'Wagen zonder paard was heel vreemd' 'Nacht van het biljart' Twee avonden slaapadviezen Rabobank verzorgt seminars over euro Smalspoortractoren goed in de markt r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Modeshow Haamstede in kleine winkel Programma Radio Schouwen-Duiveland SPORTSPONSOR r L dé krant van schouwen - duiveland! WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Garage Dijkman stopt met autoreparaties BURGH-HAAMSTEDE - In de twintiger jaren koos molenaarszoon Cees Dijkman voor het garagevak. Dat was het begin voor het bedrijf dat in Haamstede en omgeving een begrip werd: Garage Dijkman. Na 65 jaar stopt dit garagebedrijf met het repareren van auto's. Het feit dat medefirmant Piet Quaak binnenkort 65 jaar wordt en het na 51 jaar werken voor gezien houdt vormt de directe aanleiding voor het afstoten van de autoreparaties. „Maar onze an dere activiteiten gaan gewoon door", zo verzekert Maarten Dijkman. Samen kijken zij terug op de geschiedenis van het bedrijf, dat door Dijkman senior in 1932 werd opgericht. „Mijn vader, Cees Dijkman, was de zoon van de molenaar van De Graanhalm aan de Burghse- weg: Marien Dijkman," legt Maarten Dijkman uit. „Om dat hij een telg was uit een molenaarsgeslacht was de fa milie niet blij toen Cees het garagevak koos. Een wagen zonder paard ervoor werd in die tijd erg vreemd gevonden en niemand van de familie zag daar dus toekomst in. Maar Cees Dijkman zag niet van zijn plan af en werd chauffeur en knecht bij de toenmalige garage van L.M. Blom." Rijksdaalder Hier moest hij als leerjongen zelfs een rijksdaalder leer geld betalen. In het varkens hok naast de molen van zijn vader richtte hij voor zich zelf een werkplaats in. Daar was hij in de avonduren en in zijn vrije tijd actief met het repareren van fietsen en mo toren en later ook van auto's. Hij kocht een tweedehandse Amerikaanse Essex en daar na een Dodge en begon met taxi te rijden $n het verhuren van auto's. „In december 1931 kwam in de Zuidstraat In Haamstede een groot herenhuis en een arbeidershuisje te koop van de vier zusters Bolle. Mijn vader kocht deze panden en liet ze slopen. Op de grond bouwde hij het huis en de ga rage zoals het nu is", legt Maarten Dijkman uit. Bijna gelijktijdig met de opening van de zaak in 1932 trouwde Cees Dijkman met J.W. Hanse. „Mijn moeder was een geweldige vrouw die lange'tijd de boekhouding van het bedrijf verzorgde, taxi reed en zeer veel in het bedrijf meewerkte", aldus Maarten Dijkman. Voor het taxi-werk kwam het goed uit dat in de jaren dertig hotel Vliegveld in Nieuwe-Haam- stede een belangrijke stopplaats was van de KLM. De vliegmaatschappij onder hield destijds de lijn dienst Amsterdam-Rotter dam (Waalhaven)-Vlissin- gen-Knokke, die bij de rijke re mensen zeer populair was. „In die tijd werd in restau rant De Schouwse Boer veel plezier gemaakt en gefeest. Mijn vader zat hier met zijn taxi gauw tussen. Dit bete kende wel 's nachts rijden tussen het vliegveld en meestal Zierikzee, Maar een nacht rijden bracht vaak wel vijfentwintig gulden op. Een heel bedrag toen, want de meeste landarbeiders ver dienden zes tot acht gulden in de week." Vaten van zee In het garagebedrijf Dijk man werd vanaf de opening Texaco benzine en olie ver kocht. Producten die inder tijd met vaten via de zee wer den aangevoerd. In 1934 trad het bedrijf toe tot de BO- VAG, een organisatie die toen twee jaar bestond. „In het begin van de dertiger ja ren deed de elektriciteit haar intrede op Schouwen-Duive land en werd mijn vader ook plaatselijk installateur van de PZEM. In 1956 kreeg hij het hoofddealerschap van Ci- troën. Na een leven van hard werken stopte mijn vader op Piet Quaak (rechts) en Maarten Dijkman voor het bedrijf dat binnenkort voor hun een stukje geschiedenis wordt. (Foto: Marijke.Folkertsma) 55- jarige leeftijd om gezond heidsredenen met zijn activi teiten." Maarten Dijkman heeft het idee dat het overlijden van zijn vader op slechts 67-jari- ge leeftijd te maken kan heb ben gehad met loodvergifti- ging. „Vroeger kende een garage nog geen brug en zat er veel lood in de benzine. Op de vloer waren ter hoogte van de uitlaat altijd witte plekken te zien en om een wagen te repareren kroop de monteur er letterlijk onder. En eenmaal binnengekomen lood gaat er nooit meer uit." Uitbreidingen In 1962 nam Maarten Dijk man met zijn zwager Piet Quaak de zaak 'over. „Wij hebben de bestaande activi teiten verder uitgebreid met autorijles en de verkoop en reparatie van bromfietsen. In de loop der jaren hebben we onder meer de garage aan de achterzijde uitgebreid en aan de overkant een kleine showroom gerealiseerd. We zijn nog steeds erkend instal lateur (Deltanuts) en taxibe drijf en waren negentien jaar Toyotadealer." Maarten Dijkman herinnert zich dat hij en zijn zwager in tijden van weinig verdiensten bezig hielden met het boenen en poetsen van auto's. Sinds en kele jaren is het bedrijf dealer van Henra aanhang wagens en paardentrailers. „Een activiteit die ook door gaat," aldus Maarten Dijk man. Net als Cees Dijkman heeft Piet Quaak, die nu stopt, een leven van hard werken ach ter de rug. Na het behalen van het diploma bankwer- ken op de Ambachtsschool in Zierikzee werd hij op veer tienjarige leeftijd smids knecht bij de firma Saman aan de Burghseweg. Na twee jaar trad hij in dienst bij ga rage Gilijamse te Renesse om na zijn diensttijd bij garage Dijkman te gaan werken. Hier kreeg hij verkering met de zus van Maarten, Cora Dijkman, met wie hij in 1957 trouwde. Bladveren „Hoewel in mijn 51-jarige carrière het principe van de benzinemotor hetzelfde bleef, is in de loop van de ja ren veel veranderd. Vroeger bestonden geen luchtsleutels en bruggen en gebeui'de van alles met de hand. Omdat de oude auto's bladveren had den, kwam mijn smidse ken nis en kunde goed van pas. Meestal moest ook op zater dag en zondag worden ge werkt en pakte je eigenlijk van alles aan. Tegenwoordig zijn de afstellingen van ver schillende auto's zo specifiek dat speciaal gereedschap en testapparatuur nodig is. Zo ben je min of meer verplicht een bepaald automerk te voeren," aldus Piet Quaak. Na ruim vijftig jaar hard werken vindt Piet Quaak het, op zijn pensioengerech tigde leeftijd, welletjes ei} stopt garage Dijkman met het repareren van auto's. „Maar al onze andere activi teiten gaan gewoon door. Vergeet dat niet .duidelijk te vermelden." 1 BEROERTE GOES - De Vereniging Sa men Verder voor CV A-ge troffenen en partners houdt zaterdag 27 september een bijeenkomst in het Ooster- schelde Ziekenhuis in Goes. Deze middag wordt de film 'Leven met afasie' vertoond. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die te maken hebben (gehad) met een be roerte, hersenbloeding of herseninfarct. Aanvang 14.00 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 0118-626719 WINNAARS DEENSE DAGEN ZIERIKZEE - Bij Van Gees- bergen 'Mode in Zierikzee werden Deense dagen gehou den, waarbij het kleding merk Lindon centraal stond. Aan het evenement waren enkele wedstrijden gekop peld waarvan de prijswin naars inmiddels bekend zijn. Annet Bolle uit Oosterland mag gratis Lindon-kleding uitzoeken ter waarde van driehonderd gulden. Een gra tis verwenpakket van Char lie van Revlon is gewonnen door J. J. Peperstraten uit Oude-Tonge, de familie Ver boom, L. M. J. Beyer-Stuik, H. J. Salij en mevrouw Sies, allen uit Zierikzee. De klan ten van Van Geesbergen kon den tijdens de Deense Dagen onder meer kennis maken met het milieuvriendelijke concept van Lindon. PLOEGWEDSTRIJD WAARDE - Bij de familie Mol aan de Weelweg in Waar de (Zuid-Beveland) worden zaterdag 27 september de provinciale kampioenschap pen trekpaardploegen ge houden. Er wordt met twee-, drie- en vierspannen geploegd. Iede re deelnemer moet in de be schikbare tijd een stuk van zes are ploegen. De wedstrijd wordt afgesloten met een eindparade waarbij alle spannen achter elkaar een stuk ploegen. Ook een trek- wedstrijd staat op het pro gramma. Hierbij trekken de paarden in een afvalsysteem een steeds zwaarder belaste landslede over een afstand van dertig meter. Hierbij wordt de afgelegde afstand gemeten. De organisatie is in handen van de Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land. De wedstrijd begint om 12.00 uur. Actie ten bate van gehandicapte sporters op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - 'De nacht van het biljart' is de titel van een actie ten bate van gehandicapte sporters, die wordt gehouden in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 oktober. Liefhebbers van de biljartsport kunnen zich aanmelden om die nacht de keu te han teren in Biljartcentrum Zierikzee aan de Zierikzee- se Meelstraat. Via het inschrijfgeld, dat zij betalen, en de bijdragen van een aantal sponsors en be drijven kan ongeveer 3000 gulden bijeen worden ge bracht. Dat hoopt Rinus Pan- kow uit Zierikzee. Hij kwam op het idee om de actie te or ganiseren toen hij inde krant las dat bezuinigd zou worden op de vervoerskosten van ge handicapte sporters op Schouwen-Duiveland. „Wanneer ze niet vervoerd kunnen worden, kunnen ze ook niet meer sporten. En dat in een tijd dat het zo ont zettend goed gaat in Neder land." Pankow nam toen het besluit, dat hij wat wilde doen voor de gehandicapte sporters. Hij bracht een co mité bijeen, waarin behalve hij zelf nog vier andere bil jartsportliefhebbers zaten: Folly Horlinks, Gerard Oele, Piet Verschuure en Ron Speijer. Zij bereidden 'De Nacht van het Biljart' voor. Het evenement biedt ruimte voor zestig biljartliefheb bers, die zich kunnen aan melden via telefoonnummer 0111-462510. Het is de bedoe ling dat zij van 20.00 tot 08.00 uur hun favoriete sport uit oefenen gedurende 25 minu ten van elk uur. Er wordt zo wel driebanden, bandstoten als libre gespeeld. In de pau zes tussen de speelperioden kunnen de deelnemers mee doen aan een wedstrijd kege len op de matchtafel of aan snookerlessen, die worden verzorgd door Kees in het Veen en Heieen Lagerwey. De organisatie voor gehandi capte sporters op Schouwen- Duiveland kan de opbrengst' van het evenement naar ei gen inzicht besteden. „We ho pen natuurlijk dat ze er een biljarttafel voor kopen", al dus Pankow. NIEUWERKERK - Mensen die belang hechten aan een goede nachtrust of slaapproblemen hebben kun nen donderdag 25 en vrijdag 26 september om 19.00 uur terecht bij Meubelrama aan de Rijksweg 26 in Nieuwerkerk. Daar presenteert een extern adviseur van de Eastborn matrassenfabriek in Vroomshoop slaapadvies- avonden. Daarbij komen on der meer de fases aan de or de, waaruit de slaap is opge bouwd, en factoren die de nachtrust kunnen verstoren. Lighouding, ondersteuning en de druk per vierkante cen timeter van de matras. Het is allemaal bepalend voor een goede nachtrust. Een versto ring hiervan kan de oorzaak zijn van stress, rugklachten of hoofdpijn. Tijdens de slaapadviesavonden komen de eigenschappen aan de or de van verschillende soorten matrassen en matrasonder delen, zoals boxspring, lat- tenbodem, spiraal, pocketve- ring, latex, koudschuim en polyeter. Voor reservering of inlichtingen 0111-641268. HAAMSTEDE - In de winkel van Bakkerij Everaers aan de Weststraat in Haamstede vindt dinsdag avond 30 september een modeshow plaats, 't Siga renwinkeltje en Bakkerij Everaers, verantwoorde lijk voor de organisatie van de show, willen op deze manier laten zien dat een kleine winkel of speciaal zaak veel te bieden heeft. 't Sigarenwinkeltje presen teert zich die avond met vlot te mode voor de jonge én de wat oudere vrouw. De man nequins zijn voor de klanten geen onbekenden, want ze zijn \verkzaam als verkoop sters in één van beide zaken. De kledingstukken die zij dragen zijn onder meer van de merken C'est Bon. Secret- Love en First Choice. Daar naast wordt een ruime keuze geboden aan mode-accessói- res, zoals shawls, sokken en sieraden. Kleding voor het komend winterseizoen zal in het aanbod niet ontbreken. Brigitta Everaers en Gerdien Spee hebben gekozen voor een modeshow omdat er op dat gebied weinig in Haam stede gebeurt. Hun streven is hun klanten een gezellige en ongedwongen avond te bie den en daarnaast de bezoe kers de gelegenheid te geven een andere kant van het be drijf te leren kennen. De onlangs met een kondito- rei uitgebreide Bakkerij Everaers verwelkomt de gas ten met een kopje koffie of thee met inbegrip van de no dige lekkernijen. Ter afwis seling van de modeshow worden schitterend opge maakte taarten, de ontbijt service en andere zaken ge presenteerd. De deuren van Bakkerij Everaers openen dinsdag om 19.30 uur en de show begint om 20.00 uur. Na afloop is er gelegenheid de geshowde kleding in 't Sigarenwinkel tje te kopen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij beide be trokken winkels. ZIERIKZEE - 'U en de euro' is de titel van een aantal seminars, die op Schouwen-Duiveland worden ge houden op initiatief van de Rabobank Schouwen- Zierikzee. Behalve de vraag 'wat is de EMU?' staan tijdens deze bijeenkomsten de praktische gevolgen van de invoering van de euro centraal. Wat betekent de nieuwe munt voor particulieren en voor onderne mers. De euro wordt volgens plan ingevoerd op 1 januari 1999. Daarmee gaat de derde en laatste fase van de EMU van start. Welke landen in eerste instantie de Europese Econo mische en Monetaire Unie zullen vormen, wordt in mei 1998 bekendgemaakt. Dat Nederland bij de kopgroep behoort is zeer waarschijn lijk. Vanaf 1 januari 1999 neemt de euro bij grote bedrijven, banken en de effectenbeurs al een belangrijke plaats in, naast de gulden. In de win kels kan nog tot uiterlijk 1 juli 2002 met guldens worden betaald. Met de invoering van één munt in een groot deel van Europa zal veel ver anderen. In minder dan 500 dagen wordt de euro onder deel van de girale betalin gen. Er volgen dan nog drie jaren om afscheid te nemen van de gulden. Tijdens de se minars wordt aandacht be steed aan de consequenties daarvan voor belastingaan giften, pensioenafspraken en betalingen tijdens de vakan tie. De ondernemers krijgen onder andere te maken met aanpassing van de boekhou ding, vervanging van software en automaten en ge wijzigd buitenlands beta lingsverkeer. De eerste seminar is dinsdag 30 september in Ons Dorps huis in Nieuwerkerk. Daar na wordt het evenement tot en met 28 oktober wekelijks op een andere lokatie gehou den. Op 7 oktober kunnen be langstellenden terecht in 'De Putmeet' in Scharendijke. Op 14 oktober staat de euro centraal in het Dorpshuis in Zonnemaire en op maandag 20 oktober in De Schutse in Haamstede. De serie semin ars wordt 28 oktober beëin digd in theater Mondragon in Zierikzee, De bijeenkomsten beginnen steeds om 20.00 NIEUWERKERK - In twee jaar tijd heeft New Hol land het marktaandeel voor smalspoortractoren in ons land verdrievoudigd en dit jaar wordt een re cord in het aantal verkopen aan de eindgebruiker verwacht. Een grote rol hierin speelt de dealer, zo als bijvoorbeeld landbouwmeclianisatiebedrijf Louis Verburg bv. uit Nieuwerkerk. Dit bedrijf, dat gevestigd is aan de Burgemeester Bou- manstraat 1, deed - als dealer van de New Holland-tracto ren - onder meer mee aan de Unicef-actie die dit jaar is ge houden tijdens de Landbou- wRAI in Amsterdam. De op brengst van de door Misset geveilde tractor New Hol land M100 werd aan Unicef geschonken om te benadruk ken hoe het er met de inzet en de kracht van de organisatie voorstaat. Succesvol is onder meer de 40-serie. Inmiddels zijn van deze serie wereldwijd 90.000 exemplaren verkocht. Vast staat nu al dat in de tweede helft van volgend jaar de honderduizendste verkocht wordt. Bij Voor deze en ande re series en voor reparaties en Onderdelen kan men bij Louis Verburg terecht. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Neseio'(ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toeii (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 B^ggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21,00/22.00 On a classical note (klassiek). Deltasport-atleet Rachid Ben Meziane wordt gesponsord door Pearle Opticiens Zierikzee. Dat houdt in dat de lange af standloper, die in 1994 en 1995 werd uitgeroepen tot sportman van Zierikzee, voortaan is gehuld in de Pearle-kleuren groen, wit, rood en zwart. Behalve met kleding ondersteunt het be drijf Ben Meziane met een financiële bijdrage voor reis- en massagekosten en zo nodig met visuele hulpmiddelen. Op de foto wordt de atleet geflankeerd door twee medewerksters van Pearle Opticiens Zierikzee en bedrijfsleider Archie Staal (rechts), die het vei'leden ook zelf veel aan lange afstand lo pen deed. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 J KWARTAALabonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. i Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden; SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3