Beiden dankbaar voor hun goede gezondheid Opvarende vermist na zinken viskotter 32Êg 795 Opvarenden visbootje door oog van de naald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE FE TER VASTGOED Aanrijding met schaap Bruinvis aangespoeld HOE RUIKT EEN PASPOORT MET EEN BRU'S LUCHTJE? dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE DINSDAG 16 SEPTEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26249 WAARIN OPGENOMEN DE Z I E RI K Z E E SC H E COURANT 1797-1889 4 Voor vakkundigebegeleiding bij de aan- of verkoop van uw woning tot een optimaal resultaat. LeoS. deFeiter Rng 33 4328 AH Burgh4-fearnstede Tel 0111 652217 Fax. 0111 658048 (om de hoek by Koffie- Lunch- Eetcafé Brandenburgh) Ambitieus jazzprogramma in Tonnenmagazijn Brouwershaven Hans Duif er opent reeks BROUWERSHAVEN - Hans Dulfer, bekend Neder lands tenor-saxofonist, speelt vrijdag 3 oktober de sterren van de hemel in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Hij opent die avond een reeks van tien concerten, waarmee organisator Hans Schoon - voortrekker van het Heineken Jazz Festival - weer een treetje hoger klimt. Vader van Candy, bandlei der, beroepsanarchist, ex-au toverkoper en ex-Paradiso- directeur is - naast al deze eerder aan hem gegeven ty peringen - vooral ook opzwe pend spelend saxofonist. Als opener maakt Dulfer direct duidelijk w.at het publiek de ze winter in Brouwershaven kan verwachten. Een pro gramma dat aantrekkelijk is voor jong én,oud. ,,'t Wordt een beetje een combinatie tussen dat wat het afgelopen Heineken Jazzfestival te bie den had en dat wat er op het volgende jazzfestival is te zien. Ik wil kijken wat er in m'n bereik ligt en de toe schouwers ook iets extra's bieden," motiveert Schoon. Aantrekkelijk Jazz is slechts één van de stromingen waar Dulfer zich door laat inspireren. Dat maakt hem ook voor de jon gere - niet met jazz bekende - garde tot een aantrekkelijke muzikant. Een aanmoedi ging wellicht om gelijk maar één van de andere concerten in de Brouwse reeks te bezoe ken en die kennismaking" is precies wat Schoon voor ogen heeft. ,,Voor mij is het al een kick om dat contact met die muzikanten te krij gen en ik kan me zo voorstel len dat het publiek het ook leuk vindt om die bands hier te zien. Ik merk dat ik steeds stappen vooruit maak en ik vind het leuk om anderen daar in mee te laten genie ten." Van de tien concerten, die met uitzondering van de ope ner steeds gepland staan op zaterdagen, zijn de eerste vijf concerten al vastgelegd. Zaterdag 25 oktober is het de beurt aan de Engelse band King Pleasure and the Bis cuit Boys, die dit jaar ook haar opwachting maakte op het Heineken Jazz Festival. En met succes. Want de acht- koppige formatie wist behal ve een stevige mix van jazz en blues ook een sprankelen de act neer te zetten. King Pleasure and the Biscuit Boys waren eerder dit jaar te horen en te zien op het Brouwse Heineken Jazz Festival. (Foto: Patrick Brondgeest) Zaterdag 22 november doen The Happy Seals het Tonnen magazijn een avondje aan. Ter afsluiting van een Duits/Nederlandse tour ver zorgt de internationaal sa mengestelde band een optre den in de smalstad. De vier muzikanten - afkomstig uit Ierland, Amerika, Jamaica en Canada - dragen vele roots met zich mee. Maar ook hier ontbreekt het niet aan deno- dige jazzy klanken. Wat eveneens het geval is met de Amerikaanse zangeres Lil lian Bouthé. Zij treedt in- Brouwershaven op op zater dag 12 december. Gevolgd op zaterdag 31 janu ari 1998 door Lady Sings the Blues met Val Wiseman. Dit laatste optreden is een tribu te aan Billie Holiday en tege lijkertijd een presentje aan de moeder van Schoon. ,,Zij vindt ze heel goed en dat is toevallig mijn moeder's ver jaardag. Die geef ik dus aan haar cadeau." De tweede helft van de con certenserie is nog in voorbe reiding. Contact is al gelegd met Chris Barber en de Spen cer Davis Group. Voorprogramma Muziekminnend Zeeland dat naar het Tonnenmagazijn af reist, kan rekenen op een lek ker lange avond, want elke act wordt voorafgegaan door een stevig voorprogramma. „Wat nieuwere, jonge en en thousiaste bands, die goed te combineren zijn met de hoofdact. En neem maar van mij aan dat ze goed zijn," al dus Schoon. De concerten zijn afzonderlijk te bezoe ken, maar waarschijnlijk komt er ook een passepar- toutmogelijkheid. De voor verkoop vangt begin volgen de week aan. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Delta Discs in Zierikzee en Bloemenshop Krokus in Brouw. ZIERIKZEE - Op de Weg naar de Val in Zierikzee ont stond dinsdagavond om 21.28 uur een aanrijding tussen een personenauto en een op de weg loslopend schaap. De auto bestuurd door een 58-jarige inwoner van Goes reed over de Weg naar de Val in de richting van Zierikzee. Bij hectometerpaal 19.6 bot ste de auto tegen het op de weg lopende schaap. Het dier heeft de aanrijding niet over leefd. De personenauto werd beschadigd. BROUWERSDAM - Op het strand ten noorden van de sluis Brouwersdam is van morgen, dinsdagmorgen, om 8.15 uur een dode bruinvis aangespoeld. Kantonnier H. Bouwman van Rijkswaterstaat kwam het dier op de dagelijkse in spectieronde tegen. De bruinvis is opgeslagen op het terrein van Rijkswaterstaat en wordt vanmiddag opge haald door een vrijwilliger van de Eerste Hulp bij Zee zoogdieren (EHBZ). Deze vervoert het beest naar het Natuurhistorisch Museum in Leiden. Daar wordt sectie verricht en de doodsoorzaak vastge steld. Gisteren werd bij Tho- len eveneens een dode bruin vis aangetroffen. Advertentie l"Mooi Groen Nr3 EuropeTums magazine voor i binnen en buiten, is uit! Calluna is een prachtige, in de herfst roodbloeiende heide. Een sieraad voor uw vensterbank of bloembak. Perstuk 1,95. 5 stuks voor RENESSE LAÓNE 20, 0111-461031 OPfNINOSTIJOSN MA T/M VBIJ 1 00 II Ofl I ZAT tOO l'OOUUA VRIJOAO KOOIAVONO MAART T/M OCCEMI Vissers op kering waarschuwen KNRM De redding is een feit. De Harder neemt de Moonchild op sleeptouw. NEELTJE JANS - Vier opvarenden van de 'Moon child' - een visbootje - zijn maandagmiddag door het oog van de naald gekropen. Het bootje was door mo- torpech stuurloos geworden en dreigde door sluitgat Hammen van de Oosterscheldekering te spoelen. De KNRM moest in actie komen om hen te redden. [De drie mannen en één vrouw - allen afkomstig uit Hapert - hadden het die mid dag gekochte bootje op de trailerhelling bij de Room- potsluis te water gelaten met de bedoeling om te gaan vis sen in de buurt van Burgh- sluis. Na enige tijd kregen de vissers motorpech - dat was omstreeks 17.30 uur - en dreigden ze met de ebstroom meegevoerd te worden naar het sluitgat Hammen van de Oosterscheldekering. Zij zouden volgens de KNRM zonder meer onder de kering door gespoeld zijn, als de red dingsmaatschappij niet op tijd was geweest. Op dat mo ment was de ebstroom maxi maal, met een verval over de kering van bijna 70 centime ter. De vissers probeerden weg te roeien, maar het lukte hen niet op die manier uit de gevarenzone te komen. Alarm Mensen die vanaf de Ooster scheldekering aan het vissen waren sloegen alarm. Het alarmnummer 112 werd ge beld en in afwachting van de redders adviseerden zij de vissers in het bootje om het anker uit te gooien. De KNRM rukte uit met de red dingboot Harder voor een zeer snelle reddingactie. Op het moment dat zij het vis bootje bereikten was dat nog maar dertig meter van de ke ring verwijderd. Eerst wer den de mensen van het bootje gehaald en vervolgens maak te de bemanning van de Har der het bootje vast aan de reddingsboot en sneed het ankertouw door. De Graaf van Bylandt was eveneens opgeroepen en lag aan de zee zijde te wachten om de opva renden van het zeebootje op te vangen voor het geval zij onverhoopt onder de kering door zouden spoelen. De opvarenden van het vis bootje waren zo geschrokken van hun hachelijk avontuur dat zij pas na een kwartier varen op de reddingboot konden vertellen wat hun overkomen was. Zij gaven toe dat ze totaal onervaren waren en het bootje elke vei ligheidsuitrusting miste. Het visbootje werd door de reddingboot teruggebracht naar de trailerhelling. Beide KNRM-boten waren om 19.00 uur wéér terug op het sta tion. DORPSRAAD ZONNEMAIRE - De dorps raad van Zonnemaire houdt donderdag 18 september openbare vergadering in het plaatselijke dorpshuis vanaf 20.00 uur. Hoog genoteerd op de actiepuntenlijst van de dorpsraad Zonrtemaire staan onder meer het praathuisje, de verkeerssituatie en het onderhoud van groen. Echtpaar Kristelijn uit Renesse zestig jaar getrouwd RENESSE - Ze leerden elkaar ooit kennen via een Dordtse wandelclub. Vandaag, dinsdag, zijn W. Kristelijn (86) en mevrouw W. Kristelijn - Foeken (bijna 82) uit Renesse alweer zestig jaar getrouwd. In ieder geval één ding bleef al die jaren onveran derd. Nog steeds legt het echtpaar regelmatig grote afstanden wandelend af. „Maandag bijvoorbeeld", vertelt Kristelijn. „We zijn eerst een uur wezen wande len en daarna hebben we nog een flinke ronde gefietst." Voor een parcours van twin tig kilometer draaien de twee gehuwden hun hand nog steeds niet om. Complimenten, over hun hu welijksprestatie wuift het tweetal dan ook zonder meer weg. „We mogen dankbaar zijn dat we allebei gezond zijn en voor de rest gaat het vanzelf," aldus mevrouw Kristelijn. Wandelclub Het echtpaar leerde elkaar kennen op wandelclub Oran je-Wit. „We gingen een jaar met elkaar om en zijn daarna een jaar verloofd geweest," schetst het duo. Op de vraag waarom ze besloten te trou wen, antwoordt mevrouw Kristelijn nuchter: „Hij was toen in de kost en hij had er geen zin in dat nog een win ter te zijn." Ten tijde van de trouwerij zat de heer Kristelijn, die op Tholen is geboren, nog op de machinistenschool. Daar naast werkte hij in een machinefabriek. Mevrouw Kristelijn, die in Dordrecht het leyenslicht zag, werkte als kostuumnaaister op een atelier. Na haar huwelijk vond ze een betrekking als thuisnaaister bij een gezin met zes kinderen. In 1961 verhuisde het tweetal naar Renesse. Kristelijn, die inmiddels werkzaam was bij scheepswerfmachinefabriek Smit in Kinderdijk, werd verplaatst naar een nieuw opgestarte fabriek in Zierik zee. „We kenden het hier al, want mijn broer had hier ge woond. Daarnaast is m'n va der in Ellemeet geboren. En ik wilde niet in een stad wo nen. Renesse was toen nog een echt dorp. Verbindingen waren er niet en er liep maar een enkele toerist rond," her innert Kristelijn zich. Kleinkinderen Door zijn werkzaamheden was hij vaak lange tijd van huis. Hij maakte reizen naar onder meer Afrika en Vene zuela. Ma Kristelijn zorgde voor de kinderen. In de loop der jaren kreeg het echtpaar drie dochters. Daar kwamen weer vier kleinkinderen en drie achterkleinkinderen uit voort. „We hebben gewoon geleefd. We zijn een beetje hetzelfde. We gaan bijvoor beeld graag fietsen en we gaan graag op vakantie," meldt mevrouw Kristelijn. Ook dat laatste doen ze nog steeds met plezier. Om hun zestigjarig huwelijk te vie ren, vertrekken ze - met de hele familie - begin oktober naar Frankrijk. Bovendien staat komend weekend een familie-etentje op het pro gramma. Maar vandaag krij gen ze eerst nog burgemees ter J. Asselbergs op bezoek. „Ik vind het heel aardig dat hij deze traditie in stand houdt. Daarmee laat hij zien dat hij bij de mensen betrok ken is. Zénuwachtig voor zijn bezoek? Nee hoor. Als hij komt is hij van harte wel kom en wil hij een borrel drinken, dan doe ik mee." Het echtpaar Kristelijn - Foeken doet in en rondom het huis alles nog zelf. Zelfs het spitten van de tuin wordt niet aan anderen overgelaten. (Foto: Marijke Folkertsma) Wie grote dingen aandurft, stelt onvermijdelijk zijn goede naam in de waag schaal. Vauvenargues Wolken HET WEER Wolkenvelden en in het noorden van het land wat lichte regen of motregen. Min. temp. rond 10 graden, middagtemp. van 18 graden op de Waddeneilanden tot 21 in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit zuidwest 'tot west, rond kracht 3. 3 SERVICEPUNTEN Burgemeester J. Asselbergs opent de gemeentelijke servicepunten in Burgh-Haamstede en Bruinisse. 5 DIKKE TOREN De Dikke Toren zou meer gebruikt moeten worden voor kleinschalige culturele presentaties. 6 TROONREDE De economische groei dient versterkt te worden, maar dat mag niet ten koste gaan van het milieu. 8 TENNIS Het eilandgevoel lijkt te ontbreken bij de Schouwse tenniskampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Belgische viskotter Z474 'Limanda' BRUINISSE - De Belgische viskotter Z 474 'Liman- da' is maandagavond tijdens het uitoefenen van de boomkorvisserij in de Duitse Bocht gezonken. Een van de vier bemanningsleden werd vanochtend nog vermist. De Eurokotter viste onge veer 72 mijl ten noordwesten van Helgoland toen een van de netten in de stenen vast liep. Het 24-meter lange vis sersschip maakte snel slagzij en verdween korte tijd later in de golven. Drie van de vier beman ningsleden, allen afkomstig uit Urk, konden rond mid dernacht door een helikopter van de Duitse Marine uit een reddingsvlot worden opge pikt. Zij werden overgevlo gen naar Cuxhaven. De vier de opvarende heeft, volgens de eerste berichten, nog in het reddingsvlot plaatsgeno men, maar zou door de golf slag overboord zijn geslagen. De golfslag ter plaatse be droeg ongeveer twee meter, de windkracht schommelde tussen vijf en zes Beaufort en de watertemperatuur was 16 graden. Zoekactie De zoekactie naar de vermis te visser gebeurde vanoch tend onder leiding van de kruiser Wilhelm Kaisen sa men met nog twee viskotters en de tanker Tegernsee van de Duitse Marine. Argo NV De 'Limanda' is eigendom van Argo NV, statutair ge vestigd in Knokke-Heist. Het moderne vissersschip onder Belgische vlag werd drie jaar geleden gebouwd door de Zeebrugse Scheep- werven NV. De grootste aan deelhouder van het Belgi sche vissersbedrijf is J. Korf uit Urk. Drie zonen van de Urker reder bevonden zich aan boord van de Z 474. Het feit dat nauwelijks twee maanden geleden een zuster schip van dezelfde rederij (de Z 201 'Linquenda') bij een aanvaring is gezonken, maakt de ramp met de 'Li manda' extra tragisch. Bij de aanvaring met de 'Linquen da' bleven de opvarenden on gedeerd. Deze kotter werd geborgen en wordt inmiddels weer hersteld bij de bouwer in het Friese Irnsum. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving f 19,00 KWARTAAL abonnement mei automatische afschrijving a 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALF JAAR abonnement met automatische afschrijving af 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 Q JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden; ..Plaats; Geb.datum:. «Z* Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. .1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2