat de agenten daarbij hardhandig te werk waren gegaan. Vastzitten De aangehouden 38-jarige hoofdagent G.W. gaat maan dagmiddag naar de rechter commissaris. Als het aan het Openbaar- Ministerie ligt blijft hij daarna in elk geval tien dagen vastzitten. Of en wanneer de jongste verdach te, de 29-jarige agent P.E., wordt voorgeleid aan de rechter-commissaris, beslist justitie maandagavond. LANDSMEER (ANP) - Bij een gasexplosie in een wo ning aan de Oude Keern in Landsmeer is maandagmor gen een 34-jarige inwoner van het dorpje zwaar ge wond geraakt. De man is in levensbedrei gende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De explosie had even na zes uur plaats. Door de kracht van de explosie werd de voorpui van de woning in zijn geheel weggeblazen. Een beginnende brand werd door de brandweer snel bedwon gen. De twee woningen aan weerszijden bleven ondanks de enorme klap vrijwel onbe schadigd. De gasexplosie had plaats in de middelste wo ning in een rijtje van drie. De man woonde er alleen. De po litie onderzoekt de juiste toe dracht nog. SLACHTOFFERS DEN HAAG (ANP) - De stof felijke overschotten van de twee Nederlandse slacht offers van de vliegramp vori ge week met een Garuda-toe- stel bij Sumatra worden in de loop van deze week over gevlogen naar ons land. De Nederlandse vereniging van Journalisten dreigt met acties bij publieke en regionale omroepen. Op de foto de Zierikzeese studio van Omroep Zeeland. (Archieffoto) LEEUWARDEN (ANP) - Er dreigen acties bij de publieke en regionale omroepen. De CAO-onder- handelingen zitten muurvast. Op 6 oktober vindt er nog een gesprek plaats tussen werkgevers en honden, maar als in dit gesprek geen ruimte wordt geboden voor verdere onderhandelingen gaan de zenders mogelijk uit de lucht. Dit zei K. Boonman, voorzit ter van de sectie omroep- journalisten van de Neder landse Vereniging voor Journalisten (NVJ), zater dag tijdens de algemene jaarvergadering van de NVJ. De omroepbazen willen twee jaar de nul-lijn hante ren: geen loonsverhoging en geen koopkrachtcompensa tie voor de ongeveer drie duizend vaste omroepmede werkers die onder de cao vallen. Ook willen de om roepen af van de regel dat freelancers na vijf jaar voor hen te hebben gewerkt in vaste dienst moeten worden genomen. „Werken bij de omroep wordt steeds min der aantrekkelijk. We ver liezen veel mensen en kwali teit aan andere sectoren waar de arbeidsvoorwaar den veel beter zijn", aldus Boonman. Bezuinigingen De omroepen beroepen zich volgens hem op door Den Haag opgelegde bezuinigin gen. Staatssecretaris Nuis (Mediabeleid) zei op de NVJ- vergadering dat die bezuini gingen nodig zijn omdat de reclame-opbrengsten zijn af genomen. „Maar. de bezuinigingen mo gen en hoeven niet ten koste te gaan van de kwaliteit van de programma's", aldus Nuis. Grens bereikt De omroepmedewerkers be twijfelt dat. Volgens Boon man is de grens bereikt van wat het personeel nog accep teert. „Als die 0 procent niet van tafel gaat, dan gaat het mis. De kans dat er dan ar beidsonrust komt, is erg groot." Suske en Wiske 1'DE MOMPELENDE MUMMIE'' door Willy Vandersteen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2