Grontmij duikt in haven Meters zwemmen in bad Dol-Fijn voor goed doel Dode bij frontale aanrijding op N59 ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE i ™yÖE VLIEGER Onderzoek naar herstel zoet-zout overgangen Vrouwen voor Technika Diefstal van boottrailer r WORDT HET VOOR DE HAVEN POMPEN OF VERZUIPEN? X^BJBUOn^ NIEUWSBODE DINSDAG 23 SEPTEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26253 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E R I K Z E E S C H E COURANT 1797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Meningen verdeeld over herinrichting haven Zierikzee ZIERIKZEE - De Grontmij is in de materie van de haven van Zierikzee gedoken. Dat heeft geresul teerd in een plan tot herinrichting van het gedeelte vanaf 't Luitje tot aan het Sas. De belangrijkste ge bruikers van de haven hebben daar inmiddels hun mening over kunnen geven. Die meningen blijken verdeeld. Eén van de doelstellingen van het plan is alsnog ruimte te vinden voor 65 ligplaatsen voor de recreatievaart. Die dienen voor 2001 gereali seerd te zijn anders vervalt die aan Zierikzee toegekende optie. ,,Dat zou zonde zijn," vindt A. Hollander, bestuurslid van Watersportvereniging (WSV) Zierikzee, ,,want er is best behoefte aan." Hij heeft veel waardering voor de 'frisse aanpak' van het nieuwe gemeentebestuur om die extra ligplaatsen als nog gerealiseerd te krijgen, terwijl de voormalige ge meenteraad van Zierikzee er, volgens hem, al vanaf had ge zien. Het plan van ontwerper Speller van de Grontmij voorziet in herinrichting van de haven vanaf 't Luitje tot aan het Sas. ,,In feite hebben wij daar als watersportver eniging niet zoveel mee te maken. Onze plaatsen liggen tussen de keersluis en 't Luit je," zegt Hollander. Echter als de gemeente, volgens het plan, extra passantenplaat sen creëert aan de Engelse Kade en zelfs voorbij de wit te brug aan de Vissersdijk en 't Sas kan er wellicht gescho ven worden. Er zouden dan ligplaatsen in het Havenka naal vrij kunnen komen voor de watersportvereniging. Tevreden Voorzitter W. Schot van Vis serijvereniging Helpt Elkan der in Zierikzee zegt tevre den te zijn met de plek die de schepen van de beroepsvisse rij in het plan krijgen toege wezen. Die is voorzien aan 't Luitje op de plaats waar nu voornamelijk de schepen van Zeilvloot de Zeeuwse Stro men afmeren. ,,Ik ben niet tegen de visse rij," zegt John van Dalsen, exploitant van bruine vloot De Zeeuwse Stromen. Hij vindt die bei'oepsvaart ech ter niet thuishoren in de Nieuwe Haven en zag daar liever een goed alternatief el ders voor gecreëerd. De werkhaven in Zijpe bijvoor beeld. Maar Van Dalsen heeft inmiddels ervaren, dat daar met de beroepsvissers niet rationeel over valt te praten en dat ze een machtige stem in het kapittel hebben. „Van gemeentezijde wordt altijd gezegd dat er geen vas te ligplaatsen zijn in de ha ven, maar dat is een drogre den. De vissersschepen liggen altijd op dezelfde plek, terwijl er niemand op woont, er niet wordt geladen en gelost en ze een deel van het jaar niet varen," aldus Van Dalsen. De plek aan 't Luitje heeft bovendien ook de voorkeur van de bruine vloot. Van Dal sen voert aan dat de puiLou bij rederij Den Breejen ver lengd zou kunnen worden om plaats te bieden aan de sche pen van De Zeeuwse Stro men. In de plannen van de Grontmij kan de exploitant zich niet zo vinden. In de hoorzitting over het eerste „Zonde dat in een schitterende monumentenstad als Zierikzee de helft van de haven ongebruikt ligt,vindt J. van Dalsen, ex ploitant van Zeilvloot De Zeeuwse Stromen. conceptplan heeft Van Dal sen zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Aan de Engelse Kade kan de bruine vloot, volgens hem niet terecht. „De schepen kunnen daar niet keren, daar is de haven veel te smal. Achter de witte brug, dus aan de Vissersdijk en het Sas zouden sommige schepen zelfs droogvallen." Van Dalsen vindt dat het al dertig jaar ontbreekt aan vi sie ten aanzien van de Nieu we Haven. „Er zouden eens knopen moeten worden door gehakt. Ik ben al tien jaar met die gemeente bezig en ik vind dat er ongelooflijk veel kansen blijven liggen. Het is toch zonde dat in een schitte rende monumentenstad als Zierikzee de helft van de ha-" ven ongebruikt ligt." Hij vindt ook dat het econo misch belang van de bruine vloot wordt onderschat. In het Deltagebied varen twin tig oude zeilschepen, op het IJsselmeer 420. Volgens Van Dalsen zit er hier zeker nog groei in. Niet zozeer in het aantal schepen, maar wel in het aantal passagiers. Positieve Hollander van WSV Zierik zee pleit voor een positieve benadering van het herin richtingsplan van de Gront mij. Dat voorziet onder meer in aanpassingen van de ha ven vanaf 't Sas tot aan de (Foto: Marijke Folkertsma) witte brug en de aanleg van een wandelpromenade langs de Vissersdijk. Alleen over het prijskaartje maakt hij zich wel wat zor gen. In het plan 'Speller' zijn de financiële consequenties van de herinrichting niet op genomen. Als er een grote schep geld nodig is, dreigt volgens Hollander het ge vaar dat een mooi plan ook weer als een nachtkaarsje uitgaat. Oosterschelde verandert geleidelijk MIDDELBURG - Het gaat goed met de Ooster schelde, maar het kan nog beter. Rijkswater staat gaat onderzoeken of het mogelijk is meer zoet water in de Oosterschelde toe te laten om zo de deels verloren gegane zoet-zout overgangen te herstellen. De toevoer van zoet water op de Oosterschelde vanuit het Volkerak en omliggen de polders is sinds de uit voering van de Deltawer ken sterk verminderd. De Oosterschelde is daardoor een schone zeearm gewor den met relatief weinig voedingsstoffen, maar de keerzijde daarvan is dat de zoet-zout overgangen min der zijn geworden waar door de variatie van plan ten en dieren in de Oosterschelde minder is ge worden. In het aangekondigde on derzoek kijkt Rijkswater staat niet alleen naar de ef fecten van het inlaten van zoet water in de Ooster schelde op de natuur in Oosterschelde en Volke rak/Zoommeer, maar ook naar de effecten op het ge bruik van deze wateren: visserij, recreatie en zoet- wateraanvoer voor de land bouw. Een ander probleem in het Oosterscheldegebied is de voortschrijdende afslag van platen, slikken en schorren. Door golfslag verdwijnt zand van slikken en platen naar de geulen. De afslag van de platen gaat langzamer dan eerder voorspeld, maar de schor ren eroderen sneller dan verwacht. „Als het beleid niet verandert dan zal de Oosterschelde er over vijf tig jaar anders uitzien," al dus Rijkswaterstaat in een persbericht. „Meer water en een kleiner gebied dat bij laagwater zal droogval len." Rijkswaterstaat verkent de technische en financiële mogelijkheden om de zand- honger van de geulen te stillen. Binnendijks zijn er mogelijkheden om het ver lies aan slikken en schorren voor een deel te compense ren. Daarom draagt Rijks waterstaat bij aan de ont wikkeling van 750 hectare brakwatergebieden op Schouwen tussen Schelp- hoek en Zierikzee, een project van de Landinrich tingscommissie Schouwen- Oost en een uitwerking van Plan Tureluur. OUDDORP - Vanaf de Brou- wersdam bij Ouddorp is gis teren, maandag, een boot- trailer gestolen. De trailer was gekoppeld aan een personenauto en met een slot vergrendeld. Door het slot uit te boren wist de dief het slot te kraken en ver volgens de trailer los te kop pelen en mee te nemen. BRAZILIË MIDDELBURG - De Zeeuw se Kamers van Koophandel en Zeeland Seaports organi seren een handelsmissie naar Brazilië. Het land van de samba is in teressant geworden voor het Nederlandse bedrijfsleven omdat de invoerrechten enorm zijn gedaald. Aan de reis, die voor eind november staat gepland, kunnen tien Zeeuwse bedrijven deelne- Zzvemvierdaagse Nieuwerkerk van start NIEUWERKERK - In zwembad Dol-Fijn in Nieu werkerk ging maandag* de 20e editie van de Zwem- vierdaagse van start. Honderdnegentig zwemmers sprongen het water in om hun meters vol te maken. Een fysieke inspanning voor een goed doel, want sponsorgelden gaan naar het Ronald McDonald Kin derfonds. ,,Er wordt ontstellend hard gewerkt door de jeugd," vertelt beheerder en zwemonderwijzer J. van Meggelen. Wat dat harde werk uiteinde lijk gaat opleveren is nog niet bekend - maar aan de in zet van de zwemmende kin deren zal het niet liggen, stelt Van Meggelen. „Er.zijn er zelfs die bij de Blauwe Keet zijn gaan staan om sponsors te krijgen." Het doel was snel gekozen. „Het is traditie en het leeft nog steeds. Bovendien is het dui delijk een kinderen voor kin deren-actie en blijft het een belangrijk item dat ouders bij hun zieke kinderen in de buurt kunnen overnachten," licht Van Meggelen toe. Het is alweer voor de twin tigste keer dat er in de sep tembermaand in het Nieu- werkerkse bad aan de vier daagse kan worden deelge nomen. Gefeest wordt er pas bij het 25-jarig bestaan, maar ook zo'n twintigste keer le vert een aantal bijzonderhe den op. „De heer G. Oele van de basisschool in Sirjansland doet voor de twintigste keer mee. En niet alleen dat, maar hij is één van die mensen die ook leerlingen stimuleert mee te doen," aldus Van Meggelen. Gezond Op de school in Sirjansland is de Zwemvierdaagse in middels uitgegroeid tot een vast onderdeel van het schooljaar. „Het is perfect. Leuk om te doen, gezond, tra- BeheerderJ. van Meggelen schat dat tachtig procent van de deelnemers uit jeugdigen be staat. (Foto: Marijke Folkertsma) ditie natuurlijk en ook een soort evenement," vat Oele desgevraagd samen. Rond de zevenentwintig leerlingen uit Sir vertrekken deze week na afloop van hun lessen ge zamenlijk naar het naburige dorp, in auto's van bereid willige ouders. Een schoolge beuren, waar je als één grote club aan deelneemt, vat Oele samen. „Al vergeten ze wel eens dat ik meer onder water zit dan erboven. Om beurten duwen ze me onder." Naast de jeugd, die minimaal het A-diploma moet hebben en tot tien-jarige leeftijd 250 meter moet afleggen, doen er ook volwassenen aan het spetterende evenement mee. Zo'n twintig procent behoort tot de categorie volwasse nen. Dagelijks krijgen zij de kans na 20.00 uur hun baan tjes - dagelijks 500 meter - in rustiger water te trekken. Het laatste uur is het bad uit sluitend gereserveerd voor ouderen. „Dat heeft geen speciale reden hoor. Maar kinderen zijn meestal wat speelser en voor mensen die liever in alle rust zwemmen hebben we dit uur inge steld," vertelt beheerder Van Meggelen. Inhaaldag Vrijdag geldt als inhaaldag voor deelnemers die - door omstandigheden - één van de gewone zwemdagen moeten missen. Van Meggelen: „Ik verwacht niet dat we veel uitvallers zullen hebben in de komende dagen. Mensen die niet kunnen door ziekte of zo weten dat ze de gelegen heid krijgen eventueel zelfs volgende week na te zwem men. Maar je moet even voe len hoe de sfeer is, want voor een verjaardagsvisite doen we al die moeite natuurlijk niet." Alles komt, als men maar wil wachten. Rabelais 2 TENTENKAMP CDA en WD eisen optreden staatssecretaris tegen tentenkamp asielzoekers. 3 THEATER Plan voor omvorming van Nieuwe Kerk in Zierikzee tot theater. 5 VISSERS Twaalfde aflevering Ach lieve tijd in teken van Zeeuwen en hun vissers. 6 TENNIS LTC-Zierikzee met ruime voorsprong winnaar van eilandbokaal. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's OOSTFLAKKEE - Bij een frontale botsing maan dagavond op het Hellegatsplein tussen een bestel auto en een touringcar is een 41-jarige inwoner van Middelharnis om het leven gekomen. De 41-jarige man was de be stuurder van de bestelauto. De chauffeur en de tien inzit tenden van de bus - een tou ringcar van de Rode Kruis Bloedtransfusiedienst - ble ven ongedeerd. Ze zijn met vervangend vervoer naar de plek van hun bestemming ge bracht. Het ongeval gebeurde vlak bij de Haringvlietbrug ter hoogte van Den Bommel. De oorzaak is nog niet duidelijk, maar de politie gaat er voor alsnog van uit dat de be stuurder van de bestelauto op de verkeerde weghelft reed. De N59 was na het on geval in beide richtingen af gesloten. Aangezien de touringcar en kele containers met bloed bij zich had, de bus kwam name lijk vanaf een bloeddonor avond in Middelharnis, werd een tweede touringcar van de Bloedtransfusiedienst ter plaatse gevraagd omdat het bloed gekoeld moest blijven. ZIERIKZEE - Technika 10, een technische club voor meisjes van 10 tot 13 jaar, is op zoek naar vrouwelij ke begeleiders. De club draait op donderdagavon den van 18.30 tot 19.00 uur. De technische club, onder deel van Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei, biedt meisjes de mogelijkheid op speelse wijze kennis te ma ken met techniek. Gewerkt wordt met hout, metaal, fo tografie, kunststof, elektrici teit en elektronica. De Licht boei zoekt naar één of twee vrouwen, die als voorbeeld voor de meiden willen die nen. Zij zijn getrainde vrij willigsters, die positief staan tegenover techniek en het leuk vinden met een groep meiden aan de slag te gaan. Begeleidsters kunnen trai ningen volgen en krijgen hun onkosten vergoed. Technika 10 kost circa drie uur werk in de week. Meer informatie is te verkrijgen via Tea of Sil- ke: 412075. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving èf 19.00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving èf 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53.50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97.00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving f102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum: I LJ LJ LJ SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. dé krant van schouwen - duiveland!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1