Druiven plukken en wijn proeven Uitbreiding collectie van Deurloo Jeans 'Click 'n Go' alternatief automatische versnelling SCHOUWEN-DUIVELAND r Expositie aquarellen Marijke Klijnsma UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Programma Radio Schouwen-Duiveland SPORTSPONSOR L dé krant van schouwen - duiveland! WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Zierikzeese gaat jaarlijks naar de Bourgogne ZIERIKZEE - Al zestien jaar gaat Rianne de Waal uit Zierikzee in september naar het zuiden van Frankrijk 0111 daar mee te helpen met de oogst van de druiven. Hoewel het tussen de druivenranken hard werken is, ervaart ze deze jaarlijkse werkva kantie als zeer ontspannend. ,,Je hoeft nergens aan te denken, alleen maar te plukken. Dat is heerlijk", aldus de Zierikzeese. In het dagelijks leven is Rianne de Waal teamsecreta resse bij het RIAGG in Rot terdam. Werk waarvoor ont spanning een must is. Uit haar verhaal blijkt dat drui ven plukken in Frankrijk erg gezellig kan zijn. „De meeste mensen doen het echt voor de gezelligheid en niet voor het geld." Ieder jaar be zoekt Rianne de Waal ook de oude boerin van het chateau in de Beaujolais waar ze voorheen vele jaren mee hielp met de druivenoogst. ..Deze vrouw is ook in Neder land geweest. Toen bleek dat zij nog nooit van haar leven de zee had gezien. Zij heeft hier een schitterende tijd ge had", aldus Rianne de Waal. Plukadres Het jaarlijks terugkerende druiven plukken begon voor haar in 1981na het lezen van een krantenartikel over dit onderwerp. ,,Het ging over een echtpaar dat in Frank rijk meehielp met de drui venoogst. Omdat ik net een jaar Frans aan het leren was dacht ik direct: dat wil ik ook. Ik heb dat echtpaar op gebeld en zij gaven me het adres va 11 een uitzendbu2-eau in Amsterdam dat bemiddelt bij dit soort werk in het bui tenland. Zo kwam ik aan mijn eerste plukadres in de Beaujolais, waar ik veertien jaar ieder seizoen heb ge plukt." Toen ik er voor het tiende jaar plukte kreeg ik, samen met een jongen uit Lyon die er ook tien jaar werkte, een verzilverd bekertje met in scriptie als aandenken. Ik heb nog meegemaakt dat de leiding van het bedrijf werd overgenomen door de zoon van de oude boer. Die hield het overigens na vijf jaar reeds voor gezien. Ik heb toen één jaar niet geplukt, om een jaar later op een nieuw adres in de Bourgogne te beginnen." Verschillen Door de ervaring die ze in al die jaren opdeed en haar overstap van de Beaujolais naar Bourgogne weet Rian ne, dat er grote verschillen zijn in de boeren zelf, het soort druif, de landstreek en de omstandigheden waarin je als plukker terecht kan ko men. .Meestal ga je een dag voor het plukken begint naar de boerderij of het chateau om met de familie van de boer en de andere plukkers kennis te maken. Dan wor den ook de slaapplaatsen toegewezen: in de boerderij zelf of ergens in een klein chateautje. Het aantal pluk kers kan - afhankelijk van de grootte van het bedrijf - va riëren van vijftien tot dertig personen." ..Als de ruimte het toelaat kan een echtpaar soms een ei gen kamer krijgen, maar meestal deelt een aantal per sonen één kamer. Bij een wat rijkere boer is er meestal ook meer luxe voor de plukkers. Ik weet nog goed hoe tijdens het eerste jaar in de Beaujo lais gebruik moest worden gemaakt van een gescheurde douchebak, terwijl de WC niet meer was dan een gat in de grond, met daarnaast een bloemengieter voor het door spoelen. Vroeger kon ook een schuur voorzien van een bu- taangasfles als slaapplaats dieqen, maar deze omstan digheden zijn in de loop van de jaren toch behoorlijk ver beterd," aldus de Zierikzee- Dagindeling ,,De werkdagen beginnen Rianne de Waal: ,,Na afloop van een dag druiven plukken kun je behoorlijk gebroken zijn. rond acht uur tot de middag pauze om ongeveer twaalf uur. Dan wordt door de boer de eerste warme maaltijd verstrekt. Bij het plukken in de Bourgogne wordt ieder een voorzien van een snoei- schaartje, waarmee de drui ven van de ranken worden geknipt en vervolgens in een emmertje gedeponeerd. Die emmers worden, in een steeds grotere bak gestort. Witte druiven zijn moeilijker te oogsten dan rode omdat de ranken van deze druiven minder goed te zien zijn." ,,In de Beaujolais werkten we met een soort sikkeltje. Door het heuvelachtige ka rakter moest meer in rijen worden gewerkt. De ranken stonden daar veel rommeli ger en de gevulde emmers moesten voor het legen aan elkaar worden doorgegeven, net zoals dat vroeger de em mers water voor het blussen van een brand. Je moest goed uitkijken dat je emmer niet omviel vanwege de minder vlakke grond." Warme maaltijden De ^middagpauze duurt tot ongeveer twee uur, waarna meestal wordt doorgewerkt tot zes uur. Dan is het tijd voor de tweede warme maal tijd. Afhankelijk van de oogst duurt het druiven plukken ruim één tot twee weken. Het oogsten gaat ook bij regen en slecht weer ze ven dagen per week door. ,,Ik heb maar één keer mee gemaakt dat het drie dagen achter elkaar regende. Want meestal is het weer is in Frankrijk in september best goed. Toen het drie dagen achtereen had geregend, stond ik op het punt om terug naar huis te gaan. Maar op dat moment hield het net op. Het is wel grappig dat je bij slecht weer niemand meer herkent, want iedereen draagt dan dezelfde regen kleding." Aan het eind van zo'n dag druiven plukken kan je vol gens Rianne lichamelijk be hoorlijk gebroken zijn, maar het avondeten en de gezellig heid maakt weer veel goed. ,,Er wordt meestal lekker ge geten en een gezellig glaasje gedronken. Soms gaan de plukkers het dorp in naar de kroeg of naar een feest in een ander dorp, een andere keer is het liedjes zingen bij het kampvuur. Ook Anneke en Wim Klippel uit Dreischor zijn al jaren op dezelfde plukadressen van de partij en vorig jaar had Wim ook zijn gitaar meege- (Foto: Marijke Folkertsma) nomen. Hoewel sommige boeren slavendrijvers kan nen zijn is 'onze' huidige boer in Bourgogne dat zeker niet." Wafels ,,Op de tweede of derde pluk- avond nodigt hij alle pluk kers uit in de wijnkelder om te komen proeven en laat hij het hele bedrijf zien. De laat ste plukdag wordt afgesloten met een groot diner, dat 's avonds wordt gevolgd door een groot oogstfeest. De al lerbeste wijnen worden dan uit de wijnkelder gehaald waarbij de plukkers moeten raden uit welk jaar deze wijn is. Tevens kunnen we- onze bui'k voleten aan de wafels die de boerin zelf heeft ge bakken onder het genot van een glas champagne. Het is dan echt bijzonder gezellig". CERTIFICAAT MET TWEESTERREN ZIERIKZEE - Het Zierikzee- se bedrijf Noordhoek Under water Contractors is onder scheiden met een VCA certificaat met twee sterren. Het certificaat geeft zowel opdrachtgevers als personeel van het bedrijf de zekerheid dat Noordhoek alle zaken op het gebied van veiligheid, ge zondheid en welzijn goed be heerst. Het bedrijf kreeg al eerder het VCA certificaat met één ster, evenals het kwaliteits certificaat ISO 9002. VCA be tekent Veiligheids Check lijst Aannemers. Het certificaat is een waarborg en een bewijs van vertrou wen voor de opdrachtgevers. In de petrochemische indus trie is het VCA-certificaat al langere tijd een bekend feno meen. Maar ook in steeds meer andere branches stellen opdrachtgevers dit veilig heidscertificaat als voor waarde bij de gunning van. werk. Noordhoek speelde daarop in en werd daarom door Lloyd's Quality Assu rance voorgedragen voor cer tificering. Om in aanmerking te komen voor een tweesterren VCA- certificaat moet zowel het uitvoerende als leidingge vende personeel eenveilig heidsopleiding hebben ge volgd, respectievelijk WA 1 en VVA 2. Bij deze laatste op leiding wordt ook aandacht besteed aan management as pecten. In het bedrijf worden onder meer werkplekinspecties ge houden en meetings als pre- job, kick-off en toolbox. Sommige meetings worden gehouden in'het bijzijn van de opdrachtgever, zodat die direct alle veiligheidsaspec ten kan beoordelen. MEERLINGENBEURS DREISCHOR - In een vlas schuur aan de Daniël Ockers- estraat wordt zaterdag 13 september een meerlingen- beurs gehouden. Op de beurs kunnen ouders van meerlingen hun spulle tjes verkopen aan andere meerlingenouders. Het eve nement is van 10.00 tot 16.00 Voor nadere inlichtingen: te lefoon 402366. Behalve in de natuur vindt de kunstenares haar inspiratie soms in de directe omgeving. In galerie 'tZuuddek BURGH-HAAMSTEDE - De natuur vormt voor Ma rijke Klijnsma een constante inspiratiebron. Zij ge bruikt die inspiratie voor het maken van stillevens van bloemen maar ook voor abstract werk. In gale rie 't Zuuddek in Haamstede is van donderdag 11 september tot en met vrijdag 24 oktober een exposi tie van haar aquarellen. De 51-jarige Klijnsma is zes jaar actief bij de teken- en schilderclub, die in Zierikzee wordt geleid door Anneke Leijdekker. Als onderwijze res deed ze een basisoplei ding tekenen en creatieve vaardigheid. Onder invloed van twee broers, die schilde ren als vak hebben, ging ze aquarellen maken en, na een cursus bij Ben Vernimmen in Dreischor, ook olieverfschil derijen. Zij houdt van aquarel omdat het speels en luchtig is. Hoe transparanter en wateriger hoe mooier zij het vindt. Ko mende winter gaat Klijnsma zich toeleggen op olieverf omdat deze techniek haar een 'echt schildersgevoel' geeft. Hoewel de expositie in 't Zuuddek vooral aquarel len omvat hangt er ook een enkel olieverfschilderij. Tijdens een wedstrijd voor amateurkunstenaars won Klijnsma de publieksprijs met een stilleven in olieverf. Zij exposeerde in De Bewaer- schole in Haamstede, in ver pleeghuis Corneliastichting in Zierikzee en galerie Bors- boom in Burgh. Binnenkort is haar werk ook te zien in Rotterdam. Behalve het werk van Klijnsma is in 't Zuuddek ook keramiek te zien van Ida Wendrich, Her man Put en Liesbeth Mui lemeister. De galerie is geo pend op don donderdag van 10.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en op afspraak via telefoonnum mer 0111-654297. BALLONWEDSTRIJD NIEUWERKERK - Marinka Bolle heeft de ballonwed strijd gewonnen die werd ge houden tijdens de actiedag van de Samen Op Weg-ge- meente Duiveland. Haar ballon landde in het Friese Julianadorp. De tw"ee- de prijs was voor Maikel Wondergem, wiens ballon tot in Anna Paulowna zweefde. Derde werd Andrea Boot. Zij liet een ballon op die terecht kwam in Barsingerhorn. De prijswinnaars kregen een ca deaubon die, evenals de bal lonnen, beschikbaar werd gesteld door de Rabobank. Bij Autobedrijf Legemaate in Zierikzee ZIERIKZEE - ,,Het is een ideaal systeem voor men sen die vaak in de file staan, voor mensen die altijd in een auto met een automatische versnellingsbak hebben gereden, voor ouderen en voor mensen met rugklachten." Erik Legemaate van het gelijknami ge Zierikzeese autobedrijf is enthousiast over het 'click 'n go' systeem. Autobedrijf Legemaate is het eerste bedrijf op Schou- wen-Duiveland dat dit nieu we systeem inbouwt in au to's. 'Click 'n go' is een alternatief voor de automati sche versnellingsbak. Het zorgt ervoor dat de automo bilist kan schakelen zonder met de voet te moeten koppe len. Door bij het schakelen een knopje op de versnelling spook in te drukken wordt de auto in iedere gewenste versnelling gezet, zonder dat Een 'click 'n go systeem be staat uit een kastje, met ge avanceerde elektronica, dat een tweede kastje aanstuurt waarin een elektromotor zit. Dat laatste wordt bij autobe drijf Legemaate onder de motorkap van de auto ge monteerd en verbonden met de motor, de dynamo, de remlichtschakelaar, de ver snellingspook en de koppe ling van het voertuig. Wan neer de bestuurder tijdens schakelen of remmen het knopje op de versnelling spook indrukt wordt een sig naal gegeven waarmee de koppeling automatisch wordt geactiveerd. Het systeem werd ontwik keld door een bedrijf in Nieuw-Vennep en kwam dit jaar op de markt. Uitvoerige testen wezen uit dat het om een betrouwbaar systeem gaat. Na de montage in een auto wordt 'click 'n go' nog een keer getest, waarna er een jaar, of 100.000 kilome ter, garantie op wordt gege ven. Volgens Erik Lege maate is het systeem ideaal voor mensen die het liefste een kleine auto met een auto matische versnellingsbak willen. ,,Naar deze auto's is veel vraag maar ze zijn moei lijk leverbaar en relatief duur." ,,Het 'click 'n go' systeem geeft hetzelfde 'comfort als een automatische versnel lingsbak maar voor een aan zienlijk lagere prijs. Boven dien is het systeem toepasbaar in iedere auto, zelfs bestelbusjes." Mede werkers van Autobedrijf Le gemaate hebben ongeveer vijf werkuren nodig om het systeem in te bouwen. Be langstellenden die meer wil len weten over het nieuwe systeem kunnen contact op nemen met het autobedrijf via telefoonummer 0111- 412686. ZIERIKZEE - De merken Levi's, Wrangier en Brams Paris zijn bekend bij mensen die regelmatig een kijkje nemen bij Deurloo Jeans aan de Mol in Zie rikzee. Maar in de eigentijdse zaak voor jeanskle- ding is nu nog meer te zien. De collectie werd uitge breid met drie nieuwe merken. Het merk Timberland was /voorheen alleen in de winkel aanwezig in de vorm van schoenen, die goed passen bij jeanskleding. Nu is ook de complete kledingcollectie van dit merk te vinden bij Deurloo Jeans. Timberland brengt vooral casuals; jeans-basiskleding, die op vele manieren is te combineren. ,,We wilden graag de hele Timberland collectie in de winkel omdat die toch een eenheid vormt," aldus medewerker Ronald Deurloo. Keuze Ook de Lee collectie in de zaak werd uitgebreid. Aan vankelijk lagen in de jeans- shop alleen Leê-broeken. Nu hebben klanten ook de keuze uit tops, waaronder T-shirts en jacks. Tenslotte werd kle ding van het merk Replay toegevoegd aan het. assorti ment van Deurloo Jeans. Een merk dat inspeelt op mode trends. In het komende na jaar is onder meer de V-hals populair, evenals de kleuren lichtblauw en chocolade bruin. Deurloo Jeans is een van de drie zaken die samen Deur loo Mode vormen. Een fami liebedrijf dat reeds tiental len jaren een begrip is in Zierikzee. Ronald Deurloo kreeg het vak op die manier 'met de paplepel' ingegoten. Via een verbouwing van de zaak in 1995 werd de jeans- shop gecreëerd, waarin hij actief is. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info(herh-). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouyren-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). De B-junioren van sportvereniging Duiveland werden onge slagen kampioen. Het team wordt gesponsord doot party ser vice De Vier Jaargetijden uit Oosterland. Op de foto (staand van links naar rechts) Hans Andeweg (lei der), Edo van Beek, Christiaan den Haan, Jeroen Nikerk, Frank den Haan, Pim van der Laan, Arno Steenpoorte, Erik Fierens en André van de Berge (leider). Zittend (van links naar rechts) Lex Zwang, Jasper van Al- menkerk, Wilmar van der Sande, Marnix van de Hulle, Si mon Zwart en Barry Steenpoorte. (Foto: Thijs Bal). Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schóuwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 O JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! ~i Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: ..Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3