'Ik had scherper moeten zijn' Barokconcert succes Bol COMMENTAAR Dorpspomp voor Renesse Onderzoek theaterstek doorTwijnstra Gudde SGP en D66 zien af van deelname klankbordgroep Voordelen borstvoeding boodschap campagneweek Wandtapijten gerestaureerd Koral aquarium 20 S Discus visvoer Lage prijzen 50c Bolle Geen 'burgers' in commissies gordijnstoffen AGENDA VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 NR 26255 4 'Het gelijk van de man aan de bar'. Het staat op een pos ter in de hal van theater Mondragon in Zierikzee en gaat over cabaretvoorstel ling Het Gelag die in januari wordt gehouden. Cabaret was er gisteravond al in Mondragon met VVD- fractieleider J. Geleijnse en wethouder D. van der Wek ken in de hoofdrollen. Twee vragen blijven hangen na het lange debat waarbij Van der Wekken nog juist het vege lijf wist te redden. In hoeverre ivas vooraf al be kend dat Geleijnse toch niet tot het uiterste - de motie van wantrouwen - zou gaan? In dat geval ivas er gisteravond slechts sprake van een ritu ele dans. Een.walsje van Van der Wekken met CDA-voor- man C. Legemaate en tot slot een polka met Geleijnse. En verder: hoe geloofwaar dig is de lokale politiek nog als een bestuurder al dan niet bewust blind blijft voor zaken die hem slecht uitko men, daarmee de gemeen schap op hoge kosten jaagt, vervolgens verantwoorde lijkheid en verwijtbaarheid erkent en toch niet vertrekt? Dat valt niet meer uit te leg gen, concludeert D66-raads- lid R. Geluk terecht. De man aaii de bar trekt zijn eigen conclusie. Die luidt anders dan die van de raad, want hij betaalt uiteindelijk het gelag. De man aan de bar heeft altijd het laatste woord. Zijn gelijk haalt ie eens in de vier jaar. En steeds vaker door niet te gaan stemmen. Zo bezien was het een depri merende voorstelling gister avond in theater Mondra gon. Voor bouw nieuw gemeentehuis ZIERIKZEE - SGP/GPV en D66 weigeren deel- name aan de klankbordgroep voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Het CDA wil zich eerst nog intern beraden. In de raadsvergadering gisterenavond werd de klankbordgroep, die in beslotenheid zal vergaderen, ingesteld. Die beslotenheid is de grootste doorn in het oog van de twee niet deelne mende partijen. „Wij plei ten voor openbaarheid en zijn voor een gewone zesde raadscommissie. Is er een keer aanleiding voor beslo tenheid, dan valt daar na tuurlijk altijd over te pra ten," opperde mevrouw R. Geluk (D66). Ook C. Flikweert (SGP) gaf aan veel waarde te hechten aan openbaarheid. Hij beti telde de klankbordgroep als een 'toetje' in de rij van alle al gevormde overleg structuren zoals bijvoor beeld de Adviescommissie Nieuwbouw Gemeente huis. Geluk vergeleek het geop perde voorstel met een du veltje uit een doosje. Het voorstel van wethouder C. Veerhoek om een dergelijk overleg in te voeren, kwam bovenop een - algemeen aanvaard - voorstel over de aanpak van bureau Twijns- tra Gudde. Voor C. Lege maate (CDA) speelde nog iets anders een rol. „Ik vraag me af wat het effect is als enkele van de raadsle den geen deel uitmaken van de Klankbordgroep?," al dus Legemaate. Toevoeging „Jammer, als ze niet in de klankbordgroep komen. Hoewel het zij zo. Er blijft genoeg kwaliteit over," be oordeelde Veerhoek scherp. •Hij gaf aan de klankbord groep wel als een toevoe ging te zien. Raadsleden hebben zo de mogelijkheid volgens hem om in een vroeg stadium mee te pra ten, in een situatie waar nu eens niet hét recht van de sterkste geldt. Bovendien kunnen de deelnemers vo lop in gesprek gaan, door dat ze niet gebonden zijn aan de beperkingen van de normale procedures als eer ste en tweede termijn. De reden dat gekozen is voor beslotenheid is - volgens het voorstel - dat de in breng van de klankbord groep niet geldt als officieel advies. Expositie in bibliotheek de Stolpe ZIERIKZEE - Borstvoeding geeft elk kind de beste start. Dat is de boodschap van de Wereld Borstvoe ding Week die plaatsvindt van 29 september tot en met 5 oktober. In bibliotheek de Stolpe in Zierikzee is in die week een expositie over het onderwerp te zien. Tijdens de Wereld Borstvoe ding Week is voor het eerst een door Unicef-ambassa- deur Monique van de Ven ge regisseerd promotiespotje op de televisie te zien. De campagneweek in Neder land ligt in het verlengde van de wereldwijde inspannin gen van Unicef en de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) bij het promoten van borstvoeding. Daarbij gaat de eerste aandacht uit naar ontwikkelingslanden, waar nog elk jaar anderhalf mil joen zuigelingen sterven doordat ze kunstmatige borstvoeding krijgen. Borst voeding heeft volgens de Stichting Zorg voor Borst voeding ook in westerse lan den grote voordelen voor de gezondheid van het kind en van de moeder. De stichting wil zowel de ouders als de ge zondheidszorg attent maken op de essentiële verschillen tussen moedermelk en poe- dermelk. Resultaten van wetenschap pelijk onderzoek wijzen in toenemende mate op de uni versele voordelen van borst voeding. Toch geeft in Neder land slechts een kwart van de moeders na drie maanden nog borstvoeding. Moeder melk maakt baby's', volgens de Stichting Zorg voor Borst voeding minder vatbaar voor maag-darmstoornissen, longontsteking, bronchitis en andere infecties. Aller gieën en bijvoorbeeld suiker ziekte komen minder voor. Het risico van ziekenhuisop name is voor borstgevoede baby's vijf keer lager dan voor baby's die flesvoeding krijgen. MIDDELBURG De restau ratie van de unieke collectie Zeeuwse wandtapijten na dert zijn voltooiing. De wandtapijten zijn eigendom van de provincie. De restau ratie blijkt een langdurige en kostbare kwestie. Deze serie van zes wandta pijten is uniek in de wereld en vormt al een lange reeks van jaren een van de topstuk ken van het Zeeuws Muse um. Inmiddels is deze serie wandtapijten opgenomen in het register van beschermde rijksmonumenten. In de Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel in Haar lem wordt nu als laatste het wandtapijt 'De Slag bij Rammekens' gerestaureerd. Dit tapijt en 'De slag bij Ber gen op Zoom' zijn de grootste tapijten van de gehele serie. Het tapijt wordt in het jaar 2004 in Zeeland terug ver wacht. Steun De dekking van de restaura tiekosten van dit tapijt leek een probleem te gaan wor den. Mede dankzij medewer king en financiële steun van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en het gemeente bestuur van Middelburg is er een oplossing gevonden voor het dekken van het nog beno-l digde bedrag van 2.181.596 gulden. Blunderende wethouder mag aanblijven in belang van de nog jonge gemeente ZIERIKZEE - Puur en alleen omdat er nog zo ver schrikkelijk veel te doen is" mag wethouder D. van der Wekken aanblijven. De wethouder is tekort ge schoten in zijn taak en als enige verantwoordelijk voor de budgetoverschrijding van 420.000 gulden bij het project Jannewekken. Dat is de VVD een crisis waard, ware het niet dat Schouwen-Duiveland niet gediend is met een gemeentebestuur dat er al na ne gen maanden de brui aan geeft. noeg voor in de raad. Maar het vervolg is het allerbe langrijkste. De gemeente Schouwen-Duiveland is nog geen negen maanden bezig en dan zouden we nu al een wet houder weg moeten sturen. Voor er een nieuw college is, zijn we weer enkele maan den verder en er is nog zo ver schrikkelijk veel te doen. Een motie van wantrouwen vinden we dus niet in het be lang van de inwoners, maar het vertrouwen in de wet houder is wel wat afgeno men," aldus Geleijnse met enig understatement in die laatste zin. De VVD was de smaakmaker gisteren in het debat over het debacle Jannewekken 19. Kritiek kwam van alle par tijen - met uitzondering van de PvdA - maar die verstom de nadat Geleijnse kenbaar had gemaakt de politiek do delijke motie van wantrou wen niet in te dienen. Eerder was Van der Wekken volledig door de knieën ge gaan. Had hij het in vooraf gaande discussies nog over „collectieve schuld"; gister avond gaf hij toe dat hij on voldoende zicht op de zaken heeft gehouden. „Dat ik als een bok op de haverkist had moeten zitten, is achteraf een terechte conclusie. Ik geef openlijk toe dat ik dat niet heb gedaan. Ik heb volstaan met het stellen van vragen. Het was beter geweest als ik mij nauwkeuriger had verge wist. Ik had scherper kunnen en moeten zijn." Gebaar Burgemeester J. Asselbergs kon gisteravond melden dat het architectenbureau Kort Verton bereid is tot het maken van een financieel ge baar in de richting van de ge meente. Het bureau gaf al eerder toe ook fouten te heb ben gemaakt, onder meer door de inzet van een onerva ren begeleider. Het bureau komt nu met een rekening gebaseerd op werkelijk ge maakte uren. De raad kreeg een schrifte- Wethouder D. van der Wek ken: ,,Ik had scherper kun nen en moeten zijn. Pas in de tweede termijn gis teravond tijdens de raads vergadering toonde WD- fractieleider J. Geleijnse zijn ware gezicht: „Ik heb nog mee mogen werken aan de formatie van dit college en zou nu aan de poten ervan moeten zagen. Deze kwestie is een motie van wantrou wen waard. Daar is steun ge- J. Geleijnse (VVD): ..Motie van wantrouwen niet in be lang van inwoners. lijk verslag van het gesprek met ing. W. Kort van het bu reau. Eén citaat daarin stel de Geleijnse en het CDA te vreden. Namelijk dat er andere besluiten genomen zouden zijn, als op tijd be kend was geweest dat de ver bouwing van Jannewekken 19 te duur werd. VVD en CDA stelden vast dat zij hier mee achteraf gelijk hebben gekregen en dat het beter was geweest als de school was gesloopt ten behoeve van de bouw van bejaarden woningen. Ook D66 refereer de daar aan. „Het besluit tot renovatie was kantje boord. We voelen ons beduveld," al dus R. Geluk. Deuk opgelopen Geluk en Geleijnse toonden zich opgelucht dat Van der Wekken eindelijk bereid is zijn fouten toe te geven, al heeft dat volgens Geleijnse bijna een half jaar moeten duren. Beiden menen wel dat het vertrouwen van de bur ger in de politiek door deze affaire een behoorlijke deuk heeft opgelopen. Geluk: „De wethouder kan blijkbaar grote fouten maken, zich daar ook verantwoordelijk voor achten en daar blijft het dan bij. En dat wordt dan ook nog gesteund door het college. De argumenten van de VVD zijn me duidelijk. Het college is pas negen maanden oud. Maar dat lijkt me nu juist bijzonder moei lijk uit te leggen aan de kie zers. En er zijn al steeds min der kiezers." Besloten werd gisteren om bij nieuwe, grootschalige projecten een goede afstem- R. Geluk (D66): .Verant woordelijk voor grote fouten en daar blijft het dan bij. ming te bewerkstelligen tus sen ambtenaren, bestuurders en derden. Er wordt dan pro jectmatig gewerkt onder dui delijke leiding. Het beheer van het schoolgebouw komt voorlopig voor een jaar on der de vleugels van het ge meentebestuur. Daarna wordt het overgedragen aan een bestuur. Rest de vraag hoe blij een wethouder moet zijn die het vertrouwen van de raad al leen nog heeft 'omdat er nog zoveel te doen is'? Van der Wekken: „Blij, omdat je dan de kans krijgt te bewijzen dat er geen enkele reden was om het vertrouwen in mij ter discussie te stellen." Zie commentaar elders op de ze pagina. Naar schatting 150 muziekliefhebbers be zochten donderdagavond het concert van het Roemeense Ensemble Baroque Transylvania in de Nederlands Hervormde kerk in Drei- schor. „Een geslaagd experiment." om schrijft Mary Dalebout van de Rotary Club Zierikzee die het Roemeense ensemble naar Dreischor haalde. Het ruim anderhalf uur du rende concert van fluitist en muzikaal leider Istvan Nagy, blokfluitist Zoltan Majo, orga nist /clavecimbelspeler Erich Turk en fagot- tist Florin Cirlejan werd door het publiek met veel enthousiasme ontvangen en was volgens de kenners van hoog niveau. Ge speeld werd onder meer werk van Telemann, Bach, Sammartini en Vivaldi. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE - Aan de Korte Re- ke in Renesse wordt voor het volgend zomerseizoen een authentieke dorpspomp ge plaatst. Tenminste, als het algemeen bestuur van de Stichting Renesse akkoord gaat met het voorstel van het dagelijks bestuur. „Mijn inschatting is dat het wel doorgaat, maar je weet nooi^hoe het loopt" zegt D. Kooman, directeur van de stichting. Ook moet nog toe stemming voor plaatsing verkregen worden van de ge meente Schouwen-Duive land. Een aanvraag daarvoor is de deur uit. De zwengel- pomp is een schenking van de Stichting Renesse aan de dorpsgemeenschap in ver band met de afsluiting van de renovatie van het centrum van de badplaats. De kosten bedragen tussen de vijftien en twintigduizend gulden. De pomp komt te staan op de binnenring aan de kerkzijde van de Korte Reke, tegen over slagerij De Hamer. „We beschikken over oude foto's waarop we konden zien dat dit de oorspronkelijke plaats is waar de pomp heeft ge staan," aldus Kooman. Het is de bedoeling dat het appa raat ook werkt. Daartoe moet een bron geslagen wor den en de pomp dient onder andere opgemetseld worden. „De veranderde statuten ma ken het mogelijk deze schen king te doen," vertelt Koo man. Het onderwerp komt donder dag 2 oktober aan de orde in de vergadering van de Stich ting Renesse. De vergadering in het kantoor van de Stich ting aan de Jan van Renesse- weg begint om 20.00 uur. van de aktie Iedere zaterdag staat Bolle Dier&Tuin bol van de aktie. A.s. zaterdag 27 september 50 cm. van 134.95 voor 99.95 Advertentie Aquarium show terrariumspecialist aanwezig met tropische kikkertjes e.d. 20.00 voordeel op alle spiegeiaquaria van 2-95 voor 2,50 ^Êj Bosje waterplanten van ƒ4,95 VOOT /3.50 DIER&TUIN Grcvelingcnstraat 15 Zierikzee (naast de Aldi/Super) ZIERIKZEE - Commissiele den moeten deel uitmaken van de gemeenteraad. On danks de verdeeldheid onder raadsleden en het college van B&W blijft de situatie zoals die nu bestaat ongewijzigd. Dat was de uitkomst van de bespreking gisterenavond in de gemeenteraad. De fracties SGP/GPV, CDA en VVD stemden tegen de mogelijk heid 'burgers' toe te laten tot commissies. RPF, PVDA, D66 en GroenLinks spraken zich eerder als voorstander uit. Niet alleen zou deze optie volgens de voorstanders een verlichting van de druk voor kleine partijen betekenen, ook biedt deze constructie de mogelijkheid toch vertegen woordigd te zijn bij verhin dering. De tegenstanders vrezen ech ter gebrek aan inzicht, ken nisachterstand en het ontbre ken van politieke aan spreekbaarheid. van: kendix, ploeg, création baumann, stqttgarter gardinen, mira x, JAB, etc. 't lénge uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Voor maximaal 42.000 gulden ZIERIKZEE - De raadscommissie Maatschappelijke Aangelegenheden geeft groen licht voor onderzoek door het bureau Twijnstra Gudde naar de mogelijk heden van handhaving van het theater op de huidige stek in Zierikzee. Ze gaat akkoord met de daarmee gepaard gaande - maximale - kosten van 42.000 gul den. Voorwaarde daarbij is wel dat de gemeenteraad tussen tijds wordt ingelicht over de bevindingen van het bureau. Dit op verzoek van mevrouw R. Geluk (D66). Zij bena drukte dat het complex Mon dragon groter is dan het theater alleen en dat de con ditie van het gehele complex te wensen over laat. In de stukken van de Rijks- schouwburgcommissie wordt uitsluitend gewezen op laad- en losproblematiek binnen de huidige Arbowet- geving. Volgens Geluk speelt de Arbo in nog veel meer za ken die op de accommodatie betrekking hebben een rol. „Maar het theater heeft de moeilijkheidsgraad één en in mijn visie moet je beginnen met datgene wat het meest problematisch is," luidde het commentaar van wethouder P. Berrevoets - Ringelberg. De RPF, GroenLinks en het CDA konden zich zonder meer in het voorstel vinden. Dat gold ook voor de SGP/GPV, al gaf C. Flik weert aan de kosten voor zo'n eerste onderzoek wel erg hoog te vinden. Voor VVD-er J. Geleijnse la gen de zaken zo makkelijk niet. Hij voerde bezwaren aan tegen de voorkeuren die in het collegevoorstel de overhand lijken te - hebben. Daarmee doelde hij onder meer op 'de jubelende brief van de adviserende Rijks- schouwburgcommissie, waarin naar voren komt dat bij de gemeente een duidelij ke voorkeur heerst voor de restauratie-optie. Bovendien uitte Geleijnse bezwaar tegen het door B&W gekozen bureau, onder meer door eerdere ervaringen met ditzelfde bureau binnen de voormalige gemeente Zierik zee. Zijn aansturingen een situ atie te scheppen waarin her ziening - na afronding van de eerste onderzoeksfase - nog mogelijk is. werd door colle garaadslid J. van de Berge (RPF) van tafel geveegd. „Je zegt nu eigenlijk: daar zetten we een bureau op en dan ga je daarna controleren of die deskundigen dat wel goed hebben gedaan." Volgens Berrevoets is de keuze voor dit bureau een afgewogen keuze geweest. Één van de argumenten is dat het bu reau ook de exploitatie in haar oordeel heeft betrok ken. Vrijdag 26 september Brouwershaven Afscheidsreceptie juffrouw Quant. De Schouw. 20.00 uur. Nieuwerkerk Braamfeest. Openbare basis school Duiveland. 19.00 uur. Slaapadvies-avond. Meubèl- rama. 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 27 september Renesse Inleveren oud papier. Container aan Dreef. 10.00-11.00 uur. Zonnemaire Slotconcert zomerseizoen Nut en Uitspanning. Dorps huis. 19.30 uur. Dreischor Byzantijns Kozakkenkoor en Oosterlands fanfare in NH kerk van Dreischor. Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier. Ge bouw Salem. 9.30-11.00 uur. Zang- en Zendingsavond. N'e- derlands Hervormde kerk.' 19.30 uur. Zondag 28 september Zierikzee Prijsklaverjassen; Sportcafë Onderdak; 13.00 uur. Lezing over klassieke yoga. MFC. 14.00 uur. Dienst met jongerenkoor en combo Nova Melodica. Gere formeerde kerk. 18.30 uur. Maandag 29 september Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78gemeentehuis'r 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. F am. Sies, Julianastraat 12. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 30 september Nieuwerkerk Seminar 'U en de Euro', On? Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-V1.30 uur. Terug in de tijd middag (Kin derboekenweek). Biblio theek de Stolpe. 14.00-16.00." uur. Burgh-Haamstede Terug in de tijd middag (Kin derboekenweek). Biblio theek de Schutse. 14.00-16.00 Bruinisse Terug in de tijd middag (Kin derboekenweek). Biblio theek de Zaete. 14.OO-16O0 uur. Verkoping De Schutse. Kerkzaal Geref. Gem. In Ne derland, Schoolstraat. 14.00- 17.00 en 19.00-20.00 uur. Donderdag 2 oktober Brouwershaven Modeshow 55 woonzorg centrum Poortershof, 14.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Dance Night met 110 Volt Lovers en Wouws Meisje. Brogum. 21.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Najaarsbeurs kinderkle ding, obs 't Kofschip. 10.00-11.30 uur. Burgh-Haamstede Opening expositie Bob Ver- schueren in reeks 'Een onge kende schittering,' De Bewa- erschole, 15.00 uur. Houseparty. Jongerencen trum Big S. 21.00 uur Kerkwerve Rommelmarkt Nederlandse Hervormde Kerk. Ring. 13.00-17.00 uur Zondag 5 oktober Zierikzee Zirkus Zuurkool. MFC. 15.00 uur. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Riddermiddag. (Kinderboe kenweek). Bibliotheek de Stolpe. 16.00-17.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3