Doorbraak in Noord-Ierland Terugkeer korpschef Brinkman uitgesloten Wethouder vrijuit in affaire 't Kinderhof Nog een jaar respijt milieu-eisen Schiphol NPB wil ontslag van Sorgdrager Veel stroom vermorst in moderne apparaten Eén van de laatste mosselbanken bedreigd Conclusie rapport De Vries Verwaarlozing in Den Bosch Regels niet te handhaven Katholieken en protestanten beginnen aan inhoudelijke onderhandelingen Na fiasco in de zaak Lancee Genoeg voor drie grootste steden Akkoord over gratis heroïne Spice Girls naar Frankrijk 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Het is uitgesloten dat korps chef Brinkman, die door minister Dijkstal werd ontslagen, terug kan keren als korpschef in Rotter dam. Dat blijkt uit het rapport dat onderzoekèr K. de Vries van daag, donderdag, aan Dijk stal heeft uitgebracht. Dijk stal moest het ontslag opnieuw onderzoeken na een uitspraak van de bestuurs rechter dat de procedure on zorgvuldig was geweest. In het rapport van De Vries staat dat ,,de verhoudingen dermate fundamenteel zijn verstoord dat een terugkeer van Brinkman in zijn functie niet als reële mogelijkheid kan worden beschouwd". Dat kan volgens De Vries ook al niet omdat een goede communicatie met korpsbe heerder Peper niet mogelijk is en dat is van belang van wege de openbare orde en veiligheid. De Vries heeft al leen met Brinkman en Peper afzonderlijk gesproken. Volgens de Vries is een be langrijke oorzaak van de problemen de stijl van lei dinggeven van ex-legergene raal Brinkman. Die is bij de politie wezenlijk anders dan bij de krijgsmacht, aldus de Vries. Het is volgens De Vries niet onmogelijk om die kloof te overbruggen, maar Brinkman veranderde niet. Volgens De Vries heeft „Brinkman veel gesproken, maar niet geluisterd en niet overlegd". Ook noemde hij districstchefs wel eens pelo tonscommandanten en dat kwam slecht over. Te snel De Vries zei verder dat er wel degelijk wat moest verande ren bij de Rotterdamse poli tie, maar dat Brinkman dat te snel probeerde te doen, en te veel alleen opereerde „zonder zich te vergewissen van steun van bondgenoten die je toch nodig hebt". DEN BOSCH (ANP) - De affaire rond het in op spraak geraakte kinderdagverblijf 't Kinderhof in Den Bosch krijgt - naar het zich laat aanzien - geen politieke gevolgen. De manier waarop wethou ders drs. R. Rottier de zaak heeft aangepakt, kan reke nen op een brede steun in de gemeenteraad, verwacht een woordvoerder van de ge meente. De WD-fractie wil een interpellatie houden naar aanleiding van het ver nietigende rapport van de GGD. De verschillende fracties in de Bossche raad hebben al la ten weten dat ze, net als wet houder Rottier, strenger toe zicht eisen op de naleving ■van de kwaliteitseisen in de plaatselijke kinderdagver blijven. De raad is het in gro te lijnen ook eens met de dwingend voorgeschreven manier waarop 't Kinderhof orde op zaken moet stellen. Uit het rapport blijkt dat in het particuliere kinderdag verblijf teveel kinderen zijn aangenomen terwijl er een structureel tekort was aan personeel. Baby's zijn in hun wiegje gevoed op een manier die de GGD bestempelt als medisch verwerpelijk. In het verblijf was volgens Rottier sprake van affectieve ver waarlozing. Ook liet de hy giëne te wensen over. Ex-leidster De politie beschikt over één verklaring van een ex-leid ster dat de voormalige direc trice en eigenaresse van 't Kinderhof met een kind een seksueel getinte handeling zou hebben verricht. Bewij zen daarvoor zijn er niet. Een aantal ouders trekt overi gens de conclusies van het rapport in twijfel. DEN HAAG (ANP) - Schiphol hoeft dit jaar het aan tal vluchten niet terug te brengen. Volgens een brief van de Commissie Geluidhinder is een overschrij ding van de wettelijke regels niet te voorkomen. Onder grote druk en met te genzin schrijft de commissie af te zien van het strikt hand haven van de normen. „Overschrijding is alleen dan acceptabel wanneer deze zo begeleid worden dat voor omwonenden verbeteringen zichtbaar worden. De commissie heeft dat mi nister Jorritsma (Verkeer) geschreven. In de commissie zijn de rond de nationale luchthaven gelegen gemeen ten, de milieubeweging en luchtvaartmaatschappijen en de provincie Noord-Hol land vertegenwoordigd. De commissie is daarmee Jor- ritsma's voornaamste advi- Tegen De Vereniging Milieudefen sie is er tegen Schiphol meer ruimte te geven. Milieude fensie maakt geen deel uit van de Commissie Geluid hinder en staat een naleving van de regels voor. De com missie gaat niet akkoord met het plan van Schiphol om tij dens de piekuren twee banen te sluiten. Dat zou leiden tot vertragingen, waardoor het gevaar ontstaat dat vluchten en geluidhinder verschuiven naar de avond. Dit zou de in ternationale positie van de luchthaven verzwakken. Wel oppert ze de regels voor het vliegverkeer in de avond en nacht te verscherpen. Vanaf negen uur zouden de Aalsmeerbaan en de Buiten- veldertbaan moeten worden gesloten. Zones De commissie schrijft van mening te blijven dat de handhaving van de zones en de vliegprocedures de hoog ste prioriteit heeft. Vanuit deze visie geldt onverkort dat maatregelen nodig zijn om overschrijdingen te voor komen. •Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 sept. vrl 2.15 117 05.55 -106 18.35 -122 ROOMPOT BUITEN 26 sept. 11.30 110 05.20 -097 17.50 -114 BRUINISSE 26 sept. 12.30 128 05.45 -111 18.40 -126 WEMELDINGE 26 sept. 12.30 130 06.00 -117 18.45 -133 Springtij: 3 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BELFAST (AFP/RTR) - De kans dat er rond mei een overeenkomst over een politieke regeling voor Noord-Jerland op tafel ligt, is aanzienlijk toegeno men, nu katholieken en protestanten een overeen komst hebben bereikt over inhoudelijke onderhan delingen. De Britse premier Tony Blair liet donderdag in een verklaring weten alles op al les te zetten om zo'n akkoord te bereiken, al beseft hij hoe veel obstakels nog uit de weg moeten worden geruimd. Slecht twee kleine radicale protestantse partijen doen niet mee aan de inhoudelijke onderhandelingen, die maandag beginnen. Zij moeten uitmonden in een overeenkomst die zowel de protestantse meerderheid als de rooms-katholieke min derheid tevreden stelt. De protestanten willen dat Noord-Ierland een Britse provincie blijft. De rooms- katholieken willen aanslui ting van het gebied bij Ier land. In zijn plan voor onderhan delingen over Noord-Ier land, dat hij in juni presen teerde, stelde Blair dat de besprekingen in mei moeten zijn afgerond. Het was de eerste keer dat een Britse re gering zo'n streefdatuih noemde. Het resultaat vah de onderhandelingen wordt ter goedkeuring in een refe rendum voorgelegd aan de Noord-Ierse bevolking. Protestantse onderhande laars hadden moeite met de deelname van Sinn Fein aan de gesprekken. Sinn Fein is de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA). Zij eisten dat de IRA zich zou ontwapenen voordat Sinn Fein aan het overleg zou kunnen deelne men. Maar de protestanten konden zich vinden in een compromis dat de steun van de Britse en de Ierse regering heeft. Dat houdt in dat de inhoude lijke onderhandelingen be ginnen en dat er een onafhan kelijke internationale commissie komt die toezicht houdt op de ontwapening van alle strijdenden partijen in Noord-Ierland. De Cana dese generaal John de Chas- telain zal deze commissie lei den. Hij zit ook de inhoudelijke onderhandelin gen vo^r, samen met de Ame rikaanse oud-senator George Mitchell en de Finse oud-pre mier Harri Holkeri. De regeringen in Londen en Dublin zijn tot de conclusie gekomen dat Sinn Fein niet op een aantoonbare manier de afspraken heeft geschon den over het afzweren van geweld en de ontwapening, aldus een gemeenschappelij ke verklaring. Volgens waar nemers waren beide regerin gen dan ook weinig geneigd een partij van de onderhan delingen uit te sluiten die van belang is voor een defini tieve vredesregeling voor Noord-Ierland. 'Historische dag' „Dit is een historische dag", verklaarde Sinn Fein-leider Gerry Adams. „Alle partijen hebben ervoor gestemd te be ginnen met inhoudelijke on derhandelingen. Het is nu onze gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van de vrede een realiteit te ma ken." Mijden De leider van de belangrijk ste unionistische partij UUP, David Trimble, toonde zich verheugd dat het ak koord „bevat wat wij wens ten op de terreinen ontwape ning en instemming". Maar hij zei dat de UUP „directe gesprekken" met Sinn Fein zal blijven mijden. Het is de eerste keer sinds in 1969 de „troebelen" in Noord-Ier land begonnen dat de unio nisten onderhandelen met nationalistische katholieken die uit zijn op vereniging van Noord-Ierland met de Ierse republiek. De provincies krijgen een grotere stem in het streekvervoer. De Tweede Kamer heeft woensdag ingestemd met een wijziging van de Wet personenvervoer, die de provincies de bevoegdheid geeft dienstregelingen vast te stellen. De wetswijziging is een stap in de richting van meer concurrentie in het openbaar vervoer. Met deze decentralisatie en een andere bekostiging van dit vervoer is de weg vrijgemaakt voor meer markt werking in het streekvervoer. Het wets voorstel gaat niet over het.treinverkeer. (Foto: Marijke Folkertsma) AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Politiebond NPB vindt dat minister Sorgdrager van Justitie het veld moet ruimen na de blunders rond de van incest verdachte Schiermonnikoogse ex-politiechef Lan- NPB-voorzitter Van Duijn zegt dat in het jongste num mer van het magazine van zijn organisatie. „Het wachten is op het rinke len van de telefoon in huize Lancee, waarbij Winnie zelf aan de lijn is om te melden dat een ongekende schaamte zich van haar heeft meester gemaakt. Zo erg zelfs dat zij daaraan politieke conclusies verbindt", stelt Van Duijn. Sorgdrager heeft eerst in maart dit jaar de Tweede Ka mer laten weten dat door po litie en justitie in de zaak- Lancee ondanks tekortko mingen „niet onverant woord" was gewerkt. Afge lopen augustus evenwel kwam de minister daar enigszins van terug. Zij er kende bij nader inzien dat politie en justitie fouten heb ben gemaakt in het onder zoek naar incest door Lancee en dat zij niet altijd deskun dig en professioneel zijn op getreden. Van Duijn stelt onomwon den dat een minister van enig kaliber er niet aan ontkomt om zelf ook stukken te lezen, „Als je dan niet doet kan het je later opbreken. De zaak- Lancee is er zo één." ,Dat Sorgdrager de brief aan de Kamer kennelijk heeft gete kend zonder de bijbehorende stukken te lezen noemt Van Duijn „oliedom". Arrestatieteam Lancee werd in april 1996 door een naar Schiermonnik oog overgevolgen arrestatie team als een vuurwapenge vaarlijke verdachte van zijn bed gelicht. Dat nadat zijn 17-jarige dochter Bianca hem had beschuldigd van seksu eel misbruik. Die beschuldi ging trok zij later in. Het Openbaar Ministerie sepo neerde de zaak in augustus vorig jaar. DEN HAAG (ANP) - Het stroomverbruik is de af gelopen jaren sterk toegenomen door apparaten die ook elektriciteit verbruiken als ze standby of uit staan. De omvang van dit zogeheten sluipver- bruik staat inmiddels gelijk aan de totale jaar lijkse elektriciteitsbehoefte van alle 1,8 miljoen inwoners van de drie grootste steden van het land. Dat blijkt uit een onder zoek van de Consumenten bond. Door het nutteloze verbruik tegen te gaan zou volgens de bond een mid delgrote centrale gesloten kunnen worden. De Consu mentenbond verwacht de komende jaren nog een toe name van het sluipver- bruik met 25 procent, tenzij er maatregelen genomen worden. Als grootste boos doener ziet de bond de digi tale decoder die in satellie tontvangers wordt inge bouwd. Een gemiddeld huishouden laat jaarlijks voor meer dan 100 gulden elektriciteit weglekken, zo heeft de Con sumentenbond berekend. Dat betekent voor alle huis houdens een bedrag van 600 miljoen gulden aan niet ef-' fectief gebruikte stroom. Sluipverbruik is niet hele maal te voorkomen. De meeste videorecorders heb ben in ruststand een klein verbruik orti de instelling van zenders en tijd te bewa ren. Wat betreft oplaadbare ap paraten adviseert de Con sumentenbond deze alleen bij gebruik op te laden. Als de stekker permanent in het stopcontact zit, is er ook steeds een klein stroomver bruik. Te denken valt daar bij aan oplaadbare tanden borstels, kruimeldief en boormachines. HARLINGEN (ANP) - Eén van de laatste mossel- banken in de Waddenzee wordt bedreigd door zee hengelaars die daar zagers steken, aas waarmee zij in de zee vissen. Dat stelt de Waddenvereniging, die vindt dat de gemeente Texel strenger moet optre den. De mosselbank ligt onder de kust van Texel, ten oosten van het Prins Hendrik Ge maal. Volgens de Wadden vereniging is er nog slechts honderd hectare mosselbank over in de Waddenzee. Dat was in 1978 nog 4000 hectare. Mosselbanken zijn van zeer grote betekenis voor de Wad denzee, aldus de Waddenver eniging. Zij vervullen een be langrijke rol in de slibhuishouding en vormen een belangrijke voedselbron voor onder andere steltlo pers en eidereenden. De gemeente Texel heeft en kele maanden geleden bij het gemaal een bord geplaatst met het verbod zagers te ste ken. Dat verbod wordt vol gens de Waddenvereniging echter regelmatig overtre den. Als dit doorgaat, zal de mosselbank „binnen enkele maanden zijn opgeruimd", schrijft de Waddenvereni ging woensdag in een brief aan de gemeente. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is woensdag avond akkoord gegaan met een experiment om langdu rig verslaafden gratis hero ïne te geven. De VVD, die de meeste kri tiek had op het plan, en mi nister Borst (Volksgezond heid) vonden elkaar in een compromis waar ook D66 en PvdA zich achter kunnen scharen. Volgend voorjaar gaat een kleinschalig project van start met ongeveer vijftig verslaafden. Op basis van de evaluatie van dit project zal de Kamer besluiten of het grote experiment, waaraan 750 verslaafden deelnemen, kan beginnen. De logistieke voorbereidin gen van dit project gaan al wel van start, zodat direct kan worden begonnen als de Kamer het groene licht geeft. AFGEMAAKT LEEUWARDEN (ANP) - Een 77-jarige man uit Jubbega is donderdag door de politie rechter in Leeuwarden ver oordeeld tot 2000 gulden boe te omdat hij dassen heeft gedood mét giftige appels. Suske en Wiske "de mompelende mummie1 door Willy Vandersteen (aatu zittennDesntnerimranmjnrritnd - Hal bren ft u mar Mumenbain en Djinf, Mn lam? IÉ ten'/tsmatter. ien spijhie zaak,waar daar hebben uii niets mee Ie maken. 7c, uiltu dan deze mtocapstUe eens hp kukrn Deze beelden zijn ftmaakl in bel boleI waar beide he ren eer bieren. De r/deocame- ra stond nop aan leen wade hotelkamer betraden bh dat peen bewijs is, dan weet Jk hel niet meer l Verwachting t/m maandag 29 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht oost 2 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 20-graden Windkracht var. 2 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 2 ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 07.33, onder 19.28 Maan op 02.03, onder 17.16 Nieuwe maan: 1 oktober (18.53) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het fraaie weer houdt aan. Tot en met het weekeinde waait het nauwelijks, schijnt de zon volop en ligt de temperatuur 's middags dicht bij de 20 graden. In de nacht en och tend heeft het verkeer soms last van mist. Het rustige nazomerweer hangt samen met een sterk hoge- drukgebied. Al dagenlang ligt het op de Noordzee en voorlopig verandert het niet van plaats. Het hoog houdt bij ons een zwakke oostelijke stro ming in stand, waarmee vrij droge en warme lucht naar Nederland stroomt. Hierdoor valt het kwik de komende dagen wat hoger uit dan vandaag; in het zuiden zijn zelfs waarden van 23 graden mogelijk. Tij dens de heldere en windstille nach ten komen flinke temperatuurver schillen voor en op de koudere plaatsen ontstaat daarbij gemakke lijk mist. Na het weekeinde verandert er weinig. Het zwaartepunt van het hogedrukgebied komt dan boven Midden-Europa terecht, waardoor de wind bij ons naar het zuidwesten draait. Mogelijk levert dat wat meer bewolking op, maar de kans op re gen blijft klein. Ook handhaaft de middagtemperatuur zich op zo'n 20 graden. LONDEN (AFP) - De Spi- ce Girls vestigen zich in Zuid-Frankrijk om aan de Britse fiscus te ont snappen. De Britse popgroep heeft sinds de eerste single een jaar geleden uitkwam meer dan 160 miljoen gulden verdiend. Het eerste album ging met 14,5 miljoen exemplaren over de toonbank en overtrof de Beatles door vanaf het begin nurnmer één op de Amerikaanse top vijftig te staan. De Britse krant Daily Star meldde donderdag dat de vijf zangeressen zich heb ben gevestigd in een kas teel bij Nice om te voor komen dat zij een kleine honderd miljoen gulden aan de belasting moeten afdragen. Hun naaste bu ren zijn Elton John, Tina Turner, Bill Wyman en Michael Douglas. ZIERIKZEESCHE (8=5 NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemold te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2%B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2