Beheer Haringvlietsluizen moet anders Kerk Langstraat is toe aan opknapbeurt dier in het vizier puzzelrubriek S. van Wijgerden begint kleine muziekschool Rumptstad levert ook pootmachines Nieuwe Opel Astra Veel schattige kittens Negatieve gevolgen huidig beheer voor flora en fauna steeds duidelijker Rommelmarkt om geld te verzamelen Balletschool Joke Zuyderwijk WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD POSTERACTIE SLECHTZIENDEN GOES - De dependance Ze- land van Visio is een poster actie begonnen om meer be kendheid te geven aan haar activiteiten. Visio zet zich in voor slecht zienden en blinden, door middel van voorlichting, ad vies, consulatie, onderzoek en revalidatie. De activitei ten van Visio worden be taald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en zijn daarom gra tis. De dependance aan de Lijnbaan 34 in Goes is dage lijks geopend. Op dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur kan men langs komen zonder af spraak. Telefoonnummer 0113-211471. WATERSCHAP MIDDELHARNIS - Het Wa- terschap Goeree-Overflak- kee houdt vrijdag 26 septem ber de 67 e Verenigde Vergadering in het water schapshuis aan de Dwarsweg in Middelharnis. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot het be schikbaar stellen van een krediet van 2,8 miljoen gul den voor de aanleg van een fietspad' langs de Gelderse- dijk. Verder wordt voorge steld het beleidsplan 1997- 2000 vast te stellen. Ook komen investeringen in de periode 1998-2002 aan de or de. De vergadering begint om 14.00 uur. MOTORPECH STELLENDAM - Het motor bootje Spetter, met vier per sonen aan boord, kampte bij Beningen met motorpech. De reddingboot John Stegers verleende hulp. De bemanning probeerde de aandacht te trekken van voorbijvarende jachten, maar iedereen voer voorbij. Een opvarende zwom uitein delijk naar de wal en sloeg op een boerderij via nummer 112 alarm. De John Stegers werd ingeschakeld. Deze nam het scheepje op sleep touw.en bracht het naar de Tramhaven in Hellevoet- sluis. HANDGEMEEN OOLTGENSPLAAT - Twee buren in de Meidoornstraat in Ooltgensplaat kwamen tot een handgemeen, nadat zij de weg voor elkaar vers perd hadden. Bén van hen moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Beide bewoners le ven al geruime tijd met el kaar in onmin. De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 27 augustus is: STELLENDAM - De Haring vlietsluizen, die tussen Stellendam en Hellevoetsluis liggen, werden opge leverd in 1970. In de periode dat de sluizen werden ontworpen en gebouwd speelde het belang van het milieu een geen rol. De sluizen waren in de eerste plaats bedoeld voor de veiligheid, als waterkering dus. Verder vormen ze een buffer tussen het zoute Noordzeewater en het zoete Haringvlietwateren te- gelen ze als een soort kraan het waterniveau van de benedenloop van Rijn en Maas. Maar er gaan stemmen op dat de sluizen gedeeltelijk open moeten om zout Noordzee water in het zoete Haring vliet te laten stromen. Want de negatieve gevolgen van het beleid van de afgelopen 36 jaar voor flora en fauna worden steeds duidelijker. Bijvoorbeeld de afkalving van de oevers langs het Ha ringvliet. Die wordt veroor zaakt door het wegvallen van het tij, waardoor het wa ter in het Haringvliet steeds op dezelfde plaats tegen de kant klotst. Wens In beleidsplannen en op voorspraak van regionale be stuurders werd de wens uit gesproken om een deel van het overgangsgebied tussen zoet en zout water in ere te herstellen. De Haringvliet sluizen, die tot nu toe een hermetisch gesloten water kering vormden, zouden ge deeltelijk open moeten om Noordzeewater in het Ha ringvliet te laten stromen. Momenteel wordjfc dat af en toe reeds op gedaan. Rijks waterstaat doet ondertussen onderzoek naar de mogelijk heden van ander beheer van de sluizen. Daarvoor is een afweging nodig waarbij de visie van allerlei groeperin gen een rol speelt. Die afwe ging wordt gemaakt in een Milieu Effect Rapportage (MER) Beheer Haringvliet sluizen. Naar verwachting verschijnt het MER-rapport nog dit jaar. Achtergrond Om het publiek goed te infor meren over de afwegingen om tot een nieuw beheer van de Haringvlietsluizen te ko men geeft Rijkswaterstaat een speciale Haringvliet Krant uit, die zes keer ver schijnt met een tussenpoos van twee a drie maanden. In het eerste nummer, dat pas is verschenen, wordt, aandacht besteed aan de algemene ach tergrond van het nieuwe be heersplan en de geschiedenis van de Haringvlietsluizen. In de volgende kranten komt aan de orde welke gevolgen een nieuw zoet-zoutwaterbe- heer zou hebben voor de vis serij, recreatie, landbouw- en de drinkwatervoorziening. Er wordt ingegaan op de ver spreiding van het zoute wa ter en de effecten daarvan voor de scheepvaart, indus trie en andere functies. Tot slot komt de natuur en ecolo gie aan bod. Ook wordt inge gaan op de procedure die vooraf gaat aan de beslissing over een nieuw beheer, dat uiteindelijk wordt genomen door de minister van Ver keer en Waterstaat. De Haringvliet Krant kan door belangstellenden gratis wor den opgehaald bij bibliothe- De Haringvlietsluizen zorgen al 27 jaar voor een abrupte scheiding tussen zoet en zout water. (Foto: Rijkswaterstaat) ken en gemeentehuizen. Mensen die de krant toege stuurd willen krijgen kun nen dat kenbaar maken via telefoonnummer 010- 4026691. Veiligheid In de eerste krant maakt de directeur van Expo Haring vliet drs J. H. Lepage duide lijk dat ook bij een nieuw beheer van de Haringvliet sluizen de veiligheid van Goeree-Overflakkee voorop blijft staan. Momenteel worden reeds proeven ge daan met het binnenlaten van zeewater. De veiligheid blijft daarbij steeds gewaar borgd. De sluizen zelf'zijn in prima conditie en een nood- generator zorgt voor e^n be trouwbare stroomtoevoer wanneer de electriciteitsaan- voer mocht uitvallen." Volgens mevrouw Lepage houden de plannen om de sluizen van de Haringvliet gedeeltelijk te openen in dat men terugkeert naar een si tuatie waarin de natuur iets vrijer haar gang kan gaan. „Momenteel is er minder be scherming van de oevers doordat bepaalde rietsoor ten zijn verdwenen. Als we de tijverschillen laten terug komen zal de kwaliteit van de oevers en de veelsoortige begroeiing sterk verbete ren." Zij denkt dat er ook nadelen kunnen zitten aan de overgang van zoet naar zout. Niet te voorspellen „Ik denk dat niet alles,is, te voorspellen. Hoe zal het,.wa ter gaan stromen en hoe re ageren de verschillendè'diêr- en plantsoorten. En wat' gaat gebéuren met de voordelta, het gebied vlak achter de sluizen aan de kant van de Noordzee. Op deze plaats heeft de natuur zich de afge lopen jaren aangepast aan de Haringvlietsluizen. Ik heb er wel eens een zeehondje zien zwemmen. De sluizen heb ben dus niet alleen de situ atie verslechterd." Een van de mensen die de voor- en nadelen van een zou tere Haringvliet op een rijtje zetten via de Milieu Effect Rapportage Beheer Haring vlietsluizen is ir H. F. J. Pe ters Hij laat in de Haring vliet Krant weten dat 'het zout' niet verder mag opruk ken dan de monding van het Spui. „Ook de hoeveelheid zout in de Hollandsche IJssel mag niet veel groter worden. Beide rivieren zijn 'belang rijk voor de zoetwatervoor ziening van de landbouw." Wanneer die verzilting on vermijdelijk blijkt zou het zoete water volgens Peters met pijpleidingen vanaf een andere plek kunnen worden aangevoerd. Geld „Dat kost veel geld. Maar wanneer uit de MER blijkt dat we de natuur kunnen te rugkrijgen die altijd bij het gebied heeft gehoord, en zelfs een meer gevarieerde flora en fauna, moeten we niet benauwd zijn om finan cieel over de brug te komen. Bij het onderzoek in het ka der van de MER zetten werk groepen de voor- en nadelen op een rijtje wat betreft ge- tij- en zoutindringing, zand en slibtransport, natuur- en landschap, landbouw water en drinkwatervoorziening, scheepvaart, i2idustrie en overig gebruik, visserij en recreatie. RENESSE/DIRKSLAND - 'Muziekschool in een no tendop' zo omschrijft musi'eus Sietse van Wijgerden de muzikale activiteiten die hij begint in Renesse en zijn woonplaats Dirksland. Het betreft muziekles sen voor (kerk)orgel en piano en 'algemeen vormen de muzieklessen'. De orgellessen in Renesse worden gegeven op het 19e eeuwse Oberlinger-orgel in de Jacobuskerk. Het instru mentale onderwijs bestaat uit orgelles, eventueel op kerkorgel, of pianoles. Daar bij wordt evenveel nadruk gelegd op de muzikale- als de technische ontwikkeling van de leerling. Er zijn lessen voor beginners en gevorder den. Bij de groepslessen 'algeme ne muzikale vorming' staan de eerste beginselen van het muziekonderwijs centraal. De groepsgrootte bij deze les sen wordt beperkt tot onge veer vijf leerlingen. Zowel kinderen als ouderen kunnen eraan deelnemen. Van Wij- gerdeh verzorgt onder meer lessen in solfège. Solfège betreft de hele, muzi kale ontwikkeling van het gehoor. Onderdelen hierbij zijn leren zingen van blad of een kort melodietje noteren. Deze lessen zijn vooral nut tig voor mensen die op een koor zitten maar meer van het notenschrift willen we ten, hun stem willen ontwik kelen of hun muzikale ge hoor willen verbeteren. Tevens kunnen belangstel lenden les krijgen in de mu ziektheorie. Dat is interes sant voor mensen die eenvoudige stukjes willen componeren of die willen im proviseren. De lessen wor den afgestemd op het niveau van de leerling en ook is een combinatie van lessen moge lijk. Sietse van Wijgerden is afger studeerd als docerend en uitvoerend musicus, als kerkmusicus en als muziek wetenschapper. Hij heeft een lange ervaring in het geven van privélessen en hij is re gelmatig te horen tijdens concerten. Belangstellenden kunnen voor nadere infor matie of aanmelding contact opnemen via telefoonnum- merO^-öOl 605. Een waardebon van 25,-: W. Groenendijk, Wernerlaan 8, Dirksland De oplossing van de puzzel van 27 augustus is: Afrikaantje De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 19 september in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. bouwtrant in de kruis- of spitsbogenstijl; 5. scheldnaam voor een politieagent; 9. stemspleet; 10. beschrijving of toelichting bij een plaat; 11. verdieping; 12. Evangelisch Hogeschool (afk.); 14. oudjes; 15. berggeit; 16. leer van het heldendicht; 17. vingerwijzing; 18. Afrikaanse dagroofvogel; 19. het binnenste; 20. streek; 21. sprakeloos; 23. persoon lijk voornaamwoord24. lengte-eenheid; 26. kant van een stroom (rivier, vaart enz.); 27. rangtelwoord; 28. aanplakbiljet; 29. nog te vorderen; 30. tijdstip (in deftige taal). Verticaal: 1begerig; 2. schriftelijke vastlegging van iemans functie en van zijn bevoegdheden; 3. bekrompenheid; 4. overgangsmaatregel; 6. bena ming voor een principe, waarbij op een bijzondere wijze licht wordt ver sterkt; 7. bepaald bedrag dat ter afbetaling van iets voldaan moet worden; 8. schaaldier; 13. (vlakte)maat; 14. behoort tot de uitrusting van iemand die naar de wintersport gaat; 19. verborgen, onderaardse spelonk; 22. (gebreid of gehaakt) hoofddeksel van een (klein) kind (meestal een meisje); 23. plechtig/ernstig en langzaam (muz.); 25. onverdeelde gemeenteweide. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Rumptstad Indus tries BV in Stad aan 't Haringvliet gaat ook aardap- pelpootmachines leveren. Het bedrijf verwierf de pro ductierechten van de Hassia- pootmachinelijn. Rumptstad voegt op deze manier een nieuw onderdeel toe aan haar programma landbouw werktuigen voor de aardap pelteelt. Behalve de nieuwe pootmachines maakt het be drijf ook frezen en aanaar- ders voor de opbouw v^n de aarden ruggen waarin de aardappelplant groeit, hoek- schoffels voor mechanische onkruidbestrijding en loof- kappers voor de vernietiging van aardappelloof. Hassia Pflanztechnik GmbH maakt sinds 1995,deel uit van de Ne- tagco Holding in Lelystad, waartoe ook Rumptstad be hoort. De volledige lijn twee, vier en zesrijïge pootmachi nes worden door Rumptstad op de markt gebracht onder het Hassia-label. Het initia tief van Rumptstad vormt onderdeel van het streven om zo volledig mogelijke pakketten apparatuur te le veren voor bepaalde produc tieketens in de landbouw. SNUFFELMARKT GOEDEREEDE - In Party Centrum Oostdam aan de Jongkoenstraat in Goederee de wordt zaterdag 13 septem ber voor de laatste keer dit jaar een snuffel- en curiosa- markt gehouden. Er worden onder meer diverse huishou delijke artikelen, postzegels, munten, speldjes, sieraden, klokken en horloges te koop aangeboden. De markt is van 9.00 tot 15.00 uur. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 20, 26, 26, 25,7,26, 29,16, 20. (Foto: Marijke Folkertsma) In het dierenasiel in Zierikzee zitten momenteel zestien kit tens; katjes die pas enkele weken geleden }zijn geboren. „In de zomerperiode hebben we altijd een piek in het aanbod van jonge katjes. In oktober zakt dat weer in," aldus een mede werkster van het asiel. De diertje zijn jong, speels en enthou siast en vermaken zich prima. Toch is het de bedoeling dat ze allemaal een goed huis krijgen. Mensen die dat willen geven hebben momenteel een ruime keuze. In het asiel zitten katjes met een cyperse, rode of zwart/witte vacht. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het asiel via telefoonnummer 0111-417013. Er verblijven momenteel 43 katten, een hond en een konijn. De katten Sjors en Joris die vorige week in de krant stonden zijn geplaatst. LANGSTRAAT - De Nederlandse Hervormde kerk in Langstraat is toe aan een opknapbeurt. Om een deel van het geld bijeen te brengen dat daarvoor no dig is wordt zaterdag 20 september een rommel markt en verkoping gehouden. De Nederlandse Hervormde Kerk dateert uit 1922 en is in middels dus 75 jaar oud. Het initiatief om een verkoping en rommelmarkt te houden is afkomstig van de kerkelij ke gemeente. Gemeentele den en andere vrijwilligers hebben een aantal artikelen gemaakt die tijdens het eve nement te koop worden aan geboden. Het betreft onder meer houten figuren, knik kerzakken, handwerken, ou de dakpannen met vetplant- jes en zelfgemaakte kaarten. Verder wordt een 'lapjes- markt' gehouden en lekker nijen als cake en advokaat te koop aangeboden. Er is een terras waar koffie kan worden gedronken en een kraam waar groenten, fruit en aardappelen worden verkocht. Kinderen kunnen zich uitleven met een grab belton en sjoelbak. Via het spel enveloppe trekken kun nen prijzen gewonnen wor den, die.beschikbaar werden gesteld door de plaatselijke winkeliers. De evangelisa tie-commissie verkoopt ten bate van het goede doel boek jes en kleurplaten. Er is een boodschappenmand waar van bezoekers de waarde kunnen raden en een knik- l^erpot waarbij ook een gok je gewaagd kan worden naar de hoeveelheid knikkers die erin zit. Een fotograaf maakt tijdens het evenement por tretfoto's van bezoekers of hun kinderen. De kerk waarvoor het alle maal wordt gedaan kan tij dens het evenement doorlo pend worden bezichtigd. Af en toe wordt in het gebouw live orgelmuziek ten gehore gebracht. De rommel markt/verkoping wordt ge houden in de Langstraat naast de kerk van 9.30 uur tot 15.00 uur. De Hervormde kerk in Langstraat. Première tijdens Autoshow van Frankfurt NOORDGOUWE/MIDDELHARNIS - De nieuwe Opel Astra beleeft zijn wereld premiere op de Auto show van Frankfurt, die tot en met 21 september wordt gehouden. Behalve de Astra, die volgend voorjaar in Europa leverbaar is, wordt ook de ver nieuwde Omega gepresenteerd die is uitgerust met de nieuwe ecotec direkt ingespoten dieselmotor. De nieuwe Astra is het eerste model van Opel met een vol ledig verzinkte carrosserie, hetgeen wordt benadrukt door de anti-corrosie garan tie van twaalf jaar. Met een verlengde wielbasis (met 97 millimeter tot 2,61 meter) biedt deze nieuwko mer een grote binnenruimte. De torsiestijfheid en het weerstandsvermogen van de voertuigstructuur is bijna vertweevoudigd, dankzij het gebruik van hoogwaardiger staal. en toch functionele styling komt tot uiting in de aërody- narnische waarden, met een cW waarde van 0.29. De Astra beschikt over een uitgebreid veiligheidspak ket, met onder meer twee air bags, drie hoofdsteunen ach ter en driepunts veiligheidsgordels voor de drie achterpassagiers. Zij airbags, geïntegreerd in de rugleuning van de voorstoe- len, zijn eveneens leverbaar. Nieuw tijdperk Het uiterlijk van de auto luidt een nieuw tijdperk van Opel in op het gebied van vormgeving, met duidelijke lijnen en een stoere vormge ving, die veiligheid en ro buustheid uitstralen. De combinatie van attractieve GNOSIS ZIERIKZEE - 'De praktijk van de Gnosis' is de titel van een lezing die op initiatief van het Gouden Rozenkruis maandag 15 september wordt gehouden in het MFC in Zierikzee. Aanvang 20.00 Advertentie Haamstede Klassiek ballet v.a. 4 jr. Jeugd-aerobics Aerobics Bodygym voor ouderen Inlichtingen aanmeldingen telefoon 0111 -652594 Rijksgediplomeerd dansdocente

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 13