steun Ondernemers bepleiten College B&W verdeeld over samenstelling commissies Suikerbietenoogst van start Fusie Poortershof en De Wieken vanaf 1998 Traditionele verkoop van Burghse peertjes Geen aantasting eigen leefklimaat Conclusie onderzoek VNO-NCW Helft raadsleden werkt in de particuliere sector Schimmel geen invloed op smaak Speciale wenskaarten Spreekuren ondernemers AGENDA Meerwaarde zelfstandige levensmiddelendetaillist' Meerderheid fracties tegen toelaten niet-raadsleden DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1997 NR 26250 l 3 BROUWERSHAVEN - Woonzorgcentrum Poorters hof in Brouwershaven en verzorgingscentrum De Wieken in Zierikzee fuseren per 1 januari 1998. De instellingen, die voortaan onder één directie func tioneren, blijven ook samenwerking met andere in stellingen nastreven. De Stichting voor Huisves ting van en Zorg voor Oude ren Brouwershaven en omge ving en de Hervormde Stichting Bejaardenhuisves ting en -verzorging Zierik zee, beide beheerders van de respectievelijke instellin gen, beogen met de fusie hun positie in de regio te verster ken en een beter en flexibeler aanbod op het terrein van wonen, zorg en «recreatie voor ouderen te kunnen bie den. Daarnaast wil de nieuwe or ganisatie, voorlopig aange duid als Ouderenhuisvesting en -verzorging Brouwersha ven en Zierikzee en omstre ken (OBZ), het extern be schikbare budget flexibeler kunnen aanwenden en de fa cilitaire dienstverlening ver stevigen. Gedeputeerde Sta ten van de provincie Zeeland staan achter het fusiebesluit omdat deze ontwikkeling past in de provinciale visie op het ouderenwerk in de Schouwse regio. Onder de uitgangspunten die beide berheerstichtingen hebben opgesteld staat de bepaling maximale zekerheid opgenomen. Hier mee geeft OBZ aan zowel voor cliënten als medewer kers de bestaande situatie te willen handhaven of te ver beteren. Dit geldt zowel voor het woon- en zorgaanbod dat aan cliënten geboden wordt als wat betreft de werkgele- genheidsgarantie voor perso neel. Een ander uitgangs punt wat beide instellingen overeen zijn gekomen, is dat de id'entiteit en het leefkli maat door de fusie niet wor den aangetast. Het Brouwse Poortershof heeft een experimentele sta tus tot het jaar 2001. Dè Zie kenfondsraad is verzocht re kening te houden met deze status wat betreft financie ring. ZIERIKZEE - Van de raadsleden van de gemeen te Schouwen-Duiveland heeft 52 procent een functie in de particuliere sector, 26 procent is werkzaam bij de overheid. Dit blijkt uit een on derzoek van het VNO-NCW-opinieblad Forum. Uit dit onderzoek komt naar voren dat Schouwen- Duiveland afwijkt van de Nederlandse politiek. De particuliere sector (land bouw, visserij, industrie/bouw en commer ciële dienstverlening) is landelijk gezien onderver tegenwoordigd. Deze cate gorie vormt daar in alle po litieke organen een minderheid. In gemeente raden is het aandeel 39,8 procent, in provinciale sta ten 29,5 procent, in de Tweede Kamer 20,8 procent en in de Eerste Kamer 31 procent. Tegenover dit aandeel staat een relatief zeer groot aan tal politici die werken of gewerkt hebben bij de over heid, dat wil zeggen: in overheidsdienst, in het on derwijs, in de gezondheids zorg of bij gesubsidieerde instellingen. Van de ge meenteraadsleden werkt of werkte 36,3 procent voor de overheid, bij de leden van provinciale staten is dat 47,3 procent, bij de Tweede Kamerleden 53,7 procent en bij de Eerste Kamerleden 56 procent. Uit de analyse van de gege vens van de gemeenten komt naar voren dat het in wonertal van de gemeenten in dit onderzoek een zeer re levante factor is voor de be roepsachtergrond van de gemeenteraadsleden. Hoe kleiner een gemeente, hoe groter het aandeel van de particuliere sector in de ge meenteraad. Hoe groter de gemeente, hoe kleiner dit aandeel. Bijvoorbeeld bij gemeenten met minder dan tienduizend inwoners is het 46,0 procent, terwijl het bij gemeenten met meer dan 200.000 inwoners nog slechts 23,4 procent is. Twee enquêtes Om de benodigde informa tie voor het onderzoek te vergaren zijn twee schrifte lijke enquêtes gehouden: één onder alle Nederlandse gemeentesecretarissen - 431 van de 572 gemeenten de den mee- en één onder de griffiers van de provincies. Van acht van de twaalf pro vincies zijn de gegevens verwerkt. Het onderzoek van Forum is een herhaling van een in 1993 gehouden VNO-NCW- onderzoek. Sindsdien heb ben zich enkele verschui vingen voorgedaan. BURGH - In Burgh wordt zaterdag 20 september weer de traditionele perenverkoop in de Ring ge houden. De peren worden niet per kilo maar per boom verkocht. Geheel volgens het gebruik worden vanaf 9.30 uur de vruchten geveild van de perenbo men langs Burghse Ring, Kerkstraat, Dreef, Lage Burgh en Hoge Weg. Onder toeziend oog van bur gemeester J. Asselbergs wor den de peren per boom ver kocht. Dit gebeurt nadat hij de voorwaarden voor deze verkoop heeft voorgelezen. Een van deze voorwaarden is contante betaling. De bedoe ling is dat de kersverse eige naar van de Gieser Wilde man en de St. Remy stoofperen, de zogenaamde 'roodkokertjes', zelf van de boom plukt of laat plukken. Dit stukje zelfwerkzaam heid drukt de prijs. De veiling wordt, ook weer geheel volgens traditie, on derbroken voor koffie met cake. Schimmel Bij de perenbomen is on langs roest geconstateerd. De veroorzaker van deze roest is een schimmel (Gymnospo- rangium Tuscum) die zich via diep oranje. geelachtige vlekken openbaart. Niet al leen op perenbomen maar ook bij de jeneverstruiken De sporen die in de geleiach tige massa worden gevormd kunnen zich via de wind over grote afstanden verplaatsen en zo de bladeren van de pe renbomen infecteren. Volgens kenners is de roest in Burgh en omgeving geen ziekte met grote gevolgen. De schimmel wordt vooral aangetroffen op solitaire bo men in plantsoenen en parti culiere tuinen. Het ontstaan van de vlekken op de blade ren kan de groei van de boom belemmeren waardoor de op brengst daalt, maar voor de vruchten zelf heeft deze schimmel geen enkele in vloed. Deze blijven geschikt voor consumptie. Bij de perenbomen lost het probleem vanzelf op, omdat de schimmel met het vallen van de bladeren afsterft. De bladeren kunnen ook zónder enig risico worden gecom- posteerd. lege van B&W de subsidiere geling voor de laatste win kelvoorziening in een kleine kern wil intrekken. „Hoe staat u daar tegenover?, ontlokte hij een uitspraak aan Bilius en Veldhuizen. Zij zeiden zich in dat beleid te kunnen vinden. Een start subsidie biedt volgens hen niet de garantie dat zo'n win kel op het dorp ook levens vatbaar is. „Als 95 procent van de bewoners toch hun boodschappen elders doet, waar het goedkoper is, zal uiteindelijk de keiharde wet van de economie moeten gel den." Volgens Bilius zijn er overi gens op Schouwen-Duive land geen directe voorbeel den van scheefgroei te noemen. In het geval van de onverwachte vestiging van de Super naast de Aldi in Zie rikzee, treedt de gemeente krachtig op, vinden de on dernemers. „Cum laude," al dus Bilius. Hij benadrukte dat het rap port vooral bedoeld is om on gewenste ontwikkelingen in de toekomst tegen te gaan. Zo signaleerde Veldhuizen de enorme zuigkracht van megastores en schetste hij de mogelijk ongewenste in vloed daarvan op het winkel apparaat op Schouwen-Dui veland. Nota Veerhoek stelde de nota 'ruimtelijk economisch ont wikkelingsbeleid' in het vooruitzicht, waar de detail handel een wezenlijk onder deel van vormt. Zodra de structuurvisie gereed is, komt het economisch ont wikkelingsbeleid aan bod. Eén van de uitgangspunten binnen het beleid van de ge meente is verstoring van de structuur binnen het detail handelsapparaat tegen te gaan. De wethouder gaf aan alleen in algemeen zin te kunnen re ageren op een rapport dat hij zojuist onder ogen had gekre gen. ZIERIKZEE - Op initiatief van Vluchtelingenwerk Burgh-Haamstede is een bij zondere serie wenskaarten gemaakt, waarvan de ver koopopbrengst bestemd is voor het noodfonds van Vluchtelingenwerk. Deze kaarten zijn te bezichti gen in de hal van het gemeen tehuis in Zierikzee en vanaf maandag 13 oktober in de bi bliotheken in Burgh-Haam- stede, Bruinisse en Zierik zee. De kaarten beelden werk af van kunstenaars. De afbeeldingen geven zicht op de situatie waarin veel vluchtelingen zich bevinden. De kaarten zijn te bestellen bij Vluchtelingenwerk in Burgh-Haamstede en De We reldwinkel in Zierikzee. Het Noodfonds wordt aange wend om bijzondere knelsi- tuaties te verhelpen. ZIERIKZEE - Deloitte Touche Accountants en Be lastingadviseurs aan de Ou de Haven in Zierikzee houdt dit najaar gratis inloop spreekuren voor onderne mers. De spreekuren zijn op de dinsdagen 23 september, 14 oktober, 11 november en 9 december. Ervaren advi seurs beantwoorden dan vra gen op accountancy- en fis caal gebied. Allerlei zaken kunnen aan de orde worden gesteld, zoals de start van een onderneming, overname of overdracht van een be drijf, investeringen, finan cieringen, administratie, pensioenregelingen, automa tisering of 'een second opi nion'. De spreekuren zijn van 17.00 tot 21.00 uur. De loitte Touche is een lande lijk werkende organisatie van accountants, belasting adviseurs en consultants - die in Zeeland kantoren heeft in Zierikzee, Middel burg, Goes en Terneuzen. ASSERTIEF MIDDELBURG - Bij Arte- mis, buro voor vrouwenhulp verlening aan de Koudekerk- seweg in Middelburg start vrijdag 3 oktober een asserti- viteitstraining voor vrou wen. Met conflicten omgaan, doe len duidelijk formuleren en beter voor jezelf opkomen zijn enkele onderwerpen die aan de orde komen. De bij eenkomst is van 9.15 tot 11.45 uur. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding: telefoon 0118-642.979. Donderdag 18 september Scharendijke Minidisco voor kinderen. PortZélande. 16.30 uur. Live muziek op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 23.30 uur. Vrijdag 19 september Zierikzee Toneelspel 'Kerker en Af grond' Üoor het Gezelschap van de Zee, Dikke Toren, 19.30 uur. Zaterdag 20 september Zierikzee Rommelmarkt Activiteiten commissie Gereformeerde Kerk. Onder de Beuze. 08.00 tot 16.Op uur. Informatieobhtend cursusprogramma ZVU. Bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. KNF DruMa-festival, Sporthallen Onderdak. Van 10.00 tot 17.30 uur. Farmer John en Travoltas in Brogum. 22.00 uur. Burgh Traditionele perenverkoop, Burghse Ring, 9.30 uur. Nieuwerkerk Summer High Tea. Tuin Burg. Boumanstraat 14. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 21 september Zierikzee PJZ gaat karten in Zeeland hallen Goes. Vertrek vanaf carpoolplaats Weg naar de Val.14.15 uur Maandag 22 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Begin basiscursus Monteban yoga. De Schutse. 19.15 uur. Openbare vergadering WD afdeling Schouwen-Duive land, Dorpshuis De Schutse, 20.00 uur Brouwershaven Koffieochtend. Woonzorg centrum Poortershof. 10.00 uur. Nieuwerkerk Start zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.00 uur. Dinsdag 23 september Brouwershaven Spelmiddag. Woonzorgcen trum Poortershof. 15.00 uyr. Woensdag 24 september Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 25 september Dreischor Concert Ensemble Baroque Transylvania. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Slaapadvies-avond. Meubel- rama. 19.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 26 september Nieuwerkerk Slaapadvies-avond. Meubel- rama. 19.00 tot 22.00 uur. Zondag 28 september Zierikzee Lezing over klassieke yoga. MFC. 14.00 uur. Dinsdag 30 september Nieuwerkerk Seminar 'U en de Euro', Ons Dorpshuis, 20.00 uur. Dinsdag 7 oktober Scharendijke Seminar 'U en de Euro', De Putmeet, 20.00 uur Dinsdag 14 oktober Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis, 20.00 uur Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Maandag 20 oktober Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse, 20.00 uur Dinsdag 28 oktober Zierikzee Seminar 'U en de Euro', Theater Mondragon, 20.00 uur Woensdag 12 november Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. De zelfstandige levensmiddelenondèrnemers hebben waardering voor het optreden van de gemeente Schouwen-Duiveland te gen de vestiging van de Super in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De gemeente moet wat meer oog heb ben voor de belangen van de zelfstandige levens middelendetaillisten en waar mogelijk regulerend optreden in het voordeel van deze groepering. Dat is de boodschap vervat in een rapport van het Vakcen trum Levensmiddelen, dat wethouder C. Veerhoek dinsdagmiddag kreeg aangeboden. Twee ondernemers op Schou wen-Duiveland in deze bran che, C. Bilius (Golff, Haam stede) en J. Veldhuizen (AH, Bruinisse) waren naar het ge meentehuis gekomen om de inhoud van dit landelijke rapport lokaal toe te spitsen. Veldhuizen benadrukte dat de gemeente en de zelfstandi ge ondernemers in de levens middelenbranche veel ge meen hebben, zoals de zorg voor een goed winkelappa raat en dito distributie niveau. Zelfstandige ondernemers hebben, volgens Veldhuizen, meerwaarde ten opzichte van de bedrijfsleiders van grootwinkelbedrijven. Te vaak worden dan ook, vol gens het rapport, vestigings plaatsen automatisch aan grootwinkelbedrijven uitge geven. Hij noemde innova- tiedrang en service-bereid heid als voorbeelden hoe zelfstandige ondernemers zich, ook als franchisene mers van grote winkelfor mules, onderscheiden. Ook draagt de zelfstandige detaillist, volgens Veldhui zen bij aan de leefbaarheid van wijken en buurten onder meer door acties en het spon soren van sportverenigingen en sociaal-culturele manifes taties. Ten aanzien van de lokale concurrentieverhoudingen werd een beroep gedaan op de gemeente om regulerend op te treden. „Die bevoeg- heid heb ik niet en ik wil hem niet ook," liet de wet houder op voorhand weten. Hij zag wel een taak wegge legd voor de gemeente bij het creëren van goede randvoor waarden voor het winkelap paraat, maar daar houdt het wat hem betreft ook mee op. Enige ambivalentie consta teerde Veerhoek in de reactie van beide ondernemers op zijn mededeling, dat het col- ZIERIKZEE - Het college van B&W van Schouwen- Duiveland is verdeeld over de vraag of niet-raadsle den zitting moeten nemen in gemeentelijke commis sies. Burgemeester Asselbergs en de wethouders Van der Salm en Van der Wekken zijn voor. De ove rige wethouders zijn tegen. Begin dit jaar werd de struc tuur van de gemeentelijke adviescommissies Vastge steld. De kleinere raadsfrac ties drongen destijds aan op een andere structuur. Zij wil den graag dat ook niet-ge- meenteraadsleden - bijvoor beeld leden van de steunfrac- tie - deel uit zouden kunnen maken van een commissie. Het grote voordeel voor de kleine fracties zou dan zijn dat zij het werk beter kun nen spreiden. Vanuit gemeenterechtelijk oogpunt bezien bestaat er geen bezwaar tegen het aan een niet-raadslid toekennen van het lidmaatschap van een commissie van advies. Wel 2(ijn er volgens het colle ge bezwaren van politieke aard. „Kleine fracties zou den op die manier weieens onevenredig zware invloed op het gemeentelijk beleid uit kunnen oefenen," schrijft het college. De kwestie is onlangs aan de orde geweest tijdens een ver gadering van de commissie Algemeen Interne Zaken (AIZ). Toen spraken de verte genwoordigers van SGP/ GPV, CDA en WD zich uit tegen het toelaten in commis sies van leden 'van buiten'. Commissieleden van RPF, PvdA, D66 en GroenLinks zijn daarjuist voor. Binnen het college zijn de wethouders Van de Velde-de Wilde, Veerhoek en Berre- voets-Ringelberg voor en burgemeester Asselbergs en de wethouders Van der Salm en Van der Wekken tegen. Aan de gemeenteraad wordt een finaal oordeel gevraagd. De suikerbietenoogst op Schouwen-Duive land is deze week onder gunstige weersom standigheden van start gegaan. De verwach tingen over de opbrengst zijn hoog gespannen. G. van der Schelde, secretaris van de Vak groep Akkerbouw van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organisatie ZuidMidden- Oost (GLTO) geeft aan dat dankzij de zonnige en warme augustusmaand het suikergehalte in de bieten flink is gestegen. Sommige percelen hadden wel wat last van de droogte en kregen een geel aanzien. Inmid dels zijn ook die percelen weer groen, maar het herstel gaat wel ten koste van het suiker gehalte. Van groot belang acht Van der Schelde ook het fraaie nazomerweer de afgelopen weken. Veel zon overdag en 's nachts lage temperatu ren bieden ideale omstandigheden om het suikergehalte te verhogen, aldus de uitleg van Van der Schelde. „Als de temperaturen 's nachts hoog blijven, verbruiken de bieten veel suiker voor eigen onderhoud." Van der Schelde liet weten, dat op veel plek ken in Zeeland de suikerbietehoogst deze week is begonnen. De secretaris van de Vak groep Akkerbouw verwacht een nog hogere opbrengst dan vorig jaar toen er ook al spra ke was van een succesvolle oogst. (Foto: Marijke Folkertsma Tussen kantine en keuken zou dan een degelijk en ge- luidswerend rolluik aange bracht moeten worden en dat kost naar schatting 5000 gul den terwijl het voor het colle ge nog maar de vraag is of een dergelijk rolluik afdoen de is. Daar komt bij dat om de kantine geschikt te ma ken als vergaderruimte deze moet worden voorzien van een geluidsinstallatie. Kort om: het kan wel, maar er zit ten nogal wat haken en ogen aan. Reden voor het college om de raad voor te stellen vooralsnog vast te houden aan de huidige vergaderloca ties en er in de eerstvolgende vergadering van de commis sie AIZ nog eens over te pra ten. Een en ander komt donder dag 25 september aan de orde tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Deze wordt gehouden in Theater Mondragon in Zierikzee en begint om 19.30 uur. V ergaderlocatie Ter discussie staat de locatie waar de commissievergade ringen gehouden worden. Een aantal commissies ver gadert in het stadhuis in Brouwershaven. Commissie vergaderingen waarbij veel publiek wordt verwacht worden gehouden in Theater Mondragon in Zierikzee. Die laatste vergaderingen kos ten gemiddeld 3000 gulden. Gekeken is of het mogelijk is om commissies in het ge meentehuis in Zierikzee te laten vergaderen., dat zou kunnen in de kantine, maar dan moet deze ruimte wel aangepast worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3