Kerk pakt zilt in steen aan Veel te doen tijdens de Brouwse Boerenboeldag Meer geld voor zorg, justitie en onderwijs Scheveningers zijn tevreden met strand Hoofdkantoor Philips mogelijk in Amsterdam Asser schemerlampen even uit het isolement Bijeenkomsten MIN AS voor agrariërs in regio Jan Hage geeft laatste concert van dit seizoen Nonsens-poëzie De Wijs Wens van coalitiepartijen Eindhoven te groot en te oud Met honderd man op Brink Restauratiewerkzaamheden gedurende circa zes weken EXPOSITIES Jachtwinterherging hol van activiteiten VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1997 NR 26251 7 DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen hebben don derdag tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer voor 285 miljoen gulden aan claims bij het kabinet ingediend. De meeste wensen hebben betrekking op de zorg, het onderwijs en de rechts handhaving. Premier Kok stond niet af wijzend tegenover de wensen van PvdA, VVD en D66. Hij signaleerde echter dat de fi nanciële onderbouwing over het algemeen niet erg slui tend is. Daarom wil de minis ter-president eerst nog eens in het kabinet bekijken of een meer deugdelijke dek king mogelijk is. De regering zal de Tweede Kamer voor de financiële beschouwingen over twee weken laten weten wat daarvan het resultaat is. In de marge van de algemene beschouwingen bleek dat de kans groot is dat het verkie zingsprogramma van de Pv dA een verhoging van het wettelijk minimumloon (en dus van de daaraan gekop pelde uitkeringen) zal beplei ten. Premier Kok, de partijleider van Wallage, toonde zich tij dens de algemene beschou wingen niet erg enthousiast over het voorstel. Hij vindt dat „haaks op regeringsbe leid van verlaging van de mi nimumloonkosten" staan. EINDHOVEN (ANP) - Philips overweegt zijn hoofdkantoor te verplaatsen van Eindhoven naar Amsterdam. Het elektronicaconcern denkt daarbij aan een locatie op de Zuid-As, het meest prominente kantorengebied van de hoofstad in de buurt van Schiphol, waar ook ABN Amro en ING hun hoofdkantoren bouwen. Philips heeft vrijdag beves tigd dat binnen de concern- top over verplaatsing van het hoofdkantoor wordt ge sproken. Voor het einde van dit jaar neemt de raad van commissarissen een be sluit over de verhuizing. Het bestaande hoofdkan toor in Eindhoven is verou derd en te ruim, nu de con cernstaf is gehalveerd tot ongeveer 350 man. Philips wil zijn hoofdkantoor los maken van de overige be drijfsactiviteiten in Eind hoven en zou het liever in het financiële centrum van Nederland zien staan. „Daarbij is de omgeving van Schiphol zeker een op tie", aldus een woordvoer der. Grote luchthaven Volgens hem stelt Philips als eis voor de nieuwe loca tie dat er een grote luchtha ven naast de deur ligt. Het kleine Eindhoven Airport is die kwalificatie nauwe lijks waardig. Dat de Bra bantse stad hierom niet meer in zicht is als vesti gingsplaats, wil de woord voerder echter niet bevesti gen. Voor de bonden komt de discussie over verplaatsing van het hoofdkantoor als een volslagen verrassing. ASSEN (ANP) - De Brink in Assen is zaterdagavond het toneel van een unieke happening voor schemer lampen. Zo'n honderd inwoners van de Drentse hoofdstad, tussen de 4 en 74 jaar, zullen met sche merlamp-oude stijl, stoel en krant of boek op de Brink plaatsnemen. Daar omheen komt een terras. Organisator is de Asser werkgroep voor Energieke Plannen en Projecten in Ont wikkeling, de Erven Eppo. Zij spreken van een „groeps- therapeutische sessie van honderd scheiherlampen ou de stijl, die in het huidige ha- logeentijdperk in een gruwe lijk isolement zijn geraakt en wel een verzetje kunnen gebruiken". Volgens de organisatie zal een „reusachtig feëeriek ter ras ontstaan dat het bewust zijn van de Asser bevolking zal verlichten en de duister nis op de eeuwenoude Brink tijdelijk zal opheffen". Het project is een reactie op de „stilistische etikettering van de kunst", waarbij het pu bliek het kunstwerk vormt. Ook zijn er videofilms met schemerlampen-clips en is er schemermuziek Donderslag De Erven Eppo werd in 1992 opgericht door een groep cre atieve Assenaren. Eerder on dernamen zij de actie Don derslag, waarbij met vuilnisbakken een onweers bui werd nagebootst. Verder wordt een „wereld water band" voorbereid. Daarvoor nemen Assenaren op buiten landse reizen een flesje wa ter mee terug. De duizenden flesjes worden te zijner tijd in het Asser gemeentehuis geëxposeerd. SCHEVENINGEN (ANP) - Meer dan de helft van de Scheveningers is tevreden over het uiterlijk en de sfeer van het strand en de boulevard. Drie op de tien bewoners is dat niet. Dat blijkt uit een NIPO-on- derzoek, gedaan in opdracht van de Vereniging van Strandexploitanten Scheve- ningen. Het „gevoel dat men de zee niet meer kan zien" leeft slechts bij een kwart van de bewoners. De uitslag van het onderzoek staat haaks op het zwartboek dat het Comité Leefbaar Scheve- ningen in mei aan burge meester Deetman overhan digde. Volgens dat rapport vinden de meeste Schevenin gers dat reclameborden van strandpaviljoens het uitzicht op de zee belemmeren. Ook zouden de bewoners de boulevard vies vinden en zich ergeren aan de toename van het massatoerisme. Het NIPO ondervroeg bewoners uit Scheveningen-Dorp, het Renbaankwartier en het Bel gisch Park. Meer dan de helft van de tevreden bewoners vindt er een goede sfeer heerst op het strand en dat het er schoon en netjes i Toch klaagt 29 procent dat er teveel strandtenten zijn. In de nota Strandbeleid die in juli verscheen, stelde wet houder Van der Putten dat de strandpaviljoens hetzelfde uiterlijk moeten hebben om een rustig beeld te creëren. Die richtlijnen stuiten op on begrip bij de exploitanten. Zij willen zelf bepalen hoe hun stranttent eruit ziet. SEROOSKERKE - In de Hervormde kerk in Seroos- kerke wordt sinds maandag volop gesloopt en ge- stuct. Gesteund door Monumentenzorg wordt in zes weken tijd korte metten gemaakt met het zilt dat sinds de Watersnoodramp in de stenen .getrokken zit. De restauratie van de binnenmuren - die een kleine 55.000 gulden kost - moet de witte, niet-schil- ferende muren van weleer in ere herstellen. Vanaf het moment dat de Hervormde Gemeente van Serooskerke het kerkge bouw na de ramp in 1953 weer in gebruik nam, heeft ze te'kampen gehad met het in de stenen getrokken zout. De ramp sloeg een groot gat in de dijk van de Schelphoek en richtte onder meer aan de kerk in het dorp grote schade aan. Een grondige restauratie volgde, waarna op 17 juli 1958 de kerk - met rechtgezet te toren en met een nieuw or gel - opnieuw in gebruik ge nomen werd. Omdat bij de opbouw gebruik is gemaakt van de oude stenen, zit er nog steeds zilt in de muur. Tot op heden was dat goed te zien. Gelige, schilferende muren en altijd kalk op de vloer. „Tot grote ergernis ook van de dames die schoonmaken. Toch zijn er regelmatig nood- reparaties uitgevoerd. Di rect na de ramp is er bijvoor beeld bitumen, een soort asfalt, op aangebracht. En er is dikwijls opnieuw bepleis terd," schetst voorzitter van de kerkenraad B. van der Linde het afgelegde traject. De huidige restauratie moet definitief een einde aan het ziltprobleem maken. Behal ve in een gedeeltelijke finan ciering, voorziet Monumen tenzorg ook in advies. Nadat er een laag is weggebikt - op sommige plaatsen tot acht centimeter - worden er drie lagen speciale mortel aange bracht. „Misschien worden het zelfs wel vier lagen en daar komt dan weer een spe ciale verflaag op," aldus Van der Linde. Het gebruikte materiaal en de precieze aanpak worden nauwlettend in de gaten ge houden door zowel Monu mentenzorg als door mortel leverancier firma Jahn uit Hellevoetsluis. Want niet al leen de subsidieverstrek king, maar ook de garantie van tien jaar op de stuclaag staat of valt met een correcte uitvoering van het werk. „Zo is de richtlijn bijvoorbeeld dat er gestuct moet worden tot een halve meter boven het peil waar het zeewater geweest is. Dat betekent bij ons dat er gestuct gaat wor den tot ongeveer drie meter hoogte," licht Van der Linde toe. Monumentenzorg heeft deze behandeling, bij andere Zeeuwse kerken, al eerder met succes toegepast. Diensten Behalve de binnenmuren worden ook de gemetselde raamspijlen aan de zuidwest zijde van het kerkgebouw Het programma begint met 'Lento' van Hendrik de Vries. Dit werk speelt Hage als een 'in memoriam aan de heer D. Visser', de onlangs overleden organist, die zo veel tijd en energie aan het gerestaureerde orgel heeft besteed. „Hij was een van de mensen, die mij op het pad van het orgelspel brachten," aldus Hage. De organist speelt verder Sonate Op. 65 in d van Felix Mendelssohn- Bartholdy en enkele orgel werken van Robert Schu mann. Besloten wordt met de 2e Sonate in d-moll op. 60 van Max Reger. Hage bracht zijn jeugd door in Zierikzee en kreeg orgel les van Mar van der Veer en later van Kees van Eersel. Hij was organist in Drei schor en Noordgouwe, in de Christelijke Gereformeerde Kerk in Kerkwerve en in de kerkdiensten van het Zweed- Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Hage studeerde muziekwetenschap aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, orgel en theorie aan het Utrechts Conservatorium en kerkmuziek aan het Neder lands Instituut voor de Kerk muziek in Utrecht. Met steun van de Franse regering stu deerde hij vervolgens twee jaar aan het Conservatoire national de Région de Bou- logne-Billancourt bij Parijs. Zijn orgelstudie sloot Hage af met het behalen van de Premier Prix a l'unammité du Jury. Hij won eerste prij zen tijdens het Nationaal Or gelconcours voor Conserva toriumstudenten in Leiden, het Nationaal Orgel Impro visatieconcours in Bolsward, het Concours Suisse de l'Or- gue in Schafthausen en het Premier Concours de l'In- terprétation de Musique Classique in Poitiers. Hage geeft vele'Concerten in bin nen- en buitenland. Jan Hage. Tot en met zaterdag 20 september Brouwershaven Expositie deelnemers schildercursus o.l.v. Ben Vernimmen. Sint Nicolaas- kerk. Elke dag, van 13.30 tot 16.30 uur. Dreischor Dreischor Creatief. Landbouwmuseum. Op weekdagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 27 september Burgh-Haamstede Expositie Een ongekende schittering werk kunstenaar Willem Buijs. Bewaer- schole. Dinsdag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met maandag 20 oktober Zierikzee Schilderijen Sonja Pankow. Dameskap per/galerie Rik en Riek. Tijdens ope ningstijden kapperszaak. Tot en met vrijdag 24 oktober Burgh-Haamstede Aquarellen Marijke Klijnsma. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van vrijdag 3 oktober tot en met zondag 2 november Rencsse Nostalgisch speelgoed. Museum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 5 oktober en 2 novem ber van 12.00 tot 16.00 uur. onder handen genomen. Ver wacht wordt dat alle werk zaamheden circa zes weken tijd in beslag gaan nemen. In die tijd gaan de diensten van de Hervormde Gemeente ge woon door. De erediensten op zondagmorgen vinden de komende weken plaats in het dorpshuis in Serooskerke. 's Avonds komen de gemeente leden samen in de zaal achter de kerk. Daar is ruimte voor ongeveer veertig mensen. Het kerkinterieur, waaron der met name het orgel, is grondig met beschermende folie ingepakt. Van der Lin de: „Het is namelijk een gi gantische puinhoop met al dat fijne stof. We zijn met een man of vijf aan het inpakken geweest van half zes 's mor gens en we waren er pas zes uur 's avonds mee klaar." De Serooskerkse kerk stamt van rond 1425. In 1575 werd het gebouw door brand gro tendeels verwoest. Het schip van de kerk werd opnieuw opgetrokken in de oude steen, het tot ruïne vergane koor werd nimmer her bouwd. De kerk is gewijd aan St. Allard, een bisschop uit Mainz die de marteldood stierf. De Hervormde Gemeente in Serooskerke is nog steeds ac tief. Naast de kerkdiensten vindt er elke eerste zondag in de maand, vanaf 19.00 uur, een zangdienst plaats. GOES - Agrarische ondernemers kunnen zich laten voorlichten over het mineralenaangiftesysteem (MINAS) op één van de reeks regionale informatie bijeenkomsten die door GLTO worden georgani seerd. In Goes vindt een dergelijke bijeenkomst plaats op dins dag 7 oktober. De avond die plaatsvindt in motel Goes duurt van 20.00 tot 22.30 uur en is ook toegankelijk voor niet-leden. Bedrijfsadviseurs en specia listen ruimtelijke ordening en milieu geven de aanwezi gen een toelichting op de MI- NAS-regeling. Ook krijgen de agrariërs informatie over het invullen van het aanmel dingsformulier. Ter sprake komen onder meer de aanvoer- en afvoer- posten, de vrijwillige aangif te, de verfijnde en de forfai taire regeling. Er zullen door de betrokkenen gerichte keu zes moeten worden gemaakt, omdat onzorgvuldig invul len van het formulier de on dernemer duizenden guldens kan gaan kosten. In aansluiting hierop organi seert de GLTO Adviesgroep ook een groot aantal zitda gen om leden de gelegenheid te geven het aanmeldingsfor mulier samen met een advi seur in te vullen. Aanmel ding voor de zitdagen kan via de GLTO Adviesgroep: 0570-662811. Schrijver, tekstdichter, pu blicist en presentator van ra dio- en televisieprogram ma's. Een dwarsdoorsnede van de veelzijdige persoon Ivo de Wijs. In dorpshuis De Zaete in Yerseke treédt deze cabaretier woensdag 24 sep tember op met Literair Va riété. Zijn soloshow begint om 20.00 uur. Die avond is hij te horen en te zien met zoge naamde light-verse. Onder deze noemer valt lichte, niet- serieuze poëzie oftewel non sens-poëzie. Door zijn vrolij ke geaardheid, humor en gevoel voor taal is dit genre De Wijs op zijn lijf geschre ven. De Koperen Tuin uit Goes is aanwezig met enkele boeken van de creatie veling. Telefonisch bestellen kan via het gemeentehuis: 0113 - 395326. De avond is opgezet door de Werkgroep Kulture- le Evenementen Reimers- waal. ZIERIKZEE - Jan Hage geeft woensdag 24 septem ber een concert op het orgel van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het is de laatste uitvoering in de serie., die het afgelopen seizoen door de orgelcommissie werd georganiseerd. Het orgel en andere onderdelen van het kerkinterieur zijn zorgvuldig ingepakt om ze tegen de grote hoeveelheid gruis te be schermen. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Traditiegetrouw is het één van de laatste evenementen van het seizoen: de Boe renboeldag in Brouwershaven. Morgen, zaterdag 20 september, staan de grote hallen van de jachtwin terherging van Fa. Gebr. Van Ast weer bol van de activiteiten. De Boerenboeldag is een ini tiatief van de School met de bijbel De Schouw en begint om 09.00 uur precies. In de vele kraampjes kunnen de bezoekers naar hartelust snuffelen tussen boeken, kle ding, huishoudelijke artike len, speelgoed, curiosa en meer. Daarnaast wordt groenten, fruit, boerenkaas en andere etenswaar ter ver koop aangeboden. Ook pre sent op de editie 1997 van de Boerenboeldag is de bloe- menstand. Voor de kinderen is er een groot speelgoed- kraam. Bij de boekenmarkt is voor hen een speciale 'af deling' met kinderboeken in gericht. Ook voor volwasse nen is de boekenmarkt interessant. - Volgens de organisatoren van de Boerenboeldag zitten er dit jaar tussen de boeken veel klassiekers, met name veel Duitse literatuur. Er wordt onder meer een uitga ve uit 1922 van het boek De Vlaamsche Passementswe ver, geschreven door A. de Vlieger, ter verkoop aange boden. Eveneens bijzonder is het boek De Kroniek van Ka- pelle, Biezelinge en Evers- dijk. Veiling Vast onderdeel van de Boe renboeldag is de veiling. De ze begint om 13.30 en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Aan sluitend op de veiling treedt de dweilband De Notenklu- vers op. Voorafgaand aan de veiling - om 11.00 uur - treedt het schoolkoor van De Schouw op. In een aparte stand demonstreert Henk Jan Hilgen de kunst van het ambachtelijk boekbinden. Levende have is altijd present tijdens de Boerenboeldag (Archieffoto) i <4 De opbrengst van de Boeren boeldag is dit jaar gedeelte lijk bestemd voor een ontwikkelingsproject in Burkiha Faso. De uit Brou wershaven afkomstige Jetty Stouten is in dat land al ja ren werkzaam voor de zen ding. Zij verleent onder meer medische hulp aan de bevol king en rijdt daarvoor met een mobiele polikliniek de dorpen af. Behalve dit pro ject worden uit de opbrengst van de Boerenboeldag ook twee kinderen in adoptielan- den volledig financreel on dersteund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7