Odd Fellowloge beheert Sint Jacobshofje Vier salons presenteren 'Dag van de schoonheid' SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® Speelgoedexpositie is langer te zien Atag HR-ketel als beste getest Programma Radio Schouwen-Duiveland dé krant van schouwen - duivcland! I Broederschap die zich inzet voor vriendschap, liefde en waarheid Zaterdag 27 september in zaal aan 't Vrije Zierikzee. Door de Consumentenbond SPORTSPONSOR WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Het recreatievolleybalteam 'Paviljoen De Schorpioen' werd door sponsor strandpaviljoen 'De Schorpioen' voorzien van nieuwe trainingspakken en een wedstrijdtenue,, ^let team komt uit in poule A van de recreatievolleybalcompetitie die wordt gehouden in sporthal Onderdak in Zierikzee. Op de fo to staand (van links naar rechts) Gerard Janse, Koel Kok, Kees Heijboer (sponsor), Eddie de Looff en Jacob Korsuize. Zittend: René Maas, Wim van der Zande, Marco Reedijk en Marcel Schiettekatte. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 J KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 53.50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Plaats ..Geb.datum:. SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. REUMA HEINKENSZAND - In de Stenge in Heinkenszand houdt plastisch chirurg Goossens maandag 22 sep tember een lezing over de mogelijkheden om handen te opereren die zijn aangetast door reuma. De lezing is een initiatief van de Reumapatiëntenvereni ging Midden-Zeeland en be gint om 19.30 uur. Behalve le den van de vereniging is ook iedere andere geïnteresseer de welkom. Zij dienen wel een kleine vergoeding te be talen. ROEMEENS CONCERT DREISCHOR - In de Neder- landse Hervormde kerk in Dreischor is donderdag 25 september een concert van het Roemeense ensemble 'Baroque Transylvania'. Het ensemble wordt ge vormd door de organist en clavecimbelspeler Erich Turk, de fagottist Florin Cir- lejan, de fluitist Istvan Nagy en de blokfluitist Zoltan Ma- jo. Het ensemble maakt een toernee door Nederland en verzorgt daarbij ongeveer vijftien concerten. Uitge voerd wordt werk van Bach, Sammartini, Couperin, Vi valdi en Telemann. Aanvang 19.30 uur. kaarten bij de VVV-kantoren op Schouwen-Duiveland. ROMMELMARKT ZIERIKZEE - Onder de Beu- ze in het centrum van Zierik zee wordt zaterdag 20 sep tember een rommelmarkt gehouden ten bate van het bouwfonds van de Gerefor meerde Kerk in Zierikzee. Vrijwilligers van de kerk brachten een grote hoeveel heid tweedehands artikelen bijeen die worden verkocht voor kleine prijzen. Het gaat onder meer om kleine meu belen, langspeelplaten en veel boeken. Tijdens het eve nement wordt ook zelfge maakte advokaat te koop aangeboden. Het bouw fonds, waar de opbrengst heen gaat is bestemd voor af lossing van de lening die werd aangegaan om de kerk grondig te renoveren. De rommelmarkt is van 8.00 tot 16.00 uur. Een onderdeel van de expositie nostalgisch speelgoed. RENESSE - De expositie van nostalgisch speelgoed in museum 'De Blikvanger' in Renesse wordt ver lengd. De verzameling ouderwets speelgoed is ook te zien van vrijdag 3 oktober toe en met zondag 2 no vember. De expositie was in de zo merperiode heel succesvol. Volgens de eigenaresse van het museum A. Heiligers- Jansen kwamen zelfs op da gen dat het strandweer was veel mensen op de tentoon stelling af. De tentoonstel ling omvat onder meer origi nele meccanodozen, een to verlantaarn en poppen uit de vijftiger jaren. Het nostal gisch speelgoed is te zien op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Op zondag 5 ok tober en 2 november is het blikmuseum open van 12.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Iedereen die nieuwsgierig is naar het werk van de schoonheidsspecialist, kan op zaterdag 27 september op de 'Dag van de Schoonheid' alles te weten komen over huidtypen, goede verzorging en speciale behandelingen. De vier ANBOS schoon heidsinstituten, die zijn gevestigd in Zierikzee, pre senteren zich samen in de zaal van danscentrum Kramer aan 't Vrije 2 in Zierikzee. Belangstellenden kunnen daar binnen lopen tussen 10.00 en 16.00 uur. De mede werksters van Studio Acti ve, beauty salon 'Up-to-da- te', beautysalon Mia en Huidverzorgingsstudio Els Folmer verzorgen daar een groot aantal demonstraties. Bezoekers kunnen ook vra gen stellen. Ondoorzichtiger De Dag van de Schoonheid is een initiatief van ANBOS (de Algemene Nederlandse Branche Organisatie voor de schoonheidsverzorging) en wordt 27 september in heel Nederland gehouden. Door de gewijzigde Vestigingswet en de daarmee samenhangen de toename van ongediplo meerde schoonheidsspecia listen wordt de markt steeds ondoorzichtiger voor consu menten. Met de "Dag van de Schoon heid" wil de ANBOS haar le den onder de aandacht van het publiek brengen. Het evenement is een goede gele genheid om de consument te vertellen wat de ANBOS- schoonheidsspecialist te bie den heeft. Het publiek kan kijken hoe wordt gewerkt in een professioneel schoon heidsinstituut en de schoon heidsspecialisten geven de bezoekers persoonlijk infor matie over de verschillende mogelijkheden. Zo'n 45 procent van de vrou wen en de grote meerderheid van de mannen is nog nooit bij de schoonheidsspecialist geweest. Voormensen, die de schoonheidsspecialist nog niet kennen, of er ooit wel eens zijn geweest, is de 'Dag van de Schoonheid' bij uit stek de gelegenheid om zich te laten informeren bij hen in de buurt. Nieuwsgierigheid is een belangrijke drijfveer voor een eerste bezoek aan de schoonheidsspecialist en de ze speciale dag is door het 'Open Huis' karakter zeer laagdrempelig. Zoveel meer Maar ook voor de mannen en vrouwen die regelmatig naar de schoonheidsspecialist gaan is de "Dag van de Schoonheid" interessant. Zij kunnen zich laten voorlich ten over nieuwe of speciale behandelingen. Nu komt procent van de klanten (al leen) voor een gezichtsbehan deling, maar er kan zoveel meer. Negen op de tien schoonheidsspecialisten heb ben naast het STIVAS-diplo- ma een specialisatiecursus gedaan voor bijvoorbeeld Shiatsu, visagie, aromathe rapie, manicure of kleurad- visering.. Op de 'Dag van de Schoonheid' kan het publiek kennis maken met de andere producten van de schoon heidsspecialist. BRUINISSE - Uit een test van de Consumentenbond blijkt dat de Atag Blauwe Engel S-HR 24, zowel in financieel als milieuoogpunt, momenteel de beste Hoog Rendement centrale verwarmingsketel op de markt is. De testresultaten staan in de Conusumentengids van afge lopen maand. Ook het Atag Blauwe Engel HR voorraad- toestel en doorstroomtoestel scoren goed. Door hun con structie, milieuvriendelijk stookgedrag en goede moge lijkheden voor onderhoud en reparatie kregen alle drie de modellen een hoge waarde ring. Zij kwamen als beste uit de test en het eindoordeel luidde 'goed tot zeer goed'. D. Ooms uit Bruinisse beves tigt de testresultaten. Hij is eigenaar van Ooms Installa ties, een bedrijf dat Atag Se lect dealer is. ,,De Blauwe Engel verwarmingsketels kwamen vorig jaar op de markt. Het zijn elektronisch zeer geavanceerde appara ten, die in hun soort ongeë venaard zijn." Volgens Ooms komt dat onder meer door de temperatuurregeling die drie klokprogramma's om vat. Daardoor kan de tempera tuur in bedrijven met ploe gendiensten automatisch worden ingesteld öp de ver schillende werktijden. De thermostaat kan zowel de warmte van de radiatoren re gelen als van vloerverwar ming. De Atag HR-toestellen geven een zeer hoog rende ment, terwijl zij een mini mum aan onderdelen heb ben. ,,Op deze apparaten zaten we te wachten", aldus Ooms. 107.1 FM/88.5 KABEL ZIERIKZEE - 'Vriendschap, liefde en waarheid'. Dat zijn de grondbeginselen van de Odd Fellowloge, die onlangs werd opgericht op Schouwen-Duive land. Het is de eerste Odd Fellowsloge in Zeeland en volgens Leen Boudeling uit Nieuwerkerk beschikt de nieuwe broederschap over een van de mooiste on derkomens van Nederland. De Odd Fellows moch ten van de gemeente Schouwen-Duiveland namelijk het Sint Jacobshofje aan de Zierikzeese Sint Domus- straat huren. Op Schouwen-Duiveland wordt dit hofje meestal aan geduid als 'het vismarktje' omdat er vroeger de vis werd verhandeld die werd aange voerd in de Zierikzeese ha ven. Op de eerste verdieping van het gebouw op het Ja cobshofje heeft de broeder schap haar 'tempel' inge richt. Een ruimte waar ongeveer drie keer per maand een zitting wordt ge houden waarbij de broeder schapsgedachte centraal staat. De ruimten op de bega ne grond van het Vismarkt gebouwtje verhuurt de Odd Fellowloge voor kunstzinni ge en culturele activiteiten. Exposities Volgens secretaris Boude ling denkt de broederschap daarbij aan organisaties die een lezing willen houden, een vergadering, een cursus of expositie. Behalve de twee ruimten op de begane grond, met een capaciteit van res pectievelijk vijftien en der tig mensen, kunnen de huur ders ook beschikken over de binnenplaats van het Vis marktje waar een terras ge creëerd kan worden. De Odd Fellowloge heeft haar nieu we onderkomen, dat in 1990 door de gemeente Zierikzee werd gerestaureerd, inge richt in eem stijl die past bij de sfeer van het hofje. Het idee om op Schouwen- Duiveland een Odd Fellows- loge op te richten is afkom stig van Jan Gans uit Bruinisse, Kees Pilaar en Bob de Zwaan, beiden uit Zierikzee en Leen Boudeling uit Nieuwerkerk. Zij waren al langere tijd lid van de Maasloge van Odd Fellows in Rotterdam en reden weke lijks samen naar de Maas stad om in de logebijeen- komst inspiratie op te doen. Toen bleek dat door verhui zing meer Odd Fellows op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee kwa men wonen namen zij het ini tiatief om in Zierikzee een lo ge op te richten. Na een voorbereidingsperiode, die enkele jaren in beslag nam, kon die wens worden gereali seerd. De nieuwe afdeling ging van start met achttien leden. Broeders en zusters Odd Fellows gaan uit van de gedachte dat alle mensen, on geacht ras, kleur, rang of stand, broeders en zusters zijn. Zij willen die gedachte uitdragen' door de manier waarop zij omgaan met hun medemens. Dat komt onder meer tot uiting doordat de lo ge zich inzet voor groepen mensen die in een achters tandsituatie verkeren of heel goed hulp kunnen gebrui ken, bijvoorbeeld gehandi capten. Hoewel de ruimte waar de Odd Fellows bijeen komen wordt aangeduid als de 'tempel' is de loge volgens Boudeling geen godsdienst. „Het woord tempel is sym bolisch voor het besloten ka rakter van de bijeenkomsten die er plaatsvinden. Wij zijn een ideële organisatie. Een ideële organisatie die vriendschap, liefde en waar heid als grondbeginselen heeft. De vriendschap komt tot uiting doordat de Odd Fellows onderling een sfeer creëren waarin ieder lid zich zelf kan zijn en zich kwets baar durft op te stellen in de wetenschap dat de anderen daar nooit misbruik van zul len maken. Tijdens een loge- Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11,00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma) 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18,00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 .Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). bijeenkomst houdt een van de fellows een 'bouwsteen': een lezing over een ethisch of maatschappelijk onderwerp dat hem na aan het hart ligt. Deze bijdrage heeft vaak ,een persoonlijk karakter. Bezinning* In de tempel wordt daar door de andere leden aandachtig naar geluisterd. Dat geldt ook voor het openingswoord van de 'meester' waarin be zinning centraal staat en het slotwoord waarmee de on dergrootmeester' samenvat wat tijdens de zitting werd gezegd en een brug slaat tus sen die woorden en het leven buiten de tempel. Voor de Odd Fellows vormen deze lo- gebijeenkomsten een rust punt in het jachtige, enerve rende leven van alledag. De bijeenkomst in de tempel wordt gevolgd door een na zitting, waar onder het genot van een glas rode wijn wordt nagepraat over onderwerpen die de leden na aan het hart liggen. Tijdens deze nazitting wor den ook organisatorische en praktische zaken geregeld. Die hebben vaak betrekking op de wijze waarmee de Odd Fellowsloge het grondbegin sel 'liefde' vorm geeft. Dat houdt in dat zowel individu eel als in logeverband maat schappelijke activiteiten worden ontwikkeld, die wat kunnen betekenen voor de medemens. Zo zetten loges in heel het land zich onder meer in voor gehandicapten. Be halve door financiële onder steuning gebeurt dat door persoonlijke inzet. Volgens Boudeling beraadt de.pas op gerichte loge in Zierikzee zich de komende maanden over de organisaties in de re gio die zij wil gaan steunen. Waarheid Het derde grondbeginsel is het zoeken naar de waarheid. Dat interpreteert een Odd Fellow als het zoeken naaj* de zin van zijn leven. Telkens >>a}s,hij een stukje waarheid gevonden meent te hebben zal, hij trouw aan zichzelf wil len zijn door daar ook naar te leven. De Order of Odd Fel- lows ontstond minstens 250 jaar geleden in Engeland en werd in 1819 naar Amerika overgebracht door Thomas Wildey. Vandaar verspreid de de loge zich naar Europa. Door de Engelse achtergrond heeft de loge ook nu nog vele tradities en rangen en stan den. Zo zijn de leden tijdens bijzondere logebijeenkom- sten gekleed in smoking en drinken zij tijdens de nazit ting altijd rode wijn. Van de Odd Fellowloge kun nen alleen mannen lid zijn. Voor vrouwen zijn er de Re- bekkah Loges. Boudeling hoopt dat op Schouwen-Dui veland ooit zo'n vrouwenlo- ge wordt opgericht. Bij de Odd Fellowloge is volgens hem nog plaats voor acht a tien nieuwe leden. „Het is een gezellige mannenclub, zeker geen elitegroep." Be langstellenden die meer wil len weten over de organisa tie kunnen,^ telefonisch contact opnemen via 0111- 482343. Organisaties die het Sint Jacobshofje willen hu ren voor culturele of kunst zinnige activiteiten kunnen contact op nemen met Kees -.BV eisbuorttevi 8 Het Sint Jacobshofje aan de Zierikzeese Sint Domusstraat is wordt sinds kort beheerd door de eerste Zeeuwse Odd Fellows loge. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6