Sportclub Extra vult grijs gebied Emmy voor 'Frasier' Toekomst van de vrijwillige brandweer staat onder druk Benefiet in Londen voor vulkaaneiland Montserrat Fikse vernielingen in Renesse en Burgh Zestien slepers nodig voor vlottrekken schip Maatregelen provincie tegen industrie-overlast Taxibranche wijst plan minister Jorritsma af RECENSIE Fra Fra Sound: braaf en heftig Gastanker op Westerschelde Recherche stelt onderzoek in Kinderen klaarstomen voor reguliere vereniging Veel mensen nodig, maar niet te vinden Met Eric Clapton, Sting en Paul McCartney Vaste tarieven niet afscliaffen Aanbieden van rapport 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ali Pankow Fra Fra Sound vrijdag avond in Theater Mon- dragon in Zierikzee. De meningen waren ver deeld. 'Heftig hoor,' vond de één. 'Nou, beetje braafjes,' vond de ander. Over één ding was men het wel eens: het is geen muziek om bij stil te zit ten. Fra Fra Sound, één van de hoogtepunten van het Festi val Muziek Monumentaal, zorgde voor een swingende opening van het theatersei zoen op Schouwen-Duive- land. Fra Fra staat voor balans. Balans tussen een veelheid aan muzikale invloeden uit het Caraïbisch gebied, La tijns Amerika, Afrika, Euro pa en Amerika. Ook is er een balans tussen het collectief musiceren en talrijke verras sende soli. Visueel vormt Fra Fra Sound een plaatje met per cussionist Carlo Ulrichi op zijn conga's als stralend mid delpunt. Het plezier in het muziekmaken straalt van het podium. Direct al met de opener 'Pikin'uma' geeft de groep in dat opzicht een visi tekaartje af. Paramaribop noemen kenners de muziek van Fra Fra Sound. Daarin worden de beboplijnen van de blazers gecombineerd met een scala van exotische in vloeden. Het strakke patroon van trompet en saxofoon vormt een opmerkelijk contrast met de speelse manier waar op de slagwerker en percus sionist hun muzikale dialo gen voerden. Binnen de lijnen van de vaste arrange menten is er ruimte voor im provisatie. Op drums en con ga's werden die optimaal benut en dat levert spannen de momenten op, waarbij je als toehoorder wordt meege zogen in het avontuur. Veel sterieler gaat het toe tussen de twee blazers. Hun timing blijkt perfect, maar al snel blijkt er een strak pa troon waarneembaar, dat weinig ruimte laat voor ver rassing. Wat braafjes, dus. Fra Fra Sound biedt uitslui tend zelfgeschreven repertoi re. Opvallend daarin is de di versiteit. Lekker veel salsa zit verweven in het swingen de en lekker in het gehoor liggende 'Up There', een lied dat is opgedragen aan de geesten van de lucht. Heel wat anders biedt het jazzy nummer 'Worship Mother Earth', waarin ook meer stemmig wordt gezongen. In 'Newborn' geeft de groep zijn muzikale interpretatie van het nieuwe leven in Afri ka. Een fraaie trompetsolo, die vervolgens door de saxo fonist wordt overgenomen blijft je daaruit bij. Het in West-Afrika bekende volksliedje 'Salia' vormde de basis voor het bruisende stuk 'The story of Salia.' Grappig is de quasi-noncha- lante wijze waarop de man nen van Fra Fra Sound mu ziek maken, terwijl alles toch via strakke en goed uit gedachte lijnen blijkt te ver lopen. Leider van de groep Vincent Henar toont zich blij met elke succesvolle impro visatie. Hij weet steeds jon ge, veelbelovende solisten om zich heen te verzamelen, waardoor Fra Fra Sound een wisselende samenstelling kent. Na het eerbetoon aan Moeder Aarde in het laatste nummer toonde het publiek zich zo en thousiast, dat Fra Fra Sound niet veel anders kon dan een toegift geven: Wakandi, dat zoveel wil zeggen als 'The way of live.' KRUININGEN (ANP) - De scheepvaart op de Westerschelde is zondagmiddag bijna een uur ge stremd geweest. De stremming was nodig om de Franse gastanker ,,Eeklo" met liefst zestien sleepboten vlot te trekken. Die was in de nacht van za terdag op zondag ter hoogte van Kruiningen met aan boord de gassen butaan en propaan, aan de grond gelo pen. Het 179 meter lange gevaar te kwam vlot los tijdens hoogwater en kon even la ter de reis naar Antwerpen voortzetten. Voor zover be kend heeft het vastlopen niet tot lekkages geleid. De scheepvaart, inclusief de veerdienst Kruiningen- Perkpolder, was korte tijd gestremd in beide richtin gen om de slepers het werk niet te bemoeilijken. Vol gens de scheepvaartdienst leverde de stremming geen problemen op omdat deze vroegtijdig was aangekon digd. TERNEUZEN - De provincie gaat meer maatregelen treffen om stank, industrielawaai en stof aan te pakken in de woonomgeving van de kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen. Aanleiding zijn de resultaten van onderzoek dat in het voorjaar is gedaan. Onderzoek naar verstorende omgevingsfactoren werd eerder in 1989 gedaan. De re sultaten van deze eerdere on derzoekingen dienden als vergelijkingsmateriaal. Ge bleken is nu dat er aan de be leving van verkeerslawaai door bewoners van het be treffende gebied weinig is veranderd. Het percentage inwoners dat last heeft van stank, industrielawaai en stof is wel afgenomen. Deels als gevolg van de emissiebe- perkende maatregelen die de industrie heeft uitgevoerd. Toch zijn er op een aantal lo caties nog te veel klachten. Aanleiding om opnieuw be drijfsmilieuplannen te be spreken met de industrie. Bovendien zijn en worden di verse projecten opgestart, zo als de recent gerealiseerde groene bufferzone in Sas van Gent. Begin 1998 wordt ook een publieke bijeenkomst ge organiseerd. De bedoeling is informatie uit te wisselen tussen inwoners, bedrijven en overheid. RENESSE - In Renesse en Burgh-Haamstede is in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot aantal ver nielingen gepleegd. De schade is dermate groot dat de recherche een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijke daders. Onder meer voertuigen die geparkeerd stonden aan de Zeeanemoonweg, de Hoogen- boomlaan en aan de Vroon- weg in Renesse moesten het ontgelden. Behalve het in trappen van deuken in por tieren en spatschermen en het vernielen van ruiten werd er over de wagens heen gelopen. Ook de auto's die geparkeerd stonden bij twee vakantiehuisjes aan de Ho- geweg in Burgh moesten er aan geloven. Uit sommige vernielde voertuigen werden goederen meegenomen. Bij de benzinepomp aan de Hogezoom werd korte met ten gemaakt met een pin automaat, een display en printplaat. Aan de Klooster- weg werden twee ruiten van een terras-windscherm ver nield. Inmiddels zijn zeven aangif ten bij de politie binnenge komen. Getuigen en bena deelden die zich nog niet hebben gemeld, worden ver zocht contact op te nemen met de politie in Zierikzee: 414055. ZIERIKZEE - Voor kinderen die hun draai (nog) niet kunnen vinden op een gewone sportclub is er vanaf maandag 22 september een alternatief. Vanaf die dag gaat in Zierikzee Sportclub Extra van start. Doelstelling van initiatiefnemers Henne Swenne en Els Koster is kinderen op een prettige manier klaar te stomen voor de reguliere sportvereniging. Balspelen, atletiek, gymnas tiek en stoeien. De activitei ten onderscheiden zich niet van dat wat wordt aangebo den tijdens de gymnastiek lessen op school of op sport clubs. Maar er is wel degelijk iets 'extra's' aan de nieuw in het leven geroepen vereni ging. Sportclub Extra moet een einde maken aan een tot nu toe grijs gebied. Gemikt wordt op leerlingen uit het basis- en speciaal on derwijs, die net even wat ex tra aandacht nodig hebben bij het sporten. „Kinderen die niet helemaal kunnen meekomen, bijvoorbeeld om dat ze iets niet kunnen over zien of omdat hun motoriek ze in de steek laat. Het zijn kinderen die daardoor bij het sporten nooit de bal krijgen toegegooid," typeert Henne de doelgroep. Een achterstand in motoriek, maar ook sociaal-emotionele problemen kunnen de oor zaak zijn van de kloof tussen kind en het 'normale' sport- aanbod. De bedoeling is hen door een heel individuele be nadering in hun handigheid te trainen én tegelijkertijd ook het sportplezier - op nieuw - te stimuleren. Na één a twee jaar lukt het de kinde ren dan vaak wel om aanslui ting te vinden bij een regulie re sportvereniging. Dat blijkt onder meer uit erva ring die is opgedaan met ver gelijkbare clubs in Zwolle en Nieuwegein. Ook de Mytyl school in Goes heeft inmid dels een Sportclub Extra in het leven geroepen. Henne: ,,Die twee jaar is gebaseerd op eerdere ervaringen. Maar het kan ook zijn dat ontwik kelingen veel sneller verlo pen en daarnaast is het moge lijk, wanneer een kind het goed naar z'n zin heeft, om op Sportclub Extra te blijven." In groepjes van zes tot maxi maal tien kinderen gaan Henne en Els met de kinde ren aan de slag. Henne, kin- derfysiotherapeute met een eigen praktijk en onder meer betrokken bij de Zierikzeese Beatrixschool, richt zich vooral vanuit een medisch/ neurologisch uitgangspunt op de jeugdige sportertjes. Els, lerares lichamelijke op voeding en motorisch reme dial teacher (MRT), is als gymnastieklerares onder meer werkzaam bij de Bea trixschool en heeft daarnaast een eigen praktijk. Zij werkt vanuit een sociaal-psycholo gisch perspectief. ,,We wer ken al lang samen en zo is het idee ook ontstaan. We mer ken dat er een markt voor is. Kinderen krijgen hier net dat beetje extra waardoor ze straks wel mee kunnen ko men," aldus Henne. Dat beetje extra wordt onder meer ingebracht door de in dividuele, deskundige bege leiding. Door middel van ob servaties wordt uitgezocht waar het bij elk afzonderlijk kind precies aan schort. Door de deelnemer- Kinderfysiotherapeute Henne Swenne en de in Burgh-Haamstede wonende Jeroen (6) zijn druk in de weer. (Foto: Marieke Mandemaker) tjes hierin te begeleiden en ze daarnaast verder te helpen in de sportieve richting die hen aanspreekt, worden ach terstanden .doelgericht weg gewerkt. Bewust is gekozen voor relatief kleine groepjes, want elk kind wordt per soonlijk ondersteund. ,,En we hebben ook een heel di vers aanbod qua activiteiten. De kinderen kunnen per les uit meerdere dingen kiezen. Zo kunnen we zien wat hun mogelijkheden zijn en waar hun interesses precies lig gen," licht Henne de aanpak toe. Voor de nieuwsgierige ou ders is er in eerste instantie misschien geen touw aan vast te knopen, want ver schillende activiteiten lopen door elkaar heen. Toch ken merken de lessen zich door een duidelijke structuur. ,,De eerste vijf lessen komen alle basisvaardigheden aan bod. Zoals evenwicht, klim men en klauteren en balspe len. Daarna wordt er verder gewerkt met wat ze kunnen en ook leuk vinden." Kinde ren die het niveau van Sport club Extra ontgroeien, wor den begeleid in hun overstap naar het reguliere sportcir- cuit. De nieuwe club heeft een on derkomen gevonden in het gymlokaal van de Beatrix school in Zierikzee. Daar wordt voortaan elke maan dagmiddag twee keer drie kwartier gesport. Van 16.15 tot 17.00 uur komen kinderen in de leeftijdscategorie van vijf tot en met acht jaar aan bod. Aansluitend, van 17.00 tot 17.45 uur, is het de beurt aan negen- tot en met der tienjarigen. Meer informatie is verkrijgbaar bij Henne Swenne: 652731. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Binnen landse Zaken maakt zich grote zorgen over de toe komst van de vrijwillige brandweer. Door de ver grijzing zijn er de komende tien jaar tienduizend nieuwe vrijwilligers nodig. Het ministerie heeft sig nalen dat die moeilijker te vinden zijn. Ruim 80 procent van de brandweerlieden is vrijwilli ger. Op dit moment zijn dat er ongeveer 22.500. Door de vergrijzing zwaaien duizen den vrijwilligers de komen de jaren af. Het ministerie heeft de indruk dat opvol gers moeilijker te vinden zijn. Mogelijke oorzaak is de toegenomen werkdruk in het bedrijfsleven, waardoor min der werknemers tijd hebben voor een opleiding als vrij willig brandweerman. Bo vendien werken steeds meer mensen in een andere plaats dan hun woonplaats, waar door ze lastiger zijn in te zet ten voor branden en andere calamiteiten. Onderzoek Het ministerie onderzoekt op dit moment of die indruk ken juist zijn en wat er aan te doen is. ,,De toekomst van de vrijwillige brandweer is nog niet in gevaar, maar als we niets doen kunnen er proble men ontstaan", aldus J. de Winter, hoofd brandweer zorg van het ministerie. Te duur Het ministerie wil de wer ving van nieuwe vrijwilli gers meer richten op onder vertegenwoordigde groepen, zoals allochtonen en vrou wen. Overschakelen op een volledige beroepsbrandweer is te duur, aldus De Winter. ,,Dat is voor heel veel ge meenten niet op te brengen." Het onderzoek moet volgend voorjaar klaar zijn. Tachtig procent van de Nederlandse brandweer bestaat uit vrijwilligers. Ze zijn steeds moei lijker te vinden (Archieffoto) PASADENA (RTR/ANP) - De televisiecomedy Fra sier, over een verwarde psychiater, heeft voor het vierde achtereenvolgende jaar een Emmy Award ge wonnen, de Amerikaanse onderscheiding voor tele visieproducties. De serie Law Order kreeg na vijf nominaties in de cate gorie drama voor het eerst de felbegeerde prijs toegekend. Zondag was de 49e jaarlijkse uitreiking van de tv-prijzen in Pasadena in Californië. Op acteergebied gingen de prijzen net als vorig jaar in de categorie comedy naar John Lithgow voor zijn rol in Third rock from the sun en naar Helen Hunt voor haar rol in Mad about you. Bij drama ging de acteerprijs op nieuw naar Dennis Franz, die in de politieserie NYPD Blue de detective Andy Sipo- wicz speelt. Enige nieuwko mer was Gillian Anderson als beste actrice in het drama The X-files. In Nederland wordt Frasier uitgezonden op Nederland 3 en de X-files door Veronica. Verder zijn of waren in Nederland ook Law Order, een politie- en rechtbankserie in New York, Mad about you (Vara) en NYPD Blue te zien. Grote verliezer was dit jaar de ziekenhuisserie ER, die vorig jaar nog de prijs voor het beste drama won. De serie was 22 keer genomi neerd, maar won slechts drie Emmy's op technisch vlak. LONDEN (ANP) - Beroemde artiesten als Eric Clap ton, Sting en Paul McCartney treden maandag avond op in de Royal Albert Hall in Londen tijdens een benefietconcert voor het door een vulkaanuit barsting getroffen Caribische eiland Montserrat. Hoogtepunt van de avond wordt het lied Ah just can't run away door de plaatselij ke calypso-ster Arrow, dat hij schreef na de eerste uit barsting van de vulkaan Soufrière Hills in 1995. Het lied van de gevierde zanger, eigelijk een winkelier in Montserrat, wordt omlijst door een emotionele video film over de hoofdstad Ply mouth van Montserrat voor en nadat zij een maand gele den door gloeiende lavastro men werd verwoest. Arrow verwoordt in de song de gevoelens van duizenden eilandbewoners die weige ren te vertrekken hoewel de vulkaan het grootste deel van het eiland onder een la va- en aslaag heeft bedolven en onbewoonbaar gemaakt. Zevenduizend bewoners heb ben het vulkaan-eiland de af gelopen twee jaar verlaten. Óm niet alleen maar be droefd over te komen, zingt Arrow tevens zijn grootste hit, (Feelin') Hot, Hot, Hot, een calypso-song die hij ge deeltelijk opnam in de Air Studio van George Martin op het eiland. Martin, als produ cer wel de „vijfde" Beatle ge noemd, nam er verder platen op met onder vele anderen Police, Dire Straits, Paul Mc Cartney en Mick Jagger. De in de gevarenzone liggende studio is bij de vulkaanuit barsting verwoest. George Martin is een van de organi satoren van het Music for Montserrat-concert. Tentenkamp Tegelijk met het optreden in Londen wordt op Montserrat een concert gegeven om de achterblijvers een hart onder de riem te steken. Dit ge beurt naast een tentenkamp in het noordelijke deel van het eiland, dat tot dusver la vaoverstromingen bespaard is gebleven. De organisatoren brengen niet teveel apparatuur mee op de overvolle veerboten van en naar Montserrat. De artiesten behoeven geen luxe van limousines of dure ho tels te verwachten. Calypso-ster Er treden zangers en groepen op van Montserrat en andere Caribische eilanden, zoals Burning Flames uit Antigua en Bankie Banx van Anguil- la, onder begeleiding van de Climax Blues Band. De plaatselijke calypso-ster Mighty Ash zal zijn populai re lied Run to the North uit voeren. Dit concert is Many Happy Returns gedoopt, niet wegens iemands verjaardag, maar om de hoop uit te spre ken dat de vertrokken bewo ners eens zullen kunnen te rugkeren. DEN HAAG (ANP) - De taxibranche wijst de plan nen van minister Jorritsma (Verkeer) met het taxi vervoer af. Jorritsma wil vaste tarieven afschaffen, omdat een vrije prijsvorming volgens haar tot lage re tarieven leidt, maar de taxibranche bestrijdt dit. Ook de taxibedrijven in de vier grote steden zien niets in de plannen van Jorritsma voor meer marktwerking en deregulering in het taxiver voer. Woordvoerder De Zeeuw van de Utrechtse Taxicentrale zei overwegend negatieve effecten te ver wachten van deregulering. Tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer zei woord voerder Van Dijk van het Koninklijk Nederlands Ver voer (KNV), dat verbetering van de kwaliteit en lagere ta rieven niet samengaan. Hij wees erop dat 60 procent van de kosten bestaan uit loon kosten. Een lagere ritprijs is volgens de organisatie van taxion dernemers alleen bereikbaar als de recente verhogingen van de brandstofaccijns ook daadwerkelijk worden ge compenseerd. Volgens KNV is dit herhaaldelijk beloofd, maar nooit verwezenlijkt. De fiscale maatregelen die het kabinet voor de taxi branche in petto heeft, leve ren volgens de ondernemers zo weinig op, dat daardoor geen wezenlijke prijsverla ging mogelijk wordt ge maakt. Het ministerie rekent zich volgens hem ten onrechte rijk met het vobrbeeld van de treintaxi. „Het tarief van de treintaxi is al 40 procent gestegen, van 5 naar 7 gul den, en nog is het niet kosten dekkend. Veel deeltaxi-sys- temen zijn al ter ziele gegaan", aldus De Zeeuw. Hij verweet het ministerie geen onderzoek te hebben ge daan naar de kostprijs van taxivervoer. De Tweede Ka mer debatteert eind septem ber met de minister over haar plannen. ZIERIKZEE - Drie zelfstan dige levensmiddelendetail listen van Schouwen-Duivc- land bieden morgenmiddag aan wethouder C. Veerhoek het rapport Meerwaarde van de Zelfstandige Levensmid delendetaillist aan. Aanwezig zullen zijn Van Veldhuyzen uit Bruinisse, Bil uit Nieuwerkerk en Bili- us uit Burgh-Haamstede. De presentie is onderdeel van een landelijke najaarscam pagne van branche-organisa tie Vakcentrum Levensmid delen. Op hetzelfde tijdstip nemen honderden gemeentebe stuurders in Nederland een zelfde exemplaar in ont vangst. De bedoeling is lokale besturen op deze ma nier informatie te verschaf fen over de actuele en wense lijke situatie van de winkelvoorzieningen, zodat meer rekening wordt gehou den met de positie van de zelfstandige levensmidde lendetaillist. Doordat elke deelnemende ondernemer het eigen ge- meentebéstuur bezoekt, wordt de onderlinge Commu nicatie bevorderd. Het aan bieden van het rapport ge beurt om 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5