Meer gebruik van Dikke Toren Vereniging Stad en Lande 'deed' een dag Enkhuizen DICHTERS Monumentendag 1997 Verkeersdrempels (1) Verkeersdrempels (2) 'Meesters in de Rechten' Theun de Vries blij met voorstelling in Zierikzee Verkoopactie voor Polen Poppentheater Asselbergs opent kantoor Thuiszorg KERKBERICHTEN STREEKNIEUWS c/) INGEZONDEN STUKKEN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 NR 26249 5 ZIERIKZEE - De Dikke Toren biedt een mooie am biance voor kleinschalige culturele activiteiten. Een intensiever gebruik van deze locatie verdient dan ook de aandacht. De afdeling cultuur van de ge meente Schouwen-Duiveland adviseert de moge lijkheden daartoe nader te onderzoeken. Inmiddels is ook een beschei den begin gemaakt met het uittesten van de Dikke Toren als culturele accommodatie. Zo werd er in juli een concert gegeven door het Zeeuws En semble Sonore en geeft het Gezelschap van de Zee vrij dag 19 september een lees- voorstelling van het toneel stuk 'Kerker en Afgrond' van Theun de Vries. Het be looft een sfeerrijke voorstel ling te worden mede dankzij de gregoriaanse zang door le den van de Zeeuwse Koor school. Dit optreden in het kader van het Festival Meer dan Woorden, onderdeel van de Zeeland Nazomer Festivals, vergt geen grootscheepse voorzieningen. Zo behoeft er geen toneelbelichting in de toren te worden aange bracht. De voorstelling zal volledig in kaarslicht wor den opgevoerd. Er kan wor den volstaan met wat podi- umdelen en extra stoelen. Voorzieningen Als er in de toekomst veel- vuldiger gebruik wordt ge maakt van de Dikke Toren zullen er enkele primaire voorzieningen getroffen moeten worden, zo geeft een woordvoerder van de afde ling cultuur aan. Thans be schikt men er niet over ver warming en over water. Er zijn ook geen toiletten in de toren. Het publiek dient der halve gebruik te maken van de openbare toiletten op de Balie. De Dikke Toren is eigendom van de Rijksgebouwendienst en met die instantie zal eerst overleg gevoerd moeten wor den ten behoeve van meerde re faciliteiten. Vooruitlopend op een moge lijk intensiever gebruik van de toren in de nabije toe komst heeft de gemeente Schouwen-Duiveland zich nu reeds bereid getoond een fi nanciële bijdrage van dui zend gulden te verstrekken om het optreden van het Ge zelschap van de Zee vrijdag avond mogelijk te maken. Theun de Vries heeft in 1983 met 'Kerker en Afgrond' een grondig gedocumenteerd to neelspel geschreven over de laatste levensjaren van de in trigerende Vlaamse schilder Hugo van der Goes. Het stuk is echter nimmer in druk ver schenen en ook nooit eerder gespeeld. De première vindt woensdagavond 17 septem ber plaats in de Wandelkerk in Goes. Auteur Theun de Vries toonde zich verrast over het initiatief van het Gezelschap van de Zee en heeft laten weten, vooral blij te zijn met het optreden in Zierikzee, omdat hij goede herinneringen bewaart aan Getekende interpretatie van de schilder Hugo van der Goes tijdens zijn laatste levensjaren in het Roode Klooster bij Brugge. met name zijn bezoek aan de Dikke Toren. Genialiteit Hugo van der Goes (1440- 1482) is een van de grootste Vlaamse schilders uit de tweede helft van de vijftien de eeuw. Zijn ietwat buiten- nissige melancholieke genia liteit kwam tot uiting in religieuze werken met een diepe maar vaak ongewone spiritualiteit. Zijn werk ver toont invloeden van iets ou dere meesters als Jan van Eyck en Rogier van der'Wey- den. Zijn latere werk evolu eert naar een geheel eigeii stijl, waarin vlakverdeling en kleurgebruik bijzonder opvallen. Zijn schilderijen krijgen daardoor een veel sterkere emotionele lading dan gebruikelijk voor die da gen. Het grote drieluik dat het best bekend staat als het 'Altaarstuk van Portinari'(thans in het Uffizi museum in Florence) wordt doorgaans beschouwd als zijn meesterwerk. De depressieve aard van Van der Goes leidde in 1481 tot een geestelijke ineenstorting met onder meer een poging tot zelfmoord. Van de laatste jaren van zijn leven in het 'Roode Klooster' bij Brugge bestaat een kroniek, geschre ven door de enigszins afgun stige monnik Othuys. Theun de Vries gebruikte deze kro niek als bron voor zijn to neelspel 'Kerker en Af grond.' Het Gezelschap van de Zee werd in 1993 opgericht met als doel aandacht te besteden aan de Nederlandstalige to neelliteratuur. Het gaat Intensiever gebruik van de Sint. Lievensmonstertoren, de Dikke Toren in de volksmond, vergt wel wat voorzieningen. daarbij om zowel nieuwe als bestaande maar alweer lang vergeten teksten. Als vorm wordt de gelezen voorstel ling gehanteerd. De 'gelezen voorstelling' gaat verder dan een 'reading' en is vergelijk baar met de concertante vorm van een opera. Het biedt de mogelijkheid om met een betrekkelijk korte voorbereidingstijd een pre sentatie te maken die recht doet aan de schrijver, spelers en publiek. De regie van 'Kerker en Af grond' wordt gevoerd door Agaath Witteman. De voor stelling in de Dikke Toren vrijdagavond begint om 19.30 uur. NIEÜWERKERK - In Duiveland wordt in de week van maandag 22 september tot en met za terdag 27 september een huis-aan-huis verkoopac tie van stroopwafels ge houden. De organisatie is, even als in voorgaande jaren, in handen van de familie Folmer uit Nieuwer- kerk. Zij starten met de ze actie de voorbereiding van hun eenentwintigste hulpgoederenreis naar Nowogard en omgeving in Polen. De opbrengst is bestemd voor een tehuis en voor de tachtig a hon derd gezinnen in Nowo gard en omgeving die ze bezoeken worden levens middelen, vitamineta bletten, fruit en school spullen gekocht. De familie Folmer heeft tij dens haar laatste reis in mei gezien dat de kosten van levensonderhoud nog steeds stijgen en zij hopen dan ook dat velen de actie willen steunen. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 641671. GOES - Poppentheater Sim Bolus speelt vanaf woensdag 17 september wekelijks de voorstelling 'De koning is bloot, leve de koning'. Dit vindt plaats in het eigen theatertje in het Ambachts centrum in Goes om 14.00 De voorstelling is opgezet als een vrije bewerking van een sprookje van H. C. Ander sen. Het is het verhaal over een ijdele jonge koning die de traditionele hofkleding beu is en wel eens iets anders wil. Dat levert een komisch en spannend verhaal op met hand- en stokpoppen en veel muziek. Zowel geschikt voor kinderen vanaf vijf jaar als voor volwassenen. Hans van der Haar heeft de hoofdrol in handen. Voor kinderen die jarig zijn, wordt iets extra's gedaan. Reserveren is nood zakelijk: 0113-212031. ZIERIKZEE - Oosterschelde Thuiszorg heeft - al enige tijd - een nieuw regiokantoor in Zierikzee. Vrijdag 10 okto ber wordt het nieuwe kan toor officieel geopend door burgemeester J. Asselbergs. Namens het bestuur van Oos terschelde Thuiszorg spreekt voorzitter J. de Jonge. Ver der komt aan het woord ar chitect B. Gillissen terwijl ook J. van der Veer, direc teur Noord-Zeeland van Oos terscheid e Thuiszorg, het spreekgestoelte beklimt. ZIERIKZEE - De jaarlijkse excursie van de Vereni ging- Stad en Lande voerde dit keer naar Enkhuizen. De tocht werd om acht uur 's ochtends ingezet vanaf de parkeerplaats aan de Scheldestraat in Zierikzee. De excursiecommissie be staande, uit C. Deurloo, S. Eg- gink-du Burck en P. Vleugel, had een gevarieerd program ma opgesteld. De deelnemers waren vooraf geïnformeerd over de ge schiedenis van Enkhuizen. Zo waren ze inmiddels op de hoogte van het feit, dat Enk huizen aanvankelijk uit twee dorpen bestond: Enk huizen rond de Sint-Pancras- kerk en Gommerskerspel rond de Sint-Gommarus- kerk. De dorpen werden sa mengevoegd en in 1355 ver kreeg Enkhuizen stadsrechten. Scheepvaart was van groot belang voor de welvaart in deze stad. Han del met de Oostzeestaten en de VOC en WIC maakten Enkhuizen toe een van de be langrijkste Zuiderzeesteden. Tegenwoordig biedt het wa tertoerisme een belangrijke bron van inkomsten. Musea Na aankomst in Enkhuizen om 11.45 uur hadden de leden van Stad en Lande twee uur de tijd om de stad te bezichti gen en te lunchen. Enkhui zen biedt pittoreske grach ten, mooie bouwwerken: kerken, het stadhuis en de poort De Dromedaris. De meeste deelnemers bezoch ten daar het Enkhuizer Al manak museum en het Fles sen Museum. Het gezelschap zetten 's mid dags per schip koers naar het Zuiderzee-Buitenmuseum. Onder leiding van gidsen werden daar de oude huisjes en bedrijven bekeken. Op knappe wijze heeft men er de sfeer van weleer in de dorpen en steden langs de Zuiderzee weten te reconstrueren. De tijd bleek te kort om alles in tensief te bekijken. Via de Markerwaarddijk reed de bus met Stad en Lan ders later op de middag naar Leliestad. Op afstand bezich tigde het gezelschap de copie van het fluitschip de Bata via, dat geheel met de origi nele houtsoorten is nage bouwd. Het diner ter afronding van de excursie werd in Montf- oort gebruikt. De terugtocht via Rotterdam leverde nog een fraai beeld op van de Erasmusbrug, die ter gele genheid van de havendag in Rotterdam afgesloten, maar wel mooi verlicht was. De leden van Stad en Lande tijdens de excursie aan het Zuiderzee Museum in Enkhuizen. (Foto: P. Vleugel) Nederlandse Hervorjndc Kerk Beroepen te Rotterdam-Cen trum (Opstandingswijkge- meente): P. W. de Nooy te Musselkanaal; te Uddel: L. W. Ch. Ruijgrok te Middel- harnis; te Zwijndrecht: M. Aangeenbrug te Barneveld. Aangenomen naar Burgwerd c.a. en Lollum c.a. (SoW): L. H. Westra, kandidaat te Gro ningen; naar Gouda (wijk 2): H. E. J. van der Laan te 's- Gravenzande. Gereformeerde Kerken Beroepen te Brussel Ander- lecht (Verenigde Protestant se kerk in België): drs. J. J. A. M. Voortman te Harkema, die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bussum-Huizen: D. noort te Ferwerd-Hallum (Fr.). Aangenomen naar Nieuw- Lekkerland in combinatie met Alblasserdam: R. A. Schipper, kandidaat te Weesp, die bedankte voor Bruchterveld. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Hilversum- Oost: C. van Atten te Aals meer. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dordrecht: M. Karens te Werkendam; te Poortvliet: A. Bac te Bode graven; te Terneuzen: M. Ka rens te Werkendam. Gereformeerde Gemeente NIEÜWERKERK - Donder dag 18 september, 19.30 uur ds. T. M. van Dijk, Veen. NOORDGOUWE Geslaagd Roslin Prager uit Noordgou- we is op 9 september ge slaagd aan de Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland in Den Haag. Zijstudeerde af aan de opleiding Culturele Maatschappelijke Vorming - richting audiovisuele media - met als scriptie-onderwerp Gender, the missing link? ZIERIKZEE Bingo De Anbo opent een interes sante serie themadagen met een gezellige bingomiddag. Deze zal plaatsvinden don derdag 25 september in de Paternoster aan de Paternos terstraat. De middag begint om 14.00 uur en betekent een goede gelegenheid om va kantie-ervaringen uit te wis selen. Spreekuur FNV De FNV houdt woensdag 1 oktober een gratis spreekuur in het MFC aan de De Huy- bertstraat in Zierikzee. Dat spreekuur duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Mensen die ziek zijn of geen vervoer hebben, worden ook thuis, bezocht. Een afspraak,- .maken kan via:414263. OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft in Oosterland 2594,95 gulden opgebracht. SIRJANSLAND Collecte De onlangs gehouden collec te voor de Nederlandse Kan- kerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) heeft in Sirjansland 465,75 opgebracht. Het geld wordt besteed aan projecten op het terrein van wetenschappe lijk kankeronderzoek, voor lichting en patiëntenbegelei ding. LU LU CU h- HEUVELSWEG O. Heuvelsweg, O, Heuvelsweg met al je mooie bomen, jij bent de weg waar ik altijd van zal dromen. O, Heuvelsweg het zal me altijd weer verblijden, dat ik jou steeds weer mag berijden. O, Heuvelsweg ik kan mij volop aan jou schoonheid laven, als ik mij begeef van Zierikzee naar Brouwershaven, O, Heuvelsweg met al je mooie landerijen, waar het koren weelderig kan gedijen. Beschenen door de gouden Zeeuwse zon, O, dat ieder dit aanschouwen kon. O, Heuvelsweg jij hebt je schoonheid ook te danken, aan al die groene weiden aan je flanken. Daar waar het schaap zijn wol laat groeien, Daar waar de koeien vrolijk loeiden, en waar het paard zijn veulen werpt, en zo ook mijn gedachten scherpt. Zodat de herinnering zal blijven leven, aan een van Schouwens mooiste dreven O, Heuvelsweg voor jou dit mooie lied, zodat ook een ander jou beziet, met ogen die jouw schoonheid vangen, en daardoor steeds opnieuw verlangen, naar jou terug te gaan, en al je bomen te zien staan, O, Heuvelsweg met al je mooie bomen jij bent de weg waar ik altijd van zal dromen. Janny Schilperoort-Matthijsse Brouwershaven. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonder stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Ook dit jaar weer genoten van diverse museamonu- menten. Zo maakten wij ook wij ook een rit over ons ei land met zijn polders, dij ken, inlagen en dijkhuisjes. Juist zaterdag j.l. prachtige blauwe luchten met stapel wolken en zeer helder zodat je ver kon kijken. En dan de dissonant. Hoe vindt u de huizen van de va kantieparken?? Franse stijl, Italiaanse stijl. Hebben wij dan geen eigen stijl en smaak?? Deze woningen passen niet in het Zeeuwse. Wie zijn die projectontwikkelaars, zon der gevoel voor het eigene van Zeeland. Op de Veluwe bijvoorbeeld staat de Veluwse boerderij model voor ontwerpen van vakantiehuisjes. Van binnen alle gerief, heel mooi. Waar om hier niet het Zeeuwse wo ningtype, is daar iets mis mee?? Dat zou toch veel beter passen in dit ons eigen land schap. Als men nu een foto stuurt naar familieleden met als achtergrond de vakantie huizen, vraagt men zich af uit welke streek van Frank rijk dit kiekje komt. Zo ook de Frans klinkende namen van sommige parken, bela chelijk. Wij zijn zuinig op onze oude monumenten, dat wel. Wij zijn echter zeer onachtzaam met de „bouwsels" van de vakantieganger. Een geluk is, dat binnen niet al te lange tijd, de 'kop van Schouwen' propvol is gebouwd, hopen- lijk met snel groeiend groen omzoomd. Help, wie brengt hier veran dering in. Droefheid slaat mij om het hart. I. TIMMERMAN VAN IW AARDEN Ouwerkerk Jarenlang hebben de inwo ners van Sirjansland ge knokt voor het verkrijgen van verkeersremmende maatregelen in het dorp. Een handtekeningenlijst onder tekend door bijna alle inwo ners resulteerde in een moei zaam overleg tussen inwoners en het voormalig gemeentebestuur. Wij waren verrast over de manier van open overleg en vervolgens vlotte aanpak van het nieuwe college. Af spraak is dat bevindingen met de genomen maatregelen geëvalueerd zullen worden, waarna zonodig veranderin gen kunnen worden aange bracht. Inmiddels zijn bevindingen grotendeels medegedeeld aan de gemeente. Wij consta teren dat de drempels vrij •hoog zijn en waarschijnlijk lager kunnen. Wij willen er echter voor waken dat er niet een laag soort drempel komt wat opnieuw de veiligheid in gevaar kan brengen van de inwoners uit het oude deel van de Lageweg. Ook de plaatselijke landbou wers zijn volledig betrokken bij het overleg en de besluit vorming betreffende de ver keerssituatie. Wij wensen ons dan ook te distantiëren van de opmerkingen ge maakt door de heer R. van der Wekken tijdens de com missievergadering ROEZ ge houden dinsdag 9 september. IZ.OP 'THOF voorzitter Tel. 0111-643073 Reactie bewoners Lageweg Sirjansland inzake verkeers drempels Na jarenlange strijd om onze veiligheid te waarborgen, waar blijkbaar het college van de voormalige gemeente Duiveland matige interesse in toonde, hebben wij dank zij de inzet van de heer Veer- hoek eindelijk een luisterend oor gevonden, sterker nog, iemand bereid gevonden zijn nek uit te steken bij wijze van proef, na goed overleg met de 'doelgroep' iets te on dernemen. Als de heer v. d. Wekken meent te moeten opmerken dat 'de doelgroep' niet is ge raadpleegd voelt men zich als burger van Sirjansland behoorlijk in het hemd gezet. Doelgroepen zijn, ons in ziens, namelijk ook diegenen die nu eindelijk veilig de Bredeweg kunnen overste ken. De opmerking dat een persoon blijkbaar verant woordelijk is voor het plaat sen van smerige drempels heeft dan ook geen pas. Een goed gevuld dorpshuis noe men wij bepaald een brede vertegenwoordiging van Sir jansland. De destijds aanwe zige vertegenwoordiging van de gemeente heeft de moeite genomen zich ter plaatse van de uiterst gevaarlijke situ atie op de hoogte te stellen. De heer v. d. Wekken hebben wij noch gezien noch gespro ken. het niet uit of je met per sonenauto's, vrachtauto's of landbouwmachines rijd. Bo vendien is dit een experi ment dat nog dient te worden geëvalueerd. Laat de heer v. d. Wekken maar ophouden met het in trappen van open deuren en wij spreken de hoop uit dat de heer Veerhoek zich geen 'drempels' laat opwerpen door dit soort ongenuanceer de kritieken. Aanpassing is uiteraard bespreekbaar, ech ter niet ten koste van onze uiteindelijk bereikte veilig heid. Het is maar dat de heer v. d. Wekken dit weet, zo niet komt hij hier maar eens een aantal keren per dag het kruispunt oversteken. Namens de bewoners van het doodlopende deel van de La geweg. A. v. d. GRAAF Lageweg 50 4308 AH Sirjansland De uitspraak van de tweede kantonrechter in de zaak 'Zeegers-Borrendamme' komt in essentie neer op het volgende: 'Het bestuur heeft weer niet aannemelijk ge maakt dat Zeegers in zijn functioneren op belangrijke punten te kort is geschoten. Vervolgens stapt de kanton rechter dan af van 'het Recht' van Zeegers maar weegt diens belangen af tegen 'de belangen van Borrendamme als geheel.' Hij laat 'de belangen van Borrendamme' zwaarder we gen den de belangen van 'Zeegers' en ontbindt in prin cipe de arbeidsrelatie met in gang van 15 oktober. 'Wie of wat is Borrendam me?' Dat zijn niet meer of minder dan de bewoners en het personeel. Heeft hij dan niet alle handtekeningen en verklaringen van alle bewo ners en personeelsleden ge zien? Aan de belangen van dit bestuur hecht de rechter gelukkig geen waarde. De bewoners en het perso neel wilden juist dat hun di recteur terug zou komen. Wat is dan nog de betekenis van 'Borrendamme als ge heel?' Alleen maar een leeg gebouw? We hebben nu een interimbestuur van drie meesters in de rechten. De komende maand moet dus blijken of deze drie meesters in de rechten vatbaar/gevoe lig zijn voor 'het recht van Zeegers' dat twee kanton rechters tot tweemaal heb benuitgesproken. Zijn deze drie meesters in de rechten aanspreekbaar op hun meesterschap, redelijk heid, zedelijkheid, geweten, ethiek en hun goede naam én faam? Aan de bewoners: Na 15 ok tober zal ik mogelijk uw di recteur niet meer zijn maar Borrendamme is een open baar gebouw en ik kan daar weer gewoon komen zoals ie dere andere burger. Mocht u willen dat ik eens bij u aan kom, laat het mij even we ten. Verder dank ik u allen voor uw steun en uw handte keningen. Het heeft mij en mijn gezin veel goed gedaan. Aan het personeel: Wat valt er te zeggen tegen zoveel unieke personeelsleden. Ten eerste dat je geen meester in de rechten behoeft te zijn om op zuivere manier recht en onrecht le kunnen aanvoelen en onderscheiden. Bij al het onrecht dat gebeurde heb ik nog nooit een voorbeeld mee gemaakt waarin er zo'n golf van rechtsgevoel los kwam van jullie. Het sluit aan bij waar ikzelf altijd voor gestaan heb, dus dat was een grote rijkdom. Zc hebben niet het recht om mij te ontslaan. Ze hebben al leen de macht. Het recht was altijd aan onze kant. Natuur lijk dank ik jullie uit de grond van mijn hart en ben ook niet van plan om van jul lie afscheid te nemen. Goede relaties gaan altijd door, al leen slechte relaties gaan voorbij. H. F. ZEEGERS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6