hans dulfer !l| Provincie steunt Brogum Drie j aar cel geëist tegen incestpleger Klompenverkoper neemt afscheid van weekmarkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» I KAN BROGUM NOU STRAKS HET BEEST GAAN UITHANGEN? dé krant van schouwen -duiveland! Harmen Siezen presenteert eerste avond Zeeland TV Hoorzitting Bomen vernield Gestolen auto gevonden Franse vissers verjagen boomkorders stichting jazz brouwershaven presenteert; t support oc, jjj g koartverkoopadressen v.a. vrijdag 26 september o S'-l herberg/eetcafé 't swarle schaep - B"n bloeiT>enshop krokus - wv brouwershaven; delta discs - zierilczee w- S. a_e_c lonnenmaoazijn plaats haven noordzijde brouwersnaven waar vrijdog 3 oktober 1997 wonneer 20.30 uur zaal open 21.00 uur aanvang 25/- entree 06 53869680 van 12.00 tot 16.00 info-lijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26255 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Eis geen luide waardering! Zorg wat te kunnen en men zal u kennen! Paul Heyse 3 WETHOUDER Wethouder D. van der Wekken mag aanblijven in het belang van de nog jonge gemeente. 5 RIJKSWERKVROUW Corrie Dalebout maakte twintig jaar lang het politiebureau in Renesse schoon. 7 MARKT De veelbesproken herinrichting van de Markt in Brouwershaven is eindelijk van start gegaan. 9 SCHIETEN Willy Goetheer werd Nederlands kampioene geweerschieten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Officier van justitie mr. A. Flikweert heeft donderdag: voor de Middelburg-se rechtbank een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen een 49-jarige inwoner van Schouwen-Duiveland. De man wordt ervan verdacht een jarenlange sexuele relatie met zijn dochter te hebben gehad. De sexuele relatie tussen va der en dochter begon toen de vrouw dertien jaar was. Pas eind ^.orig jaar, op bijna 27- jarige leeftijd, kwam er een einde aan. Drie gedragsdes kundigen die de Schouwe- naar hebben onderzocht, con cluderen dat hij volledig toerekeningsvatbaar was. De reclassering typeerde hem eerder als een klagerige man die helemaal in zak en as zat omdat er volgens hem een afspraak tussen hem en zijn dochter bestond de in cest voor de buitenwereld te verbergen. Het was een ge heimpje tussen hen en zijn dochter had er naar zijn zeg gen nooit bezwaar tegen ge maakt, .dat hij zich aan haar vergreep. Had ze gezegd dat ze er mee wilde stoppen dan had het nooit zo ver hoeven komen, aldus de verdachte. Zijn raadsman mr. D. Olie gaf te kennen dat er absoluut geen sprake was van ver krachting. „Beiden hebben plezier beleefd aan een ver boden relatie waar ze niet meer uit konden komen. En er is absoluut nooit enige ge weld gebruikt." Hij meende dan ook dat verkrachting niet kon worden bewezen. Advertentie, I1 I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 I O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving f 97,00 I HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 I Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr I Adres Postcode Plaats: I Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw 1 bank-/gironummer vermelden: II II II I11I II II II II Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. Ook structurele subsidies voor Zonnemaire Buitengewoon en Beachpop ZIERIKZEE - De provincie is enthousiast over het voornemen van Podium Brogrum in Zierikzee om de programmering te verbreden naar onder meer jazz, theater, dans en wereldmuziek. Die ontwikke ling wil de provincie ondersteunen met een jaarlijk se subsidie van 20.000 gulden voor de komende drie jaren. Reportage over geboortedorp Dreischor OOST-SOUBURG - NOS-presentator Harmen Siezen, geboren in Dreischor en getrouwd met een Noordgouwse, presenteert woensdag 1 okto ber het speciale openingsprogramma van Om roep Zeeland Televisie. Tijdens die openingsavond wordt de film 'Het is een schone dag geweest' van de uit Zeeland afkomstige ci neast Jos de Putter ver toond. Deze documentaire is puur Zeeuws en handelt over het laastste oogstjaar van De Putters ouders op hun boerderij in Axel. De Putter kreeg in Zeeland de Aanmoedigingsprijs voor Jong Zeeuws Talent. In de eerste uitzending van Omroep Zeeland Televisie wordt ook aandacht be steed aan de totstandko ming van de Zeeuwse regio nale televisie als nieuwe activiteit van Omroep Zee land. De Zeeuwse regionale om roep startte 1 januari 1990 met haar radio-uitzendin gen en is met de start van regionale televisie uitge groeid tot wat de omroep zelf omschrijft als 'een pu bliek regionaal multi-me- diabedrijf dat zich tegelij kertijd manifesteert op radio, televisie, teletekst en Internet. Na het debat in de staten van Zeeland in maart dit jaar, waarin de provincie toestemming gaf om met publieke regionale televi sie te beginnen, kon Om roep Zeeland een begin ma ken met de werving van nieuw personeel, de selec tie van TV-apparatuur en de aanbesteding van de nieuwe televisiestudio die naast de huidige radiostu dio in Oost-Souburg zal verrijzen. De Zeeuwse televisie be schikt over een jaarlijks budget van ongeveer vijf miljoen gulden. De nieuwe studio wordt op vrijdag 20 februari 1998 geopend door staatssecretaris A. Nuis van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW). De Zeeuwse tv komt op 1 okto ber even voor zes uur voor het eerst op de kabel. Later dit jaar is Omroep Zeeland Televisie ook gewoon via de ether te ontvangen. BURGH-HAAMSTEDE Binnen zes weken vindt een hoorzitting plaats met be trekking tot de verkeerspro blematiek aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede. Wethouder C. Veerhoek zeg de dit donderdagavond toe, naar aanleiding van het ver zoek van H. Coomans (VVD) binnen korte termijn met de bewoners in gesprek te gaan. Hij maakte gebruik van de rondvraag om de problemen aan te kaarten waar een aan tal omwonenden mee te kam pen heeft. Veerhoek gaf aan dat inmiddels al gesprekken met de ZWN zijn gevoerd en dat binnenkort gestart wordt met snelheidsmetingen. ZIERIKZEE - In de Zie- rikzeese wijk Poortambacht zijn vijfendertig bomen ver nield. Vandalen hebben met een scherp voorwerp de bomen ontschorst en beschadigd, waa/door zij ziek worden of uiteindelijk zelfs zullen doodgaan. De schade wordt geschat op 11.130 gulden. Vierentwintig van de ver nielde bomen staan op de dijk achter Poortambacht en acht van de bomen staan op het grasveld achter de dijk. Één boom bevindt zich tus sen de Boerenweg en de Ha- ringvlietstraat en twee ande re vernielde exemplaren werden aangetroffen op de Speelmansplaat. Veel zon H ET WEER Vannacht kans op een mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Verder zonnig, maar in het noorden eerst ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, zwak tot matig, kracht 3 of minder. Dit voornemen zal tot uiting komen in de uitgangspunten van het provinciaal cultuur beleid 1998-2000. De plannen bij Brogum wor den aangemerkt als een goe de ontwikkeling en veron dersteld wordt dat Podium Brogum potenties heeft uit te groeien tot een volwaardig podium met een eigentijdse programmering van onder andere muziek en theater. Tevens wordt de voorgeno men samenwerking met Po dium 't Beest toegejuicht. Hoe de gemeente Schouwen- Duiveland reageert op de ambitieuze plannen van Bro gum dient duidelijk te wor den in een notitie, die begin oktober gereed moet komen. In het welzijnsprogramma 1998 van de gemeente wordt vooralsnog uitgegaan van een subsidie van 73.500 gul den, gelijk aan die van vorig jaar. De in het vooruitgestel- de toekomstvisie kan echter van invloed zijn op de uitein delijke bijdrage van de ge meente. Het Beachpopfestival op Schouwen-Duiveland wil de provincie als enige popfesti val rechtstreeks en voor de komende drie jaar subsidië ren met een bedrag van jaar lijks 10.000 gulden. Beachp op kenmerkt zich volgens de piovincie door een-bijzonde re programmering op het ter rein van de popmuziek. Bo vendien kan het festival rekenen op een ruime publie- ke belangstelling vanuit ge heel Zeeland en daarbuiten. In het welzijnsprogramma van de gemeente Schouwen- Duiveland blijkt voor Be achpop geen subsidie te zijn opgenomen. Wel houdt de ge meente gelijke tred met de provincie wat betreft het fes tival Zonnemaire Buitenge woon. Aan dit festival wil de provincie de komende drie jaar een vaste jaarlijkse sub sidie van 15.000 gulden verle nen. In de korte tijd waarin het festival bestaat, heeft het zich, vindt de provincie, door de eigenzinnige programme ring een eigen plaats in het Zeeuwse culturele aanbod verworven. Voor de toekomst van het po diumkunstenaanbod in Zee land acht de provincie een intergemeentelijke samen werking van groot belang. Men geeft aan positief te staan tegenover plannen van de gemeenten Goes, Middel burg, Terneuzen, Vlissingen en Schouwen-Duiveland tot het bouwen van nieuwe theaters dan wel het verbou wen en verbeteren van be staande voorzieningen. De huidige theaterinfrastruc tuur in Zeeland heeft, vol gens de provincie, een krach tige investeringsimpuls no dig om ook in de toekomst te kunnen blijven functione ren. Voor de nieuw te bouwen theaters in Terneuzen en Middelburg ziet de provincie De provincie meent dat Podium Brogum de potenties heeft om uit te groeien tot een volwaardig podium met een eigentijdse programmering voor muziek en theater. (Foto: Marijke Folkertsma) voor zichzelf geen rol wegge legd in de vorm van een een- malige donatie voor het me de-mogelijk maken van de bouwplannen. Wel wil men vanuit een artistieke visie gedeelten van het program ma mede mogelijk maken. Convenanten Het huidige convenant po diumkunsten tussen provin cie en dé centrumgemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Schouwen-Duiveland en Terneuzen gaat op de hel ling, zo heeft de provincie al diverse malen aangekon digd. De convenanten volde den niet aan hetgeen men voor ogen had: stimulering tot vernieuwend en grens verleggend repertoire. De .provincie denkt als vervan ging van de convenanten aan diverse andere regelingen zo als het stimuleren van risico vol podiumkunstenaanbod voor de grote theaters in Ter neuzen en Middelburg; het stimuleren van vernieuwend theateraanbod; samenwer king met Muziek en Theater Netwerk; het stimuleren van een productieklimaat en het -subsidiëren van (semi-)pro- fessionele Zeeuwse theate rinitiatieven. De uitgangspunten voor het provinciaal cultuurbeleid 1998 - 2000 worden samenge vat in een concept-nota, die per 15 oktober ter inzage wordt gelegd en waarop alle betrokkenen gedurende vier weken hun inspraakreacties kunnen indienen. In januari zal de behande ling in de statencommissies plaatsvinden en provinciale staten dienen het nieuwe cul tuurbeleid in de statenverga dering van februari vast te stellen. Afstand Friesland-Zierikzee iets te ver ZIERIKZEE - De afstand van Hantemhuizen in Friesland naar Zierikzee is hem toch iets te ver. Klompenverkoper Huib Kamerman besloot dan ook donderdag afscheid te nemen van de Zierikzee- se weekmarkt, waar hij ruim elf jaar lang wekelijks van de partij is geweest. De feestcommissie van de ambulante handelaren liet zijn vertrek niet ongemerkt voorbij gaan. Donderdag middag kwamen het echt paar Kaashoek en C. Vlegels samen met marktmeester G. de Massier naar de kraam van Kamerman met een spe ciaal geschenk: twee jonge dwerggeitjes. Een opmerkelijk afscheids geschenk waar de klompen handelaar bijzonder blij mee was. Puur uit hobby onder houdt hij thuis een soort kin derboerderij, waar hij af en toe weieens belangstellende bezoekers ontvangt. Kamerman woonde tot twee jaar geleden in Ooltgens- plaat. Toen was het natuur lijk allemaal goed te doen om met zijn handel naar de Zie- rikzeese weekmarkt te ko men. Hij raakte gehecht aan de markt hier en besloot 'ge woon' te blijven komen, ook toen hij naar Hantemhuizen bij Dokkum in Friesland was verhuisd. In de praktijk viel dat behoorlijk tegen, 's Nachts om half vier ver trekken en 's avonds rond tien uur weer thuiskomen trok al een aardige wissel op hem, maar het zwaarste wa ren de tochten in de winter. Hij heeft wat barre tochten met mist en gladheid meege maakt. Uiteindelijk heeft hij de afgelopen winter toch maar drie keer verstek laten gaan. Het vooruitzicht echter weer zo'n winter tegemoet te gaan, deed hem besluiten de Zierikzeese weekmarkt vaarwel te zeggen. Aan het hart Dat gaat hem beslist een beetje aan het hart. Als één van de laatste klompenhan delaren in Zeeland had hij hier ook een goede nering, vooral in de zomer, want toe risten blijken de grootste af nemers. De weekmarkt in Zierikzee kent alleen vaste standplaatsen op jaarbasis. Als het mogelijk was ge weest vanaf april tot en met de zomer een standplaats te huren, zou hij dat beslist heb ben gedaan. Nu gaat hij het toch maar dichter bij huis zoeken. Vervolg op pagina 2. BRESKENS - Een handvol Franse staandwantvissers heeft deze week met vuurpij len en ronddrijvende trossen de BR 14 en de BR 57 voor de Noordfranse kust uit het vangstgebied bezuiden de Ferrybank 'verjaagd'. Het ministerie van LNV is van het voorval op de hoogte ge bracht. Reder J. Fenijn (BR 14) uit Breskens vindt het bijzonder onfatsoenlijk dat de vuurpij len op de bokkers werden ge richt. „De vuurpijlen scho ten ze zo aan dek van de kotters. Dat slaat nergens op! Die Fransen knoeien bij 't leven. Het zijn niet anders dan agressieve wildvissers die de netten geheel niet of alleen met onverlichte boei en met zwarte vlaggen mar keren. Mijn idee is dat ze nu proberen hun eerder opgelo pen schades te verhalen. Er was ook een helicopter bij waaruit opnames werden ge maakt", zegt de geïrriteerde Fenijn. Pogingen van de schippers van de BR 14 en de BR 57 om via de marifoon contacten te leggen liepen op niets uit. Fe nijn houdt het op een 'vuil spelletje'. Het feit dat er een aantal jerrycans dreven, zon der dat er netten aan vastza ten zegt volgens hem genoeg. Markkramenexploitant L. Kaashoek (l) biedt klompenverkoper H. Kamermans als af scheidsgeschenk twee dwerggeitjes aan. Naast Kamerman op de foto twee overige leden van de marictfeestcommissie C. Vlegels en K. Kaashoek. (Foto: Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Een 33-jarige Zierikzeeënaar werd van morgen geconfronteerd met diefstal van zijn auto. Hij vond de auto echter direct na zijn aangifte opengebroken terug. De man had zijn auto, een VW Golf, donderdagavond op de Nieuwe Haven in zijn woonplaats geparkeerd. Toen hij vanmorgen rond 6.15 uur naar zijn werk wilde vertrekken, bleek de Golf verdwenen te zijn. Later trof hij tot zijn verbazing zijn au to in de Molenstraat in Zie rikzee aan. De auto bleek te zijn opengebroken en de be drading van het voertuig was doorverbonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1