Lange wachttijden orthopedie Mega-order Airpack Plattelandsvrouwen Noordwelle aan slag Seminars in de regio over invoering Euro Hennekeij boos over uitstel N57 STREEKNIEUW5 MUZIEKAGENDA Gemeente wil naar Contacta Zeeuwse Sportraad biedt informatiegids WVG aan WESTERSCHOUWEN Activiteiten NVvH De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Wester- schouwen heeft de eerste twee activiteiten van het winterseizoen al weer achter de rug. De reeks van bijeen komsten van de club van Westerschouwen ging 9 sep tember van start met een ver rassingsfietstocht, waaraan drieëntwintig dames deelna men. De route ging door de duinen naar de Vroonpias in Renesse, waar een picknick plaatsvond. Aansluitend werd gefietst naar de Molen berg in Haamstede waar ge golfd werd. De openingsmid dag vond een week later plaats in dorpshuis de Schut- se. Mevrouw L. van Loon - Ribbens uit Heinkenszand vertelde die middag verha len. Maar liefst vijf verha len, legendes, een verhaal uit deze tijd en sprookjes pas seerden de revue en dat alles uit haar blote hoofd. BURGH-HAAMSTEDE Collecte De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft in Burgh-Haamstede .5241,15 gulden opgeleverd. NOORDWELLE Geslaagd René Geleijnse heeft met goed gevolg het doctoraal examen van de fiscaal-juridi sche opleiding afgelegd aan de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. KERKWERVE Collecte De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrij ding heeft in Kerkwerve 1768,95 gulden opgebracht: Het geld wordt besteed aan projecten op het terrein van wetenschappelijk onder zoek, voorlichting en patiën tenbegeleiding. BROUWERSHAVEN Poortershof In woonzorgcentrum Poor tershof in Brouwershaven zijn deze maand de activitei ten voor 55-plussers weer van start gegaan. Er zijn ook enkele nieuwe activiteiten in. het programma opgenomen, zoals een koffieochtend op maandag 22 september. Deze bijeenkomst is eens in de maand. De ochtend, die be doeld is voor alle ouderen uit Brouwershaven en omge ving, begint om 10.00 uur. Te vens wordt maandelijks een spelmiddag gehouden. De. eerste spelmiddag is dinsdag 23 september om 15.00 uur. Er kan onder meer deelgeno men worden aan spelletjes als sjoelen, dammen, darten, scrabble en mens-erger-je- niet. ZONNEMAIRE Collecte De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft in Zonnemaire 1000,10 gulden opgebracht. BRÜINISSE Borstvoeding Borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt woensdag 24 september een informatieavond bij Diana Ista aan de Dijkstraat 10 in Bruinisse. De bijeenkomst die bedoeld is voor voedende en aan staande moeders gaat over de voordelen van borstvoe ding voor moeder en kind. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 483425. Agenda voor komend jaar NOORDWELLE - De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken houdt woensdag 24 september de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. De Meidenkist van Cees Prinsen staat op deze avond centraal. Vanaf 19.30 vertelt Prinsen in het dorpshuis van Noord welle over de kist vol spulle tjes uit grootmoeders tijd. De dag ervoor, dinsdag 23 september, brengen belang stellenden van de bond een bezoek aan het Zeeuws Bio logisch Museum en de Heem- tuin in Oostkapelle. De serie bijeenkomsten van de afdeling Noordwelle krijgt een vervolg op woens dag 15 oktober. In Den Haag wordt een bezoek gebracht aan de Ridderzaal en Panora ma Mesdag. Vertrokken wordt om 12.00 uur vanaf de Oude Moolweg in Renesse. Woensdag 22 oktober volgt een bijeenkomst in het dorpshuis in Renesse. Het thema is Omgaan met Kri tiek en wordt verzorgd door de dames A. Stork en F. Ko sters. Donderdag 6 november staat een koffieochtend op het programma. De koffie staat die ochtend klaar bij bestuurslid Nel van Oosten. Informatie staat centraal op de eerstvolgende bijeen komst van de plattelands vrouwen op donderdag 13 no vember. J. van den Broek verzorgt een diapresentatie en demonstratie over Grand Marnier in het dorpshuis van Noordwelle. Deze avond be gint om 19.30 uur. Creatief bezig zijn is moge lijk op dinsdag 16 december. Onder leiding van mevrouw M. Onrust uit Zierikzee wor den in het verenigingsge bouw van Scharendijke kerstboeketten gemaakt. Aansluitend vindt op vrijdag 19 december de Kerstviering plaats. Deze viering, die om 17.00 uur begint en gehouden wordt in het verenigingsge bouw van de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede, wordt geheel door eigen le den verzorgd. J aarvergadering Dinsdag 6 januari vindt de traditionele nieuwjaarsre ceptie plaats. De locatie en tijd zijn op dit moment nog niet bekend. De jaarvergade ring vindt plaats woensdag 21 januari om 19.30 uur, waarbij ook een quiz over Schouwen-Duiveland wordt gehouden. De bijeenkomst op woensdag 11 februari is gewijd aan het leven van schaal- en schelpdieren en de valkenier en donderdag 12 maart wordt gesproken over de uitwisseling met platte landsvrouwen uit het Afri kaanse Benin. In april en mei volgen nog een lezing over de natuur- en vogelwacht op Neeltje Jans en het project Waterland, een doemiddag en het jaarlijkse reisje. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 20 september: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Schubert-koormanifestatie Eilandelijke ko ren. (14.00). 24 september: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Jan Hage (Den Haag). 11 oktober: Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Concert VZOS Oosterland en Soli Deo Gloria ('s-Gravendeel) thema 'Tom Parker'. 25 oktober: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert, clavecimbel en orgel. Sietse van Wijgerden en Jacob de Wit. 31 oktober: Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Tadeu Duerte Lanna, piano. 31 oktober: Willibrorduskerk, Zierikzee. Korenavond m.m.v. Rooms-Katholieke koren uit Middelburg, Vlissingen, Heinkenszand. Oost-Souburg en Zierikzee. 22 november: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Presentatieconcert cd - koor Adonai. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. Provinciebestuur: 'Directie ziekenhuizen wijzen op maatschappelijke verantwoordelijkheid' WD speelt het gemeente-game ZIERIKZEE - Om vooral jongeren te activeren in de lokale politiek en om hen in contact te brengen met afdelingsbestuur ders en fractieleden gaat de VVD het zogenaamde gemeente-game spelen. Dat is een simulatiespel waarbij per ronde 25 teams van vijf tot acht personen de opdracht krijgen met beperkte middelen een gemeente te besturen. Het spel is opgebouwd uit vier be- leidsjaren die elk één ronde vormen. Aan het einde van elke ronde heeft elk team de gele genheid zijn beslissingen door te geven aan de spel leider die de gegevens in voert in de computer. Het spel is bedoeld voor jongeren tussen achttien en dertig jaar met een li berale grondhouding, al dan niet actief in de poli tiek en/of maatschappe lijke organisatie. De afdeling Schouwen- Duiveland van de WD heeft jongeren opgeroe pen zich aan te melden voor dit gemeente-game, zodat ook vanuit deze re gio een team aan de com petitie kan deelnemen. Belangstellenden kun nen zich melden bij Paul Greefhorst, telefoon: 647026. Het spel zal gespeeld worden op zaterdag 11 oktober, wellicht op een locatie in de omgeving van Rotterdam. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil een stand gaan bemannen op de bedrijvenbeurs Contacta in Goes en een bedrijven beurs in Roosendaal. Het col lege stelt de raad voor daar 15.000 gulden voor uit te trekken. Bedrijvenbeurs Contacta wordt op 14 en 15 oktober ge houden in de Zeelandhallen in Goes. De bedrijvenbeurs in Roosendaal staat gepland voor 4 tot en met 6 november. ,,Het is van groot belang voor de gemeente Schouwen- Duiveland dat zij zich op ge noemde beurzen presen teert," aldus het college. „Met name is dit ons inziens van belang voor het aantrek ken van nieuwe bedrijven en het verkijgen van nog meer naamsbekendheid van Schouwen-Duiveland. Presentatie in Scharendijke SCHARENDIJKE - De Zeeuwse Sportraad presen teert woensdag 24 september in De Putmeet in Scha rendijke de eerste informatiegids over de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) en Sport. De mogelijkheden die de WVG voor de sportbeoefe naar biedt, blijken nauwe lijks bekend. De WVG biedt mogelijkheden op het gebied van voorzieningen en hulp middelen voor mensen met een handicap. Dus ook ovor sportbeoefenaars met een handicap. De informatiegids is bedoeld voor iedereen die mogelijk met de WVG te ma ken heeft, gebruikers maar ook adviseurs. Demonstraties De presentatie van de eerste informatiegids vindt plaats in De Putmeet in Scharendij ke op 24 september om 14.30 uur. De wethouder van sportzaken van de gemeente Schouwen-Duiveland P. Ber- revoets-Ringelberg ontvangt uit handen van Zeeuwse Sportraad bestuurslid R. Bij de Vaate-Roosendaal het eer ste exemplaar. De presenta tie wordt opgeluisterd door twee inleidingen en door en kele sportdemonstraties op het gebied van rolstoelbas ketbal en -tafeltennis. E. Ardon, beleidscoördina- trice van de Zeeuwse Stich ting Gehandicaptenbeleid spreekt over de WVG-ont- wikkelingen en een onder zoek daarnaar, dat binnen kort van start gaat. C. M. Cramer, coördinatrice van Sport en Beweging Zeeuwse Sportraad presenteert de gids en wijdt een kort woord aan het vervolgtraject. De informatiegids is voor ie dereen gratis beschikbaar; te verkrijgen bij de Zeeuwse Sportraad in Middelburg, te lefoonnummer: 0118-640700. Initiatief Rabobank ZIERIKZEE - De Rabobank Schouwen-Zierikzee houdt van 30 september tot en met 28 oktober vijf se minars op Schouwen-Duiveland onder de titel 'U en de Euro.' Met de invoering van de euro in een groot deel van Europa zal er veel gaan veranderen. In minder dan 500 dagen zal de euro onderdeel worden van de girale betalingen. En dan resten nog drie jaren om afscheid te nemen van de gulden. Al in 1999 zal men te maken krijgen met leen-, spaar- en beleggingsproduc ten in euro's. Wat zal er ge beuren met de belastingsaan gifte, de pensioenaanspraken, de bet alingen tijdens de vakanties? De ondernemers krijgen të maken met aanpassing van de boekhouding, vervanging van software en automaten, gewijzigd buitenlands beta lingsverkeer. Gevolgen Tijdens de seminars wordt uitleg gegeven over de EMU en zullen de praktische ge volgen van de invoering van de euro centraal staan. De bijeenkomsten worden ge houden op dinsdag 30 sep tember in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk; op dindag 7 oktober in Dorpshuis De Putmeet in Scharendijke; op dinsdag 14 oktober in het dorpshuis in Zonnemaire op maandag 20 oktober in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en op dinsdag 28 oktober in Theater Mondragon in Zie rikzee. De seminars begin nen om 20.00 uur. Vooraf is er ontvangst met koffie. COLLECTE ELLEMEET - De jaarlijkse collecte ten bate van de Ne derlandse Kankerbestrij ding heeft in Ellemeet 959.30 gulden opgebracht. Het geld wordt besteed aan projecten op het terrein van weten schappelijk onderzoek, voor lichting en patiëntenbegelei ding. ZIERIKZEE - Vooral voor wat betreft orthopedi sche - en in mindere mate oogheelkundige - behande lingen gelden in Zeeuwse ziekenhuizen lange wacht tijden. Veel invloed heeft het provinciebestuur daar niet op, zo blijkt uit antwoorden van Gedeputeerde Staten op vragen van de CDA-fractie binnen de Zeeuwse staten. Een wachtlijst van enkele weken voor een medisch con sult is volgens GS niet onge bruikelijk. In veel gevallen is de wachttijd echter veel langer dan 'een paar weken' Bij het Oosterscheldezieken- huis in Goes geldt voor een eerste poliklinisch consult daar waar het gaat om reu matologie een gemiddelde wachttijd van achttien we ken. Ook voor de neuroloog moet de patiënt geduld oefe nen: een gemiddelde wacht tijd van elf weken. Voor een consult met betrek king tot orthopedie zijn de mensen in Goes en op Wal cheren met een gemiddelde wachttijd van drie weken re delijk snel aan de beurt, maar bij de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen wordt uitgegaan van 28 weken. Zo wel in Zeeuwsch-Vlaanderen als in Goes geldt voor een consult over epileptologie een gemiddelde wachttijd van tien weken. Wie voor een medische in greep naar het ziekenhuis moet dient rekening te hou den met lange wachttijden. In het ziekenhuis in Goes moeten patiënten voor de oogheelkunde gemiddeld 31 weken wachten. In hetzelfde ziekenhuis geldt voor plasti sche chirurgie en orthopedie een gemiddelde wachttijd van minstens achttien we ken. Het langst moeten pa tiënten in Zeeuwsch-Vlaan deren wachten op een orthopedische ingreep: 52 weken. Op Walcheren geldt voor oogheelkunde eveneens een lange wachttijd (negen tien weken), maar zijn ortho pedische patiënten sneller aan de beurt dan in de andere ziekenhuizen. Daar geldt een wachttijd van zeven weken. Voor een be handeling door de Keel- neus- en oorarts geldt op Wal cheren een gemiddelde wachttijd van dertien tot veertien weken. Verontrust De CDA-fractie binnen de Zeeuwse staten is verontrust over deze lange wachttijden en stelde GS daar vragen over. Uit de antwoorden op die vragen blijkt onder meer dat het college van GS wel wist dat er lange wachttijden bestaan, maar niet exact op de hoogte was van de lengte van die wachttijden. GS zijn geschrokken van de informa tie die zij kregen van de ver schillende Zeeuwse zieken huizen. Met name de lange wachttijd voor orthopedie baart zorgen. Een duidelijk knelpunt volgens GS. Een eenduidige oorzaak voor de lange wachttijden is vol gens GS niet te geven. Het gaat volgens het college om een combinatie van factoren. „Allereerst wijzen wij erop dat niet uit het oog mag wor den verloren dat in de achter liggende jaren de Nederland se ziekenhuizen meerdere Voor een orthopedische ingreep geldt bij de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen een gemiddelde wachttijd van achttien we ken. De ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen is 'kampioen' met een wachttijd van 52 weken. (Foto: Marijke Folkertsma) malen met generieke budget kortingen zijn geconfron teerd," aldus GS. Verder speelt de interne bedrijfs voering in een ziekenhuis een rol en kan het wel eens een tijdje duren voor een vacature onder de specialis ten weer is opgevuld. Veel zeggen GS niet te kun nen doen om de wachttijden korter te maken. „Wij zullen echter de zorgverzekeraars en de directies van de zieken huizen wijzen op de maat schappelijke verantwoorde lijkheid die zij wegens hun verzekerden respectievelijk hun patiënten in deze heb ben." Het college haast zich te zeg gen dat ook de ziekenhuisdi recties weinig kunnen doen aan de lange wachttijden 'ge let op het strakke budgettai re regime in deze van de cen trale overheid'. 'Contractbreuk van Jorritsma' MIDDELBURG - De Zeeuwse gedeputeerde J. Hen nekeij beschuldigt minister Jorritsma (Verkeer) van contractbreuk, omdat zij zich niet houdt aan de eerder gedane toezegging in 1999 te beginnen met de aanleg van rijksweg 57 op Walcheren. De gemeente Middelburg en de provincie Zeeland komen nu in de problemen, omdat door het uitstel ook andere plannen in gevaar komen. De N57, van de A58 naar Vrouwenpolder met een aquaduct onder het kanaal door Walcheren, moet Mid delburg ontlasten van het doorgaande verkeer dat voor verstoppingen zorgt. Het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat heeft besloten het project van 250 miljoen gul den uit te stellen tot na 2002. Middelburg wilde tegelijk met de aanleg van het aqua duct het stationsgebied re construeren. Voor een onder deel daarvan, de combinatie van het NS- en busstation, heeft minister De Boer (VROM) een bijdrage van vier miljoen gulden toege zegd. Maar wel onder de voorwaarde dat het project voor het jaar 2000 wordt uit gevoerd. Ook de ruilverkaveling op Walcheren is afgestemd op de aanleg van de N57. De daarbij betrokken landbou wers zullen investeringen moeten uitstellen tot er dui delijkheid is, en hetzelfde geldt voor ondernemers op verschillende bedrijventer reinen, aldus Hennekeij. Brief De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zee land (KvK) maakt in een brief aan de Vaste Kamer commissie Verkeer en Water staat van de Tweede Kamer der Staten Generaal kenbaar 'met verbazing en ongeloof' van het uitstel kennis te heb ben genomen. Actueel Volgens de KvK is er vanaf medio jaren tachtig door het bedrijfsleven en provinciale en gemeentelijke overheden gepleit voor de aanleg van deze route. Zo werden in 1989 in het rapport 'Walche ren en de Dammenroute' de belangrijke (sociaal-) econo mische voordelen van de Dammenroute op een rij ge zet. De conclusies uit deze studie zijn, volgens de KvK, nog steeds actueel en de pro blemen zijn door de verdere groei van het (recreatieve) verkeer alleen nog maar toe genomen. Een persluchtinstallatie met een oppervlakte van 120 vierkante meter en een gewicht van ruim 40.000 kilo. Airpack uit Zierikzee bouw de deze installatie in opdracht van de Ver enigde Arabische Emiraten en daarmee is een bedrag van 1.5 miljoen gulden gemoeid. De installatie is bestemd voor een nieuw te bou wen raffinaderij, negentig kilometer ten zui den van Abu Dhabi. Dit Sahil Oil Fields-pro ject is een joint venture van Shell en de lokale oliemaatschappijen in het betreffende land en is te vergelijken met de Total raffinaderij in Middelburg. Voor Airpack betekende de order de bouw van de grootste installatie tot nu toe in haar twintigjarig bestaan. Ook is het de eerste keer dat Airpack eén instru- ment-luchtinstallatie voor een complete raf finaderij levert. Het transport, dat vermoe delijk volgende week gaat plaatsvinden, gebeurt in vier delen. Per vrachtwagen wor den de onderdelen naar Antwerpen gebracht, waar ze worden ingescheept. (Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5