/Grote S van Sport blijft altijd' ALDI informeert ALDI informeert ALDI informeert ALDI 49.95' 69,95' 84.95' Staatssecretaris Erica Terpstra van VWS wil graag doorregeren MARKT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 NR 26249 9 RIJSWIJK (ANP) - De grote S van Sport in het mi nisterie van VWS zal altijd blijven. Langer dan de staatssecretaris leeft. Ze kijkt terug op drie jaar be wind. Een sterk persoonlijke beleving. „Onver wacht leuk." Ze wil na de verkiezingen van volgend jaar graag nog vier jaar doorregeren hoewel ze met evenveel liefde terug keert naar de dug-out van de politiek, de Tweede Kamer. .-Erica Terpstra, de moeder .'van alle Nederlandse spor ters. Van kampioenen, ama teurs en gehandicapten. Al- len mogen zich verblijden met haar lach en traan, bo ven alles met haar gevoel en «medeleven. Want: Sport is van zóveel meerwaarde voor de samenleving dan louter zinvolle vrijetijdsbeste ding." Het departement Sport in VWS kwam bij de vorige ka binetsformatie uit de lucht vallen. Natuurlijk moest oud-zwemster Erica Terp stra, die als Kamerlid jaren lang pleitte v#or een hogere positie van sport op de poli tieke agenda, de eerste invul ling doen. ,,Ik had absoluut geen ambi tie in het kabinet te gaan zit ten. Er waren al afspraken gemaakt in de Kamer te blij ven. De vraag kwam onver wacht. Ik was wel even van slag af. Ik heb toegestemd want het is laf te weigeren als zoiets opgezochts op je pad komt. De portefeuille - was op mijn lijf geschreven. Een boeiende baan. Niet al leen door de leuke dingen maar ook door moeilijke be slissingen die ze moet ne men." Het leukste vond zij aan de andere kant van de streep de lijn te kunnen doortrekken waar ze voordien jarenlang in geloofde. Ook de invoe ring van het persoonsgebon den budget, met alle kwets baarheid van dien, is gelukt. De actie Jeugd in Beweging - kosten 8.7 miljoen - gaat in samenwerking met haar col lega Tineke Netelenbos van onderwijs. ,,Deze regelingen zijn nog niet volmaakt, want nog zo nieuw, dus moet er werkenderwijs worden aan gepast. Maar de bejaarden oorden zijn bij de AWBZ on dergebracht, de vermogenstoets is afge schaft. Dingen waar ik con stant voor knokte." Terpstra, met haar grote sporthart, stond meer dan eens voor zwaarwegende be slissingen waar de Neder landse sport niet zo blij mee was. „We zijn met open ogen en een te krap budget aan het werk gegaan. Bij het stellen van prioriteiten heb je altijd te maken met een positieve beslissing voor de ene sector en negatieve consequenties voor de andere. Door het vo rige kabinet was ik al gecon fronteerd met bezuinigin gen. Vervolgens heb ik bij mijn bezuinigingen niet ex tra gekort op de sport. Ik heb zitten vechten dat het budget voor sport zo bleef, met extra miljoen erbij in het Fonds voor de Topsport. Het jaar daarop kwamen we bij het knelpunt in de jeugdgezond heidszorg, waar vele jaren achtereen op was bezuinigd. Jongeren die ergens moesten worden opgenomen, bijvoor beeld gedwongen door justi tie, vonden geen plaats. Er waren kort gedingen en al dat soort zaken, kortom er werd met die jongeren ge zeuld als zandzakken. Dat kon niet langer. Daar moest dus geld bij. Ik heb de zaak bepleit in het ka binet en dat zei: 'Als jij dat zo belangrijk vindt, krijg je ex tra geld maar uit je eigen de partement moeten ook extra middelen komen.' Een moei lijke beslissing. Pak ik de vijftig miljoen van het kabi net en leg ik er zelf twintig miljoen bij? Neem ik dan de verantwoordelijkheid dat al le andere sectoren, dus ook de sport, moeten meebetalen aan de oplossing van dit pro bleem. Ik heb het gedaan en ik sta er nog steeds achter." De sportwereld spuwde vuur. „Ik ben niet voor al leen de leuke dingen gaan besturen. Zo'n positie is er nooit een van vrijblijvend heid, dat heeft zijn eigen charme. Topsport is ook geen vrijblijvendheid, dat heeft ook consequenties die je voor je kap moet nemen. Kritiek, ja, dat hoort erbij. Elke orga nisatie strijdt voor eigen be langen. Ik denk ook weieens: als we allemaal fairplay zo hoog in het vaandel hebben moet dat niet alleen van mij worden verwacht, maar ook van de andere kant." Accepteren De tijd is voorbij dat sport een budget toegestopt krijgt en zelf bestuurt. „Als je pleit voor een betere positie van sport in de politiek moet je ook accepteren dat de poli tiek zich met sport bemoeit. Geen sector kan het trou wens meer alleen. Er komen drie gelijkwaardige part ners: overheid, gemeenten en de sport. En het bedrijfsle ven als vierde partner. Af hankelijk van de situatie moet je met elkaar afspreken wie het voortouw neemt, wie de regie voert. In het drie- partnership heb ik het initia tief genomen de dialoog tus sen NOCNSF en de gemeenten en provincie ex tra op te tuigen." In drie jaar maakte Erica Terpstra veel mee. Ze was ook omni-present. „Wat het mooiste was, is moeilijk te zeggen. Ik wandelde niet An ton Geesink door het olym pisch museum in Lausanne. Daar lagen onze medailles van de Spelen in Tokio. Zijn gouden met mijn zilveren en bronzen. Wat ben je dan een bevoorrecht mens dat je zoiets meemaakt. Ik heb ma teloos genoten van de finale rolstoeltennis in Atlanta. Zulke absolute topsport van zulke kanjers van mensen. Zij verscholen zich niet ach ter de geraniums na een dip in hun leven door een dwars laesie. Mooi was ook de eer ste keer dat ik mocht aan schuiven bij een grote voetbalfinale op een plek waar normaal alleen maar mannen zitten. 'Jottem', dacht ik. Ik ben laatst ook geweest bij een judomiddag voor zwaar verstandelijk ge handicapte kinderen in in- tra-murale instellingen. Prachtig. Het mooiste vond ik een moeder die zei: 'Ik wist niet dat mijn zoon dit kon'. Zo mooi. Er zijn zoveel dingen. Moet ik dan zeggen: de finale op Wimbledon?" Pure haat Het ergste wat de staatsse cretaris overkwam waren de uitingen van voetbalvanda lisme. „De haat, de uitge sproken haat en onverdraag zaamheid van sommige supportersgroepen. Dat vind ik niet navoelbaar. Teleur stelling bij verlies van de club kan ik me voorstellen. Maar dat je dat focust op per sonen en dat vertaalt in pure haat, dat staat haaks op alles wat ik aan sport mooi vind. Dat probeer ik met volle overtuiging te bestrijden. Erica Terpstra: Sport is van zoveel meerwaarde voor de samenleving dan louter zinvolle vrijetijdsbesteding.(Foto: Marijke Folkertsma) Net als de racistische spreek koren die er nog steeds zijn, al is het minder." Terpstra is nog niet klaar met haar werk. „Als het van de kiezer mag, wil ik nog een beetje in de politiek blijven. Als kamerlid of als staatsse cretaris. Voor beide ben ik in." Zij wil zich niet laten voorstaan op het verleden. „Iedere politicus moet elke vier jaar van nul af begin nen." Het departement Sport moet blijven. „Abso luut. Ik kan me niet voorstel len dat die S nog ooit weg zal gaan. Het is een onomkeer baar proces. Niet alleen door mijn collega's maar ook op gemeentelijk en provinciaal niveau wordt steeds meer de meerwaarde van sport ver taald naar de eigen sector." De sport zal veranderen, is haar stellige overtuiging. „Het gebeurt nu al door flexibilisering van werktij den, de 24-uurseconomie en de zevendaagse werkweek. Sport moet anticiperen, pro actief reageren op bijvoor beeld het zap-gedrag van de sporters. Niemand, sporter of vrijwilliger, kiest meer exclusief voor één club of één sport en blijft dan een leven lang hangen. Omni-vereni- gingen met een scala van ac tiviteiten. Daar moet het heen." Ze juichte bij talloze succes sen in Atlanta en andere plaatsen.«Ze is nog steeds gek van topsport en draagt de zorgen van sommigen. „We zijn nog ver af van professio neel bezig zijn met een inko men dat veel hoger ligt dan de ondersteunende inko mens uit het Fonds voor de Topsport. We kunnen de knelpunten in de breedte sport verbeteren als we wé ten fe komen tot een georga niseerde solidariteit tussen goed in de markt liggende sporten en de minder aan trekkelijke sporten en soli dariteit tussen top- en breed tesport. Met welbegrepen eigenbelang." „We hebben een paar jaar ge leden bij het wielrennen ge zien hoe slecht het is als de top de banden met de breedte doorknipt. Eerst is er een kortstondige betere ontwik keling van de top omdat de ballast eraf is, vervolgens valt het droog omdat de voe ding ontbreekt. Ik vind dat de negatieve ontwikkelin gen van een paar jaar gele den in het wielrennen een ge weldige waarschuwing voor andere sporten, bijvoorbeeld het schaatsen." 4-Seizoenen dekbed in totaal 600 gr/m2 - tijk van 50% katoen/ 50% polyester holle gesiliconiseerde - in handige draagtas - breedtebanen polyester merkvezel: trevira fill - bevestiging d.m.v. drukknopen 1-Persoons 2-Persoons Lits-jumeaux -140 cm. breed- 200 cm. breed, - 240 cm. breed, 220 cm. lang 220 cm. lang 220 cm. lang Voorjaarsbloembollen - gegarandeerde goede kwaliteit - keuze uit o.a. diverse tulpen, j AAI krokussen, 1 UU blauwe druifjes, hyacinten 11 w w Kinder winterjack polyester/katoen - warm gevoerd met capuchon - maten: 116-164 modieuze modellen AA* makkelijk zelf te wassen Herenpyjama 100% supergekamdekatoen ftA AA* boorden met lycra goede pasvorm U|| diverse dessins - maten: 48-56

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 10