Joop Braakhekke kookt mosselen in Zierikzee 326g Messentrekker in Goes aangehouden Krabben La Hague radioactief besmet Interweb Netstrijd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H r KOPEN BU HOUTLAND, KORTING BU FIXET Zware schade bij aanrijding Nieuw beleid Grevelingen OOIT ZO'N MAFFE MOSSEL GEZIEN? L dé krant van schouwen - duiveland! 4 J A IKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26254 WAARIN OPGENOMEN DE ZIE RI KZ E E S C H E COURANT 1797-1889 mm «ma omt»1 ÏMMHIK HI!»»' TOWJWll* «ddbtoum IglttUlOQI «UW90* Mfl»- HSOCWM 'Borrendamme is geen eigendom van de gemeente' Lang wachten op de lift ZIERIKZEE - Het is lang wachten op de lift voor de bewoners van de bovenste aanleunwoningen bij zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. ,,Het geld lag er voor klaar, maar de gemeente Zierikzee heeft die kans gewoon voorbij laten gaan," aldus J. van Wezel en D. Goudzwaard van de Adviesgroep Woon- belangen Senioren (AWS). De AWS op Schouwen-Dui veland is daar boos over. De rijkssubsidieregeling van Heerma voorzag in een bij- drage van circa 40.000 gulden per aanleg van een lift om tweede woonlagen te ontslui ten. ,,Die regeling was er al vanaf 1993 en zou eind 1995 aflopen, maar is toen nog met een jaar verlengd," lich ten beide mannen toe. Hun boosheid is vooral ge richt op de voormalige ge meente Zierikzee en dan met name op D. van der Wekken, toenmalig en ook nu bij de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland, wethouder van sociale zaken. „Een misser om die subsidie zomaar te la ten schieten," vinden ze. Ze worden in hun mening ge voed door een gesprek dat beiden onlangs voerden met R. Spanjer, medewerker Budgetbeheer woninggebon den subsidies, een gemeen schappelijke regeling van de gemeenten rondom de Oos- terschelde. Gewaarschuwd „Ik heb de gemeente Zierik zee destijds nog gewaar schuwd," zegt Spanjer er zelf over. „Dat Heerma-geld was tot eind 1996 van kracht. Ik heb erop gewezen dat er haast bij was de concrete aanvraag in te dienen, maar daar is niet op gereageerd," aldus Spanjer. Het geld - on geveer 38.000 gulden - is toen verdeeld over andere liftpro- jecten in Goes, Reimerswaal en Tholen. „Stemmingmakerij," luidt de reactie van wethouder Van der Wekken. „Wanneer gaan ze nou eindelijk eens begrijpen dat Borrendamme geen eigendom van de ge meente is, maar van de Stich ting Woonzorg Nederland. Als die niet met concrete bouwplannen komt, kan de gemeente ook geen officiële aanvraag indienen. Dat heb ik Richard Spanjer destijds ook laten weten en die ad viesgroep blijft er maar over doormieren en lijkt niet te willen beseffen dat Borren damme geen eigendom van de gemeente is." Van der Wekken erkent eind vorig jaar door Spanjer at tent te zijn gemaakt op het aflopen van de termijn van het Heerma-geld. In overleg is toen, volgens hem noodge dwongen bepaald geen be roep te doen op deze specifie ke rijkssubsidie o.mdat concrete plannen van Woon zorg Nederland ten aanzien van Borrendamme uitble- Voor waarden „In de voorwaardenschep pende sfeer heeft de gemeen te er alles aan gedaan de ver bouwing bij Borrendamme mogelijk te maken," voert Van der Wekken aan. Be- stemmingsplanmatig was al les in orde en ten behoeve van de liftvoorziening had direct een aanvraag inge diend kunnen worden, als de plannen er geweest waren. De behoefte aan die lift bij de Zolang er geen lift is, moeten de bewoners van de bovenste aanleunwoningen bij Borrendamme via de betonnen trap naar be neden. (Foto: Marijke Folkertsma) aanleunwoningen van Bor rendamme blijft onyermin- derd groot. De AWS heeft ja ren geleden al op de noodzaak gewezen. De betreffende woningen zijn in twee lagen gebouwd in een tijd, dat mensen nog op jongere leeftijd en nog vrij vitaal voor dit soort woonvoorzieningen kozen. De bewoners zijn ouder ge worden. „Er wonen mensen van in de. tachtig nu, die langs, die betonnen trap met een raar ijzeren leuninkje naar beneden moeten," ver zucht Van Wezel. Aanvankelijk lag er ook een plan tot de bouw van 34 extra aanleunwoningen. Een pro ject waarbinnen de liftvoor ziening kon worden meege nomen. Haiverwege 1996 liet de provincie echter weten niet te zullen meebetalen aan dit project. Ook voor 1997 zijn er in het Provinciaal Plan Ouderzorg geen midde len van de provincie voor Borrendamme opgenomen. Dat wil, volgens Van der Wekken, echter niet zeggen dat de plannen niet uitge voerd kunnen worden. „Dat kan natuurlijk wel, maar dan volledig voor kosten van de eigenaar, zonder financië le bijdrage van de provin cie." De AWS heeft op 21 mei dit jaar door middel van een brief aan het gemeentebe stuur weer eens de noodzaak van de lift benadrukt. „Af handeling binnen het colle ge," luidde de reactie van de raad. „Er gaat namens het college binnenkort een brief uit aan de AWS, waarin dus nog eens wordt uitgelegd dat Woonzorg Nederland eerst met concrete bouwplannen moet komen," zegt Van der Wekken. „Wij hebben in de zen al vooruit gedacht en zijn bereid die liftvoorziening dan uit het overschot van de WVG-gelden mogelijk te ma ken." „Daar is het WVG-geld niet voor bedoeld," vindt Van Wezel, maar hij is bereid dat principe te laten varen, als die lift er nou uiteindelijk maar komt. Beschuldigd van poging tot moord GOES - Een 56-jarige inwoner van Borssele is ge arresteerd op verdenking van poging tot moord. De man bedreigde een Goesenaar met een mes. Een 51-jarige man uit Goes werd woensdagmorgen door de Borsselaar opge wacht op de hoek van de Troelstralaan met de Ring baan West, bij de televisie toren. Na een heftige woor denwisseling trok de man uit Borssele een mes. De Goesenaar zette het op een lopen, dwars over de op dat moment zeer drukke krui sing. De man uit Borssele zette de achtervolging in. Een getuige die voor het verkeerslicht stond te wachten slaagde erin om haar auto tussen de twee mannen te rijden. De poli tie, die binnen enkele minu ten ter plaatse was met twee auto's en een motor, wist de messentrekker in de Statenhof aan te houden. Ondanks de stekende be wegingen die in de richting van het slachtoffer werden gemaakt vielen er bij het incident geen gewonden. De Borsselaar is voor ver hoor ingesloten en wordt voorgeleid aan de officier van justitie. BRUINISSE De auto van een 32-jarige inwoner van Nieuw Vo^semeer werd woensdag geheel vernield bij een aanrijding. Er vielen geen gewonden. Het ongeluk gebeurde om streeks 13.30 uur op de krui sing van de Philipsdam met de Grevelingendam bij Brui- De man uit Nieuw Vosse- meer reed over de Philips dam en wilde de Grevelin gendam oprijden. Hij kreeg echter geen voorrang van een over de parallelweg van de Grevelingendam rijdende vrachtwagen, bestuurd door een 36-jarige inwoner van Berlicum. De personenauto werd bij de aanrijding die volgde geheel vernield en moest worden weggesleept. De vrachtwa gen liep lichte schade op. OUDDORP - Het Natuur- en Recreatieschap de Grevelin gen houdt dinsdag 15 oktober een bijeenkomst in het res taurant naast Bezoekerscen trum Grevelingen op de Punt in Ouddorp. Dit jaar is. gekozen voor een gewijzigde opzet van deze bijeenkomst voor gebruikers en belanghebbenden. Het na tuur- en recreatieschap zit momenteel in een fase waar bij de inrichting van zijn gebied vrijwel is voltooid. Vanwege diverse ontwikke lingen is het schap bezig met het opstellen van een be leidsplan voor de komende jaren waarbij het accent ligt op beheer in plaats van in richting. In het voorjaar van 1998 wordt met gebruikers en belanghebbenden van ge dachten gewisseld over het vast te stellen beleid voor de komende jaren. De bijeen komst begint om 20.00 uur. 'Zeeland is schitterend' ZIERIKZEE - Hij arriveerde een paar uur later dan gepland, maar uiteindelijk konden de opnamen toch beginnen. Op de hoogaars Arnemuiden 17, die aan gemeerd ligt aan de steigers van de Museumhaven in Zierikzee, kookte Joop Braakhekke dinsdagmid dag mosselen voor zijn televisieprogramma Kook- gek. Het resultaat is komende zondag te zien op Nederland 1. Getooid met een met plastic mosselen versierde kokmuts brengt Braakhekke in dat programma een Chinees mosselrecept aan de man. „Ik heb me laten vertellen dat overal waar eb en vloed is ook mosselen te vinden zijn,-" vertelt hij desge vraagd. Geïnspireerd door een maaltijd die hij zelf vori ge week nuttigde, koos hij het recept voor de uitzending van komend weekeinde. „Het is mosseltijd, dus ieder een doet er wat mee. Dat op zich is geen reden voor mij om dat ook te doen. Maar 1 weet je wat het is met mosse len. Je kunt er zo ontzettend veel dingen mee doen." Voor Hennie Franssen van de culinaire redactie van Kookgek betekende deze Oosterse specialiteit een zoektocht naar speciale Chi nese zwarte boontjes. „Die waren niet makkelijk te krij gen, maar uiteindelijk vond ik ze in Rotterdam. Ik zorg er altijd voor dat de recepten gereed zijn en dat op de dag van opname alle ingrediën ten in orde zijn en voor zover nodig al bereid," licht Frans sen toe. Samen met setdresser en sty liste Josje Bruins arriveerde Havenmeester en vrijwilliger van de Museumhaven Bram Versluis (links) hield de culinai re uitspattingen van Braakhekke nauwlettend in de gaten. (Foto: Marijke Folkertsma) zij om 11.00 uur bij de Muse umhaven om - met behulp van de vrijwilligers van de Museumhaven - de nodige voorbereidingen te treffen. Braakhekke maakte op dat moment een trip naar de hangcultuurmosselen bij Neeltje Jans. „Heel bijzon der vond ik dat," vertelt hij naderhand. „Die zijn er nog niet zoveel en ze zijn ook wat duurder. Maar het is erg leuk om te zien. Het heeft denk ik veel met de oorsprong van mosselen te maken, die groeien toch tegen meerpa len aan." Zijn reisje naar Neeltje Jans was niet zijn eerste kennis making met het Zeeuwse land. Met grote regelmaat brengt hij met zijn boot een bezoek aan de Zierikzeese haven. „Ik zeg altijd als we in Zierikzee liggen, dan leef ik met de getijden. Maar het is wel een eind weg. Ik doe er twee dagen over om hier te komen," constateert de culi naire Nederlandse beroemd heid. „Schitterend", vindt hij Zee land en van de „woeste Del tawerken" is hij uiterst ge charmeerd. „Als ik dat zie dan ben ik echt trots op Ne derland," aldus Braakhek ke. Tegen een uur of drie konden de opnamen eindelijk begin nen. Een team van negen man kroop op en rondom de Arnemuiden 17. De vrijwilli gers van de Museumhaven sprongen waar nodig bij. Ook havenmeester Bram Versluis leverde een bijdrage aan de uitzending. Hij ver telt onder meer iets over een zuünige manier van mossel bereiding met mosterd en azijn. Door te veel discuteren raakt de waarheid zoek. Publilius Syrus Zon en mist HET WEER Vannacht helder en plaatselijk mist. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Overdag flinke perioden met zon en middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Wind uit het oosten, zwak tot matig, kracht 3 of minder. 3 BOUWEN Unieke bouwprojecten mogen op Schouwen-Duiveland alléén in Zierikzee. 4 DIERENBESCHERMING Afdeling Noord- en midden-Zeeland dierenbescherming bestaat 75 jaar. 5 INSPRAAK Gemeente krijgt van CNV onvoldoende voor inspraak en voorlichting. 7 BILJARTEN Biljartdistrict Schouwen-Duiveland niet langer de kleinste van Nederland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onderzoek van Greenpeace AMSTERDAM (ANP) - Zeventien krabben die zijn gevangen in de buurt van de opwerkingsfabriek Cogéma in het Franse plaatsje La Hague, bevatten een ontoelaatbaar hoge dosis radioactiviteit. Dat blijkt uit onderzoek dat de milieuorganisatie Green peace heeft laten verrichten. De krabben zouden niet ge schikt zijn voor comsumptie. De analyses zijn uitgevoerd door het laboratorium ACRO, dat hoge waarden aan Cesium 137, Cobalt-60 en andere radio-actieve isoto pen aantrof. Greenpeace maakte de gege vens donderdag bekend in Amsterdam en Cherbourg. De organisatie wil een groot schalig onderzoek naar de besmetting van zeedieren in Bretagne en dé mogelijke ge volgen voor de gezondheid. Volgens een Frans onderzoek bestaat er een verband tus sen het verhoogde aantal ge vallen van kinderleukemie en het eten van schaaldieren en vlees in deze regio. In La Hague wordt radioac tief afval opgewerkt. Dat af val is onder meer afkomstig van de Zeeuwse kernenergie centrale Borsele. MIDDELBURG - Vier tweedejaars communicatie studenten van de Hogeschool Zeeland hebben een Internetwedstrijd uitgeschreven voor bezoekers van de Wetenschap- en Techniekweek die van 5 tot en met 8 oktober gehouden wordt. De wedstrijd heeft als titel Interweb Netstrijd meege kregen en is bedoeld voor middelbare scholieren. Zij krijgen de opdracht om een gecombineerde homepage te ontwerpen voor de Hoge school Zeeland en de Zeeuw se Bibliotheek. Die homepa ge moet aanzetten tot het op zoeken van informatie. De Internetpagina mag gewoon worden getekend op het deel nameformulier of aangele verd worden op diskette. De homepage van de wedstrijd is te vinden op "http://www hzeeland.nl/-cwiele". i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisll Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I j I l r [~~j i i i bank-/gironummer vermelden: I IJ II III lI II II II SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, gQ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ,i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1