'Voor mij is dit tweede huis' Kinderboekenweek dit jaar in teken van 'Tijdmachine' ZOEKPLAATJE Mosselzaadvisserij in Voordelta gestart Bureau Jeugdzorg door heel Zeeland Open Boerenervendag bij Quist in IJzendijke In Vlissingen ontdekt Brits vlees vernietigd Studiedag over een visie in de pleegzorg STREEKNIEUWS VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 NR 26255 5 ZIERIKZEE Vrijmetselaars Het is geen godsdienst over levensbeschouwing en al he lemaal geen sekte of geheim genootschap. Op de vraag wat de Vrijmetselaarsloge wél is wordt zaterdag 27 sep tember antwoord gegeven tijdens een open huis in het onderkomen van de loge aan de Sint Domusstraat in Zie- rikzee. Zelf noemen de Vrij metselaars hun streven 'Ko ninklijke Kunst' en daarbij is koninklijk bedoeld in de zin van soeverein, vrij en on afhankelijk. Kunst in de be tekenis van alle kunst: een streven om het diepste dat in eigen wezen verborgen ligt op harmonische wijze te ont plooien en tot uitdrukking te brengen. Doelstelling bij dit alles is een beter mens te worden. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 15.00 uur te recht in het logegebouw, Sint Domusstraat 66. RENESSE Bejaardensoos De bejaardensoos Renesse start het nieuwe seizoen met een bijeenkomst op dinsdag 30 september. Vanaf dat mo ment zijn de bijeenkomsten tweewekelijks. Nieuwe le den vanaf 55 jaar zijn wel kom. De bijeenkomst wordt gehouden in het dorpshuis en begint om 14,00 uur. Demonstraties, excursies en markt IJZENDIJKE - Op initiatief van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland wordt zaterdag 4 oktober een Open Boerenervendag gehouden op het erf van de familie Quist aan 't Molentje 4 in IJzendijke. De heer Noordewier, burge meester van de gemeente Oostburg, verricht om 10.30 uur de officiële opening. Van 11.00 tot 18.00 uur is het erf geopend voor publiek. Op het programma staan onder meer demonstraties wilgen knotten, hoogstamfruitbo- men snoeien en ovenkoeken bakken. Belangstellenden kunnen een plattegrond mee nemen van het eigen erf waar dan gratis een nieuw inrich tingsplan voor kan worden geschetst. Er vinden fiets- en wandelexcursies onder lei ding van een natuurgids plaats en rondritten met een tweespan met boerenwagen. Voor de jeugd zijn er activi teiten als musterds (bundel twijgen) maken, wilgen knotten en heksenbezems maken. Verder kunnen zij zich uitleven in een speel- tuintje. In de boomgaard is een informatiemarkt te vin den waar organisaties als de Bijenvereniging, Werkgroep Boerenerven, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en Stichting Het werkend Trekpaard acte de présence geven. De inwendige mens kan versterkt worden met onder meer koffie, thee, fris en ovenkoeken. De dag wordt muzikaal omlijst door de Rodanborgh Trouba dours. Campagne De Open Boerenerven Dag wordt georganiseerd in het .kader van de landelijke cam pagne 'Maak je erfgoed'. Met deze campagne laat Land schapsbeheer zien dat er vele mogelijkheden zijn om de landschappelijke, natuurlij ke en cultuur-historische waarde van een erf te vergro ten. Ook in combinatie met een modern, agrarisch be drijf. Zij gaat erfeigenaren' stimuleren hun erf op te knappen en roept overheids instellingen op in hun land- schapsbeleid meer aandacht aan boerenerven te besteden. MIDDELBURG (ANP) - De ruim 700 ton Brits rund vlees die in april in Vlissingen in beslag werd geno men, wordt binnenkort vernietigd. De Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees heeft de partij ongeschikt ver klaard voor zowel menselij ke als dierlijke consumptie. In verband met de gekken- koeienziekte geldt een we reldwijd verbod voor de ex port van Brits vlees. Besmet vlees kan bij mensen moge lijk leiden tot de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Ja cob. De Zeeuwse lading kwam via een Belgisch be drijf in Nederland terecht. In Rotterdam werd in dezelfde periode 200 ton Brits vlees onderschept. Op de Zeeuwse partij zijn stempels, of resten daarvan, aangetroffen die er op dui den dat het vlees uit Groot- Brittannië afkomstig is, meldde het arrondissement sparket Middelburg donder dag. Onderzoek moet nu dui delijk maken of er sprake is van handelen in strijd met de warenwetregeling, door te gen het verbod in Brits vlees in Nederland te brengen, of dat er sprake is van valsheid in geschrifte in de documen ten die bij deze partij horen. Het strafrechtelijk beslag is op 19 september opgeheven. Of de vervolging van het ver dachte Belgische bedrijf of de leidinggevenden daarvan in Nederland of elders plaats zal vinden is nog niet duide lijk. In België loopt inmid dels een uitgebreid onder zoek onder leiding van de onderzoeksrechter in Brug ge. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De Producentenorgani satie voor de Nederlandse Mosselcultuur heeft in sa menspraak met acht niet-leden van de PO slechts een handvol vaartuigen naar de Voordelta gediri geerd om op mosselzaad te vissen. Dit om de visse- rijdruk zo beperkt mogelijk te houden. De BRU 14 (Otte) en BRU 26 (De Ronde) lieten afgelopen woensdag de korren vieren op een bank in de Kwaden Hoek bij Stellendam. In dit gebied werd eerder op een kleine strook mooie con- sumptiegeschikte mosselen aangetroffen. De resultaten vielen achteraf bar tegen. Woensdagmiddag hadden beide Bruse mosselvaartui gen nog maar enkele honder den tonnen aan boord. De dagopbrengst werd donder dag op de veiling in Yerseke ter verkoop aangeboden. De volgende dag is het trio ZZ 7 (J. Schot BV), ZZ 9 (S. L. Schot BV) en YE 82 op circa twee kilometer buiten de Roompotsluis begonnen. Tij dens eerder gehouden inven tarisaties werd hier mooi fijn mosselzaad ontdekt. De opbrengsten tellen mee bij het nog niet vastgestelde quotum voor de najaarszaad- visserij in oktober. Visserijzone Tot en met gisteren (donder dag) liep het op het ministe rie van LNV nog geen storm voor het aanvragen van een vergunning om in de visserij zone (buiten de lijn Westka- pelle-Zwin) op mosselzaad te vissen. Donderdagmiddag waren zeven vergunningen verleend. De vergunningen zijn twee weken geldig, zon der dat de opbrengst op het individuele najaarsquotum wordt gekort. Mosselzaad visserij in de visserijzone is vergunningplichtig maar valt niet onder het reguliere visplan van de producenten organisatie. Rijkswerkvrouwneemt na 20 jaar afscheid van Renesser politiebureau Afiuijkende constructie in Zeeland MIDDELBURG - Naar aanleiding van opgedane ervaringen in regio de Bevelanden zal het Bu reau Jeugdzorg Zeeland door heel de provincie worden verspreid. Het jaar 1998 geldt als over gangsjaar om dit streven waar te maken. Inhoudelijk gezien is de constructie afwijkend van de rest van Nederland. In Zeeland is bewust gekozen voor een laagdrempelige aanpak. De aanmelding en screening wordt dan ook neergelegd bij instellingen voor algemeen maatschap pelijk werk (AMW), omdat deze instellingen als laag drempelig en goed gespreid over de provincie gelden. Hiermee wordt aan het uit gangspunt voldaan dat hulp in een zo licht mogelij ke vorm moet worden aan geboden. Hulpvragen die de moge lijkheden van het algemeen maatschappelijk werk te boven gaan, worden voor gelegd aan het team Net werkorganisaties Jeugd zorg Zeeland, dat uit (gedrags-)deskundigen be staat. Dit en andere doelstellin gen op het gebied van de jeugdhulpverlening binnen de provincie Zeeland is vastgelegd in het vooront werp beleidsplan 1999-2001 en het jaarplan 1998. Op de planning staat een omme keer in aard van de hulp verlening. Gestreefd wordt naar een omslag van aan- bodgerichte naar vraagge stuurde jeugdhulpverle ning. Daarvoor is het overigens nodig meer in zicht in de vraagkant te krijgen. Zitting Op de inhoud van het voor ontwerp kan gereageerd worden. Maandag 29 sep tember vindt vanaf 19.30 uur in de filmzaal van het bureau voorlichting van de provincie een openbare zit ting plaats, waar ook gede puteerde L. Coppoolse aan wezig zal zijn. Voor uitvoerders van de jeugd hulpverlening zijn er apar te overlegmogelijkheden op 8 en 9 oktober. Schrifte lijke reacties zijn welkom tot 12 oktober. In Schouwburg Middelburg MIDDELBURG - In de Schouwburg in Middelburg wordt donderdag 9 oktober een studiedag gehouden over 'het concretiseren van een visie op pleegzorg'. De bijeenkomst wordt georganiseerd door Stichting Pleegzorg Zeeland, de Nederlandse Vereniging van Pleeggezinnen en de Pleegouderraad. Aanleiding voor het organi seren van deze studiedag is het in juni 1996 verschenen rapport 'Pleegkind in ba lans', een pedagogische visie op pleegzorg. In dit rapport wordt een theoretische aan zet gegeven voor te ontwik kelen beleid. De Pleegouderraad, de afde ling Zeeland van de Neder landse Vereniging voor Pleeggezinnen en de Voorzie ning voor Pleegzorg Zeeland hebben aan de hand van 'Pleegkind in balans' een aantal uitgangspunten gefor muleerd die als basis moeten dienen voor het nader te con cretiseren beleid. Mevrouw A. Quik-Schuijt, kinderrechter in Utrecht en een van de auteurs van 'Pleegkind in balans' leidt het thema van de dag in. Aan de hand van stellingen wor den de partners in de pleeg zorg uitgenodigd met elkaar van gedachten te wisselen over de onderwerpen. Aan het eind van de bijeenkomst worden er conclusies en aan bevelingen gedaan. disciplines Deze zullen moeten leiden tot een eenduidige visie op pleegzorg vanuit de verschil lende disciplines die te ma ken hebben met deze vorm van zorg. De studiedag be gint om 9.30 uur en duurt tot 16.30 uur. RENESSE - Eigenlijk had ze zo'n vier jaar geleden stofzuiger en dweil al aan de wilgen moeten hangen. „Maar daar zag ik zo tegen op dat ik maar eens in Middelburg ben gaan praten. En toen mocht ik blij ven," aldus Corrie Dalebout uit Renesse. Vandaag neemt ze na twintig jaar afscheid als rijkswerk vrouw - anno 1997 interieurverzorgster - van haar politiebureau. Leerlingen basisschool 'reizen' door verleden ZIERIKZEE - Een bezoek van een kinderboeken schrijfster, een tentoonstelling en een Terug in de tijd middag. Dat zijn enkele activiteiten die in het kader van de Kinderboekenweek van I tot en met 11 oktober plaats vinden in de bibliotheken in Zierik- zee, Burgh-Haamstede en Bruinisse. Het thema van de Kinder boekenweek dit jaar is: 'De Tijdmachine'. In de biblio theken de Stolpe in Zierik- zee, de Schutse in Burgh- Haamstede en de Zaete in Bruinisse zijn tentoonstel lingen ingericht rondom het thema. Alle kinderen die al tijd al hebben willen weten hoe de ridders leefden, de vi kingen op avontuur gingen en hoe het was in de tijd van de oude Egyptenaren, kun nen daarover van alles te we ten komen. Naast de exposi tie vinden er diverse activiteiten plaats. In de Stolpe in Zierikzee staat woensdag 1 oktober een Terug in de tijdmiddag gepland voor kinderen van de groepen vier tot en met acht. De middag begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Dinsdag 7 oktober is er van 16.00 tot 17.00 uur een Rid dermiddag voor de kleintjes uit de groepen één tot en met drie. Leerlingen van de groe pen vijf en zes van diverse scholen uit Zierikzee bezoe ken deze week de Zierikzeese bibliotheek. Kinderboeken schrijfster Geertje Gort ver telt over het schrijven van jeugdboeken en leest voor uit eigen werk. In de biliotheken de Schutse in Burgh-Haamstede en de Zaete in Bruinisse wordt woensdag 1 oktober een Te rug in de tijdmiddag gehou den. Voor de kinderen uit de groepen drie en vier en de groepen zeven en acht staan dan diverse activiteiten ge pland. Kinderboekenschrijf ster Anne Takens komt in beide bibliotheken op be zoek. Alle kinderen uit de groepen vijf en zes zullen dit schrijversoptreden in klassi kaal verband bijwonen. De middag begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Bibliobus de Rosegaert gaat woensdag 1 oktober naar openbare basisschool de Schoener in Brouwershaven. De kinderen van de school zullen de bus versieren in het teken van 'de Tijdmachine'. De als tijdmachine omge bouwde bibliobus brengt op dinsdag 7 oktober een bezoek aan dezelfde school. Kinder boekenschrijver Roby Belle- mans geeft voor alle gi'oepen een lezing rondom tijd en il lustraties van kinderboeken. De kinderen krijgen ook een workshop aangeboden waar bij ze zelf een boek kunnen maken of op een andere ma nier met boeken en illustra ties bezig kunnen zijn. Tijdens de Kinderboeken week ontbreken ook de be kroonde boeken niet. In alle biliotheken liggen de met een griffel of penseel be kroonde boeken ter inzage. FOTO JOOP VAN HOUDT Drieëntwintig mensen doen deze week een gooi naar de ca deaubon van 25 gulden, de beloning voor een juiste oplossing van het Zoekplaatje. ,,Ik dacht het de twee huizen zijn die aan de weg naar het vliegveld staan. Ik geloof dat het ene huis 'Windhoek' heet. Misschien helemaal fout..." schrijft een inzendster. Haar oplossing, en die van alle andere inzen ders, is helemaal goed. Andere inzenders weten te melden dat de huizen die op de foto te zien zijn daar ooit door de Duitsers neergezet zijn als bunkers en door de voormalige gemeente Westerschouwen geschikt gemaakt voor bewoning. Uit de stapel goede inzendingen werd die van H. J. van Don gen, Mastgatstraat 24, 4301 WG Zierikzee getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar Joop van Houdt bovenstaand Zoek plaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart sturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 gedeponeerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag I oktober binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. Corrie Dalebout, nu bijna 65, weet zich nog goed te herin neren hoe het allemaal be gon. ,,Het politiebureau zat toen nog op de Hogezoom en de werkster van toen stopte ermee. Toen kwam Kees van der Velde - ik heb nog met zijn vrouw op de Naaischool in Zierikzee gezeten - bij mij thuis vragen of ik dat voor taan niet wilde doen. Mijn man vond het maar niks, maar ik heb het toch ge daan." En met veel plezier, zo blijkt Uit de verhalen die ze moeite loos uit haar geheugen op graaft. Van alles maakte ze mee in die 20 jaar. Vervelen de dingen, maar vooral ook leuke dingen. Zoals bijvoor beeld de gewonde zeehond die door mensen van het wa terschap op het strand ge vonden werd en naar het po litiebureau gebracht. Manusje-van-alles Dalebout ontfermde zich over het beestje. ,,Ik heb hem in de douche gelegd en steeds nat gehouden." Uiteindelijk werd de veldpo litie van Meliskerke gewaar schuwd en via hen kwam de zeehond - die uiteraard 'Cor rie' gedoopt werd - in de zee hondencrèche in Pieterburen terecht. Vaak ving zij ver dwaalde kinderen op. ,,Ik heb ze wel gehad van zo'n drie jaar oud. En die zijn dan toch een beetje bang van die grote mannen in het blauw. Dan nam ik ze op mijn arm en dan waren ze zo rustig." Koffiekwartjes De foto's van de zeehond heeft ze altijd bewaard, net als de koffielijsten, stam mend uit de tijd dat de poli tiemensen nog voor een kop je koffie op het bureau moesten betalen. Een kwart je per bakje. Dat regelde Cor rie Dalebout, want behalve schoonmaakster was ze ook koffiejuffrouw. En nog meer. Met gepaste trots laat ze de door haar gewitte mu ren van de cellen zien. „Net jes hè. En de vloer hier heb ik ook geschilderd. Dat was ge woon grijze beton en dat vond ik zo saai. En het stoof zo." In de twintig jaar dat ze 's zo mers dagelijks en s'winters drie keer per week opruimde en sopte zag ze heel wat poli tiemensen komen en gaan. Vooral tijdens de zomer maanden was het ook op het politiebureau in Renesse be hoorlijk druk. Met gedeta- cheerden. „Ik weet nog dat ze Corrie Dalebout op haar vaste stoel in de commandantkamer: werkster, koffiejuffrouw en manusje van alles. (Foto: Marijke Folkertsma) in die huisjes van Rijkswa terstaat hier bij Moermond woonden," aldus Corrie Da lebout. Over het algemeen zijn politiemensen volgens de rijkswerkvrouw geen sloddervossen. Zij neemt bij het opruim- en schoonmaak werk het zekere voor het on zekere. „Alle papiertje die ik vind, ook al zijn het de klein ste frommelpapiertjes, leg ik hier op het bureau. Dat moe ten ze dan maar even uitzoe ken. Corrie Dalebout gelooft niet in half werk. „Het moet schoon en aan de kant zijn. Je moet er niet zomaar met een schoteldoek naar zwaaien," meent zij. „Daar heb ik een hekelaan." Het afscheid van haar werk valt haar zwaar, maar ze kon niet anders dan zich erbij neerleggen. „Elke keer als ze er hier over begonnen zei ik 'hou er nu maar over op'. „Het politie bureau is voor mij een twee de huis." Ze hoopt wel dat haar vertrek niet betekent dat de door haar liefdevol verzorgde planten niet weg gaan kwijnen in het Renes ser politiebureau. „Dat zou zonde zijn."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5