Aanvoer uit Waddenzee blijft laag Alexander gaat 'nog lang niet' trouwen Fietspad langs Nieuwe Kooiweg wordt asfalt Klachtenregen over Russisch vliegtuig Verlofregeling TBS staat ter discussie Prinsjesdag uitvoerig op radio en televisie CD A-leider slechts bij weinigen bekend Advocaat brandstichter wil extra getuigen horen Ritsproject Rotterdam landelijk overgenomen Laatste begroting van dit kabinet Ook partijleider D66 onbekend Turks gezin in Schilderswijk Triton is de hoogste bieder met 238 gulden per ton mosselen Kroonprins heeft 'echt zin' in zijn toekomstige taak Van rotonde tot afslag Zandweg Nieuw bord op de snelwegen TV-journaal voor boeren Diana-single morgen in de winkels Orchideeën onderschept 1 4 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 NR 26247 HILVERSUM (ANP) - Traditioneel besteden radio en televisie ruim aandacht aan Prinsjesdag, volgen de week dinsdag. Het kabinet biedt dan zijn laatste begroting aan. De NOS maakt de balans op van vier jaar paars: over de successen en de tegenvallers. En: hoe groot is de kans op een tweede paarse kabinet? De tv-uitzending op TV2 duurt van 12.40 tot 15.35 uur. De kijkers zijn getuige van de troonrede van koningin Beatrix in de Ridderzaal, de rijtoer van de koninklijke fa milie, het overhandigen van de miljoenennota door mi nister Zalm van Financi en aan de Tweede Kamer en de reacties van de fractievoor zitters. Troonrede en rijtoer zijn ook op Nederland 1 te zien en worden door een do ventolk vertaald. 's Avonds verzorgen Den Haag Vandaag en NOVA een gezamenlijke uitzending vanaf 22.35 uur vanuit de ou de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Net als vorig jaar zijn in deze uitzending te gast de ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat), De Boer (Vrom) en Borst (Volks gezondheid). Forum De uitzending over Prinsjes dag op Radio 1 duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Het pro gramma besluit het laatste half uur met een forum van journalisten. Daarin zitten Margriet Brandsma (NOS- Journaal), Kees Lunshof (Te legraaf) en Max van Weezei (Vrij Nederland en Radio 1 Journaal). De avondeditie van het Ra dio 1 Journaal (van 17.00 tot 19.00 uur) komt ook groten deels uit Den Haag en staat voor een belangrijk deel in het teken van Prinsjesdag. DEN HAAG (ANP) - Van de Nederlandse kiezers weet 83 procent niet dat Jaap de Hoop Scheffer de nieuwe politieke leider van het CDA is. Ze ventig procent is er niet van op de hoogte dat mi nister Borst van Volksgezondheid is aangewezen als lijsttrekker van D66. Dat blijkt uit een onder zoek van het Radio 1-Jour- naal, dat vrijdag openbaar is gemaakt. De geringe bekendheid van De Hoop Scheffer is opval lend, omdat het CDA het in de peilingen weer wat beter doet'sinds hij het roer over nam van Ennëus Heerma. De Hoop Scheffer is vooral populair bij degenen die zichzelf als politiek rechts bestempelen. Ook dat is op merkelijk, omdat de- nieu we CDA-voorman juist een wat linksere koers pro beert te varen. Van de ondervraagden denkt slechts 14 procent dat Borst het als D66-leider be ter zal doen dan haar voor ganger Van Mierlo. Dertig procent meent dat de lei derswisseling bij de Demo craten geen verschil uit maakt, terwijl 23 procent verwacht dat Borst het er slechter van zal afbrengen dan Van Mierlo. Paars terug Uit het onderzoek komt verder naar voren dat een meerderheid van de kiezers (65 procent) wil dat na de Kamerverkiezingen van mei volgend jaar een twee de paarse kabinet wordt ge vormd. Een coalitie van an dere samenstelling heeft de voorkeur van 22 procent; de rest weet het nog niet. DEN HAAG (ANP) - De advocaat van de 25-jarige M.K., verdacht van brandstichting in een woning waarbij zes leden van het Haagse gezin Kösedag om kwamen, wil in het kader van het onderzoek extra getuigen oproepen. Dat verzoek doet hij van daag, vrijdag, tijdens de pro- formazitting in deze zaak die voor de rechtbank in Den Haag dient. Raadsman mr. A. Visser zit na lezing van het dossier met vragen die wat hem betreft nog in het onderzoek meege nomen moeten worden. De inhoudelijke behandeling van de rechtszaak kan dan vermoedelijk pas op 16 janu ari volgend jaar plaatsvin den. In elk geval vraagt Visser vrijdag om vader Zeki nader te mogen horen. Hij zou kun nen vertellen of hulpverle ners eerst begonnen met het bieden van hulp aan de buren en pas later aan het gezin Kö sedag dachten. Ook wil de advocaat uitleg over de gas meter die in de gang van de woning was aangebracht. Volgens hem heeft die een cruciale rol gespeeld in de ontwikkeling van de brand. Kleine woning Van de gemeente hoopt de verdediging te horen waar om het twaalf leden tellende gezin in zo'n kleine woning moest wonen. Van politie- verbalisanten wil Visser ten slotte weten waarom de ver dachte pas twee dagen na het tonen van een videoband aan Zeki werd aangehouden. Op die band is Zeki's neef als verdachte te zien. ROTTERDAM (ANP) - Voor de tweede keer deze week heeft een Russisch vliegtuig dat opsteeg vanaf Rotterdam Airport een klachtengolf veroorzaakt bij de Milieudienst Rijnmond (DCMR). Bij de diepst kwamen vrij dagochtend vroeg binnen een uur 54 klachten binnen van mensen die last hadden van het lawaai dat het toestel produceerde. Een woord voerster van de milieudienst heeft dat laten weten. Het toestel, een Tupolev van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot met zeelie den aan bord, vertrok rond tien voor half één voor een vlucht naar Moermansk. De klachten kwamen uit onder andere Rotterdam, Schie dam, Bleiswijk en Pijnacker. Zeelieden Afgelopen woensdag belden ruim zeventig woedende om wonenden de milieudienst na het opstijgen van een Tu polev. Ook dit toestel ver voerde zeelieden naar Moer mansk. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Nog steeds blijft de aan voer van mosselen uit de Waddenzee magertjes. Van maandag 1 tot en met vrijdag 6 september werden 94 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aange voerd, met een totaal gewicht van 29.350 ton netto. Dat is ruim drieduizend ton minder dan de week er voor. De gemiddelde prijs bedroeg 126,37 per ton, ongeveer ze ven gulden minder dan de voorgaande week. Triton bood een Bruse kweker vori ge week de hoogste prijs 238,76 gulden per ton, voor een partij met een stukstal van 111 en een vleesgewicht van 23,6 kilo. De verzending was volgens opgave: België 10.960 ton, Frankrijk 8.522 ton, binnenland 4.698 ton en diverse landen 654 ton. Maandag 1 september scho ven de handelaren in de ban ken om een bod uit te bren gen op 25 verschillende partijen van Zeeuwse bo dem. Uit de Zandkreek arri veerde onder meer.de YE 2 met 303 ton, met een stukstal van 135 bij een vleesgewicht van 29,7 kilo. De HON14 vis te dezelfde dag op een kavel in de Hammen 214 nettoton. Deze schelpdieren kookten bij een stukstal van 124 een vleesgewicht van 24 kilo. On der meer de TH 4 was verder goed voor 313 ton met een vleesgewicht van 26,2 kilo. De prijzen schommelden tus sen 65 en 239 gulden per ton. De volgende dag gingen in twee veilingen 22 ladingen onder de hamer, bestaande uit ongeveer 7.000 ton. Hier van waren een handvol par tijen afkomstig uit de Wad denzee. De Wadmosselen brachten prijzen op vanaf 88 tot 175 gulden, de Zeeuwse deden van 50 gulden tot 180 gulden. Het laatstgenoemde bedrag voteerde Zeelands Roem voor een klein vracht je met een stukstal van 124 en een vleesgewicht van 24,9 kilo. Waddenzee Op woensdag verwisselden in twee veilrondes 23 ladin gen zwarte schelpdieren van eigenaar. Vanuit de Wadden zee arriveerden de ZZ 8 (Jac. Schot en Zn bv, 800 ton), de ZZ 10 (Chr. Schot bv, 687 ton) en de BRU 23 (I. Jumelet en Zn bv, 494 ton). De ZZ 8 kwam met stukstallen van rond de 150 uit op een vlees gewicht van ruim 28 kilo. De ZZ 10 voer uit het Scheurrak en het Oosterom, met stuk stallen van respectievelijk 195 en 157 bij vleesgewichten van 31,8 en 29,2 kilo. Mossel- handel Van Oost waardeerde een partij Zeeuwse van de YE 38 met de hoogste prijs. Deze ladingen bevatte bij een stukstal van 156 een vleesgewicht van 28,7 kilo. De ZZ 10 bracht woensdag uit het Scheurrak en het Oosterom, stukstallen van respectievelijk 195 en 157 bij vleesgewichten van 31,8 en 29,2 kilo, ter veiling aan in Yerseke. (Foto: Jacob de Ronde Donderdag werden in drie veilrondes 22 ladingen ver kocht. Als eerste meerde de YE 19 af met 933 ton uit het noorden. Vervolgens kwa men twaalf vaartuigen aan 'de bak' voor het uitmeten van het gezamenlijk aanbod van 3.817 ton. In de derde veilronde gingen nog 2.188 ton in andere handen over. Murre betaalde tijdens deze verkoping het hoogste be drag (200 gulden) voor een partij met een stukstal van 111 en een vleesgewicht van 24,2 kilo. Tenslotte werden op vrijdag nog 673 ton aangeland door twee vaartuigen. De YE 62 voer met 321 ton en de YE 86 deed 352 ton van de hand. Beide partijen werden inge kocht door Delta Mossel. HILVERSUM (ANP) - Prins Willem-Alexander gaat „nog lang niet" trouwen. Dat heeft hij gezegd tij dens het tv-interview met Paul Witteman, donder dagavond voor Nova. Op zijn relatie met Emily Bre- mers wilde hij niet ingaan. Hoewel hij dertig is, vindt hij dat hij nog genoeg tijd heeft. „Mijn vader was 39 toen hij ging trouwen." De prins vindt het huwelijk zo belangrijk, dat hij met zijn kandidate een weloverwo gen keuze wil maken. Hij wil zich daarbij niet laten dwin gen. „Ik trouw met een per soon met wie ik die beslis sing samen neem. Ik verwacht van mijn vrouw ook een enorme inzet in een functie die voor haar nieuw Als hij zijn keus gemaakt heeft, is die definitief, ook als het parlement niet ac- coord gaat. „Het is een fun- damentële keuze, als je die gemaakt hebt, kom je er niet op terug." Een „burgermeisje" kan een goede koningin zijn, denkt de prins, het ligt aan haar persoon en niet aan haar ach tergrond. Omdat de prins zelf gelovig is (maar „niet kerkelijk"), gelooft hij dat zijn echtgenote „daarin mee moet kunnen gaan. Dat hij onlangs belijdenis heeft gedaan, vindt hij in de ze multi-culturele samenle ving overigens niet ouder wets, zei hij op een vraag van Witteman. „Om te functioneren in de multi-culturele samenleving moet je je wortels koesteren, verzorgen en verankeren. Van daaruit neem je deel aan de multi-culturele samenle ving." 'Echt zin' De prins heeft „echt zin" in zijn toekomstige' ta'ak. Hij" vindt zichzelf er ook klaar voor, al is nog meer voorbe reiding altijd welkom. Hij is ook echt van plan er iets van te maken. Hij wil waarma ken dat hij recht heeft op de ze functie, zei hij. Hij hoopt de hoge verwchtingen zelfs te overtreffen. Hij kan ech ter nog rustig tien jaar wach ten, er is genoeg te doen. Hij denkt aan een functie in het watermanagenement1 Brugfunctie Water is in alle opzichten be langrijk voor mens en sa- menleving en Alexander is „bezig een functie te vin den. Hij hoopt later ook een brugfunctie tussen krijgs macht en samenleving te ver vullen. De krijgsmacht blijft nodig, vindt de prins, maar „als het afdrijft vragen men sen of zo'n geldverslindend apparaat nog nodig is. Ik zeg: ja-" osofei ■rnoiv ralIe ZIERIKZEE - Het fietspad langs de Nieuwe Kool- weg bij Zierikzee krijgt over een lengte van ruim een kilometer een asfaltlaag. Het karwei moet half volgende week geklaard zijn. Met het werk is een in vestering van ongeveer 60.000 gulden gemoeid. Voor vervanging van de te gels door een asfaltlaag is volgens een medewerker van de dienstkring Noord- en Midden-Zeeland van wegbe- heerder Rijkswaterstaat ge kozen om verschillende rede nen: comfort, veiligheid en geld. „Onderhoud aan een te gelpad is behoorlijk duur," aldus de woordvoerder. „En als er tegels losliggen of om-, hoog steken is dat gevaarlijk voor fietsers en bromfiet- Vooral langdurig droog weer is volgens de woordvoerder van rijkswaterstaat funest voor een tegelpad. Het zand tussen de tegels stuift dan weg waardoor tegels los ko men te liggen of - nog gevaar lijker - schuin omhoog gaan steken. Om dat in de toe komst te voorkomen is geko zen voor asfalt. „Het loont niet overal, maar wel op een stuk fietspad als dit wat nog al intensief gebruikt wordt." Allereerst worden de oude tegels verwijderd. Vervol gens wordt een zand/cement stabilisatielaag van vijftien centimeter dik aangebracht. Als die laag uitgehard is - na ongeveer een dag - wordt een vijf centimeter dikke asfalt laag aangebracht. Daar bo venop komt nog een drie cen timeter dikke toplaag. Levensduur De asfaltlaag moet normaal gesproken zo'n 10 a 15 jaar meegaan. De levensduur van de stabilisatielaag wordt ge schat op zo'n 25 30 jaar. Maandag is een begin ge maakt met het karwei en vol gende week moet het afge rond zijn. De inmiddels verwijderde tegels staan klaar om te worden afgevoerd. (Foto: Marijke Folkertsma ROTTERDAM (ANP) - Ritsen in het verkeer waar bij de weggebruiker van borden langs de kant van de weg de juiste plaats om te ritsen krijgt aangege ven, wordt landelijk ingevoerd. Dat bleek donderdag bij de bekendmaking van de resul taten van een proef in de re gio Rotterdam. Gedurende vier maanden is er vlakbij de Beneluxtunnel geritst, waar bij de weggebruiker door middel van borden werd ge attendeerd op de juiste ma nier en plaats van ritsen. Uit onderzoek tijdens de proef is gebleken dat er veel minder agressie is en dat 65 procent van de weggebruikers zich veiliger voelt wanneer nauwkeurig wordt aangege ven dat er geritst moet wor den. Voor Verkeer en Water staat voldoende om de proef op meer plaatsen uit te pro beren. Volgens T. Zandstra van het ministerie worden op korte termijn een stuk of vijf locaties elders in het land aangewezen. Uit het on derzoek in Rotterdam komt ook naar voren dat de wegge bruikers denken dat het aan tal files afneemt en dat de doorstroming toeneemt. Dat blijkt niet zo te zijn, aldus P. Nederhof van Veilig Verkeer Nederland. Misschien komt dat omdat het nog niet per fect gaat, reden waarom ook in rijopleidingen meer aan dacht aan ritsen besteed moet worden. Maar omdat er minder agressie en daardoor minder stress is, vinden er op de plaats van het ritsen maar ook verderop waarschijnlijk minder ongelukken plaats, toch ook een belangrijke oor zaak van files, aldus Zands tra. RIJSWIJK (ANP) - De verlofregeling voor TBS-pa- tiënten staat in Nederland ter discussie. Minister Sorgdrager heeft in april op vragen van de CDA- fractie in de Tweede Kamer aangekondigd dat ze over weegt de verlofregeling voor TBS'ers aan te scherpen. Een ambtelijke werkgroep buigt zich over de mogelijkheden hiervoor. De onderzoekers gaat na of de evaluaties van ernstige in cidenten waarbij TBS-pa- tiënten met verlof waren be trokken, nieuwe informatie oplevert. De nieuwe inzich ten kunnen eventueel bijdra gen aan een verbetering van de huidige regels, meent de minister. Concrete aanleiding voor het instellen van de werkgroep was een gruwelijke moord in de nacht van 5 op 6 maart ge pleegd door TBS'er A.M. uit Groningen, die op het mo ment van het misdrijf proef verlof genoot. Hij werd don derdag tot levenslang veroordeeld voor het doden van het tienjarig zoontje van zijn vriendin. Het incident staat niet op zichzelf. Uit cijfers van justi tie over 1995 blijkt dat er toen 33.000 keer verlof is ver leend. Justitie registreerde acht ipeidenten waarvan één met dodelijke afloop. HILVERSUM (ANP) - TV2 zendt vanaf 19 september twee maal per week, op dins dag en vrijdag, een agrarisch journaal uit. Het journaal richt zich op de agrarische sector en op de plattelands bevolking. Het journaal brengt actuali teiten en achtergronden uit de akkerbouw, tuinbouw en veeteelt. Een belangrijk on derdeel is de rubriek markt berichten met de actuele vei ling- en marktnoteringen. De rubriek werk en weer wordt verzorgd door de afdeling' Meteo van de Dienst land bouwvoorlichting. Deze geeft aparte prognoses voor het westen, noorden en zui den van ons land, en advie zen waardoor boeren hun werkzaamheden op de ver wachte weersgesteldheid kunnen afstemmen. Het agrarisch journaal duurt een kwartier en wordt uitgezon den om 12.00 uur met een her haling om 12.45 uur. HILVERSUM (ANP) - De cd- single Candle in the wind die Elton John heeft opgenomen in een aangepaste versie voor de overleden prinses Diana, is morgen, zaterdag, al te koop in de winkels. Dat is twee dagen eerder dan de bedoeling was, zo heeft de platenmaatschappij Mercury in Hilversum meegedeeld. De Diana-cd is te krijgen als single met twee nummers (circa 9,95 gulden) en als maxisingle met drie num mers (circa 14,95 gulden). Bij Mercury zijn tussen de 150.000 en 200.000 bestellin gen van de Diana-cd binnen gekomen. Een deel van de op brengst van de single-cd gaat naar het Diana-herdenkings- fonds. Een woordvoerster van Mercury weet niet om welk bedrag het precies per cd gaat. Eerder lieten de Ne derlandse platenzaken we ten dat zij de marge die ze verdienen aan de verkoop eveneens zullen afdragen aan het Diana-fonds. SCHIPHOL (ANP) - De doua ne op Schiphol heeft donder dag 98 orchideeën onder schept. Orchideeëen vallen onder de beschermde plantensoorten die niet in- of uitgevoerd mo gen worden. De douane trof de bloemen aan in een week endtas van twee passagiers uit Vietnam die op doorreis waren naar Frankrijk, ze hebben proces verbaal gekre gen. De bloemen worden overgebracht naar een hor tus botanicus. De waarde be draagt enkele duizenden gul dens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6