Messen nog niet van tafel Gevlucht Afghaans gezin na vijf jaar weer herenigd VLIEGER Weerstand vliegveld Goeree-Overflakkee Lezing over waterbouw Waterland Neeltje Jans ZIERIKZEESCHE pi NIEUWSBODE SUS Verwijtbaarheid fouten Van der Wekken ter beoordeling van gemeenteraad Uitwijk voor Rotterdam Airport Schade bij aanrijding afslag Roterij Provincie betaalt leges terug Eerst konden we het gewoon niet geloven' 9 I In kader Wetenschapsdag Gevarieerde buit na inbraak r NAWATERGATE-TAPES NU OOK VAN DER WEKKENGATE-TAPES dé krant van schouwen - duiveland! J ZIERIKZEESCHE SE BIBUQ^V ^POËLBU^6 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 1 53e JAARGANG NR 26245 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 BROUWERSHAVEN - De messen in de affaire Jan- newekken 19 zijn nog niet van tafel. VVD, CDA, D66, SGP en GroenLinks maakten het onderwijs wethouder D. van der Wekken gisteravond moei lijk. In de raadsvergadering van 25 september moet blijken of zij Van der Wekken de opeenstapeling van fouten in deze affaire kunnen verwijten. Wethouder D. van der Wek ken gaf gisteravond tegen over de raadsommissie Al gemene en Interne Zaken onomwonden toe politiek verantwoordelijk te zijn voor de budgetoverschrij ding van 420.000 gulden tij dens de verbouwing van het schoolgebouw. Maar daar bleef het dan ook bij. ,,Die verantwoordelijk heid deel ik met anderen. Het gaat niet aan om alles wat er fout is gegaan bij de wethouder neer te leggen. Dat kun je hem niet aanreke nen," aldus Van der Wekken, die met onderzoekscommis sie en B&W van mening is dat hem geen nalatigheid te verwijten valt. Veel commissieleden dach ten daar genuanceerder over. Toen in september vorig jaar de zaak uit de hand dreigde te lopen, wist Van der Wek ken 70.000 gulden te bezuini gen. „Vanaf dat moment had de wethouder scherper moe ten blijven," vond CDA-er C. Legemaate. „Ik blijf van me ning dat in het onderzoeks rapport de gemeentelijke herindeling te veel als alibi is gebruikt," voegde SGP-lid C. Flikweert daaraan toe. Ook WD-woordvoerster G. van den Ouden vond dat Van der Wekken tussen septem ber '96 en februari '97 wat va ker naar de stand van zaken had moeten informeren. R. Geluk van D66 verweet Van der Wekken dat hij zelfs niet ingreep toen in februari de volle omvang van de ramp duidelijk werd. „Bij het haalbaarheidson derzoek zijn al fundamentele fouten gemaakt," antwoord de Van der Wekken. „Daarna had een programma van ei sen moeten volgen. Dan had den we een meer realistische begroting kunnen maken." Olie op het vuur Dat was olie op het vuur bij Geluk: „Nou wordt ie mooi. Na dat onderzoek is de poli tieke beslissing genomen voor sloop of renovatie. Toen is gezegd: vooruit, als 't voor dat geld kan, laten we 't dan maar doen. Dan kun je daar na toch niet meer zeggen dat er een ander prijskaartje aan hangt?" De herindeling is niet als ali bi gebruikt, vinden zowel burgemeester J. Asselbergs als Van der Wekken: „Maar het was wel een omstandig heid van betekenis. De orga nisatie draaide niet hondërd procent. Vooral bij Welzijn - die het project coördineerde - Geconcentreerd houdt onderwijswethouder D. van der Wekken bij wat de politieke partijen hem verwijten. (Foto: Marieke Mandemaker) zaten vèel mensen al op ande re functies. Die afdeling was onderbezet." Bandje Met name voor de WD speelt een bandje van Om roep Zeeland een belangrijke rol. Die omroep liet ex-wet houder van Gemeentewer ken P. de Rijke aan het woord. De Rijke geeft in het inter view een gesprek tussen hem en zijn collega Van der Wek ken weer. Daarin zou Van der Wekken hebben beweerd dat hij de bouwkosten van 945.000 gulden door de Zie- rikzeese raad wil loodsen en dat hij „de rest" (zijnde ruim acht ton inrichtings- en ver huiskosten, red.) over laat aan de „nieuwe raad". „Dat zou betekenen dat de wet houder bewust zaken heeft doorgeschoven," lichtte me vrouw Van den Ouden na af loop toe. Zij wil dan ook dat de onderzoekscommissie zich nog met De Rijke ver staat. Op pagina 3: Commentaar. MIDDELHARNIS (ANP) - De gemeenten op het eiland Goeree-Overflakkee zijn allesbehalve ge lukkig met plannen van de provincie Zuid-Hol land voor een recreatief vliegveld op Goeree- Overflakkee. De gemeenten Goedereede en Dirksland hebben zich al direct tegen de plannen ge keerd, terwijl Middelhar- nis en Stad aan 't Haring vliet ze eerst goed willen bestuderen. Het vliegveld, dat de recre atieve luchtvaart van Rot terdam-Airport zou moeten overnemen, moet 28 hecta re meten en een verharde start- en landingsbaan van een kilometer lengte krij gen. Het vliegveld zou moe ten komen op een terrein tussen Middelharnis, Stad aan 't Haringvliet en Oude Tonge. Ing. T. Siemerink van de Dienst Stedebouw en Volkshuisvesting van de gemeente Rotterdam zei maandag op een informa tieavond in Middelharnis dat de plannen uitgaan van 60.000 vliegbewegingen per jaar. De vloot van sport-, reclame- en lesvliegtuigen die op het nieuwe vliegveld een plek krijgen, ligt tussen de 100 en 125 vliegtuigen. Het vliegveld zou in 2003 geopend moeten worden. Meest geschikt Siemerink zei dat Goeree- Overflakkee in een straal van honderd kilometer rond Rotterdam de meest geschikte plek is voor een vliegveld. Een alternatief kan worden gevonden in de Hoekse Waard. HAAMSTEDE - Op de Kraaijensteinweg in Haam stede vond maandag rond 16.00 uur een kop-staartaan- rijding plaats tussen twee personenauto's. Beide voertuigen raakten be hoorlijk beschadigd. De aan rijding vond plaats ter hoog te van de afslag Roterij. Een 24-jarige inwoner van het Duitse Uberlingen reed ach ter de wagen van een 23-jari- ge automobiliste uit Goede reede. Zij moest remmen voor een afslaande vrachtwagen die kwam uit de richting van de Stormvloedkering. Beide voertuigen raakten be schadigd. De auto van de Duitse automobilist moest worden weggesleept. MIDDELBURG - De Zeeuw se gemeenten krijgen van de provincie iets minder dan twee ton legegeld terug, in clusief rente. De provincie bracht de leges in rekening voor het verle nen van 'geen bezwaar' bij procedures in de ruimtelijke ordening. De Hoge Raad, waarbij door de gemeenten beroep was ingesteld, is van oordeel van het publieke be lang in deze procedures voor op staat en d^t het heffen van leges daarmee strijdig is. De provincie heeft nu opge teld wat ze in de loop van drie jaar aan leges heeft ont vangen. Het totaal bedraagt ongeveer 180.000 gulden. Daar komt nog een kleine drieduizend gulden aan ren tevergoeding bovenop. ZONNEMA1RE - Stralend laten ze zich portretteren voor een typisch Hollands decor: de polder bij Zon- nemaire, het dorp waar ze sinds kort wonen. Na bij na vijf jaar van elkaar gescheiden te zijn geweest zijn de uit Afghanistan gevluchte Maliha Hakimi en haar kinderen Nadja, Zakja, Sabaon en Frist ja her enigd met hun verloren gewaande echtgenoot en va der Aziz Khan Atai. Een verbijsterend verhaal. Maar wel een met een happy end. Het verhaal van het gezin Atai begint in 1992. Vader Atai was toen nog militair in zijn vaderland Afghanistan en moeder Atai werkte in een militair hospitaal. Totdat de Modjaiden de macht greep en een ware terreur over het. land uitzaaide. Zij be schouwden iedereen die voor het oude regime werkte als vijand en de Atai's waren hun leven niet meer zeker. Met de dag groeide het ge vaar dat zij zouden worden opgepakt en opgesloten of er ger. „Eerst konden we het ge woon niet geloven. Tot we hem zelf aan de telefoon kre gen," verwoordt Maliha Hakimi het gevoel dat haar overviel toen ze van het Tra cing Team van het Interna tionale Rode Kruis te horen kreeg dat haar echtgenoot nog in leven was. Zelf ver blijft ze met haar vier kinde ren nu ruim een jaar in Ne derland. Morgen is het precies drie weken geleden dat haar man zijn overgeluk kig gezin weer om de hals kon vallen. Aziz Khan Atai ontsprong de dans niet. Hij werd opge pakt, gevangen gezet en mis handeld. Moeder Maliha Hakimi was fortuinlijker. Ze had tot laat in het ziekenhuis gewerkt en zou de volgende dag wat la ter beginnen. Toen belden ze vanuit het ziekenhuis met een waarschuwing die niets aan duidelijkheid te wensen overliet: kom niet meer naar het ziekenhuis want je loopt groot gevaar. Dat telefoontje werd het begin van een lange vlucht van het ene onder duikadres naar het andere. Binnen blijven De angst voor de Modjaiden was groot en Maliha was met haar vier kinderen afhanke lijk van welwillendheid van landgenoten. Landgenoten die vaak zelf ook gevaar lie pen. Alleen al omdat ze 'vij- Maliha Hakimi(43), echtgenoot Aziz Khan Atai (40) en kinderen Nadja (14), Zakja (13), Saba on (11) en Fristja (8) hebben het uitstekend naar de zin in Zonnemaire. (Foto: Marieke Mandemtiker) anden van het gezag' onder dak boden. Maandenlang achtereen 'was het licht dat door een klein venster in een zolderkamer viel het enige daglicht dat de Atai's zagen. De kinderen doodden de tijd ipet lezen en spelletjes doen, al die tijd niet wetend wat er van hun vader was gewor den. Die zat nog steeds in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel in het gevang. Totdat de Tali ban een tegenoffensief op de Modjaiden opende. Hals over kop vluchtte de Modjaiden. In de verwarring slaagden de gevangenen erin elkaar te bevrijden. Zij wachtten niet af welke groep er als over winnaar uit het strijdperk zou komen. Voor Aziz Khan Atai begon een gevaarlijke zwerftocht door Afghani stan, op zoek naar een plek waar hij veilig was voor zijn belagers. Hij belandde uit eindelijk bij een in Moskou studerende neef. De rest van zijn gezin slaagde er even eens in het door geweld ge teisterde Afghanistan te ont vluchten naar Europa. Het gezin kwam in Neder land terecht en wanhopig startte Maliha Hakimi een zoektocht naar haar man. Een zoektocht die zonder re sultaat bleef totdat het Tra cing Team van het Interna tionale Rode Kruis te hulp schoot. Zij slaagden erin Aziz Khan Atai op te sporen. Hij hield aan het avontuur hart klachten, maagpijnen en at- ritis over, maar het belang rijkste voor hem is dat hij weer terug is bij zijn gezin. Terug naar Afghanistan kan en wil hij niet. Het eerste wat hij gaat doen als zijn ge zondheid dat toelaat is sa men met zijn vrouw Neder lands leren. Want het bevalt hen uitstekend in het rijtjes huis in Zonnemaire en ze wil len in Nederland blijven. „De mensen zijn hier alle maal heel aardig voor ons Daar zijn we heel dankbaar voor." De tijd is de toetssteen der waarheid. Spreekwoord Perioden met zon HET WEER Vannacht opklaringen en kans op enkele mistbanken. Minimum temperatuuromstreeks 10 graden. Overdag perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Wind westelijk en in de nacht afnemend tot zwak of matig, rond kracht 3. 2 INFRASTRUCTUUR Vijftig miljard nodig voor betere infrastructuur in Nederland. 3 WONINGBOUW Zorg bij provinciebestuur om woningbouw in kleine Zeeuwse kernen. 5 SUBSIDIE Weinig verschuivingen in verdeling van subsidies op Schouwen-Duiveland 6 TENNIS Folmer gemakkelijk clubkampioen LTC-Zierikzee door opgave geblesseerde De Coninck. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NEELTJE JANS - 'Waar een klein land groot in is'. Dat is de titel van één van de lezingen die zondag 5 oktober -Wetenschapsdag - in Waterland Neeltje Jans wordt gegeven. Bij die lezing, die om 14.30 uur begint, staat de Neder landse waterbouw in het bui tenland centraal. Vooraf gaand aan die lezing wordt onder de titel 'Kleine knop pen, grote gevolgen' uitleg gegeven over de werking van het BSS-computersysteem van de Oosterscheldekering. Deze lezing begint om 13.00 uur. De derde en laatste le zing die dag in waterland Neeltje Jans gaat over het energieverbruik van delta vogels en heeft als titel 'klei ne magen, grote bekken' meegekregen. In het pand Kousteensedijk 7 in Middelburg verzorgt de keuringsdienst vanwaren om 13.00, 14.30 en 16.00 uur een presentatie en demon stratie over voedsel en mi croben. Buiten het museum wordt een demonstratie met radiografisch bestuurbare modelboten gegeven. Verder is er een Internet-quiz en een ontwerpwedstrijd waarbij bezoekers de homepages van de Zeeuwse Bibliotheek en de hogeschool Zeeland ont werpen. Het thema van de Weten schap TechniekWeek - van 4 tot en met 11 oktober - is 'Klein en Groot'. Kleine oor zaken kunnen, zo wordt gere deneerd, tot groté gevolgen leiden. Het thema inspireer de de deelnemende instellin gen tot het bedenken van zeer uiteenlopende onder werpen. Tot het doen van on derzoek naar de reuzen- en erwtenkrab tot het bouwen van schaalmodellen en pop penhuizen. BRUINISSE - Een complete computer, een telefoontoe stel, koffie en suiker. Dat is de buit die werd meegeno men na een inbraak in een kantoorunit van Rijkswater staat in Bruinisse. Die inbraak is vermoedelijk maandagnacht gepleegd. Nog niet bekend is hoe de in brekers zijn binnengeko men. De losse kantoorunit staat bij de werkhaven in Bruinisse gestationeerd. Aangifte werd gedaan door een 45-jarige inwoner van het vissersdorp. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden. 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ..P/aats: Geb.datum:. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. ,i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1