Onvoldoende inspraak en voorlichting Vluchtelingenwerk presenteert kunstkaarten aan burgemeester Club voor gestarte ondernemers Laatste expositie van Ongekende Schittering Rijn Trijn starten met matineevoorstellingen Ploegwedstrijden voor trekpaarden in Waarde Ook Hoeksche Waard tegen komst vliegveld Sociaal beleid Schouwen-Duiveland in algemeen goed, maar: 'Exit' opent Filmfestival Kritiek op lange wachttijden asielzoekers Bob Verschueren besluit reeks STREEKNIEUWS Met twee-, drie- en vierspannen Na Goeree-Overflakkee MUZIEKAGENDA K DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 NR 26254 ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland voert een goed sociaal beleid, maar dat beleid is op een aantal punten wel voor verbetering vatbaar. Het inspraakbeleid, zo oordeelt vakvereniging CNV na onderzoek, is onvoldoende en ook de voorlich ting richting burger over de mogelijkheden van ge meentelijke voorzieningen kan beter. Gisteren, woensdag, werden de onderzoeksresultaten over handigd aan vertegenwoordigers van de gemeente. In dé regio Rondom de Oos- terschelde (ROOS) scoort geen enkele gemeente een voldoende waar het om in spraak gaat. Over heel Zee land bezien is het resultaat iets beter. Dertien procent van de gemeenten heeft de inspraak volgens de CNV goed geregeld, maar de rest doet het op dat gebied net zo slecht als de gemeente Schouwen-Duiveland. Ongeveer hetzelfde beeld te kent zich af als het gaat over het voorlichtingsbeleid van de gemeente over de gemeen telijke sociale voorzienin gen. Ook hier laat de hele re gio ROOS - de gemeente Schouwen-Duiveland incluis - een forse steek vallen. Geen enkele gemeente in die regio krijgt de beoordeling goed en slechts zeventien procent scoort een voldoende. De provincie Zeeland doet het nog slechter met slechts der tien procent voldoende. Lan delijk ligt het iets anders: vier procent goed, achttien procent voldoende en 77 pro cent onvoldoende. Voor wat betreft het kwijt- scheldingsbeleid krijgt Schouwen-Duiveland een on voldoende. Burgers met een minimuminkomen zouden volgens het CNV eerder dan nu het geval is in aanmer king moeten komen voor kwijtschelding van gemeen telijke lasten. Op dit vlak scoort de regio ROOS met ze ventien procent 'goed' beter dan de provincie Zeeland als geheel die niet verder komt dan zes procent. Het verschil met de landelijke cijfers is opvallend: 31 procent van de gemeenten heeft een goed kwijtscheldingbeleid. Bijna twee keer zo goed als de regio ROOS en ruim vijf keer be ter dan Zeeland. Bereikbaar Goed scoort Schouwen-Dui veland op het gebied van be reikbaarheid van voorzie ningen en hetzelfde geldt voor de toegankelijkheid van gemeentelijke instellin gen voor gehandicapten. De scores van zowel de regio ROOS als Zeeland als geheel blijven achter bij de landelij ke cijfers. Totaal 56 procent van de Zeeuwse gemeenten krijgt op dit gebied het pre dikaat goed en landelijk ge zien gaat het om 67 procent. Tevreden is het CNV over de manier waarop de gemeente J. Kik (rechts), kaderlid van de afdeling Schouwen-Duiveland van het CNV overhandigt het rapport aan J.yan den Broeke (links), W. van Ballegooijen kijkt toe. (Foto: Marijke Folkertsma) Schouwen-Duiveland om gaat met mensen in achters tandsposities. De inspannin gen die de gemeente zich getroost om die mensen te stimuleren krijgt het predi kaat 'redelijk'. Landelijk scoort 33 procent goed en 31 procent voldoende. Zeeland doet het met 31 procent goed en vijftig procent voldoende beter. Voor wat betreft belastin gen, heffingen en tarieven springt Schouwen-Duive land er vergeleken met zowel de rest van Zeeland als de rest van Nederland goed uit. De OZB zit onder het lande lijk en regionaal gemiddelde en hetzelfde geldt voor hon denbelasting, paspoort, rij bewijs en uittreksel uit de bevolkingsadministratie. Thema-avonden over adoptie MIDDELBURG - Fiom Zeeland houdt in samen werking met de Wanz (Werkgroep adoptie na zorg Zeeland) drie the ma-avonden onder de ti tel 'Verbonden door adoptie.' De eerste avond op vrij dag 10 oktober gaat over afstandmoeders, op de tweede avond op 28 no vember staan adoptie kinderen centraal en op de laatste avond op 30 ja nuari draait het vooral om adoptieouders. De eerste avond vindt plaats in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg. De film 'In alle stilte' van Karin Junger wordt dan vertoond. Daarin blikt een Nederlandse af standsmoeder terug op de afgelope dertig jaar van haar leven. Na de pauze vindt een fo rumdiscussie plaats. In het forum zitten enkele afstandsmoeders, een maatschappelijk werker van Fiom-Zeeland en een maatschappelijk werker van de Raad voor de Kin derbescherming. MIDDELBURG - 'Exit', de nieuwste film van de Zeeuw se cineasten Paul en Menno de Nooijer opent donderdag 2 oktober het negende Film festival Zeeland in Alham- bra in Vlissingen. Op het Nederlands Filmfes tival in Utrecht beleefde de ze film al zijn wereldpremiè re. De vertoning is voor Zeeland en het filmfestival een bijzondere gebeurtenis. De organisatie van het film festival Zeeland hoopt de sa menwerking met het duo De Nooijer te versterken, alsme de met Meerkat Productions, het productiebedrijf waar achter Frangoise de Nooijer schuil gaat. In 'Exit' spelen onder meer: Ricky Koole, Peter van den Eede, Paul en Menno de Nooijer, Christopher Cooke, Marjan Luif en Barry Hay. Voorts is er muziek in te ho ren van onder meer de Gol den Earing, the Nits en Tsjah Dzil. CD Scale Models GOES - De Goese band Scale Models presenteert vrijdag 3 oktober in café De Poinpc haar debuut cd-single 'Strike One.' De band werd dit jaar uitge roepen tot de Zeeuwse Belof te 1997 en nam vorige week deel aan de finale van de Grote Prijs van Nederland. Het kwartet maakt volgens de biografie 'op het Verenigd Koninkrijk georiënteerde pop.' De cd bevat vier num mers. Het optreden in De Pompe begint om 22.30 uur. ZIERIKZEE - In het stadhuis van Zierikzee over handigde W. Hack, voorzitter van Vluchtelingen- Werk Burgh-Haamstede, vanmorgen het eerste setje wenskaarten van de hand van gevluchte kunste naars aan burgemeester J. Asselbergs. De burgerva der spuide zijn kritiek op het 'schandalig lange ter mijn' waar asielzoekers mee worden geconfronteerd in afwachting van hun status. Hij deed dit naar aanleiding van de aanwezigheid van Si- ma Porfekr. Zij is ëén van de kunstenaars die heeft meege werkt aan de totstandko ming van de serie wenskaarten, die op initiatief van Vluchte lingenwerk Burgh-Haamste de is uitgebracht. Porfekr, afkomstig uit Iran, verblijft al bijna dertig maanden in het asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede. „Één van mijn grootste pro blemen met de asielzoekers- problematiek is dat de proce dures te lang duren. Dat geeft misschien aan hoé af standelijk de overheid er te genover staat," aldus Assel bergs. De kaartenserie bevat naast een werk van Porfekr ook nog zes kunstwerken van de Armeniër Samuel Grigorian en twee kunstwerken van de ,,Een kwetsbare gestalte", typeert W. Hack het werk van de Iraanse kunstenares Sima Porfekr. Het is één van de afbeel dingen die op de wenskaarten prijkt. Irakees II Khateb. Deze laat ste twee kunstenaars wonen en werken - na in eerste in stantie ook in het AZC Burgh-Haamstede te hebben gewoond - inmiddels in Am sterdam. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het Nood fonds van Vluchtelingen- Werk. „Daarmee wordt steun gegeven aan de indivi duele asielzoeker. De over heid zorgt voor zaken als huisvesting en voeding, maar er zijn ook zaken waar de overheid niet in kan of wil voorzien. Zoals kosten voor studie of voor emigratie. Ik noem dat altijd maar hulp- op-maat," licht Hack toe. Het idee om de steun aan vluchtelingen door vluchte lingen 'te laten geven, lever de een mooie serie kaarten op. Hoop en wanhoop, vreug de en verlangen, onzekerheid en verlatenheid zijn thema's die in de werken terug te vin den zijn. De complete serie draagt de titel Bridges. „Één van de werken is getiteld Across the Bridge, symboli serend de stap over de brug van verleden naar heden," liet Hack de aanwezigen we ten. Gehoopt wordt dat niet alleen particulieren, maar ook bedrijven tot aanschaf van de kaarten overgaan. De wenskaarten zijn te zien in de hal van het gemeentehuis in Zierikzee en vanaf maan dag 13 oktober ook in de bi bliotheken van Burgh- Haamstede, Bruinisse en Zierikzee. De kaarten zijn per stuk of per serie te bestel len bij de Wereldwinkel in Zierikzee en Vluchtelingen- Werk Burgh-Haamstede. Asselbergs maakte van de gelegenheid gebruik een nieuwe naam te lanceren voor laatstgenoemde organi satie, omdat de hele regio bij de asielzoekersproblematiek betrokken is. „Ook wij zijn ons er terdege van bewust dat die naam niet meer past. In de praktijk werkt het ook heel anders. Het bestuur en de werkgroep is uit mensen samengesteld die van het he le eiland - en zelfs van daar buiten - afkomstig zijn. Ik ben het ermee eens dat onze naam moet worden herzien," reageerde de voorzitter van Vluchtelingenwerk. VLISSINGEN - In het Arse- naalthcatcr in Vlissingen vindt vanavond, donderdag, de eerste bijeenkomst plaats van een club voor gestarte ondernemers. Deze starters- sociëteit duurt van 19.30 tot circa 21.30 uur. De club is bedoeld voor on dernemers die maximaal vijf jaar geleden hun bedrijf zijn gestart.. Op de bijeenkomst kunnen ze op informele wijze in contact komen met colle ga-ondernemers en onder ling ervaringen uitwisselen. Waar nodig worden sprekers en experts uitgenodigd om informatie te geven. Ook ex cursies en bedrijfsbezoeken behoren tot de mógelijkheid. De starterssociëteit is een initiatief van de Kamer van Koophandel. Uit een enquête onder pas gestarte onderne mers blijkt dat er behoefte aan een dergelijke club be staat. Voor meer informatie kan contact worden opgeno men met H. Verhaagen, afde ling voorlichting: 0118 - 673508. BURGH-HAAMSTEDE - De Brusselse kunste naar Bob Verschueren besluit met zijn expositie in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede van 4 oktober tot en met 1 november de bijzondere ten toonstellingsreeks 'Een ongekende schittering.' Deze vierde expositie in de reeks wordt zaterdagmid dag 4 oktober om 15.00 uur officieel geopend Hoe het werk van Verschueren eruit zal zien, is nu nog niet aan te geven. De kunstenaar zelf is al naar Haamstede gekomen en trekt er dagelijks op uit om de omgeving te verken nen. Zijn zoektochten in bossen, duinen en langs de waterkant zullen uitmon den in een keuze van mate rialen, die hij geschikt vindt voor de expositie ruimte De Bewaerschole. De kunstwerken van Ver schueren ontstaan altijd vanuit zijn zoekende geest en hét respect voor de na tuur: ontstaan en vergaan, vormen, geuren en gelui den. Veranderingen In enkele weken ontstaat het plan en wordt het een malige kunstwerk gereali seerd. Dikwijls is zijn ma teriaal tijdens de expositie onderhevig aan verande ringen: blad verkleurt, za den vallen, geuren verande ren. Het werk wordt in z'n veranderingen gevolgd en naderhand blijven alleen de foto's over. Exposities Deze foto's worden ver werkt in een verslag voor de speciale tentoonstel lingsdoos. Daarin zit in middels ook de documenta tie van de voorgaande exposities in het kader van de serie 'Een ongekende schittering.' Voorgangers van Verschueren waren Aris, Anne Ausloos en Wil lem Buijs. Zij onthaalden de bezoekers op respectie velijk kunstwerken ver vaardigd van schelpen met gekleurde parafine; het erosie proces van ongebak ken klei en gefotografeerde luchtspiegelingen. De expositie met de inter pretatie van Bob Verschu eren van 'Een ongekende schittering' is vanaf 6 okto ber tot en met 1 november voor het, publiek geopend op dinsdag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Voortborduren op eerdere voorstellingen ZIERIKZEE - Theatergroep Rijn Trijn presen teert in het seizoen 1997/1998 op Schouwen-Duive land acht matineevoorstellingen voor jong en oud. Daarbij wordt voortgeborduurd op eerder gegeven matineevoorstellingen. Het grote verschil met eerde re theaterseizoenen is dat Rijn en Trijn in het nieuwe seizoen niet alle voorstellin gen zelf spelen, maar theatergroepen uit heel Ne derland uitnodigen om op Schouwen-Duivel^pd te ko men spelen. De eerste voor stelling staat gepland voor zondag 5 oktober in het MFC aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. Deze voorstelling draagt de naam Zirkus Zuur kool. Spanning, sensatie en humor zijn de ingrediënten die Chris Gurney-Champion - die alle rollen speelt - ge bruikt. Zirkus Zuurkool is een familievoorstelling en begint om 15.00 uur. Voor zondag 2 november staat Stip Beer door Paula van der Sman uit Utrecht op het programma in het MFC in Zierikzee. Terra Incognita uit Den Haag brengt zondag 7 december De keizer van slag, eveneens in het MFC. Het 'durpsuus in Bruinisse is zaterdag 3 januari 1998 de lo catie waar Sneeuwwitje en de zeven dwergen gespeeld wordt. Poppentheater Parabel uit Koudekerke speelt zondag 1 februari in het MFC in Zie rikzee het stuk De aap en de Goheba. Circus Rijn Trijn is zondag 8 maart te gast in sport- en recreatiecentrum Westerschouwen. Voor zon dag 5 april staat De Vogel man door Fred en Fred Star uit Rotterdam op het pro gramma. Dat duo treedt op in het MFC in Zierikzee. Rijn en Trijn brengen zondag 3 mei het stuk Wildekind in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. ZIERIKZEE Afgestudeerd Jappe Beekman uit Zierik zee is aan de Landbouwuni versiteit in Wageningen afge studeerd in de landbouw- en milieuwetenschappen. Zijn afstudeerrichting is milieu hygiëne, specialisatie aqua- tische ecologie. Geslaagd Oud-inwoonster van Zierik zee Nynke Botterweg slaag de aan de Vrije Universiteit in Amsterdam voor het doc toraal examen bewegingswe tenschappen, studierichting inspanningsfysiologie. RENESSE Oud papier Belangstellenden kunnen za terdag 27 september oud pa pier inleveren bij de contai ner aan de Dreef in Renesse. Twee mensen van muziek vereniging Luctor et Emergo zijn van 10.00 tot 11.00 uur aanwezig om het papier in ontvangst te nemen. BROUWERSHAVEN Modeshow 55+ In het woonzorgcentrum Poortershof wordt donder dag 2 oktober een modeshow voor 55-plussers verzorgd door bewoners en vrijwilli gers. Na de modeshow, die om 14.00 uur begint, is er gele genheid om kleding te bekij ken, te passen en te kopen. NIEUWERKERK Oud papier In gebouw Salem aan de Mo lenstraat in Nieuwerkei'k wordt zaterdag 27 september van 9.30 tot 11.00 uur oud pa pier ingezameld. De op brengst is bestemd voor de zending. OOSTERLAND VZOS De koren Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) uit Oos- terland en Soli Deo Gloria uit 's-Gravendeel verzorgen zaterdag 11 oktober een uit voering in dorpshuis Ooster hof. Het thema is: Tom Par ker. Sylvia Naaktgeboren zingt solo. Een combo bestaande uit Roel van de Berg, Colin Cle ment en Arno Schiettekatte treedt eveneens op. De uit voering begint om 20.00 uur. WAARDE - Op initiatief van de Stichting Het Wer kend Trekpaard worden zaterdag 27 september pro vincial e ploeg- en trekwedstrijden voor trekpaar den gehouden. Plaats van handeling is het Zuid-Bevelandse Waarde. Het is de derde keer dat de stichting, die het werkende trekpaard als cultureel erf goed wil bewaren, deze wed strijd zelf en zonder trekker ploegers organiseert. De ploegwedstrijd, gevolgd door een trekwedstrijd, wordt gehouden op een per ceel grond van de familie Mol aan de Weelweg bij Waarde. Naar verwachting zullen tien of meer spannen paarden uit alle delen van de provincie, en naar men hoopt ook van buiten de provincie, mee doen aan de wedstrijd. Er wordt met twee-, drie-, en vierspannen geploegd. In de beschikbare tijd moet elke deelnemer een stuk van zes are ploegen. De jurering vindt plaats op basis van zeven punten, waaronder de openingsvoor, de voren en de geploegde sne den. De wedstrijd wordt af gesloten met een eindparade waarbij alle spannen achter elkaar een stuk ploegen. Na de ploegwedstrijd wordt een trekwedstrijd gehouden. Hierbij trekken de paarden volgens een afvalsysteem een steeds zwaarder belaste landstede over een afstand van dertig meter. Hierbij wordt de afgelegde afstand gemeten. Zo nodig vindt een barrage plaats tussen de combinaties die in de eerste ronde de volle afstand over bruggen. De ploeg- en trekwedstrijden gaan om 12.00 uur van start. De prijsuitreiking staat ge pland voor 17.00 uur. SPIJKENISSE (ANP) - Spijkenisse heeft bezwaren tegen de mogelijke komst van een vliegveld in de ge meente Korendijk (Hoeksche Waard). Wethouder A. van der Dus- sen (D66) zei woensdagavond in de raadsvergadering dat zijn gemeente het verzet van de Hoeksche-Waardsche ge meenten tegen de komst van een vliegveld zal steunen. VVD'er R. de Groot wees er op dat het vliegveld op tien kilometer afstand van Spij- kenisse voor grote geluids overlast kan gaan zorgen. Het vliegveld voor klein vliegverkeer, waarvoor het provinciebestuur van Zuid- Holland ook het eiland Goe ree-Overflakkee in beeld heeft, moet vliegveld Rotter dam-Airport gaan ontlasten. 'Arrogantie' Om de gemeente Korendijk óp te zadelen met een vlieg veld, noemde Van der Dus- sen „een staaltje grootstede lijke arrogantie hóe Rotterdam denkt te moeten omgaan met z'n buurgemeen ten". Tenzij anders vermeldbeginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 11 oktober: Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Concert VZOS Oosterland en Soli Deo Gloria ('s-Gravendeel) thema 'Tom Parker'. 25 oktober: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert, clavecimbel en orgel. Sietse van Wijgerden en Jacob de Wit. 31 oktober: Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Tadeu Duerte Lanna, piano. 31 oktober: Willibrorduskerk, Zierikzee. Korenavond m.m.v. Rooms-Katholieke koren uit Middelburg, Vlissingen. Heinkenszand, Oost-Souburg en Zierikzee. 19,20,21 en 22 november: Concertzaal, Zierikzee. Musical 'Circus Cornelia'. 22 november: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Presentatieconcert cd - koor Adonai. 29 november: Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Rosetti Ensemble (fluit, hobo. klarinet, hoorn, fagot) Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5