De Zeeuwen en hun vissers Staatssecretaris opent Toeristisch Huis Zeeland Wikkelmachine voergras primeur in het Zeeuwse Breskens wederom toneel bomruiming Stemmig lofgezang in kerk te Zierikzee Rodeofeest Renesse Trap na voor Mevo '80 Aflevering twaalf van Ach Lieve Tijd Verkoping De Schutse Activiteiten Nieuwerkerk Rommelmarkt Na jarenlange voorbereiding gereed Zang- en zendingsavond Bij camping Napoleonhoeve Door leden van gezamenlijke koren m INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS KERKBERICHTEN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 NR 26253 5 ZIERIKZEE - De zee, de Zeeuwen en de visserij. De ze drie-eenheid staat centraal in het twaalfde deel van de serie Ach Lieve Tijd. Opnieuw speelt het zou te water dat al eeuwen zo rijkelijk om de Zeeuwse eilanden spoelt een hoofdrol. Hoewel er perioden zijn ge weest dat er veel geld werd verdiend bood de visserij meestal een karig bestaan. Dat nam niet weg dat de vis serij een belangrijke bron van inkomsten was. In Zee land werd veel vis gegeten en de opkomst van steden als Gent en Brugge betekende voor de Zeeuwen een flinke uitbreiding van de afzet markt voor vis. Daar stond tegenover dat het werk van de visserman zwaar en lang niet altijd on gevaarlijk was. Nadat Wil lem Beukelszn, stuurman, visser en kaper uit Hughe- vliet - een inmiddels ver dronken dorp bij Biervliet - het haringkaken had uitge vonden bleef de vis veel lan ger houdbaar. Dat had als ge volg dat de vissers veel verder de zee op gingen om te vissen. Zij voeren helemaal naar Schotland en Noorwegen en de vis die zij daar vingen kon nog altijd in Zeeuwse havens worden verkocht. En nog verder waagden de vissers zich. Ze gingen bijvoorbeeld op walvisjacht in de pools treken. In de zomer voeren zij naar het barre noorden en daar werden zelfs speciale nederzettingen gebouwd. Gevangen walvissen werden ter plekke verwerkt. Deze avonturen liepen echter niet altijd goed af. Ook oorlogen en bezetting van de Lage Landen door - bijvoorbeeld - de Spanjaar den maakten het beroep van visser er niet veiliger op. Op de Zeeuwse wateren werd menig duel uitgevochten tus sen de Spaanse bezetters en opstandige Hollanders en Zeeuwen. Dat betekende de doodsteek voor de Zeeuwse haringvisserij. Noorderlij- ker in Holland werd niet ge vochten en daar ging de ha- ringviserij gewoon door. Hard leven Sfeervol is de beschrijving in de nieuwste Ach Lieve Tijd van het leven aan boord van de vissersschepen. Het 'kot' in het vooronder was tijdens de reis naar de visstek het thuis van de vissers. In Ach Lieve Tijd wordt het be schreven als 'een benauwd hok met een lage zoldering, waar het altijd vochtig was en een muffe geur van vis, zout en zweet hing'. Rechtop kon je er niet staan. Het sla pen gebeurde met de kleren - vaak zelfs de laarzen - aan. In de week dat hij van huis was kleedde een visser zich niet uit en waste zich ook niet. Gepoept werd in een emmer of gewoon overboord han gend. 'aan de lijzijde, want anders was de kans groot dat je jezelf bevuilde'. Niet alleen aandacht in Ach Lieve Tijd voor de haringvis- In de loop van de jaren dertig kregen de meeste houten vissersschepen - ojj de foto liggend in de haven van Brouwershaven - motoren. Zo konden de vissers ook hij ongunstige wind uitvaren. (Foto: uit Ach Lieve Tijd) sers, maar oojk voor garna- lenvissers, oesterboeren en de concurrentie die de Zeeuwse vissers kregen van de Urker vissers. Illustratief zijn ook de cijfers. Aan het begin van deze eeuw had Bruinisse een mosselvloot van zo'n 140 schepen, meest hoogaarzen. Eén van de erg ste rampen die de Bruse vis serij overkwam was de storm die in september 1911 een groot deel van de vloot vernielde. In één klap was de broodwinning van vrijwel alle dorpelingen weggeval len. De landelijke hulpactie die op gang kwam, was bitte re noodzaak. Over dit en nog veel meer gaat aflevering twaalf van Ach Lieve Tijd. Ook dit num mer is rijkelijk geïllustreerd met fraaie oude foto's, af beeldingen van schilderijen en tekeningen. Aflevering dertien van Ach Lieve Tijd heeft als titel 'Twintig eeu wen Zeeuwen en hun ziel en zaligheid' en komt uit medio oktober. BRUINISSE - De Schutse houdt woensdag 1 okto ber een verkoping in de kerkzaal van de Gerefor meerde Gemeente in Ne derland aan de School straat in Bruinisse. De gehandicaptenvereni ging biedt zelfgemaakte artikelen te koop aan, zo als kleding, ondergoed, hoeden, boeken, speel goed en kaarten. Ook zijn advocaat en oliebol len verkrijgbaar. De ver koping is van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 20.00 uur. NIEUWERKERK - Een lam pionoptocht, een mossel-bin goavond en een playback- wedstrijd. Oranjevereniging Nieuwerkerk heeft dit na jaar voor jong én oud een aantal activiteiten op het programma staan. Eerst wordt op symbolische wijze afscheid genomen van het zomerseizoen. Dit ge beurt - in het weekend dat de wintertijd wordt ingesteld - op zaterdag 25 oktober. Die avond vindt - bij goed weer - een lampionoptocht plaats, in samenwerking met de Nieuwerkerkse muziekver eniging Oefening en Uit spanning. De optocht begint om 19.30 uur en vertrekt van af het dorpshuis. Maandag 27 oktober staat een mossel- bingofestijn gepland voor zestig-plussers en hun part ners. Dit evenement duurt van 17.00 tot 20.00 uur en vindt plaats in de Rehoboth aan de Ooststraat. Uitnodi gingen met opgavestrookje worden thuisbezorgd. Infor matie kan na 21 oktober in de avonduren worden verkre gen bij Kees Verboom: 642490. Zaterdag 22 novem ber bezoekt Sinterklaas Nieuwerkerk. Die dag kun nen kinderen deelnemen aan een playbackwedstrijd. KERKWERVE De Neder landse Hervormde Kerk in Kerkwerve houdt zaterdag 4 oktober een rommelmarkt in en om het zaaltje van de kerk. Op de markt zijn diverse spulletjes te koop, zoals plantjes, bloemen en advo caat. Verder zijn er spelletjes en een hobbyhoek. Kinderen kunnen geschminkt worden en er is live-muziek. De op brengst is bestemd voor het fonds nieuw kerkcentrum. De organisatie is in handen van de kindernevendienst. Het evenement begint om 13.00 en duurt tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Staatssecretaris van economische zaken A. van Dok-van Weele opent samen met ANWB-directeur P. Nouwen morgen, woensdag het Toeristisch Huis Zeeland in Middelburg. Daar mee wordt de kroon gezet op een karwei dat jaren lange voorbereidingen vergde. Zoals al in ongeveer zeventig plaatsen in Nederland heb ben ANWB en WV de krach ten gebundeld in één toeristi sche winkel. Die in Middelburg is ruim van op zet en ingericht volgens de laatste inzichten. Nieuw is hierbij de ZWN-shop die deel uitmaakt van de winkel en van alles en nog wat op het gebied van mobiliteit levert. De VW-Middelburg ver zorgt vanuit het Toeristisch Huis Zeeland voor haar le den promotie- en gidsenacti- viteiten. Een bijzondere aan vulling van het publieks gedeelte van het Toeristisch Huis Zeeland is het promo tiepaviljoen waar Zeeland wordt 'verbeeld'. Het is een op de winkel aangesloten in loopruimte waar zowel inge zetenen van Zeeland als toe risten kunnen kennisnemen van hetgeen Zeeland te bie den heeft op het gebied van cultuur, natuur en toerisme. 'Zeeland Verbeeld' kan wor den beschouwd als een di'ie- dimensionale brochure die gratis toegankelijk is. Het Toeristisch Huis Zeeland bestaat uit het voormalige uit 1950 daterende Polder huis Walcheren, gevestigd onder de Lange Jan. De WVANWB-winkel is on dergebracht in een nieuw pand dat is verbonden met het Polderhuis. In het Pol derhuis heeft het Bureau voor Toerisme Zeeland on derdak gevonden met als on derdelen de afdelingen die de Provinciale VVV-taken als de Vakantieboekingscentra- le en het Projectbureau Zee land uitvoeren. Inmiddels hebben drie organisaties zich eveneens in het Toeristisch Huis Zeeland gevestigd: het Recron-consulentschap, het secretariaat van het Breed Overleg Deltawateren en de directie van het Recreatie schap Veerse Meer. NIEUWERKERK - De plaat selijke zendingscommissie houdt zaterdag 27 september in de Nederlands Hervormde kerk in Nieuwerkerk een zang- en zendingsavond. Spreker is G. ten Hove, tot voor kort zendingswerker in Irian Jaya. Het chr. jonge renkoor 'Psallite Deouit Middelharnis onder leiding van P. Kievit zal medewer king verlenen aan deze avond. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Tot voor kort werd het voordrooggras eerst naar een rijkuil bij de boerderij gereden om daar luchtdicht te worden verpakt. Nu Loon bedrijf Fa. Van de Velde Zn uit Kerkwerve de in Noorwegen ontwikkelde en door Kve- nerland op de markt gebracht wikkelmachi ne naar Schouwen-Duiveland heeft gehaald is dat niet meer nodig. De nieuwe machine rijdt achter de tractor en verpakt het voor drooggras - dat gebruikt wordt als veevoer - ter plaatse luchtdicht in plastic. Met een spe ciale klem worden de klampen geladen en ge lost. De machine wikkelt één pak in twee mi nuten. Volgens Jan van de Velde van het loonbedrijf is de wikkelmachine voor Schou wen-Duiveland een primeur. „Ik denk dat het zelfs een Zeeuwse primeur is," aldus Van de Velde. (Foto: Marijke Folkertsma) BRESKENS (ANP) - Breskens wordt dinsdag 28 ok- töber wederom het toneel van een grote bomrui- mingsoperatie. Het Explosieven Oprui- mings Commando maakt dan zes vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog on schadelijk. Het gaat om drie Amerikaanse duizendpon ders en drie Engelse vijfhon derdponders. Bewoners van een aantal straten en de gasten op een recreatieterrein en een cam ping moeten voor acht uur 's ochtends hun woning of va kantieverblijf, met eventu ele'huisdieren, hebben verla ten. Op camping Napoleonhoeve wordt een opvangplaats ingericht. De veerboot is vanaf 08.50 uur uit de vaart. Het veerplein in Breskens is vanaf dat tijd stip niet meer toegankelijk. De zes bommen zijn de afge lopen tijd aangetroffen op en bij het voormalige Fort Fre- derik Hendrik waar een va kantiepark wordt aange legd. Huis uit Het EOC maakte op het ter rein al diverse keren explo sieven onschadelijk. Ook toen moesten omwonenden tijdelijk het huis uit. Verder is een groot aantal kleinere explosieven op het terrein aangetroffen die makkelij ker konden worden opge ruimd. ZIERIKZEE - Ongeveer tweehonderd leden van de bij de Commissie Koorzang Schouwen Duiveland aangesloten zangkoren hebben zaterdag een ge slaagde uitvoering gegeven van Franz Schuberts 'Die Deutsche Messe'. Aan het concert in de Christe lijk Gereformeerde kerk in Zierikzee ging een dag van hard werken vooraf, want alles moest in een dag gerepeteerd worden. De algehele leiding was za terdag in handen van Mar van der Veer. Hij ging 's mor gens meteen aan de slag met stemoefeningen. In eerste in stantie leidde dat nog tot gekke klankcapriolen, maar de koorleden hadden de slag snel te pakken. De vier stem groepen: sopranen, alten, te noren en bassen, studeerden hierna hun partijen in. In de vroege avond werden, onder orgelbegeleiding van Kees Groenleer. de laatste plooien gladgestreken tijdens de ge nerale repetitie. 'Die Deutsche Messe' begint met een vertwijfeld zoeken. Centraal staat de vraag waar je heen moet als pijn en ver driet je overvallen. De tekst van 'Die Deutsche Messe' wijst de weg: Tot U, o hemel se Vader. Dat leidt tot de lof zang 'Ere zij God in de hoge'. Aan het slot van de smeekbe de 'Zegen Heer, ons en de on zen en laat al onze daden van U getuigen als een vrome lof zang', waren vele ogen voch tig van ontroering. Voor aanvang van de opvoe ring van 'Die Deutsche Mes se' konden de aanwezigen luisteren naar een concert rondom liederen van Schu bert. Deze werden gezongen door Liesbeth Franken met begleiding van Ellengard Jense. De teksten verhaal den van: Een hart dat in war me liefde ontvlamt, het Hei deroosje en de vreugden die in 's hemels zaal in grote ge tale tot bloei komen. Ook was er een lied over de jonge haremvrouw Suleika, die blijkbaar niet aan haar trek ken komt en verlangt naar een andere, onmogelijke lief de. Als intermezzo zong het Plat telands vrouwenkoor onder leiding van Mevrouw van der Linde-Florusse over 'Die Forelle'. Het tweede gedeel te van het concert was gewijd aan liederen van Brahms. Deze werden gezongen door Liesbeth Franken. Haar prachtige, sensuele warme stem, in combinatie met de romantiek in de liederen, wekte eveneens veel bewon dering. Het optreden van zaterdag is opgenomen op band en is te bestellen bij P. Verploeg. Vondelingensplaat 52 te Zie rikzee: 416790. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Vorige week maandag stond er een groot verhaal in de Zierikzeesche Nieuwsbode over het rodeofeest bij mane ge Grol. Hierin werd verteld dat er zelfs countryline dan cers op de vloer kwamen bij muziek van de Remembers. Nu, wij als linedancers zul len ons deze band alleen maar herinneren als een af gang. Hoe kan je nu bij een rodeofeest een band nemen die Nederlandstalige num mers brengt? Wij zijn daar om ook maar even gebleven en hebben ons vertier elders gezocht. JACQUELINE HARTMAN SLIJKHUIS namens The Western Dancers en COBI-HARTMAN-ZUIDAM namens The Nashville Country Dancers Fijn dat er sportredacteuren zijn die aandacht besteden aan het volleybal op Schou wen-Duiveland. Mooi net voor het begin van het sei zoen afgelopen vrijdag, ver scheen er een voorbeschou wing in de krant. Het is een feit dat v.v. Kwiek in Brui nisse momenteel goed boert en Mevo '80, wat de NeVoBo- afdeling betreft, in een dip zit. Wat mij stoort in uw arti kel is dat de sportredacteur dit feit aangrijpt om een paar opmerkingen te plaatsen die onwaar zijn, waardoor Mevo '80 nog een trap na krijgt. Daarvoor dank, geachte re dacteur! Als u achtergrondinformatie wilt, zou u zich voortaan tot een bestuurslid kunnen wen den in plaats van zo maar wat uit de duim te zuigen! Aan de lezers kan ik melden dat dit niet de eerste keer is dat er zaken uit onze vereni ging verdraaid of half in de krant komen, waardoor de club in een verkeerd daglicht komt te staan. Hetgeen onte recht is. Daarbij is gebleken dat wij niet de enige vereni ging zijn die hiermee te ma ken heeft. De redactie zou zich zou dit eens aan moeten trekken en een andere koers varen. Dit past een krant als de Zierikzeesche Nieuwsbo de niet! LYDIA MOL Zierikzee Naschrift redactie: Bestuursleden zijn schaars geworden, zoals uit het ver haal moge blijken. De ach tergrondinformatie is af komstig van de trainer. Briefschrijfster trekt verder een conclusie die de redac teur niet in het verhaal heeft gelegd: „Nadat het dames team uiteenviel bedankten voorzitter en penningmees ter." Het woord 'nadat' is niet anders bedoeld dan als tijdsbepaling. Een koerswij ziging achten wij onnodig. BRUINISSE Collecte lecte en zamelden 361 gulden De collecte voor de Kanker bestrijding heeft in Bruinis se 4.428,10 gulden opge bracht. Leden van jeugdsoos De Pul verleenden spontaan hun medewerking aan deze col- RENESSE Collecte De collecte voor het Konin gin Wilhelminafonds heeft in de kern Renesse 2518,55 gul den opgebracht. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Geertruiden- berg en Made: J. Holtslag, kandidaat te Dorkwerd; te Lunteren (wijk zuid): L. W. Chr. Ruijgrok te Middelhar- Aangenomen het beroep door de Generale Synode als predikant voor buitengewo ne werkzaamheden voor de arbeid van stafmedewerker diakonaal beleid bij het Cen trum voor Gemeente-op bouw van de Gereformeerde Kerken in Nederland: J. Franken, predikant voor buitengewone werkzaamhe den PKV Gelderland (Konsu- lent Maatschappelijk Akti- veringswerk, St. Hemag); naar Putten (wijk 2): L. Kruijmer te Lunteren; naar Rotterdam-Centrum (Op- standingswijkgemeente): P. W. de Nooy te Musselkanaal. Gereformeerde Kerken Beroepen te Dinteloord: mw. drs. M. Verschoor, kandidaat te Woerden, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hattem: A. O. Reitsema te Bunschoten- West; te Smilde: drs. E. J. Oostland, kandidaat te Kam pen; te Gouda: H. J. Siegers te Ommen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Rotterdam-Kra lingen: E. Hakvoort te Meer kerk en A. van Heteren te Barendrecht. Tweetal te Doesburg en Doe- tinchem en Nijmegen: N. Ribbers te Gorinchem en drs. A. Wagenaar te Aalten. Beroepen te Mijdrecht: B. Reinders, kandidaat te Ca- pelle aan den IJssel. V LU LU CU I— GO Vrouwtjes van Zierikzee Er is een clubje zwemvriendinnen, bij Levensstrijd, daar aan de dijk. De oudste is ook wel bij zinnen, met tachtig jaar voelt zij zich rijk. Hen kregen kijk op 't Zeeuwse weertje, zij bellen dan: gaan wij of niet? En mist dit ook nog wel een keertje, dan doet geen enkel dit verdriet! Ook met Neptunus is relatie, als zij te water zwemmen gaan. Hij blijft bij hen zo in de gratie. wijst plekken waar men goed kan staan. Zo zijn wij trots op deze vrouwtjes, daar 't zwemmen hen zo mooi verbindt. En wintertijd strijkt ook de Vouwtjes, in hun contact, wat men bezint...! P. C. Noordhoek Zierikzee. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5