't Gaat om erkenning van handicap' Schouwse amazones komen tot goede prestaties op NK Strijd om Eilandbokaal brandt los in Zierikzee Strand Vlissingen weer in teken van strandcross Braber verrast Café 't Oekje in bekerstrijd zaalvoetbal Plaats voor Zonnemaire in reserveklas Van Dijk haalt halve finales VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 NR 26247 Twee teams laten het afweten ZIERIKZEE - Braber Groenvoorziening verraste vriend en vijand door in de eerste ronde van de zaal voetbal bekercompetitie in Zierikzee met 11-6' van Café 't Oekje te winnen. De overwinning van Braber krijgt nog meer glans als men bedenkt, dat het team vorig seizoen nog uitkwam in de derde klasse. Ook de Pupekop wist als tweede klasser te winnen van een eerste klasser. Autobedrijf van der Have was in dit ge val het slachtoffer. Dat ver loor nipt met 6-5. De overige eerste klassers wisten hun wedstrijd te winnen. De bekercompetitie in Sport hal Onderdak kende een 'valse start', zoals Cor Ver- kaart van het organiserende Ziezavo het omschreef. Twee teams lieten het afweten. Sportsurf Jonker kon niet voldoende spelers bij elkaar krijgen. Saman Boys liet he lemaal niets van zich weten, maar bleef gewoon weg. Volgens Verkaart kan zoiets maar één keer gebeuren. Bij een tweede keer zonder gel dige reden niet op komen da gen, wordt een team uit de competitie gezet. „Niet ge noeg spelers hebben is geen geldige reden. Daar moet je vooraf rekening mee hou den," aldus Verkaart. Uitslagen Trinity - PTT 7-2, Autobe drijf v.d. Have - De Pupekop 5-6, Toren Boys - Studio 't Markt je 7-1, De Keien - Zee- landia 10-1, De Gouwe Geit - Egelantier 8-4, WIK - Saman Boys 5-0, Sportsurf Jonker - SV Dreischor 0-5, Café 't Oekje - Braber Groenvoor ziening 6-11. Volgende week zaterdag finales ZIERIKZEE - Het tenniscomplex van LTC Zierikzee staat dit weekend en volgende week zaterdag in het teken van de Eilandbokaal. Dit weekend wordt er gespeeld tot en met de halve finales. Volgende week zaterdag staan de finales op het programma. Bij de heren enkel B komen slechts drie deelnemers in het veld; Camiel Folmer, Mi chel de Vlieger en René Schimmelpenninck. Zij spe len in een poulesysteem. De Vlieger en Schimmelpen ninck vormen in het dubbel B een koppel. Zij nemen het op tegen de dubbels Peter Vrij/Hans Jan Goedegebure en Camiel Folmer/Jan Wil lem de Coninck. Ook in dit geval wordt in poulesysteem gespeeld. Bij de dames enkel C staat Martine Verschoore als eerste geplaatst. Zij neemt het op tegen Ester Goud, Esmée Hogendoorn en Jopie Goedegebure. De ver wachte strijd bij de heren en kel D gaat tussen de als eer ste geplaatste Martin Vreeke en Martin Folmer, die de on derkant van de plaatsings lijst aanvoert. In totaal nemen 145 tennis sers deel aan de strijd om de Eilandbokaal. De eerste par tij, van de in totaal 106, be gint zaterdag om 9.00 uur. Op deze dag worden alle partij en tot de halve finale afge werkt. De aanvang van de laatste wedstrijd is gepland voor 19.00 uur. De dag wordt afgesloten met een barbecue en live muziek voor alle deelnemers. Zon dag worden van 11.00 uur tot 18.30 uur de halve finales ge speeld. Nagespeelde finales Club kampioenschappen Tennis vereniging WIK. Heren dub bel: Eelco Kouwenberg/Gé- rard van Wijck - Mark Pas- schier/Marcel van Zanten 7- 6, 7-6. Dames dubbel: Hubri- na de Vlieger/Rian van der Velde - Adrie Landman/Jo- pie Kouwenberg 6-2, 7-6. Vrijdag 12 september Volleybal Zierikzee, Sporthal Onder dak, 19.00 uur: Tweede speel avond recreatiecompetitie. Zaalvoetbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, 19.30 uur: Air pack-Opper II, 20.10 uur: Fi re contro I-Egelantier II, 20.50 uur: Banjaard-Sonnemans, 21.30 uur: Egelantier I-Opper I. Zaterdag 13 september Atletiek Alphen aan den Rijn, D-jon- gens en C-meisjes: landelijke finale (met Delta Sport). Zierikzee, sportpark Ban- nink, Delta Sport, 11.00 uur: werpmeerkamp. Hengelsport Zierikzee, HSV Dreischor: vijfde competitiewedstrijd. Hockey Zierikzee, Sportpark Ban- nink: 11.30 uur: HSD-Breda 2 (Jongens 6E), 11.30 uur: HSD- Prinsenbeek C2 (Jongens C), 14.30 uur: HSD-Breda A3. Uitwedstrijden: Tempo A2- HSD (Jongens A), Tempo B2- HSD (Meisjes B), Gilze Rijen- HSD (Meisjes 8D). Korfbal Zierikzee, sportpark Ban- nink, 10.00 uur: All-Ready A- Zuidwester A, 11.45 uur: All- Ready B-Luctor B. Uitwedstrijden: 16.00 uur: Good Luck-All-Ready, 14.00 uur: VIOS 2-All-Ready 2, II.30 uur: TOP-All-Ready (CM). Paardensport Ellemeet, Westelijk Schou wen: concours hippique. Tennis Zierikzee, 09.00 uur: Eiland bokaal. Zeilen Grevelingenmeer, 11.00 uur, zeilwedstrijden: Eurocup. Zondag 14 september Handbal Zierikzee, Sporthal Onder dak, 13.00 uur: Oefenwed strijd Nutsspaarbank/Delta Sport - OSV (Breda). Hockey Zierikzee, 10.30 uur: HSD 2-Warande 3 (heren). Uitwed strijden: 14.30 uur: Mistral- HSD 1 (heren), 12.45: Prin- senbeek-HSD (dames), 11.30 uur: Zevenbergen A-HSD (veteranen) Tennis Zierikzee, 11.00 uur: Eiland bokaal. Wielrennen Zierikzee, RTC Schouwen- Duiveland, 9.00 uuï" clubrit (75 kilometer). Zeilen Grevelingenmeer, 10.00 uur, zeilwedstrijden: Eurocup. Woensdag 17 september Zaalvoetbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, 21.15 uur: Eetcafé Scharendijke-Mercedes. Zierikzee, sporthal Onder dak, bekerwedstrijden, 20.10 uur: Zeelandia II-Café 't Oekje, Vanity/Banjaard-To- ren Bdys, 20.50 uur: FC Kerk- werve-Sportsurf Jonker, Au tobedrijf Louwerse-De Keien, 21.30 uur: Stella Boys-WIK, Wearhouse-Auto- bedrijf Van der Have, 22.10 uur: Garage Slager-De Gou we Geit, Profile Tyrec RR- Trinity. Donderdag 18 september Zaalvoetbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, 19.00 uur. Fennet Boys-Ankies Kadoshop, 19.40 uur: PJZ-Haamstede, 20.20 uur. Delta Warenhuis- Neffen d'Eule, 21.00 uur: Stulp Schovers-SRW, 21.40 uur: Soccer X-Pigalle, 22.20 uur: Sukkelaars-AZC. 'D'Antilopen viert tienjarig bestaan met sportdag voor valide en invalide sporters ZONNEMAIRE - Het eer ste voetbalelftal van Zonnemaire wordt bij de zondagamateurs herin gedeeld in de Reserve 5e klasse 503. Dat heeft de KNVB, district Zuid I gisteravond besloten. Het bestuur van Zonne maire had hier begin van deze week nogmaals om verzocht. Vanmorgen kreeg secre taris Stoffel Duinhou wer het 'fantastische nieuws' te horen. Zonne maire gaat in de Reserve 5e klasse spelen als Zon nemaire 2. De reglemen ten verplichten immers eerste elftallen uit te ko men in een standaard- klasse. Dit weekend is het elftal vrij. Het huidi ge Zonnemaire 2 wordt Zonnemaire 3, maar blijft spelen in de Reser ve 6e klasse 601. Volgens Duinhouwer is de nu gekozen oplossing hetgeen waarop Zonne maire had gehoopt. Ook vorig jaar werd al ver zocht tot indeling in een reserveklasse. Het ver lies tegen Val Aan, met 21-0, in de eerste compe titiewedstrijd afgelopen zondag, was aanleiding zich nog een keer tot het districsbureau te wen den. Duinhouwer: „Het is een simpele zaak. We hebben gewoon de kwali teit niet. Zeker niet na dat na vorig seizoen de vier sterkste spelers zijn vertrokken. Op deze ma nier verder gaan kost twee seniorenelftallen. Van der Wekken in strijd 250/500 cc VLISSINGEN - Erik van der Wekken uit Zierikzee staat zaterdag 21 september weer aan de start van de Hans Verkerk Motor Strandcross van Motor sportvereniging de Uitlaat in Vlissingen. Van der Wekken komt uit in het hoofdprogramma van de dag; de 250/500 cc. Hij neemt het in de twaalfde editie van de Strandcross on der anderen op tegen Ri chard Leeuwensteijn. Deze was vorig jaar de beste Zeeuw met een vijfdeplaats. Ook de winnaar van vorig jaar, Ton van Grinsven, ver schijnt op het strand aan de Boulevard Evertsen aan de start. Daarnaast is Mark Vorstenbosch van de partij. Hij behoort al vele jaren tot de smaakmakers in deze klasse, maar greep tot dus ver steeds naast de overwin ning. De zwaarste klasse kent een maximaal bezet deelnemersveld met honderd coureurs. De 250/500 cc is de slotrace van een lange dag motor sport op het Vlissingse strand. De wedstrijden wor den verreden in de klassen: 60/80 cc, 4-takt/Enduro/Off the Road, 125 cc en dus 250/500 cc. Dit jaar hebben zich maar liefst 35 jeugdrijders inge schreven voor de 60/80 cc. In de. 125 cd heeft Zeeland een sterke troef in handen met Casper Ovaa. De jonge Oost- Souburgse coureur heeft dit. seizoen al vele sterke wed strijden gereden. Hij moet in staat worden geacht bij de eerste vijf te eindigen. Door de zandsuppletie wordt er dit jaar een geheel ander circuit uitgetekend dan voor gaande jaren. Het strand ligt aanmerkelijk hoger. Het ge volg is waarschijnlijk, dat de startbocht tegen de glooiing, minder scherprechter zal zijn dan in eerdere edities. Ook de 'natte' sporen tussen de paalhoofden behoren dit jaar tot het verleden. De start van de eerste race is gepland om 12.00 uur. Hele maal in de stijl van de strandcross, kan echter op de dag zelf met de tijdsplanning worden geschoven. Het pro gramma voorziet niet in trai ningen. Vóór elke start wordt slechts een opwarm ronde gereden. ORANGE (RTR/ANP) - Je roen van Dijk heeft in de kwartfinales van de Open Amerikaanse kampioen schappen badminton in Orange de nummer acht van de wereld, Hermawan Su- santo, uitgeschakeld. De Rotterdammer, zelf de mondiale nummer 24, won vrij eenvoudig in twee sets: 15-9 15-5. Een ronde eerder schakelde de Nederlander al verrassend de Deense we reldkampioen Peter Ras mussen uit. Niels Gebraad [ZIERIKZEE - Gehandicapten, of liever gezegd min der-validen, aan het sporten krijgen. Dat is één van 4e belangrijkste doelen die sportvereniging Sport- gehandicapten Schouwen-Duiveland/Goeree-Over- flakkee (SGSD) heeft met de sportdag van zaterdag 27 september. De sportdag wordt gehouden ter gele genheid van het tienjarig bestaan van D'Antilopen, zoals de vereniging kortweg heet. D'Antilopen ontstond tien jaar geleden uit een stich ting. Deze was opgericht ter bevordering van de gehandi- 1 captensport. Na twee jaar had deze stichting de zaak helemaal voor elkaar en bleek er inderdaad behoefte aan een sportclub. Dat bete- kende het begin van de ver- eniging. Op 20 augustus 1987 zag deze officieel het levens- licht. „Deze dag is echter on- geschikt om een sportdag te houden," verduidelijkt voor- zitter Dirk Groendijk de keuze om het jubileum in september te vieren. Dat vieren betreft dan voor al het bestaansrecht van de vereniging voor minder-va- liden. Want daarvan is in ie- der geval sprake. Ook al telt de vereniging maar twintig leden. Ook Groenendijk weet, dat er op Schouwen- Duiveland en Goeree-Over- "flakkee veel meer mensen - met een handicap zijn, waar voor de vereniging een uitge lezen mogelijkheid is om ac tief bezig te zijn. „Maar je krijgt ze gewoon moeilijk aan het sporten. De mensen die hun handicap geaccep- teerd hebben gaat nog wel. Maar als dat niet het geval is, dan bereik je ze niet." Beladen In het verlengde hiervan spreekt hij ook niet van sport voor gehandicapten of vpor invaliden. „Het woord 'gehandicapt' is zo beladen. Mindervalide klinkt veel be- ter. Veel mensen voelen zich ;;te goed om aan gehandicap tensport mee te doen. Boven- 'dien koppelen veel mensen -een lichamelijke handicap nog steeds aan een geestelij ke handicap. Je snapt niet -dat dit anno 1997 nog ge beurt," aldus Groenendijk. Dat de doelgroep bereiken, een van de belangrijkste doe len is van de sportdag die D'Antilopen houdt in Sport hal Onderdak, wil niet zeg gen dat alleen mindervalide mensen welkom zijn. Ook validen kunnen kennisma ken met sporten als rolstoel basketbal, -badminton, -ta feltennis, darten en sjoelen. „We moeten het immers heb ben van mond-tot-mondre- clame. Want bij gehandicap ten leeft het sporten gewoon niet," aldus Groenendijk. Dit blijkt volgens hem ook uit het feit, dat de Paralym pics geen enkel effect sorté ren op de belangstelling voor de vereniging. Dat heeft volgens hem niets met de geringe publiciteit te maken die er is in kranten en op televisie voor dit evene ment. Groenendijk: „Daar heb je gewoon mee te maken. Maar waar stoor je je dan ei genlijk aan? Die publiciteit helpt toch niet. En wij heb ben de ervaring dat als we vragen om publiciteit, die vraag beantwoord wordt." Wijs geworden door erva ring, maakt Groenendijk zich geen illusies over het re sultaat van de sportdag. „We hopen natuurlijk dat het een succes wordt. Maar dat is het al als de mensen die komen sporten een leuke dag heb ben. Publiek komt er waar schijnlijk toch niet veel. Maar als het er is, is het mee genomen. Erkenning van de handicap; daar gaat het om. En dat de men?en gaan spor ten." Basketbalteam Dat sporten kan iedere don derdag in De Putmeet in Scharendijke. Van 18.30 tot 20.00 uur wordt de gymzaal Iedere donderdagavond wordt erin de gymzaal van De Putmeet in Scharendijke getraind door D'Antilopen. (Foto: Marijke Folkertsma) gebruikt door recreatieve sporters. Daarna is het bas ketbalteam aan de beurt. Vijf jaar geleden werd dit team geformeerd. Daarvoor was er alleen sprake van re creatief sporten. De komst van een aantal sporters van Goeree-Overflakke bracht hierin verandering. Zij wil den basketballen en om dat er binnen de vereniging naar ieders wens geluisterd wordt, werd er een basket balteam opgericht en tevens afgesplitst van de rest van de vereniging. Het bestuur stelde hiervóór tijd en geld beschikbaar. Maar stelde daarbij ook ei sen aan de basketballers. De ze betalen bijvoorbeeld meer contributie dan de overige le den; 120 in plaats van tachtig gulden per jaar. „Dat is nog niet veel. Maar voor sommi gen toch een behoorlijk be drag en meer kan gewoon niet," aldus Groenendijk. Daarnaast 'eiste' het be stuur, dat alle spelers achter hun sport moesten staan. „Ze wilden zelf meespelen in een competitie. Wij wilden daar als bestuur best achter staan, maar alleen als zij dat ook zouden doen." Dat heeft volgens de voorzit ter alles te maken met de kosten. Omdat het aantal ploegen in Nederland gering is, moeten er voor de wed strijden flinke afstanden worden afgelegd. Zelfs een wedstrijd in Groningen prijkt op het wedstrijdsche ma van D'Antilopen. Groe nendijk: „Dat kost je zeven tot achthonderd gulden aan reiskosfen. Dan kun je niet aankomen met 'ik heb geen zin'." Gezien de kosten is het niet verwonderlijk, dat er naast de contributie ook andere geldbronnen nodig zijn. Het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten is zo'n bron. Daarnaast hebben de basket ballers een sponsor en ook donateurs en gulle gevers doen soms een duit in het zakje. Voor de sportdag is ook een beroep gedaan op het eilahdelijk bedrijfsleven. Daarnaast leveren de servi ceclubs geldelijke steun en sportverenigingen helpen met de organisatie en zorgen voor voldoende materiaal. Rolstoelbasketbal is een be langrijk onderdeel van de sportdag. Vooral ook omdat D'Antilopen als opening van de sportdag om 10.15 uur een wedstrijd speelt tegen leden van het gemeentebestuur. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg heeft hiervoor een team geformeerd. Groe nendijk: „Hier ben ik heel gelukkig mee. Je wilt op zo'n dag toch iets bijzonders doen." De sportdag begint om 10.00 uur, met een openingswoord van de wethouder Berre- voets. Mensen die deel willen nemen aan het rolstoelbas ketbal moeten zich op dit tijdstip inschrijven. Vervol gens worden er teams gefor meerd, die een kleine compe titie spelen. Belangstellen den voor de andere sporten kunnen zich op ieder mo ment melden. De sportdag duurt tot 17.00 uur. Voor ver voer kan worden gezorgd. Mensen moeten dan even contact opnemen met H. Thijsse (telefoon: 642916). Natasja Smeding wint Paard en sportprijs ik wellicht bij de eerste drie." Maar 'als' telt niet in sport. Dat weet ook De Fei- ter. Zenuwachtig: De Feiter had haar uitzen ding naar de nationale kam pioenschappen van de KNF te danken aan het behalen van het Zeeuws kampioen schap in augustus. Ze moest het in Ermelo opnemen tegen negentien andere combina ties. In een entourage die heel anders is dan zij en haar paard gewend zijn. „Daarom waren we ook ontzettend ze nuwachtig. Maar het rijden op zich ging goed. Wat dat be treft ben ik heel tevreden. Al kan het natuurlijk altijd be ter," aldus De Feiter. Natasja Smeding met haar pony Iivan Chireen; volgens de ju ry een combinatie voor de toekomst. (Foto: Marijke Folkertsma) ERMELO/KOOTWIJK - De Schouwse amazones Natasja Smeding uit Serooskerke en Sonja de Feiter uit Burgh-Haamstede hebben goed gepresteerd op de nationale kampioenschappen. De Feiter werd op de Levade in Ermelo (KNF), in de Ml klasse dres suur, vierde. Smeding behaalde in Z2 klasse in Kootwijk (NBVR) een tweede plaats. Ze won boven dien de 'Paard- en sportprijs'. De veertienjarige Smeding uit Serooskerke is het meest verheugd over het winnen van de 'Paard- en sportprijs'. Het winnen van deze prijs betekent dat de jury in haar, en haar pony,.de meestbelo- vende combinatie zag. „En dat vind ik heel belangrijk. Het is een erkenning en geeft moed voor de toekomst," al dus Smeding. De toekomst ziet er ook roos kleurig uit voor de 24-jarige De Feiter. Haar paard Kings- ley is immers nog maar vijf jaar. Vorig jaar bereikte deze combinatie in de L-klasse een elfde plaats op het natio nale kampioenschap. Met de dit jaar behaalde vierde plaats in de M- klasse is de progressie dan ook groot. „En de verschillen waren zeer gering," aldus De Fei ter. Bovendien kreeg zij van een van de juryleden maar 153 punten, terwijl de andere twee haar kuur met 161 en 163 punten beloonden. De Feiter: „Als die ene ook tien punten meer geeft, da eindig Voor Smeding kwam haar goede presteren in Kootwijk niet als een verrassing. Vorig jaar werd ze bij de pony's na tionaal kampioen in de Ml klasse. Het was voor het eerst in twintig jaar dat een lid van Ruitervereniging Re- nesse zo hoog eindigde. Dit jaar kwam ze een klasse ho ger uit Z2; de allerhoogste klasse bij de pony's. Ze streeft ernaar opgenomen te worden in de selectie voor de Europese kampioenschap pen voor pony's. Dit kan tot en met haar zestiende jaar. Ze traint hiervoor iedere dag op Manege Grol, waar haar twaalfjarige pony is gestald. Daarnaast volgt ze één keer in de week privéles in Oude Tonge bij Barbara en Mischa Kóot. VANDEN STOCK BRUSSEL (ANP) - Constant Vanden Stock, de 83-jarige oud-voorzitter van Ander- lecht, heeft toegegeven in april 1984 uit eigen zak een miljoen frank (ruim 55.000 gulden) beschikbaar te heb ben gesteld voor een 'lening' aan de Spaanse arbiter Mu- ro. Dat zou echter pas de dag na het duel tegen Notting ham Forest zijn gebeurd. Raymond de Deken, de toen malige scheidsrechterbege leider bij de club, moest het geld via een tussenpersoon doorsluizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 8