'Groei versterken, maar niet ten koste van milieu' 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hare Majesteit koningin Beatrix bij de opening van de Staten Generaal: DEN HAAG - Het gaat goed met Nederland. Hare Majesteit de Koningin roept de regering op verder te bouwen aan de economische groei daarbij mag de basis van dat alles, ons leefmilieu, niet uit het oog worden verloren. Dat is een ven de belangrijkste za ken uit de Troonrede, die hieronder integraal is af gedrukt. wordt fiscaal ondersteund. De arbeidskosten aan de on derkant van de arbeids markt zullen verder worden verlaagd. De lastenverlich ting voor bedrijven wordt voorts gericht op economi sche innovatie, verbetering van het milieu en bevorde ring van scholing en oplei ding. De snel voortschrijdende in ternationalisering en het wegvallen van de Europese binnengrenzen maken struc turele aanpassingen van ons belastingstelsel nodig. Doel stellingen daarbij zijn het goedkoper maken van ar beid, het vergroten van de economische dynamiek en het stimuleren van milieube wust gedrag. De regering zal binnenkort een nota aan u voorleggen waarin de hoofd lijnen van een nieuw stelsel worden verkend. De gunstige sociaal-economi sche ontwikkelingen zijn me de te danken aan de stabiele arbeidsverhoudingen in ons land. Kenmerk van ons ov'er- legstelsel is dat, met erken ning van uiteenlopende be langen en onder behoud van eigen verantwoordelijkhe den, wordt gezocht naar we gen om het gezamenlijke be lang te realiseren. De regering vertrouwt erop dat langs de weg van overleg ook in de komende jaren kan worden verder gewerkt aan de oplossing van de belang rijke sociale en economische vraagstukken die zich aan ons voordoen. De ruimtelijk-economische structuur van ons land zal in de komende jaren onze aan dacht blijven vragen. Hoe zullen wij ons nationaal in komen verdienen, waar zal dat kunnen en onder welke omstandigheden? Ingrijpen de keuzen zullen noodzake lijk zijn met betrekking tot het ruimtegebrek van de zee haven Rotterdam, de toe komst van de luchtvaart in Nederland en de economi sche vitaliteit van de grote steden. Het gaat hierbij om investeringen in de fysieke infrastructuur, de ruimtelij ke kwaliteit en het stedelijk leefklimaat, maar ook om in vesteringen in kennis. Het behoud van open ruimten en landschappen, een goed on derhouden gebouwd erfgoed en een gezond leefmilieu zijn voorwaarden waarbinnen de plannen voor wonen, werken en vervoer zullen moeten passen. Ook de programma's voor de bereikbaarheid van de grote steden, de verbetering van het openbaar vervoer en de beïnvloeding van de trans portstromen maken deel uit van deze afweging. „Leden van de Staten-Gene- raal, Dankzij de inspanningen van zeer velen heeft ons land in de afgelopen jaren belangrij ke vooruitgang geboekt, zowel in sociaal als in econo misch opzicht. De vooruit zichten voor 1998 zijn gun stig. Op ons allen rust de taak om de basis voor wel zijn en welvaart verder te versterken. Voortgaande groei van de werkgelegen heid en bevordering van maatschappelijke en econo mische participatie door alle burgers staan hierbij voorop. Met het gezond maken van de overheidsfinanciën en met de duurzame versterking van de economische struc tuur dient te worden voort gegaan. Van een vitale eco nomie kan echter geen sprake zijn wanneer de kwa liteit van ons leefmilieu on voldoende gewaarborgd wordt. Werken aan de toe komst betekent ook investe ren in mensen, in hun kennis en vaardigheden, in goed on derwijs, en daarmee in kan sen om deel te nemen aan de samenleving. Het aantal mensen met een sociale uitkering daalt. De werkgelegenheid blijft krachtig doorgroeien. Eind volgend jaar zullen naar ver wachting bijna een half mil joen personen meer betaalde arbeid verrichten dan vier jaar daarvoor. Onder hen zijn ook vele allochtonen. Toch blijft het noodzakelijk dat de deelname aan de ar beidsmarkt verder wordt vergroot, in het bijzonder voor hen die weinig oplei ding of onvoldoende werker varing hebben. De mogelijk heden voor gedeeltelijk arbeidsgeschikten tot herin treding zullen worden ver ruimd, ook door maatregelen op het terrein van de sociale zekerheid. De positie van ou dere werknemers verdient eveneens aandacht. Het voortijdig buitenspel zetten van mensen is sociaal schrij nend en, in het licht van de komende vergrijzing, econo misch steeds minder verant woord. Ruimere scholings- en opleidingsmogelijkheden en het bestrijden van leef tijdsdiscriminatie zullen aan ouderen de kans bieden om langer aan het arbeidsproces deel te nemen. De verdeling van arbeid en zorg tussen mannen en vrou wen is nog steeds oneven wichtig. Voldoende, toegan kelijke kinderopvang, ook voor schoolgaande kinderen, zal vrouwen beter in staat stellen hun keuze voor econo mische zelfstandigheid te verwezenlijken. De verdere verlaging in 1998 van het tekort op de rijksbe groting en de vermindering van de schuldquote zijn van meer dan cijfermatige bete kenis. De daling van de ren te-uitgaven die daardoor mo gelijk wordt, schept financiële ruimte voor nieu we prioriteiten. De gunstige economische situatiemaakt het mogelijk om nu omvang rijke bedragen te reserveren voor de toekomst. Met het oog op onze oudedagsvoor ziening wordt een substan tiële bijdrage geleverd aan het AOW-fonds. Voorts wor den middelen gereserveerd voor de financiering van noodzakelijke investeringen in de infrastructuur in ruime 'Producten en processen die de omgeving minder zwaar belasten' 'Verlaging van het geheel van belastingen en premies' Volgend jaar zal opnieuw een aanzienlijke lastenver lichting worden doorge voerd. Voor burgers bete kent dat onder meer een verlaging van het geheel van belastingen en premies en een korting op de gemeente lijke milieuheffingen. Mede door deze maatregelen gaan vrijwel ale groepen van de bevolking er in koopkracht op vooruit. Ouderen met al leen AOW of met daarnaast een klein aanvullend pensioen krijgen een extra voordeel. Met de koop krachtondersteuning wordt voortzetting van een verant woorde loonontwikkeling bevorderd. De overgang van een uitkering naar werk Recent onderzoek toont aan dat de druk op het milieu, on danks de groeiende econo mie, op vele terreinen daalt. De inspanningen van de af gelopen jaren werpen dus vruchten af. Om deze ont wikkeling vast te houden en verdere verbeteringen te be reiken, zullen aanvullende inspanningen nodig zijn, in binnen- en buitenland. Deze zullen in de eerste plaats ge richt moeten zijn op het ont wikkelen van producten en processen die de omgeving minder zwaar belasten. Wan neer de milieukosten beter in de prijzen van goederen en diensten tot uitdrukking ko men, zal het zoeken naar mi lieuvriendelijke oplossingen worden gestimuleerd. De ba sis voor dit beleid is in de no ta 'Milieu en Economie' neer gelegd. De uitstoot van C02 vormt een apart probleem. Nog steeds leidt meer economi sche groei tot een hogere C02-emissie. Hierin mogen we niet berusten, omdat de gevolgen voor het klimaat te ernstig zijn. Het is nodig om wereldwijd de uitstoot van broeikasgassen terug te drin gen. Op de wereldklimaat- conferentie eind dit jaar in Japan dienen daartoe afspra ken te worden gemaakt. Ne derland heeft daarvoor sa men met andere Europese landen verreikende voorstel len gedaan. De bevordering van investeringen in schone technologie in minder wel varende landen is van toene mend belang. Daarmee kun nen niet zelden veel gunstiger milieu-effecten worden bereikt tegen gelij ke kosten. De gezondheidszorg in Ne derland staat op een hoog peil. Dat is van groot belang voor de individuele mens en voor onze samenleving als geheel. Uitgaven voor zorg zijn niet alleen kosten; zij hebben ook een grote maat schappelijke en economische waarde. De spanning tussen de groeiende vraag naar zorg en de noodzaak van kosten beheersing zal ook de ko mende jaren actueel blijven. De gemiddelde levensver wachting stijgt nog steeds. Het blijft echter nodig dat verschillen in gezondheid tussen bevolkingsgroepen worden verminderd. Meer banen in de zorgsector dra gen bij aan betere zorg voor de patiënt, verkorting van de wachtlijsten en een dalende werkdruk. In 1998 zal meer personeel in de verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuiszorg worden aange steld. Voorts worden er mid delen vrijgemaakt om de werkdruk en de wachtlijsten in de gehandicaptensector te verminderen. 'Sport is een inspiratiebron voor velen' Verontrüstend is het toene mend aantal jongeren dat er een ongezonde levensstijl op na houdt: zij roken meer. ge bruiken meer alcohol en drugs en doen te weinig aan lichaamsbeweging. Voor de aanschaf van tabaksartike len en alcohol zal een leeftijdsgrens van 18 jaar worden voorgesteld. Voor lichting over de gezondheids risico's van druggebruik en bestrijding van de handel in drugs blijven onverminderd nodig. Bezorgdheid over een onge zonde levensstijl brengt het belang van sportbeoefening nog nadrukkelijker onder onze aandacht. Sport is een inspiratiebron voor velen. Samen sporten kan de inte gratie van minderheden be vorderen. De actie 'Sport, Tolerantie en Fairplay' is ge richt op de strijd tegen discri minatie en intolerantie. Op de basisschool wordt het fundament gelegd voor de verdere ontwikkeling van onze kinderen. De regering heeft met ingang van het zo juist begonnen schooljaar een eerste aanzet gegeven voor kleinere klassen in de onderbouw van de basis school, ter uitvoering van de nota 'Onderwijs op maat'. De nieuwe examenprogram ma's van vbo en mavo geven kinderen een betere toegang tot het vervolgonderwijs. Het is van essentieel belang dat onderwijs aansluit bij de talenten en ambities van leerlingen en dat het reke ning houdt met de eisen die de arbeidsmarkt stelt. Om te helpen voorkomen dat jonge ren zonder diploma de school verlaten, worden er extra middelen ingezet. Kennis moet worden bijgehouden. Aan leren komt daarom een vanzelfsprekende plaats in het leven toe, naast werk, huishouden en vrije tijd. De resultaten van het kennisde bat worden omgezet in het nationaal programma 'Een leven lang leren'. De vruchten van wetenschap en technologie bepalen in ho ge mate de kwaliteit van de samenleving van morgen. Onderzoek heeft daarom speciale aandacht. Het ge bruik van de computer in de school zal een grotere rol krijgen. In het onderwijs werken verhoudingsgewijs veel ouderen. Extra maatre gelen worden genomen om van de kennis, inzet en erva ring van oudere leerkrachten gebruik te maken en hen op een passende wijze in het on derwijs te blijven inzetten. Een open samenleving waar in veranderingen snel door werken, biedt aan velen aantrekkelijke kansen voor ontplooiing en groei, maar kan ook leiden tot sociale uitsluiting van mensen die niet mee kunnen komen. Twee jaar geleden heeft de regering een krachtig beroep gedaan op burgers, bedrijven en maatschappelijke organi saties om gezamenlijk met dë verschillende overheden vraagstukken rondom socia le uitsluiting en armoede - soms in stilte beleefd - onder ogen te zien en eensgezind aan te pakken. Aan deze pro blematiek wordt nu in brede kring aandacht gegeven. In een samenleving die econo mische vooruitgang laat zien, mag geen sociale stil stand of achteruitgang optre den. Bevordering van de ar beidsdeelname blijft vooropstaan. Een betaalde baan biedt vaak nieuwe kan sen en een uitweg uit sociaal isolement. Maar niet alleen betaald werk is van belang, ook maatschappelijke parti cipatie telt. Vrijwilligers werk versterkt de cohesie in onze samenleving. 'Koopkracht stijging over vrijwel de gehele linie De inkomenspositie van bur gers met een laag inkomen zal worden verbeterd door een reeks van maatregelen. Naast koopkrachtstijging over vrijwel de gehele linie heeft de regering op ruime schaal financiële middelen vrijgemaakt voor gerichte inkomensondersteuning. Op 1 juli jongstleden is de in dividuele huursubsidie voor veel huishoudens extra om- hooggegaan. Alles zal in het werk worden gesteld om er voor te zorgen dat mensen die op deze voorziening recht hebben, daadwerkelijk wor den bereikt. Het budget van de bijzondere bijstand wordt aanmerkelijk verruimd. Ge meenten worden daardoor in staat gesteld een gerichter beleid te voeren en meer maatwerk te leveren. 'Veiligheid en verbetering van de leefomgeving met des te meer resultaat kunnen werken indien zij mogen rekenen op de actieve steun en betrokkenheid van alle burgers. In de bestuurlij ke organisatie staan de kwa liteit van het .openbaar be stuur op gemeentelijk, provinciaal en rijksniveau en een goede democratische controle centraal. In een dynamische samenle ving vormen recht en recht spraak een belangrijk an ker. Het beroep op de rechtspleging wordt steeds groter. De rechterlijke orga nisatie behoort opgewassen te zijn tegen de eisen die in de komende tijd aan haar worden gesteld. De verande ringen die daarvoor nodig zijn vormen onderwerp van nadere overweging. De toe gankelijkheid van de recht spraak moet gewaarborgd blijven. Daarom zijn er maatregelen genomen op het gebied van de gefinancierde rechtshulp. Toepassing van het vreemde lingenrecht brengt delicate afwegingen met zich mee. Een ieder die een aanvraag indient om in Nederland te mogen verblijven, heeft recht op een zorgvuldige beoordeling die binnen een redelijke termijn tot duide lijkheid leidt. De uitvoe ringsorganisatie is daartoe beter uitgerust. Het culturele leven toont een veelheid van bloeiende acti viteiten en initiatieven die op een groeiende belangstel ling mogen rekenen. De Re gering heeft besloten tot een verlaging van het BTW-ta- rief voor de podiumkunsten. De toegankelijkheid wordt daarmee bevorderd. Tenein de belangrijke kunstwerken voor Nederland te behouden en te verwerven wordt een begin gemaakt met een aan koopfonds. Op 1 januari 1998 wordt de structuur van de publieke omroep aangepast. Daarmee wordt beoogd de slagvaardigheid te vergroten met behoud van de veelzij digheid. Dit najaar zullen de hoofdlijnen van een nieuwe concessiewet voor de publie ke omroep worden gepresen teerd. De organisatie van de politie is de afgelopen jaren ver sterkt. Landelijke en regio nale opsporingsteams laten regelmatig goede resultaten zien. Toch blijft de veiligheid een punt van zorg. De crimi naliteit neemt weliswaar af, maar nog lang niet voldoen de. Verdere versterking van de kwaliteit van het Open baar Ministerie en de politie is nodig. Een evaluatie van enkele hoofdkenmerken van het politiebestel is voorzien. Tevens zal worden nagegaan in hoeverre het politieon derwijs wezenlijke verande ringen behoeft. Bijzondere aandacht vraagt de jeugdcri minaliteit. Het is van groot belang dat aan jongeren een toekomstperspectief wordt geboden. Zij moeten onder wijs kunnen volgen en vol doende kans op werk heb ben. In aanvulling op het algemene werkgelegenheids- en onderwijsbeleid zullen de bijzondere opvangprojecten, gericht op scholing en ar beidsinspanning voor kwets bare jongeren, worden uitge breid. Wanneer zich ontsporingen voordoen, is snel en consequent optreden van politie en justitie het eni ge juiste antwoord. 'Voorkomen van het uitbreken van nieuwe ziekten' In het beleid ten behoeve van grote steden zetten Rijk en gemeenten zich samen met bedrijven en maatschappe lijke organisaties in voor versterking van de economi sche bedrijvigheid, werkge legenheid en sociale cohesie in wijken en buurten. Op grote schaal worden inburge- ringsprogramma's uitge voerd ter bevordering van de integratie van nieuwkomers. Ook de veiligheid en de ver betering van de leefomge ving moeten hier worden genoemd; een verantwoorde lijkheid waaraan politie, brandweer en stadswachten de muntunie worden nage streefd te verwezenlijken. Het verdwijnen van oude scheidslijnen binnen Europa is voor de ontwikkeling van stabiliteit, democratie en welvaart van onschatbare betekenis. De uitbreiding van de NAVO en de verster king van relaties met landen die niet of nog niet zullen toe treden, passen in de nieuwe verhoudingen die na 1989 op ons continent zijn ontstaan. Het vredesproces in het Mid den-Oosten verkeert in een ernstige impasse. De rege ring veroordeelt alle vormen van geweld en terreur. Het respecteren van de vredesak koorden en van het interna tionale recht is essentieel voor het herstel van het ver trouwen tussen Israëli's en Palestijnen. Het streven naar een democratische, mul- ti-etnische staat in Bosnië- Herzegovina stuit op zware tegenstand. Internationale steun en druk blijven nodig voor vrede en verzoening. Daar, maar ook elders in de wereld, neemt de Nederland se krijgsmacht intensief deel aan vredesoperaties. De er varingen met deze operaties alsmede de evaluatie van de krijgsmacht in de nieuwe vorm zullen worden ver werkt in een actualisering van de Prioriteitennota. 'Internationaal strafhofter berechting van oorlogs misdaden' De Nederlandse land- en tuinbouw heeft zijn sterke concurrentiepositie weten vast te houden door innova tie en door goed in te spelen op internationale ontwikke lingen, alsmede op wensen van de consument. Deze posi tieve ontwikkelingen wor den echter overschaduwd door de problematiek in ver band met de varkenspest. Binnen en buiten de sector wordt ingezien dat in de varkenshouderij alleen door grote inspanningen weer een gezond en duurzaam per spectief kan ontstaan. Die in spanningen zijn met het oog op de belangen van de boe ren, de werknemers in de sec tor en hun gezinnen helaas onvermijdelijk. Bij de aan passingen die de regering voor ogen heeft, staan het voorkomen van het uitbre ken van nieuwe dierziekten, de kwaliteit van ons milieu en het dierenwelzijn cen traal. De Europese samenwerking blijft voor de toekomst van ons land van vitaal belang. Met het Verdrag van Amster dam, dat binnenkort ter goedkeuring aan u zal wor den voorgelegd, zijn enkele belangrijke stappen gezet. De samenwerking op het ter rein van politie en justitie en van het personenverkeer wordt uitgebreid. De econo mische en monetaire integra tie moet gepaard gaan met een overtuigende aanpak van de ernstige werkgelegen heidsproblemen binnen de Unie. In het Verdrag van Amsterdam is aan deze sa menhang vormgegeven. Te vens is de basis gelegd om de onderhandelingen te openen voor de toetreding van nieu we lidstaten tot de Unie. Uit breiding van de Europese Unie is van groot belang voor de politieke, economi sche en sociale toekomst van Europa. In het komende jaar zullen belangrijke besluiten worden genomen over de laatste fase yan de Economi sche en Monetaire Unie. De regering blijft hechten aan een strikte toepassing van de afspraken die in het Verdrag van Maastricht zijn neerge legd. Dit is nodig om de be langrijke voordelen die met De wereldgemeenschap zal zich onverminderd moeten blijven inzetten voor demo cratie en mensenrechten. De Nederlandse regering ziet het als een prioriteit daaraan bij te dragen, zoveel moge lijk samen met de Europese partners. Nederland onder steunt de plannen om te ko men tot een internationaal strafhof ter berechting van oorlogsmisdaden en andere grove schendingen van de mensenrechten Voor veel ontwikkelingslan den geldt dat in de afgelopen periode van aanpassing een basisi is gelegd voor voort gaande economische groei. Het Nederlandse beleid zal daarop inspelen door een uitbreiding van de steun aan de particuliere sector en door het stimuleren van investe ringen. Een vast deel van de middelen wordt ingezet voor de verbetering van het leef milieu en het ondersteunen van duurzaamheid. Ondanks de economische vopruitgang leven tallozen nog steeds in diepe armoede. Gewapende conflicten, zowel in Afrika als in Azië, verergeren deze situatie. Miljoenen mensen zijn ontheemd. Armoedebe strijding blijft het belang- rijkdste doel van ons beleid. Daarnaast wordt vredeshulp geboden om conflicten te be heersen en waar mogelijk te voorkomen. De regeringen van de Neder landse Antillen en Aruba worden geconfronteerd met grote en complexe proble men, in het bijzonder bij de gezondmaking van de over heidsfinanciën, de ontwik keling van de economie en de bestrijding van de grens overschrijdende criminali teit. Vaak overstijgen deze problemen de mogelijkhe den van de landen afzonder lijk en is samenwerking bin nen de koninkrijksrelatie geboden, met respect voor el- kaars autonomie en verant woordelijkheid." „Leden van de Staten-Gene- raal, De fundamenten van onze sa menleving liggen vast in on ze staatsstructuur, onze par lementaire democratie en het respect voor grondrechten van mensen. In het komende jaar zal hieraan bijzondere aandacht worden gewijd in de herdenkingen van de er kenning van Nederland als aparte staat met de Vrede van Munster, de grondwet van 1848, die de grondslag legde voor onze parlementai re democratie, en de Univer sele Verklaring van de Rech ten van de Mens. Door de inzet en het werk van generatie op generatie is veel tot stand gebracht. Op ons allen rust nu de plicht on ze bijdrage te leveren en te werken aan de toekomst. Van harte spreek ik de wens uit dat u uw verantwoorde lijke taken met toewijding en grote inzet zult vervullen, in het vertrouwen dat velen met mij u wijsheid toewen sen en om zegen voor u bid den."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7