Maritiem Museum topper GOED KOOP Vroeg uit warme bed voor try-out van Freek de Jonge Organisaties zoeken nieuwe vrij wiligers Verscherping limieten overtreding snelheden Afdelingen Schouwen-Duiveland Open Monumentendag profiteert van mooie weer Inbraken Brouwersdam SISI ORANGE C22F AGENDA Onverwacht grote aanloop jeugdavond in Zonnemaire 280 kaarten verkocht tijdens eerste dag voorverkoop 1 t MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 NR 26248 3 ZIEKIKZEE - Verschillende organisaties op Schou wen-Duiveland zijn op zoek naar mensen die zich willen inzetten voor de doelstellingen van de be treffende club. Amnesty International, VVN en de werkgroep .Toegankelijkheidsbevordering doen een oproep voor nieuw bloed. De Schouwse afdelingen van Veilig Verkeer Nederland (WN) hebben - naar aanlei ding van de gemeentelijke herindeling - besloten per 1 januari 1998 in gefuseerde vorm verder te gaan. Afde ling Schouwen-Duiveland gaat zich inzetten voor de verkeersveiligheid van alle inwoners in de regio. Aanlei ding om nieuwe bestuurs- en werkgroepleden te werven. „We zouden in het nieuwe be stuur graag alle kernen vol doende vertegenwoordigd zien. Wij vinden het van het grootste belang te kunnen beschikken over inbreng van lokale bestuurs- en werk groepleden, om daarmee het directe contact met de bevol king in de gemeente te reali seren," meldt de organisatie in haar persbeidcht. De ver keersveiligheid van kinde ren staat hoog genoteerd, maar WN houdt zoch ook met andere aspecten van het verkeer bezig. Nieuwe vrij willigers zou een uitbreiding van de bestaande activitei ten kunnen betekenen. Meer informatie is te verkrijgen bij secretaris M. Kole: 643385. Amnesty Interna tional afdeling Schouwen- Duiveland start woensdag 17 september een speciale le denwerfactie met folders, die vier weken zal gaan du ren. Aanleiding is het twin tigjarig bestaan van de eigen organisatie en de daarmee gepaard gaande blik op de toekomst. De organisatie Om alle aanwezigen een ple zier te doen, werd er een alle gaartje aan muziek gedraaid. „Je hebt zo veel verschillen de smaken op het dorp. Maar er werd gedanst, zelfs door de jongens. Ze vonden het hardstikke leuk. De gezellig heid, maar ook dat je een keertje weg kunt en niet al leen maar op de bank thuis zit," aldus Duinhouwer. De jeugd in Zonnemaire ver veelt zich, zo werd al langere tijd gesignaleerd. Voor jon geren tussen de twaalf en achttien jaar, die nog niet naar Renesse of naar de soos in Brouwershaven mogen, valt er weinig in het eigen dorp te doen. „De stichting Jeugd kwam met het idee en dat heeft de dorpsraad opge pakt." Met 500 gulden subsi die van de dorpsraad gingen Duinhouwer, J. Elenbaas van de stichting Jeugd en nog een klein groepje medewer kers aan de slag en zetten een programma op van vier wil, met behulp van nieuwe leden, weer nieuwe acties op pakken. De werkzaamheden bij Amnesty International zijn zeer divers en iedereen die zich aanmeldt kan een goede introductie verwach ten. Te beginnen met een welkoms vergadering op woensdag 5 november. Eind oktober worden de resultaten van de ledenwerfactie geëvalueerd. Meer informatie is te verkrij gen bii Corrie Slabbekoorn: 692124. Handicap Als gevolg van een interne reorganisatie is ook de werk groep Toegankelijkheidsbe vordering op Schouwen-Dui veland op zoek naar nieuwe werkgroepleden, waardoor de werkdruk voor de huidige leden kan worden vermin derd. Gezocht wordt naar mensen die zich willen inzet ten voor de belangenbeharti ging van mensen met een handicap. Gesignaleerde knelpunten kunnen be spreekbaar worden gemaakt en de werkgroep beoogt als gesprekspartner te fungeren voor gemeenten, semi-over- heden en andere instanties. De bedoeling is te komen tot een geïntegreerd gehandi captenbeleid. Meer informa tie over de werkgroep is tij dens de middaguren verkrijgbaar bij secretaris H. Noordhoek: 413806. avonden. Behalve dit feest volgen er op 11 oktober en 8 november twee filmavon den. Voor 6 december staat een knalfeest gepland. „Daarna gaan we eerst eens evalueren hoe hét allemaal is gegaan en wat onze moge lijkheden zijn. Want je doet het natuurlijk wel met het geld van anderen," zet Duin houwer uiteen. Inhoud De inhoud van de filmavon den is nog niet bekend. Duin houwer wil proberen zo actu eel mogelijk te program meren. Ook voelt ze veel voor het idee twee films ach ter elkaar te draaien. Één voor de jongere en één voor de oudere jeugd. „Er belde een moeder op van iemand die nog op de basisschool zit, die wilde ook graag naar het feest komen. Dus bedacht ik dat het misschien ook leuk is iets voor hen te doen.' Ook het Zierikzeese stadhuis mocht zich - met 1138 bezoe kers - in een grote belangstel ling verheugen. Het voor het eerst opengestelde pand van de Rotterdamse stichting De Aveling aan de Oude Haven 55 in Zierikzee haalde 444 mensen binnen. De overige Zierikzeese grote, monumen ten trokken alle rond de dui-, zend belangstellenden. „Ik weet nog weinig over de rest. Maar hoewel dat allemaal wat geïsoleerder ligt, was het ook daar aardig druk," meent Rigter. De Meestoof in Noordgouwe trok rond de Van den Berge stond er al leen. Pas rond 8.15 uur meld de zich een tweede koper aan. Sjanie Bruggeman, in woonster van Zierikzee, wil de haar kans op kaarten evenmin verspelen. „Ik ben hier geboren en woon hier in middels alweer een paar jaar. Maar ik ben tussendoor dertig jaar weggeweest. Ik heb onder meer in Assen ge- wpond. Daar stond ik wel vijf uur voor kaarten in de rij," verklaart Van den Ber- 180 bezoekers en de school in Sirjansland had het met der tig belangstellenden al lek ker druk. „Iemand had een kopie van een schriftje mee genomen uit 1850. Zo zie je dat Monumentendag niet al leen maar zitten en afwach ten is, maar vooral ook leuke dingen dóen, Te zïen was er genoeg op Schouwen-Duiveland. Van panden die hun eigenlijke functie al lang geleden zijn verloren tot gebouwen die nog dagelijks hun oorspron kelijke doel dienen. ge zijn voor Zierikzeese be grippen ongekende uitspat ting. „Ik heb de laatste paar dagen mijn omgeving al een beetje gepolst om er achter te ko men hoe laat anderen zouden gaan. Ze keken allemaal wel een beetje vreemd en ze re ageerden zo van: Wanneer begint die voorverkoop dan eigenlijk? Ik werd wel uitge lachen, maar ik wilde toch het risico niet nemen." Van dat laatste zijn kerken een goed voorbeeld. Een vrij blijvend kijkje kon worden genomen in alle kerken op Schouwen-Duiveland. „Wij doen,eigenlijk altijd mee om het katholieke geloof onder andere mensen bekend te maken. Zo kunnen ze zien welke attributen we gebrui ken en hoe we ons geloof be lijden," licht P. Verploeg - se cretaris van het kerkbestuur van de Zierikzeese Sint Wil- librordparochie - de reden van deelname toe. Een rondgang door de kerk maakt duidelijk dat het mo numentale pand vele waar devolle objecten onder dak "heeft.'Zoals een met schil'd- _pad ingelegd tabernakel, dat vermoedelijk afkomstig is uit een klooster dat ooit bij Noordgouwe heeft gestaan. Ook de vroegere preekstoel, die tot 1937 dienst heeft ge daan, is in verschillende de len terug te vinden in het ge- Bruggeman's verhaal is ei genlijk identitiek. Haar vroege opkomst is eveneens ingegeven door eerdere erva ringen. „Het bekende ver haal. Ik heb in Rotterdam een keer meegemaakt dat ik 9.00 uur aan de kassa stond. Pas om 18.00 uur was ik uit eindelijk aan de beurt." Een verklaring voor de af wachtende houding van de bevolking van Schouwen- Duiveland hebben beide vroege vogels niet. „Het leeft hier blijkbaar niet zo, maar dat vind ik echt on voorstelbaar. We hebben ons \vel lopen verbazen," vertel len de wachters eensgezind. Uitverkocht Toch verwachten ze wel een bouw van de katholieke kerk. Met behulp van een stencil en verschillende tekstkaartjes werden de be zoekers uitvoerig ingelicht. Het was dit jaar weer de eer ste keer na twee jaar dat de katholieke kerk haar deuren opende op Monumentendag. Door restauratiewerkzaam heden kwam het er in voor gaande jaren niet van. De kerk werd - evenals ande re panden in Zierikzee - opge fleurd door de aanwezigheid van in klederdracht gehulde inwoners. „We assisteren waar nodig is, maar verder staan we zelf als een soort monument zeg ik altijd maar. We geven wat fleur," vertelt de in Zuid-Beveland- se dracht geklede mevrouw T. Geleijnse. Meestoof Nog een onverwachte deelne mer was de Meestoof in uitverkochte zaal tijdens de uiteindelijke voorstelling. Zeker omdat het een try-out betreft. Van den Berge: „Dat is wat amicaler, wat infor meler. Dan zegt hij bijvoor beeld: Oh, lachen jullie daar om. Dan ga ik het gelijk maar even opschrijven. Bij de uiteindelijke show zie je dan trouwens dat hij alles door elkaar heeft gehus seld." Een speciale reden om naar Freek de Jonge toe te gaan heeft Bruggeman eigenlijk niet. „Ik loop alles in het theater af. Zowel musical als cabaret, ik vind het allemaal leuk." Bij Van den Berge gaat de liefde voor De Jonge net een tikkeltje dieper. „Ik ben een echte Freek-fan. Ik heb alles van hem, ook uit de tijd van Neerlands Hoop. Als woordkunstenaar vind ik hem de beste en hij is lekker fel." Reclame De kaartverkoop was voor de gelegenheid naar het Theatercafé van Mondragon verplaatst. Met borden op straat werd de toevallige voorbijganger op deVoorver- koop geattendeerd. Voor de twee kaartkopers bleek dit niet voldoende te zijn, „We vinden wel dat er wat meer reclame voor gemaakt had kunnen worden. Bijvoor beeld in de krant, daar had vrijdag best nog een keer aandacht aan geschonken kunnen worden. De echte liefhebber, die komt toch wel. Maar de rest kan wat ex tra aandacht wel gebrui ken." De try-out van de Nieuw jaarsconferentie van Freek de Jonge vindt plaats maan dag 17 november en begint om 20.00 uur. Het totaal aan tal beschikbare stoelen be draagt vierhonderdvijftig. Noordgouwe. Het in 1864 ge bouwde pand, bedoeld voor de verwerking van meekrap, verloor in 1895 haar oor spronkelijke functie en werd in die tijd omgebouwd tot ci- choreifabriek. Anno 1997 is het pand eigen dom van theaterproducent H. Kik, die zich er sterk voor maakt het pand in oude glo rie te herstellen. „Ik wil mijn historisch besef combineren met de cultuur van deze tijd en probeer dus het oude met het nieuwe te combineren. Aan de ene kant probeer ik de' oude glorie te herstellen, aan de andere kant maak ik ruimtes waar mensen die willen schrijven of die een theaterstuk willen maken in alle rust creatief bezig kun nen zijn." Zo ging Kik, aan de hand van bouwtekeningen uit de derti ger jaren, onder meer aan de slag met het dak. De schoor steen en het dak werden ver nieuwd en hij bracht ventila- tiepanelen aan. Ook het hart van het gebouw pakte hij drastisch aan. De daar geves tigde douche en toilet, voor zieningen die in een later sta dium zijn aangebracht, haalde hij weg zodat er weer vrij door 'de meest authen tieke ruimte' gelopen kan worden. Anderzijds bracht hij aan de achterkant van het gebouw onder meer een nieu we tussenmuur aan waarmee hij afzonderlijke studio's creeërde. Windvaan Met het resultaat van zijn in zet konden deelnemers aan de Open Monumentendag za terdag kennismaken. „Het casco is nu opgeknapt, maar het duurt nog zeker een jaar voor alle puntjes op de i zijn gezet," aldus Kik. Een van de toevoegingen die binnen kort te verwachten valt is een windvaan op de schoor steen met daarop het logo 'W3'. Een attribuut dat - ge tuige de bouwtekeningen - in het verleden ooit eerder het dak van de Meestoof sierde. Een moderne toevoeging is de muurschildering die op dit moment door de Urechtse kunstenaar Rob Jansen wordt gemaakt. Zijn schildering vertelt het verhaal van de meekrapcul tuur in het algemeen en van de Noordgouwse locatie in het bijzonder. SCHARENDIJKE - Bij in braken zondag in een cara van en camper werden ver schillende goederen gesto len. De gedupeerden zijn in beide gevallen Duitsers. Rond 13.30 uur werd ingebro ken in de caravan van een 45- jarige Essenaar. Terwijl hij zelf aan het surfen was, bra ken onbekenden zijn caravan aan het Grevelingenstrand open. Gestolen werden geld en persoonlijke bezittingen. Anderhalf uur later was een 25-jarige man uit Bochum de klos. Zijn camper stond ge parkeerd aan de Brouwers- dam bij Scharendijke. Bij hem werden een grote hoe veelheid kleding, surfspul- len en foto-apparatuur weg genomen. Advertentie regular, zonder prik of fresh light fles 1,5 liter vanJJ-99 Spctiaal voor A&P eenipte kaai h/n van tmaak. heerll/k voor op de boterham, maar ook lekker alt tuftendoortie NIEUWE OOGST ffflRI 109 BLAUWE DRUIVEN WW* J van ma 15 l/m t» 70 ibiIbiIw 1997 MP$®V*KBV W 035-5483333 ELKE DAG GOEO NIEUWS 8 Maandag 15 september Zierikzee Begin cursus striptekenen voor jongeren van 14 tot en met 19 jaar. Studio Lejon. 20.00 uur. Vergadering Postzegelver eniging Schouwen-Duive land. Scoutinggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur. Lezing De praktijk van de Gnosis. MFC. 20.00 uur. Scharendijke Clown Billy schminkt kinde ren op de Gran Place. Port Zélande. 16.30 tot 17.30 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Traditionele kermisreis van de ANBO afdeling Zierikzee. 9.30 uur. Begin cursus kunstgeschie denis. De Driehoek. 20.00 uur. Scharendijke Zwemmen voor ouders en kinderen tot 3 jaar. Port Zélande. 09.30 tot 10.00 uur. Live muziek op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 22.30 uur. Bingo in Café Caribe. Port Zélande. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ouderensoos van de Anbo, Dorpshuis 14.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 17 september Zierikzee Begin cursus striptekenen voor kinderen van 9 tot en met 13 jaar. Studio Lejon. 13.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB afdeling Kerkwerve in dorpshuis 'tZuudènde. 19.45 uur. Ophalen bestelformulieren voor de bloembollenactie. Scharendijke 50 plus zwemmen. Port Zélande. 09.15 tot 10.00 uur. Pannenkoekfeest. Port Zélande. 14.30 tot 16.00 uur. Clown show. Port Zélande. 16.30 uur. Karaoke op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 23.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. Stationstraat. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 18 september Kerkwerve 60 reis Oranjecomité. Vanaf de Ring. 8.30 uur. Scharendijke Wateraerobics in zwempara dijs Grando Mare. Port Zélande. 09.30 tot 10.00 uur. Minidisco voor kinderen. Port Zélande. 16.30 uur. Live muziek op de Gran Place. Port Zélande. 19.30 tot 23.30 uur. Brouwershaven Workshop geheugenspel in kader van Wereld Alzhei- merdag. Woonzorgcomplex Poortershof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 20 september Zierikzee Rommelmarkt Activiteiten commissie Gereformeerde Kerk. Onder de Beuze. 08.00 tot 16.00 uur. Informatieochtend cursusprogramma ZVU. Bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. KNF DruMa-festival, Sporthallen Onderdak. Van 10.00 tot 17.30 uur. Farmer John en Travoltas in Brogum. 22.00 uur. Nieuwerkerk Summer High Tea. Tuin Burg. Boumanstraat 14. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 21 september Zierikzee PJZ gaat karten in Zeeland hallen Goes. Vertrek vanaf carpoolplaats Weg naar de Val.14.15 uur Maandag 22 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Start zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.00 uur. Geen lange rij met ongeduldig wachtende mensen, maar wel een voortdurende stroom be langstellenden. (Foto: Marieke Mandemaker) Verdubbeling aantal boetes verwacht MIDDELBURG - Politie Zeeland heeft met on- middelijke ingang de limieten bij overtreding van de maximumsnelheid verscherpt. Verwacht wordt dat deze maatregel een verdubbeling van het aantal processen-verbaal zal opleveren. Veel bestuurders die nu ge wend zijn wat sneller te mogen rijden, vallen voor taan binnen de nieuw ge stelde strafbare limiet. Overtreders van de maxi mumsnelheid krijgen dus eerder een acceptgiro thuis. Op 50-kilometerwegen wordt vanaf heden bij over schrijding vanaf 57 kilome ter per uur proces-verbaal opgemaakt. Ook op 80-kilo- meterwegen geldt de zeven kilometer overschrijding als norm. Op 100-kilome- terwegen wordt proces-ver baal opgemaakt bij over schrijdingen vanaf 108 kilometer per uur. In het nabije verleden gol den als overtredingssnelhe den respectievelijk 60,90 en 110 kilometer per uur. Van deze snelheden wordt stan daard drie kilometer afge trokken in verband met af wijkingen van de snelheidsmeetapparatuur. Deze aftrek blijft ook bij de nieuwe normen van toepas sing. Landelijke norm Aanleiding tot de verande ring is de landelijke norm. De limieten in Zeeland zijn nu in overeenstemming ge bracht met de door de pro cureurs-generaal gestelde norm. Met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland zullen de conse quenties van de veranderde normen op de goede resul taten die worden geboekt op het gebied van handha ving van de maximumsnel heid, worden besproken. Onderzoek wordt al gedaan naar het effect van snel heidscontroles op het terug dringen van het aantal ver keerscontroles. De uitslag van dit onderzoek wordt binnenkort verwacht. ZONNEMAIRE - De eerste jeugdavond in Zonne maire, zaterdag in de foyer van het plaatselijke dorpshuis, is goed uitgepakt. „Ik had vijftien tot twintig man verwacht, maar er kwamen er uitein delijk dertig," vertelt jeugddorpsraadlid Monique Duinhouwer. Ook de voormalige haard van de Meestoof in Noordgouwe gaat opnieuw vorm krijgen in de toekomst. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - „Een duidelijke toename in het aan tal bezoekers, met name in Zierikzee," constateert T. Rigter die namens de gemeente betrokken is in de organisatie van de zaterdag gehouden Open Monu mentendag. Topper bleek het Maritiem Museum waar door 1177 mensen een bezoekje werd gebracht. Minder gelukkig was de kerk in Oosterland, waar niemand zijn gezicht liet zien. ZIERIKZEE - Om 7.20 uur stond hij zaterdag voor de deur van Theater Mondragon. Zierikzeeënaar Piet van den Berge was vastbesloten zijn kans niet te missen. Om 10.00 uur startte die dag de voorver koop van kaarten voor het optreden van Freek de Jonge. Tweehonderdtachtig kaarten gingen die eer ste dag uiteindelijk over de toonbank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2