MaémswiL Mannelijke vrouwenmode niet nieuw in modeland Eenvoud kenmerkend voor topontwerp Kleding voor jonge mensen die mode als 'fun' ervaren Op de chique toer met glanzende materialen De jaren zeventig zijn weer helemaal terug WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Stormy (rechts Het is geen kunst om schoenen te ontwerpen die zo extreem zijn dat maar een heel klein groepje mensen zich eraan waagt. Veel moeilijker is het om met de juiste aspecten uit het nieuwe modebeeld modellen te maken die actueel zijn, maar niet al na één seizoen weer in de kast verdwijnen. Dat is precies de kracht van Panama Jack. De collectie laat diverse nieuwe ontwikkelingen zien voor zowel dames als heren, maar de schoenen behouden toch het beproefde concept: stoere 'all purpose* modellen die perfect te combi neren zijn met bijna alle stijlen kleding. Nieuw is de 'Diana' lijn, overigens niet geïnspireerd op die bekende prinses... Op het eerste gezicht lijken dit de 'gewone' Panama Jack boots voor moderne meiden. De vernieuwing zit hem echter in de details: de licht naar binnen lo pende iets hogere hak èn de vloeiende, organische polsteringen in de kraag. Dat staat niet alleen mooi, maar zorgt er tevens voor dat de laars lekker zacht zit rond je enkel. Ze zijn gemaakt van licht gevet leer, hebben leren veters, slijtvaste haakjes, stevige stiksels, een lekker voetbed, een rubberen 'air' zooI"èn ze zijn wateraf stotend: oftewel de modellen uit de 'Stormy' lijn. Deze schoenen zijn gemaakt voor de man die niet alleen voor de tv hangt, maar zich ook nog wel eens bui ten waagt. Wie liever een iets modischere uitstraling heeft, kiest voor de 'Ever est' serie, die met de naar buiten geslagen spiegelnaden en de ruige tankzooi helemaal up to date is. Het vernuft wordt geëvenaard door de 'IP5' groep. Dit is zonder twijfel het beste voorbeeld dat écht design zich kenmerkt door eenvoud. Een argeloze voorbijganger zou waarschijnlijk de rubberen zool onder deze basic boots en veterschoenen niet kunnen onderscheiden van een willekeurige andere zool. Terwijl je kunt stellen dat het de ideale schoenzool is: hij is vederlicht, slijt nauwelijks, slipt niet en is ecologisch verantwoord. Bij de productie zijn na melijk geen schadelijke stoffen gebruikt en door de samenstelling op waterba sis is hij volledig te recyclen. Broekpakken Slankvallendebroekpakken met verlengde, getailleerde colberts hebben een eenvoudige drieknoops- of een overslagsluiting. De (heup)broeken hebben strakke aan de onderzijde uitlopende pijpen en benadrukken de jongensach tige trend. Ook de stoffen hebben een 'mannelijke' uitstraling: krijtstreep-, visgraat- en tweeddessins in grijs. Onder de colberts wordt een witte blou se met lange punten aan de kraag gedragen. Knopen De jaren zestig en zeventig zijn voor veel ontwerpers inspiratie bronnen voor de wintermode van 1997. Voorbeelden hiervan zijn militaristisch ogende safari- en battledressjasjes met grove ritsen, klepzakken en riemen. Daaroverheen gedragen een lange, slankvallende jas met grote knopen en schouderrie men. In contrast hiermee zien we ook volumineuze korte wollenjasjes met een namaakbont kraagafzetting die op mi ni- of knielange rokjes gedragen worden. Noorse truien Heel 'retro' zijn de ruimvallen- de zogenoemde Noorse truien met col en kabels. De terugkeer van de trui vraagt ook om een hernieuwde kennismaking met de bodywarmer of vest met of zonder mouw als vervanger voor de jas. Wie aan de jaren zestig denkt, herinnert zich de 'hippie- look' met lange (gebreide) rokken met splitten in een liefst afgedragen uiter lijk. Velours, satijn en crincklestoffen die bij de toenmalige jongeren geliefd waren, wordt wederom gebruikt. Natuurlijk ontbre ken de korte truitjes met een hoog aaibaar- heidsgehalte niet. De jurk die deze zomer een korte revival kende, komt deze winter - vanwege de hang naar een mannelijke mode - nog maar zelden voor. Korte overgooiers en slanke, rechte, kuitlange jurken zijn de enige overblijvers. Jassen in verschillen de lengten, vormen en materialen vormen blik vangers. Jasjes kort en volumineus of langejas- sen en dan liefst van wol zijn uitermate geschikt voor lange, koude wintersedagen. Niet onopge merkt is de grote en alsmaar toenemende belang stelling voor lederen en suède jassen die hoe lan ger men ze draagt, steeds comfortabeler gaan zitten. Ontwerpers hebben moeite met het vinden van nieuwe ideeën voor kledingmode en wat doe je dan... Dan grijp je terug op hetgeen in vroegere tijden modieus en beeldbepalend was. Een aanpassinkje hier en daar, een 'nieuwe' stof en klaar is de modelijn van het jaar. Op het gebied van mode speelt een zakelijke trend een belangrijke rol, dat geen ruimte biedt aan details in de uitvoering. Als 'vrouwelijk' accent voor dit beeld zijn er grote knopen, gespen en schouderversierselen. De nadruk van de ontwerpen ligt uitsluitend op de strakke belijning (veel doorgestikte naden), het stofgebruik en het dessin. De herwaardering van de ja ren zeventig staat centraal in de Wrangier jeanswear collec tie van deze winter. Naast de bestaande basics, biedt de col lectie echte 'collectors items' zoals de 110010, een jeans met uitlopende pijpen. Dit zijn broeken die volgens precies hetzelfde procédé wor den gemaakt als in de jaren ze ventig. Verder zien we jeans in slimfit of met bootlegs, in deep dark denim of felle kleu ren als tomaatrood, aqua- blauw en maïsgeel. Bovendien is de ritssluiting weer helemaal terug. Naast de populaire ring/ring kwaliteit in uiteenlopende wassingen worden vernieuwde materia len als satijn, stretch en moles kin gesignaleerd. Als extra troef is er het au thentieke jeansshirt uit 1947 met drukknopen en borstzak ken met de bekende doorge stikte W. Bovendien zijn er veel jacks en tops in trendy kleuren en ma terialen. We zien originele sweatshirts als dan niet met polokraag of capuchon, en voor de echte disco dancers zijn er satijnen jacks in cyber look. Naast de authentieke jeans wordt de collectie elk seizoen aangevuld met kleding die in springt op het heersende mo debeeld. Modieuze tuinbroe ken, comfortabele Chino's, hippe shirts en kleurrijke tops zijn hiervan voorbeelden. Rifle mikt op trendgevoelige jongens en meiden. We zien een gevarieerd beeld onder verdeeld in. drie thema's: Sixties Skiing, Metropolitan Seventies en Carnaby Street. Elk thema heeft een eigen gezicht door kleuren en materialen, maar on derlinge mix- en matchmogelijkhe den zijn volop aanwezig. Knarsende sneeuw, lange afdalingen en vallende vlokken: we gaan weer skiën, maar deze winter wel op de ret ro toer. Sixties Skiing put inspiratie uit de sportieve wintersportvakanties van dertig jaar geleden, We zien volumineuze materialen, ge- steepte stoffen en breisels in flok print. Stretch staat centraal binnen dit the ma, een grote bewegingsvrijheid en draagcomfort zijn het resultaat. Verder zien we een herwaardering voor de gebreide wintertrui met Noors patroon. Alles is uitgevderd in fel rood, ijs- blauw en verschillende bruin tinten. Metropolitan Seventies is opnieuw een retro thema, maar ditmaal wordt er teruggegrepen naar de jaren zeven tig. Het New Yorkse straatbeeld vormt het uitgangspunt. Een sobere lijn afgewisseld met ver nieuwende materialen als langharig imitatie bont en gekleurd kunstleer. Er wordt gebruik gemaakt van inge togen kleuren als gedempte bruinen, asfalt grijzen en warme camels. Kortom: retro citywear in een nieuw jasje van Rifle. Carnaby Street Carnaby Street is een kleurrijk, ener giek thema voor jongeren met een 'lust for life'. Kleding op het lijf geschreven van jonge mensen die mode als 'fun' erva ren. We zien een breed scala aan ruiten, ge streepte velours en gestepte stoffen. Alles uitgevoerd in onder andere vro lijk oranje, fel groen en fris rood. Kortom, jong en optimistisch. Stijlvolle elegantie is terug van weg geweest. Het is allemaal wat chiquer gewor den en bij Invito is deze ontwikke ling duidelijk te herkennen. Schoenen mogen weer fijn en 'lady like' zijn met mooie glanzende mate rialen als spazzolato, gekreukte capretto, carré en afgezwaaide lees ten in bruin- en kopertinten. De rugzak is op z'n retour. Bij stijlvolle elegantie passen hand en schoudertassen van mooie, glanzende materialen. In zwart maar ook in de nieuwe modekleuren groen en camel. Loafers, pumps, booties met en zonder veters en hoge laarzen Groene schoudertas, in shopper- en enveloppe- formaat. Ook in zwart leverbaar. Camel banana-bag, met rits- of drukknop sluiting. Ook in zwart leverbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 24