Servicepunte: Servicepunten gemeente geopend Excursies onder motto 'smikkelen en smullen' Vaart op Westerschelde wordt steeds onveiliger Scharendijkse jeugd wil een eigen honk Expositie raadselachtige objecten van Ben Zegers Loodsdienst Scheldemonden: In Burgh-Haamstede en Bruinisse Overgang naar herfst/winter in natuurgebieden REDDING Reünie familie Verseput André Hazes komt niet Veerdienst gestremd Derde prijs W. Donkersloot RIJVERBOD WD-bijeenkomst AGENDA In gebouw Stichting Plus Min DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 NR 26249 fffgWIWPl 3 VLJSSINGEN (ANP) - De scheepvaart op de drukbe varen monding van de Westerschelde wordt steeds onveiliger. Dit komt doordat de loodsplicht soepe ler wordt gehanteerd dan wettelijk is vastgelegd. Dat stelt voorzitter Nauta van de regio Scheldemon den van het Nederlands Loodswezen. Medewerkster van het gemeentelijk servicepunt in Bruinisse Christel Bos maakt een paspoort gereed voor Peter Kramer Burgemeester J. Asselbergs (midden), oud-burgemeester A. Vogelaar (l) en Rabobank-directeur J. Luyben kijken toe. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - ,,Met servicepunten willen we een bruggetje slaan om de afstand tussen het gemeente bestuur en de bevolking te verkleinen." Dat zei bur gemeester J. Asselbergs maandagochtend bij de of ficiële opening van de gemeentelijke servicepunten in de Rabobank-kantoren in Burgh-Haamstede en Bruinisse. Reeds binnen de Stuurgroep Herindeling vorig jaar kwam de inrichting van ser vice- c.q. infopunten voor de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland ter sprake. Ook in de enquête van het SGB O-onderzoeksbureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) liet de bevolking er geen twijfel over bestaan. Er-is be hoefte aan korte lijnen met het gemeentebestuur. De ge meente wil, volgens Assel bergs, graag aan die wens voldoen en de servicepunten horen dan ook thuis in het rijtje van kernbezoeken door de leden van het college en de oprichting van dorpsraden. De burgemeester acht het juist', dat de inwoners van Bruinisse, het grootste dorp val! Schouwen-Duiveland met een groot verzorgingsap- WESTENSCHOUWEN - Onder het motto 'smikke len en smullen in de natuur' verzorgt Staatsbosbe heer in september en oktober excursies in diverse Schouwen-Duivelandse natuurgebieden. De beperkte beschikbaar heid van Vlaamse loodsen (in dienst van de overheid) is volgens Nauta de oorzaak van de problemen, Tot voor kort vielen loodsen van de regio Scheldemond in als er geen Vlaamse collega's be schikbaar waren, maar dit gebeurt nu niet meer. De Nederlandse loodsen krij gen namelijk niet meer loodsgelden dan in een over eenkomst is vastgelegd: 27,5 procent van het totaal. Begin augustus besloot de regio Scheldemonden het te hou den bij dit overeengekomen percentage en niet meer voor de Vlamingen in te springen. Volgens Nauta heeft de Ne derlandse overheid sinds die tijd een soepeler standpunt ingenomen ten aanzien van de loodsplicht. ,,Over het al gemeen gaat het om kleinere schepen die geen loods aan boord hebben terwijl dit wel verplicht is. Maar vorige week dinsdag voer het 168 meter lange passagiersschip Island Princess zonder loods Het atelier van Zegers ziet eruit als een ouderwets pak huis. Her en der zijn voor werpen schijnbaar achteloos op* elkaar gestapeld. Ze ko men direct uit het dagelijks leven of zijn daarnaar op weg. Onderdelen van kasten, meubels, klompen. Alleen de rangschikking is ongewoon. Wat doet een paar klompen tussen twee houten dozen? De stapelingen zijn geheim zinnig, omdat het uiterlijk van de onderdelen geen aan wijzing geeft over een moge lijke inhoud. En als de kun stenaar wel duidelijkheid probeert te geven, bijvoor beeld als hij een zwaar ijze ren object op twee houten kinderledikantjes plaatst, helpt die helderheid de kij ker geen stap verder. Ook de ingetapete speelgoedbeer, die stoïcijns tussen de stape lingen zit, verraadt niets. Ze gers beschermt zijn gehei men zorgvuldig. Wij zijn onderweg naar een ondefi nieerbaar reisdoel. Het kunstenaarschap van Ze gers werd aanvankelijk be naar zee. Onverantwoord, het kan zo mis gaan." Een woordvoerder van Rijkswaterstaat ontkent met klem dat de loodsplicht met voeten wordt getreden, Vol gens hem gaat het tussen de Vlaamse en Nederlandse loodsen puur over een ruzie over geld. ,,Wij maken ons ook zorgen om de veiligheid op de Westerschelde. Daar om hameren wij er steeds op dat het nieuwe Schelderegle- ment met een aangescherpte loodsplicht zo snel mogelijk van kracht wordt." Oude reglement ,,Tot het zover is houden wij ons aan het oude reglement, wat inhoudt dat grotere bo ten en boten met gevaarlijke stoffen een loods aan boord moeten nemen.. Zonder loods komt zo'n boot er niet door, of er nu wel of geen loods be schikbaar is. Kleinere boten die wat vaker hier komen gaan al sinds jaar en dag zon der loods naar buiten. paald door het platte vlak. Hij begon als schilder, maar was op den duur niet tevre den met het kader dat het schilderen hem bood. Daarom ging hij in zijn voor stellingen 'knippen' en met die beelden op zoek naar een derde dimensie. Eerst maak te Zegers ze dikker. Later legde hij ze op de grond. De kunstwerken begonnen te rijzen. In het Plusgebouw in Renesse is te bekijken waar dat toe kan leiden. Biennale Zegers maakte deel uit van de Nederlandse inzending naar de Biennale van Sao Paulo in 1991. In 1994 expo seerde hij in museum Boij- mans van Beuningen in Rot terdam. Onlangs had de kunstenaar een tentoonstel ling in het museum in Tonge ren. Het gebouw van de Stichting Plus Min is zater dag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur geopend. STELLENDAM - De red- dingsboot De Zeemanspot heeft zondag het in nood ge raakte jacht Nautyl dat met motorpech te kampen had, teruggebracht naar de haven van Stellendam. Nautyl, dat als thuishaven Gent heeft, was met vier per sonen op weg van IJmuiden naar Breskens. Nabij het Slijkgat kreeg het scheepje motorpech. De kustwacht- post van Ouddorp alarmeer de de Stellingdamse red dingsboot, terwijl De Zeevalk ondertussen het jacht gaande hield. De Zee manspot voerde Nautyl en bemanning terug. BURGH-HAAMSTEDE - De reünie van de familie Verse put, zaterdag, bracht tweeën tachtig familieleden uit heel Nederland bij elkaar. Zij ont moetten elkaar in de Schouwse Hoeve in Burgh- Haamstede. Hun bloedband begint om streeks 1560. Toen woonde een Verseput in Kerkwerve op Schouwen-Duiveland. Door de eeuwen heen is het geslacht over de wereld ver spreid. Er wonen afstamme lingen in Amerika, Canada, Zuid-Afrixa en Australië. Deze 'verre' familieleden Waren op de eerste reünie niet van de partij. Wel inwo ners van onder meer Gronin gen, Texel en Purmerend. En uiteraard de Verseputten van Renesse en Zonnemaire. Door het succes van deze bij eenkomst krijgt de reünie waarschijnlijk vervolg. GOES - Het geplande concert dat André Hazes samen met Corry Konings zou geven op vrijdag 19 september in de Zeelandhallen in Goes gaat niet door. Wegens gebrek aan belang stelling voor het optreden van Hazes is besloten het concert af te gelasten. Men sen, die reeds kaarten had den gekocht, kunnen deze weer inleveren bij het voor verkoopadres. Op de dinsdagen 23 en 30 sep tember, 21 en 28 oktober en 23 en 30 december staat een rondleiding door boswachte- rij Westerschouwen op het programma.. De boswachter vertelt een en ander over de specifieke flora en fauna van het natuurgebied. De natuur bereidt zich voor op de win ter. Het bos en de struiken langs beemd en heideveld ge ven in het najaar vruchten af zoals noten, bessen, bramen, maar ook eikels, kastanjes en paddestoelen. Dit is voed sel voor de dieren in het bos, van koolmees tot vlaamse gaai, wild zwijn en eek hoorn. Ook de trekkende vo gels plukken graag de vruch ten van wat de natuur hen te bieden heeft. Dit met de be doeling om zich op krachten te eten en voorraden aan te leggen voor de zware tijd die hen te wachten staat. De start van de rondleiding is paraat, hier ook terecht kun nen voor gemeentelijke pro ducten als paspoorten en rij bewijzen. Hij benadrukte dat het gaat om kant-en-kla re producten. Dat 'klaar ter wijl u wacht' systeem gold maandagochtend ook als of ficiële openingshandeling voor de beide servicepunten in de Westhoek en in Bru. In Burgh-Haamstede voorzag baliemedewerkster Marjan Kramer G. Kansen van een nieuw rijbewijs en in Brui nisse kreeg Peter Kramer uit handen van gemeentelijk medewerkster Christel Bo? zijn paspoort uitgereikt. Kramer en Bos werkten in de vorige gemeenten ook achter de balie van de gemeentehui zen in respectievelijk Haam- om 10.00 uur bij de excursie- schuur aan de Kraaijenstein- weg 140 in Westenschouwen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de VW Schouwse Kust. Op de woensdagen 22, 29 ok tober, 24 december en maan dag 29 december staat een rondleiding door de Meeu wenduinen gepland. Dit is een dynamisch duingebied waar de elementen vrij spel hebben. Er zijn grote stuif- plekken en met helmgras be groeide duintoppen. Het na jaar kenmerkt zich door mooie wolkenpartijen en drukte van de trekvogels. In de winter vormen zich duin- meren. De start is om 13.30 uur bij de Uitkijktoren in de boswachterij Westerschou wen aan het einde van de A. van der Weydeweg. Deelne mers dienen zich aan te mel den bij de VVV Schouwse stede en Bruinisse. De mees te inwoners treffen derhalve een vertrouwd gezicht bij de servicepunten. Persoonlijk De medewerksters zijn op maandag- en woensdagoch tend van 9.00 tot 11.00 uur persoonlijk aanwezig. Tij dens de overige openings uren van de Rabobank kun nen de inwoners alleen bij de servicepunten terecht voor het afhalen van brochures, overig infomateriaal en voor het inzien van raads- en com missiestukken. De burgemeester gaf aan dat er even tijd nódig was voor denkwerk en de aanschaf Kust. Een weekeinde-lange excursie vindt van vrijdag 17 tot en met zondag 19 oktober plaats. De deelnemers ko men vrijdagmiddag aan in hotel De Tweespan in Renes se. Zaterdag zijn er twee rondleidingen. Eerst worden de Meeuwenduinen aange daan. Dit is de ruige uitloop van de boswachterij Wester schouwen. De boswachter vertelt van alles over de dui nen, de natuurontwikkeling en flora en fauna. Later op de dag wordt een bezoek ge bracht aan natuurreservaat Dijkwater, dat na de Waters noodramp van 1953 is afge sloten van de Grevelingen. Tussendoor wordt gepick nickt. Zondag tenslotte bren gen de deelnemers een be zoek aan de Verklik kerduinen, die iets noordelij ker zijn gelegen. Dit week einde wordt stevig gewan deld in vaak moeilijk terrein, waar zelden mensen komen. Belangstellenden kunnen zich voor deze excursie aan melden via telefoon 401453. van geavanceerde appara tuur. De ruimten in de twee Rabobank-vestigingen vol doen nu dan ook aan alle. strenge eisen, die aan de op slag yan waardedocumenten worden gesteld. Over anderhalf a twee jaar wordt er geëvalueerd en zal bezien worden of de service punten aan de verwachtin gen voldoen. Asselbergs hoopt, dat de ser vicepunten dan geen aflopen de zaak zullen blijken te zijn, maar dat de bewoners door een intensief gebruik blijk geven van het belang, zodat de voorziening kan worden voortgezet. „Aan een pas poort hoort tenslotte een ei gen Bru's luchtje te zitten," meende de burgemeester. Trots Directeur van de Rabobank Oost-Duiveland in Bruinisse J. Luyben zei trots te zijn op de vestiging van het gemeen telijke servicepunt. Hij zag het verhuren van de ruimte voor de servicepunten als een verlengstuk van de coö peratieve taak van de bank. Gemeente en bank richten zich in dit verband, volgens Luyben op eenzelfde belang: het dienstbaar zijn aan de be volking. Naast de twee servicepunten in Haamstede en Bruinisse, waar vanaf woensdagoch tend 17 september tweemaal per week een medewerkster van de gemeente aanwezig zal zijn, functioneert in Brouwershaven al enige tijd een informatiepunt in het stadhuis. Daar worden geen kant-en-klare documenten verstrekt, maar is uitslui tend informatie-materiaal beschikbaar en kunnen ter inzage liggende stukken worden gelezen. Verrassing- De vijfentwintigste, vijftig ste en honderdste burger die zich meldt bij het service punt in Bruinisse en in Burgh-Haamstede staat, ter gelegenheid van de officiële ingebruikname een verras sing te wachten. VLISSINGEN - In het laatste weekeinde van september vaart het veer Vlissingen - Breskens een beperkte dienstregeling. Aanleiding zijn werkzaamheden aan de hijskabels. Zaterdag 27 september ver valt de laatste afvaart van 23.50 uur vanaf Vlissingen. Ook de retourvaart vanuit Breskens om 00.20 uur, ver valt. Zondagmorgen 28 sep tember vervallen de afvaar-" ten van 6.50 uur vanaf Vlissingen en 7.20 uur vanaf Breskens. Als zich geen bij zonderheden voordoen, ver trekt de eerste boot zondag morgen om 7.50 uur vanaf Vlissingen. De eerste vaart vanuit Breskens is om.8.20 uur. ZIERIKZEE - Brandweer chauffeur W. Donkersloot van het brandweerkorps in Zierikzee heeft bij behendig heidswedstrijden in Vlissin gen een derde plaats be haald. Er namen zeventig brand weerchauffeurs uit heel Zee land aan de wedstrijden deel. De toets bestond uit verschillende rijvaardig- heidsproeven en een theore tisch gedeelte. BRUINISSE - In de nacht van maandag op dinsdag werd tijdens een rijdende surveillance om 00.25 uur op de Havenweg in Bruinisse een 24-jarige inwoner van die plaats aangehouden. De man blies 370 ug/1. Hij kreeg een rijverbod opgelegd. BURGH-HAAMSTEDE - De VVD-afdeling Schouwen- Duiveland houdt maandag 22 september een openbare algemene vergadering in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede; aanvang 20.00 uur. Op deze bijeenkomst houdt W. Gosselaar, dijkgraaf van Waterschap Zeeuwse Eilan den een spreekbeurt met als onderwerp: 'De burger en het waterschap.' Dinsdag 16 september Zierikzee Begin cursus kunstgeschie denis. De Driehoek. 20.00 uur. Scharendijke Live muziek op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 22.30 uur. Bingo in Café Caribe. Port Zélande. 20.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 17 september Zierikzee Begin cursus striptekenen voor kinderen van 9 tot en met 13 jaar. Studio Lejon. 13.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB afdeling Kerkwerve in dorpshuis 'tZuudènde. 19.45 uur. Ophalen bestelformulieren voor de bloembollenactie. Scharendijke 50 plus zwemmen. Port Zélande. 09.15 tot 10.00 uur. Pannenkoekfeest. Port Zélande. 14.30 tot 16.00 uur. Clown show. Port Zélande. 16.30 uur. Karaoke op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 23.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. Stationstraat. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 18 september Kerkwerve 60 reis Oranjecomité. Vanaf de Ring. 8.30 uur. Scharendijke Wateraerobics in zwempara dijs Grando Mare. Port Zélande. 09.30 tot 10.00 uur. Minidisco voor kinderen. Port Zélande. 16.30 uur. Live muziek op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 23.30 uur. Brouwershaven Workshop geheugenspel ln kader van Wereld Alzhei- merdag. Woonzorgcomplex Poortershof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 19 september Zierikzee Toneelspel 'Kerker en Af grond' door het Gezelschap van de Zee, Dikke Toren, 19.30 uur. Zaterdag 20 september Zierikzee Rommelmarkt Activiteiten commissie Gereformeerde Kerk. Onder de Beuze. 08.00 tot 16.00 uur. Informatieochtend cursusprogramma ZVU. Bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. KNF DruMa-festival, Sporthallen Onderdak. Van 10.00 tot 17.30 uur. Farmer John en Travoltas in Brogum. 22.00 uur. Nieuwerkerk Summer High Tea. Tuin Burg. Boumanstraat 14. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 21 september Zierikzee PJZ gaat karten in Zeeland hallen Goes. Vertrek vanaf carpoolplaats Weg naar de Val.14.15 uur Maandag 22 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Start zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.00 uur. Donderdag 25 september Dreischor Concert Ensemble Baroque Transylvania. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Dinsdag 30 september Nieuwerkerk Seminar over euro. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 7 oktober Scharendijke Seminar over euro. De Put- meet. 20.00 uur. Dinsdag 14 oktober Zonnemaire Seminar over euro. Dorps huis. 20.00 uur. Liefst 'container' op fundamenten Trace SCHARENDIJKE - Een eigen ruimte, liefst op de plaats waar vroeger jeugdsoos Trace stond. Dat is wat de jeugd van Scharendijke wil. Bij de gemeente Schouwen-Duiveland is een verzoek ingediend om een ruimte beschikbaar te stellen. Een groep van twintig jon geren uit Scharendijke heeft haar wens voorgelegd aan zowel de dorpsraad Scharendijke als aan J. Elenbaas van de Stichting Jeugd. Beide instanties hebben po sitief gereageerd en onder steunen het verzoek van de jongeren. Die hebben hun wensen kracht bijgezet met een handtekeningenlijst waarop de handtekeningen van veertig jongeren uit Scharendijke prijken. „In andere dorpen zijn ook buurthuizen of sosen, dus waarom niet in Scharendij ke. We vinden dat de ge meente eigenlijk alleen re kening houdt met volwassenen. In elk dorp zijn daarvoor mooie gebou wen met dure voorzienin gen, maar voor de jeugd? Ho maar! Wij vinden dat wij, net zo goed als volwas senen, recht hebben op een plek waar we dingen kun nen doen die wij leuk viti- den," aldus de jongeren groep. Als mogelijke locatie voor een jeugdsoos in Scharen dijke werd de voormalige kleuterschool op het ter rein van basisschool Hel- chersee of een gedeelte van het voormalige gemeente huis genoemd. De voorkeur van de jonge ren zelf gaat echter uit naar plaatsing van een container op de fundamenten van de enige jaren geleden teloor gegane jeugdsoos Trace. Al le leidingen en aansluitin gen zijn daar reeds aanwe zig, er is voldoende ruimte bij het gebouw voor buiten activiteiten en het terrein is ver genoeg van woningen, maar toch redelijk dicht bij de bebouwde kom. Startsubsidie In haar verzoek vraagt de jongerengroep startsubsi die zodat een eerste aanzet gemaakt kan worden voor het oprichten en inrichten van een jeugdhonk. Tevens wordt een bijdrage ge vraagd voor het organise ren van een eerste bijeen komst - een dans- of discoavond - in dorpshuis De Putmeet. RENESSE - In het onderkomen van de Stichting Plus Min aan de Rampweg in Renesse zijn van zater dag 20 september tot en met zondag 19 oktober ob jecten van Ben Zegers te zien. Kunsthistoricus Jan van Adrichem opent de expositie 20 september om 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 4