Zalm houdt rekening met tegenwind PvdA en D66 willen meer geld voor gezondheidszorg LTO niet blij met beeld van agrasector Tekort nul uitgesloten' Geen euforie bij gemeenten Alle inkomensgroepen er in koopkracht op vooruit Lastenverlichting voor de burgers en bedrijven Compensatie verhoging van de reinigingsrechten Inspectieschip van tien miljoen gulden voor AID 'Volgend kabinet moet uitgaan van behoedzame groeiprognoses 'Stille reserves' aan de slag Ouderenbeleid speerpunt van Melkert en De Grave Tegen wachtlijsten en werkdruk Extra geld voor ouderen en de gehandicaptenzorg Als reactie op Miljoenennota van minister Salm OINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 NR 26249 7 DEN HAAG (ANP) - De boe- renorganisatie LTO-Neder- land is ongelukkig met het beeld dat Van Aartsen schetst van de agrarische sec tor. Volgens voorzitter Doornbos heeft de minister er de laat ste tijd een handje van te zeg gen dat de land- en tuinbouw een sector is die te ver af staat van de samenleving. Hij constateert daarnaast' dat veel van de stimulerings regelingen van het ministe rie nauwelijks resultaat op leveren. De Productschappen Vee, Vlees en Eieren vinden dat de las tenverlichting, die gemid deld uitkomt op 3900 guldèn per bedrijf, weinig voorstelt. Ook de 30 miljoen gulden die de minister per jaar extra uit wil trekken voor de dierziek- tenbestrijding is een druppel op een gloeiende plaat, me nen de Productschappen. DEN HAAG (ANP) - Het is vrijwel uitgesloten dat het financieringstekort in 2000 op nul uitkomt. Premier Kok noemt een begrotingsevenwicht „niet realistisch". „Tenzij bij een zeer hoge groei de schepen met goud in rijen van tien ko men binnenvaren", zei de minister-president. Minister Zalm gooide het balletje drie maanden ge leden op. Hij pleitte er toen voor dat het volgen de kabinet moet inzetten op een financieringste kort van nul procent in 2000. Kok ziet daartoe al leen mogelijkheden als de jaarlijkse groei uit komt op 4,5 tot 5 procent. DEN HAAG (ANP) - De ge meenten delen niet de eufo rie van het kabinet over de begroting voor volgend jaar, omdat ze steevast te weinig geld beschikbaar krijgen, al dus de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Tegenover een tevreden rijksoverheid staan armlas tige gemeenten die geld te kort komen voor taken als armoedebeleid, het langer la ten thuiswonen van zorgbe hoevende ouderen en mate riële voorzieningen in het onderwijs. Bovendien is het aan de gemeenten om bijzon dere bijstand uit te keren. DEN HAAG (ANP) - In 1998 gaan alle inkomens groepen er in koopkracht op vooruit. Dit is vooral' het gevolg van de gunstige economische ontwikke ling, de koppeling van de uitkeringen aan de lonen in het bedrijfsleven en een lastenverlichting voor de burger van bijna 3 miljard gulden. Tussen de verschillende in- Het beeld voor de mensen komensgroepen bestaan wel met een minuminkomen oogt grote verschillen. In 1998 aanmerkelijk beter als ook gaat de alleenstaande AOW- gekeken wordt naar het ef- er er met 4 procent het meest fect van de veranderingen in op vooruit, bejaarden met de individuele huursubsidie, een fors aanvullend pensioen Gerekend over de hele kabi- het minst (0,75 procent). netsperiode gaan minima Gerekend over de hele kabi- zonder kinderen er dan bijna netsperiode (1995-1998) gaat 3 procent op vooruit, tegen de alleenstaande AOW-er er 4,5 procent voor minima met 5,75 procent op vooruit. Ook kinderen. Ook de minimum- de sociale minima gaan er loner met kinderen doet het per saldo in deze periode op goed (plus 5,75 procent). Kop- vooruit, zij het marginaal, loper blijft ook ditmaal de Mensen zonder kinderen met alleenstaande AOW-er met een minimuminkomen zien een koopkrachtstijging van 8 hun koopkracht met een half procent. Hekkensluiter met procent_ toenemen, minima slechts 1,5 procent is ditmaal met kinderen komen uit op tweemaal modaal met kinde driekwart procent. ren. Koopkrachtontwikkeling in 1998 (in procenten) Sociale minima zonder kinderen1 Sociale minima met kinderen1 Minimumloon met kinderen2 Modaal met kinderen1,25 Tweemaal modaal met kinderen 1,25 Alleenstaande AOW-er4 AOW, beiden 65+ 2,75 AOW, aanvullend pensioen van 10.000 1,75 AOW, aanvullend pensioen van 30.000 0,75 DEN HAAG (ANP) - De 3,9 miljard gulden waarmee de lasten van burgers en bedrijven in 1998 omlaag gaan wordt onder meer gebruikt voor de volgende zaken: - De eerste belastingschijf wordt verlengd met 350 gul den en de tweede met 4150 gulden. Daardoor vallen be lastingbetalers minder snel in een hoger tarief. Boven dien gaat het tarief van de eerste schijf omlaag met 0,95 procent. - De belastingvrije som (nu 7102 gulden) stijgt met 1380 gulden. - Het fiscale aftrek percentage voor alleenstaan de ouders wordt verdubbeld naar 12 procent. Daardoor is het voor bijstandsmoeders financieel aantrekkelijker een baan te aanvaarden. - De vermogensbelasting daalt van 8 naar 7 promille. - Er komen fiscale stimulan sen voor technologie en ken nisinfrastructuur. Werkge vers mogen 20 tot 40 procent van de scholingskosten af trekken van de fiscale winst. - Bezoek aan attractieparken en muziek- en toneelvoor stellingen valt volgend jaar onder het lage BTW-tarief van zes procent. - Ook het milieubeleid wordt fiscaal gestimuleerd. Dat ge beurt onder meer door 1250 gulden minder belasting te heffen bij de aankoop van een zuinige auto en door de reiskostenaftrek voor werk nemers die met het openbaar vervoer naar hun werk gaan met 200 gulden te verhogen. - Bedrijven mogen telewer kers eenonbelaste vergoe ding geven van 4000 gulden in vijfjaar. - De lokale lasten voor gezin nen gaan met 100 gulden om laag. - Ouderen krijgen een specia le fiscale aftrek om koop krachteffecten te repareren die het gevolg zijn van een herziening van de WAO. De aftrek voor alleenstaanden ouderen wordt bovendien met 800 gulden verhoogd. RIJSWIJK (ANP) - De lokale lasten, zoals reini- gings- en rioolrechten, voor huishoudens stijgen dit jaar voor alle inkomensgroepen minder dan in 1996. Dat blijkt uit de Monitor lokale lasten, die het kabinet op Prinsjesdag heeft gepresen teerd. Uit de monitor blijkt de stijging, afhankelijk van inkomen en woonplaats, tussen de 2,2 en 4,5 procent te liggen. Die percentages zijn belangrijk om te beoor delen hoeveel burgers, af gezien van landelijke maat regelen, overhouden in hun portemonnee. De gemeen telijke lasten en de heffin gen van de waterschappen zijn de afgelopen jaren flink gestegen, met name als gevolg van rijksbeleid op milieugebied. Ofn de hogere kosten voor de burger enigszins te com penseren stelt het kabinet de gemeenten geld beschik baar om de afvalstoffen heffing en de reinigings rechten met honderd gulden te verlagen. Daar voor is een bedrag van 700 miljoen gulden uitgetrok ken. De lokale lasten voor be drijven en instellingen stij gen dit jaar met 3,9 procent. Een belangrijk deel daar van is het gevolg van stren gere milieuregels. Gemeen ten zijn ook meer kostendekkende tarieven in rekening gaan brengen, waardoor de kosten hoger uitvielen. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij verstrekt de Algemene In spectie Dienst 10 miljoen gulden voor een inspectie schip voor een verscherping van de visserijcontrole. Voor het onderhoud ervan is in de komende jaren steeds 2 miljoen uitgetrokken. Minister Van Aartsen trekt vanaf 1998 dertig miljoen gulden per jaar extra uit voor de verbetering van het diergezondheidsbeleid, zo schrijft hij in de begroting. Dat is onder andere nodig om het geschonden consumen tenvertrouwen terug te win nen. De minister wil dat het land bouwbedrijfsleven een gro tere financiële verantwoor delijkheid neemt op dit gebied. De overheid zal zich beperken tot de bestrijding van dierziekten die bedrijfs- overschrijdend zijn, zoals varkenspest en mond- en klauwzeer. Op dit gebied heeft de over heid ook verplichtingen te genover de Europese Unie, die voor een groot deel bij draagt in de kosten van de dierziektei^bestrijding. Daarnaast wil de overheid de bestrijding van de zoge naamde zoonosen, dierziek ten die een gevaar voor de mens betekenen (BSE en sal monella), intensiveren. DEN HAAG (ANP) - De werkgelegenheid groeit in deze kabinetsperiode met 465.000 personen. Het aantal uitkeringsgerechtigden per 100 werkenden daalt tot onder de 76. Toch staan er nog teveel men sen (ouderen, vrouwen, langdurig werklozen) aan de kant. Het weer aan de slag krijgen van deze „stille reserves" is broodnodig om de kosten van de vergrijzing op te kun nen vangen. Dat schrijven minister Melkert en staatsse cretaris De Grave van Socia le Zaken en Werkgelegen heid in hun Sociale Nota 1998. Het grootste zorgenkindje blijft de lage arbeidspartici patie van ouderen. Slechts een op de vier 55-plussers heeft nog een betaalde baan. En de trend gaat eerder de verkeerde dan de goede kant op. Melkert en De Grave wil len langer doorwerken aan trekkelijker maken voor werknemers en werkgevers. Ouderen moeten minder snel gebruik kunnen maken van de WW, de WAO of de VUT. In plaats daarvan moet er meer ruimte komen voor scholing, het aanpassen van werktijden en het verlichten van de werkdruk. Om dit mogelijk te maken krijgen bedrijven volgend jaar 235 miljoen gulden voor het bij scholen van 40-plussers. AOW-premie Verder komen de bewinds lieden met verschillende maatregelen rond de AOW. De AOW-premie wordt in 1998 bevroren op 16,5 pro cent. Daarnaast wordt er geld opzij gelegd voor het AO W-spaarfonds. In 1997 gaat het om een bedrag van 750 miljoen gulden, in 1998 om 1,5 miljard. DEN HAAG (ANP) - Vooral de ouderen en de gehan dicapten profiteren van het extra geld dat volgend jaar naar de gezondheidszorg gaat. Het kabinet vindt het hard nodig dat iets wordt gedaan aan de wachtlijsten in de ge handicaptensector en de werkdruk in bejaardenoor den en verpleeghuizen. „We hebben bewust gekozen voor nadruk op de zorg", zei minister Borst (VWS) in een toelichting op haar begro ting. In de hele zorgsector gaat volgend jaar 66,4 mil jard gulden om, bijna 900 miljoen meer dan het afgelo pen jaar. Daarnaast komt door ombuigingen nog eens ruim 200 miljoen vrij. Het zijn vooral de apothekers die dit geld moeten ophoesten. Borst sprak van een „beheer ste groei" van 1,5 procent. Dit is iets meer dan de 1,3 procent die in het regeerak koord is afgesproken. Door de groei van de bevolking en de vergrijzing is er de ko mende jaren meer behoefte aan zorg. De uitgaven zullen dan ook moeten stijgen. „Het is voor de nieuwe rege rende club een mooie op dracht om uit te maken met hoeveel", aldus de bewinds vrouw. tevens lijsttrekker van D66. De vergoeding voor fysiothe- rapie wordt volgend jaar verruimd. In de begroting trekt minister Borst (VWS) hiervoor 18 miljoen gulden uit. Sinds vorig jaar krijgen mensen nog maar negen fysi- otherapiebehandelingen ver goed, tenzij hun aandoening voorkomt op de lijst van uit zonderingen. Die lijst wordt met ingang van 1 januari uit gebreid of versoepeld. 70-plussers De leeftijdsgrens voor deel name aan het bevolkingson derzoek borstkanker gaat omhoog tot 76 jaar. Tot nu toe kregen alleen vrouwen tussen de 50 en 70 eens in de ttvee jaar een oproep. De ouderenorganisaties heb ben de afgelopen jaren regel matig aangedrongen op ver hoging van de leeftijd. Minister Borst (Volksge zondheid) wilde hier pas toe overgaan als er duidelijk heid was over de effecten van de screening. Volgens reeent onderzoek van de Zieken fondsraad zal de sterfte on der vrouwen van 70 jaar af nemen als borstkanker tijdig wordt ontdekt. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft dinsdag de mooiste rijksbegroting sinds vele jaren gepresen teerd, maar minister Zalm van Financiën houdt re kening met economische tegenwind in de komende kabinetsperiode. ,,Het is onverantwoord om te den ken dat de opgaande conjunctuur blijft," zei hij bij een toelichting op de Miljoenennota 1998. Volgens de minister zou het een „historisch unicum" zijn te verwachten dat het acht jaar achter elkaar goed blijft gaan met de economie. „Ne derland is niet onkwetsbaar voor conjunctuurbewegin gen." Daarom is het volgens Zalm nodig dat het volgende kabi net weer uitgaat van behoed zame prognoses voor de eco nomische groei. Het succes van het huidige beleid is daar voor een groot deel aan te danken. Bovendien moet het volgend kabinet het Ne derlandse poldermodel „ver breden", vindt de bewinds man. Een betere bereikbaarheid van de grote economische centra, het terugdringen van milieuvervuiling, en scho ling dienen meer aandacht te krijgen. Ook is een grotere inspanning vereist om oude ren langer aan de slag te hou den. Lastenverlichting. Voor pessimisme is echter al lerminst reden, zo blijkt uit de Miljoenennota. De werk gelegenheid groeit fors, het aantal uitkeringsgerechtig den daalt, het financierings tekort is veel lager dan in het regeerakkoord was voorzien en er is volgend jaar weer een fors bedrag beschikbaar voor lastenverlichting. EMU De minister is ook nog niet gerust op een goede start van de Europese Muntunie EMU in 1999. Volgend jaar wordt besloten welke landen mee mogen doen. Om voor deel name in aanmerking te ko men moeten lidstaten vol doen aan strenge budgettaire Nog steeds moeten meer Nederlanders aan het werk. In vergelijking met de rest van Europa heeft ons land op het gebied van werkgelegenheid een achterstand. (Foto: Marieke Mandemaker) criteria. Nederland haalt die op zijn sloffen, maar landen als Duitsland, Frankrijk en Italië hebben daar veel meer moeite mee. Wat Zalm be treft kan van gesjoemel met de criteria geen sprake zijn. Een „valse start moet zonder meer worden vermeden". Het kabinet rekent volgend jaar op een economische groei van 3,75 procent. Het trekt 3,9 miljard uit voor las tenverlichting. Het financie ringstekort gaat in 1998 om laag naar 1,7 procent van het bruto binnenlands product (bbp). De staatschuld komt uit op 70,4 procent bbp. Ook heeft het kabinet geld vrijge maakt voor nieuw beleid. Zo krijgt minister Ritzen van Onderwijs 270 miljoen voor het verkleinen van de klas sen in het basisonderwijs en kan minister Borst van Volksgezondheid ruim 800 miljoen extra tegemoet zien. DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen PvdA en D66 zullen woensdag bij de Algemene Beschouwin gen aandringen op meer geld voor volksgezondheid. De fracties kondigen dat aan in hun reactie op de Miljoenennota. D66 vindt dat de enkele hon derden miljoenen - extra die volgend jaar beschikbaar ko men voor volksgezondheid niet voldoende. PvdA-frac- tieleider Wallage^ stelt dat het kabinet een „serieus be gin maakt" met het wegwer> ken van de wachtlijsten in de zorgsector, maar heeft er moeite mee dat in een verg rijzende samenleving het aantal bedden in de verzor gingshuizen vermindert. Coalitiepartner WD vindt dat de begroting mooie resul taten laat zien van het be leid, maar wil niet spreken over een „feestbegroting". Volgens de liberalen heeft de regering veel te danken aan de opleving in de economie en is er ook voor het volgen- de kabinet alle reden een so ber financieel beleid te voe ren. De grootste oppostiepartij, het CDA, stelt dat het econo mische succes van de „paar se" coalitie vooral te danken is aan het voorbereidende werk van eerdere kabinet ten, waarin het CDA zitting had. Fractieleider De Hoop Scheffer verwijt het kabinet een gebrek aan visie op de toekomst. Volgens de CDA-leider moe ten er knopen worden door gehakt in het belastingsys teem, de landbouw, de gezondheidszorg, de infra structuur en de sociale zeker heid. Bovendien vinden de christendemocraten dat voorrang moet worden gege ven aan het terugdringen van het financieringstekort van de overheid boven het vormen van een AOW-spaar- pot. De Hoop Scheffer bekriti seert VVD-minister Zalm, omdat die zijn inzet om het fiancieringstekort terug te brengen naar nul niet heeft kunnen waar maken. D66 pleit ervoor om dat tekort blijvend naai* ongeveer één procent te brengen en stelt 'dat dit binnen handbereik is, nu het zogeheten EMU-te- kort volgend jaar op 1,7 pro cent zal uitkomen. Tegenbegroting GroenLinks komt met een „tegenbegroting". Daarin staat het verhogen van het sociaal minimum centraal, maar wordt ook meer geld uitgegeven aan thuiszorg, milieu, beroepsonderwijs en openbaar vervoer. De Socialistische Partij, die demonstratief wegblijft bij de Troonrede en dinsdagmor gen een „Toornrede" hield, wijst op het contrast tussen het toenemend aantal miljo nairs en de bijna één miljoen huishoudens die in armoede leven. Christelijk De kleine christelijke partij en-bekritiseren de eenzijdige nadruk op materiële belan gen als inkomen en betaald werk. Volgens GPV, SGP en RPF komen vrijwilligers werk, het opvoeden van kin deren, een goed milieubeleid en persoonlijke zorg voor de medemens in de knel. De ouderenpartijen Unie55 en AOV stellen dat grote groepen mensen niet delen in de welvaart, maar zijn wel te spreken over de maatregelen van het kabinet om leeftijds discriminatie van ouderen tegen te gaan. In de reacties van de rege ringspartijen overheerst de tevredenheid over het over treffen van de doelstellingen van het regeerakkoord als het gaat om het terugdringèn van het tekort van de over heid en het scheppen van ba nen. D66 is echter kritisch over het milieubeleid. De WD-fractie vindt dat er nog altijd veel te veel mensen zijn zonder betaald werk en noemt ons belastingstelsel „verouderd". Verbeteren Wel zijn de liberalen positief over het verlengen van de eerste en tweede schijf in de inkomstenbelasting en over het verhogen van het ar beidskostenforfait, omdat die maatregelen de werking van de arbeidsmarkt verbe teren. De PvdA benadrukt dat de mensen met de laagste inkomens er volgend jaar wezenlijk op vooruit gaan en dat de koopkracht van bijna iedereen wordt verbeterd. PvdA en D66 dringen tijdens de Algemene Beschouwingen van woensdag aan op meer geld voor de gezondheidszorg. (Foto: Joop van Houdt) Daardoor stijgt de koop kracht voor iedereen. Volgens Zalm is het succes van de Nederlandse econo mie vooral te danken aan de volgehouden sanering van de overheidsuitgaven en de ge- matige loonstijgingen. Dat beleid is al begin jaren '80 in gezet. Het gaat daardoor veel beter dan 15 jaar geleden. Toch werken in Nederland gemiddeld nog steeds minder mensen dan in de overige Eu ropese landen. Omgerekend naar volledige banen ligt het aantal werkende in Neder land gemiddeld op 53 pro cent. Het Europese gemid delde bedraagt 55 procent. Japan en de Verenigde Sta ten presteren nog beter. Het inkomen per hoofd van de bevolking ligt in Nederland ook nog steeds lager dan in de omringende landen. „De ambitie moet niet alleen zijn de resterende gaten te dich ten", vindt Zalm, „maar ook om binnen Europa naar de kopgroep op te schuiven."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 8