Goes Kabouter Miezemuis en 'spelend leren' Nieuwe autowerkplaats Car Quick op de Roterij Aan el Golff weer dicht op vrijdagavond Moonlight-shopping DEURLOO KOM KIJKEN! Onze nieuwe collectie is binnen ZATERDAG 4 OKTOBER Bep Quant veertig jaar kleuteronderwijzeres WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1997 INTER-MEUBEL aaaiBsr Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Tel. 0111 -456161 /Va proef met veruimde openingstijden ZIERIKZEE - Na een proefperiode van enkele maanden heeft de leiding van de Golff Supermarkt in het centrum van Zierikzee besloten om de winkel op vrijdagavond weer te sluiten. Volgens bedrijfsleider M. Ooijens was de vrijdag avond-openstelling niet ren dabel omdat de andere win kels in de omgeving van het Havenplein niet open waren op die avond. ,,We kregen uitsluitend wat verdwaalde toeristen bin nen. Dat is niet rendabel." Succes De proef met het dagelijks openhouden van de super markt tot 18.00 uur, in plaats van 17.30 uur, was volgens de bedrijfsleider wel een succes. ,,We kregen onder anderen veel ondernemers in de win kel, die nu de gelegenheid hadden om nog even levens middelen in te slaan na het sluiten van hun winkel." Volgens Ooijens is de leiding van de Golff Supermarkt be reid om volgend jaar op nieuw mee te doen aan een proef om de winkel 's avonds open te houden. „Desnoods tot 20.00 uur wan neer de andere winkeliers in de binnenstad ook willen meedoen." Hij is van mening dat de ZOC-bijeenkomsten waarbij dit onderwerp aan de orde komt, volgend voorjaar wat vroeger moeten beginnen, zo dat de ondernemers uit de binnenstad de kans krijgen om voor het toeristenseizoen op één lijn te komen. ,,We moeten tijdig om de ta fel gaan zitten." Advertentie 2e.eu.vjss 2Vazomsz 'Qfaix 25 28 scpt. - Kats (N. Beveland) Stands, demonstraties, muziek, tearoom, brasserie, expositie en nog veel meer. Entree 10,- p.p. Kind. t/m 10 jr. gratis. Noordlangeweg 32, Kats. Open: do-za. 10-18 u. zo. 12-18 u. V.a. Zierikzee: le afsl. 1. na Zcelandbrug. V.a. Goes: afsL Kats, vóór haven 1. VAN 19.00 UUR TOT 22.00 UUR CURSUS GNOSIS ZIERIKZEE - In het Multi Functioneel Centrum in Zie rikzee begint maandag 29 september een twaalf avon den durende cursus over wijsbegeerte en praktijk van de Universele Gnosis. De Gnosis wordt omschreven als de stuwende kracht ach ter de mensheidsontwikke ling naar het Aquariustijd- perk. Echt spirituele ontwikkeling is alleen moge lijk door bewustzijnsveran dering. De cursus in het MFC, die twaalf achtereen volgende weken op maandag gehouden wordt, biedt een brede oriëntatie op de wijze waarop de werking van de Gnosis kan worden gekend en ervaren. Aan bod komen onder meer de illusie van de persoonlijkheid, fundamen tele zelfkennis en de prak tijk van de levenshouding vanuit de Gnosis. De cursus is opgezet door het Lectori- um Rosicrucianum oftewel de Internationale School van het Gouden Rozenkruis. De cursus begint om 20.00 uur. Opgave is mogelijk aan de zaal. JUBILEUM NIEUWERKERK - Di recteur L. van der Cingel van het gelijknamige aannemingsbedrijf in Nieuwerkerk is 35 jaar werkzaam bij dit bedrijf. Belangstellenden kun nen de jubilaris felicite ren met dit jubileum tij dens een receptie op zaterdag 27 september in restaurant De Vierban nen in Ouwerkerk. Aan vang 16.00 uur. CONCERT KAPELLE - In de Neder landse Hervormde kerk in Kapelle wordt zaterdag 27 september een gitaar- en or gelconcert gegeven. De vaste organist van de kerk Henk G. van Putten bespeelt het orgel. Het Meander gitaar duo, bestaande uit Pieter Jan den Hartigh en Gerard Koe le, brengt werken ten gehore van onder anderen Piazolla, Ravel, Saint-Saëns, Sor, Mendelssohn en Guilmant. Het concert begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - Thijs de schildpad, die door de bosjes naast de kleuterschool schoof met een bal lon aan zijn schild om niet zoek te raken. Kabouter Miezemuis, waarover de juffrouw steeds weer nieu we verhalen verzon. En de versierde bezem, waar mee je letterlijk de school werd uitgeveegd als je de leeftijd voor de grote school had bereikt. Voor hon derden kinderen uit Brouwershaven, waarvan het grootste aantal al lang volwassen, zijn dit dierbare herinneringen aan hun kleuterschooltijd. Een kleuterschooltijd waar op Bep Quant uit Zierikzee haar stempel drukte en even veel plezier aan beleefde als haar leerlingen. Veertig jaar reed ze op een solexje en later in de Volkswagen Kever 'Ka- reltje' naar 'haar kinderen'. Aanstaande vrijdag wordt die periode officieel afgeslo ten. Bep Quant neemt af scheid. Natuurlijk op haar eigen wijze. ,,Ik wil geen toe spraken. Wel feest, want ik heb op school een heerlijk le ven gehad." Levend materiaal Dat kwam volgens Bep Quant omdat ze met 'levend materiaal' werkte. „Kinde ren zijn speels en eerlijk. Het is zo fijn om daarmee bezig te zijn, om daar invloed op uit te oefenen en een vervolg op te zien." Toen ze zelf kind was vond ze het al leuk om met jongere neefjes en nicht jes bezig te zijn. Ze wist dan ook precies wat ze wilde wor den. „Maar mijn ouders had den niet zo'n positief beeld van 'de bewaarschool', waar leidsters indertijd voor een grijpstuiver voor enorme klassen stonden. Ze wilden liever dat ik onderwijzeres werd bij het lager onder wijs." Desondanks zette Bep Quant haar zin door. Twee keer per week stond ze bij het krieken van de dag op om de boot van 05.00 uur te halen, die haar vanuit haar geboorteplaats Zierikzee naar de Kweek school in Middelburg bracht. „De volgende boot ging pas om 08.00 uur. Dan was ik te laat voor de eerste lessen." Met het openbaar vervoer uit die tijd was ze om 23.00 uur weer terug in Zierikzee. De koude uurtjes op de boot, de studie en het eindexamen in Den Haag ,voor een klas met drukke kinderen en deftige dames achterin, leidden tot de akte A kleuterleidster, die ze in 1957 behaalde. Hoge kolenkachel In Brouwershaven was op dat moment een vacature en zo kwam Bep Quant in de 'Ot en Sien' school terecht, die toen nog aan de Nieuwstraat stond. Een authentiek ge bouw met prachtige, in pun ten uitlopende kozijnen, dat echter niet zo comfortabel was. „Het regende in en er Autopech Oxener vértelde dat Car Quick ook kan voldoen in een behoefte van recreanten en tweede-huisbezitters, die tijdens hun vakantie met mankementen aan hun voer tuig worden geconfronteerd en zo gauw niet weten waar ze heen moeten. Het bedrijf is vanaf woens dag 1 oktober operationeel. Advertentie stond een kolenkachel waar ik met mijn hoofd net boven uit kwam." Een medewerker van de gemeente maakte die kachel 's morgens aan, maar het was de bedoeling dat Bep Quant hem tussen de middag bijvulde uit de kolenkit. „Ik kon die kit niet tillen, daar om schepte ik de kolen er met mijn handen uit." Toch was ze tevreden met het onderkomen waar ze haar fa voriete beroep kon uitoefe nen. „De achterkant van het gebouw lag op het zuiden, waardoor de zon naar binnen scheen. Dat was heel gezel lig." Hoewel Bep Quant tot de laatste lichting studenten behoorde die nog 'leerden klassikaal les te geven, zette ze haar kleuters vanaf het be gin in groepjes aan het werk. „Die nieuwe methode had den we ook geleerd.". Van veilingkistjes bouwde ze een winkeltje en creëerde een poppenhoek. Schildpadpoppen Om geld uit te sparen voor de aanschaf van kwalitatief goed speelgoed haalde ze her en der in Brouwershaven ou de behangrollen en ander af- valmateriaal op voor teken en knutselactiviteiten. „Zo kon ik schildpadpoppen, din ky toys en kwaliteitspuzzels kopen. Ik vind het heel be langrijk dat kinderen over goed speelgoed beschikken." In 1966 kwam ook de Brouw- se gemeentekleuterschool zelf in een spiksplinternieuw 'kwaliteitsgebouw': De Blokkendoos' aan de Haven Zuidzijde. worden gemaakt." Ze maak te in de klas appelmoes en soep met de kinderen en liep in het voorjaar wekelijks met ze naar de bomen in de buurt van de school om de ontwikkeling van blaadjes en bloesem te observeren. Rolemmer Ook nadat ze in 1979 met de kleuters verhuisde naar de Schuitkade, waar de Brouw- se scholen na enkele jaren één basisscholencomplex vormden, ging Bep Quant door met dit soort onderwijs. „Natuurlijk moest ik daarbij meer registreren, zoals de nieuwe basisschoolregels voorschreven." Omdat de overgang tussen kleuter school en basisschool was verdwenen kon er niet meer worden 'geveegd' met de ver sierde bezem. Daarom wer den de kinderen per rolem mer, kruiwagen, doos of (Foto: Manijke Folkertsma) glijbaan overgebracht naar de klas van meester Henk Kesteloo. „Ik vind het belangrijk dat op school regelmatig iets feestelijks gebeurt." Daar om hoopt Bep Quant dat ook haar afscheid een feestje zal zijn. Hoewel ze 'haar kinde ren' zal missen, want die zijn haar nog even dierbaar als veertig jaar geleden. „Kinderen zijn niet wezen lijk veranderd. Ze hebben nog altijd behoefte aan een veilig nestje, ook op school." Bep Quant laat haar klas daarom met een gerust hart over aan Rian Verboom- Quant, haar nichtje, die haar opvolgt samen met Nelleke Karreman. Iedereen die per soonlijk afscheid wil nemen van juffrouw Quant kan vrij dag tussen 20.00 en 22.00 uur terecht in schoolgebouw De Schouw in Brouwershaven. der dezelfde directie staat, betreft het een zelfstandig bedrijf. Directeur Louwerse trok een extra monteur aan om in het nieuwe bedrijf te werken. In de toekomst wor den dat er wellicht meer. BURGH-HAAMSTEDE - ,,Veel eigenaren van een Mercedes personenauto hebben ook een tweede auto van een ander merk. Vaak een bedrijfsauto of een zogenaamde boodschappenauto. Ze vinden het pret tig om hun voertuigen bij hetzelfde, vertrouwde adres te laten onderhouden." Volgens A. Oxener, van auto bedrijf Mercedes-Benz Lou werse uit Haamstede, was dit een van de motivaties voor het opzetten een tweede bedrijf naast de Mercedes- autogarage op bedrijventer rein De Roterij in Haamste de. Het gaat om een autobedrijf voor onderhoud, keuring en reparatie van personen auto's en bedrijfsauto's van alle merken. Het nieuwe bedrijf werd ge creëerd in een loods waarin voorheen twee touringcars van Van Oeveren werden ge stald. Omdat het touringcar- bedrijf verhuisde naar een grotere lokatie op het Zierik- zeese bedrijventerrein kwam de loods beschikbaar voor een nieuwe eigenaar. Het gebouw, dat een grond- oppervlakte heeft van onge veer 350 vierkante meter, bleek uitermate geschikt voor het initiatief van direc teur P. Louwerse. De afgelopen weken werden in de loods een receptie, een kantoorruimte en een maga zijn gecreëerd. Er kwam een hefbrug voor bedrijfsauto's en een voor personenauto's, evenals een werkbank. Uiteraard is Car Quick voor zien van alle milieuvriende lijke voorzieningen, die een autobedrijf tegenwoordig moet hebben. Voor de auto werkplaats is een ruimte waar occasions worden ge presenteerd. t Hoewel Car Quick van bin- SweJ Gwulaf m kerun va fl. 648.- Zuidweg 20a. Zonncmaire Telefoon 0111-401318 Vrijdag Jaxi[tatvnd. Maandag gesloten. Ruime [yarkecrgclcgcnhcid „We zaten daar heerlijk vrij. Er vlogen meesjes, er liepen konijntjes en de kinderen hadden alle mogelijkheden om te spelen, niet alleen bij de school maar ook op de naastgelegen ijsbaan." Die mogelijkheden werden be nut om te voetballen, tenten op te zetten en schoolfeesten te houden, waarbij kabouter Miezemuis centraal stond. Doordat Brouwershaven werd uitgebreid met nieuw bouwwijken groeide het aan tal kleuters en kreeg Bep Quant in 1974 een collega: Gerda van de Rassel. Zij gaf les in het oude schoolgebouw tegenover de Sint Nicolaas- kerk en later in een noodge bouw bij De Blokkendoos. Bep Quant in haar element: tussen de kinderen. Jezelf blijven Bep Quant kreeg in die perio de te maken met 'een ander slag' moeders. „Ze praatten geen Zeeuws en brachten eer der hun eigen mening naar voren. Maar toch konden we met elkaar opschieten, want we hielden allebei van dat kind en respecteerden el kaar, waardoor ik mezelf kon blijven." Dat laatste was volgens Bep Quant ge durende haar hele periode als kleuteronderwijzeres het geval. „Daarom heb ik het zo lang volgehouden. Iedereen liet me vrij in de manier waarop ik met-Re kinderen omging." Dat betekende dat Bép Quant niet meeging met de vrije opvoeding, die in de zeventiger jaren in zwang was. „Ik heb altijd een aantal re gels gesteld waaraan kinde ren zich moesten houden." Dat betekende onder meer dat de kleuters hun speel goed moesten opruimen en dat de juffrouw ook wel eens 'nee' zei. Wat in de loop van de jaren wel veranderde was de wijze waarop ze de kinde ren benaderde. „Vroeger stond je voor de klas en te genwoordig zit je tussen de kinderen in de kring en praat je ook over gevoelens. „Hoe denken jullie dat ik me voel en waar zie je dat aan? Zoiets was in 1957 ondenkbaar. Mhar het is volgens mij beter dat kinderen leren hun ge voelens te uiten." Pijn Daarbij is het volgens Bep Quant van belang dat kinde ren ook leren dat je elkaar pijn kunt doen wanneer je al les zegt. „Het is goed kinde ren hun gevoelens van boos heid en verdriet uit te laten spreken én ze te leren dat ze het ook goed moeten maken wanneer ze iemand hebben gekwetst. Niet alleen door een handje te geven, maar door echt iets voor die ander te doen. Zo kan veel ellende worden voorkomen. Het is heel fijn wanneer je daaraan kunt werken." Een ander punt waarvoor Bep Quant zich altijd inzette was het 'spelend leren'. Spe ciaal na de invoering van de basisschool in 1985 waakte zij ervoor dat kleuters niet .alleen met lesbladen werk ten maar ook in de praktijk spelenderwijs dingen leer den. „Het is zo belangrijk dat ze met vier stokken en een deken een tent maken, bij de watertafel ontdekken dat bepaalde dingen drijven, maar ook zinkend kunnen Advertentie GRANGE jubileert. Wie kent niet de perfectie en klasse van Grange. Speciaal voor deze gelegenheid ivordt in beperkte oplage de eetkamer/vitrine Consulat vervaardigd. Een tijdloos programma daterend uit begin vorige eeuw'. Paauwe en Grange bieden u dit programma', tot 31 december a.s., voor zeer aantrekkelijke prijzen (Val» tafel Consular m kersenhout v» fl 2)98.- nenuit is verbonden met de Mercedes autogarage en on- Monteur aan het werk in au tobedrijf 'Car Quick'. (Foto: Marijke Folkertsma) VitrincihoekenkaM Consulat in kersen v.a. fl. 3598,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1