Lessen inburgering falen Vogels grote belemmering voor groei van luchtvaart Stoel verongelukt vliegtuig gevonden Kamerleden SP blijven weg bij de Troonrede Weer computer kapot in het ruimtestation Mir Grote benzinebrand en ongeval met trein India Meer doen met klachten Depressiviteit wordt voornaamste ziekte WATERSTANDEN Veel schade Overleg na voetbalrellen in Nijmegen Gewonden bij overval op casino 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Vals en harteloos gejubel' DEN HAAG (ANP) - De drie Kamerleden van de So cialistische Partij zijn dinsdag niet in de Ridderzaal waar koningin Beatrix de Trooonrede voorleest. Ze vinden het vals dat het kabinet zo jubelt over lasten verlichting en groeiende welvaart, terwijl duizen den mensen het helemaal niet zo goed hebben. De Tweede Kamerleden Ma- rij nissen en Poppe en hun c'óllega De Wit uit de Eerste Kamer vinden dat dit, geju bel „vals en harteloos klinkt in een land waarin het met veel inwoners zo slecht gaat dat hun leven steeds meer een last dan een lust wordt". „Dit zelfgenoegzame kabi net ramt zich keer op keer op de borst, omdat het zo goed gaat. Wij hebben er geen be hoefte aan om als decorum op te treden tijdens het voor dragen van zoveel onwaar achtigheid", aldus Marijnis- sen. De SP wijst op de 996.000 huishoudens die in armoede leven, op gehandicapten voor wie te weinig geld is, aan de meer dan 1,5 miljoen mensen die wel willen wer ken maar niet mogen, en aan de mensen die afhankelijk zijn van thuiszorg en verple- gings- en verzorgingstehui zen die met groeiende tekor ten worden geconfronteerd. Het niveau van beschaving en welvaart moet volgens de SP niet worden afgemeten aan het aantal mensen met wie het goed gaat, maar aan de manier waarop de samen leving zorgt voor mensen die het om allerlei redenen veel minder hebben getroffen. 'Toornrede' De SP-Kamerleden zijn dins dagochtend wel aanwezig bij het uitspreken van de „Toornrede" door een be jaarde Rotterdamse vrouw op de Plaats in Den Haag. In het verleden bleven de Ka merleden van de PSP en la ter het PSP-smaldeel in GroenLinks altijd weg als de koningin de Troonrede voor las. Maar dat was om een an dere reden dan de SP; zij wa ren principieel tegen de monarchie. Stroomvoorziening in gevaar MOSKOU (AFP/DPA/RTR) - In het Russische ruim testation Mir is voor de tweede maal binnen een week de centrale computer uitgevallen. Het vlucht- leidingcentrum bij Moskou deelde maandag mee dat de computer sinds zondagochtend is gestoord. De drie bemanningsleden, twee Russen en een Ameri kaan, proberen enkele on derdelen te varvangen. De meeste energiesystemen met een hoog stroomverbruik zijn uitgeschakeld, waar door de stabilisatoren onvol doende werken en het sta tion niet .langer op de zon is geri'ch't. Hierdoor kan de stroomvoorziening zich niet opladen. De toestand in de Mir lijkt op de problemen van vorige week maandag en enkele we ken geleden, die toen binnen een dag konden worden op gelost. De computer van de Mir hapert geregeld. Tot nu toe weten de kosmonauten, in samenspraak met het con trolecentrum in Koroljov^ de problemen echter altijd in korte tijd te verhelpen. Maar sommige deskundigen me nen dat het gehele systeem aan vervanging toe is. NEW DELHI (AFP/RTR) - Bij een brand in een olie raffinaderij in India zijn zondag zeker dertig men sen om het leven gekomen. Eerder zondag vielen 77 doden bij een treinongeval. Bij de brand liepen tiental len mensen verwondingen op, aldus de autoriteiten. Twaalf van hen hebben ern stige, soms levensbedreigen de brandwonden. Acht opslagtanks staan in lichterlaaie sinds zondagoch tend een lek in een pijplei ding een ontploffing veroor zaakte in de raffinaderij van dè staatsmaatschappij Hin dustan Petroleum Corp Ltd in de zuidoostelijke haven stad Visakhapatnam. Op de stad en vijf omliggende dor pen kwam een regen van ben- zinè neer. De autoriteiten ho pen het vuur maandagavond onder controle te hebben. Meer dan 150.000 mensen vluchtten uit hun huizen in de omgeving van de staats- raffinaderij. Bij een treinongeluk in India zijn zondag zeker 77 mensen om het leven gekomen. Tien tallen mensen die eerder ge red waren, overleden later alsnog in ziekenhuizen en de balans kan nog oplopen. 234 mensen zijn gewond geraakt. Het persbureau United News of India had het eerder over minimaal honderd doden. Toen een sneltrein die onder weg was van de westelijke stad Ahmedabad naar Cal cutta, een brug passeerde, vielen vijf wagons in de ri vier Hansdev. RIJSWIJK (ANP) - Zieken huizen en andere zorginstel lingen moeten meer doen met de klachten van patiën ten. Zij onderzoeken nog on voldoende waarom patiën ten klagen en doen er vervolgens te weinig mee. Dat zei minister Borst (Volksgezondheid) maandag bij de overhandiging van een rapport vah onderzoeksinsti tuut Nivel over patiënten- en consumentenbeleid. Indivi duele klachten van patiënten worden over het algemeen goed behandeld, maar dat is volgens Borst niet voldoen de. In 1995 is de wet Klach trecht Cliënten Zorgsector ingevoerd, die bepaalt dat el ke zorginstelling een klach tencommissie moet hebben. Het rapport constateert dat nog niet elke instelling zo'n commissie heeft. Als die er wel is, wordt er niet altijd goed gebruik van gemaakt. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand zierikzee 16 sept. 03.50 182 0 9.35 -120 16.10 166 22.05 -151 roompot buiten 16 sept. 02.00 198 08.15 -124 14.20 185 20.35 -159 bruinisSe 16 sept. 04.20 187 09.45 -129 16.45 170 22.10 -161 WEMELDINGE 16 sept. 03.50 206 09.45 -137 16.10 193 22.10 -168 Springtij I8 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Niveaus Nederlands voor arbeidsmarkt en sociale redzaamheid niet gehaald RIJSWIJK (ANP) - De vijfhonderd uren Nederlands die nieuwe allochtonen krijgen bij het volgen van een inburgeringsprogramma, zijn niet voldoende. Maar weinig cursisten halen het niveau dat noodza kelijk is voor de arbeidsmarkt. Ook is er een grote groep die het niveau „sociale redzaamheid" niet haalt. lingen bekritiseren vooral het gebrek aan mogelijkhe den om de nieuwkomers te begeleiden. Er is weinig tijd voor het kennismakingsge sprek en voor voortgangsge sprekken. Dit blijkt uit een onderzoek van het onderzoeksbureau Regioplan. De voorlopige re sultaten ervan staan in het jongste nummer van het weekblad Binnenlands Be stuur. Regioplan onderzocht inbur- geringsprogramma's in 21 gemeenten. Gemeenten en de betrokken onderwijsinstel- Het programma van vijfhon derd uur is standaard, onge acht het niveau van de deel nemers. Daardoor kan onvoldoende worden inge speeld op de individuele be hoefte van de deelnemers. De Tweede Kamer was vori ge week in het debat met mi nister Dijkstal van Binnen landse Zaken uiterst kritisch over het wetsvoorstel om in- burgeringsprogramma's voor nieuwe allochtonen wettelijk te verplichten. Dijkstal houdt vooralsnog vast aan programma's van maximaal vijfhonderd uur. Een Kamermeerderheid vreest dat dit voor de meeste deelnemers ontoereikend is. Basiseducatie Uit het onderzoek blijkt dat de helft van de curisten na het inburgeringstraject van vijfhonderd uur Nederlands en maatschappij-oriëntatie besluit om verder te stude ren. Daarvoor maken ze echter gebruik van het reguliere budget van de basiseducatie, dat onder meer bedoeld is voor allochtonen die al lan ger in Nederland zijn. Die worden daar de dupe van, omdat door de sociale dienst gestuurde nieuwkomers voorrang krijgen. Uit het Regioplan-onderzoek blijkt verder dat eenderde van de gemeenten vindt dat ze te weinig geld van het rijk krijgt om de inburgerings- programma's te betalen. De inburgering van nieuwko mers gebeurt nu op basis van vrijwilligheid. Het kabinet wil het per 1 januari 1998 wettelijk verplichten. De Kamer is het hier mee eens, maar vindt dat het kabinet zijn wetsvoorstel moet aan passen. De fracties willen het rap port van Regioplan, dat bin nenkort in een definitieve vorm verschijnt, en een nog te publiceren rapport van de onderwijsinspectie bij de discussie betrekken. Dat betekent waarschijnlijk dat de wettelijke verplich ting pas later van kracht kan worden. Grote zwermen vogels zijn een risicofactor voor de luchtvaart. Ze komen in grote delen van Nederland voor. (Archieffoto) RIJSWIJK (ANP) - Vogels vormen een grote be lemmering voor een ongebreidelde groei van de luchtvaart in Nederland. Een groot deel van Ne derland is eigenlijk ecologisch „wetland": nat na tuurgebied dat als broedplaats dient voor grote aantallen vogels. Grote zwermen vogels zijn een risicofactor voor de luchtvaart. De straalmoto ren van de vliegtuigen kun nen weliswaar als super-ge haktmolen zonder moeite enige vogels verpulveren, maar bij hele zwermen tege lijk kan een motor het on derspit delven. Met alle ge volgen van dien. De vogelpopulatie speelt daarom een rol van beteke- nis bij de discussie over de toekomst van de luchtvaart in Nederland. Deze week wordt op een congres in Rot terdam een reeks onderzoe ken gepresenteerd naar de mogelijkheden om de Ne derlandse luchtvaart ruim baan te geven nu de grenzen van de nationale luchthaven Schiphol zijn bereikt. Ci vieltechnische onderzoekers van Rijkswaterstaat conclu deren dat de Markermeer niet geschikt is voor een tweede nationale luchtha ven. Dat komt daardat er dagelijks duizenden aal scholvers passeren van de Oostvaardersplassen naar het IJsselmeer. Dat bete kent volgens Rijkswater staat een veiligheidsrisico voor dalende en opstijgende vliegtuigen. Alleen het ver plaatsen van dit waardevol le natuurgebied zou een op lossing kunnen bieden. Rijkswaterstaat gelooft hier niet in. Het Markermeer is niet de enige locatie waar de vogels roet in het eten gooien van luchtvaartliefhebbers. Ook voor de (derde) Maasvlakte vormt de vogelpopulatie een groot probleem. Volgens het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) is de Nederland se kust een zone van beteke nis bij de vogeltrek. De vliegveldlocatie Maasvlak te ligt midden in deze gecon centreerde trekstroom, al dus het RIKZ. Het instituut wijst er op dat ook een ei land in zee grote aantrek kingskracht heeft op vogels, zeker als het vliegveld 's nachts verlicht zal zijn. Het RIKZ noemt zowel de aan leg van een vliegveld op de Maasvlakte als een vlieg veld in zee risicovol. Rijks waterstaat denkt voor de Noordzee-locatie een oplos sing te hebben: de aanleg van enkele speciale ged- oogeilanden voor vogels in de nabijheid van de luchtha ven in zee. Er is echter één maar. Deze voorziening kost 4 miljard gulden extra, bo venop de toch al gigantische kosten van een kunstmatig eiland. Ook de vereniging SOVON, die onderzoek doet naar vogelpopulaties in Ne derland, denkt dat een ei land in de Noordzee in de problemen kan komen door vogels. Het gaat dan met na me om uitgeputte trekvo gels die plotseling in zeer grote hoeveelheden neer strijken. Dit verschijnsel wordt „falls" genoemd en komt bijvoorbeeld ook bij booreilanden voor. Bij een falls zit er niet anders op dan de luchthaven tijdelijk te sluiten. Komt zoiets vaak voor dan kun je de miljar denvoorziening wel opdoe ken. Hoe verder van het wa ter, hoe minder hinder van vogels. Eén locatie in de Fle- vopolder zou nog juist gaan, maar eigenlijk is voor wat betreft het vogelprobleem een locatie in het zuidoosten van Nederland te verkiezen. De keuze voor een tweede nationale (vracht)luchtha- ven in De Peel, tussen Ven- ray en Helmond, heeft ech ter, ook weer grote nadelen. Deze twee plaatsen zouden ernstige geluidhinder krij gen, terwijl de afstand tot Schiphol ongunstig is. Volgens internationaal onderzoek WENEN (ANP) - Depressiviteit zal in 2020 's we relds voornaamste ziekte zijn. Dat blijkt uit een internationaal onderzoek onder psychiaters, dat zondag tijdens een congres in Wenen is gepresen teerd. De artsen stemmen in met een prognose van de wereldgezondheidsorganisatie WHO. Volgens het onderzoek on derschatten veel mensen depressiviteit als ziekte. Bovendien zijn de bestrij dingsmiddelen (psehyehof- armaca en psychotherapie) ontoereikend. Eenderde van de psychiaters meent dat depressiviteit steeds meer zal voorkomen als ge volg van gezinsproblemen, stress op het werk en in de •maatschappij. De onder vraagde psychiaters waren afkomstig uit West-Europa en de Verenigde Staten. Uit het onderzoek blijkt dat psychiaters erkennen dat hun behandelwijze on voldoende effèct heeft. Slechts 14 procent denkt dat zijn patiënten tevreden zijn. Bijna de helft van de psychiaters verklaarde dat betere antidepressiva het aantal tevreden patiënten zou verhogen. 'Niet veroorloven' „Depressiviteit zal steeds meer een probleem van de maatschappij worden", zei Guy Goodwin, hoogleraar psychiatrie aan de Univer siteit van Oxford. „Wij kunnen het ons niet veroor loven deze ernstige en vaak dodelijke ziekte te nege ren." Botsing legervliegtuigen JOHANNESBURG (DPA) - Een Namibisch vissers schip heeft maandagmorgen een stoel en andere res ten van het Duitse legervliegtuig gevonden dat zon dag in de Atlantische Oceaan is gestort. Dat heeft brigadegeneraal Ben Kriegler van de Zuid- Afrikaanse luchtmacht in Kaapstad gezegd. Twee Zuid-Afrikaanse mili taire vliegtuigen zoeken in het gebied, ongeveer 100 ki lometer voor Kaap Frio in het noorden van Namibië, naar overlevenden en resten van het vliegtuig. vermist. Aan boord van de twee vliegtuigen waren 33 mensen. Botsing Het Duitse ministerie van Defensie sluit niet uit dat het toestel, een Toepolev 154, in botsing is gekomen met een Amerikaans legervliegtuig, dat ook sinds zondag wordt DEN HAAG (ANP) - De scha de aan het Haagse stadhuis dat in de nacht van zaterdag op zondag werd getroffen door een brand loopt in de tonnen. De brandweer vermoedt dat buiten voor een café, dat op de begtme grond van het ge bouw is gevestigd, terras stoelen in brand zijn gesto ken. NIJMEGEN/ARNHEM (ANP) - Burgemeester E. d'Hond van Nijmegen over legt maandagmiddag met het bestuur van voetbalclub NEC en de politie over het wangedrag van zo'n honderd supporters na de wedstrijd NEC-FC Twente zaterdag avond. Ook in Arnhem zullen ge meente, politie en het be stuur van Vitesse de gebeur tenissen rondom de wedstrijd Vitesse-FC Utrecht bespreken. In Nijmegen verschansten ongeveer honderd suppor ters zich na de wedstrijd in de bossen van het Goffert- park. Vanaf die plek verniel den zij met stenen en stokken de ramen van drie bussen uit Enschede. In Arnhem kijken politie en gemeente uit naar maart 1998, als het stadion Gelredo- me klaar is. De FC Utrecht supporters die zaterdag voor rellen zorgden, braken in het oude stadion Nieuw Monni kenhuize stukken beton uit de trappen en smeten daar mee naar de politie. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 19 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht var. 3 Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 sept. Zon op 07.17, onder 19.52 Maan op 19.48, onder 06.33 Volle maan: 16 september (20.52) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na een winderig weekeinde doet de atmosfeer het deze week rustig aan. Ook blijft het op veel plaatsen droog en komt de zon er aardig aan te pas. De middagtempe- ratuur ligt steeds in de buurt van de 20 graden. De warmere lucht stroomt vandaag met een matige, in het noordelijk kustgebied soms krachtige zuidwestenwind het land in. In het noordwesten bereikt het kwik in de tweede helft van de mid dag de 18 graden, in het zuidoosten wordt het ruim 20 graden. In de aan gevoerde lucht komen uitgestrekte opklaringen voor; de zon krijgt dan ook flink de ruimte. Een hogedruk- gebied boven Midden-Europa houdt de zuidwestenwind bij ons in stand. Morgen en woensdag kunnen fron ten vanaf de oceaan wat dichter in onze buurt komen en dat levert wat meer bewolking op. De kans op re gen blijft klein en ook de temperatuur lijdt er nauwelijks onder. Daarna wordt een volgend hogedrukgebied belangrijk voor het weer in Neder land. Het koerst van Schotland in onze richting en verdrijft de meeste wolken weer. Donderdag en vrijdag lijken dan ook vrij zonnig te verlopen. ZALTBOMMEL (ANP) - Bij een overval op een gedoogd casino in Zaltbommel zijn maandagmorgen omstreeks kwart over drie vier mensen licht gewond geraakt. Zij konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis. Dat heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Omstreeks half zes was nog veel onduidelijk over de overval. In verklaringen spreken getuigen over drie tot vijf overvallers die zijn weggereden in een Mercedes met een Duits kenteken. Een van hen zou een geweer heb ben. Ook zou er zijn geschoten bij de overval, maar of de ver wondingen van de vier het gevolg zijn van schotwonden stond niet vast. Ook was om half zes nog niet duidelijk of en hoeveel er geld is meege nomen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties -Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tol 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordl door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/?% B.T W b r J f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1