Nummer 11 en de leefbaarheid ZOEKPLAATJE Veilingprijs mosselen gaat omhoog en het aanbod stijgt met 6000 tonnen Expo Van der Woel Rituelen centraal bij gesprekskring STREEKNIEUWS Botsing tegen tractor EXPOSITIES VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1997 NR 26251 5. Stopzetting subsidie voor laatste winkel in dorpskern NOORDGOUWE - Het college van B&W stelt de ge meenteraad voor de subsidieregeling voor de laatste winkel in een dorpskern stop te zetten. „Jammer," vindt Vera de Jong, eigenaresse van dorps winkel Nummer 11 in Noordgouwe. „Voor ons was het een leuke stimulans om de winkel gerealiseerd te krij gen. Zonder wat hulp bij de start red je het niet." Vera de Jong is ook blij met klanten, die voor de vergeten boodschappen' komen. De toenmalige gemeente Brouwershaven riep de sub sidieregeling in 1992 in het leven ten behoeve van die dorpswinkel in Noordgou we. Het dorp bleek ineens doods nadat het echtpaar Wagenaar na vijftig jaar hun winkel had beëindigd. ,,Is het niks voor jullie?", moe digde wethouder S. Loscha- coff-de Kanter De Jong en haar toenmalige echtgenoot Hans Baris aan. Ze besloten de uitdaging aan te gaan. De riante lege ruimte onder hun bovenwoning bood de moge lijkheid daar een buurtsuper in te richten. Dat vergde wel een fikse investering. De subsidieregeling van de ge meente voorzag in een bij drage van 25 procent in de verbouwingskosten. Op 5 maart 1992 werd Nummer 11 officieel geopend door Lo- schacoff. De inwoners van Noordgouwe toonden zich enthousiast. Er'was weer een winkelvoorziening en een so ciale ontmoetingsplek in de dorpskern. Klantentrouw Werd dat enthousiasme ook vertaald in klantentrouw? Of gaven de inwoners van Noordgouwe er toch de voor keur aan de grote hoop van de wekelijkse boodschappen bij de grootwinkelbedrijven aan te schaffen? „De inwoners van Noordgou we doen echt hun best de winkel op hun dorp in stand te houden," zegt De Jong, maar ze erkent dat er op dat KERKWERVE - Een aan rijding tussen een tractor en een personenauto don derdag omstreeks 18.00 uur had een volledig ver nielde auto tot gevolg. Er vielen geen gewonden. Beide voertuigen reden op de Heuvelsweg vanaf de richting Delingsdijk. De 28-jarige bestuurder van de tractor, een man uit Kerkwerve, gaf rich ting aan naar links en sloeg - na te hebben voor gesorteerd - linksaf de Papeweg in. De 28-jarige automobiliste uit Scha- rendijke merkte de manoeuvre van het voor haar rijdende landbouw voertuig niet op en reed er midden in. De perso nenauto moest worden weggesleept. PLOEGWEDSTRIJD DREISCHOR - Op een stuk grond van P. Sonneveld aan de Kapteinsweg in Dreischor wordt zaterdag 20 september een ploegwedstrijd gehou den. Gestreden wordt om het kampioenschap van Schou- wen-Duiveland. Er ploegen ook antieke tractoren mee. De wedstrijd begint om 12.30 uur. TROFEE NIEUW- EN SINT JOOS- LAND - De Erfgoed Trofee van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland is dit jaar gewonnen door de fami lie Polderdijk uit Nieuw- en Sint Joosland. De prijs wordt maandag 22 septem ber uitgereikt en bestaat uit een geschilderd gevelschild. De familie Polderdijk is ei genaar van het Hof Nieuw- lands Rust, gelegen aan de Oudedijk 14. KOOKSESSIES DOMBURG - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt in samen werking met het Badhotel Domburg kooksessies ge wijd aan schaal- en schelp dieren. Deze sessies staan ge pland op de zaterdagen 27 september en 4 oktober van 10.00 tot 15.00 uur. Corné Ra- senberg, chef de cuisine van het Badhotel, demonstreert de bereiding van gerechten en geeft tips en aanwijzin gen. Daarna gaan de deelne mers zelf aan de slag, waarna gezamenlijk van de eindpro ducten wordt genoten. In lichtingen en aanmeldingen kunnen worden geregeld via: 0118-581507. punt natuurlijk ook teleur stellingen zijn. ,,Loschacoff bijvoorbeeld zegt ronduit haar meeste boodschappen bij Albert Heijn te kopen en alleen voor haar brood en specifieke zuivelbestelling naar Nummer 11 te komen." De Jong erkent niet zulke scherpe prijzen als het groot winkelbedrijf te kunnen voe ren. ,,Die kopen in het groot in en duiken voor producten als suiker, koffie en halfvol le melk zelfs soms onder de inkoopprijs. Door de massa maken ze dat op andere arti kelen wel weer goed." Zelf doet ze overigens ook haar best een zo scherp mogelijk prijsbeleid te voeren. Andere zaken die in het voordeel van de dorpssuper gelden zijn: de grote servicebereidheid. ,,Bent u wat ouder of bent u ziek, dan breng ik uw bood schappen thuis. Heeft u rug klachten of veel te sjouwen, ik zet het in uw auto," staat er vermeld in de folder van Nummer 11. En de flexibili teit waarmee op individuele wensen wordt ingesprongen. Als er om Crackfree stijfsel wordt gevraagd of om cu- stard-puddingpoeder prijkt het weldra in de schappen. Uitbreiding- Het dienstenpakket van Nummer 11 is in de loop van de afgelopen vijf jaar ook flink uitgebreid. Men kan er niet alleen terecht voor le vensmiddelen. maar ook voor drogisterij-artikelen, De verzending was volgens opgave: België 13.261 ton, Frankrijk 6.645 ton, binnen landse markt 6.231 ton en di verse landen 1.366 ton. Delta Mossel bleek vorige week de hoogste bieder met 239 gul den 24 per ton, voor mosselen foto-service, schoenrepara ties en het postagentschap. De Jong betreurt het dat sommige dorpsbewoners zich generen om bij haar al leen de 'vergeten boodschap pen' te kopen. In haar folder komt ze daar eerlijk voor uit. „Iedereen is van harte wel kom, ook voor die vergeten boodschap en misschien zien ze dan en passant dat de prij zen niet veel hoger zijn dan in die 'goedkope' grote su- met een stukstal van 128 en een vleesgewicht van 28,3 ki lo. Maandag 8 september bracht de handel een bod uit op 22 ladingen mosselen, gevist in de Zeeuwse wateren. Daarbij permarkt." Het instandhou den van een dorpssuper vergt lang en intensief wer ken. Van 's ochtends half acht tot 's middags zes vrij wel zonder pauze; elke avond minstens nog een uur en een deel van de zondag voor de administratie. De Jong heeft het er graag voor over. Ze houdt van de winkel en voor al van de contacten met de klanten. Zonder al die inzet zou het niet haalbaar zijn. kon een keuze worden ge maakt uit 6.936 ton. Uit de Hammen arriveerde onder meer de YE 87 met 523 netto- ton. Koper hiervan was Tri ton. Deze partij kookte bij een stukstal van 201 een vleesge wicht van 28,1 kilo. Krijn Verwijs schreef het hoogst in voor 299 ton van de BRU 14 (Fa. S. Otte) met een stukstal van 182. Het vleesgewicht bedroeg 28,9 kilo. De handel waardeerde de aangeboden schelpdieren op maandag met prijzen tussen „De omzet is eigenlijk best aardig, maar de marges zijn laag," verklaart ze Het sociale aspect van de laatste dorpswinkel acht ze van groot belang. „Mensen ontmoeten elkaar hier. Ze vertellen iets over hun bezig heden en weten een beetje van elkaar wat hen bezig houdt. Een klein kind komt met een briefje naar de win kel, een oudere man dié ook net een boodschap doet, 65 en 239 gulden 24 per ton. De volgende dag verschenen, zeventien vaartuigen aan de veiling waarvan de BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos) en de YE 19 uit het noorden. Van de Zeeuwse percelen meer den de mosselkotters YE 110, TH 4, YE 20, YE 70, YE 69, YE 27, YE 86, BRU 50 (Hoogerheijde-de Waal Be heer bv), YE 39, YE 58, YE 2, BRU 5 (Fa. J. de Waal-Jume- let) en de YE 181 na een vrachtje op maandag op nieuw af. De Wadmosselen varieerden in prijs tussen 157 gulden en 215 gulden, de (Foto: Marijke Folkertsma) kijkt vertederd toe." Ze doelt op die bijna onbenoem bare aspecten, die een dorps gemeenschap wat extra warmte en kleur geven. Jammer dus, vindt Vera de Jong, dat voor andere kleine kernen de mogelijkheid op het behoud van de laatste winkel veel minder wordt als de gemeenteraad volgen de week besluit het voorstel van B&W goed te keuren. Zeeuwse deden hooguit 185 gulden 67 per ton (Triton). Tarra Tijdens de eerste veiling op woensdag verwisselden tien partijen van eigenaar, waar van acht uit de. Waddenzee. De verantwoordelijke aan voerders uit het noorden wa ren de kotters: YE 16 (677 ton), YE 182 (594 ton), BRU 27 (De Ronde bv, 401 ton), YE 83 (1.187 ton) en ZZ 8 J. Schot bv, 710 ton). Aquamossel voteerde 180 gulden 90 per ton voor schelpdieren met een stuks tal van 132 bij een vleesge wicht van 27,5 kilo. Hetzelf de bedrag betaalde Aquamossel voor een partij Zeeuwse met een stukstal van 137 bij 27,7 kilo vlees. De overige Wadmosselen va rieerden vanaf 124 gulden tot ruim 152 gulden per ton. Voor de tweede verkoopron de knoopten veertien vaar tuigen vast met krap 5.000 ton. Op donderdag waren er drie veilingen nodig om negen- tien'partijen te verhandelen. Deze dag bleek de aanvoer uit het Waddengebied erg ge ring. Alleen de YE 116, de ZZ 3 en de YE 157 voeren uit het noorden met respectievelijk 800 ton, 618 ton en 345 ton. Mieras, Krijn Verwijs, Vette Verhaert, Barbé, Roem van Yerseke, Prins Dinge- manse, Triton en André Ver wijs sleepten deze dag één of meerdere partijen Zeeuwse juwelen in de wacht. Vrijdag werd tenslotte ook nog een drukke dag voor de Productschapmedewerkers en -medewerksters. Maar liefst vijftien vaartuigen wa ren goed voor 7.464 ton, waaronder het trio YE 57, YE 96 en YE 19 'van het Wad'. In de Meep viste de YE 57 1.233 ton met stukstallen rond de 160 bij een vleesge wicht van gemiddeld 32 kilo. De YE 96 loste 1.087 ton van eenzelfde grootte met een iets lager vleesgewicht (30 kilo). Het tarrapercentage van deze partij voor reke ning van Prins Dingeman- se was laag (9,3 procent en 7,2 procent). Naar de natte pakhuizen van Zeeuwsche Banier verhuis den 417 nettoton van de BRU 25 (J. J. de Waal), met een stukstal van 221 bij een vleesgewicht van 26,7 kilo. ZIERIKZEE Collecte De opbrengst van de collecte van de Nederlandse Kanker bestrijding in Zierikzee be droeg 8601,35 gulden. BROUWERSHAVEN Collecte De onlangs gehouden collec te ten bate van de Kankerbe strijding heeft in Brouwers haven 1874,85 opgebracht. Rituelen hebben jarenlang in een kwaad daglicht gestaan als 'poppenkast' of zelfs 'bij geloof' Onterecht volgens de oecumenische gespreks- kring. „Mensen zoeken uit drukkingsvormen voor hun gevoelens die verder gaan dan woorden. Op het gebied van rouwrituelen bijvoor beeld: verstrooid worden op je favoriete voetbalveld of begraven worden in een kunstzinnige kist." 'Het spijt me' Voor schuldgevoelens lijkt volgens de gespreksgroep de televisie met programma's als 'Het spijt me' een nieuw ritueel te bieden. „Als je ziek bent kijkt niemand meer op als je zegt naar Tiel of Lour- des te zijn geweest." Tijdens de bijeenkomsten van de ge- NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Collecte De onlangs gehouden collec te voor de Kankerbestrijding heeft in Noordgouwe en Schuddebeurs 1532,25 gulden opgebracht. NIEUWERKERK Collecte De collecte voor de Kanker bestrijding heeft in Nieuwer- kerk 2093,30 opgebracht. spreksgroep wordt gekekén naar wat de verschillende re ligieuze tradities aan ritu elen bieden en of de mens heid daar anno 1997 nog iets mee kan. Aan de orde komen vragen als die of de biecht iets be- vrijdends was of juist een last en of de kerk de mens iets te bieden heeft met een 'ziekenzalving'. Tijdens de vier gespreksbij: eenkomsten wordt de gang 'van de wieg tot het graf' ge volgd. De gesprekskring gaat uit van het oecumenisöh overleg 'Samen Verder' en wordt steeds door twee pas tores van protestantse en ka tholieke zijde voorbereid. De eerste bijeenkomst maandag 27 oktober begint om 20.00 uur. Wie meer wil weten kan bellen met Marijke Wessel (461407). FOTO JOOP VAN HOUDT „Op deze foto wonen twee klasgenoten," schrijft een meisje uit Zierikzee,, Eén in de Gruttostraat en één in het Eerste Weegje." Zij is één van de achtentwintig mensen die een gooi doet naar de cadeaubon van 25 gulden, de beloning voor het insturen van de juiste oplossing voor het Zoekplaatje. Op de foto is veel te zien: het Havenkanaal van Zierikzee, een stuk je bebouwd en een stukje onbebouwd Poortambacht en de door een van de inzenders 'beroemd' genoemde camping van Kloet. Volgens een van de inzenders zijn ook de gebouwen van de Nemag zichtbaar Uit de stapel goede inzendingen werd die van Gerrie ter Riet, Zandkreekstraat 21, Zierikzee getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toege stuurd. Wie denkt te weten waar Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart sturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 gedeponeerd wor den. Inzendingen moeten voor woensdag 24 september bin nen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaat je' vermelden. Tot en met zaterdag 20 september Brouwershaven Expositie deelnemers schildercursus o.l.v. Ben Vernimmen. Sint Nicolaas- kerk. Elke dag, van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zondag 20 september Dreisclior Dreischor Creatief. Landbouwmuseum. Op weekdagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 27 september Burgh-Haainstede Expositie Een ongekende schittering: werk kunstenaar Willem Buijs. Bewaer- schole. Dinsdag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met maandag 20 oktober Zierikzee Schilderijen Sonja Pankow. Dameskap per/galerie Rik en Riek. Tijdens ope ningstijden kapperszaak. Tot en met vrijdag 24 oktober Burgh-Haainstede Aquarellen Marijke Klijnsma. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van vrijdag 3 oktober tot en met zondag 2 november Rcnesse Nostalgisch speelgoed. Museum Dc Blik vanger. Dinsdag en vrijdag van 20.00 tot 12.00 uur. Zondag 5 oktober en 2 novem ber van 12.00 tot 16.00 uur. Van donderdag 11 september tot en met Zierikzee Schilderijen en objecten Rijnhard Schfe- gardus. Noordhavenpoort. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 15.00 tot 19.00 uur. Delta Mossel is de hoogste bieder in Yerseke BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de periode van 8 tot en met 13 september werden 102 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 35.653 ton netto. Dat is ruim 6.000 ton meer dan in de voorgaande week. De gemiddelde prijs bedroeg 128 gulden 30, ongeveer twee gulden per ton meer dan een week eerder. Veranderingen spelen rol ZIERIKZEE - Oud-Zierikzeeënaar Johan van der Woel exposeert tot vrijdag 10 oktober in de Nobel- poort in Zierikzee. De schilderijen die hij laat zien zijn het resultaat van zijn verblijf deze zomer op. Scliouwen-Duiveland, Hij exposeerde toen in het paald door veranderlijkheid.' stadhuis van Brouwersha- Wat bij portretteren wordt- ven, waarvoor hij vooral veroorzaakt door de veran- portretwerk had geselec- derlijkheid van geest, wordt teerd. Tijdens zijn verblijf op bij het schilderen van land- oude gronden greep hij de ge- schappen veroorzaakt door legenheid aan opnieuw een wijzigingen in licht. Dit blik te werpen op het - des- maakt de doeken van Van tijds zonovergoten-Zeeuwse der Woel traceerbaar, ofwel landschap, uiteraard met gebonden aan tijd, sfeer en kwast in de hand. De toen ruimte. Zijn schilderijen zijn ontstane doeken, waarin uit- te begrijpen als karakter- zichten en historisch waarde- schetsen van de ruimte waar-' volle objecten centraal in wij ons op dit moment be staan, zijn te bezichtigen in geven, de Nobelpoort. De expositie in de Nobél- Eenpaar jaar lang schilderde poort is te bezoeken op zon- Van der Woel naar de werke- dag, dinsdag, woensdag en' lijkheid. Een belangrijk aan- donderdag tussen 14.00 en deel in zijn werk wordt be- 17.00 uur. In koor Hervormde kerk Renesse RENESSE - De laatste tijd is er veel belangstelling voor rituelen. Deze staan centraal in een oecumeni sche gesprekskring die maandag 27 oktober van start gaat in het koor van de Hervormde kerk in Re- nesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5