Koele ontvangst begroting Ouwe trouwe Rob op tournee Tulip neemt Commodore over Dorus Rijkers komt opnieuw in de vaart RVD boos over 'foto' van hossende ministers Bij Cehave Voeders verdwijnen 155 banen Geen toestemming gevraagd Omzetdaling van varkensvoeder Verboden in Wetboek Strafrecht D66 vraagt opheldering over verkoop Mein Kampf WATERSTANDEN CDA-leider De Hoop Scheffer: 'Paars luiert in de zon' Ook om burgers te betrekken VNG schoolt raadsleden via radio en de televisie Schikking mishandelde asielzoeker Kabinet onbekend 2- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Een gemanipuleerde reclame- foto met vier hossende bewindslieden is de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) in het verkeerde keelgat geschoten. Voor de halve pagina grote advertentie van een Utrecht se financieringsmaatschap pij, die op Prinsjesdag in ze ker twee kranten staat, is volgens RVD-hoofddirecteur E. Brouwers geen toestem ming gegeven. Op de foto doen de ministers Zalm, Borst, Van Mierlo en premier Kok uitbundig een polonaise. De RVD zal de kwestie voorleggen aan haar juristen. ,,Te vaak wordt ge bruik gemaakt van de af beeldingen van bekende per sonen, zonder dat hen toestemming is gevraagd. Bovendien wordt door de manipulatie iets gesugge reerd wat ze niet doen. Los van het feit of de foto grap pig is of niet, is het eind zoek", zegt Brouwers. Brouwers weet nog niet hoe de juristen de kwestie gaan aanpakken. „Feitelijk is de schade al geleden. Maar je mag toch veronderstellen dat grote bedrijven en hun recla mebureau^ nu toch wel we ten dat dit niet zomaar mag." 'Publieke figuren' Het Haarlemse reclamebu reau dat de advertentie maakte, is zich van geen kwaad bewust. „Een jurist had ons verze kerd dat we publieke figuren gewoon konden gebruiken, mits je die niet in een beledi gende of omstreden situatie neerzet. Deze advertentie is een sympathieke en onschul dige bejegening en sluit goed aan op deze voor hen vreug devolle dag", aldus directeur H. Vos. VEGHEL (ANP) - Bij Cehave Voeders in Veghel moeten op korte termijn minimaal 155 van de 760 ar beidsplaatsen verdwijnen. De redenen zijn volgens de directie de sterk veranderen de marktomstandigheden in de agrarische sector en een forse omzetdaling in de twee de helft van 1997 als gevolg van de varkenspest. De directie zegt dat de in krimping nodig is voor een gezonde toekomst van het bedrijf. De varkenspest heeft geleid tot een forse om zetdaling in de varkensvoe ders. „Het directe gevolg daarvan is dat met ingang van 25 augustus voor 490 per soneelsleden werktijdver korting is aangevraagd." Op langere termijn voorziet het bedrijf ook sombere tij den. „Er is niet langer sprake van een groeimarkt, maar van een krimpmarkt," zo legt de directie uit. De vee stapel wordt kleiner en regu liere en bijproducten uit de voedings- en genotsmiddele nindustrie vervangen de re guliere mengvoeders. Voorts staat een drastische herstruc turering van de varkenssec tor voor de deur. Sociaal plan De ondernemingsraad en vakbonden zijn van de plan nen in kennis gesteld. Nog deze week gaat het overleg verder. De directie verwacht dat er in oktober een sociaal plan op tafel ligt, zodat de plannen nog voor het eind van het jaar kunnen worden uitgevoerd. De directie sluit overigens niet uit dat ze nog meer maatregelen moet ne men „onder druk van de toe komstige ontwikkelingen". HILVERSUM (ANP) - De D66-Kamerleden Dittrich en De Graaf zullen vandaag, dinsdag, de ministers Sorgdrager en Ritzen om opheldering vragen over de ongebreidelde verkoop van Hitiers omstreden boek Mein Kampf op boekenmarkten en bij anti quariaten. Dittrich en De Graaf willen weten waarom de verkoop van het boek, waarin Hitiers denkbeelden over onder meer de jodenvervolging worden uitgemeten, on danks een verbod van het ar tikel 137 e .Wetboek van Strafrecht niet wordt aange pakt. Uit een radioreportage in KRO's Dingen die gebeu ren die dinsdag wordt uitge zonden, blijkt dat het boek een groot aantal extreem rechtse kopers trekt. De D66-Kamerleden vragen Sorgdrager en Ritzen of zij van deze situatie op de hoog te zijn. Ook willen zij weten of Mein Kampf en de ver koop daarvan, onder een wettelijk verbod vallen. Verder willen ze weten of de bewindslieden het wenselijk vinden dat Mein Kampf, of een gedeelte ervan, opnieuw wordt uitgegeven om na-oor- logse generaties te laten ken nisnemen van de „abjecte denkbeelden van Hitier." BEDRIJFSONGEVAL DODEWAARD (ANP) - Een 30-jarige inwoner van Och- ten is maandagmiddag om het leven gekomen doordat een sterke luchtstroom hem tegen een loods aanblies. De man was op slag dood. De Ochtenaar was bij een op slag- en transportbedrijf in Dodewaard bezig met het lossen van een tank met fri tuurvet. Arbeidsinspectie en technische recherche van de politie stellen een onderzoek in naar het ongeval. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 sept. 04.40 I87 10.25 -119 16.55 I7l 22.50 -153 18 sept. 05.30 I88 11.00 -119 17.45 175 23.35 -153 ROOMPOT BUITEN I7 sept. 02.40 213 08.55 -128 15.00 199 21.20 -165 18 sept. 03.20 221 09.35 -129 15.40 208 22.05 -165- BRUINJSSE 17 sept. 05.10 197 10.25 -129 17.30 180 22.50 -164 18 sept. 06.00 202 11.10 -129 18.20 187 23.40 -164 WEMELDINGE 17 sept. 04.30 214 10.30 -137 16.50 201 22.55 -170 18 sept. 05.20 216 11.10 -137 17.35 206 23.40 -170 Springtij: IH september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De coalitiefracties hebben de dinsdag gepresenteerde rijksbegroting 1998 vooraf aangekondigd als de mooiste sinds vele jaren, maar de politieke oppositie, de werkgevers, de vakbon den en veel andere maatschappelijke organisaties reageren aanmerkelijk minder euforisch. „Paars luiert in de zon. In- vesteringsbesluiten worden vooruitgeschoven", aldus CDA-leider De Hoop Scheffer. „Het kabinet-Kok toont te weinig politieke warmte naast de kilte van de markt", meent GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöl- ler. De vakcentrale FNV spreekt, net als enkele ande re maatschappelijke organi saties, van een beleidsarme begroting. Ook de werkge vers vinden dat het paarse kabinet in zijn laatste Mil joenennota kansen laat lig gen voor het oplossen van tal van problemen. Uit de jongste begroting blijkt dat iedereen er vol gend jaar iets op vooruit gaat, dankzij het gunstig eco nomisch tij en de bijna vier miljard gulden die het kabi net reserveert voor lasten verlichting voor burgers en bedrijven. Met name alleen staanden met AOW (plus 4 procent), echtparen boven de 65 jaar (plus 2,75 procent) en gezinnen met mininumloon (2 procent) zien in 1998 hun koopkracht stijgen. Uitkeringsgerechtigden gaan er 1 procent op vooruit. Bejaarden met een fors aan vullend pensioen zien hun koopkracht het volgend jaar, toenemen met slechts drie kwart procent. Ook macro-economisch zien de cijfers van het kabinet er goed uit, veel beter zelfs dan in het regeerakkoord afge sproken. Het financieringstekort blijft dalen, tot 1,7 procent volgens de Europese normen. In de hele paarse kabinetspe riode zullen 450.000 mensen aan een baan zijn geholpen, 100.000 meer dan aanvanke lijk het streefcijfer was. Dat betekent automatisch ook dat minder mensen van een uitkering afhankelijk zijn. „Een historisch buitengewo ne ontwikkeling", aldus mi nister Zalm (Financiën). Probleem blijft echter dat re latief veel ouderen afhaken. In de leeftijdcategorie 55 tot en met 59 jaar werkt slechts 40 procent. Van de mensen tussen 60 en 65 jaar heeft zelfs slechts 11 procent nog een baan. Een ander pijnpunt is de (ab solute) hoogte van de inko mens. Die liggen in Neder land gemiddeld lager dan in de meeste omringende lan den. Volksgezondheid De regeringspartij WD is zeer te spreken over de be groting, net als PvdA en D66. Die laatste hadden, net als de oppositiepartijen overigens, echter wel graag gezien dat het kabinet-Kok de volksge zondheid ruimer zou bede len. PvdA-leider Wallage stelt dat het kabinet „een se rieus begin maakt" met het wegwerken van de wachtlijs ten in de zorgsector, maar hij heeft er moeite mee dat in de vergrijzende samenleving het aantal bedden in de ver- zorgshuizen vermindert. Ook de zorgorganisaties zelf zijn teleurgesteld, ondanks de beperkte, extra uitgaven die het kabinet doet. Het geld zorgt niet voor extra handen aan het bed, reageert de Nederlandse Zorgfedera- tie. Het CDA plaatst als grootste oppositiepartij flinke kant tekeningen bij het beweerde succes van de paarse coalitie. De fraaie macro-economi sche cijfers zijn volgens De Hoop Scheffer vooral de vrucht van jarenlang ver standig gedrag van overheid, werkgevers en werknemers tezamen, onder leiding van de vorige CDA-regeringen. In de praktijk voert het kabi net-Kok enkel het oude CDA-beleid uit, maar dan zonder een duidelijke visie op de toekomst, betoogde de oppositieleider. Er moeten volgens hem dringend kno pen worden door gehakt als het gaat om de toekomst van de landbouw, de gezond heidszorg, de infrastructuur en de sociale zekerheid.„Op die punten blijft paars oor verdovend stil." Op pagina 6: Troonrede Op pagina 7: Miljoenennota Rob de Nijs begint vanavond, dinsdag, in Heerlen met zijn jubileumtour, die hem tot en met 4 juni volgend jaar langs 43 theaters zal voeren. De Nijs, die 35 jaar in het vak zit, wordt begeleid door De Pur Sang Band. De tournee en de nieuwe CD van Rob de Nijs dragen de titel Over Leven. De Nijs brengt tien speciaal voor deze tournee ge schreven nummers zoals De berg op, Blau we maandag, Nu het om haar gaat en Jij hoort bij mij. Het eerste solo-album van De Nijs verscheen in 1963. Na het debuut Dit is Rob de Nijs volgden vele hits die generaties later nog worden gedraaid, zoals Ritme van de Regen, Jan'Klaasen, Ursula, Malle Bab- be, Zondag, Hou me vast, Alles wat ademt en Iets van een Wonder. Pas in 1996 beland de een single op de eerste plaats van de hit parade. Banger Hart domineerde vorig na jaar weken achtereen de hitlijsten. (Archieffoto) DEN BOSCH (ANP) - Computerbouwer Tulip uit Den Bosch neemt het failliet verklaarde Commodo re over. De fabriek, de machines en de resterende Commodore-winkels wil Tulip niet. Het Bossche bedrijf koopt het merk Commodore, de voorraden, de debiteuren, de technische kennis en de dis tributie-organisatie. De Zwolsche computerketen Dynabyte kocht onlangs al zeventien winkels uit de boe del. Tulip was flink duurder uit geweest als het bedrijf zijn plan had doorgezet om Com modore - toen nog niet in surséance - in de zomer over te -nemen. Boekenonderzoek bij Commodore deed Tulip op zijn schreden terugkeren. Kort na het afhaken van Tu lip ging Commodore onder uit. Hoeveel de aankoop Tu lip heeft gekost, wil het bedrijf niet kwijt. Nu hebben de Bosschenaren wat ze vooral wilden: de in ternationale distributie met het merk Commodore en de daaraan gekoppelde pro ductkennis, geen machines en productieruimte en een beperkt aantal werknemers. 'En geen schuldenlast van f 70 miljoen. Dat was het negatie ve saldo dat de curatoren aantroffen, aldus één van hen, P. Heidinga. „Het is een dramatisch fail lissement", aldus Heidinga. „Niet zozeer sociaal, want veel mensen kunnen elders in de Haarlemmermeer aan de slag. Vooral de leveran ciers zijn het slachtoffer, en kele zelfs voor miljoenen guldens." Huisbankier Ra bobank en de fiscus krijgen een deel van hun vorderin gen gehonoreerd. Tulip he velt de productie van de Commodore-computers over naar Den Bosch. DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) gaat in samenwerking met Teleac de politieke en bestuurlijke kennis van gemeenteraadsleden via radio en televisie bijspijkeren. De campagne richt zich op nieuwe raadsleden die in maart worden gekozen. De vereniging heeft dat acht jaar geleden ook gedaan. Dat was een groot succes, aldus een woordvoerder. „Wij hebben nu besloten dat succesnummer te her halen." De campagne gaat na de verkiezingen in maart van start en omvat een Teleac- cursus op televisie, een se rie radio-uitzendingen en een informatieboek. De VNG ziet de campagne als een aanvulling op de scho ling die raadsleden in de eerste plaats van hun eigen partij moeten krijgen. De actie is bedoeld voor alle raadsleden en richt zich niet specifiek op die van lo kale partijen, aldus de woordvoerder. Uit een vo rig jaar gepubliceerd on derzoek kwam naar voren dat vooral de kwaliteit van raadsleden van lokale par tijen volgens burgemees ters, wethouders en ambte naren te wensen overlaat. Burgers Aan de lessen voor raadsle den gaat een actie vooraf die zich richt op burgers. Zij kunnen leren hoe ze ac tief aan de (lokale) politiek kunnen deelnemen. Die campagne start in januari. Het ministerie van Binnen landse Zaken draagt bij in de kosten van de campag nes, die worden geraamd op een miljoen gulden. DEN HELDER (ANP) - Het reddingstation van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) in Den Helder krijgt een uiterst moderne reddingboot erbij. De boot gaat Dorus Rijkers heten, genoemd naar de schipper die tussen 1886 en 1911 met een roeiredding- boot ongeveer 500 drenkelin gen redde. Het schip heeft een aluminium romp en op bouw en een opblaasbare rubber rand die extra drijf- vermogen en stabiliteit geeft. Aan boord is de nodige communicatie- en navigatie- apparatuur geplaatst. Ver der kan een speciaal systeem in geval van hulp bij brand een waternevel om de boot heen geven om die tegen hit te te beschermen. De boot is 15 meter lang en 5,4 meter breed en heeft een topsnel heid van 63 kilometer per uur. Naast de vier beman ningsleden is ruimte voor 75 geredden. DEN HAAG (ANP) - De 28-ja- ri ge Roemeen Constantin Rudaru heeft een schikking getroffen met justitie over een schadevergoeding van 75.000 gulden. Rudaru raakte vijf jaar gele den onherstelbaar gehandi capt, nadat de marachaussee zijn mond had dichtgeplakt bij zijn uitzetting op Schip hol. Over de hoogte van het bedrag wil justitie geen uit spraak doen. Begin 1992 kwam de Roe meen naar Nederland om asiel aan te vragen. Dat kreeg hij niet. Enkele maan den later zou hij worden uit gezet. Daarbij verzette hij zich hevig. Hij krabde, beet, schreeuwde en sloeg. Op ^Schiphol vond de marechaus- *se het daarom nodig hem aan handen en voeten te boeien en zijn mond met tape dicht te plakken. Waarschijnlijk ten gevolge van ademnood liep Rudaru blijvend letsel op. Hij is spastisch en nagenoeg blind geworden. Om humanitaire redenen kreeg hij een ver blijfsvergunning. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE' door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 20 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min. temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht var. 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 5 Zonneschijn 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 07.18, onder 19.49 Maan op 20.18, onder 07.56 18 sept. Zon op 07.20, onder 19.47 Maan op 20.49, onder 09.19 Laatste kwartier: 23 september (15.36) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het fraaie nazomerweer loopt op zijn eind. Van het westen uit nadert bewolking en die arriveert in de loop van de nacht. Eerst zijn er nog heldere luchten en koelt het af tot ongeveer 10 graden. Morgen overdag zien we wolkenvelden en met name in het noorden van het land valt wat lichte regen of motre gen. De rest van het land houdt het waarschijnlijk droog en misschien komt in het zuiden de zon zelfs nog redefijk door. Dat doet de tempera tuur in het zuiden nog oploopt tot iets boven de 20 graden. Het noor den houdt het ruim onder de 20-gra- dengrens. Verder waait er een zwak ke tot matige wind, uit het zuidwes ten tot westen, in het Waddengebied is hij eerst nog vrij krachtig, 5 bft. Donderdag verandert er niet veel in het beeld van wolkenvelden, moge lijk wat regen en vrij rustig weer. Wel daalt de temperatuur nog wat verder tot zo'n 18 graden. Die tendens zet verder door: aan het eind van de week ligt de middagtemperatuur op 16 graden. Daarbij waait een frisse en straffe noordwestenwind en val len er een paar stevige buien. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse kiezers kunnen drie jaar na de installatie van het paar se kabinet-Kok gemid deld slechts drie a vier van de veertien minis ters opnoemen. Dit blijkt uit een repre sentatieve enquête van bureau Tangram Onder zoek onder 770 Nederlan ders. Na premier Kok (PvdA), zijn de bewinds lieden Van Mierlo en Borst (beiden D66) het bekendst. Kok, Wijêrs (D66) en Zalm (WD) sco ren het hoogst waar het gaat om het vertrouwen dat de kiezers in ze heb ben. Ook de ministers Jorritsma en Van Aart- sen (beiden VVD) scoren daarin goed. D66-Minis- ter Sogdrager van Justi tie blijkt de enige minis ter in het paarse kabinet te zijn in wie het vertrou wen fors is gedaald. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2%B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3