Regio in ban van sanering ZOEKPLAATJE Voorwaardelijk voor illegaal kamperen INGEZONDEN STUKKEN Nog steeds noodlokalen Vervuiling grondwater Dreischor opvallend diep Brouw verdient stadsraad Contacta Symposium over belasting Concert EXPOSITIES ZEEUWS VLEGELBIER nu ook verkrijgbaar in uw dorpshuis en theater Bezoek Belg aan rechtbank niet voor niets STREEKNIEUWS VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 NR 26247 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. DREISCHOR - In Dreischor en Oosterland is begon nen met de sanering van stukken vervuilde grond. Met name de reiniging van het Dreister grondwater gaat veel tijd in beslag nemen. Ondanks de klei-ach- tige bodem blijkt de vervuiling diep in de grond te zijn gezakt. „Dat is opmerkelijk, maar ik heb daar voor eigenlijk geen verklaring," zegt provinciaal projectbegeleider bodemsanering J. Hattink. Het tankstation aan de Weststraat in Dreischor was tot begin jaren zeventig in gebruik. Pas over een jaar zullen de restanten volledig uit de grond zijn verdwenen. (Foto: Marieke Mandemaker) Het stuk grond in Dreischor dat wordt gesaneerd is gela gen tussen de Stoofweg en de Gasthuisstraat. Aan de West straat was tot begin jaren ze ventig een tankstation in be drijf. De grond blijkt vervuild met olie, mineralen en vluchtige aromatische koolwaterstoffen. Het afgraven en reinigen van de grond in Dreischor zal ver moedelijk een maand gaan duren. Het reinigen van het grondwater neemt - naar ver wachting - wel een jaar in be slag. „Dat komt omdat dat grondwater heel diep zit. Ik denk wel tot een meter of tien. De stof die vrijkomt heeft een hogere dichtheid dan water en zakt daardoor naar beneden. Alleen met een klei-achtige bodem zakt het normaal gesproken nooit zo diep," aldus Hattink. De omwonenden zullen van die langdurige reiniging ove rigens weinig hinder onder vinden. Gewerkt wordt met twee verschillende syste men; drainaleidingen en va- cuümbemaling. Na aanleg van de betreffende systemen voltrekt het reinigingspro ces zich vierentwintig uur per dag ondergronds. Hat tink: „Het afgraven van grond voor sanering merk je natuurlijk wel, maar in prin cipe heb je geen last van het GOES - De Contacta 1997, die plaatsvindt van dinsdag 14 tot en met donderdag 16 oktober in de Zeelandhallen in Goes, kent een record aantal exposanten. Het volledige tentoon stellingscomplex van ruim 10.000 vierkante meter is bezet. Ruim tweehonderdvijftig deel nemende bedrijven en in stellingen geven acte de presence met een breed scala aan producten en diensten. Daarmee is de beurs de grootste vak beurs Algemene Toeleve ring voor Zuid-West Ne derland geworden. Naast kwantiteit is er ook aan kwaliteit ge dacht. Woensdag 15 okto ber vindt een seminar plaats, gewijd aan de aanpak van onderhoud aan wegen in tunnels. Een dag later staat een seminar gepland met als titel Onderhoud pijplei dingen en installaties zonder productiestopDe opening van de vakbeurs staat dinsdag de veer tiende om 18.00 uur ge pland. Aanwezig zijn on der meer de burge meesters van Goes en Vlissingen. Meer infor matie is te verkrijgen via: 0113-221020. GOES - In de Grote kerk van Goes vindt maandag 29 sep tember een symposium plaats gewijd aan de ingrij pende veranderingen in be lastingwetgeving in de jaren vanaf 2000. Het symposium begint om 15.00 uur. De veranderingen in belas tingwetgeving worden op Prinsjesdag samen met de Miljoenennota gepresen teerd. Als sprekers zijn on der meer aanwezig de Til- burgse emeritus hoogleraar Belastingrecht Ch. Geppaart en fiscalist en lid van de Eer ste Kamerfractie van de WD J. Rensema. Zij buigen zich theoretisch over de plan nen van het paarse kabinet. A. Martens, fiscalist en part ner van organisator Heijloo Molkenboer, gaat in op de praktische betekenis en con sequenties van de kabinets plannen. D. Slingerlandt, lid van de hoofddirectie van Ra bobank Nederland, vervult de rol van dagvoorzitter op het symposium. Aansluitend vindt op dezelfde locatie een receptie plaats. W. van Gel der, commissaris van de Ko ningin in Zeeland, verzorgt de opening van het symposi um. onttrekken van grondwater. Zelfs de put wordt ge dempt." In totaal zal er zo'n duizend kuub grond op deze locatie in Dreischor worden gezuiverd. In Oosterland gaat het om zo'n tweehonderd kuub grond en ongeveer vier- vijfhonderd kuub grondwa ter. Het stuk grond dat in dit Duivelandse dorp wordt aan gepakt, ligt tussen de Korte Achterweg en de Sint Joost- dijk. Dezelfde stoffen als in Dreischor spelen ook bij dit saneringsproject een rol. Het verwijderen van de grond moet in circa drie we ken gebeuren. Na ontgraving wacht de grond een biologi sche reinigingsbeurt. De grondwateronttrekking zal vervolgens nog zo'n acht we ken tijd in beslag nemen. Kosten De verwachte kosten voor beide projecten bedragen re spectievelijk drie en één ton. In beide gevallen is de ver oorzaker van de vervuiling nog niet achterhaald. „Dat wordt wel onderzocht en als daar duidelijkheid over is worden de verantwoordelij ken aangesproken. Anders worden de projecten gefinan cierd met overheidsgeld," licht Hattink toe. Om derge lijke projecten te kunnen be talen heeft het rijk een speci aal potje ter beschikking gesteld. Negentig procent van de gemaakte kosten wor den door de rijksoverheid be taald. Van de overige tien procent komt zeveneneen half procent voor rekening van de gemeente. Tweeën eenhalf procent wordt door de provincie gefinancierd. Half miljoen Noch in Oosterland, noch in Dreischor gaat het om grote saneringsprojecten. „We met advocate mr K. Wouters. Zij vroeg de rechter rekening te houden met het fèit dat haar cliënt nog een schone lei had. „Het is een eenmalige overtreding geweest. Sinds dien is er niets meer ge beurd," aldus mr. Wouters. „En mijn cliënt heeft op het eerste verzoek zijn tent afge broken." Zij voegde daar nog aan toe dat haar cliënt van het gebeurde geleerd heeft en voortaan van tevo ren plaats reserveert. Zij. vroeg de kantonrechter om een voorwaardelijke geld boete op te leggen Officier van justitie G. Le- win was niet onder de in druk. „Dat die ander.niet wil betalen pleit u niet vrij," al dus de officier. Hij eiste een boete van 255 gulden. Melens hebben er niet echt een schaal voor. Je kunt het me ten in aantal kuub of in de kosten. Als de kosten onder een half miljoen blijven, wordt zo'n project meestal niet als echt groot be schouwd," aldus de project begeleider. Wel als omvangrijk te type was milder gestemd. „Ik ben er echt van onder de indruk dat u zoveel moeite doet voor een zo eenvoudige zaak," al dus de kantonrechter. Hij legde de Belg een voorwaar delijke boete op van 255 gul den met een proeftijd van twee jaar. Verkeerde persoon Ook een 52-jarige inwoonster van Ammerzoden moest zich verantwoorden voor illegaal kamperen. Geheel ten on rechte in haar visie. Tegen over de kantonrechter ver klaarde zij dat niet zij maar haar zoon en diens vriend eind juli vorig jaar in de auto overnacht hadden. „Maar de politie heeft klakkeloos van ren is het saneringsplan voor de voormalige gasfabriek aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Hattink schat de kosten die dit project gaat kosten boven de tien miljoen. En ook het oliedepot aan de Zaagmolen in Zierikzee lijkt omvang rijk te zijn. een oude bekeuring die in de a,ptp lag de gegeven? overge nomen. Mijn gegevens. En ik vind het niet mijn taak om mijn zoon en zijn vriend aan te geven." Kantonrechter Mele/is hield de vrouw voor dat ze haar verhaal ook al veel eerder had kunnen vertellen. „Dan had u zichzelf een reis kun nen besparen. Ik geloof u wel als u zegt dat u niet illegaal heeft gekampeerd. U lijkt me, met alle respect, niet het type dat midden in de nacht in Renésse in een auto over nacht." Na enig overleg werd besloten de zaak aan te hou den zodat ook de politie haar visie kan geven op het ge beurde. „Dan kunnen we het verhaal van twee kanten ho ren." KAPELLE - Muziek in de Ne derlands Hervormde kerk in Kapelle. Dat staat de bezoe ker te wachten op de zaterda gen 27 september en 4 okto ber. Zaterdag 27 september geeft de vaste organist van de kerk, Henk van Putten, een concert met medewerking van het Meander gitaarduo. Dit duo wordt gevormd door Pieter Jan den Hasrtigh en Gerhard Koele. Zij brengen werken ten gehore van Pia- zolla, Ravel, Saint-Saëns, Sor, Mendelssohn en Guil- mant. Een week later, 4 okto ber, is het de beurt aan de in Zeeland bekende organist Bram Beekman. Op zijn pro gramma staan werken van Bach, Handel, Brahms en Widor. Beekman is sinds 1997 als organist verbonden aan de Oostkerk in Middel burg. Daarnaast is hij hoofd vakdocent orgel aan het Bra bantse conservatorium. Beide concerten in Kapelle beginnen om 20.00 uur. STRANDJUTTEN OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum geeft woensdag 24 september de laatste rondleiding van het seizoen. Het thema die dag is 'jutten'. Onder leiding van een gids gaan deelne mers strandjutten. Al juttende langs de vloed lijn kan kennis worden ge maakt met alles wat in en aan zee heeft geleefd en over wie er op of langs de zee wat heeft weggegooid of verlo ren. De rondleiding begint om 14.00 uur en vertrekt van af het Zeeuws Biologisch Mu seum. Het jutten eindigt om circa 15.30 uur. Vooraf aan melden is noodzakelijk en kan via telefoonnummer: 0118-582620. A Vier jaar geleden schreven we onze dochter in bij basis school Binnen de Veste. Tij dens de rondleiding veront schuldigde de directeur zich voor de toestand van de noodlokalen. Hergebruikte noodlokalen trouwens, van voorheen de locatie Mossel boomgaard. „We zijn bezig met nieuwbouw via de ge meente," zei hij ook nog. Mijn eerste gedachte was: „Dan is het voorlopig dus nog niet opgelost." Verleden week zijn de scholen weer be gonnen. En jawel, onze doch ter zit in een noodlokaal. „Zo leuk mam. Als ik m'n stoel achteruit schuif, zit ik in de keuken." Is dat nou positief denken? Hoe alles politiek in elkaar zit, begrijp ik allang niet meer. Maar ik zie wel wat ik zie! Een oud schoolge bouw aan het Jannewekken wordt voor een vermogen verbouwd voor volwasse neneducatie. Da's mooi. Zou er ook eens een vermogen ge- Het volgende moet me even van het hart. De samenvoe ging van Schouwen-Duive- land tot één gemeente deed mij als Brouwenaar wel een beetje zeer, maar alia! Wat doet er nu op: Sinds we 'één gemeente zijn is Brou wershaven gedegenereerd van (smal)stad tot een dorp en dit doet me veel zeer. Als rasechte Brouwenaar zeg ik altijd: Den Haag is een dorp, maar Brouw is een echte stad met al circa 700 of 800 jaar ZIERIKZEE Geslaagd Barry Hage uit Zierikzee is aan de Christelijke Hoge school Windesheim in Zwolle geslaagd voor het diploma Journalistiek en Communi catie in de afstudeerrichting Geschreven Pers. Vandaag, vrijdag, was de di ploma-uitreiking. spendeerd kunnen worden aan de basis? Gewoon zorgen dat een basisschool goed en degelijk in elkaar zit? Elk schooljaar zie ik een team leerkrachten dat met tijd en aandacht werkt met heel kleine mensjes. Creatief word je automatisch op deze school: van door de vloer heen zakken tot weigerende CV-installaties. Alles wordt met veel inzet (weer) opge lost. En de raadsleden die het niet meer kunnen volgen? Ga eens kijken. Veldwerk! Bijna 200 kinderen worden in een school gepropt die daar ge woon niet op gebouwd is. Werk aan de basis: Een goed gebouw motiveert iedereen, zowel leerling als leerkracht. En bedenk dan ook dat de acht belangrijkste jaren in een jong leven daar moeten worden doorgebracht! LYDIA DE RAAD Zierikzee stadsrechten. In een uitnodi ging zag ik dat Brouw een dorpsraad heeft gekregen. Heeft deze 'dorpsraad' geen hart voor Brouw of is het al lemaal import? Als echte Brouwenaar doet me dit veel zeer. Misschien is de naam te veranderen in deelraad of stadsraad? Zonnemaire en alle andere dorpen mogen hun dorpsraad behouden, maar Brouw verdient beter. ATIE DE NOOYER Brouwershaven BRUINISSE Helpt Elkander De Hervormde vrouwenver eniging Helpt Elkander houdt een bijeenkomst op dinsdag 16 september in het verenigingsgebouw. Me vrouw Ank van Roon houdt de dames die avond creatief bezig. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en alle belang stellenden zijn welkom. ZIERIKZEE - Hij deed er veel moeite voor, de 28-ja- rige beroepsmilitair uit het Belgische Westerlo. En hij zag zijn moeite beloond. Kantonrechter mr. A. Melens legde hem een voorwaardelijke geldboete op wegens illegaal kamperen. De officier had een on voorwaardelijke boete geëist. De Belg werd half mei dit jaar bij Noordwelle door de politie betrapt op illegaal kamperen. Tegenover de po litie verklaarde de man uit Westerlo dat hij alle mogelij ke moeite had gedaan om on derdak te vinden, maar daar niet in geslaagd was. Boven dien, zo voerde hij ter verde diging aan, wist hij niet dat kamperen anders dan op een kampeerterrein in Zeeland verboden was. De politie sommeerde de Belg en zijn metgezel de tent af te breken en te vertrek ken. Hij kreeg een boete op gelegd, zijn metgezel niet. 'De kosten delen jullie maar samen' had de politie erbij gezegd. Dat pakte anders uit. De vriend van de Belg weigerde te betalen onder het motto 'Ik kom toch nooit meer in Nederland'. De beroepsmilitair bleef dus met de brokken zitten en be sloot zijn verhaal te komen doen in Zierikzee. Compleet FOTO JOOP VAN HOUDT Het Zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag was een makkie. „Voor ons was het niet moeilijk. We komen haast el ke dag over de kruising," schrijft één van de 34 inzenders die op de foto van Joop van Houdt de kruising Oude Schouwse- dijk-Delingsdijk bij Brouwershaven herkende. Het meeren- deel van de inzender weet te melden door wie het rechts op de foto zichtbare huis wordt bewoond. Eén inzender komt zelfs met details over een recent uitgevoerde verbouwing. Uit de stapel goede inzendingen werd die van Kirsten Nederhoed, Stoofweg 14, 4315 CA Dreischor getrokken. Zij krijgt de ca deaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart sturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van dé Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 gedeponeerd wor den. Inzendingen moeten voor woensdag 17 september bin nen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaat je' vermelden. Tot en met zaterdag 13 september Zierikzee Foto's Zeeuws landschap van Wim Oran je. 't Lange Uus. Tijden winkelopenings tijden. Tot en met zaterdag 20 september Brouwershaven Expositie deelnemers schildercursus o.l.v. Ben Vernimmen. Sint Nicolaas- kerk. Elke dag, van 13.30 tot 16.30 uur. Van zaterdag 13 tot en met zondag 20 september Dreischor Dreischor Creatief. Landbouwmuseum. Op weekdagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 27 september Burgh-Haamstede Expositie Een ongekende schittering: werk kunstenaar Willem Buijs. Bewaer- schole. Dinsdag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met maandag 20 oktober Zierikzee Schilderijen Sonja Pankow. Dameskap- per/galerie Rik en Riek. Tijdens ope ningstijden kapperszaak. Vanaf donderdag 11 september Zierikzee Schilderijen en objecten Rijnhard Schre- gardus. Noordhavenpoort. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 15.00 tot 19.00 uur. Advertentie BROUWERSHAVEN Het tonnenmagazijn. Haven Noordzijde 38 OUWERKERK Het Dorpshuis, Ring 42 BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis „De Schutsc". Julianastr. 22 BRUINISSE 't Durps'suus/kantinc De Vanger, Molenstraat 52 ZIERIKZEE Theatercafé Mondragon. Oude Haven 13 Zie voor de verkooppunten op Schouwen- Duiveland de advertentie elders in deze krant

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5